Nemzeti Sport, 1991. december (2. évfolyam, 329-357. szám)

1991-12-01 / 329. szám

II. 329. ♦ 1991. december 1. A VIDI 13-ASA A BAJNOKNAK HOZOTT BALSZERENCSÉT Videoton-Waltham—Kispest-Honvéd 2-1 (1-0) Sóstói stadion, 12 001­ néző. Vezette: Hartmann (*•♦) (Márton, Vad). VIDEOTON-WALTHAM: Mitring 7 — Mólnár­ 6, Németh 7, Va­dász­­i — Kuttor 6, Ulászló 5, Sáliéi 8, Beké­ti, Salacz 5 — Takács­fi, Horváth 6. Edző: Burcsa Győző. KISPEST-HONVÉD: Tarlósi 6 — Plókai 5, Márton 6, Bérczy fi — Urbányi 5, Pisont 5, Kovács fi, Halmai 6, Csehi 5 — Negrau fi, Vincze 7. Edző: dr. Mezey György. CSERE: Urbányi helyett Komódi (5) a szünetben, Takács helyett Földes (—) a 71., Halmai helyett Cservenkai (—) a 73., Horváth he­lyett Vajda (—) a 88. percben. GÓLSZERZŐ: Németh a 41., Takács az 54., Németh (öngól) a 65. percben. SÁRGA LAP: Vadász (Vincze felvágásáért) a 8., Kovács (Németh buktatásáért) a 29., Negrau (Németh akasztásáért) a 35., Bérczy (Takács felvágásáért) az 56., Molnár (Negrau felvágásáért) a 72., Sallói (Csehi visszahúzásáért) a 88. percben. SZÖGLETARÁNY: 3:0 (0:0) a Kispest-Honvéd javára. Az előjelek azt mutatták, hogy nagyszerű mérkőzésre lesz kilátás Fehér­várott, a Videoton-Honvéd találkozón. A Honvéd csapatából dr. Mezey György ütőképes társa­ságot formált, míg a másik olda­lon Burcsa Győző egy fiatal együt­test kovácsolt úgy össze, hogy ma már minden ellenfélnek számolnia kell vele. Nos, a megszokott gya­korlattól eltérően a mérkőzés el­ső 45 perce minden tekintetben igazolta a várakozást. Nagyszerű iramban kezdték a mérkőzést az együttesek. A vendé­gek úgy tervezték, hogy amennyi­ben ez lehetséges, a lehető leg­gyorsabban le kell hűteni a hazai fiatalok hevületét, ezért aztán az első pillanattól kezdve letámadásos taktikát választottak. Ezt olyannyi­ra jól csinálták a Honvéd-játéko­sok, hogy a hazaiak képtelenek voltak huzamosabb ideig a labda birtokában maradni. A „Mezey­­fiúk” rendkívül gyorsan és energi­kusan közelítették meg Mitrin­ kapuját. Ám hiába dolgoztak , számtalan gólszerzési lehetőséget nem sikerült betalálniuk. A Videoton, látva a vendégek el­képzeléseit, még több mozgást és még nagyobb lelkesedést vetett be Ennek eredményeképpen kiegyen­lítetté tette a játékot, sőt, a félidő második felében már a hazaiak vezényeltek. Hátul Németh kitű­nően fogta össze a védelmet, közé­pen Sallói és Benkó ügyeskedett, elöl pedig a kis Takácsot többnyi­re csak felrúgni tudták a Honvéd­­védők. Óriási volt a küzdelem, és mind­két oldalon egyre több tett a sza­bálytalanság. Sajnos. Hartmann já­tékvezető nem állt éppen feladata magaslatán, eg­y nyilvánvaló tizen­egyest nem adott meg a hazaiak­nak, ráadásul a szabálytalanságok megítélésében is többször tévedett. Végül Németh pompás szabadrú­gásgólja meghozta a Videoton szá­­mára a vezetést, és nyugodtan ki­jelenthetjük, hogy megérdemelten vonult pihenőre vezetéssel Burcsa Győző legénysége. A pihenőt követően ismét a ven­dégek ragadták magukhoz a kezde­ményezést. Azok a vendégek, akik játéktudásban — gondoljuk, nem sértődnek meg ezért a Videoton-já­­tékosok— valamennyien jobb képes­ségűek a hazaiaknál. Persze, ez sokszor nem jelent semmit, hiszen a képességeket be is kell mutatni egy-egy mérkőzésen. A Honvéd a második félidő elején szinte a kapu­jához szegezte a hazaiakat, akik nem tehettek mást, mint lelkesen és hősiesen védekeztek. Szinte ál­landóan a Videoton tizenhatosa előtt vagy azon belül pattogott a labda, de hiába volt lehetősége több i­onvéd-játékosnak is a kapuba ta­lálni, egyszerűen képtelenek voltak rá. A Videoton megérezte, hogy nincs más lehetőség, mint kibekkel­­ni a találkozót, és esetleg — ha ar­ra lehetőség nyílik — kontratáma­­it­ivókál vezetni, így is tettek, és a nagy Honvéd-nyomás közepette egy remek Sallói-alakítás után Takács növelte a hazaiak előnyét. Ekkor úgy nézett ki, eldőlt a mérkőzés, amelyre az is utalt, hogy néhány vendégjátékos elfelejtette, hogy futballmérkőzésen van ... Még sze­rencse, hogy csak néhány percig tartott az egész, bár igaz, ahhoz, hogy vége legyen, az is kellett, hogy a hazaiak egyébként nagyszerűen játszó hazai középhátvédje Németh gólt ajándékozzon a kispestieknek. Ettől a pillanattól kezdve egészen a találkozó befejezéséig maradt az óriási vendégfölény, jobbnál jobb le­hetőségekkel. Gólt viszont nem si­került szerezniük a honvédosoknak. Amikor Hartmann játékvezető le­fújta a találkozót, szinte egy ember­ként ugrott fel a Sóstói-stadion kö­zönsége. Méltán örülhettek a szur­kolók, hiszen csapatuk jó mérkőzé­seit győzte le a kispestieket. Még akkor is azt kell mondani, ha a má­sodik játékrészben a Honvéd egy­értelműen jobb volt. De hát a lab­darúgást gólra játsszák, és abból a hazaiaknak sikerült eggyel többet szerezniük. Mindezek ellenére az eredmény igazságosnak mondható, és ezzel a Videoton-Waltham tizen­három fordulón keresztül maradt veretlen 1­ 0­p 4­5 [a] 90 PERC ^ ^mmmmmm­mmm______ KRÓNIKÁJA 9. perc: Márton a magát a fehérvári tizenhatoson belül mutató Halmaihoz ívelt. A kispesti középpályás faképnél hagyta volna őrzőjét, Némethet, csakhogy a söprögető finoman visszaráncigálta ellenfelét. Halmai túl tisztességes volt, amikor nem rogyott azon­nal a földre, pedig ha megteszi, jó eséllyel pályázhatott volna a tizenegyesre. 15. perc: Vincze 22 méterről váratlanul megeresztett lövése ép­­penhogy elsuhant a bal alsó sarok mellett. 17. perc: Bekő remekül emelt a balösszekötő helyéről a középen lyukra futó Horváth elé, ám amíg a csatár tizenhat méterre a kaputól a legjobb lövőhelyzetre várt, Csehi a helyszínre sietett és elkanalazta előle a lehulló labdát. 19. perc: Pisont átadását Vincze 11 méterről egyből, fordulásból gurította a bal kapufára, ám közben Hartmann játékvezető már les címén lefújta az akciót. Így hiábavaló volt minden izgalom. 26. perc: Az előretörő Takácsot Plókai szabálytalanul szerelte a Videoton térfelén. A fehérvári támadó a földre zuhant, de Hart­mann nem jelzett semmit, így Plókai a jobbszélen előrerobogó Vinczét hozhatta játékba, aki egy csel után az alapvonal közeléből visszapasszolt Pisonthoz,­­ a karmester óriási helyzetből, tíz mé­terről a léc fölé lőtt. 31. perc: Csehi balról kanyarintott középre, Vincze nyolcméteres csukafejessel a bal alsó sarok mellé küldte a labdát. 34. perc: Negrau húsz méterről célozta meg a jobb felső sarkot, de lövése, kevéssel ugyan, de célt tévesztett. 38. perc: Sallói labdájával Takács lépett meg a balösszekötő helyén, miközben Márton próbálta tartani vele a lépést. Az ala­csony termetű játékos a tizenhatoson belül egy hátracsel közben arra lehetett figyelmes, hogy eltűnik alóla a lába. Mivel Takács földre huppanásához tevékenyen hozzájárult a kispesti védő, Hart­­mannak büntetőt kellett volna ítélni, ő azonban nem látott okot a közbeavatkozásra. 41. perc: Szabadrúgáshoz jutott a Videoton. Tarlósi kapujától 21 méterre a jobbösszekötő hatvén, Sallói legurította a labdát, s Németh a szétnyíló sorfalon át hatalmas bombát ragasztott a bal alsó sarokba. 1-0. 54. perc: Sallói észrevette a túloldalon, vagyis a balösszekötő helyén beinduló Takácsot, s ami sokkal nehezebb, ragyogóan tá­lalt elé. A kispesti védők csak közeli szemlélői voltak a jelenet­nek, amikor a csatár néhány lépés megtétele után, tizennégy mé­terről a bal alsó sarokba helyezett. Tarlósi csak beleütni tudott a labdába, de megállítani képtelen volt. 2-0. 60. perc: Ismét Sallói révén került helyzetbe Takács, igaz, ez­úttal a játékvezetőnek ildomos lett volna lest jeleznie. Nem tette, de szerencsére Takács hosszan szöktette magát, s Plókainak mód­jában állt szerelm­e. 65. perc: Pisont passzolt Kovácshoz a jobbszélre, a nyurga kö­zéppályás a jobb oldalról középre lőtte a labdát, s a menteni igyekvő Németh hét méterről, előre dőlve, saját kapujának bal sarkába fejelt. 2-1. Németh nagyon szívébe zárhatta azt a kaput, és azt a sarkot, mert a térfélcsere után sem tudott ellenállni a vonzásának, így lett a sima mérkőzésből ismét izgalmas. 70. perc: Vincze 16 méterről tüzelt, Mitring szépen védett. 73. perc: Komódi jobbról középre lőtt labdáját Negrau három méterről hiába pöccintette a hálóba, mert lesen állt. 74. perc: Komódi remekül szöktette a jobbösszekötő helyén Vin­czét, aki tizenöt méterről nem tudta elrúgni a labdát a kapujából eléfutó, és a szöget remekül záró Mitring mellett. 76. perc: A jobb oldali, fehérvári bedobást előbb Földes, majd Sallói csúsztatta meg, de mielőtt Horváth hét méterről a kapuba küldhette volna, Tarlósi kivetődve megkaparintotta a labdát. 81. perc: Horváth a jobbszélen ellopta­ a labdát a tanácstalan és egymásra váró vendégvédőktől, egyből beadott. Földes azonban kitűnő helyzetben rosszul vette át az átadást, s Márton tisztáz­hatott. 91. perc: Kovács jobbról középre lőtt, Negrau nyolc méterről a bal alsó sarokra fejelt, s Mitringnek tigrisugrással kellett szögletre mentenie. Óriási egyenlítési lehetőség volt. |( Mestermérleg)| BURCSA GYŐZŐ: — Úgy ér­zem, nálunk jobb csapatot sike­rült legyőznünk, bár az első hu­szonöt percben az történt a pá­lyán, amit a Honvéd akart. A legjobb időben jött a szabadrú­gásgólunk, s ettől játékosaim is elhitték, hogy van esélyünk, és ezután egyenrangú ellenfelei vol­tunk a kispestieknek. # A mérkőzés előtt hogyan ké­szültek a „Honvédből”? — Tudtuk, hogy a legjobb já­tékosállománnyal rendelkező csa­pat támadásra fog játszani, ezért a lehető legjobban le akartuk egyszerűsíteni a játékot. Sajnos, az elején hagytuk magunkat letá­madni, ám az első félidő végén már „talpra álltunk”, és tudtuk ,a saját játékunkat nyújtani. # Minek tulajdonítható a Vi­deoton bravúros őszi szereplése? — Van egy „igazi” csapatunk, amelyben mindenki teszi a dol­gát, hallatlan lelkesedéssel küzd. Az alkalmat megragadva gratu­lálok együttesemnek az egész őszi teljesítményhez, örülök annak is, hogy ellendrukkereinknek — saj­nos, vannak ilyenek — sikerült néhány kellemetlen hónapot sze­rezni. I)R MEZEY GYÖRGY: — Ak­kor, amikor a legnagyobb tiszte­lettel és dicsérettel gratulálok a Videotonnak az őszi szerepléshez, és ehhez a győzelemhez, nem akarom Brávácz úrék önfeledt örömét elrontani, de úgy érzem, egy csók azért járna tőlük a­ For­tunának és Hartmannéknak ez­után a meccs után ... — Ezenkívül mi döntött a Vi­deoton javára? — Úgy érzem, ellenfelünk jó­formán helyzet nélkül tudott nyerni, míg az én játékosaimat kritika illeti a rossz helyzetki­használás miatt. Borókai Gábor Zombori Sándor NEMZETI SPORT 3 Miért... ... kellett levinni a pályáról Vinczét a 31. percben a fejese után? — Már a Sampdoria elleni mérkőzés óta fájt a vállam, s ennél a fejesnél sajnos, pont ráestem. Nem tudom, komoly-e a sérülés, de az biztos, hogy még most is nagyon fáj. . . . nem adott tizenegyest Hartmann a 38. percben, amikor a tizenhatoson belül Márton elhúzta Takács lábát? — A védő nem bántotta a csatárt, mindkettőjük lába leragadt, s amikor Takács visszahúzta a labdát, elcsúszott. Tehát szó sem volt büntetőről. . . . éppen ezt a szabadrúgás-variációt választotta a Videoton a 41. percben, Németh góljánál? — Három begyakorolt figuránk van erre az esetre, és a szabad­rúgást mindig az lövi, aki éppen a leginkább „érzi” a játékot. Ősszel még nem sikerült így eltalálnom a szabadrúgást, nagyon­ örülök, hogy éppen az utolsó hazai mérkőzésünkön, a Kispest el­len rúgtam ezt a gólt. ... Urbányit cserélte le a szünetben dr. Mezey György? — Éreztem, hogy a támadójátékunkat kell erősíteni, és azt hiszem, ezzel meg is magyaráztam ezt a cserét. ... futott ki Hartmann játékvezető az 54. percben a főrende­zőhöz? — Akkor már a második petárdát dobták be a kispestiek kia­padja elé, ezért szóltam a főrendezőnek, nem elég, ha a hangos­­bemondón bemondatják, hogy a szurkolók kerüljék a rendzava­rást, hanem álljanak is oda biztosítani a szektorok elé. ...ért bele Kovács veszélytelen beadásába Németh a 65. perc­ben, öngóljánál? — Most már tudom, hogy veszélytelen volt a beadás, de akkor és ott, úgy éreztem, meg kell próbálnom felszabadítani. Szögletre akartam menteni, de sajnos, a bal alsó sarokba küldtem a labdát, ... várt ki Vincze a 74. percben a lövéssel nagy helyzetben egé­szen addig, míg végül Mitring védeni tudott? — Lehet, hogy kívülről úgy tűnt, kivárok a lövéssel, de én csak magam elé tettem a labdát, és máris elrúgtam. Mitringnek sze­rencséje volt, na és persze, nagyon jó ütemben is vetődött. (Honda) A lelátó emberei Ezúttal két egykori játékost, amolyan „kiszolgált harcost” szemeltünk ki, aki tavaly még a Videoton játékosa volt. Horváth Gábor „potom” tizen­kilenc évet húzott le piros-kék­ben, s a Videoton volt az egyet­len csapata. A védő részese le­hetett a csapat immár legendás UEFA Kupa menetelésének, sőt egyetlen félidőt kivéve vala­mennyi akkori mérkőzésen ját­szott. A csapat tavalyi kapitánya a nyáron távozott a magyar lab­darúgó pályákról, s jelenleg az osztrák negyedik osztályban sze­replő BSV Hirtenberg együtte­sében futballozik.­­ A tizennégyes mezőnyben a hetedik helyen végeztünk. Cél­kitűzésünk a dobogó, és ez nem is elérhetetlen, mivel csak két ponttal vagyunk lemaradva a harmadik helyezett csapattól. Én mind a tizenhárom mérkőzé­sen játszottam, hol középhátvé­det, hol pedig védekező közép­pályást. Hat gólt rúgtam eddig, ami, azt hiszem, nem rossz tel­jesítmény. Egy héten általában háromszor járok ki Ausztriába, kétszer edzésre, és a hét végi mérkőzésre. A mai Videoton majdnem minden mérkőzését láttam, a csapat nagyon sokat fejlődött ebben az idényben. Ha sikerül még eredményesebbé tenni a támadójátékot, az év vé­gén a dobogóra is odakerülhet a Videoton, örülök, hogy a Kis­pest elen volt csapatom mind­két pontot itthon tartotta. A másik „obsitos” Emmer László, aki szintén a nyáron tá­vozott Székesfehérvárról, de ő nem Ausztriába, hanem Finnor­szágba, az első os­ztályú Porin Pallo Toverit együtteséhez iga­zolt. Ám sorsa úgy hozta, hogy mára, mint a harmadik vonal­ban szereplő lapp Bl irányító középpályása jött vissza a vá­rosba.­­ A PPT anyagi gondokkal küszködött, és mivel a klub fő szponzora, egy Mazda autósza­lon csődbe ment, néhány játékost el kellett adni. Én is közöttük voltam, így nyolc mérkőzés után távoznom kellett. Jelenlegi csa­patom, bár viszonylag szerény képességű, de lelkes játékosok­ból áll, akik folyamatos rakko­­lással pótolják gyengébb tudásu­kat. Most áprilisig itthon lehe­tek, s csak akkor térek vissza Finnországba, ahova még két évig köt a szerződésem. Ezen a mérkőzésen viszonylag nehéz helyzetben voltam, mert termé­szetesen a Videotonért szurkol­tam, ám szorítottam Mezey Györgyért, a Honvéd edzőjéért is, hiszen az ő segítségével ju­tottam a finnországi ajánlathoz. Nekem nagyon jó eredmény lett volna a döntetlen is... A MÉRKŐZÉS TUDÓSÍTÁSÁNAK SZPONZORA Próbálja ki, nincs nagy ára: g£] gyógyír lehet fájdalmára::! ! Alig van olyan család, amelynek valamelyik tagja ne küszködne ízületi bántalmakkal, reumás vagy egyéb mozgásszervi fájdalmakkal E fájdalmak enyhítésére ajánljuk a természetes alapanyagú. Svédországban M­­ már nagy sikert aratott krémet, amely a kezelt test­­mVORI-­_ részen kialakuló bioelektromos energiának köszönheti­­ egyedülálló jellegét Ara: 130 Ft MEGRENDELŐSZELVÉNY: Megrendelek postai utánvéttel............db krémet a POLYCORP KFT.-től (1211 Bp., Bajáki F u. 1.) Név: Cím: A krém közvetlenül is megvásárolható a Skála Sztráda áruház Polycorp üzletében az M1 autópálya mellett