Nemzeti Sport, 1996. július (7. évfolyam, 178-208. szám)

1996-07-01 / 178. szám

2 NEMZETI SPORT Osztályozok a labdarúgó NB I.-ért Pécsi MFC-Tiszakécskei FC 11-esekkel 5-3 Pécs, 4000 néző. Vezette: Cserna (Márton, Bede). PÉCSI MFC: Balogh - Szabados - Győri, Dienes - Tolocsko, Jaki, Fehér, Ulrich, Schneider - Tököli, Kovács Z. Edző: Herke Imre. TISZAKÉCSKE: Derdák - Hegedűs - Schultz, Szaszovszky - Maczkó, Ézsiás, Bánföldi, Molnár, Bujáki - Bálla, Török. Edző: Szurgent Lajos. CSERE: Bujáki helyett Szántó és Bánföldi helyett Gazdag, mindkettő a szünetben, Ulrich helyett Ulveczki a 60., Bálla he­lyett Touati a 62., Kovács Z. helyett Pest a 70., Szabados helyett Werner a 113. percben. SÁRGA LAP: Bánföldi (Fehér buktatásáért) a 3., Kovács Z. (el­lökte Schultzot) a 19., Tolocsko (reklamálásért) a 20., Pest és Schultz (kakaskodásért) a 80., Fehér és Szaszovszky (egymás­nak ugrottak) a 85., Gazdag (Fehér lerántásáért) a 88., Tököli (fellökte Maczkót) a 109., Werner (reklamálásért) a 115. perc­ben. SZÖGLETARÁNY: 14:6 (6:2).­ ­ Lázár Lajos 5. perc: Fehér indította a középen kiugró Tökölit. A csatár a tizen­egyes pontnál elvitte a labdát a kifutó Derdák mellett, de egy má­sodpercre kivárt, és Szaszovszky beérte, majd szögletre szerelte. 10. perc: Maczkó átadását Török kapta a jobbösszekötő helyén. Tett néhány lépést a labdával, majd nyolc méterről átemelt a kifu­tó Balogh felett, de a labda a léc fölé perdült. Nagy helyzet volt... 18. perc: A tizenhatos oldalvonaláról Bánföldi megcélozta a pé­csi kaput, de a léc alá tartó labdát Balogh szögletre öklözte. 23. perc: Ulrich félmagasan adott a bécskei kapu előterébe, ahol Schneider előrehajolva, négy méterről mellé fejelt. 30. perc: Ulrich 20 méteres, nagy erejű lövését vetődve védte Derdák. 43. perc: Szabados nagy szóló után­­ vezette vagy 25 métert a labdát - a tizenhatoshoz érve Tököli elé gurított, aki 12 méterről lőtt, ám a léc alá tartó labdát Derdák bravúrral szögletre tenyerelte. 51. perc: Győritől indult a pécsi támadás. A felfutó hátvéd a kez­dőkörből Tolocsko elé gurított, aki egy vágta után középre ívelt, de Kovács Z. hat méterről a kapu mellé fejelt. 58. perc: Egy legurított szabadrúgást követően Szántó a tizen­hatos sarkától meglőtte a labdát, és Baloghnak minden tudására szüksége volt, hogy hárítsa a bal alsó sarok felé tartó lövést. 71. perc: Dienes indította a bal oldalon felfutó Tökölit, aki egye­dül törhetett kapura, de kissé kisodródott, ráadásul meg is tor­pant, így a gólhelyzet odalett, szöglettel zárult az akció. 75. perc: Schneider előtt csillant fel a lehetőség, de az ötösről a vetődő kapus lábát találta el. 84. perc: Ismét Schneider volt a főszereplő, ezúttal a kapu elé ívelt, Pest hat méterről fejelhetett, de nem volt kellő erő a fejesben. 90. perc: Eldőlhetett volna a mérkőzés, ám Schneider öt méter­ről, fordulásból leadott lövését követően Derdák óriási bravúrral szögletre mentett. 98. perc: Tököli a mellette futó Pest elé perdített, aki hat méter­ről elgurított a kivetődő Derdák mellett, de a labda elkerülte az üres kaput. Mivel a hosszabbításban sem esett gól, a mindent eldöntő tizen­egyesrúgások következtek. A pécsiek közül sorrendben Fehér, Jaki, Győri (a bíró megismételtette, mert elmozdult a kapus), To­locsko és Schneider is értékesítette a 11-est. A tiszakécskeiek közül Molnár, Szaszovszky és Ézsiás belőtte, míg Szántó tizenegyesét Balogh kivédte. A vendégek ötödik 11-esére már nem volt szükség. Magabiztosan kezdtek a házi­gazdák, alig telt el néhány perc a találkozóból, amikor Tököli előtt már „nyitva volt ajtó-ablak". A Ti­­szakécske a találkozó kezdetén csak árnyéka volt önmagának, el­maradt az első mérkőzésen nyúj­tott teljesítményétől. Tököli azon­ban kihagyta a nagy helyzetet,­­ ez mintha visszaadta volna a ven­dégek önbizalmát. Negyedórán keresztül a kécskeiek kezdemé­nyeztek többet, irányították a játé­kot, és nekik is volt gólszerzési le­hetőségük. A félidő közepétől is­mét változott a kép, fokozatosan fölénybe került a pécsi együttes. A szervező Fehértől számos táma­dás indult, és ebben az időszak­ban méltó társa volt a középpá­lyássorban Tolocsko is. Ha volt rá lehetőség, a hazaiak hátvédjei is felzárkóztak a támadásokhoz. Ám hiába voltak látványosak ezek a pécsi akciók, a befejezése­ket rendre elhibázták a piros-feke­ték. A vendégek a védekezés mel­lett nem mondtak le a kontrákról sem, ám a befejezésekkel az alföl­di gárda is adós maradt. Szünet után a Pécs mindent egy lapra feltéve támadott, de a Tiszakécske továbbra is fegyel­mezetten és szervezetten véde­kezett. Ha mégis sikerült a pécsi támadóknak helyzetbe kerülni­ük, akkor képtelenek voltak élni tnálkozó lehetőségekkel. Mi­­a Pécs csak a támadásra fi­gyelt, a vendégek könnyen kont­rázhattak, nemegyszer előfor­dult, hogy az ellentámadásnál létszámfölényt harcoltak ki. A házigazdáknak szerencséjük volt, hogy nem rezdült meg a hálójuk. A hajrára egyre na­gyobb lett a pécsi nyomás, egy­­kapura folyt a játék, de képtele­nek voltak betalálni a kécskei ka­puba a piros-feketék. Vagy pon­tatlanul céloztak, vagy Derdák alakított nagyot, így gól nélkül végződött a második kilencven perc is, s következett a hosszab­bítás. A folytatás első szakaszában mit sem változott a mérkőzés ké­pe, támadott a Pécs, de ugyan­úgy erő és elképzelés nélkül, mint a rendes játékidőben. A Tiszakécske hősiesen tar­totta magát, és kihúzta a hosszabbítást is kapott gól nél­kül. Igaz, ebben a szakaszban a vendégek már csak nagy ritkán jutotta­k a pécsi kapu közelébe. A tizenegyesrúgások drámai pillanata az volt, amikor Szántó tizenegyesét a pécsi kapus hárí­totta. A visszavágón a Pécs volt az aktívabb, helyzete is több volt, mint a Tiszakécskének, a vendégek viszont nagyon el­szántan küzdöttek. Végül is a szerencse az NB I-es gárda mellé szegődött, így a pécsiek ősztől (0-0-ás összesítéssel, 11-esekkel) továbbra is a legjobbak között szerepelhetnek. A Tiszakécske emelt fővel távozhat Pécsről, mindkét mérkőzésen méltó el­lenfélnek bizonyult. Cserna játékvezetőnek nem volt könnyű dolga az időnként kemény mérkőzésen. Jól követ­te a játékot, a legapróbb sza­bálytalanságot is megtorolta. Gyakran nyúlt a sárga laphoz, de végül kiderült, hogy ezzel a módszerrel sikerült megfékez­nie az indulatokat, és a találka-HERKE IMRE: - Küzdelmes év után vagyunk, de szeren­csésen zártuk. A csapat az osztályozó visszavágóján vé­gig fegyelmezetten játszott, a százhúsz percből száztizet mi támadtunk. Köszönetet mondok a játékosoknak, a szurkolóknak, a vezetőknek, és remélem, hogy a követke­ző év sikeresebb lesz. SZURGENT LAJOS: - Drá­mai küzdelem volt és becsü­letünkre legyen mondva, helytálltunk a nagyobb ta­pasztalattal rendelkező en­­bé-egyes pécsiek ellen. Az élvonalba kerülést otthon kellett volna eldönteni, de sajnos ott sem tudtunk gólt rúgni, pedig megvoltak a le­hetőségeink. Jó sportszerű légkörben fejező­dött be. Jó: Balogh, Győri, Szabados, Fehér, ill. Derdák, Schultz, He­gedűs, Szaszovszky. VII. 178. • 1996. július 1 Aczél mégsem A pécsiek összeállításának egy kérdőjele volt, játszhat-e a ti­­szakécskei mérkőzésen megsérült Aczél Zoltán. Csütörtökön ugyanis rövid ápolás után visszatért a pályára, s így a PMFC hí­vei titokban arra számítottak, hogy a söprögető ott lehet a csa­patban a visszavágón is. Nos, a volt válogatott hátvéd a mérkő­zés napján bicegve jelent meg az öltöző folyosóján: - Sajnos rosszabb a helyzet, mint csütörtökön gondoltam. Be­gyulladt a csonthártyám, és a seb környéke is rettenetesen fáj. Nem játszhatok, pedig szerettem volna ott lenni ezen a min­dent eldöntő összecsapáson. Herke Imre, a pécsi piros-feketék edzője a söprögető posztjá­ra Szabadost vitte vissza, aki Aczél tavaszi érkezése előtt már többször játszott ebben a szerepkörben. Diósgyőri FC-Fehérvár Parmalat 96 FC (2-1,2-1,2-2) Diósgyőr, 15 000 néző. Vezette: Puhl (dr. Bozóky, Jenei). DIÓSGYŐRI FC: Hanyecz - Farkas J., Pintér, Dancs, Vámosi - Varga, Kiser, Buliga, Kotula - Tóth Gy., Bíró. Edző: Verebes Jó­zsef. FEHÉRVÁR PARMALAT ’96 FC: Mitring - Lőrincz, Monyó, Beke - Zimmermann, Dvéri, Miriuta, Dulics, Korsós - Takács, Hor­váth. Edző: Csongrádi Ferenc. CSERE: Dancs helyett Sarlai, Bíró helyett Tábori, Buliga he­lyett Tóth D., mindhárom a 75., Lőrincz helyett Donát a 100., Horváth helyett Bognár a 106., Korsós helyett Szalai a 118. percben. GÓLSZERZŐ: Horváth a 18., Tóth Gy. a 23., Kotula a 34., Ta­kács a 97. percben. SÁRGA LAP: Lőrincz (Buligát rúgta meg) a 3., Vámosi (Hor­­váthtal szemben szabálytalankodott) a 27., Dancs (Horváthot rántotta le) a 39., Dvéri (műesésért) a 86., Varga S. (Korsóssal szemben szabálytalankodott­ a 113. percben. SZÖGLETARÁNY: 12:5 (7:1). 10 Varga Béla 7. perc: Dvéri vezette fel a labdát a diósgyőri térfélen, majd a balösszekötő helyén érkező Korsóshoz passzolt, aki 22 méterről lőtt. Hanyecz kapu fölé öklözte a labdát, a szögletrúgásnál a diós­győri kapus kiejtette a kezéből a bőrt, éppen Monyé lábára, ám az alapvonalon álló Pintér Monyé gurítását a mezőnybe vágta. 9. perc: Miriuta adott be a tizenhatos bal oldali sarkáról, Ha­nyecz késbe lépett ki kapujából, ám Horváth óriási helyzetben egy hajszállal lemaradt a labdáról. 18. perc: Korsós ívelt be a bal oldalról a hazai tizenhatos előteré­be, Takács remekül fejelt a középen kilépő Horváth elé, aki Pintért megelőzve jobbal, 12 méterről a jobb alsó sarokba gurított. 0-1 23. perc: Buliga cselezgetett a vendég tizenhatos előtt balról be­felé, majd a lesre játszó fehérvári védők között kitűnő ütemben ugratta ki az üresen hagyott Tóth Györgyöt, aki a kimozduló Mit­ring lába között a kapu közepébe gurított. 1-1 32. perc: Zimmermann veszítette el a labdát saját tizenhatosá­nak bal oldali sarkánál, Tóth György azonnal lecsapott rá, és a 17 méterről leadott, a bal alsó sarokra taró lövését Mitring csak bra­vúrral védte. 33. perc: Remek indítás után Bíró tört be a vendégek büntetőjén belülre, a bal oldalon, ám 14 méterről keresztbe lőtt a kapu előtt. 34. perc: Kotula ugrott ki a jobbösszekötő helyén, majd 15 méte­­ről lőtt, Mitring védett, ám a vendég védők nem tudtak felszaba­dítani, így a jobb oldalon ismét a hazaiak jöhettek. A begurított labda a fehérváriakról Kotula elé pattant, aki javított: 14 méterről, jobbról, ballal Mitring kezét is érintve lőtt a kapu jobb oldalába. 2-1 42. perc: Kiser lőtt 20 méterről, középről kapura, ám a léc alá tar­tó bombáját Mitring bravúros szögletre tolta. 49. perc: Miriuta ívelte be a labdát a hazai tizenhatos jobb oldali sarkától, de Takács az ötösön állva, senkitől sem zavartatva a ka­pu fölé fejelt. 57. perc: Horváth tört be a büntetőterületen belülre a jobb olda­lon, majd Vámositól szorongatva, éles szögből, mintegy nyolc mé­terről az oldalhálóba lőtt. 75. perc: Miriuta, Dvéri összjáték után utóbbi iramodott meg a hazai térfél közepén, majd 22 méterről alig lőtt kapu fölé. 78. perc: Kapu előtti kavarodást követően Dulics varázsolta a bal oldalon a tizenhatoson belül érkező Korsós elé a labdát, aki maga elé tette azt, majd ballal 11 méterről a lécet találta telibe. 83. perc: Dvéri lőtt ezúttal ballal, 18 méterről középről, ám Ha­nyecz remek vetődéssel védte a bal alsó sarok irányába tartó lab­dát. 90. perc: Csupán néhány centiméter választotta el a DFC-t az NB I.-től. A hazai együttes szabadrúgáshoz jutott a fehérvári ka­putól 20 méterre. Az ítéletvégrehajtó Vámosi volt, és a sorfal felett elcsavart labdája a kersztlécről vágódott a mezőnybe. 95. perc: Bal oldali vendégtámadás során, a tizenhatos oldal­vonalán Korsós kapott jó indítást, mindenki beadásra számított, ám a fehérvári játékos éles szögből nagy erővel kapura lőtt. Ha­nyecz szép vetődés után a mezőnybe öklözte a labdát. 97. perc: Horváth emelt kapura 20 méterről, remek helyzetfelis­merés után. Hanyecz óriási bravúrral még a felső lécre tornázta az ívelést, ám érkezett Takács, aki megelőzve Pintért, estében, 4 mé­terről kapura lőtt, és a labda Hanyecz testéről továbbperdülve, a kapu közepébe pattogott. 2-2 106. perc: Dvéri adott remek labdát Horváthnak, aki az önfelál­­dozóan kifutó Hanyeczot találta el az ötösön. 109. perc: Szinte ugyanezt a produkciót ismételte meg Dulics, most is a diósgyőri kapus bravúrjára volt szükség, hogy ne szerez­zen újabb gólt a vendégcsapat. Óriási érdekődés kísérte a mérkőzést. A hazai szurkolók úgy vélték, itt a lehetőség, hogy 1993 után újabb NB I-es mérkő­zéseket láthassanak sorozat­ban. Az első negyedóra a ven­dégeké volt, egymás után alakí­tották ki helyzeteiket, a Diós­győr inkább a kontrákra ha­gyatkozott. Amikor Horváth a kapuba talált, sokan úgy vélték, eldőlt minden, ám a diósgyőri játékosok fordítani tudtak még az első játékrészben. A Parma­lat visszavett a tempóból, átad­ta a területet. A második játékrész elején a hazaiak hősiesen küzdöttek, de egyre inkább érezni lehetett, hogy fáradtak. Lekéstek az át­adásokról, nem tudtak versenyt futni a gyorsabb vendégekkel. Verebes ekkor még egy utolsó, látványos megoldást választott, egyszerre három mezőnyjátékost cserélt. Ez sem segített, a rende­zettebben, pontosabban s korsze­rűbben futballoztak. A 90 perc 2-1-es diósgyőri vezetéssel ért véget, így következett a ráadás. Érezhető volt, hogy a Fehér­vár sokkal jobban bírja ezt a har­minc percet, ami be is követke­zett: gólt ért el a Parmalat. Az egyre fáradó Diósgyőr inkább már csak tisztességből hajtott, hiszen két gólt kellett volna sze­reznie az NB I-be kerülésért. Összesítve: a mindkét mérkőzé­sen jobb teljesítményt nyújtó fe­hérváriak 4-3-as gólkülönbség­gel kiharcolták az NB I-ben ma­ CSONGRÁDI FERENC: - Na­gyon boldog vagyok, a csapat mindent megtett azért, hogy az első osztályban maradjunk. Sok tízezer fehérvári szurkolónak, és a csapatot szerető szimpati­zánsnak szereztünk örömet, radást. A Diósgyőr nem tudott élni az új versenykiírás adta nagy mentőövvel. Igaz, 2-1-nél itt is, ott is volt egy nagy kapufa, az egyik Vámosié, amely a lefú­jás előtt néhány pillanattal - 2-1-nél - útját állta a sikernek! Puhl Sándor játékvezető a mérkőzés döntő szakaszaiban Eb-szinten vezette a mérkőzést, ám néhány alkalommal partjel­zői a lesek megítélésénél őt is megingatták. Jó: Hanyecz, Pintér, Buliga, Dancs, Kiser, ill. Dulics, Korsós, Zimmermann, Takács, Lőrincz, Horváth, Dvéri. Tiszta lelkiismerettel Örömmámor a fehérváriak öltözőjében! A találkozó tulaj­donképpen 2-2-nél eldőlt. Érezhették a fehérváriak, hogy két gólt már nem tud rúgni a Diósgyőr, ezért az utolsó percekben vezetőik higgadtan ültek a kispadon, s amint Puhl Sándor a hármas sípszó után felvette a labdát, mintegy vezényszóra mindenki berohant az öltözőbe. Az első nyilatkozat Horváth Ferencé volt, aki most is igen fontos találatot szerzett: - Úgy érzem, boldogan, tiszta és nyugodt lelkiismerettel tá­vozhatok Székesfehérvárról. A Ferencvárosban folytatom, de soha nem felejtem el ezeket a szép időket, amit a piros-kékeknél töltöttem. Tiszta szívből kívánom, hogy többé ne legyenek ilyen meleg perceik. " Sokan szorongatták Mitring István kezét is, s amikor egy pil­lanatra kiszabadult a gratulálók gyűrűjéből, ennyit mondott: - Úgy érzem, teljesen megérdemelten maradtunk az enbé­­egyben, a csapat bizonyította, hogy helyünk van a legjobbak között. Mai számunkat szerkesztette:­­Maronyai Péter Olvasószerkesztő: Kocsit­ Zoltán Slanpits László Művészeti szerkesztő: Darvas Péter A Nemzeti Sport Lap-, Könyvkiadó és Szolgáltató Kft. független sportnapilapja Főszerkesztő: Énekes Zoltán Főszerkesztő-helyettes: Naményi József Vezető szerkesztő: Lakat T. Károly Szerkesztők: Boda Ildikó (kü­lföldirovat-vezető), dr. Maronyai Péter (egyéni sportágak rovatvezetője), Simon József (csapatjátékrovat-vezető), Skrapits László (vezető olvasószerkesztő). Szerkesztőségi titkár: Lázár Lajos (labdarúgórovat-szerkesztő) Labdarúgórovat-vezető: Vincze András. Fotóigazgató: Záhonyi Iván Művészeti vezető: Keleti Imre A tudósítói hálózat vezetője: Varga Gyula Lapmenedzser: Szurmai János. Terjesztési igazgató: Harcsa Gábor Felelős kiadó: Borbély Pál, ügyvezető igazgató Kiadóhivatal és szerkesztőség: 1133 Budapest XIII., Visegrádi utca 115. Postacím: 1399 Budapest, Pf.: 701/437. Tel.: 138-4366. Fax: 138-4248. Hirdetésfelvétel: Nemzeti Sport Média Bt., 1061 Budapest, Dalszínház u. 10. Tel.: 112-1234, 132-0384,132-6301,131-5183. Fax: 112-1234. Styl Média Kft., 1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3. Tel.: 252-3968,114-3810,252-8296. Fax: 252-7149. Nemzeti Sport Szerkesztősége, 1133 Budapest, Visegrádi u. 115. Tel: 138-4366. Fax: 138-4248. Szedés, grafika: Nemzeti Sport Kft., a KARTESZ tagja. Nyomás: Szikra Lapnyomda Rt. Felelős vezető: Lendvai Lászlóné mb. vezérigazgató. Terjeszti: a HÍRKER Rt., az NH E., valamint árusítják önálló vállalkozók. Előfizethető Budapesten a Magyar Posta Rt. Hírlapüzletági Igazgatósága kerületi ügyfélszolgálati irodáiban, a hírlapkézbesítőknél, és a Hírla­pelőfizetési Irodában (HELÍZ, Budapest XIII., Lehel ÚH0/A., (Levélcím: HELÍR, Budapest 1900), közvetle­nül vagy postautalványon, valamint átutalással a HELÍR Postabank Rt.: 219-98636,021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra, vidéken a postahivatalokban és a kiadóban. A kitöltött megrendelőlapokat a fővárosban borí­tékban adják fel az alábbi címre: Hírlapüzletági Igazgatóság, 1846 Budapest. Vidéken: Postahivatal, helyben. Előfizetési díj: egy hónapra 1350 Ft, negyedévre 4050 Ft, fél évre 8100 Ft, egy évre 16 200 Ft. Megjelenik naponta. Index: 25 004. Vidék: ISSN 0866-2525. Budapest: ISSN 0866-2517. 1 2­8 1