Nemzeti Sport, 1993. március (4. évfolyam, 59-88. szám)

1993-03-01 / 59. szám

IV. 59. ♦ 1993. március 1. Brian O'Sullivan (Anglia), Sheringham elszalasztott mesterhármasa A Premier League hét végi fordulójának minden egyes mérkőzését egyperces gyász­szünet előzte meg. A labda­rúgók a szerda reggel máj­rákban elhunyt világbajnok, Bobby Moore emléke előtt tisztelegtek. A listavezető Aston Villa nyugodtan ikészüllődött a Wimbledon elleni hazai talál­kozóin. Tehette, hiszen a mér­kőzés nem ígérkezett túlon­túl veszedelmesnek. Hogy mégis azzá lett, azért csak magukat okolhatják a bir­minghamiek. Gyengén, elkép­zelés nélkül futtbalozták vé­gig a­­kilencven percet, s bi­zony csak nagy szerencsével szerezték meg iá győzelmet. A mérkőzés egyetlen gólját a színes bőrű Yorke küldte a kapuba, a 77. percben, (1-0). Az éllovassal ellentétben, sétálva verte a hét végére ki­rendelt­­ellenfelét­­a Manches­ter United. A Vörös ördögök Giggs (30. perc), Irwin (79.) és Cantona (83.) találatával 3-0-ra mosták le a Middles­­brough-t. A „Brandk” melles­leg zsinórban ez volt a hato­dik kudarca. Nyolc perc híján vége sza­kadt a Sheffield Wednesday tizenhárom meccs óta tartó ve­retlenségi sorozatának. A múltjához képest elszomorí­­tóan szereplő Liverpool Hut­­chison iszólógóljával a 82. percig előnyben volt, ám ek­kor­­érkezett a veterán Vw Anderson és fejes góljával to­vább éltette a Baglyok dicső sorozatá­t. Remek formát mutat a Southampton. A piros-feketék immáron hetek óta nem ta­láltak legyőzőre, s szombaton sem volt ez másképp. Ezúttal — igaz, ádáz küzdelemben — a másik sheffieddi gárdát, az Unitedet múlták felül. A 3-2- es összecsapáson Moore (2. perc), Kenna (5.), Dowie (40.), illetve Gayle (37.) és Bryson (83.) szomorította­­a kapusokat. A City Groundon, tehát otthonában maradt alul, s so­dorta magát ismét veszélyes zónába a Brian Clough edzet­te Nottingham Forest. A ven­dég Manchester City részéről White és Flitcroft találta meg a kapuig vezető, utat, roppant fontos három ponthoz segítve csapatát. A múlt héten mesterhár­mast ért Teddy Shering­ham, a Spurs csatára. Szom­baton, a QPR ellen is köny­­nyen meglehetett volna a hár­mas, de Teddy Bear kevéssel a szünet előtt — már két gól­lal­­a tarsolyában — elhibázta a Nayim buktatásáért meg­ítélt tizenegyest, így sem for­gott különösebb veszélyben a Tottenham győzelme, hiszen a látogatók csak az utolsó előtti és a kilencvenedik percben érték el góljaikat. Kiesési rangadót adott dön­tetlenre az Everton, az Old­­ham ellenében. Nem kétséges, a 2-2-nek, különösen az an­gol pontrendszernél, egyik csa­pat sem örvendhetett igazán. A vasárnapi mérkőzésen: Norwich—Blackburn 0-0. Az élcsoport: 1. Aston Villa 59 pont (31 mérkőzésből), 2. Manchester United 57 (30), 3. Norwich 52 (29). Iev9 ii Il­in I IGENKÉREM I Imre Mátyás (Franciaország) : Arany, tizenhat pontért? Keserű szájízzel temették­­a telet az élcsapatok , a Mo­naco kivételével. A hercegek a rangadón az OM-et fektet­ték két vállra, igaz, egy vi­tatható tizenegyessel és az­után,­­hogy két m­arseille-i kulcsember sérülés miatt ki­esett a játékból, így történ­hetett meg, hogy — 1988 óta először — a monacóiak a II. Lajos-stadionban győzték le a nagy vetély­társat. Az OM ját­szott jobban, de Lars játékve­zető­­a 33. percben kissé szigo­rúan ítélte meg Boli szerelé­sét Luis Hewiqu­é­val szem­ben, és a­­büntetőpontra mu­tatott. Goethals mester­­ala­posan felkapta a vizet: „Azt mondják, hogy a Monaco nagy csapat? Akkor nem lesne szüksége ilyen tizenegyesekre. Lehet, hogy ezen dől el a baj­nokság sorsa.” Jerome Gnako keomec nélkül ,,bevarrta” a büntetőit, s a gól két pontot ért­­a hazaiaknak. Az OM a Bolt bánhatja bakiját AS Monaco—Olympique Marseille 1-0 (1-0) Monaco, U. Rajos-stadi­on, 20 000 néző. Vezette: Lars. Gólszerző: Gnako (ki­esből, a 33. percben). AS MONACO: Ettori 8 — Valery 7, Thuram 5, Du­­mas 7, Sonor 5 — Gnako 5, Puel 6, Rui Barros 6, Pe­rez 5 (Djorkaeff, 80. p.) — Luis Henrique 5 (Revelles, 85. p.), Klinsmann 6. OM: Barthez 6 ,­ Ang­­loma 7, Desailly 7, Boli 5 (Amoros, 48. p., 6), Di Meco 7 — Eydelie 6, Deschamps 6, Sauzée 5, Durand 5 — Boksics 7, Völler 6 (Dob­­rovolszkij, 42. p., 5). A nevek utáni számje­gyek a L’Equipe osztályza­tai, a francia sport napilap a Nemzeti Sporthoz hason­lóan egytől tízig osztályoz. A vesztes Marseille kezdő­csapata kalkulusainak ösz­­szege 67, a győztes Mona­­cóé csak 65. A BEDIPELÉ HAZAFIASSÁGA második félidőben már igen­csak foghíjasan állt fel, mi­után Völler a 42. percben sé­rülés miatt lejött a pályáról. Egy percre rá Basáié Boli is megsérült, s bár ő még ki­jött a második játékrészre — próbát tenni — csak két per­­cig bírta, átadta helyét Amo­­rosnak. Arséne Wegner, a pi­ros-fehérek edzője: „Ettori el­ső két védése után láttam, ma este nem lehet gólt rúgni neki. Tizenegy meccs van hát­ra, az a csapat, amelyik ti­zenhat pontot szerez, bajnok lesz.” Nagyon hiányzott a Mar­­seille-ből Abedi Pelé, aki a ghánai válogatott mérkőzésére utazott Algériába. Az újonc Bordeaux a Nian­­tes-o­t páholta el, már-már megszégyenítő különbséggel: a három gól után Courbis mes­ter megjegyezte: „Eddig csak kedveltem játékosaimat, most már tisztelem is őket.” Luau­­deau, a „Kanárik” edzője nem ideges: „A kezdeti lendület után kicsit leült a csapat, most azon fogunk dolgozni, hogy a fejekben rendet te­remtsünk.” Az Auxerre utolsó hét mecs­esén mindössze egy pontot szerzett a Montpellier elleni találkozó előtt. A kétgólos — várva várt — győzelem után Guy Roux mosolyogva jegyez­te meg: „Tudtam, hogy eljön ez a pillanat. Korai volt még temetni a csapatot, igaz, a bajnoki cím sorsába már nem szólhatunk bele. A győzelem viszont nagyon kellett az UEFA Kupa-mérkőzés előtt.” Kovács Kálmánék Toulouse­­ban nyertek, válogatottunk csak hét percet játszott, a 83. percben állt be. 27-én a franciák ellen ját­szik világbajnoki­­selejtezőt, s ennek az összecsapásnak a főpróbáját március 10-én ren­dezik. „Magyar érdekeltségű” együttest fogadnak Zsakék, a görög válogatottat, amely viszont a „közép-európai stí­lusú” osztrák együttes ellené­ben próbálja ki azt a takti­kát, amellyel Budapesten a Jenei-gárdát szeretné meg­lepni. Szegény görögök, ők azt hiszik, hogy még létezik a közép-európai játékstílus ... Az osztrák szövetség, szá­molva azzal, hogy manapság a tét nélküli összecsapásokra legfeljebb csak a rokonok kí­váncsiak, „totómeccsé” léptet­te elő a görögök elleni elő­készületi találkozót. Ez azt jelenti, hogy erre az össze­csapásra ingyen engedik be mindazokat, akik legalább egy érvényes totószelvényt fel tud­nak mutatni a jegyszedőknek. Ez az ingyenes belépés koráb­ban is bevált. A válogatott­nak ugyanis szüksége van a sikerélményre, a biztatásra, a megfelelő „körítésre”. 1991- ben már rendeztek hasonló „totómeccset” Norvégia ellen (36 000 néző), tavaly pedig a Práterben 52 000 „totózó” lát­ta a Wales elleni küzdelmet. Ugyancsak a lelátók megtöl­tését célozza a szakszövetség azon kezdeményezése is, amellyel a kluboknak kedves­kedik. Az egyesületek húsz ifjúsági játékosa és két kí­sérője számára ingyen belé­pőt adott ezekre a „totómecs­­csekre”. A lelátókat benépe­sítő akciókat az osztrák to­tóvállalat, illetve a Neue Kronen Zeitung szponzorálja. A támogatás egyébként rá­férne a klubokra is. Az FC Wacker Innsbruck például, amelyről menet közben levált a Swarovski cég, szponzor nélkül maradt, s a klub ve­zetői a tavaszi bajnoki rajt előtt kénytelenek voltak be­ismerni: bevezetik a félprofi státust, s a legdrágább játé­kosokkal szerződést bontanak. Nincs miből fizetniük őket! Az innsbruckiak megpróbál­koznak a hagyományok fel­élesztésével is: visszaveszik a Tirol nevet, „elfelejtik” a Wacker zöld-fekete mezszí­nét, s újra fehérbe öltözte­tik a csapatot. Csakhogy a nosztalgia nem mindig fizet jól... Julius Kozma (Cs­eh-Szlovákia) . Ahol a sor az új Gólzáport ígérő lendülettel kezdett a Sparta a cseh fővá­rosban a Hradec Králové el­len. A 8. percben Vrabec sza­badrúgás-beíveléséből Novotny fejelt gólt, a 22. percben pe­dig tizenegyesből növelte a prágaiak előnyét Vrabec. Ezek után azonban lefékeztek a vö­rös mezesek, a Parma elleni KEK-m­érkőzésükre tartalékol­va erejüket, s ez majdnem megbosszulta magát, ugyanis a vendégek az 54. percben ti­zenegyesből szépítettek (Vra­­bec szabálytalankodott, a bün­tetőt pedig­­Machácek értéke­sítette), s volt esélyük az egyenlítésre is ... Nyitrán és Nagyszombat­ban, ahol a pozsonyi Slovain­­nak,­­illetve a prágai Slaviá­­nak kellett volna vendégszere­pelnie, elmaradtak a bajnoki mérkőzések, mert a játékve­zetők labdarúgásra alkalmat­lannak találták a pályát. A dunaszerdahelyi együtteshez az ostravai bányászcsapat látoga­tott el, ám a csallóközi iszap­­birkózásban nem született gól. Ahol a sár volt az úr, a lab­da inam a játékosoknak enge­delmeskedett ... Figyelmet érdemel a pozso­nyi Inter háromgólos sikere a jó képességű olimützi csapat ellen. Az első félidőben ugyann a vendégek játszottak jobban, ám az Olomouc csapatkapi­tányát, Marosit, a 45. percben (még 0-0 volt) kiállította a játékvezető, s attól kezdve fokozatosan „leeresztett” a Sigma .. . 17. forduló: Sparta—Hradec Králové 2-1, Presov—Brno 3-0, Vitkovice—C. Budejovice 1-0, Dukla—Bohemians 1-1, DAC— Ostrava 0-0, Inter—Olomouc 4-1. Az élcsoport: 1. Sparta 24 pont, 2. DAC 23, 3. Slovan 21 (16 mérk.). Ausztria: „Totómeccs” a görögök ellen Már csak egy hét van hát­ra a bajnokság tavaszi rajt­jáig, ám a klubvezetőket nem az nyugtalanítja, hogy a csa­patuk még nincs csúcsformá­ban. Aggodalomra főleg az ad okot, hogy a pályákat hó fedi, ahol pedig sikerült a fehér lepelt eltakarítani, ott a bőr­szeges cipők mély nyomokat hagynak a gyepszőnyegen. A válogatott csapat március Stefan Lázár (Németország) : Felemás főpróba A Bayern Münchenre tapa­dó Eintracht Frankfurt izgal­mai már azt megelőzően meg­kezdődtek, hogy a Waldstadi­­on 22 ezer nézője előtt meg­indult volna a labda kilenc­ven perces útjára. Az Eim­­■tracht fullajtársai a majna­­frankfurti repülőtéren „szorí­tottak”, az Algériából érkező gép fenyegetően késett, és így félő volt, hogy Anthony Ye­­boah nem érkezik meg idejé­ben. A ghánai csatár hazája válogatottjával pénteken vi­lágbajnoki selejtezőt vívott, de megígérte, hogy a szombati kezdésre visszaér. Az óriás­madár 13 óra 15 perckor lan­dolt, és így Yeboah valóban ■kizárólag annak köszönhette pontos megjelenését, hogy a stadion nincs messze a konti­nens egyik legnagyobb forgal­mát lebonyolító repülőterétől. Az expressz iram mégsem fi­­zetődött ki: Yeboah a 23. perc­ben összecsapott az egyik köl­ni védővel és megsérült. Kruse állt be helyére, a kényszeresé­re azonban nem befolyásolta a hazaiak teljesítményét. Az Eintracht tetszés szerint szőt­te támadásait, és már az első félidőben eldöntötte a találko­zót. Előbb szabadrúgásból Bein vette­ be a válogatott Il­gner kapuját, majd röviddel a lefújás előtt ismét a Frank­furt dirigense jeleskedett: tő­le érkezett az a labda, ame­lyet Schmitt jobb külsővel to­vábbított a hálóba. A kölniek elsősorban a védekezésre össz­pontosítottak, de így sem ke­rülhették el a verést. A len­gyel Rudy szépítő gólja, két perccel a befejezés előtt, alig­ha tudja meggyőzni a „kecs­kések” hajdani sztárjait, akik a háttérből szorgalmasan dol­goznak Jörg Berger edző meg­buktatásán. Hans Schäfer, Hans Sturm és Gerd Strack egyre hangosabban hangoztat­ják: „A Köln minden elképze­lés nélkül játszik!” A híres rajnai karnevál az elmúlt 30 esztendő során mindig­­kriti­kus időszakot jelentett a ki­­csapongó, farsangolássra hajló kölniek számára — most az­zal az eredménnyel, hogy Ber­ger edző helyét „friss szelet” hozó utód foglalja el. Az utód, Wolfgang Jerat (38), a klub amatőrcsapatától érkezett. Az európai kupatornák utol­só német résztvevője, a Bo­rusaia Dortmund impozáns ke­retek között bonyolíthatta le a főpróbát a kedden sorra ke­rülő UEFA Kupa-összecsapás­ra az AS Roma ellen. A két szomszédos „futballerődít­­mény”, a Ruhr-vidék labdarú­­góéletét meghatározó Borus­­sia és a Schal­ke 04 találkozó­jára a Parkstadionban ezúttal is hetvenezer szurkoló volt kí­váncsi. „Már akkor végigfu­tott a hátamon a hideg, amikor kijöttünk az öltözőből” — val­lotta be a vendéglátók új ed­zője, Helmut Schulze, aki Udo Lattek örökét vette át, és el­ső alkalommal vezényelte csa­patát hazai környezetben. Ami elődjének nem sikerült, azt Schulze máris megvalósította: a Schalke végre céltudatos já­tékkal tűnt ki, és gyors­­akciói­val kiváltotta a legkritikusabb nézők elismerését is. Elképze­léseit ráerőszakolta a Dort­mund sztárjaira, Sammerre, Rummeniggére és Millre. Fut­­ballfőztjéből csak a só hiány­zott: Mutter, Hey és Mihajlo­­vics elszalasztotta a gólszerzé­­si alkalmakat. A gól nélküli döntetlent Ottmar Hitzfeld edző így kommentálta: „Az egy ponttal is elégedett va­gyok!” A tapasztalt szakveze­tő azonban tudja, hogy kedden az olasz fővárosban csapatá­nak sokkal jobban kell játsza­nia ahhoz, hogy megfelelő eredményt csikarjon ki az AS Roma ellen. Vasárnapi eredmények. Bun­­desliga II. 29. forduló: Wolfs­­burg—Chemnitz 0-0, Osna­­brück—Mainz 1-1, Hannover— Braunschweig 0-1. Az élcsoport: 1. Freiburg 42 pont, 2. Leipzig 38, 3. Duis­­burg 37. NEMZETI SPORT 5 A forduló mérkőzése 1. FC Kaiserslautern­, Bayern München 1-3 (0-1) Kaiserslautern, Fritz Walter-stadion, 38 500 néző. Vezette: Harder. Gólszer­ző: Kuntz (73. p.), Ul. Wohlfarth (9. p.), Schupp (54. p.), Jorginho (85. p.). Kiállítva: Wohlfarth (79. p., második sárga lap). 1. FC Kaiserslautern: Serr — Kadlec — Ritter (Vogel, 56. p.), W. Fankel — Haber, Dooley, Eriksson, Hotics, Wagner (Goldbaek, 46­ p.) — Witeczek, Kuntz. Bayern München: Au­mann — Thon — Cerny, Kreuzer — Jorginho, Matthäus, Wouters, Schupp (Scholl, 89. p.), Helmer — Wohlstarth, Labbadia. Hatalmas füttykoncert fo­gadta Brúnó Labbadiát, a baj­or csapat bátor csatárát, amikor megjelent a játé­­koskijáróban. A „bűne” mindössze annyi volt, hogy két éve, miután bajnoki címhez segítette a „vörös ördögöket”, átigazolt a Ba­­yernihez. Az „elnyűhetetlen manó" nemigen törődött egykori szurkolóival, jó já­tékkal vette fel részét a győzelemből. „A bajorok szambát táncoltattak a vö­rös ördögökkel” — írja a Bild, s a két csapat labda­rúgóinak adott érdemje­gyekkel is érzékelteti, hogy ez alkalommal a müncheni együttes sokkal job­b volt ellenfelénél. Rainer Zobel edző (Kai­­serslautern): „Megfeledkez­tek a játékosaink az öltö­zőben megbeszéltekről. Fe­dezetlenül hagyták Wohl­­farthot, és a Jorginhótól kapott csúsztatást követően a volt gólkirály könnyedén fejelt gólt. A Bayernnek ez volt a 11. ily módon fejelt gólja az idei bajnokság­ban. .Erich Ribbeck edző (Bayern): „Mindenki tudja, hogy miként szerez­zük a találatainkat, még­sem tudják megakadályoz­ni a góllövést.. ” Uli Hoe­­ness menedzser (Bayern): „A jobb játékosokkal ren­delkező csapat, ha legalább annyit fut, mint az ellen­fele, egyszerűen nem kap­hat ki!” Lothar Matthäus: „Zobel edzővel azért szó­­lalkoztam össze, mert a szakvezető sportszerűtlenül viselkedett, a hadonászásá­val és a kiabálásával ki­erőszakolta Wohlfarth ki­állítását­­.” A gyors Bayern-vezetés sokkolta a „győzelmi ha­gyományaiban” bízó Lau­­ternt (a bajorok hét éve voltak nyeretlenek Kai­­serslauternben), s bár Schupp találatát követően a csupaszív Kuntznak sike­rült szépítenie (a szabad­rúgásába csak belenyúlni tudott Aumann), a hajrá­ban ismét a vendégek lőt­tek gólt. A brazil Jorginho hatvanméteres szóló után közelről állította be az 1-3- as végeredményt. A bajor csapat játéka és a hétévi „böjt” után Kaiserslautern­­ben aratott győzelme arra enged következtetni, hogy a Ribbeck-tanítványok két­évi szünet után ismét baj­noki címet szerezhetnek. Belgium: Gól­­ az utolsó pillanatban Nem hozott szerencsét a hét vége Petry Zsoltnak és csapa­tának, az AA Gentnek. A Re­­né V­andereycken edzette együttes hazai pályán szenve­dett háromgólos vereséget a Beveren gárdájától. A derbi mindhárom találata a huszon­hat éves, színes bőrű Yves Soudan nevéhez fűződik, aki ezzel elkönyvelhette első élvo­nalbeli mesterhármasát. Petryéknél nagyobb sikerrel teljesítette a 24. fordulót a Wa­­regem. A jelenleg harmadik helyen álló együttesben ismét helyet kapott Urbán Flórián, akivel nem tudnak betelni a klub szimpatizánsai. A véde­kező középpályás ezúttal is remekelt, adott egy pompás gólpasszt az ausztrál Widmar­­nak, s a mezőnyben is ered­ményesen szorgoskodott. Nem rajta múlott, hogy a Waregem­­nek végül be kellett érnie az egyik ponttal, a Genk máltai idegenlégiósa, Carmel Busut­­til a 85. percben kiegyenlítet­te az 52-ü­kben szerzett előnyt. Szintén „remizett”, bár ez már csalódást keltőbb ered­mény, a Disztl Lászlót (is) fog­lalkoztató FC Bruges. A baj­noki cím védője hazai­­környe­zetben játszott 3-3-at a Lom­mellel, úgy, hogy Van der Heyden a 92. percben egyen­lített. Tartva a kronológiai sorrendet, először Haagdoren találta meg a kapuig vezető utat, majd Verheyen követke­zett. A 43. percben Peeters góljával ismét a vendégeknél volt az előny, mi több, ez a második félidő elejére kettőre