Nemzeti Sport, 1997. augusztus (8. évfolyam, 208-237. szám)

1997-08-31 / 237. szám

Vik­. 237. • 1997. augusztus 31.NEMZETI SPORT Érdi VSE-Pécsi MFC 1-3 (1-0) Érd, 1000 néző. Vezette: Szarka (9) (Molnár J., Boda) ÉRD: Mitring 6 - Versits 6 - Kult 6, Jakab 5 - Vancza 5, Burzi 6, Komódi 6, Dukon 7, Somogyi 5 - Süveges 5, Varga 5. Edző: Koz­ma Mihály. PMFC: Tarlósi 6 - Szabados 7 - Tomka 6, Dienes 6 - Rósa 5, Sí­pos 5, Nagy E. 5, Ulrich 7, Romanek 7 - Tóth Gy. 6, Azoitei 5. Edző: Róth Antal. CSERE: Sípos helyett Farkas N. (6) az 56., Süveges helyett Kajdy (-) a 63., Vancza helyett Fintal (-) a 77., Ulrich helyett Gera (-) a 89. percben, Azoitei helyett Kutas (-) a 90. percben. GÓLSZERZŐ: Dukon a 25., Kult (öngól) a 64., Ulrich a 72. perc­ben. SÁRGA LAP: Dienes (Süveges feltartásáért) a 44., Ulrich (a gól után örömében elhagyta a játékteret) a 72., Nagy Ervin (nem en­gedett elvégezni egy szabadrúgást) a 75. percben. SZÖGLETARÁNY: 11:3 (4:0) 25. perc: Szabadrúgáshoz ju­tott a hazai csapat, középen 20 méterre a kaputól. A letett labda mögé Dukon állt, és gyönyörűen csavarta azt a sorfal fölött a kapu bal oldalába. 1-0 55. perc: Játékvezetői labda után Romanek a fair play jegyé­ben úgy adta vissza a labdát az érdieknek, hogy a kapujuk felé emelt, Versits fejjel hazacsúsztat­ta a labdát Mitringnek, akinek végül bátor kivetődéssel kellett tisztáznia a labdára futó Azoitei elől... 64. perc: Ulrich végzett el sza­badrúgást a hazai térfél közepé­ről. Bátran kapuralövéssel pró­bálkozott, s annak meg is lett az eredménye, ugyanis a kéttagú sorfalban álló Kult olyan szeren­csétlenül ért a lövésbe, hogy a labda a lábán irányt változtatva védhetetlenül a bal sarokba csa­pódott. Öngól, 1-1 72. perc: Farkas futott el a jobb oldalon, középre adott, Ulrich pe­dig a balösszekötő helyén egy át­vétel után a kivetődő kapus mel­lett a jobb alsó sarokba helyezett 1-2 Az Érd kezdett hátszélben, és ennek megfelelően a támadásokat erőltette. Sikerült is a hazaiaknak mezőnyfölényt kiharcolniuk a zártan védekező pécsiekkel szem­ben, az érdiek ügyes kombináci­ókkal gyorsan jutottak el a ven­dégek 16-osáig, s ha lövőhelyzet­be kerültek, bátran vállalkoztak, de vagy célt tévesztettek, vagy a pécsi kapus, Tarlósi hárított. A kísérletezőkedv a 25. percben gyümölcsözött (Dukon parádés szabadrúgásgólja...), s bizony a játék képe alapján levegőben ló­gott a második érdi gól is, ám ahogy a nagy akarással küzdő csapatok sorskönyvében meg van írva: az első valamirevaló akció­ból mégis majdnem egyenlített az inkább a védekezéssel törődő PMFC. Sőt... A második játékrész ele­jén a pécsiek a 64. percben - sze­rencsés körülmények után - még­is egyenlíteni tudtak, s mindez észrevehetően „megfogta” a hazai együttest. Az érdiek ennek ellen­ére próbáltak támadni, de ívelge­­téseiket vagy visszafújta a szél. A cél változatlan Harmat Béla, Érd város polgármestere, a labdarúgó-szakosztály elnökségének tagja, aki ezen fontos tisztségek mellett az NB I B-s csapat törzsszurkolója is. 1990 októbere óta, amióta polgármester­ré választották, nem hiányzott az Érd egyetlen hazai, sem idegen­beli mérkőzéséről. A következőképpen vélekedett az edzőváltásról: - Nálunk sem jobbak a feltételek, mint másutt, éppen ezért Egervári Sándornak az érdi labdarúgás csak köszönetet mondhat, ő ugyanis a rendkívül szerény érdi feltételek mellett is vállalta a munkát, és a klub történetének legnagyobb sikerét érte el a ta­vasszal az NB II-es harmadik helyezéssel. Rendkívül sajnálatos a magyar futball szempontjából, hogy Egervári Sándor nem kapott lehetőséget az élvonalban. Most megkapta ezt a szaúd-arábiai ajánlatot, ami mind anyagilag, mind szakmailag nagy lehetőség a számára. Távozása nagy veszteségünk, de tudtuk, hogy előbb­­utóbb a kvalitásának megfelelő feladatot kap majd, amihez sok si­kert kívánunk. Sok sikert kívánunk neki és segítőjének, Kenyeres Imrének is. A szakmai munkát ezentúl Kozma Mihály irányítja majd, Pálinkás András segítségével. Kozma több mint két éve Ér­den él és azóta tevékenyen részt vesz a szakmai háttérmunkába - többek között ő hozta Egervárit is Érdre, jól ismeri a feltételeket és a csapatot is. Vele szemben is ugyanaz az elvárás, mint Egervá­rival volt, jó NB I B-s középcsapat kialakítása. Azt kívánom Koz­­igának, hogy a szurkolóktól és a játékosoktól is kapja meg azt a lá­­togatást, mint tőlünk, vezetőktől. Az első bajnoki Az ország két legtávolabbi pontján lévő csapat bajnoki mérkőzé­sen nem találkozott még egymással. Nem is találkozhatott, hisz a hazaiak 1992-től játszik a második vonalban, ott is a Keleti csoport­ban. A SFAC akkor lett a Nyugati csoport másodikja, a soproniak két évre megkóstolták az NB I légkörét, majd az NB II Nyugati cso­portjában folytatták szereplésüket. A Samsung Magyar Kupa-mér­kőzésen viszont 1996 októberében összesorsolták a két csapatot, a tizenhat közé jutásért folytatott küzdelmek során. Az első mérkőzés Sopronban került sorra, melyen a SFAC győzött 1-0-ra, úgy, hogy az ASE kapusa, Szabó László az utolsó percben kihagyta a tizen­egyest. A visszavágón élvezetes mérkőzésen 2-0-ra győzött a szabol­csi gárda, így bejutott a tizenhatos mezőnybe, ahol a Vác FC Sam­sung már nem engedte a további menetelést. A majdnem egy évvel ezelőtti soproni csapatból kevesen vannak akkori klubjuknál, mindössze Bíró, Milchram, Hornyák Vendel és Kovács Tibor maradt hírmondónak. A Tiszavasvári keretében viszont tízen vannak, akik akkor is, most is itt rúgják a labdát (Szabó L., Lenkey, Havelant, Szemán, Szarka, Erdei, Bohács, Rosu, Veres és Fige). Kérdés: vajon a nagy vérfrissítésen átesett csapat vagy a régeb­ben együtt játszó tud-e majd eredményesebb lenni? A hazaiak min­denesetre abban reménykedtek a találkozó előtt, hogy négy döntet­len és egy vereség után a SFAC ellen megszerzik első győzelmüket. Labdarúgó NB I B Mestermérleg KOZMA MIHÁLY: - Úgy gondolom, nem érdemeltünk vereséget. Az első félidőben jól játszottunk, második fél­idei húszperces visszaesésün­ket viszont kihasználta az el­lenfél. RÓTH ANTAL: - Óriási fegyverténynek tartom a mai győzelmet, gratulálok minden játékosomnak. Alkaloida SE Tiszavasvári- Soproni FAC 0-3 (0-1) Tiszavasvári, 1000 néző. Vezette: Sápi (8) (Mohácsi, Marcsek). TISZAVASVÁRI: Szabó L. 5 - Fige 5, Szenes 6, Szarka 6, Hegedűs 5 - Balogh 4, Kovács I. 5, Lenkey 5, Bohács 4 - Rosu 4, Kocsis 6. Edző: Kiss Miklós. SOPRONI FAC: Milchram 7 - Kovács T. 4, Guti 7, Sipos 6 - Kele­men Zs. 5, Török 5, Kelemen L. 6, Filipovics 6, Hornyák V. 5 - Mi­­kóczi 5, Tikosi 7. Edző: Supka Attila. CSERE: Bohács helyett Lőrincz (-) a 61., Török helyett Kulcsár (-) a 68., Fige helyett Szemán (-) a 69., Mikóczi helyett Taródi (-) a 75., Kocsis helyett Magyari (-) a 77., Filipovics helyett Sidics (-) a 87. percben. GÓLSZERZŐ: Guti a 4., Tikosi az 57., Tikosi a 90. percben SÁRGA LAP: Szarka (Filipovics akasztásáért) a 35., Kovács T. (Bohácsot hátulról gáncsolta) az 58. percben. SZÖGLETARÁNY: 14:6 (10:5) 4. perc: A hosszan előrevágott labdára Szarka és Mikóczi együtt rajtolt, majd utóbbi kapura lőtt, Szabó a keresztléc alól tolta szög­letre a labdát. A bal oldali szögle­tet követően Guti a bal oldalról fejjel kapura csúsztatott, és Szabó kapus már csak beljebb segíteni tudta a labdát a hálóba. 0-1 29. perc: Tikosi keverte meg a bal oldalon a vasvári védelmet, beadásából Kelemen Zsolt köz­vetlen közelről alig lőtt a kapu mellé. 57. perc: Filipovics remek lab­dát adott a kiugró Tikosinak, aki még két lépést tett, s éles szögből, tíz méterről, balról laposan a bal sarokba lőtte a labdát. 0-2 90. perc: Kulcsár futott el a jobb szélen, az alapvonaltól be­adott labdáját a jókor érkező Mestermérleg KISS MIKLÓS.­­ A korán bekapott gól alaposan vissza­vetette a csapatot. Nem sike­rült az egyenlítés. A második félidő újabb találata szétzilál­ta csapatunkat, amely tartását is elvesztette. Megérdemelten nyert a Sopron. SUPKA ATTILA: - A mi akaratunk érvényesült, kont­ráinkat jól játszottuk ki, s ezekből eredményesek is vol­tunk. Megérdemelt volt mai győzelmünk. Tikosi öt méterről a hálóba lőt­te. 0-3 A gyorsan bekapott gól után tíz perc elteltével eszmélt az Alkaloi­da. Mezőnyfölényben játszott, és egymás után rúgta a szögleteket a hazai együttes. A bal oldalon Ko­csis többször is meghúzta, megke­verte a soproni védelmet, de ered­mény nem kísérte próbálkozásai­kat. A soproniak részéről Tikosi okozott meleg perceket a hazai kapu előtt, és a vendégkontrák rendre magukban hordozták a gólveszélyt. A második félidőben is az Alkaloida támadott, ám egy ellenakcióból a szemfüles Tikosi gólt ért el, és ekkor már tudatosan kontráztak a vendégek. A meddő támadásokat vezető hazaiakon az sem segített, hogy Szenes előrébb lépett egy sorral a középpályára, helyére Lenkey állt vissza söprö­­getni. Elkeseredett támadásaikat egy újabb kontra megpecsételte, és a vendégek boldogan vonulhat­tak az öltözőbe. Sápi játékvezető jól fújt, nem volt sok dolga a sportszerű mér­kőzésen. Hankó András Kozma Mihály ismét a labdarúgásban - Két és fél évvel ezelőtti, kispesti távozásom kicsit meg­viselt, nyugalomra volt szük­ségem - mesélte Kozma Mi­hály. - A Honvédnél eredmé­nyes időszakot töltöttem, ugyanis nyolc és fél év alatt, amíg vezetőként dolgoztam, a csapat négy bajnoki címet és egy Magyar Kupát nyert. Négy hónapig a kispadon is ültem, majd lemondtam és úgy adtam át a csapatot, hogy a negyedik helyen álltunk és a kupában is a négy között voltunk. Ezután elszakadtam a labdarúgástól és mivel Érden lakom, jó kap­csolatom alakult ki a csapat vezetőivel. Ezerkilencszázki­lencvenhét januárjától már komolyabban is részt veszek a szakosztály munkájában Csil­lag István elnök úr kérésére. Egervári Sándor távozásával a vezetők felkértek a vezető­edzői teendők ellátására, s mi­vel ismerem a feltételeket és a játékosállományt is, rövid gondolkodás után vállaltam a feladatot. Mióta vezetőedző­ként dolgozom, visszajöttek a régi tünetek, érzem azt a tü­zet, amit csak a labdarúgás tud kiváltani az emberből. Az elmúlt két esztendő alatt volt időm elgondolkodni a hogyan továbbról, de aki a labdarú­gásban nőtt fel, az nem tud el­szakadni ettől a gyönyörű sportágtól. vagy a légi birkózásban a pécsiek tisztázni tudtak. Ekkor már a vendégek is bátrabban indultak meg előre, és egy formás akció vé­gén a vezetést is megszerezték a 72. percben. A hátralévő időben a hazaiak fokozták az iramot, Du­kon révén szögletek, szabadrúgá­sok sorozatát ívelték a pécsi kapu elé, de ezek nem vezettek ered­ményre. A jó iramú, küzdelmes mérkőzésen a döntetlen reálisabb lett volna. Szarka játékvezető jól vezette a kemény, de sportszerű találko­zót. Dzurják József Mestermérleg HORVÁTH LAJOS: - Egy félidő előnyt adtunk gyenge játékunk révén a nagyon jó képességű ellenfelünknek. Szünet után azonban mi áll­tunk közelebb a győzelemhez. VÁGÓ ATTILA: - A Rákó­czinak nagyobb volt a füstje, mint a lángja. Szünet után kissé ismét kiengedtünk, eb­ből adódóan a múlt heti Kabai Cukor édesebb volt számunk­ra, mint most a Kaposcukor. Az első percek hazai rohamai után fokozatosan ragadta magá­hoz a kezdeményezést a szegedi gárda. Labdarúgói megszállták a pálya középső harmadát és a lab­da járatásával rendre eljutottak a kaposvári tizenhatosig. A kapos­vári együttes egyre inkább elbi­zonytalanodott. A megszerzett labdát vaktában rúgták el, így az mind gyakrabban került vissza a somogyi térfélre. Levegőben ló­gott a Tisza-partiak vezető gólja, amely nem is maradt el. Ám ez­után sem tudott feljavulni a hazai együttes, s bizony megváltásként jött neki a szünetet jelző sípszó. A második félidőben a kaposvári együttes játéka össze sem volt ha­sonlítható az első félideivel. Jól szervezetten gördültek most már a kaposvári rohamok is, és az ele­mében lévő Czonev mindkét gól­ban főszerephez jutott. Már „érett” a meglepetés, mert a Rá­kóczi magabiztossága nemcsak a kapu előtt mutatkozott meg, ha­nem a mezőnyjátékban is. Ám Vukadinovics egyéni akciója, no meg Juhos játékvezető ítélete meghozta a lehetőséget a vendé­geknek, hogy ledolgozzák hátrá­nyukat. Ha az egész mérkőzést vesszük alapul (s miért tennénk másként?), akkor - éppen a két félidőbeli ellentétes játék alapján - a döntetlen igazságos. Juhos játékvezető a tizenegyes­nél talán túl szigorú volt, ám ha­sonló helyzetben a hazaiak javára nem adott büntetőt... Jutasi Róbert Matáv SC Sopron- Komló 3-0 (3-0) Sopron, 1200 néző. Vezette: Kéri (8) (Hamar, Mező). MATÁV SC SOPRON: Borsi 0 - Lantai 6 - Buzsáki 0, Sánta 7 - Nagy J. 7, Varga II K. 7, Elekes 7, Virág 8, Kovács 8 - Körmendi 7, Földes 8. Edző: Csongrádi Ferenc. KOMLÓI BÁNYÁSZ: Ádám 5 - Béres 4, Mosonyi 5, Korcsmár 4, Halász 5 - Kolesánszky 5, Dömény 4, Schuszter 4, Geisz 5 - Stern 5, Nagy A. 4. Edző: Dárdai Pál. CSERE: Buzsáki helyett Bognár (6) a 25., Nagy A. helyett Gálfi (5) a szünetben, Elekes helyett Ábrahám (-) a 79., Lantai helyett Gom­bás (-) a 81. percben. GÓLSZERZŐ: Földes a 10., Földes a 28., Virág az 55. percben. SÁRGA LAP: Halász (buktatta Elekest) a 14., Dömény (hátulról akasztotta Körmendit) a 40., Béres és Ábrahám (mindketten ka­kaskodásért) a 85. percben. SZÖGLETARÁNY: 10:1 (7:1). 10. perc: Varga II Károly be­adásából Körmendi csúsztatott Földes elé, aki a tehetetlen Ádám mellett a kapu közepébe lőtt. 1-0 28. perc: Sánta nagyszerű át­adást kapott Varga II Károlytól, fejjel Földes elé továbbított, aki lekezelte a labdát, majd fordulás­ból a jobb sarokba lőtt. 2-0 55. perc: Jobb oldali támadás bontakozott ki, Varga II Károly, Körmendi, Bognár volt a labda útja, a cserejátékos beadását kö­vetően pedig Virág egyből a kapu bal oldalába perdített. 3-0 Meglehetősen ismeretlen ellen­félként érkeztek a bányászok Sopronba, ám gyorsan kiderült, hogy a két csapat között jelentős a tudáskülönbség, s a vendégek az A helyezés jó... A Matáv SC elnöksége a hé­ten ülést tartott. Első napiren­di pontként a labdarúgócsapat eddigi szereplését értékelték. Az elnökség a csapat helyezé­sét megfelelőnek tartja, ám a mutatott játékkal és a meg­szerzett pontok számával nem volt elégedett. A jövőben jobb hozzáállást és eredményesebb szereplést vár a felnőtt csapat­tól. Másik napirendi pontként az utánpótlás nevelést értékel­ték. Horváth Györgynek, az utánpótlás szakmai vezetőjé­nek a beszámolóját az elnökség csak részben fogadta el, a té­mára hamarosan visszatérnek, első perctől fogva „el a labdát a kapunktól!” jelszóval próbálták megúszni gól nélkül a mérkőzést, ez azonban mindössze tíz percig vált be. A hazaiak minden csapat­részükben jobb teljesítményt nyújtottak, sokkal több volt a ha­zaiaknál a jó egyéni megoldás, míg a vendégeknél gyakorlatilag egyetlen játékos sem tudott az át­lagosnál jobb produkciót nyújta­ni, és így teljesen megérdemeltnek mondható a soproniak győzelme. Kéri játékvezető végig jól keziv­ben tartotta a mérkőzést. Mester János Mestermérleg CSONGRÁDI FERENC: - Lelkesen küzdő ellenfelet győztünk le. DÁRDAI PÁL: - Két súlyos hibából felhoztuk a Matávot, utána végig kapkodva és önbi­zalom nélkül játszottunk. Rákóczi Kaposcukor- Szeged-Dorozsma 3-3 (0-1) Kaposvár, 1500 néző. Vezette: Juhos (7) (Tamássy, Gyarmati). RÁKÓCZI KFC: Házi 7 - Izvás 6, Meksz 6, Nagy A. 5, Szabó M. 6 - Kiss 6, Potpara 5, Tóth G. 7, Bány 5 - Bogesics 5, Piri 5. Edző: Horváth Lajos. SZEGED-DOROZSMA: Csehó 7 - Tóth-Kovács 6, Varga 6, Szentmiklósi 5, Szabó B. 7 - Barna 5, Stefanov 6, Udvari 6 - Molnár 6, Kenesei 5, Miklós 6. Edző: Vágó Attila. CSERE: Potpara helyett Horváth Z. (6) a 46., Bogesics helyett Czonev (7) az 59., Molnár helyett Vukadinovics (-) a 67., Bány helyett Köves (-) a 72., Stefanov helyett Süli (-) a 83. percben. GÓLSZERZŐ: Miklós a 38., Czonev a 60., Tóth G. a 64., Szabó B. (11-esből) a 69. percben. SÁRGA LAP: Tóth-Kovács (Piri gáncsolásáért) a 9., Barna (Bány buktatásáért) a 20., Potpara (Molnár buktatásáért) a 40., Meksz (Molnár felvágásáért) az 53., Stefanov (Tóth G. megrúgásáért) a 73. percben. SZÖGLETARÁNY: 5:4 (0:2). 38. perc: Miklós 16 méterről egy formás támadás végén a jobb felső sarokba csavarta a labdát. 0-1 60. perc: Tóth Gábor remekül ugratta ki az egy perce beállt Czenevet, akit ketten sem tudtak szerelni. A csatár elhúzta a labdát Csehó mellett is, majd úgy talált be a kapuba, hogy a labda a jobb kapufáról pattant be a hálóba. 1-1 64. perc: Ismét Czoner volt a főszereplő. Nagyszerű indítással ugratta ki Tóth Gábort, aki ugyancsak elhúzta a labdát a ki­futó Csehó mellett, majd az üres kapuba gurított. 2-1 69. perc: Vukadinovics tört be bal oldalon a tizenhatoson belül­re, ahol Meksz becsúszva szerelte. A szegedi játékos elesett, és Juhos tizenegyest ítélt. A büntetőt Sza­bó Béla a kapu jobb oldalába lőt­te. 2-2 89. perc: Itvás jól időzített lab­dával ugratta ki Czonevet, aki már csak Csehóval nézett far­kasszemet, de a kapust találta el. Átszervezés Horváth Lajos, a Rákóczi edzője még haza sem ért Nyír­egyházáról, máris döntött: a súlyos vereség miatt átszerve­zi csapatát. Mint mondta, nem engedhetik meg maguknak, hogy a szegediek ellen ismét beleszaladjanak a „nagykés­be”. Az edző megerősítette vé­delmét. Szabót hátravonta, és a 4-4-2-es formáció mellett döntött. A másik húzása pedig az volt, hogy a három szabad­kai idegenlégióst Potparát, Bogesicset és Pirit egymás kö­zelében szerepeltette, bízva abban, hogy a szerb „Bermu­­da-háromszög” veszélyes lesz a szegediek számára. A somo­gyi tréner egész héten azt mondta játékosainak, hogy nem szabad megijedni a Tisza­­partiaktól, hanem bátran ne­kik kell menni és kezdemé­nyezni kell. Úgy tűnik, játéko­sai csak részben hallgatták meg az edzői intelmeket, mintha azt inkább a szegedi labdarúgók tették volna ma­gukévá.