Nemzeti Sport, 1997. február (8. évfolyam, 31-58. szám)

1997-02-10 / 40. szám

NEMZETI SPORT Extraliga Megingott a trón az éllovasok alatt Döntő egyéni hibák Férfiak Kecskeméti RC-Balatel SE 2:3 (-13,-12,12,11,-13) Kecskemét, 600 néző. V: Donkó, Mocsnik. Kecskemét: Slahticsenko, SZABÓ Z., TORMA, Kása, Somodi, Szekeres. Cs: Sándor, Szegedi, Vá­gó, Tóth Á. Edző: Karagics Mátyás. Balatel: Zarka, TOMANÓCZY, Mészáros P., MÉSZÁROS D., SARALIEV, Takács. Cs: Koch, Porkoláb, Jurukov, Gelencsér. Edző: Demeter György. Az eredmény alakulása: 1. játszma: 2:4, 4:4, 7:7, 10:14,13:14. 2. játszma: 2:0, 7:2, 8:3,11:12. 3. játsz­ma: 7:1, 7:7, 9:9, 10:11, 14:12. 4. játszma: 7:0, 8:3, 11:6, 12:11. 5. játszma: 3:2, 5:3, 6:7, 8:7, 8:11, 9:12, 11:13, 12:14. Az első két játszmában a Balatel sok nyitást hi­bázott, de a mezőnyben és a hálónál nagyon hatá­rozott volt. A kecskeméti csapatban ekkor még csak Szabó számított biztos pontnak. A harmadik és a negyedik játszmában elsősorban Somodi ke­mény nyitásaival és feljavult támadójátékkal egyenlített a kecskeméti együttes. A döntő játsz­mában 8:9-nél és 11:13-nál könnyű labdát rontot­tak a kecskemétiek, és ezt a hátrányt már nem tudták behozni. Két és fél óra alatt dőlt el a lát­ványos és színvonalas mérkőzés, idegenbeli győ­zelmével a Balatel befogta a kiskunságiakat a ta­bellán. Karagics Mátyás: - A játszmák végét jobban bír­ták idegekkel a kaposváriak. A döntő szettet egyé­ni hibák miatt veszítettük el. Demeter György: - A harmadik-negyedik játsz­mában nyitásfogadásban nagyon feljavult a Kecs­kemét. Színvonalas és nagyon szoros mérkőzésen sikerült nyernünk. (szabó Z.) Változatos, színvonalas mérkőzésen a jobban összpontosító NYVSC meglepte a listavezető fővá­rosiakat - ebben a bajnokságban már nem először. Balázs István: - A Vasas ellen is folytatódott a mese... Fodor Ákos: - Szétesően játszottunk, úgy lát­szik, a nyírségiek ellen nem megy. Gratulálok a ha­zaiaknak. (kovácsné) Elfáradt szigetiek Kazincbarcikai VSE-Csepel SC 3:1 (-15,4,10, 7) Kazincbarcika, 100 néző. V: Kerék, Bodrogi. Kazincbarcika: VERES, Berzy, KISS I ZS., Nagypál, Bencsik, Jánosi. Cs: Toronyai I., Toronyai M. Edző: Dudás András. Csepel: BOTYÁNSZKI, Buday, LISZI, NAGY J., Torma, Fogl. Cs: Rácz, Pajor. Edző: Oláh János. Az eredmény alakulása. 1. játszma: 2:0, 4:2, 7:4, 10:4, 11:6, 13:8,13:13. 2. játszma: 4:0, 6:2, 7:3,13:4. 3. játszma: 1:2,4:2, 6:3, 9:6,11:6,12:7,14:9. 4. játsz­ma: 4:1, 5:5, 8:5, 10:6, 12:7. A barcikaiak remekül kezdtek, ám a másik oldal Botyánszki bivalyerős ütéseivel tartotta velük a lé­pést. Kockázatos nyitásokat választottak a játékosok, így meglehetősen sok volt a rontás. A barcikaiak re­mekül sáncoltak, s amíg a „szigetlakók” a nagyobb ütőerőre alapoztak, addig a sárga-kékek ravasz meg­oldásokat is bevetettek. A hajrában Liszi nyitásaival felzárkóztak a vendégek és ellopták a szettet. A második játszmában Veres nyitásai megold­hatatlan feladat elé állították a csepelieket (4:0), s a folytatásban is a barcikaiak akarata érvényesült. Nagypál térde megsérült, s a hazaiak kulcsemberét le kellett cserélni. Mindez nem veszélyeztette a játszma megnyerését. A folytatásban a barcikaiak elveszett labdát nem ismerve küzdöttek, míg a ven­dégek egyre fáradtabbaknak tűntek. Dudás András: - Amit elterveztünk, azt a fiúk maradéktalanul végrehajtották. Igaz, támadásban még fejlődnünk kell. Oláh János: - Ezúttal inkább nem nyilatko­zom... (boros) valósággal lebénították az indiszponáltan röplab­­dázó hazaiakat, akik csak vergődtek a pályán. A mindig lelkes egri szurkolók biztatása sem hasz­nált Tímáréknak. A harmadik szettben vezetett először a mérkőzés során az Eger, de nem sokáig. Végül 8:8 után sike­rült úgy rendezni a sorokat, hogy javuló játékkal egyre magabiztosabbá váltak a hazaiak, és szépí­tettek. A negyedik játszmában ismét a BSE kezdett jobban, ám az egriek feljavultak, és 12:6-os veze­téshez jutottak. Aztán az Agria visszasüllyedt az első két játszma mélypontjára. A BSE az ötödik mérkőzéslabdájából szerezte meg - teljesen megér­demelten - a győzelmet. A hetek óta sérülésekkel bajlódó egriek több, mint kétéves hazai veretlenségüket vesztették el magyar csapattal szemben. Még a hajdani Tungs­ram győzött utoljára Egerben. Janda Attila:­­ Az előző esti, a csapat elmúlt évi sikereire emlékező szurkolói bál hangulata átcsa­pott vasárnapra is. Forman József: - Gratulálok a csapatomnak, mert kihasználta a hazaiak gyenge formáját. Tisz­tában vagyok azzal, hogy az Eger többre képes. (fesztbaum) elején a vasutasok játszi könnyedséggel szerezték pontjaikat. Misenko erejéből pedig arra is futotta, hogy bemutasson néhány vízfakasztó ütést. A folytatásban a hazaiak könnyedén ütötték át a zuglói falat, blokkolták az ellenfél kísérleteit­­ és szereztek vezetést 17 percnyi játék után. A térfél­cserét követően különösen Szél és Kiss támadott eredményesen, B. Tóth pedig valósággal kiszervál­­ta az ellenfelet. Az egyre enerváltabb BVSC-vel szemben tíz perc leforgása alatt növelte előnyét a Szeged. A harmadik felvonásban jó ideig semmi sem változott, döntő fölényben játszottak a hazai­ak, ám a hajrában összekapta magát a vendégcsa­pat, s kétszer is jelentős hátrányt ledolgozva meg­próbált meglepetést okozni. 14:8-nál két mérkő­zéslabdát hárítottak Lombosnéék, akik mindvégig becsülettel küzdöttek. Ducsai Géza: - Sorsdöntőnek bizonyult, hogy a négyes helyen eredményesen támadtunk, és a nyi­tásfogadásban is felülmúltuk ellenfelünket. Sun De­li:­­ Öt beteg játékossal, továbbá Len­gyel nélkül vettük fel a küzdelmet. Önfeláldozóan küzdöttünk, ennyire tellett a jó napot kifogó Sze­ged ellen. (b­ékés) NB I, férfiak Szolnoki Utász RK-Zalaegerszegi TE 3:0 (11,13,9) Szolnok, 200 néző. V: ifj. Kiss, ifj. Juhász. Szolnok: Surányi, MAKAI, Tóth G., Pénzes, GULYÁS, Hajdú. Cs: Illés, Novák, Juhász, Ned­­balek, Nagy. Edző: Surányi Márton. Zalaeger­szeg: PÉTER, Markó, Czotter, Erdei, Jankóczky, Tóth T. Cs: Jezeki, Kiss, Tompos. Edző: Borosnyai Sándor. Tatabányai EC-Vértes Volán-MAFC 1:3(4, -4,-8, -12) • Tatabánya, 100 néző. V: Kisházi, Varga P. Tatabánya: Antal, GEIER, Ruzsinszki, Ziligh, Vígh, Skoflek. Cs: Vejtey, Csatlós. Edző: Fekete Zoltán. MAFC: Tari, POLENCSIK, Karlovics, SÁ­RIK Z., Gyurcsányi, SÁRIK A. Cs: Vígh. Edző: Vocskó György. Az első játszmában a hazaiak leiskolázták a vendégeket. Utána nem tudták kihasználni a lélek­tani előnyt, görcsösen, kapkodva játszottak. Dunaújvárosi Quittner SE­­Castellum SC-AVICO-Balatontégla 3:0 (5,6,11) Dunaújváros, 100 néző. V: Horváth, Herpai. Dunaújváros: HODOP, VARGA Z., VARGA A., FÁBIÁN, GAZSI, MESKÁL. Cs: Vas, Sallay, Mar­­kovics, Takács A., Boros. Edző: Ruffing Péter. Cas­­tellum SC: Suba, Déri, Tolnai, Károly, NIKONOV, Vörös. Cs: Gyula, Tóth, Kardics, Domonkos. Edző: Janusz Zagorski. Az első két játszmában a minden tekintetben jobb Dunaferr simán győzött. A harmadik szettben „szóhoz jutottak” a vendégek is, és szorossá tudták tenni a játszmát. Nők Győri Dózsa-Jero Disco-Kaposvári NRC 0:3 (-1,-7,-6) Győr, V: Hernádi, dr. Takács. Győr: Németh, Alasztics, Cib­an, Lajkóné, Ta­­kácsné, Szalai. Cs: Raffai. Edző: Famadi Ernő, Leskó Ferenc. Kaposvár: Boldareva, Szaratyejeva, Magyarné, TUBA, Geiger, Karmosné. Cs: Ékes Erika, Gelle, Ékes Eszter. Edző: Simonná Kutas Zita. Az első játszmát „átszunyókálták” a győriek. A folytatásban már a maguk szintjén és módján küszködtek, de ezzel is csak negyvenöt perces, könnyed játszadozásra tudták kényszeríteni a ka­posváriakat. Az állás 1. Vasas 144 45:20 32 2. Kaposvár 126 41:30 30 Kecskemét 126 41:30 30 4. Dunaferr 108 39:28 28 5. Nyíregyháza8 10 31:36 26 6. Csepel5 13 25:45 23 7. Kazincbarcika2 16 17:50 20 Az állás 1. AgriaComputer 213 66:20 45 2. Vértes Volán 204 63:18 44 3. BSE 195 60:25 43 4. Vasas 13 11 47:43 37 5. Jászberény8 16 38:53 32 6. BVSC7 17 33:52 31 7. Szeged7 17 25:60 31 8. Debrecen1 23 9:70 25 Az állás 1. Szolnok 161 50: 8 33 2. MAFC 152 46:20 32 3. LRI-Malév 134 44:19 30 4. Veszprém9 8 33:35 26 5. Dunaújváros9 7 34:28 25 6. Tatabánya8 9 33:31 25 7. Zalaegerszeg7 9 25:34 23 8. Dág6 11 27:41 23 9. Ifjúsági vál.4 13 23:44 21 10. Keszthely3 13 18:41 19 11. TFSE2 15 15:47 19 Az állás 1. Nyíregyháza 151 47:11 31 2. Kecskemét 142 44:13 30 3. Pulzus 115 38:26 27 4. Kaposvár 106 35:29 26 5. Ajka9 7 32:28 25 6. Angyalföld6 10 32:32 22 7. Miskolc6 10 25:35 22 8. Békéscsaba5 11 23:38 21 9. Székesfehérvár4 12 16:38 20 10. Győr­ 16 6:48 16 Újabb lecke a Vasasnak NYVSC-Szabolcs Gabona-Vasas SC 3:1 (12,6,-9,10) Nyíregyháza, 300 néző. V: Békési, Horák. Nyíregyháza: Gebhardt, KUZNYECOV, PÁL, PAMPUCH, Dragichi, BUGYI. Cs: Horváth G., Ve­ress, Horváth L. Edző: Balázs István. Vasas: Neizer, DALACU, Bánhegyi, Pop, Novák, SEVCSENKO. Cs: GLÓZIK, Polányi, SMOGUL­­JEV. Edző: Fodor Ákos. Az eredmény alakulása: 1. játszma: 1:2, 5:3, 5:6, 6:9, 9:11, 12:12, 14:12. 2. játszma: 4:1, 5:3, 9:5, 13:5, 14:6. 3. játszma: 2:2,4:3, 4:5, 5:9, 6:12, 6:14. 4. játsz­ma: 1:2, 5:4, 7:5, 9:6, 12:7, 12:9, 14:9. Az első játékrész feléig egyik csapat sem tudott többpontos előnyt szerezni, Dalacu ütéseire Bugyi válaszolt. Érdekes, hogy 5:7-es állásnál 12 szerva­csere volt. A vendégek, nagy ütőerejű játékosaik révén, négy ponttal elhagyták a hazaiakat, akik szorgos munkával 12-nél utolérték, sőt elhagyták őket. Pampuch ejtése már a szettlabdát jelentette. A második játszmában állandósult a hazai fölény, Kuznyecov és Dragichi csodálatos nyitásfogadásai és ütései egy pillanatig sem hagytak kétséget afe­lől, melyik gárda nyeri meg ezt a szettet. Ebben a játékrészben Neizer elvesztette önuralmát, mind saját edzőjével, mind a játékvezetővel konfliktusba került, ezért piros lappal volt kénytelen megválni a játéktól. A fordulást követően összeszedte magát a Vasas, Glózik feladásai után a csereként beállt ha­talmas termetű Smoguljev minden helyzetből ke­ményen, eredményesen ütött. A negyedik játékrész úgy kezdődött, mint az első: mindkét csapat jól ütött, sáncolt, aztán a hazaiak 4:4 után előnyt sze­reztek, s növelni is tudták egészen a játszma meg­nyeréséig. Egy lemondás háttere A kívülállók számára mint derült égből a villámcsapás hatott a hír: lemondott tisztéről Laszczik Iván, a Balatel SE elnöke. Már csak azért is furcsa az időpont, mert a kaposváriak bejutottak a Magyar Kupa márciusi döntőjébe, és a bajnokságban is egyre jobb formában játszanak. Laszczik úr szavaiból ugyanakkor kiderül, nagyon is megfontoltan cselekedett: - Hosszú folyamat eredménye a döntésem. Tíz éve dolgozom Kaposváron, van rálátásom a gondok­ra. Néhány éve, amikor sorozatban háromszor hódította el a csapat a bajnoki címet, szebb jövőt ígér­tek nekünk, mégis maradt minden a régiben.­­ Mit ért ezalatt? - Az eredmények ellenére állandó gondokkal küszködtünk. A város kiemelten kezeli a futballt, a ko­sárlabdát és a röplabdát, és tavaly májusban az utóbbi két sportágnak öt-ötmillió forintot szavazott meg erre az idényre. Tudni kell, ez az összeg kevesebb, mint az utóbbi évek támogatása. Mi beletörőd­tünk ebbe - ha nincs több, hát nincs. Kértük az önkormányzatot, hogy a tavalyi év második félévére adjon három és fél milliót az ötből, mert a szponzori pénzeket ez év első felében várjuk. Csak másfelet kaptunk. Akkor megfogadtam: pénzügyben magamtól nem megyek többet a városházára. - Úgy gondolja, nem becsülik meg eléggé a röplabdát a somogyi székhelyen? - Az biztos, a bajnoki címek után nem kérdezték meg, hogyan kellene tartóssá tenni a sikereket. Úgy érzem, nem volt már olyan fontos a városnak a röplabda. Pedig a mi sportágunkban lehet a legolcsób­ban eredményt elérni. A képviselőtestület egyébként most szavazott meg egy nagy összegű válságkeze­lő támogatást a kosarasoknak. Egyáltalán nem irigykedek, egyszerűen azonos elvekre lenne szükség. Kaposvár polgármestere, Szita Károly szereti a sportot, jól tudja, hogy soha, senkinek nem elég a pénze. De nem tartja szerencsésnek az összehasonlítást. - Nem vezet jóra, ha az egyik sportág a másikkal hasonlítja össze magát. Mivel szóba került, el kell mondanom, hogy a kosárlabda drágább sportág a röplabdánál. Egyébként meg nem biztos, hogy a le­mondás a legjobb megoldás. Tegyenek meg mindent a röplabdások, tárják fel a gondjaikat, mondják el pontosan, mire kell pénz és mennyi. A város még senkit nem hagyott cserben, mi szeretnénk legjobban a kupa- vagy bajnoki sikert. Egyet lehet vele érteni: nem szerencsés két sportágat egymásnak ugrasztani, de az sem, ha egy élcsa­pat mindennapos gondokkal küzd. Emlékezzünk arra, hogy a Balatel nem indult a CEV-kupában­­ anyagi okok miatt. Ami nagyobb gond, nincs ezzel egyedül. (szabó g.) Röplabda Elhúzódó báli hangulat Nők AgriaComputer RC-BSE-CSM 1:3 (-9, -10, 9, -13) Eger, 700 néző. V: Szabó K., Csernák. AgriaComputer: Akimova, Wolf, Fekete, Tímár, Kurucz, Papijanszkaja. Cs: Sztankó. Edző: Janda Attila. BSE-CSM: NAGY, FÉSŰS, JÁKA, SCHLÉGL, Mátrai V., Ivanov. Cs: Mátrai B., Pap, Várhegyi. Edző: Forman József. Az eredmény alakulása: 1. játszma: 1:4, 3:7, 6:9, 7:14. 2. játszma: 1:8, 3:10, 5:12, 9:13. 3. játszma: 1:0, 1:4, 2:6, 6:6, 8:8, 13:8. 4. játszma: 0:4, 3:5, 5:5, 10:5, 12:6, 13:13. Az első két játszmában gyakorlatilag értékelhe­tetlen teljesítményt nyújtott az Eger, játékosai gyermeteg hibákat vétettek. Egész egyszerűen semmi sem sikerült a hazaiaknak, nem úgy a BSE- nek. A városmajoriak ügyesen rátapintottak az AgriaComputer gyenge pontjaira. Fésűs nyitásai így szabad veszíteni Jászberényi RK-Vértes Volán SE 1:3 (-13, -14,7,-9) Jászberény, 200 néző. V: Szabó F., Csikós. Jászberény: Teron, NAZARENKO, BENKE, Ko­vács, Illésné, Pesti. Cs: Tóth, Sápi. Edző: Litkei Gábor. Vértes Volán: SZABÓ A., KALINYUK, Balázs, Országh, Forgó, Fellegvári. Cs. Szabó J. Edző: Ka­­sziba István. Az eredmény alakulása: 1. játszma: 4:1, 4:7, 6:8, 10:9, 12:10, 13:11, 13:14. 2. játszma: 5:0, 7:2, 7:7, 8:7, 8:12,14:12, 14:15. 3. játszma: 5:0, 9:2, 9:7, 14:7. 4. játszma: 0:2, 3:2, 3:3, 3:6, 6:6, 6:8, 7:12, 9:14. A huszonöt perces, fordulatos nyitószett hajrája a tatabányaiaké volt, és még izgalmasabban ala­kult a második szett. A kitűnően játszó jászberé­nyiek elsősorban Nazarenko bombaerős, jól helye­zett ütéseivel elhúztak 7:2-re, de a Kalinyuk vezé­relte vendégcsapat fordított (8:12). Ám a vendégek idegenlégiósát kétszer is lesáncolták Kovácsék, és máris fordult a kocka (14:12) - végül mégis a ven­dégek örülhettek. A sors a harmadik játszmában szolgáltatott elégtételt a házigazdáknak. A jászbe­rényiek 9:7 után már egyetlen pontot sem engedé­lyeztek ellenfelüknek. A hazaiak lendülete a ne­gyedik szett közepén tört meg. Akkor már a fá­radtság jelei kiütköztek a jászberényi csapaton, és 6:6 után Teronék már nem tudtak lépést tartani a tatabányaiakkal. Litkei Gábor: - Gratulálok a lányoknak, ilyen lelkes játékkal szabad veszíteni. Kasziba István:- Egy edző számára az is tanul­ság, ha csapata nem játszik jól, de kiváló küzdő­­szellemmel meg tudja nyerni a mérkőzést. (szántai) Pehelykönnyű győzelem Debreceni TE-DSI-Vasas-Budai Tégla 0:3 (-1,-4, -5) Debrecen, 100 néző. V: Kovács, Jäger. Debrecen: Vargáné, Rácz L, Panyiczki, Veress, Szabó, Mezősi. Edző: Szabó László. Vasas: Császár, Grózer, Battlay, Kastner, Gud­­mann, Szikora. Cs: Balogh, Török. Edző: Rati­­movszki Károly. Az eredmény alakulása: 1. játszma: 1:0. 2. játsz­ma: 0:9, 2:9, 2:10, 3:11, 4:11. 3. játszma: 1:0,1:3, 4:3, 4:12, 5:12. Az első játszmában 1:1-nél nyolc percen át „ál­lóháború” folyt a pályán, aztán ugyanennyi idő múlva kapituláltak a debreceniek. A folytatásban sem tudtak a tartalékosan felálló hajdúságiak mél­tó ellenfelekké válni - így a vendégek minden megerőltetés nélkül szerezték meg a győzelmet. Szabó László,­­ Cimpocáné és Puskás betegség, Gábor Mariann pedig sérülés miatt hiányzott. Meg sem tudtuk szorítani ellenfelünket. Ratimorszky Károly: - Erről a meccsről nem tu­dok mit mondani. Sajnálom a Debrecent. (Kiripolszky) Csak gyógyulgat a beteg Szegedi DRE-BVSC 3:0 (11, 3,13) Szeged, 200 néző. V: Pelikán, Semler. Szeged: B. TÓTH, PECOVA, DOBOS, SZÉL, Komáromi, KISS. Cs: Csókási, Balogh. Edző: Du­­csai Géza. BVSC: Szvetnyik, Ancsin, Nagy, Misenko, LOM­­BOSNÉ, Molnár. Cs: Maklári. Edző: Sun De­li. Az eredmény alakulása: 1. játszma: 0:1, 3:8, 8:8, 12:10. 2. játszma: 2:0, 2:2, 6:2, 10:3. 3. játszma: 9:0, 9:2, 10:8, 14:11. Pénteken a Jászberény elleni mérkőzésen a BVSC kezdőhatosából öt játékos influenzával baj­lódott, saját felelősségére vállalta a küzdelmet. Ezek után nem kis meglepetésre, a kiesési rangadó Vili. 40. • 1997. február 10.