Nemzeti Sport, 1991. március (2. évfolyam, 59-88. szám)

1991-03-21 / 78. szám

4 NEMZETI SPORT Együtt van a „nyolcak mezőnye”. Együtt, de nem úgy, ahogy a közvélemény várta. Meglepetések, váratlan eredmények borzolták a szurkolók idegeit. Most írhatnánk azt is, hogy ez az, ezt vártuk a kis­csapatoktól. Ezt a lelkesedést, ezt a küzdeni akarást, ezt a... Még­sem tesszük. Egyszerűen azért, mert az amúgy is mostohagyerekként kezelt Magyar Kupa újabb presztízsveszteséget szenvedett. A legjobb nyolc közé ugyanis négy másodosztályú együttes jutott, ami ugyan­csak azt bizonyítja: a „legjobbak” (tisztelet a kivételnek) megintcsak félvállról vették, s afféle kötelező plusz feladatnak tartották a kupát. (Ha nem így van, s ha a tudásbeli különbség döntött a másodosztá­­lyúak javára, akkor még szomorúbb a helyzet.) Ha így folytatódik, akkor a Magyar Kupa döntőjében a paksiak fogcsikorgató harcát néz­hetjük meg a dorogiak ellen. S ez nem a két (egyébként „jó kis” NB II-es) együttes kritikája . . . Szóval a mérleg, azaz a vert seregek lis­tája: Vasas, MTK-VM, Újpesti TE, Bp. Honvéd, BMTE-Törley, Vi­­deoton-Waltham, Pécs, Veszprém. S azok a csapatok, amelyek a hét­fői sorsolást várhatják: Ferencváros, Paksi Atom, DVTK, Kazinc­barcika, Dorog, Vác, Tatabánya, Volán FC. Bp. Honvéd—Diósgyőri VTKC 0 -0 Bozsik-stadion, 4000 néző. Vezette: Drigán (Némethi,., Aaxin). Bp. Honvéd: Tarlósi — Bognár, Bánfai, Nagy S. — Pisont, Urbányi, Sikesdi, Fodor, Csehi — Kám­án, Van­cea. Edző: dr. Mezey György. Diósgyőri VTK: Knolz — Bém, Parhomenko, Varga, Dancs — Molnár, Vitelki, Leskó — Tóth Gy., Kiser, Szvisztun. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Csehi helyett Csabai a szünetben, Csabai he­lyett Horváth a 76., Szvisztun helyett Kertész a 85., Kiser helyett Katona a 87. percben. 7. perc: Fodor végzett el szabadrúgást a bal oldal­ról, a tizenhatos vonala mellől. Beívelését Boginál­ ollózva küldte a kapu felé, a labda Vanceához került, és a csatár fordulásból, tíz méterről a­ lig­atig lőtt fölé. 12. perc: Vancea cselez­getett a bal oldalon, be­adását Varga kifejelte, a lecsurgó labdára Pisont csapott le, megcélozta a kaput, de nagy erejű lövé­se a léc fölött hagyta el a játékteret. 20. perc: Fodor emelt a bal oldalon felfutó Csehi elé, a középpályás az alap­vonalig vezette a labdát, majd beadott, Vancea tisz­ta helyzetből, öt méterről fejelhetett, de eltévesztette az irányzékot. 37. perc: Parhomenko 40 méterről kísérletezett, de lövése jócskán kapu felé szállt. 41. perc: Fodor és Ur­bányi végzett el kisszögle­­test. A válogatott játékos jobb oldali beadását­­ a liftként emelkedő Csehi nyolc méterről centiméte­rekkel fejelte a jobb ka­pufa mellé. 55. perc: Vancea emelt parádés labdát a 11-es pontról kirobbanó Fodor elé, aki egyből lőtt, de Knotz óriási bravúrral vé­dett. 65. perc: Vancea 18 mé­teres erős, léc alá tartó lö­vését védte Knotz. 67. perc: A menteni aka­ró Bognár lábáról Szvisz­tun elé került a labda, aki ahelyett, hogy eldöntötte volna a továbbjutás kérdé­sét, a kapustól 5 méterre térdre rogyott az őt sze­relni igyekvő Bénii előtt. 73. perc: Fodor négy vé­dő között robbantott a 16- os vonalán, hármat lépve tisztára játszotta magát, de lövés helyett keresztbe gu­rította a labdát a kapu előtt, erre a belsők közül senki sem gondolt. 79. perc: Molnár jobb oldali szögletét Tóth Gy. fejelte kapu fölé. 84. perc: Varga bal ol­dali, 20 méteres, nyesett szabadrúgását Tarlósi bra­vúrral tornázta ki a léc alól. Túl nagy tehernek bi­zonyult a Honvéd szá­mára, hogy a DVTK el­len hat kulcsjátékosát nélkülöznie kellett. Az influenza miatt hiányzó Petry, Csepregi, Gregor, a lázasan fekvő Vincze, illetve a sérült Kovács és a három sárga lapos Cseh távollétében a kispestiek nem tudták megismétel­ni a bajnoki mérkőzése­ken nyújtott teljesítmé­nyüket. Gyakorlatilag végigtámadták a mérkő­zést, helyzeteket is kiala­kítottak, de az ak­ciók végére elfogyott a tudomány, ezért a befe­jezés nem sikerült. Fo­dor kivételével a közép­pályások sem játszottak jól, és ez a Honvéd to­vábbjutásába került. A DVTK roppant fegyelme­zetten, szervezetten ját­szott. Palicskó Tibor fiai a hazai pályán szerzett előnyük birtokában sem vonultak kettős fedezék­be, bátran játszották meg a megszerzett lab­dákat és az ellentámadá­sokból — különösen a második félidőben — helyzeteket is ki tudtak alakítani. Voltak a mér­kőzésnek olyan szaka­szai, amikor a Bozsik­­stadionban is fölényben tudott játszani a vasgyá­ri gárda. A Diósgyőr továbbju­tása (3-2) megérdemelt, mert fegyelmezett, tak­tikus játékával ki tudta használni azt a lehetősé­get, amit a Honvéd gól­ínsége és tartalékos fel­állása kínált a számára. Jó: Nagy S., Fodor, Vancea, ill. Knotz, Szvisz­tun, Leskó. Mezey György: — Csak gratulálni tudunk a Diós­győrnek, megérdemelte a továbbjutást. Pali­cscsé Tibor: — Élni tudtunk a lehetőséggel, melyet a Honvéd nehéz helyzete teremtett... András Dénes A fehér mezes Bém belépője nyomán Vancea orra bukik a diósgyőri kapitány lábában, mint ahogy a Honvéd is el­bukott a DVTK elleni kupavisszavágón (László Sándor felvétele) II. 78. ♦ 1991. március 21. Újpesti TE—Paksi Atom 1-1 (1-0) Megyeri út, 800 néző. Vezette: Rácz (Kurmai, Stam­­ler). ÚTE: Brockhauser — Colesniuc, Szőnyi, Szabó Gy. — Wagner, Varga, Kása, Szlezák — Zsinka, Miovecz, Zsi­­vótzky. Edző: Kovács Ferenc. Paksi Atom: Hujber — Erdélyi, Blatt, Kákonyi, Lauer — Tóth, Bozai, Nagy L., Orosz — Juhász, Kádár. Edző: Pusztai László. Csere: Rósa helyett Véber, Kádár helyett Szendrei, mindketten a szünetben, Juhász helyett Kovalik az 56., Colesniuc helyett Oroszki a 77. percben. Gólszerző: Szabó Gy. a 14., Szendrei az 52. percben. Sárga lap: Varga a 28., Erdélyi az 55., Orosz a 77., Véber a 85., Lauer a 91. percben. Szögletarány: 3:2 (2:1) a Paksi Atom javára. 14. perc: Zsivótzky bal­ról adot­t be, Hujber lát­ványos vetődéssel a ti­z­en­­egyes pontig repülve ki­ütötte a labdát, Zsinka is­mét középre emelt, az elő­rehúzódó Szabó Gy. 8 má­.­terről a kapu közepébe fe­jelt. 1-0 28. perc: Varga megrúg­ta Juhászt 18 méterre a kaputól, ezért kijárt neki a sárga lap. 36. perc: Kákonyi 22 méterről kapura lőtt, Rósa ellépett a lövés elől, ez meglepte Brockhausert, aki aztán nagy bravúrral, szögletre ütötte a bal alsó sarokra tartó labdát. 44. perc: Juhász 18 mé­teres szabadrúgá­sa alig ke­rülte el a bal felső sar­kot. 48. perc: Wá­gner adott be a jobb szélről, Varga 15 méterről rosszul talál­ta el a labdát, így az Huj­ber könnyű zsákmánya lett. 50. perc: Szendrei egy csel után Juhászhoz ját­szott, a csatár 13 méterről kapura lőtt, de Brockhau­ser védett. 52. perc: Orosz labdáját Juhász továbbadta, és Szendrei 12 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1-1 55. perc: Erdélyi felvág­ta Wagnert, ezért sárga lapot kapott. 58. perc: Szendrei két csel után tíz méterről lőtt, Szíjnyi a gólvonal elől fe­jelte ki a labdát. 73. perc: Zsinka cselez­getett a tizenhatosnál, az­tán magasan a kapu fölé lőtt. 77. perc: Orosz terítette le Vébert, ezért ő is sár­gát kapott. 85. perc: Véber rátartott Szendrei lábára, most az újpesti, játékos bűnhődött sárgával. 91. perc: Lauer megrúg­ta Zsinkát, ezért neki is járt a sárga kártya. A mérkőzés első fél­idejében nem lehetett észrevenni, hogy melyik csapat játszik az első osztályban és melyik az NB II-ben. A vendégek okosan, ügyesen, szerve­zetten játszottak, de mintha túlságosan tisz­telték volna nagynevű ellenfelüket, nem nagyon mertek az újpesti kapu elé kerülni. Persze, eb­ben kicsit ludasok vol­tak a paksi középpályás sor tagjai is, mert nem indították kellő időben két gyors, és erőszakos csatárukat. Az újpestiek kapushiba után megsze­rezték a vezető gólt, de ettől a vendégcsapat nyugodott meg, s megle­petésre, sokkal okosabban és jobban játszott, mint ellenfele. Szünetben cserélt a paksiak mestere, behoz­ta Szendreit, s a rutinos játékos meg is hálálta a bizalmat, mert egyenlí­­tett. A gól után az új­pestiek alárendelt sze­repet játszottak saját pályájukon, egyszerűen képtelenek voltak egy épkézláb támadást vezet­ni. Ez az Újpest nem véletlenül áll az NB I- ben ott, ahol... Ha a magyar futballmezőnyt vesszük figyelembe, ak­kor szomorúan kell re­gisztrálnunk, hogy az­ első és a másodosztály között bizony nem sok különb­ség van, hiszen az NB I legutóbbi bajnokát sa­ját pályáján ütötte el a továbbjutástól az NB 11- es csapat. A paksi együt­tes megérdemelten jutott a Magyar Kupa legjobb nyolc csapata közé (1-1- gyel, idegenben szerzett góllal), fennállása leg­nagyobb sikerét aratva. Lelkesebben, okosabban, szervezettebben, ügye­sebben játszott, mint az Újpest. Jó: Szabó Gy., ill. Ká­konyi, Juhász, Szendrei, Kovács Ferenc: — Ránk nézve szégyen ugyan, de a Paks megérdemelten ju­tott tovább. Ha lelkesedés­ben fel is vettük a pak­siakkal a versenyt, játék­ban több tellett tőlük, mint csapatomtól. Teljes mér­tékben igazuk van azok­nak a szurkolóknak, akik elégedetlenkedtek, egyet­értek velük. Ám nem tu­dok mit tenni, nem tudom tovább javítani a támadó­sor játékát, hiszen mind a négy csatárom a pályán volt. Végtelenül sajná­lom, hogy búcsút kellett mondani a Kupának, de ebben a helyzetben is össz­pontosítani kell, nehogy nagyobb baj érjen ben­nünket a bajnokságban. Pusztai László: — Igen nagy öröm számunkra a továbbjutás. Azt hiszem, munkánkkal kiérdemeltük ezt a „jutalmat”. Boross Dezső Váci Izzó—Videoton-Waltham 1-0 (0-0) Vác, 1090 néző. Vezette: Nagy L. (Hartmann, Kiss B.). Váci Iz­zó: Koszta — Kosztolnák, Talapa, Zirko — Lénárt, Nagy, Fekete, Víg, Bánföldi — Répási, Kerekes. Edző: Csank János. Videoton-Waltham: Mi­­ring — Varga, Németh, Hor­váth — Máriás­, Bekő, Halmai, Vadász, Müller — Ta­kács, Földes. Edző: Burcsa Győző. Csere: Bánföldi helyett Romanek az 56., Takács he­lyett Székely a 68., Horváth helyett Fodor a 70., Fekete helyett Sándor a 73. percben. Sárga lap: Vadász a 30., Bánföldi a 61., Varga a 71. percben. Gólszerző: Kerekes a 65. percben. Szögletarány: 7:2 (3:1) a Váci Izzó javára. 30. perc: Nagy sarkak­ Répásit, ezért ő is kapott Lénárt elé a vendégek tél- egy sárga lapot, fejének közepén, a jobb ol­dalon. A középpályás a kapu felé robogott, már a tizenhatos sarkánál járt, amikor Vadász utolérte, és összevágta a bokáját. A szabálytalankodó sárga lap­pal bűnhődött. 61. perc: Bánföldi fel­vágta Máriásit a hazai tér­fél közepén. Nagy játék­vezető nem késlekedett a sárga lap „odaítélésével”. 65. perc: Répási a Video­ton tizenhatosán belül, a bal oldalon egészen , az alapvonalig cselezte magát előre, onnan középre emel­te a labdát, s Kerekes öt méterről, remek mozdulat­tal pörgetett a háló bal oldalába. 1-0 71. perc: Varga buktatta Az első félidőben a Vi­­deoton-Waltham alapo­san meglepte a váciakat. A házigazdák arra szá­mítottak, hogy a hát­rányban lévő (1-2) együt­tes támadni f­og. A Vi­­deoton-Waltham viszont nem mutatott semmit, így tehát a váciak, akik­nek a döntetlen is meg­felelt volna a továbbju­táshoz, kényelmesen gu­­rigázgattak a mezőny­ben. A második félidő ele­jén ismét „trükközött egyet” a vendégcsapat. Most már valóban ro­hamozni kezdett, s tíz percen keresztül ijeszt­gette Koszla kapust. Ezek a támadások is eredményteleneknek bi­zonyultak, és így amo­lyan minden mindegy alapon a vendéglátókra bízta sorsát. A Vác pe­dig berúgta a győzelmet jelentő gólt! Ezután az addig sem éppen harcos vendégcsapat a magasba emelte a kezét. Úgy lát­szik, a játékosai már a hét végi, MTK-VM elle­ni bajnoki találkozóra készülődtek... összesítésben a Vác 3-1-es gólkülönbséggel jutott a legjobb nyolc közé. Jó: Víg, Nagy, Répási, ill. Németh, Máriási. Csank János: — Néhány embert pihentettem. Ezért egy felforgatott csapattal vállaltuk a játékot. Úgy tűnik, a vasárnapi mérkő­zésünk óta eltelt idő kevés volt a pihenésre, hiszen a játékosokon még látszottak a fáradtság jelei. Ezért nem tudtunk folyamatos játékot kialakítani. Burcsa Győző: — Ez már a negyedik olyan mérkő­zésünk volt a Vác ellen, amelyen a szokásokhoz hí­ven­ kihagytuk a helyzete­inket , és kikaptunk. Sportszerű találozó volt, anitu­álok a Vácnak a to­­vábbjutá­shoz. Gonda László