Népsport, 1986. május (42. évfolyam, 102-126. szám)

1986-05-01 / 102. szám

2 NÉPSPORT labdarúgás ) Zászlót bontott a baráti körök szövetsége Lehet-e, hogy két rivális csapat szurkolói barátkozza­nak a mérkőzés előtt? Az utóbbi évek szomorú esemé­nyei azt sejtetik, hogy alig­ha. Mégis, a sport, a labdarú­gás, azaz a játék igaz hívei megkísérlik azt, ami sokak szerint lehetetlen. Hirdetve azt a már-már közhellyé vá­ló igazságot, hogy a sport­pályákon és azok mentén az ellenfél nem ellenség. Talán nem véletlen, hogy a szur­kolói botrányairól is ismert Ferencváros baráti köre kez­deményezi, hogy a külön­böző klubok hívei ismerjék meg egymást, sőt, alkossa­nak közös szervezetet. A többi baráti kör azonnal hallgatott a hívó szóra. Az első tanácskozásra az ősszel került sor, és szerdán, az MNK döntője előtt a Nép­stadion sajtótermében ünne­pélyes keretek között aláír­ták a Magyar Labdarúgó Baráti Körök Szövetségének alapítólevelét. A szövetség első gesztus­ként különböző díjakat ala­pított, ezek átadásával kez­dődött a szerdai ünnepség. Détári Lajos kapta a gól­királynak dukáló Hungalu Kupát, majd Mezey György vehetett át díszes vázát, hi­vatalos nevén a Mirelit Ku­pát. Ezt a baráti körök sza­vazatai alapján nyerte el, mint aki eredményeivel, em­beri tartásával a legtöbbet tette az 1985—86-os bajnok­ság idején a magyar labda­rúgásért. A díj értékét nö­veli, hogy védnöke Joseph Blatter, a FIFA főtitkára. Az év szurkolótábora kitün­tető címet a Zalaegerszegi TE baráti körének képvise­lője vehette át, az ezzel já­ró Coopinvest Kupával. A negyedik serleg, a Gabona Kupa tulajdonosa ekkor még ismeretlen volt. Elnevezése elárulja, miért: A kupadön­tő hőse ’86. A díjak átadása után Me­zey György kért szót. A vá­logatott vezetői és játékosai nevében megköszönte a neki megszavazott ajándékot. Kérte a baráti köröket, hogy minden fórumon kérjék szá­mon a labdarúgásban dolgo­zó emberektől, de leginkább a futballistáktól, mennyire tartják szem előtt a szurko­lók, a közönség kiszolgálá­sát. Mert a labdarúgás szó­rakoztatás, és csak akkor van értelme, ha a szurkolók által megvásárolt belépője­gyek árát a csapatok minde­nütt és mindenkor megszol­gálják. A szövetségi kapitány után többen felszólaltak. Mind­annyian azt hangsúlyozták, hogy a szövetség elsődleges feladata a labdarúgás fejlő­désének segítése, a sportág szolgálata. A rövid beszéde­ket követte az alapítólevél aláírása, és a baráti körök képviselői felavatták a szö­vetség nemzetiszínű, a klu­bok címereivel díszített zászlaját. Azt a zászlót, amelyet az összes magyar szurkoló kép­viseletében a Magyar Ifjú­ság Kupa és az Utazzon a Népsporttal Mexikóba elne­vezésű sorsjáték nyertesei magukkal visznek a világ­­bajnokságra. P. Gy. L. Sipszó előtt NB II • A háromnapos ünnep lezárásaképp igazi futball­­csemegének ígérkezik szombaton délután Dunaújvá­rosban a Diósgyőri VTK fellépése. A házigazda Ko­hász egészen félelmetes sorozatot tudhat maga mö­gött: a piros-fehérek legutóbb tavaly november 3-án, Mezőtúron szenvedtek vereséget! Azóta 13 fordulóban nem kevesebb, mint 22 pontot szereztek, összesített gólkü­lönbségük pedig 32-10... Kovács András vezetőedző és csapata nyugodtan várja a diósgyőriek elleni megméretést. A szakvezető elmondta, hogy elégedett a gárda legutóbbi, bajai pontszerzésével. Cseppet sem idegesíti őket, hogy pil­lanatnyilag az egriek vették át a vezetést. Sérültjük, sárga lapos futballistájuk nincs, így­­aligha változik a Kohász összeállítása. Esetleg Németh kerülhet be a csapatba taktikai megfontolásból. Dunaújvárosban a rendezők négy-ötezer szurkolót várnak kellemes időjárás esetén, akik buzdításukkal sokat segíthetné­nek az egyértelműen a feljutást célul tűző együt­tesnek. Diósgyőrött ugyancsak különösebb gond nélkül ké­szül a DVTK a cseppet sem majálisnak ígérkező du­naújvárosi kirándulásra. Gál Béla vezetőedző nem győzi hangsúlyozni, hogy milyen nagyra tartják a Ko­hász remek sorozatát, a csapatnál hosszabb ideje folyó tudatos szakmai munkát. Tisztában vannak azzal, hogy a mérkőzés nagy esélyese a Dunaújváros, ám ennek ellenére sem mennek feltartott kézzel a Duna­­parti városba. A diósgyőri álmokat az edző úgy fo­galmazta meg, hogy szeretnének méltó ellenfelei len­ni az élvonalba igyekvő Kohásznak ... D. KOHÁSZ—DIÓSGYŐRI VTK Dunaújváros, 17. V: Maczkó (Márton S., Karáth). Dunaújvárosi Kohász: Holló — Gróf, Boldóczki, Menyhárt, Miskovicz — Ress, Tatár, Dupai, Törő — Csorba, Lehota. Diósgyőri VTK: Veréb — Teodoru, Szűcs, Mida, Görgei — Breznai, Oláh, Szemere — Lippai, Dzurják, Balogh. Rajt az Interligban Szombaton elkezdődnek a labdarúgó Interliga mérkő­zései. A lengyel szövetség által rendezett tornán 4—4 magyar, bolgár és lengyel együttes indul. A 12 csa­patot két hatos csoportba osztották. A magyar NB I-et a Siófok, a Tatabánya, a DMVSC és a Békéscsaba képviseli. A találkozók szombati és keddi napokon kerülnek le­bonyolításra. Szombaton 17 órakor Magyarországon ját­szik két csapatunk, kettő pe­dig Lengyelországban. A két magyar együttes odakint marad és kedden újra pá­lyára lép, így „letudja” len­gyel ellenfeleit­­ odakint. Szombaton a Siófok a Górnik Walbrzych csapatát fogadja, a Tatabánya pedig az LKS Lódzzal mérkőzik. A két találkozó iránt remél­hetően élénk lesz az érdek­lődés a két városban. A Debrecen a Motor Lub­­linnal mérkőzik, míg a Bé­késcsaba a Stal Mieleccel, Lengyelországban. Ezek a találkozók is 17 órakor kez­dődnek. Kedden a DMVSC a Mieleccel, a Békéscsaba pedig a Lublinnal játszik, utána tér haza. Ugyancsak kedden lesz a Tatabánya— Górnik és a Siófok—Lódz összecsapás. Úgy véljük, hogy az In­­terliga a bajnokság után és a VB küzdelmei előtt jó fo­ciprogram lesz a négy város­ban. Területi bajnokságok DUNA CSOPORT Esztergomi Vasas—Dömsöd 2-1 (0-0). Esztergom, 600 né­ző. V: Kiss B. A 47. percben a dömsödiek szerezték meg a vezetést. A gól után a több kulcsembert nélkülöző ha­zaiak rákapcsoltak, és Her­nádi vezényletével sikerült a győzelmet megszerezniük. G: Rosta (2), Hl. Feszt. MÁTRA-CSOPORT Gyöngyösi SE—Ózdi Kohász 4-1 (1-1). Gyöngyös, 400 néző. V: Ágoston. Gyöngyös: Szé­­lesi — Jónás, Huszár, Vágó, Jerem, Jakab, Soltész, Vajda, Ferencz, Patócs, Nagy. Edző: Szőke Barnabás. Ózd: Kocsis — Tokár, Kertész, Fegyver­­neki, Stanev, Bud, Fodor (Szabó), Béni (Katalin), Ho­­monnai, Utassy, Kovács. Ed­ző: Halácsi László. A hazaiak az első 20 percben négy (!) helyzetet hagytak ki. Ezt kö­vetően feljött az Ózd, a ka­pu előtt azonban ők sem re­mekeltek. Szünet után két perc alatt két gólt szerzett a Gyöngyös, és ettől kezdve már nem volt kétséges, hogy a helyi csapat megőrzi tava­szi veretlenségét. G: Nagy (2), Jerem (11-esből), Patócs, ill. Kovács. Jó: Jónás, Nagy, Vajda, Vágó, ill. Homonnai, Kovács. BVSC—Romhányi Kerámia 2-0 (0-0). Szőnyi út, 100 néző. V: Szabó K. BVSC: Flak — Krómer (Dutka), Kardos, Kriszt, Kopácsi, Cseke, An­­dorka, Bagyinszki (Csilló), Németh, Kölln, Galambos. Edző: Farkas József. Rom­hány: Balogh — Kun, Pin­­giczer, Sziliczki, Menczel, Pincze, Sági, Kaliczka, Ka­pusi, Varga (Szikora), Szed­­lák. Edző: Kertész János. Rendkívül mérsékelt színvo­nalú első félidő után folyta­tódott a gyenge játék­szünet után is! A BVSC végül is az utolsó percekben szerencsés körülmények között, de tel­jesen megérdemelten szerezte meg a győzelmet. G: Kardos, Andorka. Jó: Flak, Kopácsi, Kölln, ill. Balogh, Pingiczer, Szedlák. Borsod­nádasd—Balassagyar­mat 2-0 (1-0). Borsodnádasd, 150 néző. V: Szabó II. G: Balogh, Ágó. Sajóbábony—Edelény 4-2 (2-2). Edelény, 800 néző. V: Gál. Jó iramú mérkőzésen a vendégek 0-2-ről fordították a maguk javára a találkozót. G: Kiss (II-esből), Orosz,­ Orlóczky, Palásthy, ill. Hubi (2). Borsodi Bányász—Gödi Tsz SK 2-0 (1-0). Göd, 200 néző. V: Mészáros. A csoport egyik kiesési rangadóján bizto­san győztek a nagy lelke­sedéssel játszó bányászok. G: Budai J., Budai A. II. Köteles SE—S. Síküveg­gyár 2-2 (1-0). Salgótarján, 400 néző. V: Mester. G: Ja­­szik, Godó, ill. Balga (2, mindkettőt 11-esből). Nagybátony—Hatvan 0-0. Bátonyterenye, 300 néző. V: Lója II. Bélapátfalva—Sírok 2-1 (1-0). Bélapátfalva, 600 néző. V: Paksi. G: Jegesi, Berecz E., ill. Vígh. A Recski Ércbányász sza­badnapos volt. A bajnokság állása 1. Ózd 18 5 2 67-18 41 2. S. Síki­y. 14 6 6 43-31 34­­ 3. Köteles SE 12 9 4 48-20 30­ 4. BVSC 13 5 7 41-28 31 5. Gyöngyös 12 6 8 38-26 30 6. Recsk 10 7 8 41-37 27 7. Sajóbábony 10 7 8 33-30 27 8. Hatvan 9 8 8 36-35 26 9. Edelény 9 7 10 34-37 25 10. N.­bátony 10 5 11 25-32 25 1.1. Bélapáti. 6 12 8 29-32 24 12. Borsodi B. 8 8 9 24-27 25 13. Romhány 7 7 11 32-44 21 14. Göd 6 6 14 36-44 18 15. Sírok 6 5 14 22-45 17 16. B.­gyarmat 4 6 15 16-44 14 17. B.­nádasd 5 5 16 31-66 15 Területi válogatottak tornája Dráva-csoport—Duna-csoport 4-2 (2-0). Kaposvár, 300 né­ző. V: Juhász. Dráva: Lukács — Miklós, Kiss, Blatt, Mé­száros (Kraft), Kolompár (Tigyi), Szántai, Gilitsch, Ha­­nusz. Hosszú, Csibi (Lajtai). Edző: Bőzsöny János. Duna: Lipták (Szász) — Gregor. Nagy, Pecsenyiczki, Borsos, Oláh (Szávai), Cserép. Arató (Fejes), Somogyi, Bozsik, Néder. Edző: Kóczián Antal. Az elején a vendégek jó néhány nagy helyzetet ki­hagytak. Aztán lendületbe jött a Dráva, számára fonto­sabb volt a mérkőzés, hiszen csoportelsősége forgott koc­kán. A kulturáltabban játszó dunaiak ellen végül is bizto­san nyertek a hazaiak, s ez­zel megszerezték a Bakony előtt a csoportelsőséget.­­ Hosszú (3, egyet 11-esből) Csibi, ill. Mészáros (öngól) Bozsik (1­1-esből). Jó: Szén­tai, Gilitsch, Hanusz, Hosszú, ill. Borsos, Cserép, Bozsik. N ZTE veresége A ZTE labdarúgócsapata kedden Mannheimben a Bun­desliga I. osztályában sze­replő Waldhof Mannheimmel mérkőzött, s 0-0-ás félidő után 1-0-ra kikapott. A gólt a 64. percben a középpályás Scholz szerezte. ★ MTK-VMK Bauxitbányász SE 3-0 (1-0). Tapolca, 500 néző. V: Sabján L. G: Bo­­da (2), Herczeg. Ezen a mér­kőzésen búcsúzott hat tapol­cai játékos: Glázer Róbert, Göcze Gyula, Németh László, Mészáros Ferenc, Petrovics Lajos és Markán Árpád. Utánpótlás-bajnokság Videoton—Békéscsaba 2-0 (1-0) Székesfehérvár, V: Wág­­ner. Videoton: Kosizta (Nagy Zs.) — Pecznyik, Lovasy, Bregovits, Hegyi — Selyem (Antal), Csucsánszky, Gyenti — Simon, Sallói, Németh (Takács). Edző: Szabó Ká­roly. Békéscsaba: Bay — Gyimesi, Hovorka, Krizsán, Merik Z. (Such) — Belvon (Németh), Bódi, Csanálosi — Antal, Pápa, Lenkefi (Ba­­gyula). Edző: Marosvölgyi Károly. G: Csucsánszky, An­tal. Jő: Pecznyik, Lovasy, Hegyi, Csucsánszky, ill. Bay, Krizsán, Csanálosi. A március 8-i fordulóban a békéscsabaiak hibájából elmaradt találkozót az MLSZ döntése értelmében Székesfehérvárott rendez­ték meg. A 18. percben Csucsánszky szabadrúgás után szerzett vezetést a Videotonnak. A fehérvári együttes lényegesen többet támadott. XLH. 102. ♦ 1986. május 1 Ifjúsági nemzetközi mérkőzés Magyarország—NDK 3-2 (2-2) Dorog, 300 néző. Vezette: Szabó B. (Márton S., dr. Sző­ke). Magyarország: Tarlósi — Hegyi, Jávorka, Koroknay, Balog — Máriássy, Kisistók, Huszak — Eszenyi, Jován, Ka­nál. Edző: Rákosi Gyula. NDK: Hiemann — Amstein, Neitzel, Kracht, Ritter — Koller, Steinmann, Minkwitz — Sammer, Weichert, Kruse. Edző: Eberhardt Vogel. Csere: Jován helyett Szabó a szünetben, Koroknay he­lyett Rugovics a 65., Máriássy helyett Orovecz a 72., Köller helyett Zimmerling a 84. percben. Gólszerző: Minkwitz a 18., Jován a 23., Eszenyi (11-es­ből) a 30., Kruse a 36., Rugovics a 84. percben. Sárga lap: Kanál és Kruse a 37., Steinmann a 78. perc­ben. Szögletarány: 8:7 (3:5) Magyarország javára.­ ­Dorog készül az ün­nepre. Transzparensek bo­rítják el a várost, s a pla­káterdőben fel-felbukkan a szerda délutáni futball­­programra invitáló meghí­vó. Az öreg pálya frissen mázolt kerítéssel várta az esemény résztvevőit: a négy csapatot és a közön­séget. Előbb a területi baj­nokságban játszó hazai gárda mérkőzött a Volán együttesével, majd követ­kezett az ifik nagy „elő­adása”. Meglepetés volt a magyarok összeállításában, hogy kimaradt a kezdőcsa­patból Rugovics és Oro­vecz. Rákosi edző a bolgá­rok és a görögök ellen nyújtott teljesítményük miatt ültette őket a kis­­padra.­ A vendégek léptek fel tá­madólag, s veszélyes akcióik­ra csak ritkán adott választ a meggypiros mezes hazai válogatott, így nem is volt váratlan, hogy a 18. percben vezetéshez jutott az NDK: Sammer tizenhét méterről, középről leadott lövése meg­pattant Koroknayn, Tarlósi kezéből kiperdült a labda, de Kisistók rácsapott. A közép­pályás Hegyihez passzolt, aki az átadást elvetette, így Minkwitz került jó helyzet­be a tizenhatos bal oldalán. Felnézett és jobbal okosan lőtt a bal alsó sarokba.­­ 0-1 Jót tett a vendéggól a ma­gyar csapatnak- Játékosai magukhoz tértek meleg okoz­ta bágyadtságukból, s a 23. percben egyenlítettek. Az NDK-sok térfelének közepé­ről Balog remekül ugratta ki Máriássyt a jobbösszekötő helyén, a beadást Jován az ötösről egyből, bal külsővel a jobb alsó sarokba pörgette. 1-1 Hét perccel később újabb hazai gólnak tapsolhatott a közönség. Koroknay indításá­val Eszenyi ugrott ki a vé­dők közül, Ritter már csak lerántani tudta. 11-es! A büntetőt ■ Eszenyi ballal a jobb alsó sarokba helyezte. 2-1 Nem sokáig örülhettünk a vezetésnek. A 33. percben egyenlítettek a fehér meze­sek. Jobb oldali bedobás után Ritter Krusét hozta já­tékba, aki a tizenhatos sar­kánál betört a büntetőterü­letre és a kapujából későn kilépő és elfekvő Tarlósi fö­lött a hálóba nyeste a lab­dát. 2-2 Egy perccel később kakas­kodásért Kanálnak és Kru­­sénak mutatta fel a sárga la­pot Szabó Béla játékvezető. A szünetben a bányász­zenekar szórakoztatta a szur­kolókat. SZÜNET UTÁN az 55. percben Kisistók és Huszák ügyes szabadrúgás­kombinációja végén az utób­bi 18 m-ről hatalmas lövéssel döngette meg a bal oldali kapufát. Eszenyi megrúgásáért a 78. percben sárga lapos figyel­meztetésben részesült Stein­­mann. A 84. perc hozta a magyar csapat győztes gólját. A bal oldalról, a tizenhatos vona­lának magasságából szabad­rúgáshoz jutott a hazai gár­da. Orovecz nyesett középre, és a berobbanó Rugovics öt méterről pöckölt a kapu jobb oldalába. 3-2 A magyar fiatalok a bol­gároktól és a görögöktől elszenvedett két idei vere­ségükkel tulajdonképpen eljátszották az EB-selejte­­zőből való továbbjutás reá­lis esélyét, így ez a mér­kőzés inkább barátságos, mint előkészületi jellegű volt a mieink szempontjá­ból, a mutatott játékon azonban ez egy pillanatig sem látszott. Mindkét együttes teljes erővel haj­totta végig a kilencven percet, így nagyon jó ira­mú, színvonalas összecsa­pást láthatott a főleg diá­kokból álló közönség. Jó: Kisistók, Huszák, Eszenyi, Jávorka, Máriássy, ill. Steinmann, Sammer, Hie­mann. Borókai Gábor Női EB-selejtező Potenziábani Olaszország—Magyarország Talán minden eldől szom­baton a női EB-selejtező IV. csoportjában. Ekkor játsszák Potenzában, a Ró­mától négyszáz kilométerre délre fekvő kisvárosban az Olaszország—Magyarország mérkőzést. A győztes nagy lépést tehet a négyes dön­tőbe jutás felé. A magyar válogatott előtt álló feladat nehéz. Az olasz csapat az előző EB-n a bronzérmet szerezte meg és jelenleg a csoport élén áll. Több kitűnő játékosukat ta­valy Gyöngyösön már meg­ismerhettük. Akkor 3-2-re kikaptunk. Hétfőtől együtt készült a magyar keret 16 játékossal a III. ker. TTVE-pályán. Mindennap két edzést tar­tott Tóth Ferenc, aki el­mondta: az utazás előtt több videofelvételt is megtekin­tett a csapat az EB- és VB- sele­j­tezőkről. A cél: több ismeretet szerezni a férfi labdarúgás háza tájáról. „Erre nagy szükség lesz szombaton — mondta az edző. — Az eddigi játék­módunkhoz képest újfajta taktikai változatokat is be­gyakorolt a csapat. Döntet­len nem elég, sőt még egy­­gólos győzelem sem. A küldöttség szerdán reg­gel utazott Rómába, onnan mentek Potenzába. A keret: Kiss M. (Femi­­na), Hegedűs (Renova) — kapusok, Tóth J., Bukovsz­­kyné, Jenei, Tóth L, Lovász, Kerekes (László Kórház) Matskássyné, Bárfy, Kern, Szegediné (Renova), — Oroszki, Szekér, Kissné (Fe­­mina), Keresztes (Bp. Vo­lán) — mezőnyjátékosok. A mérkőzést a máltai An­tonio Agius vezeti. A csa­pat vasárnap indul haza. Az EB-selejtező IV. selejtezőcsoportjának állása 1. Olaszország 3 3 - - 9-4 6 2. Magyarország 4 3-1 7-5 6 3. Svájc 3 1-2 3-5 2 4. Spanyolország 4 - - 4 3-8­­ A hátralevő mérkőzések: Svájc—Spanyolország (má­jus 10.), Svájc—Olaszország (szeptember 27.), Magyaror­szág—Svájc (október 11.), Olaszország—Spanyolország (október 11.). Pápai