Nemzeti Sport, 1996. január (7. évfolyam, 1-30. szám)

1996-01-21 / 20. szám

VII. 20. • 1996. január 21. NEMZETI SPORT 9 Kosárlabda NB I., A-csoport Pedig (E)ördög(k)e volt az MTK-nak Férfiak Atomerőmű SE-Marc-Körmend 72-68 (40-29) Paks, 900 néző. V: dr. Gencsev, dr. Valovics. Atomerőmű SE: Siska (3), MALJKOVICS (16/9), MUNTEAN (13/9), Kis (2), KOVACSEVICS (16). Cs: GULYÁS (20), Filótás (2), Doma (-). Edző: Adanko Ferenc, Nagy Gábor. Marc-Körmend: EDMONDSON (17), Érsek (11/6), Szájer (11/9), Czigler (12), ZSEBE (15). Cs: Csaplár-Nagy (-), Fodor (2). Edző: Patonay Imre, Fodor Péter. Az eredmény alakulása: 5. p.: 7-7, 9. p.: 23-16,16. p.: 33-27, 25. p.: 49-33, 31. p.: 55-35,38. p.: 65-60. Kipontozódott: Muntean (34. p.), Filó­tás (38. p.). A hazaiak meglepték ellenfelüket, hi­szen Gulyás kimaradt a kezdő ötösből, és a helyén játszó Kissel gyorsabb, moz­gékonyabb Paks fogadta Zsebééket. Az első két találatot a körmendiek érték el, majd Kovacsevics zsákolása, Maljkovics triplája után feljöttek a hazaiak. A 4. percben, 7-7-es állásnál ritkán látható triplaparádét láthatott a szépszámú kö­zönség. Érsek kezdte a sort, majd három paksi dobás landolt messziről a gyűrű­ben. Vezetett az ASE, hatékonyan véde­keztek a hazaiak, miközben a körmendi­eknél Czigler és Edmondson is nagy hi­baszázalékkal dobott. A 12. percben be­jött Gulyás, és rögtön pontokkal mutat­kozott be, így a félidő végére már meg­nyugtatónak tűnt az otthon játszók elő­nye. Fordulás után is a paksiak játszot­tak nyugodtabban, pontosabban. A le­pattanók nagy része is rendre Gulyás vagy Kovacsevics zsákmánya lett, így a félidő felénél már húsz ponttal vezettek a hazaiak, akiknél a szellemi vezér, Malj­kovics már a 15. perc óta négy személyi­vel játszott. Feljöttek a vendégek. Szájer, de különösen Edmondson alaposan be­lekezdett a pontgyártásba. Az utolsó másfél perc már rendkívüli izgalmak közepette zajlott, hiszen 66-66-ra alakult az állás. Döntő mozzanat volt Szájer el­hibázott triplakísérlete, amely után Siska ért el pontot. Két másodperccel a vége előtt Gulyás büntetői már csak bebiztosí­tották a hazaiak győzelmét. Adanko Ferenc: - Régóta vágytunk már egy nagy győzelemre. Csapatunk egyelőre csupán harminchárom percig bírja lélektanilag, ezért alakulhatott ki az izgalmas hajrá. Patonay Imre: - A mérkőzés nagy ré­szében katasztrofálisan játszottunk, kulcsembereink rengeteg hibával dob­tak. Ennek ellenére a végén győzelmi esélyünk volt, de elszalasztottuk a lehe­tőséget. (medgyesi) Albacomp-Szolnoki Olaj KK 86-76(49-37) Székesfehérvár, Alba Regia-csarnok, 1500 néző. V: Váradi, Faidt. Albacomp: MATUS (8/6), SZIZOV (20/3), TRUSIN (22/3), Dávid (11), Kardos (1). Cs: SAM­­­I (11), Rajkó (5/3), Pálkerti (6), Béres (2). Edző: Rasid Abeljanov, Tóth Attila. Szolnok: Jusztin (5), PAPAC (17), Alexe (9), MÉRÉSZ T. (19/6), RADONJICS (13). Cs: Góbi (7), Varga (4), Boldizsár (2), Mérész Cs. (-). Edző: Rezák László, Tóth Zoltán. Az eredmény alakulása: 4. p.: 10-1,6. p.: 10-10, 9. p.: 29-14, 16. p.: 44-26, 23. p.: 49-42, 25. p.: 56-44, 29. p.: 65-49, 34. p.: 69-63,37. p.: 77-64. Kipontozódott: Sam­i (34. p.), Dávid (36. p.), Mérész T. (38. p.). Meglepetést keltett Takács Attila hiá­nya a vendégcsapatnál. Kiderült, nem rendelkezett érvényes sportorvosi enged­éllyel, ezért nem szerepelhetett. Szizov triplájával és duplájával majd Dávid ko­saraival elhúzott az Albacomp. Gyorsan cserélt is Rezák edző. Szirovék felgyorsí­tották a játékot, pontosan dobtak, emiatt már a negyedik percben időt kértek a ven­dégek. Jót tett az eligazítás a szolnoki csa­patnak, mert emberei sorozatban kilenc pontot gyűjtöttek és kiegyenlítettek. Las­san ismét magára talált a fehérvári együt­tes, Ma­tus triplájával beindult a dobógé­pezet, és percek alatt tizenöt pont lett az előny. Matus kitűnő irányításával ered­ményesen játszott ekkor az Albacomp, a Szolnok gyengén védekezett és támadá­saiban is kevés volt a dinamika, a pontos­ság. A hajrában viszont jobban koncent­ráltak Mérészék, és sikerült csökkenteni­ük hátrányukat. Szünet után Mérész Tamás triplájával kezdett a Szolnok, majd Matus - egy trip­lával - a legjobbkor dobta át a zónavéde­kezést, mert egyre jobban feljött a Szol­nok. Sajni és Dávid kipontozódása után úgy tűnt, bajba kerülhetnek a hazaiak, de a hajrában Trusinék magukra találtak. Rasid Abeljanov: - Nehéz sorozatunk van. Játékosaimon­ látszott a fáradtság, a dicséretes küzdőszellem viszont átlen­dítette őket a holtponton. Rezák László: - Irányító nélkül ma­radt csapatunk becsülettel harcolt, de nem tudtuk meglepni az Albacompot. (székelyhídi) Soproni Ászok KC-Hódmezővá­­sárhelyi KE 85-72 (35-28) Soproni Sportcentrum, 800 néző. V: Harsányi, Görgényi. Soproni Ászok KC: Varga (-), MILATOVICS (16/6), Hill (11), TURCSÁN (31/9), SZLÁVIK (15). Cs: Csirke (6), Tóth (6). Edző: Kamarás György, Meszlényi Róbert. Hódmező­vásárhelyi KE: PARÁDY (16/3), Polányi (7), Rátvay (18), STAN (19), Tenter (7/6). Cs: Gémes (2), Imre (3). Edző: Ne­­nad Krdzsics. Az eredmény alakulása: 6. p.: 5-11, 9. p.: 15-14,18. p.: 33-26, 29. p.: 52-43, 34. p.: 66-62. Kipontozódott: Stan (38. p.), Polányi (39. p.), Turcsán (40. p.). Prominens ven­dége volt a mérkőzésnek, a kiváló FIBA- játékvezető, Dávid Turner is megtekin­tette az összecsapást. Az első két perc­ben a román válogatott Marcel Tenter parádés alakításaival remekül rajtolt az alföldi együttes, s hiába dobott az egy­kori hódmezővásárhelyi csillag, a most már soproni színekben játszó Milatovics azonnal triplát, a kitűnően induló ven­dégek növelni tudták előnyüket. Aztán a 7. és a 8. perc között a válogatott Tur­csán négyszer is „megverte" ellenfelét, és közelről rendre a gyűrűbe talált. A fordulás után nagyon belekezdett a sop­roni csapat. Hill és Milatovics állandóan egymást hozta kihagyhatatlan helyze­tekbe. A félidő derekán a fürge Parádi kettő plusz egyes találattal egy kicsit fel­hozta az újvidéki edzővel kiálló vendé­geket, akik közül a 34. percre már né­gyen is négy személyi hibával játszot­tak. Milatovics triplája és duplája után Turcsán hárompontosa következett, s négy perccel a befejezés előtt már el is dőlt a mérkőzés. Kamarás György: - Az utóbbi idők leggyengébb játékával sikerült megsze­reznünk ezt a nagyon fontos győzelmet. Szlávik Józsefnek külön gratulálok a center elleni remek védekezéséért. Nenad Krdzsics: - Győzelmi esélye­inket az első félidőben szalasztottuk el, több ziccert is kihagytunk ekkor. A má­sodik húsz percben hiányzott a játé­kunkból az elképzelés, ráadásul sok fa­ultot ítéltek középjátékosaink ellen. Gratulálok a soproniaknak. (weisz) ZTE-Goldsun-Nagykőrösi KK 79-57 (39-26) Zalaegerszeg 1500 néző. V: Král, Szlá­vik. ZTE: BENCZE (21/9), Gáli (11/3), HAVRILLA (14), Polster (10), SÍPOS (14/6). Cs: Krivacsevics (4), Réti (1), Mé­száros (2), Tóth (2). Edző: Stevan Tót, Simon Zsolt. Nagykőrös: Materas (4), Mihalovics (7/3), MÓDRA (17/9), Ágh (8/3), Kocsergin (2). Cs: PÁSZTOR (9), Vadkerti (-), Szép (-), Deák (4), Újhelyi (6). Edző: Újhelyi Gábor. Az eredmény alakulása: 6. p.: 7-8,15. p.: 25-20,30. p.: 54-38. Kipontozódott: Krivacsevics (30. p.), Deák (36. p.). Módra és Gáli egy-egy hármassal nyi­tott, aztán néhány percig a vendégek ve­zettek, de Bencze elegáns kosaraival - köztük hármasokkal - gyorsan fordult a kocka. Szép csendben folydogált a játék, és egyre nőtt a hazaiak előnye. A máso­dik félidőben jó ideig nem változott a különbség a két csapat között. Az egy­hangúságot Bencze triplái és Sípos, majd Havrilla egy-egy szép alakítása szakítot­ta meg. A hajrában mindkét csapat vala­mennyi játékosát pályára küldte. Stevan Tot: - Fokozatosan lendültek bele a játékosaim, és a hiányzó Dzuni­­csot is pótolni tudták. Visszatérve a hétfői, tévén is közvetí­tett mérkőzésre és az akkori nyilatkoza­tomra, valamint a különböző lapokban megjelentekre, az a kérésem az összes edzőhöz és játékvezetőhöz, hogy a baj­nokság hátralévő időszakában egymás ténykedésével ne foglalkozzunk. A ma­gyar kosárlabda érdeke azt kívánja, hogy mindenki tudása legjavával szol­gálja a sportágat. Én, ha idegességem­ben valakit megsértettem volna, most elnézést kérek. A magam részéről a to­vábbiakban nem fogok egyetlen játék­vezetőt sem megsérteni. Újhelyi Gábor: - Jó edzőpartnernek bizonyultunk. A további mérkőzésekre gondolva minden játékosom lehetősé­get kapott. Csepel SC-Falco KC 67-75 (36-46) Csepeli sportcsarnok, 250 néző, V: Hartyáni, Kóthay. Csepel SC: ECSERI (12), HORTOBÁGYI (15), Karagits (12), Tóth Á. (15/3), Radovics (11/9). Cs: Tre­­pák (-), Bacsa (2). Edző: Varga Mátyás, Szabó Géza. Falco: PAVLOVICS (17/6), Pankár (10), KÁLMÁN (18/6), Molnár (10), JOVANOVICS (18). Cs: Pallag (-), Kalamár (2), Csaplár-Nagy (-). Edző: Földi Sándor. Az eredmény alakulása: 3. p.: 6-6, 9. p.: 11-22, 14. p.: 19-36, 22. p.: 41-46, 28. p.: 41-55,31. p.: 52-61,35. p.: 58-74. Kipontozódott: Molnár (30.). Kezdettől fogva az történt a pályán, amit a rutinosabb szombathelyiek akar­tak. Percről percre nőtt a vendégelőny, s nem sokkal a szünet előtt már 15 ponttal vezetett a Falco. Amikor pedig a máso­dik félidő elején némileg feljöttek a ha­zaiak, akkor beindult Jovanovics, és védhetetlen horgaival ismét megnyug­tató előnyt szerzett csapatának. A Cse­pel hiába küzdött, hiába tette a végére szorossá a mérkőzést, a Falco győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben. Ezúttal sem tört tehát meg a csepeli átok, a „szigetországiak" továbbra is nyeretlenek. Varga Mátyás: - Ilyen kevés ponttal nem lehet meccset nyerni... Földi Sándor: - Nehéz mérkőzés volt. Egyáltalán nem olyan rossz csapat ez a Csepel, mint amilyennek a tabellán el­foglalt helyezése mutatja. (mihályi) Nők MTK-BSE 64-80 (33-31) Hungária körút, 350 néző. V: Simó, Kovács Z. MTK: EÖRDÖGH (33/3), Meskó (4), Suhajda (3), Bujdosó A. (8), GERENCSÉR (10). Cs: Fodor (-), Papp (3), Török (2), Aradi (-), LAKOSA (1). Edző: Wéber Ambrus, Gorácz Árpád. BSE: Németh Á. (23), Bagoly (-), NAGY D. (25), Fűrész (4), Thomas (10). Cs: Ba­kai (1), Farkas (-), Besenyői (11), Kriks­­ciukaite (1), Andó (5). Edző: Glatz Ár­pád. Az eredmény alakulása: 6. p.: 8-2,10. p.: 16-7, 12. p.: 20-10, 17. p.: 22-23, 18. p.: 28-23, 24. p.: 36-35, 27. p.: 40-41, 31. p.: 46-41, 33. p.: 48-50, 36. p.: 58-62. Kipontozódott: Gerencsér (29. p.), Ba­kai (30. p.), Lakosa (32. p.), Papp (35. p.), Suhajda (38. p.), Aradi (40. p.) Nagy Dóra és Thomas hagyott ki óriá­si ziccert közvetlenül a kezdés után, ezt követően Suhajda szerezhetett első íz­ben kosarat. Meglepően gyenge „pro­dukciót" nyújtott a BSE az első játékrész­ben, tizennégy perc alatt csak tizennégy pontra futotta erejéből. Németh a 9. percben megsérült, és csak öt perc múl­va tért vissza a pályára. A pihenő után ti­zenkét percig még a lelkesen küzdő MTK vezetett, a városmajoriak továbbra is gyenge teljesítményt nyújtottak. A 33. perc azonban fordulópontot jelentett. A jobb játékosállományú BSE ekkor vette át újból a vezetést, utóbb Németh Ági és Nagy Dóra dobóteljesítménye is felja­vult . A sorban kipontozódtak az MTK­ játékosai , s a végjátékban a BSE már könnyedén tudta növelni előnyét. Wéber Ambrus: - Amennyire tud­tunk, készültünk erre a mérkőzésre. Szerettünk volna szurkolóinknak és pártolóinknak örömet szerezni. Sajnos a BSE ma még jobb játékosállománnyal rendelkezik... Glatz Árpád: - Néha azt hiszem, hogy amatőr csapat edzője vagyok. A parmai főpróbánk ismét rosszul sikerült. (hun) Zala Volán TE-Univer-Petőfi Nyomda KKC 60-53 (20-23) Zalaegerszeg, 200 néző. V: Várhalmi, Parádi. Zala Volán: SUMSZKAJA (19), BRAND (16), Molnár A. (2), Zsolnai (6), PLUGAJEVA (13/3). Cs: Joó (-), Gala­­vics (-), Horváth E (2), Nyíró (2). Edző: Farkas Sándor. Kecskemét: KOVÁCS (9/6), FÁBIÁN (17), Darida (1), Fuck (6), ZSANA (14/3). Cs: Molnár E. (2), Jáger (4). Edző: Tóth Viktor, Ábel József. Az eredmény alakulása 3. p: 4-0, 6.p.: 4-4, 12. p.: 10-17, 22. p.: 20-28, 31. p.: 41-41,38. p.: 54-51. Farkas Sándor: - A nagy tét rányomta bélyegét a mérkőzésre. Nekünk volt a végén három olyan percünk, amikor végre feloldódott a görcs, s talán ezzel nyertünk. Tóth Viktor: - Védekezésben jól dol­gozott a csapat de támadásban ennyi hi­bát nem szabad elkövetni. Szombathelyi SE-Szolnoki MÁV MTE 29-79 (16-48) Szombathely, 100 néző. V: Major, Ebergényi. SzSE: Magyar Gy. (7), Ko­­roknai (2), Magyar A. (3), Bozó (2), Pin­tér (2). Cs: Bíró (2), Tóth J. (6), Fedor (5/3), Farkas (-). Mb. edző: Magyar La­jos. Szolnok: GAILOUMA (18/12), Tóth K. (10), Szavercsenkó (13), Szabó B. (9), Papp (14). Cs: TÓTH ZS. (7), Kormány (8). Edző: Szalay Ferenc. Az eredmény alakulása: 5. p.: 2-15, 10. p.: 4-24,15. p.: 9-32,25. p.: 18-56,30. p.: 21-67,35. p.: 24-74. A csapatok óvás alatt játszották a mér­kőzést. Magyar Lajos, a hazai együttes ügyvezetője ugyanis megkérdőjelezte, hogy a szolnokiaknál jogosan szerepel-e az egykori szombathelyi játékos Kor­mány Mónika, akinek vételárát a tisza­­partiak ezidáig még nem egyenlítették ki. Magyar Lajos: - Meglepetésre készül­tünk, ám a mérkőzés előtt kiderült, hogy két játékosunk nem tud pályára lépni. Szalay Ferenc: - A magyar sport je­lenlegi nehéz helyzetében nem enged­hetjük meg magunknak, hogy harminc­­negyvenezer forintot feleslegesen kiad­junk egy-egy ilyen mérkőzés miatt. (Kiss J.) Magyar Kupa, nyolcaddöntő Egis-OSC-Ferencváros 70-113(36-49) Zágrábi út, 100 néző. V: Bagi, Schaf­­fer. Egis-OSC: Herbster (10), Herczeg (15), Mátrai (26/3), Agonás (2), Haris (12/2). Cs: Wochner (2), Papp (-), Padá­­nyi (-), Fodor (3), Udvarias (-). Edző: Gyimesi János. Ferencváros: Karch (24/2), Újvári (8/3), Seres (25/1), Bíró (25), Béres (12). Cs: Nagy (-), Withers­­poon (-), Kajdacsi (-), Hagara (8), Káro­lyi (11/3). Edző: Tursics Sándor. Továbbjutott a Ferencváros. ★ Szerdai eredmények: Ronchetti-kupa, negyeddöntő, első mérkőzések: Aix-en- Provence (francia)-Salamanca (spanyol) 86-63, USV Orchies (francia)-Alcamo (olasz) 78-70, Tarbes (francia)-Brno (cseh) 85-75. (A legjobb négy között a BSE a Tar­­bes-Brno párharc továbbjutójával kerül össze. A Tarbes játékosa Balogh Judit.) ★ A kosárlabdaszövetségben elkészítet­ték a férfi Magyar Kupa negyeddöntőjé­nek párosítását: Albacomp-Szolnoki Olaj KK Danone-Honvéd-Dombóvári VMSE ZTE-Goldsun-Hódmezővásárhely Atomerőmű SE-Marc-Körmend KC Mérkőzésnapok: február 7., március 2. Az első találkozón az elöl állók a pá­lyaválasztók. Németh Ágnes sérülten is 23 pon­tot dobott (Makó Éva felvétele) Gyorskorcsolya Postma és Niemann az élen Négytávú összetett Európa-baj­­nokság, Heerenveen, Hollandia Férfiak 500 m: 1. Postma (holland) 37.12 ... 13. Baló Zsolt 39.15. 5000 m: 1. Veldkamp (holland) 6:50.77 ...30. Baló Zsolt 7:27.71.1500 m: 1. Postma 1:53.58, ...25. Baló Zsolt 2:00.71. Az összetett állása három szám után: 1. Postma 116.836, 2. Ritsma 117.019, ...25. Baló 124.157. Nők 500 m: 1. Thomas (holland) 41.11 ...5. Hunyady Emese (osztrák) 41.80 1500 m: 1. Thomas 2:03.89 ...5. Hu­nyady 2:07.09 3000 m: 1. Niemann (német) 4:17.93. Az összetett állása három szám után: 1. Niemann 125.874, ...6. Hu­nyady 128.921. Műkorcsolya Vidrai jó csoportban A szófiai műkorcsolya és jégtánc Eb-n elkészítették a selejtezők sorso­lását. A férfiaknál 32-en indulnak, heten nem futnak minősítőt. Vidrai Szabolcs a könnyebbik csoportba került, ahonnan egy korcsolyázó sem esik ki. A magyar bajnok vasár­nap délben lép jégre. A hétfői női minősítőn Póth Diana szintén a ko­rábbi csoportban korcsolyázik. Tenisz Visszatérés győzelemmel A szombati versenynapon csak a hölgyek léptek pályára Pasaréten a 300 ezer forint összdíjazású tenisz­­versenyen, amelyet az Active-kupá­­ért rendeznek. Még a legjobb tizenhat közé jutá­sért játszották a Dobó-Tóth 6. mér­kőzést, amelyen az utóbbi már-már győztesnek látszott, hiszen 6:2, By­re vezetett, mégis az előbbi diadal­maskodott. A nyolcaddöntőben már a kiemeltek is bekapcsolódtak a küzdelmekbe. Lapzártáig öten lép­tek pályára közülük, s csupán Karai mondott búcsút a küzdelmeknek. Két hónapos kihagyás után győze­lemmel tért vissza Báthory, de telje­sítménye még messze van a csúcs­formától. Nők, A 16 közé jutásért: Berecz K. (ZTE)-Hóman (PVTC) 7:6, 6:4, Do­bó (e. k.)-Tóth G. (MTK) 2:6,7:5,6:3, Füzesi B. (Bp. Spartacus)-Sauska (LRT Malév SC) 6:4, 6:4, Turbók (Építők)-Holló (Bp. Spartacus) 6:3, 4:6, 6:3. Nyolcaddöntő: Zsoldos (UTE, 6. ki­­emelt)-Dobó 6:2, 6:1, Somorjai L. (BSE, 8.)-Stadler (Volley) 3:6, 6:2, 6:3, Piski (Bp. Spartacus, 7.)-Csendes (SZVSE) 6:4, 3:6, 6:1, Kovács K. (BBSC-Karai (BSE, 5.) 6:3, 6:2, Bát­hory (Vasas, 4.)-Forgács (Vasas) 6:4, 7:6. Tollaslabda Újabb kulcsember esett ki Finlandia-kupa, B-csoportos ifjú­sági tollaslabda Eb, Lisszabon Miután a csoportjában a harma­dik helyen végzett a magyar váloga­tott, a folytatásban a 9-12. helyért csatázhatott Portugália, fővárosá­ban, a B-csoportos ifjúsági Európa­­bajnokságon. Az első ellenfél a szlo­vák válogatott volt, amely ellen győ­zelmi reményekkel lépett pályára Korányi Zsolt együttese, de ezek a remények hamar szertefoszlottak: a fiú egyesben játszó Kerekes András megsérült, ezért a párost már nem is tudta vállalni, s ezzel Ádám Kriszti­na után a második kulcsember esett ki a csapatból. A mérkőzés egyéb­ként még így is kiegyensúlyozott, jó játékot hozott, talán csak a leány pá­rosok mérkőzése maradt a várako­zás alatt. Ez az eredmény már azt je­lenti, hogy válogatottunk aligha ke­rülhet a mezőny első tíz együttese közé. A 9-12. helyért: Szlovákia-Ma­­gyarország 3:2 Meciar-Kerekes 15:11,15:11, Felg­­rová-Retkes 7:11, 4:11, Dirgo, Nav­­ratil-Sinka, Szőke 11:15,15:11,11:15, Kenizová, Felgrová-Retkes, Zombo­­ri 15:10, 17:14, Navratil, Kenizo­­vá-Sinka, Krajcsovicz 15:2,17:14, Fehéroroszország-Csehország 4:1.