Nemzeti Sport, 1996. március (7. évfolyam, 60-89. szám)

1996-03-16 / 74. szám

VII. 74. • 1996. március 16. Új Kordax-pezsgő a kupában Győzött az egri tartalék Női röplabda Magyar Kupa-döntő, visszavágó Vasas-Budai Tégla-Kordax-Eger SC 1:3 (-13,8, -6, -3) Folyondár utca, 1000 néző. V: Békési, Hóbor. Vasas-Budai Tégla: BÁRDI, Nyári, Szórád, Polgár, Matykó, Battsay. Cs: Balogh, Gudmann. Edző: Janda Attila. Kordax-Eger SC: Fekete, Tímár, AKIMOVA, PAPIJANSZKAJA, VOJTH, Fésűs. Cs: POPOVA, Nagy, Flelli, Kalotay. Edző: Kasziba István. Az eredmény alakulása. 1. játszma: 0:5, 4:5, 4:7, 7:7, 10:8, 10:10, 13:10. 2. játszma: 0:3,5:3,6:6,13:6,13:8. 3. játszma: 1:0,2:14.4. játszma: 1:1,2:11,3:12. ÚJÍTÁS. A délután öt órára ki­írt mérkőzés valójában tíz perccel korábban kezdetét vette. A két edző kénytelen volt szorosabbra venni a bemelegítést, mert a szö­vetség igyekezett kupadöntőhöz méltó körítést adni: egyenként mutatták be a finálé főszereplőit - a bírókat, a játékosokat és edző­ket, mindannyian külön-külön léptek a későbbi csata színterére. HIÁNY. A Vasas játszmát sem nyerve mindössze huszonegy pontot szerzett az első találko­zón, ráadásul elvesztette kulcs­emberét, Dambendzet Nathalie-t. A színes bőrű játékosnak még Egerben húzódott meg a jobb lá­bán a belső térdszalag, az orvos két hét pihenőt írt elő neki. Rá­adásul a két busznyi egri szurko­ló hangerejét nem tudta ellensú­lyozni a csendesebb hazai tábor.­­ EDZŐK. Az első mérkőzés tükrében természetesen eltérő ér­zésekkel nyilatkozott a két tréner. Janda Attila mindenképpen ja­vuló játékot várt a CEV-kupa ne­gyedik csapatától, még Damben­dzet nélkül is. Bármilyen arányú győzelemmel kiegyezett volna. Kasziba István nem akart előre inni a medve bőrére, úgy gondol­ta, a huszonegy Vasas-pont még veszélyes lehet. Jó játékot várt, hetven százalék esélyt adott csa­patának az elsőségre. ELSŐ JÁTSZMA: Dambendzet helyett Szórád Lívia lépett elő kezdőnek a hazaiaknál, míg a Kordax­ban a kupában enged­élyezett két légiós szerepét Aki­­mova és Papijanszkaja töltötte be. Kezdetben kísértett a közelmúlt: a Vasas nem találta helyét - az egri után - a hazai pályán sem. A ven­dégek minden ütése és blokkja si­keres volt, különösen Fésűs poénja volt szép, meglehetősen kiszolgál­tatott helyzetben, saját térfele köze­péről átbokszolta a labdát a háló fö­lött, amely akadálytalanul landolt a túloldalon. Bardiék csak 0:5-nél szerezték első pontjukat. Két gyors randa-időkérést követően kapcsol­tak a hazaiak, talán eszükbe jutott, hogy egy játszma odaajándékozá­­sával végleg elúszik a maradék re­mény. Nos, olyannyira feljavult a Vasas, hogy Kasziba mester is kénytelen volt „elbeszélgetni" csa­patával - igencsak gyenge volt Fé­­süsék nyitásfogadása. Úgy tűnt, hi­­ába.13:10-es előnynél megállt a ha­zai tudomány, 13:13-nál Nyári Vi­rág outot ütött, Papijanszkaja pedig ász értékű szervájával már ekkor megnyerte csapatának a kupát. KUPAGYŐZTES! KUPA­GYŐZTES! - skandálta az egri szurkolótábor. A játékosok a mennybe mentek, Kasziba Ist­vánt istennek kiáltották ki, majd papírtenger borította el a pályát. MÁSODIK JÁTSZMA. Teljesen kicserélődött a vendégegyüttes. A vérátömlesztés következtében négy helyen változott az összeállí­tás. Mindez rányomta bélyegét az eredmény alakulására, nem tudtak bemelegedni a máskor kevés játék­­lehetőséget kapók. Az UTE-Vasas vízilabda-rangadóról azonban már későn érkezett a segítség. Igaz, ez­után már lehetett azt is hallani, hogy „Hajrá Vasas!" Végül könnyedén szépítettek a hazaiak. HARMADIK JÁTSZMA. A második szettben mutatott gyen­gébb teljesítmény ellenére nem látott okot Kasziba edző a vissza­­cserére. Mint kiderült, joggal. Ha­tott a bizalom, egyre jobban mű­ködött a háttéremberek gépezete, a Vasas pedig csak vergődött. Nem tett jót a mérkőzés addig sem kimagasló színvonalának a gyors egri kupasiker: lassú játék­kal, langyosan teltek a percek, mindkét oldalon rengeteg nyitás­rontás fordult elő. A vendégek­nek sikerült többet nyújtaniuk, s ez elég is volt a szettnyeréshez. Különösen Popova igyekezett bi­zonyítani, eredményesen bom­bázta az ellenfél térfelét. A NEGYEDIK JÁTSZMA. Az egri „második csapat" jutalomjátékát hozta. Szinte mindenkinek akadt szép megoldása, a hazaiak ellen­ben jócskán rontottak eddig meg­szerzett presztízsükön. Nagyon­­nagyon kevés az elért három pont a - már elnézést a kifejezésért - tartalék Eger ellen. A hevesiek harmadszor nyer­ték meg a Magyar Kupát, ismét megcélozva a tavalyi triplasikert. Szabó Gábor A Kordax-Eger SC kupagyőz­tes csapata: Vojth Ildikó, Fésűs Erzsébet, Tímár Edit, Larissza Po­pova, Nagy Mariann, Helli Haj­nalka, Kalotay Rózsa, Natasa Akimova, Fekete Krisztina és Na­tália Papijanszkaja A 3. helyért első mérkőzés BVSC-Masped-Vértes Volán SE 3:1 (-12,1,9,12) Tatai út, 200 néző. V: Donkó, Szalay. BVSC: ANCSIN, BRE­­CHER, Wolf, Sztankó, Szabó, Lengyel. Cs: MÁTRAI, Forgó. vetkeztek, s a levegőben lógott az egyenlítés, de a lehetőséggel nem tudott élni a Volán. Sim De­li:­­ Érthetetlenül idege­sen kezdtek a lányok, majd a saját játékukat kezdték játszani, ami meghozta a megérdemelt sikert. Nemes József:­­ Nagyon érző­dött Császár hiánya. A nagyon jó BVSC ellen feladó nélkül kiállni egyenlő a vereséggel. Játékosaim lelkesen küzdöttek. (Könczöl) Rájátszás a 13-18. helyért Angyalföldi DRC-Pulzus SC 1:3 (-4,4, -3, -9) Csata Utcai Általános Iskola, 100 néző. V: Dravecz, Nagyváradi. An­gyalföldi DRC: Juhász Zs., Juhász G., Török, Bereczki, Bonczos, Szentgróti. Cs: Kiss A., Mester, Villányi, Parti, Jakab, Kiss B. Edző: Ratimovszky Ká­roly, Kiss Andrásné. Pulzus SC: Pin­tér, Hegyi, SZVETNYIK, CANADA, Széll, Benkő. Cs: LENGYEL G, Gel­­lért Klára, Gellért Katalin, Endrődi. Edző: Danada Judit. Íme, az 1996-os női Magyar Kupa döntőjének főszereplői. A serleg Vojth Ildikó arcára csalt mosolyt. (Záhonyi Tamás felvétele) Röptében Janda Attila: - A nemzetközi kupák színvonalasabbak, de itthon jobban ismerik a csapatot, annak gyenge pontjait. A Kordax jól tud­ta, hogy kikre kell játszania. Egy kicsit elbizonytalanodtam, a Ra­­venna elleni CEV-siker ezután a teljesítmény után mintha csak sze­rencsének tűnne. Remélem, ez nem így van. Kasziba István: - Óriási dolog harminchat év röplabdás múlt után is örömet okozni a szurkolóknak, boldognak látni a játékoso­kat. Az első játszma küzdelmes volt, s mivel ezt megnyertük, pi­hentettem több kulcsjátékosomat is, hogy a hét végi Interliga-finá­­léban frissen tudjanak kiállni. Szeretnénk ott is remekelni. Németh Lajos, a szövetség ügyvezető elnöke: - Nem sokat lehet elmondani erről a mérkőzésről, korán eldőlt a kupa sorsa. Minden tiszteletem az egri csereembereké, akik akarták a győzelmet, de ez legyen egyben kritika is a Vasasra nézve. Nagyon bízom benne, hogy a szponzori problémák ellenére nem veszik el az Eger a ma­gyar röplabda számára. Kézilabda NB I. Csapó Erika „ezredes” Férfiak Kárpát-Hús Nyíregyházi KC­­Fotex VSE 21-26 (10-10) Nyíregyháza, 2600 néző. V: Ambrus, Hummel. Nyíregyháza: Szabó G. - Szer­­gyuk 4, Dengi, Medve 2, Tóvizi 1, Varga 1, BELÁNYI 10 (5). Cs: Lencsés (kapus), HELLINGER 3, Kun, Dévaid, Nezezon. Edző: Mirzel Uzerjovics. Fotex VSE: Szathmári - Török 4 (2), Gulyás 4, CSOKNYAI 4, Sótonyi 2, ZSIGMOND 5, PÁSZTOR 5 (1). Cs: Svajlen (kapus), Tí­már, Barbasinszkij 2, Gyurka, Béres. Edző: Kocsis Pál. Kiállítások: 14, ill 10 perc. Hétméteresek: 6/5, ill. 3/3. Óriási várakozás előzte meg és nagy érdeklődés kísérte a sokszoros bajnok nyíregyházi vendégszereplését. „Csor­dultig" megteltek a lelátók, és fokozta a hazai szurkolók bizakodását, hogy csa­patuk a tavalyi bajnokságban legyőzte a világhírű Fotex VSE-t. A Nyíregyháza - akárcsak a legendás Fotex-verés alkalmával - ezúttal is neki­rontott a dunántúliak védőfalának, ám a belázasodott válogatott átlövő, Bécsi hi­ányát megérezte. Röviddel az első játék­rész befejezése előtt az NYKC 10-8-ra vezetett, de Zsigmond és Gulyá­s gyors gólokkal kiegyenlített. A második félidőben 12-12-ig együtt haladt a két csapat, ám innen fokozato­san elhúzott a biztosabb kezű átlövőkkel rendelkező Fotex, amely fokozatosan növelte előnyét. Debreceni Dózsa-Mediflóra- Tatabánya Tata KC 27-23 (14-12) Debrecen, 500 néző, V: Andorka, Schóber. Debrecen: Zsembery - ARATÓ 4, KISS 7, DAYKA 6 (3), Kerekes, HA­­BUCZKI 6, Vágó 2. Cs: Pereverzia (ka­pus), Sípos 1, Hideg 1, Vozár. Edző: Vá­mos Miklós. Tatabánya: Lepsényi - Tóth 1, KONRÁD 9 (2), Bodnár 4, Csutura 3, Krancz, CSILLAG 6. Cs: Czérna (kapus), Homolya. Edző: Kuzma Ferenc. Kiállítások: 4, ill. 4 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 4/2. A Dózsa szempontjából rosszul kez­dődött a mérkőzés, hiszen Daykáék há­rom helyzetet is kihagytak. A vendégek Konrád vezérletével a 13. percig vezet­tek, a lila-fehérek erejéből csak az egyen­lítésre futotta. A folytatásban fej fej mel­lett haladtak a csapatok, a félidő végére azonban sikerült kétgólos előnyt szerez­niük a debrecenieknek. A szünet után úgy tűnt, hogy a hazaiak elhúznak, de a remek napot kifogó Kon­rád irányításával feltámadt a Tatabánya (41. p.: 18-20). Rendkívül izgalmasan kez­dődött a hajrá (52. p.: 23-23), de innentől már csak a Dózsa szerzett gólt, s megér­demelten tartotta otthon a két pontot. Vámos Miklós: - Csapatomat még nyomasztotta a komlói mérkőzés körüli zűrzavar, a védekezése a szokásosnál gyengébb volt. Örülök a győzelemnek. Kuzma Ferenc: - Ötven percig tisztes­ségesen helytálltunk, de fegyelmezetlen játékunk miatt nem szereztünk pontot. Az utolsó percekben négy gólt ajándé­koztunk a Dózsának. Elektromos-Pécsi MKC 33-17 (13-8) Népfürdő u., 300 néző. V: Keszi, Lö­vész. Elektromos: IVANOV - Kertész, KOTORMÁN 9, Kovács T. 3, Győrffy 2, MOHÁCSI 13 (3), GRUNDMANN 6. Cs: NAGY Z. (kapus), Németh, Kuzma. Edző: Csík János. PMKC: Szente - Frey J. 2, Kovács I. , Füzesi, Becskei, Franyó 1, Németh A. 6 (3). Cs: Jandó (kapus), Ko­vács J. 2, Kakas 3, Mátyás. Edző: Tóth András. Kiállítások: 6, ill. 10 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 6/3. A Tromos a szerdai, solymári győzel­me lendületével kezdte a találkozót, és az első játékrész közepén ötgólos előnyt szerzett. Ivanov kapus szinte megbabo­názta a pécsieket, akik sorozatban három hétméterest hibáztak. A hazaiak támadá­sai során a sérülésből, illetve betegségből felépült két kulcsjátékos, Kotormán vala­mint Mohácsi egyéni klasszisa érvénye­sült. Kitűnő megoldásaikat csapattársaik ritkán, míg az ellenfél játékosai egyálta­lán nem tudták követni. A második félidőben a kissé öregedő pécsi lövősor erőtlen kísérleteit Kovács Tamásék könnyedén lesáncolták, az in­dításokból pedig a sérült Popovics he­lyén játszó Grundmann volt eredmé­nyes. A mérkőzés utolsó szakasza akár kísérletezésre is lehetőséget nyújtott vol­na a hazaiaknak, ám Csík János mester, a nehéz sorozat (Dunaferr SE, Fotex VSE, Győri Gardénia) előtt álló bordó-sárgák mestere inkább a gárda összeszoktatását választotta. Nők Bp. Spartacus-Békéscsabai NKC 20-19(7-8) Kőér u., 300 néző. V: Kiss L., Kliment. Bp. Spartacus: PÁL - Böde 2, ROTTNÉ 4 (1) , Mandzsics 3, KOVÁCS V. 3, Viglási 6 (2) , Mankova. Cs: Dán (kapus), Kulanda, Csenki 1, Dejtári 1. Edző: Csenki Györgyné. Békéscsaba: KOVÁCSNÉ - Bodzás 2, Schwertner, BABOLY 1, Me­­gyebíróné 2, KOVÁCS T. 4, Kovács J. 3. Cs: Ajtonyné (kapus), Mezőségi 1, Bolla 6 (4), Krista. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 8, ill. 16 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 5/4. A Szpariból ezúttal hiányzott a kitű­nően védekező Halmai. A mérkőzés ele­jén a vendégek élénk iramot diktáltak, azonban mindkét oldalon sok volt a hiba és a kihagyott helyzet. Váltakozva estek a gólok, és egyik fél sem tudott nagyobb előnyre szert tenni, bár a csabaiak többet kezdeményeztek. A fordulás után emberhátrányban is Babolyék irányították a játékot (8-10). Viglásiék igyekeztek csökkenteni a hát­rányukat, azonban Kovácsné remekül védett (12-15). Keményebb lett a játék, és a 49. percben Csenki góljával fordított a hazai gárda (16-15). Izgalmas volt a haj­rá, s végül a mérkőzés nagyobb részében - főleg emberhátrányban - kiválóan ját­szó Békéscsaba érdemtelenül szenvedett vereséget. Debrecen, 800 néző. V: Szendrei, Szen­tesi. DVSC: SZAMOZVANOVA - Borók 2, Jeddi 4, Katkói, László 4, Csapó 3, VI­­RINCSIK 7 (3). Cs: Szász (kapus), Zupkó 1, Nyilas, Halcsik, Csirinyi. Edző: Köst­­ner Vilmos. Cerbona: VAS - Lázár, Györgyné 3, Kissová 2, Fábián, Derdák­­né 2, VINCZE 2 (1). Cs: Gabnai 2 (2), Básti. Edző: Berzsenyi Mária. Kiállítások: 4, ill. 12 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 5/3. Az eredmény alaku­lása: 4. p.: 0-2, 20. p.: 4-6, 40. p.: 13-7. Csapó Erika, a sokszo­ros válogatott átlövő, több nagy európai kupamérkő­zéses­­döntő hőse, a deb­receni szurkolók kedven­ce a 48. percben belőtte a DVSC-ben szerzett ezredik gólját. Köstner Vilmos:­­ A legnagyobb ese­mény Csapó jubileumi gólja volt. Berzsenyi Mária: - Az első félidőben még tartottuk magunkat, a másodikban diadalmaskodott a DVSC nagyobb ru­tinja. Kisvárda, 1000 néző. V: Géczi, Pál. Kisvárdai SE: Demeter - Kulcsár 3, Nagy H. 8 (3), Hollóné 2 (2), Agárdi 6, Farkas 1, Bajnok. Cs: Bírta (kapus), Ignatyenko 2, Nagy A. 2, Csuk 1 (1), Buglya 1. Edző: Iv­­an Bábán. Dunaferr SE: Hamerlikova -Pálfi, Németh H. 7, Deli, Kocsis 10, Má­tyás 5, Sávolt 3. Cs: Meksz (kapus), Ra­­dulovics 6 (1), Balogh 1, Ferling 1. Edző: Pánczél Barnabás. Kiállítások: 6, ill 12 perc. Hétméteresek: 8/6, ill. 1/1. Mivel lapzártáig nem kaptunk tudósí­tást, Radványi Ferenctől, a Kisvárdai SE technikai vezetőjétől kaptuk meg a jegyzőkönyvet. Első kézből ÚJ SZÍNHELY. Laurencz László, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitá­nya több fontos változásról számolt be. Módosult a csapat utolsó előtti Európa­­bajnoki selejtezőjének helyszíne, így leg­jobbjaink április 5-én Ausztria ellen nem a korábban kijelölt színhelyen, hanem Bécsújhelyen, a tavaly decemberi női vi­lágbajnoki döntő csarnokában lépnek pályára az osztrákok ellen. A mester behívta a húszas keretbe Bo­­hus Beát (Békéscsabai NKC), Hochrajter Ritát (Vasas-Dreher) és Mátyás Augusz­tát (Dunaferr SE). VISSZATÉRÉS. Kalocsai Tibor újra a Pé­csi MKC férfi kézilabda-szakosztályának élén áll. A szakember korábban a női szak­osztályt vezette és a női liga elnöke volt. EHF-KONGRESSZUS. Az Európai Kézilabda Szövetség soros, tisztújító kongresszusát március 22-én és 23-án Athénben rendezik meg. A magyar szö­vetség képviseletében Vass Károly alel­­nök, Sinka László főtitkár, Kovács Péter szakfelügyelő és Simon József, a Nemze­ti Sport rovatvezetője, az AIPS kézilab­da-szakbizottságának tagja vesz részt a tanácskozáson, ,ZUHANYHÍRADÓ". Félhivatalos hí­rek szerint, több híres kézilabdaedző a kö­vetkező idényben új csapatban folytatja a munkát. Csík János (Elektromos) „vissza­igazolna" régi nagy sikercsapatába, a Va­­sas-Dreherbe. A Tromosban a helyére Haj­dú János, a szaúd-arábiai válogatott szö­vetségi kapitánya ülne, aki már dolgozott ebben a klubban. Kovács Péter, az MKSZ szakfelügyelője a Dunaferr SE férficsapa­tának ajánlatát fontolgatja. (vilcsek) DVSC-Symphonia-Cerbona 22-11 (8-6) Kisvárdai SE-Dunaferr SE 26-33(12-16) NtMZtI I bKUHi a Háromból kettő? Bizonyára sokan emlékeznek arra, hogy az elmúlt esztendőben triplázott a Kordax-Eger SC - azaz, elhódította a bajnoki címet, a Magyar Kupa megnyeréséért járó serleget - és az Interligában sem talált legyőzőre. Idén megintcsak eljött a tavasz, és újból virágzó „vállalkozások­ba" kezdhetnek a klubok, sőt, már most márciusban gyümölcsöző mérkőzésekkel szórakoztathatják a nagyérdeműt. Többszörösen érvényes a megállapítás a hevesiekre: e hét végén - hazai kupasi­kerüket letudva - az Interliga fináléjában is bőséges termést arat­hatnak, mégpedig az egri publikum előtt. A szombati és vasárnapi meccsére azonban - a pénteki kupadöntőből adódóan - egy napot sem pihen a Kasziba-csapat, így le­hetséges, hogy két nap alatt kétszer is ünnepelhet a társaság, a tavalyi hármas siker részben (duplázás erejéig) megismétlődhet. Száz közül kilencvenkilenc ember a Kordax-Eger vagy a Post Gulet Wien elsőségére szavazna, várhatóan ők nem is tévednek. Ha szombaton délután háromkor az osztrákok legyőzik a Slavia UK Bratislavát, öt órakor pedig a magyar bajnok túljut a Mladost Zagreben, vasárnap délben az álomdöntőt nézhetik végig az egri sportcsarnokba kilátogatók. 1995-ben is e két gárda döntötte el az első hely sorsát, s az erőviszonyok alapján ezúttal is szemben talál­hatják magukat egymással a háló két oldalán. Az Interliga alapszakaszában 3:0-ra és 3:1-re Vojthék diadalmas­kodtak, de nem árt figyelembe venni, hogy a bécsiek mindössze egy játszmával maradtak le a Bajnokok Ligája döntőjéről, az erő­sebb csoportban. Érdekes, hogy az elmúlt évben még az Egert erő­sítő Czakó Mária a szezon elejétől a bécsieknél játszik, ám a közön­ség természetesen egri maradt, és ennyivel biztosan jobb lesz a ma­gyar csapat. Kasziba István szerint a Bajnokok Ligájában az első két (vesztes) mérkőzés után holtpontra kerültek lányai, de - levéve vállukról az első két hely megszerzésének terhét - sikerült talpra állniuk, így most is bizakodva várja a hétvégét. Az erőnléttel nincs baj, fejben és lélekben kell felkészülni. A cél pedig nem lehet más, mint a vég­ső győzelem. Számokra lefordítva: háromból kettő. (sz. g.) Edző: Sun De­li. Vértes Volán: Kuglics, Misenko, Balázsik, Her­­mann, Kalinyuk, GÖDRI. Cs: Lá­nyi, Pap. Edző: Nemes József. Az idegesen kezdő vasutasok szerezték az első pontot, de utána a lelkes tatabányaiak percei követ­keztek, nyugodt játékkal jutottak előnyhöz, melyet aztán érthetet­len kapkodással el is szórakoztak. Ismét hazai pontok következtek, majd jött a Volán-henger, és máris a vendégeknél volt az előny. A fordulás után totális káosz kelet­kezett a vendégek térfelén, s meg­szégyenítő eredménnyel egyenlí­tett a zuglói gárda. A harmadik játszmában előbb a vendégek je­leskedtek, majd az egyre jobban játékba lendülő vasutasok meggyőző játékkal jutottak előny­höz. A negyedik játékrész elején felváltva estek a pontok, majd a hazaiak „robbantottak" és 11:4-et mutatott az eredményjelző, ami­kor ismét vendégprodukciók kö­z