Népsport, 1986. szeptember (42. évfolyam, 211-235. szám)

1986-09-01 / 211. szám

XL­I. 211. ♦ 1986. szeptember 1 Labdarúgás : MTK-VM—Eger 6-1 (9-9) Hungária körút, 8000 néző. Vezette: Hamar (***) (Lá­zin, Varga J.). MTK-VM: Gáspár 0 — Turner 7, Híres 6, Lőrincz 6, Kovács 5 — Horváth A. 5, Szeibert 7, Varga 6, Bognár 5 — Kékesi 7, Boda 8. Edző: Verebes József. Eger: Szabó 3 — Szert 5, Zsidai 3, Varga 5, Jávorszky 3 ■— Feg­yverneki 5, Lengyel 4, Kónya 4 — Kiss 3, Fodor 6, Jegesi 4. Edző: Kiss Tibor. Csere: Jegesi helyett Smuczer (4) a szünetben, Já­vorszky helyett Simon (4) az 54., Horváth A. helyett Katzen­­bach (5) az 57., Lőrincz helyett Talapa (3) a 66. percben. Gólszerző: Boda a 3., Szeibert a 20., Turner a 25., Bo­da a 30., Boda a 35., Szeibert a 64., Fodor a 82. percben. Sárga lap: Lengyel a 20. percben, az MTK-VM javára. Szögletarány: 5:3 (0:1)­ ­Csodát remélve gyüleke­zett a Verebestől megvál­tást váró közönség. A lelá­tón többen a legkomolyab­ban arról vitatkoztak, hogy me­g­lesz-e a kétszámjegyű győzelem. Néhányan csend­ben megjegyezték ugyan, hogy az Eger nemrég meg­lepte a Honvédot, de a többség lehurrogta őket. A vendégek egyébként tartalékosan készültek a csoda megelőzésére, Kiss Tibor elsősorban a játék­mester Csepregi hiánya miatt kesergett. A vezető­edző újoncot avatott: a 19 éves Fodor András első NB I-es mérkőzését játszotta. A kezdés előtt egyn­erces néma felállással emlékez­tek meg a jelenlevők Metz­­ger Tiborról, az MTK-VM ifjúsági csapatának közel­múltban elhunyt intézőjé­ről.­ Az első „csodát” aztán csaknem az újonc szállította. Kovács ügyetlenkedett tizen­hatosa előterében, Kiss el­vette tőle a labdát, majd a középen helyezkedő Fodor­hoz adta, aki senkitől sem zavartatva 15 m-ről fölé dur­­rantott. S úgy látszik, néha a cso­dák földi segítségre szorul­nak. A 3. percben ugyanis Boda a jobb szélen lesen kapta Kékesi átadását, de a partjelző nem intett. Így a hazai csatár középre kanya­rodott, kicselezte a kimoz­duló Szabót és éles szögből, három méterről a kapu köze­pébe gurított. 1-0 Derekasan, de kissé meg­szeppenve küzdött az Eger, a játékot azonban az MTK-VM irányította. A 20. percben Szeibert középen egyedül hú­zott volna el, ha Lengyel nem rántja le az egri kapu­tól húsz méternyire. A ven­dégjátékos vétkét Hamar sárga lappal büntette, Szei­bert pedig úgy, hogy a sza­badrúgást remekül nyeste a jobb alsó sarok felé, és a labda a későn vetődő Szabó kezéről a hálóba jutott. 2-0­­Négy forduló telt még csak el, és Lengyel máris azzal a kétes értékű téttel dicsekedhet, hogy begyűj­tötte harmadik sárgáját. Ezúttal ráadásul hálát ad­hat Hamar játékvezető vaj­szívének, ugyanis az egye­dül kapura törő játékos szándékos lerántásáért tu­lajdonképpen kiállítás jár.) Öt perccel később Szeibert Iveit a tizenhatoson belülre, Boda megtáncoltatta a fején a labdát, amely az őt szoron­gató Varga és Zsidai mellé pattant, ám a két védő egy­mást zavarva addig ügyetlen­kedett, míg Turner megelőz­te őket és tíz méterről, bal­lal, laposan a kapu jobb ol­dalába lőtt. 3- 0 Tartotta magát a hazai csa­pat az öt perchez, ezúttal is pontosan ennyit kellett vár­ni az újabb gólra. Bognár mintaszerűen húzott el a jobb oldalon, kicselezte a tizenha­tos oldalvonalánál Jávorsz­­kyt, az alapvonaltól keresztbe ívelte a labdát, és Boda hat méterről zavartalanul fejelt a jobb alsó sarokba. 4- 0 Az egriek nemigen jutottak Gáspár kapujának közelébe, ám egy ilyen ritka alkalom­mal Kiss szépíthetett volna az eredményén, ha senkitől sem zavartatva a büntető­pont közelében le tudja ke­zelni Fodor beadását. .. S talán mert ismét eltelt öt perc, újabb gólt ért el az MTK-VM. Zsidai téblábolt a labdával saját tizenhatosa előtt, Boda megtámadta, le­szerelte, majd kicselezte a kifutó Szabót és 12 méterről az üres kapuba gurított. 5- 0 (Az igazsághoz tartozik, hogy Boda szabálytalanko­dott Zsidaival szemben. Ám ez sem menti a védő bű­nét, egy középhátvéd utol­só emberként nem bocsát­kozhat olyan kockázatos ka­landba, hogy cselezgetni próbál.) SZÜNET UTÁN három perccel Szeibert már a hálóba fejelt, de lesről, és a játékvezető érvénytelení­tette a találatot. Kiegyenlí­tettebben folytatódott a já­ték," a vendégek — úgyis mindegy már alapon — egy­re többször előremerészked­tek, de helyzetre nem futot­ta erejükből. Az 58. percben Szeibert balról végzett el szögletet, és a veszélyesen csavarodó labdát Szabó a léc alól tenyerelte az alapvonal mögé. Az újabb sarokrúgást követően Szeibert középen tiszta helyzetbe került, de tíz méterről két csel után nem találta el a kaput. A másik oldalon Simon 12 méteres fe­jese alig kerülte el a bal alsó sarkot. A 64. percben Szeibert a jobbösszekötő helyén kicse­lezte Zsidait, majd a kifutó Szabót, egy lövőcsellel be­csapta az elévetődő Vargát, és miután az üres kapu elé sza­ladó Zsidait is elfektette, hig­gadtan, félmagasan a hálóba lőtt. 6- 0 Ezután visszafogta az ira­mot a hazai csapat, az Eger sikertelenül próbálkozott, s ettől kissé egyhangúan telt az idő. A 75. percben aztán Turner az utolsó pillanatban mentett az ötösön Kiss elől, majd kavarodás után Fegy­­verneki négy lépésről gyen­gén Gáspár ölébe gurított. A 82. percben viszont már sikerült a szépítés a vendé­geknek: Kisst lökték, emiatt szabadrúgáshoz jutott az Eger középen, 22 méterre a Scapu­­tól. Fodor állt a labda mö­gé és nagy erővel a bal fel­ső sarokba nyeste. 6-1 (A sors méltó helyre „utalta” a becsületgól di­csőségét. Ezen a mérkőzé­sen az egriek közül csupán az újonc Fodor volt képes felvenni a versenyt az el­lenféllel. Szinte mindig megjátszotta a labdát, csak az ő őrzését nem vehette félvállról a hazai védelem.) ★ ★ ★ tAt Ha csoda nem is történt, és elmaradt a kétszámje­gyű győzelem is, azoknak lett igazuk, akik az MTK­­VM fölényes sikerét jósol­ták. A vendéglátó csapat udvariatlan házigazdának bizonyult, és nem hagyott kétséget afelől, hogy nem­csak a két pontra tart vita nélkül igényt, hanem a gól­­különbség sem közömbös számára. Első gólját ugyan a partjelzőnek köszönheti, de valójában szinte min­den támadása magában hordozta a gólszerzés lehe­tőségét. Különösen a jobb oldalon vezetett akciók voltak ígéretesek, az itt feltűnően lyukas egri vé­delem jóvoltából egymás után érkeztek középre a veszélyes beadások. A vendégek pedig több esetben is megkönnyítet­ték ellenfelük dolgát, sok­szor nem is kellett őket hi­bára kényszeríteni, elkö­vettek ők gyermeteg hibá­kat maguktól is. Ezzel együtt az Eger nem vesz­tette el tartását, küzdött és igyekezett mindvégig, de az ezúttal mutatott rendkí­vül szerény teljesítmény ahhoz sem volt elegendő, hogy szorossá tegye a vég­eredményt. Egyetlen csa­patrésze sem tudott méltó ellenfele lenni az MTK- nak. A hazaiak hatgólos vezetésük birtokában csök­kentették a tempót, ezért az utolsó húsz percben na­gyot esett az iram, és a látványosság is eltűnt a pályáról. Ám a mérkőzés a sok gól és néhány nagy­szerű egyéni teljesítmény miatt így is megérdemli a négycsillagos minősítést. Verebes József: — Minden dicséretet megérdemelnek a fiúk. Külön örülök annak, hogy az első félidőben ma­radéktalanul bevált taktikai elképzelésünk. Az eredmény kezdetnek nem rossz. Kiss Tibor: — Megérde­melten nyert az MTK-VM. Pajor-Gyulai László UTÁNPÓTLÁS­BAJNOKSÁG MTK-VM—Eger SE 7-0 (3-0) Hungária körút, 500 néző. V: Selmeczi. MTK-VM: Pet­­ry (Bíró) — Huszárik, Sze­mere (Margit), Metzger, Sza­lai — Hári, Turtóczky, Ma­­yer — Magyar, Jován, Ta­lapa. Edző: Makay György. Eger SE: Póta — Mucza, Szűcs, Deme, Fülep — Kó­­rodi, Berecz, Csomány — Szabó, Aux, Sípos (Sűrű). Edző: Benkő János. G: Jo­ván (2), Magyar (2), Metzger, Talapa, Hári. Jó: Huszárik, Metzger, Szalai, Jován, ill. Szűcs. Nagy lendülettel kezdett a hazai csapat, az Eger nem tudott kibontakozni. Az MTK-VM jól játszott, és ez gólokban is megmu­tatkozott. Szünet után még nagyobb nyomás há­rult a vendégek védelmé­re, gyors egymásutánban potyogtak a gólok. A kék­fehér fiatalok remek tel­jesítménnyel rukkoltak ki, nagy gólkülönbségű győ­zelmük teljesen megérde­melt. A 4. forduló válogatottja Zsiborás 8 (FTC) Turner 7 Hlagyvik 8 Novath 6 Keller 6 (MTK-VM) (Rába ETO) (Videoton) (FTC) Bücs 8 Rostás 7 Vincze I. 7 (DMVSC) (II. Dózsa) (Tatabánya) Kvaszta 7 Boda 8 Mészáros 7 (FTC) (MTK-VM) (PMSC) A forduló játékvezetője: Roxin (**•••) (Siófok—Pécsi MSC) A MÁSODIK CSAPAT Andrusch 8 (Bp. Honvéd) Kiss 6 Pintér 7 Garaba 6 Brezniczky (DMVSC) (FTC) (Bp. Honvéd) (PMSC) Szabó 8 Sallói 7 Szeibert 7 (Rába ETO) (Videoton) (MTK-VM) Kékesi 7 Mörtel 6 Katona 6 (MTK-VM) (DMVSC) (Ij. Dózsa) NÉPSPORT 3 IMB­I RANGADÓK, a kisprtdréS Bp. Honvéd—Ferencváros 0-0 VÁGI ISTVÁN, a Bp. Honvéd vezetőedzője azt várta az esti rangadótól, hogy csapata megszerzi idei első győzelmét. Terve nem jött be, éppen ezért azt kérdeztük elsőként az újonc szakvezetőtől, hogy csalódott-e. — Igen, az elszalasztott lehetőség miatt egy kicsit az vagyok, annak viszont örülhetünk, hogy megúsz­tak gól nélkül. — Az egyszerű néző csak annyit tapasztal, hogy nem lehet ráismerni a Honvéd­­ra. Nem folyamatos a já­ték, olyan helyzetekben hi­báznak a játékosok, ame­lyeket ezelőtt könnyedén megoldottak. Mi ennek az oka? — Az akarattal nincs baj, most is tisztességgel hajtott mindenki. A sike­res nyári túra óta görcsös feszültséget tapasztalok a csapatnál­. A Ferencváros ellen is az volt az elsőd­leges feladatom, hogy hi­tet öntsek a korábban ön­bizalomtól duzzadó játéko­sokba. Ennyire sikerült. — Különösen feltűnő, hogy Honvéd-csatár még nem rúgott gólt a bajnok­ságban. — Sajnos, így van. Daj­­káék kidolgozzák a hely­zeteket, de a befejezés nem akar sikerülni. A Népstadionban is így volt, bár el kell ismernem, a Fradinak is nagy ziccerei maradtak kihasználatlanul. — A Ferencváros ellen nem akadt igazi vezéregyé­niség sem, Détári nem ha­sonlít a VB előtti önmagá­hoz. — Ez is igaz, sajnos. Dé­tári edzéskihagyások miatt erőnléti gondokkal küzd, most például Kovács futott helyette. Gyimesiben is több van, egyelőre belőle is hiányzik a könnyedség. Velük együtt furcsa közbe került a csapat: a gólhoz önbizalom is kell, az ön­bizalomhoz pedig gól. Ha szombaton az ETO ellen sikerül végre nyernünk, el­indulunk fölfelé. DALNOKI JENŐT is a döntetlen értékéről faggat­tuk először. — A bajnok ellen egy pont mindenképpen szen­zációs eredmény — mond­ta a mesteredző —, de kis szerencsével nyerhettünk volna. Kicsit bosszant az elszalasztott lehetőség, mert most megcsíphettük volna a Honvédot. — A két együttes tag­jainak játéktudása között van némi különbség, a honvédosok javára. Ez a különbség most színte nyomtalanul eltűnt. — Mondhatnám, ez a rangadók sajátja. Azt is hozzá kell tennem, hogy mérkőzésről mérkőzésre javulunk. Persze, csodák nincsenek, mindez a tuda­tos, fegyelmezett munka eredménye. Kialakult a csapat, amelynek összeállí­tásán csak szükségből vál­toztatok. — A Honvéd ellen mire fektették a fő súlyt? — Két dolgot kértem. Először Zsinka figyelmét hívtam fel Sallaira, hogy ne engedje felfutni őt. Szántót pedig Détári őrzé­sével bíztam meg. Mind­ketten megoldották felada­tukat, bár Détári nem oko­zott sok gondot, mire a kapunkhoz ért, elfáradt... — összességében tehát elégedett? — Végeredményben igen. Ú. Dózsa- GÖRÖCS JÁNOS hig­gadtan és nagyon őszintén értékelt vasárnap. — Az volt az elképzelé­sünk — válaszolt első kér­désünkre —, hogy egy pon­tért játszunk a Vasas el­len. Hogy végül is kettő lett belőle, abba beleját­szott Kakas és a piros­­kékek szerintem rossz já­tékfelfogása. Tulajdonkép­pen megkönnyítették a dol­gunkat. A győzelem na­gyon jól jött a szombathe­lyi fiaskó után. Tartaléko­san rangadót nyerni esé­lyesebb csapat ellen, iga­zán nagy eredmény. Mi egyébként is készültünk a Vasasból. Baráti Lajos bá­csi látta játszani a Duna­újváros ellen, és nagyon jó információikat adott ró­la. Óvatosan játszottunk, mert mi is esélyesebbnek tartottuk az ellenfelet. Ügyeltünk Farkasra és Bodnárra, a két szervező emberre, védekeztünk, aho­gyan elterveztük. — Mi változtatta meg eredeti terveiket? — A Vasas visszafogott játéka. A piros-kékek 2-0- ■nál sem támadtak eléggé, hátul járatták a labdát. Mi egyébként gyorsabbak vol­tunk, és helyzeteink egy részét legalább kihasznál­tuk. — Tanulságok? — A futball az idegek harca. Mindig és minden helyzetben higgadtnak kell lenni. Ha így teszünk ko­rábban, akkor most játsz­hatott volna a Népstadion­ban Kardos és Kovács is. Az, hogy jól jöttünk ki az első budapesti rangadóból, biztatást ad. Hideg fej, és a helyzetek valós felméré­se, ez kell, hogy jellemez­zen bennünket, és akkor nem lehet nagyobb gond. Szombaton jön a Dunaúj­város, meg kell vernünk. KISTELEKI ISTVÁN a vereség után sem tűnt le­tör­tnek. Közönségcsalogató, jó meccsen pontot szereztünk a bajnoktól, ezzel is iga­zolva, hogy végre csapat lett a Ferencváros. ■Vasas 2-0 — Biztonsági játékkal kezdtünk, arra számítva, hogy kivárjuk az adódó ziccereket és ha eljön a pillanat, gyors ritmusvál­tással valósítjuk meg el­képzeléseinket. Tudtuk, hogy a Dózsa döntetlenre játszik, s erre alapoztuk taktikánkat. Mi támadtunk, ám helyzeteink kimarad­tak, s ekkor jött az a sze­rencsétlen első gól, amely­ben nemcsak Kakas ludas. Hol voltak a védők? — Tehát nem jöttek be az elképzelései. Miért? Tudja rá a választ, vagy még keresi? — Világos a kép. Hibáz­tunk, s nemcsak abban, hogy kimaradtak a zicce­rek. Csatáraink keveset mozogtak, így nem tudták kihozni a kapu előteréből a védőket, emiatt a felfutó embereknek nem volt sza­bad területük. — A mérkőzés előtt biz­tos győzelmet várt. Milyen tanulságokat vontak le a vereségből? — A vereség nem vál­toztatta meg terveinket. A Vasas jobb csapat, mint a Dózsa, ezt továbbra is val­lom. Ám az esélyességet győzelemre kellene váltani. A sikert azonban ki kell vívni, ezt még meg kell tanulni a Fáy utcában is. A győzelem tudománya, fontos dolog. De nem olyan kacifántos, mint ahogyan sokan hiszik. Van, aki a legegyszerűbbet érti meg a legnehezebben. Egy mon­datba sűrítve így fogal­mazhatnám meg: kevés az, ha az egyik csapat papíron jobb a másiknál, kevés, hogy esélyesebb az adott meccsen és kevés, ha sok helyzete adódik a kapu előtt, mindezt érvényre is kell juttatni. És mi ebben hibáztunk most. De legkö­zelebb másként lesz.