Nemzeti Sport, 1998. november (9. évfolyam, 299-328. szám)

1998-11-25 / 323. szám

IX. 323. • 1998. november 25. Bosznia-Hercegovina: A Szarajevó az őszi első A hétvégén befejeződött az 1998-99-es bosnyák bajnokság őszi idénye, amely után a várako­zásoknak megfelelően a legjobb játékosállománnyal rendelkező FK Szarajevó áll az élen. A 15. fordulóban rangadót követhetett végig a fővárosi Olimpiai stadion­ban összesereglett tízezer néző, a szarajevóiak a Velezst látták ven­dégül. A befagyott pályának köszön­hetően már a 8. percben vezetés­hez jutottak a hazaiak, Dzsemo Szmjecsanin 25 méteres lövése után a talajon felgyorsuló labda alaposan becsapta a vetődő ven­dégkapust. Az első félidő hajrájá­ban kakaskodás miatt Zukicsnak, illetve Csemalovicsnak idő előtt be kellett fejeznie az őszi idényt. A fordulást követően látványos játékot produkáltak a csapatok. A vendégek több ziccert is elhibáz­tak, a mérkőzés így szinte a lefú­jás pillanatáig nyílt volt. A 90. percben a tíz perccel korábban beálló Bobalics növelte a hazaiak előnyét, beállítva ezzel a 2-0-ás végeredményt. A csereember úgy fejelt hat méterről a hálóba, hogy a labda Dizdarevics kapus lába között került a gólvonal mögé. A szebb napokat látott, címvé­dő Zseljeznicsar hátránya 14 pontra nőtt a Szarajevóval szem­ben. A Zseljeznicsar szerdán ja­víthat valamit őszi teljesítmé­nyén, hiszen - éppen a legutóbbi kupagyőztes Szarajevó ellen - szuperkupa-találkozón vesz részt. 15. forduló: Szarajevo-Velezs 2-0, Zmaj od Boszne-Szloboda 2- 3, Buducsnoszt-Iszkra 1-0, Lu­­kavac-Cselik 3-0, Gradina-Zsel­­jeznicsar 2-1, Radar-Jedinsztvo 3- 0, Zsenica-Vrbanjusa 3-2, Boszna-Drina 1-0 A bajnokság őszi végeredmé­nye: 1. Szarajevó 33 pont, 2. Ra­dar 31, 3. Boszna 29, 4. Velezs 27, 5. Jedinsztvo 25, 6. Drina 24, 7. Cselik 22, 8. Lukavac 20 (22-17), 9. Zenica 20 (19-23), 10. Zseljez­nicsar 19,11. Buducsnoszt 18, 12. Szloboda 16 (16-19), 13. Zmaj od Boszne 16 (16-26), 14. Gradina 12 (7-15), 15. Iszkra 12 (14-25), 16. Vrbanjusa 11 (delta) ­ FRANCIAORSZÁG. Bernard Tapie, az élvonalbeli Olympique Marseille egykori elnöke azt tervezi, hogy megvásárolja az egyik első osztályú izraeli klubot. „Azért érkeztem Izraelbe, hogy a lehetőségek­ről érdeklődjem, és képet alkossak az itteni labdarúgás jelenlegi hely­zetéről” - fogalmazott az üzletember. Bernard Tapie két klub, a Maccabi Tel-Aviv és a Hapoel Petah Tikva közül szeretné kiválasztani azt, amelybe befektetne, ám az üz­letre még hónapokig kell majd várni. Az 53 éves politikus ezzel a tranzakcióval térne vissza a labdarúgásba, ahonnan azért kellett ki­vonulnia, mert az 1993 tavaszán lejátszott Valenciennes-Marseille ta­lálkozó kapcsán kirobbant vesztegetési ügyben bűnösnek találták, majd kétéves börtönbüntetésre ítélték. EURO 2000. Mérkőzésenként csupán két jegyet adnak el egy sze­mélynek a helyi hatóságok a 2000-es, Belgium és Hollandia által ren­dezendő Európa-bajnoki döntőre. Luc van den Bossche és Bram Peper, a belga és a holland belügy­miniszter brüsszeli megbeszélésén arról is megállapodott, hogy a je­gyek névre szólóak lesznek, és a vásárlók csupán öt héttel az Eb kez­dete előtt kapják kézhez a bilétákat. Az előjegyzés és elővétel ugyan­akkor már jövőre megkezdődik. A belga és holland Eb-rendezők az UEFA-nak, illetve a sportági világszövetségnek a jegyek igényelt három százalékával szemben csupán két százalékot, azaz 24 ezer jegyet kívánnak átadni. IRÁN: Az iráni válogatott valószínűleg elfogadja azt a meghívást, amellyel az Egyesült Államok jövő év júniusi barátságos mérkőzések­re invitálta az ázsiai ország nemzeti csapatát - adta hírül az AP ame­rikai hírügynökség Manszur Purheidari iráni szövetségi kapitány be­jelentésére hivatkozva. A decemberi thaiföldi Ázsiai Játékokra ké­szülő csapat vezetői Dubaiban azt is elmondták, hogy a tengerentúli túrát esetleg összekötik egy-egy tervezett angliai és kanadai utazás­sal is. A közvetlen sportkapcsolatok az 1979-es iszlám forradalmat köve­tően szakadtak meg az irániak és az amerikaiak között, és csak 1998 februárjában keltek újra életre, amikor az utóbbi ország birkózói vendégszerepeltek Teheránban. A nyáron Irán és az Egyesült Álla­mok a franciaországi labdarúgó-világbajnokságon is szembekerült egymással, akkor az irániak 2-1-re legyőzték az amerikaiakat. ANGLIA: A Premier League 14. helyén álló Newcastle United 11.2 millió dollárért szerződtette Duncan Fergusont, az Everton 26 éves skót válogatott csatárát. Ferguson 1990-től 1993-ig a Dundee Uni­­tedben játszott, majd - brit rekordnak tekinthető összegért - a glas­­gow-i Rangersbe igazolt. Később éppen Walter Smith adta el az Ever­­tonnak, aki ezúttal már az utóbbi klub menedzsereként engedte át a Newcastle-nak. Az élvonalbeli Manchester United bejelentette, hogy a klub meg­kapta az engedélyt stadionja befogadóképességének növelésére. A tervek szerint 1999 májusában kezdik el a munkálatokat a keleti ol­dalon lévő lelátón, a bővítésnek köszönhetően a 2000—2001-es idény­től 55 000 helyett már 67 400 nézőt tudnak beengedni az Old Traf­­fordba. 14. forduló: Everton FC-Newcastle United 1-0 (Ball 18. - 11-esből) Az élcsoport: 1. Aston Villa 28 pont (13 mérk.), 2. Manchester Uni­ted 25 (13), 3. Arsenal FC 24 SKÓCIA. 15. forduló: Dundee United-Dundee 0-1 (Grady 82.) Az élcsoport: 1. Rangers FC 30 pont, 2. Kilmarnock 25, 3. Celtic FC 23 BULGÁRIA. 13. forduló: Minor Pernik-Levszki Szófia 2-2, CSZKA Szófia-Szpartak Várna 2-1, Botev Plovdiv-Dobrudzsa Dob­­rics 3-2, Sumen-Lokomotív Plovdiv 1-0, Pirin Blagoevgrád-Szep­­temvri 2-1, Levszki Kjusztendil-Metalurg Pernik 7-1, Neftohimik Burgasz-Liteksz Lovecs 1-4, Lokomotív Szófia-Szlavia Szófia 0-2 Az élcsoport: 1. Liteksz Lovecs 30 pont, 2. Levszki Szófia 28, 3. Levszki Kjusztendil­z 25 ÉSZAK-ÍRORSZÁG. 16. forduló: Cliftonvale-Linfield 1-1, Cole­­raine-Omagh Town 2-1, Glentoran-Crusaders 1-4, Newry-Ballyme­­na United 0-0, Portadown-Glenavon 1-1 Az élcsoport: 1. Glentoran 33 pont, 2. Linfield 32, 3. Newry 30 CIPRUS. 9. forduló: Anorthoszisz Famaguszta-Olympiakosz Nico­sia 7-1, Evagorasz Paphosz-Apoel Nicosia 2-3, Omonia Nico­­sia-Arisz Limassol 5-1, Apollón Limassol-AEK Larnaca 5-0, Doxa Katakopiasz-Enoszisz Paralimni 4-5, Ethnikosz Ahnasz-AEL Li­massol 2-1, Alki Larnaca-Nea Szalamina Famaguszta 0-2 Az élcsoport: 1. Anorthoszisz Famaguszta 22 pont (38-10), 2. Apoel Nicosia 22 (26-13), 3. Omonia Nicosia 20 LUXEMBURG. 9. forduló: Jeunesse d’Esch-Dudelange 0-1, Aris Bonnevoie-Sporting Mertzig 0-3, Hochscheid-Spora Luxembourg 1-4 Az élcsoport: 1. Dudelange 20 pont, 2. Jeunesse d’Esch 19 (27-5), 3. Sporting Mertzig 19 (23-10) Nemzetközi laparúgás NEMZETI SPORT FIFA-kupa, harmadik forduló, 1. mérkőzések Roma-Zürich 1-0 (0-0) Róma, 19 375 nézd. Vezette: Young (angol). Gólszerző: Totti (92. - 11-esből) Roma: Chimenti - Tommasi, Zago, Aldair, Candela - Tomics, Di Biagio (Frau, 29.), Alenyicsev - Paulo Sergio, Delvecchio (Dal Mo­­ro, 71.), Totti Zürich: Shorunmu - Tarone (Jodice, 81.), Del Signore, Hodel, Di Jorio - Castillo, Lima, Djordjevics, Nixon (Huber, 62.) - Chassot (Beyaz, 84.), Bartlett Az UEFA-kupa harmadik for­dulójának nyitómeccse alacsony színvonalat, és a hazai pályán futballozó Roma meg nem érde­melt győzelmét hozta. A Zürich a mérkőzés nagy részében egyen­rangú ellenfele volt a bordó-sárga olasz csapatnak, sőt, időnként a svájciak irányították a játékot. Végül az angol játékvezető kettős ,,jóindulata” ajándékozta a taljá­­noknak a sikert. Az első helyzetre éppen egy ne­gyedórát kellett várni: a 15. perc­ben Totti a balösszekötő helyéről lőtt, a labda a jobb kapufát súrol­va hagyta el a játékteret. A másik oldalon Bartlett tesztelte Chi­menti reflexeit. (A Konselt he­lyettesítő olasz hálóőrnek egyéb­ként nemsokára „kitelik az ide­je", hiszen az osztrák kapus las­san felépül sérüléséből.) Az első félidő legnagyobb hely­zete a svájciak előtt adódott: a 35. percben villámgyors támadás vé­gén Chassot lőtt közelről centik­kel a léc fölé. A másik oldalon is belefért az időbe még egy lehető­ség, ám Paulo Sergio kecsegtető helyzetben a Stadio Olimpico ref­lektorát célozta meg. A második játékrész Alenyi­csev kísérletével kezdődött, a Ro­ma orosz középpályásának a lö­vését követően Shorunmu meg­fogta a labdát. Az 50. percben Young játékvezető óriásit hibá­zott: Tommasi rosszul adta haza a labdát, Lima lecsapott rá, erre az olasz játékos „földre vitte" az el­lenfelét, ám a bíró nem látott okot a közbeavatkozásra. A 60. percben újra a Zürich veszélyeztetett, a változatosság kedvéért megint Chassot vihar­zott el a jobb oldalon, lövését Chi­menti lábbal hárította. A meccs sorsát eldöntő gól a 92. percben született meg: Di Jo­rio és Totti addig birkózott a ti­zenhatoson belül, míg Young ti­zenegyest nem adott a Romának, a vitatható büntetőből a sértett a jobb sarokba vágta a labdát. (Érdekes, hogy Totti a Bari elle­ni szombati bajnokin is kapott egy tizenegyest, és másnap elis­merte, hogy a játékvezető „meg­ette” a mozdulatát.) A büntető „befújásakor” Raimondo Ponte, a Zürich edzője dühében elhagy­ta a kispadot, és az öltöző felé vette az irányt. A másik edző, Zdenek Zeman - rendkívül sportszerűen - így érté­kelte a mérkőzést: „Borzalmasan rosszul játszottunk, kilencven percen keresztül szenvedtünk. Nem hivatkozhatunk arra, hogy tartalékos volt a csapat, hiszen ugyanúgy tizenegy emberünk volt a pályán, mint az ellenfélnek. Örülök a győzelemnek, de nem vagyok biztos benne, hogy megér­demeltük.” Bologna-Betis 4-1 (1-0) Bologna, 15 000 néző. Vezette: Larsen (dán). Gólszerző: Fonto­­lan (25., 74.), Kolivanov (52.), Eriberto (58.), III. Benjámin (63.) Bologna: Antonioli - Paramatti, Rinaldi, Boselli, Tarantino - Eri­berto (Cappioli, 76.), Ingesson, Marocchi, Fontolan - Andersson (Pompei, 93.), Kolivanov (Signori, 75.) Betis: Prats - Otero, Urena, Solozabal, L. Fernandez - Finidi, Canas (Trujillo, 54.), Merino, Benjámin - Gálvez (Öli, 46.), Denílson (Alexis, 54.) Az UEFA-Intertotó-kupából feljutó, az idei sorozatban még ve­retlen bolognaiak fölényesen ver­ték meg az utóbbi időben javuló formát mutató, de még korántsem százszázalékos teljesítményt nyúj­tó Real Betist. Javier Clemente együttese nem tudott méltó part­nere lenni az olasz gárdának, amely különösen a második játék­részben kápráztatta el szurkolóit. A hazaiak a 25. percben szerez­tek vezetést. Kolivanov Fontolant kereste és találta meg labdájával, a középpályás ballal lőtt és a bőr­golyó a bal kapufáról pattant a hálóba. Az itáliaiak a második félidő hetedik percében növelték elő­nyüket. Eriberto beadását köve­tően Andersson Kolivanovhoz csúsztatta a labdát, aki nem teke­tóriázott sokat, öt-hat méterről, ballal a kapu jobb oldalába bom­bázott. Újabb hat perc elteltével ismét az orosz idegenlégiós került helyzetbe, ezúttal azonban pon­tatlanabb volt (lefordulva védőjé­ről a lécet találta telibe), mint né­hány pillanattal korábban. A spa­nyolok így sem kerülhették el a harmadik kapott gólt, hiszen Eri­berto kisegítette a csatárt, lecsa­pott a kipattanó labdára és hét méterről, jobbal a léc alá zúdított. A 63. percben szépített a Betis. A felszabadítani igyekvő Rinaldi nemes egyszerűséggel Benjámin lábára varázsolta a labdát, a kö­zéppályás kapva kapott az alkal­mon, s egyből tüzelt. A tizenhatos vonaláról útjára indított labda a vetődő Antonioli kapus keze mel­lett süvített a bal sarokba. A talá­lat nem vetette vissza a nagy kedvvel játszó hazaiakat, akik bő negyedórával a befejezés előtt is­mét háromgólosra növelték az előnyüket. A 74. percben újfent a fergete­ges formában futballozó Koliva­nov hozta helyzetbe egyik társát. Az orosz ide-oda kevergetett a büntetőterületen belül, majd hát­rasarkalta a labdát a felfutó Fon­­tolanhoz. A bal oldali középpá­lyás 16 méterről, jobbal a bal al­sóba lőtt. Carlo Mazzone, a Bologna edzője elégedetten állt a mikrofo­nok mögé: „Fantasztikusan ját­szottunk, én sem vártam ilyen fö­lényes győzelmet a csapattól. Nem merem azt mondani, hogy már to­vábbjutottunk, de bizakodóan te­kintek a második összecsapás elé. Sikerünk értékét növeli, hogy tar­talékosan álltunk föl, a legtöbb alapember a hátsó alakzatunkból hiányzott. ” Eriberto (jobbról) találata után elégedetten kocogó bolognai­ak, az olasz csapat nyugodtan készülhet a visszavágóra Real Sociedad-Atlético Madrid 2-1 (1-1) San Sebastian, 32 000 néző. Vezette: Poll (angol). Gólszerző: Kovacsevics (45.), Roberto (85. - öngól), ill. Juninho (4.). Kiállítva: Torrisi (65.), Aguilera (75.) Real Sociedad: Alberto - Rekarte, Lo­rén, Anita (Aldeondo, 69.), Aranzabal (Cvitanovics, 78.), J. Gómez - Jauregi (Kühbauer, 46.), Lá Pinto, Gracia - Kova­csevics, De Paula Atlético Madrid: Molina - Serena, Cha­­mot (Ramón, 28.), Torrisi, Tóni - Jugovics, Mena, Juninho (Roberto, 68.), Valerón, Njegus (Aguilera, 55.) - Kiko Ideges hangulatban, hazai támadásokkal, és Atlético-góllal kezdődött a mérkőzés. A 4. percben Sá Pinto szöglete után Jugovics­­tól indult az ellentámadás, a Real Sociedad térfelének közepén a labda Juninhóhoz ke­rült, aki vezette néhány lépést, majd 22 mé­terről, jobb külsővel hatalmas gólt lőtt a bal felső sarokba. A következő percekben a já­tékvezető ténykedése „színesítette” a mér­kőzést (a két piros mellett tíz sárga lapot is kiosztott a találkozón), a kemény játéknak a 28. percben a Kovacseviccsel összefejelő Chamot esett áldozatul, akit az eset után le is kellett cserélni. A 37. percben Sá Pinto szöglete okozott zavart az Atlético kapuja előtt, majd - már a ráadás pillanataiban - a portugál újabb beadásából gól született. A luzitán váloga­tott középpályás remekül csavart balról a kapu elé, ahol Kovacsevics érkezett, és - Torrisivel a nyakán - nyolc méterről a kapu jobb oldalába fejelt. Ez volt a jugoszláv csa­tár hetedik gólja az UEFA-kupa idei kiírá­sában. Fordulás után futószalagon vezette akci­óit a lendületbe jött Real Sociedad. Az 53. percben az agilis Sá Pinto cselezte be magát az ellenfél tizenhatosára, az alapvonalról visszagurított, De Paula azonban a védőkbe vágta a labdát. A 63. percben Lá Pintót Tor­risi lerántotta a büntetőterületen belül, de a játékvezető sípja néma maradt. Két perccel később Torrisi mégis bűnhődött: második labdaelrúgásáért megkapta második sárga lapját... A 75. percben a csereként beállt Aguilera is a kiállítás sorsára jutott, így a hajrára ki­lencen maradtak a vendégek. A hatalmas nyomást nem is bírták ki, a 85. percben Al­deondo futott el lendületesen a jobb olda­lon, és bár beadását Kovacsevics nem érte el, a visszafelé mozgó Roberto lábáról a ka­pu jobb sarkába gurult a labda. További eredmények Olympique Lyon-FC Bruges 1-0 (1-0) Lyon, 30 000 néző. Gólszerző: Bak (45.). Kiállítva: Grassi (40.) Monaco-Olympique Marseille 2-2 (1-2) Monaco, 15 000 néző. Gólszerző: Treze­­guet (16. - 11-esből), Giuly (56.), ill. Pires (9.), Camara (39.). Kiállítva: Dumas (68.), ill. Maurice (62.) A Rangers FC-Parma és a Celta Vigo-Li­­verpool mérkőzés lapzártánk után ért véget. A visszavágókat december 8-án rendezik. Legújabb NÉMETORSZÁG, Bundesliga I.H­elma- Helsinki: 1. Manninen (finn) 17:41.3 (133 rajt mérkőzések: Schalke 04-Werder Bre- pont), 2. Lajunen (finn) 17:41.9 (122), 3. mén 1-2, Borussia Dortmund-Hamburg Vik (norvég) 17:49.1 (124). A Vk élcsoport­ 2-1. ja: 1. Manninen 280 pont, 2. Vik 235, 3. ÉSZAKI SÍ. A Világkupa 2. versenye: Fagyejev (orosz) 190 11 Grasshoppers- Bordeaux 3-3 (3-3) Zürich, 10 000 néző. Vezette: Uzunov (bol­gár). Gólszerző: Kavelasvili (21.), TUrkyilmaz (33.), Comisetti (53.), III. Wiltord (6., 74.), Mico­­ud (20.) Grasshopper-Club: Zuberbühler - Cabanas (Szmiljanics, 76.), Mazzarelli, Gren, Bemer - Vo­­gel, Tararache, Tikva (Magnin, 76.), Comisetti - Turkyilmaz, Kavelasvili (De Napoli, 63.) Girondins Bordeaux: Ramé - Afanou (B. Da Rocha, 47.), Szaveljics, Alicarte, Torres Mestre - Diabaté, Pavon, Micoud (Ferrier, 88.), Grenet - Lasiandes, Wiltord (K. Diawara, 80.) A franciák féltek, de így legalább nem ijedtek meg a Letzigrund szibériai hidegétől, miközben a házigazdák alaposan eltaktikázták magukat. A Grasshoppers futballistái nem megfelelő stoplik­­kal kezdtek a fagyos talajon, és mire mindannyi­an végrehajtották a szükséges cseréket, a Bor­deaux már két góllal vezetett. A 6. percben Tor­res Mestre beadásából Wiltord fejelt a kapuba, szűk negyedórával később Micoud növelte a ven­dégek előnyét Lasiandes nagyszerű passzából. A grúz Mihail Kavelasvili egy perc elteltével, ügyes labdaátvétel után szépített, és ezzel óriási lökést adott csapatának. A 25. percben Kubilay Turkyilmaz még csak a lécet döngette meg, de né­hány támadással később, egy szögletet követő ka­varodás végén már egyenlített. Ekkor csak a „szöcskék” voltak a pályán, Kubi még a szünet előtt megszerezhette volna a második góljukat, de Uzunov játékvezető les miatt megállította. Nyolc perc telt el a második félidőből, amikor Türkvilmaz beadásából Comisetti bevágta a házi­gazdák harmadik gólját. A GC nem állt meg, a leve­gőben lógott az újabb találata, az izraeli Tikva azonban elrontotta a legnagyobb helyzetet. A fran­ciák egyszer szabadultak ki a szorításból, de annak az ellencsapásnak a végén Wiltord húsz méterről bevágta saját maga második, csapata harmadik gól­ját. Ezután a csereként beállt De Napolinak volt még egy kapufája, ha ekkor bemegy a labda, a Bor­­deaux-nak kegyetlenül­­ nehéz dolga lett volna a visszavágón. Persze így­ sem lesz könnyű...