Nemzeti Sport, 1999. október (10. évfolyam, 268-297. szám)

1999-10-01 / 268. szám

2 NEMZETI SPORT UEFA-KUPA, 1. FORDULÓ, VISSZAVÁGÓ Kihagyott helyzete Szű­csi 6 Ferencváros: 1-1-2-5-2_______FK Teplice: 1-1-2-5-2 Machácek 7 Vezetőedző: Sztanko Poklepovics 13. perc: Bízek a jobb oldal­ról ívelt a ferencvárosiak bün­tetőterületén belül, a bal olda­lon álló Diveczky elé, a vendé­gek futballistája Mátyus mel­lett megtolta a labdát, s éles szögből öt méterről kapura lőtt, Szűcs Lajos pedig szögletre te­­nyerelte a labdát. 30. perc: Bízek a felezővonalat átlépve a középen megiramodó Diveczkyhez passzolt. A csehek támadója egy csellel elvitte La­kos mellett a labdát, majd 15 méterről, középről, nagy hely­zetből kapura lőtte, de a kijövő Szűcs Lajos bravúrral védett. 38. perc: Bárányos labdájá­val Kriston húzott el a jobb szélen, laposan jól csavarta középre a labdát, Kovács Béla azonban óriási helyzetben, 12 méterről, jobb lábbal Machá­­cekbe lőtt. 40. perc: Verbír középről a bal oldalon sprintelő Diveczkyt hozta helyzetbe, Szűcs Lajos azonban ismét bravúrral hárí­totta a csehek bal oldali csatá­rának 12 méterről, a bal alsó sarok felé küldött labdáját. 54. perc: Verbír a bal oldalról végzett el kisszögletet, a vissza­kapott labdát a tizenhatos ol­dalvonaláról jobb lábbal jól adta középre, Miroslav Rada pedig három méterről akadály­talanul fejelhette a kapu bal ol­dalába. 0-1 57. perc: Füzi labdájára Kul­csár startolt a büntetőterületen belül, a labdát elfejelni akaró Kukol azonban hátulról fellök­te. 11-es! A büntetőből Mátyus bal lábbal biztosan lőtte a jobb sarokba a labdát. 1-1 71. perc: Kovács Béla átadá­sával Tóth Mihály fordult le az őrzőjéről, Brabecról, csinált egy lövőcselt, majd hat méter­ről, ballal megcélozta a kaput. Machácek bravúrral hárított. 77. perc: Horváth Péter kö­zépről gurította vissza lövésre a labdát Kovács Bélának, a kö­zéppályás erős, 20 méterről megeresztett bombáját követő­en a labda centiméterekkel szállt a kapu fölé. 80. perc: Fűzi a balösszekötő helyéről tálalt középre, a reme­kül felemelkedő Mátyus 10 mé­­­terről kapura fejelt, ám a labda elkerülte a jobb sarkot. lakos 6 Üllői út, 8534 néző. Vezette: Gránát (Stempniewski, Rosikowski - Brzok 6 Szűcs M. , 8 mindhárom lengyel) M. Rada 6 M.. _ CSERE: Szűcs M. helyett Kulcsár (4) a szünetben, Kukol helyett Fo- _ . R matyus D­usek (-) a 70., Verbír helyett Sourada (-) a 90. percben Bravec­o Kriston 4 GÓLSZERZŐ: M. Rada az 53. (0-1), Mátyus (11 -esből) az 57. perc Kukol 5 Bárányos 5 hen (1-1) Kotomaznik 5­­ , _ . SÁRGA LAP: M Rada (Horváth lerántásáért) a 16., Fűzi A. (Tesan- prmirff r Kovács d. ** kil lökte )e|j a 45 Rizek (kihúzásért) a 61., Bárányos (ellökte Te­­rr*08* Füzi A. i saríkot) a 82. percben Frtala B Nagy H. S SZÖGLETARÁNY: 7:2 (3:1) Tesarík 6 Tóth M. 5 Verbír 4 Horváth R 4 _________________________________________________ Ölveczky 4 Vezetőedző: Josef Pesice A „vert sereg” a lefújást követően leszegett fejjel indult az öltöző felé... (Németh Ferenc felvétele) Nem volt elég csak küzdeni Nagyszerű hangulat, óriási feszültség, nagy Fradi-fölény - így kezdődött az UEFA-kupa visszavágó. Sőt, rögtön az első percekben gól­helyzete is volt a Ferencvárosnak, ám azt nem si­került eredményesen befejezni. S noha tíz perc elteltével a Teplice - főként a középpályásai, ru­tinját, tapasztalatát kihasználva - kiszabadult a szorításból, Horváth Péter és Tóth Mihály to­vábbra is igen aktív volt a vendégkapu előtt. A két csatár sokat mozgott oldalra, így próbálva a labdával ellenkező oldalon területet nyitni a fel­zárkózó középpályásoknak. Ez a taktika több al­kalommal is bevált, a ferencvárosi beadások veszélyesen kanyarogtak a Teplice kapuja elé. A magyar csa­patnak a befejezések nem sikerül­tek, a magas és erős vendégvédők között kevés esélyük volt a csatá­roknak. A csehek jól zárták le az oldalvo­nal melletti területeket, ráadásul a Teplice emberfogói igen keményen és határozottan futballoztak, ha kellett, gondolkodás nélkül kirúgták a labdát a lelátóra, tudva azt, az idő nekik dolgozik... A csehek egyébként a két héttel ezelőtt látott, kis­sé sablonos játékukat erőltették: a biztonságos védekezés jelentette az alapot, s a középpályát viszonylag gyorsan átjátszva próbálták kiugrat­ni az ékeket. Az első félidőben ez nem vezetett eredményre - bár Szűcs Lajosnak két alkalom­mal ziccert kellett hárítania. A Ferencváros akciói is eredménytelenek ma­radtak, sőt, a félidő végén már kiütközött a játé­kosok türelmetlensége is. Egészen pontosan a zöld-fehérek középpályásai egyre jobban sürget­ték az akciók befejezését, emiatt mind többet hi­báztak az átadásoknál és a labdaátvételnél... A szünetben Sztanko Poklepovics Szűcs Mi­hály helyett Kulcsárt küldte pályára, Kriston lé­pett vissza emberfogónak, és három csatárral ro­hamozott a Fradi. Ám a védekezés gyengülése veszélyes volt, mert a ferencvárosi középpályá­sok között az első félidőben sem volt meg mindig az összhang, nem volt mélységi tagozódás. Ezt egy nagy teplicei helyzet bizonyította, majd mi­után a vendégek egy gyors szögletrúgás-variáció után mégis vezetést szereztek, ezzel jórészt eldöntötték a továbbjutást. Mátyus 11-es gólja, s az egyenlí­tése még csalfán felvillantotta a re­ményt, és ez újabb lökést jelentett a hazai rohamoknak. Csakhogy egyre ritkábban sikerült a széleken belép­ni a labdával a védőfal mögé, a ka­pu előtti gyűrkőzésben pedig kevés esély maradt a gólszerzésre. Az utolsó negyedórára a Fradi edzője Mátyust is előrevezényelte - a balhátvéd lett a középcsatár­­, s a társak már az ő fejére ívelték a labdát. Ez okozott is némi veszélyt, de a hőn áhított újabb gólt mégsem sikerült meg­szerezni. A Fradi ezt a meccset végigküzdötte, de tar­talmas játék híján ez kevés volt a masszív, erő­teljes futballt bemutató Teplice ellen, amely 4-2- es összesítéssel jutott az UEFA-kupa második fordulójába. Gránát játékvezető szinte hiba nélkül vezette a mérkőzést. Ferencváros- FK Teplice EK­ MESTERI­ :­­:M SZTANKO POKLEPOVICS: - Régi tapasztala­tom, rutin kell ahhoz, hogy egy csapat egy eu­rópai kupában jól szerepelhessen, s nekünk ez még hiányzik. Játékosaim óriási erővel küzdöt­tek, több variációval próbáltuk zavarba hozni a vendégeket. A Teplice azonban nagyon határo­zottan védekezett és veszélyesen kontrázott, emiatt nem sikerült jó eredményt elérnünk. Vol­tak ugyan lehetőségeink, amikor szinte csak be kellett volna lökni a hálóba a labdát... Mostan­tól a bajnokságra koncentrálunk, itt próbáljuk meg kiszolgálni szurkolóinkat. JOSEF PESICE: - Úgy gondolkodtunk a mér­kőzés előtt, hogy ha a Ferencváros kezdeti ro­hamait át tudjuk vészelni gól nélkül, akkor ké­sőbb nyugodtan játszhatunk. Ez a tervünk si­került, meggyőződésem szerint megérdemel­ten jutottunk tovább. LABDARÚGÁS X. 268. • 1999. október 1. A számok tükrében Lövés: 18: 7 (6:3) - kapura: 11: 3 (4:3) - mellé: 5: 1 (2:0) - fölé: 2: 3 (0:0) Fejes: 4: 1 (1:0) Szabálytalanság: 13:12 (7:5) ,|j> liíilii!ii1IJMÜ(i]*liaffla NADASl ES FIA KFT. XX, X T. iSSBKSSSKBiES \ |“32S7** 22SSSE.— FajohiMBaniketazo arakon! *AAI 100-200000 Minden vásárló egy hetet tölthet a Kanári-szigeteken: (szlovák, cseh beszerzés). Komplett tetőszerkezetek. Deszka,w i Vili k forinttal többet Most telefonáljon és jöjjön! ^ * élnek nekünk! suzuki géró Kft., 173 Budapest, Pesti út 213. palló, fűrészelt gerendák 10 zu-ig, normál és sózott hajópadlók, ___ _____ [_ biztosítja | ST­SS^S^^-fkilolat 9.13 óráig lambériák, tetőfóliák. Nyitva tartás: h-p 7.30-16, szó 7.30-12 óráig 377­ 7777 Kovács Béla és az öt kihagyott helyzet Az elátkozott — Kovács Béla el van át­­mun­kázva - efelől immár ■B semmi kétség. BB Ezt mondja maga a futballista, ezt mond­ják a játékostársak, a vezetők, s minden szurkoló, aki látta a Ferencváros Teplice elleni két UEFA-kupa mérkőzését. Hogy miért van elátkozva a ferencvárosi középpályás? Nos, Kovács Béla - aki egy hónappal ezelőtt még a Ferenc­város legjobb formában lévő játékosa volt, sorozatban lőtte a gólokat, és szinte egymaga vitte a hátán a formálódó Fe­rencvárost - Csehországban három óriási gólhelyzetet is el­hibázott, s a visszavágón is két hatalmas helyzetet rontott. Ez összesen öt lehetőség. Öt elhibázott lehetőség. Nem kétséges tehát, hogy Kovács Béla volt a Teplice elle­ni mérkőzések negatív hőse. A futballista a csütörtök esti mérkőzés lefújása után első­ként érkezett a zöld-fehérek öl­tözőjébe. - Egyszerűen felfoghatatlan számomra, ami mostanában velem történik - mondta alig hallhatóan a labdarúgó, miköz­ben érezni lehetett, hogy legszí­vesebben elbujdokolna a világ elől. - Nagyon bántott a tepli­cei kudarc, de igyekeztem mi­nél előbb túltenni magam rajta, mert tudtam, amíg az elhibá­zott helyzeteken rágódok, ad­dig nem tudok úgy játszani, mint az idény elején. - Most itt volt a lehetőség, az első félidőben ismét óriási hely­zetbe került... - Jobbról érkezett a labda, és nekem az jutott eszembe, ha ezt berúgom, minden helyre billen­het... Tudtam, hogy majd egy­ből ellövöm a labdát a rövid, azaz a bal sarok felé. És beval­lom, csak a labdát figyeltem, nem néztem a kapust, aki, mint kiderült, ott maradt a rövid sa­rok előtt. A lövés pillanatában láttam­, hogy el fogom találni Macháceket, ha tehát a hosszú sarkot célzom, akkor biztos, hogy gól lesz az akció vége... " Hogy el van átkozva, az ak­kor bizonyosodott be, amikor a második félidőben az egyik cseh védő a gólvonalról fejelte ki a labdát az egyik lövése után. - Annál a szituációnál sokan álltak előttem, de tudtam, mi­vel a kapus kilépett, habozás nélkül lőnöm kell. Akkor azt hittem, összeesem, amikor lát­tam, hogy valaki kifejeli a lab­dát. Csak az járt a fejemben, ilyen nincs, az nem lehet igaz, hogy mindez velem történik. - Egy hónapja ön volt a leg­jobb, most semmi sem sikerül. Mi változott az ön életében? - Magam is ezen rágódom, de elhiheti: ez az a kérdés, amely­re nem tudom a választ. Az edzőcsere biztos nem ártott ne­kem, hiszen ugyanúgy a kezdő­csapatban szerepelek, jó erő­ben vagyok, ugyanazt eszem, ugyanazt teszem, amit koráb­ban, a barátnőmmel ugyan­olyan jó a kapcsolatom, mint bármikor ezelőtt, a szeretteim boldogok és egészségesek, vagyis semmi okom arra, hogy így alakuljon az életem. Ám ez már több, mint balszerencse, és nem tudom, mikor lesz vége en­nek a rémálomnak. Én mosta­nában be vagyok oltva gól el­len... Világsztárok „megmentője’ A megdobált gyógyász A Teplice keretével Budapestre érkezett egy szerény, csen­des, már-már visszahúzódónak mondható középkorú férfi is, aki legtöbbször a háttérben marad. Az FTC-Teplice mérkőzésen főszereplő lett, ugyanis a fe­rencvárosi szurkolók - amikor a második félidőben az egyik­­ cseh játékost az oldalvonal mellett ápolták, s akit a „drukke­rek” a drótkerítésre felkapaszkodva köpködtek - úgy vállon dobták, hogy a cseh gyógyász fájdalmas arccal a földre ro­gyott, majd kénytelen volt elhagyni a pályát. Az áldozat, Karel Malis a cseh küldöttség legnagyobb sztárjá­nak számít (kár, hogy nem szép emlékekkel távozott Budapest­ről), mert mint fizioterapeuta a világ legnagyobb sportolóival dolgozott, őket gyógyította, nekik segített, sok esetben a pálya­futásukat mentette meg. Malis - mint lapunknak elmondta - még ma is tartja a kapcso­latot például az észak-amerikai jégkorongbajnokság (NHL) leg­nagyobb alakjaival, Wayne Gretzkyvel, Steve Yzermannel, Mark Messier-vel. Ám az egykori legendás teniszező, Ivan Lendl és Martina Navratilova is Malis segítségét vette igénybe, és a cseh szakember dolgozott a Forma-1 világbajnokával, Michael Schumacherrel is. Karel Malis azonban a sportolók között még­is néhány brazil futballistát, Bebetót, Romariót, Junior Baianót és Dungát tartja a barátjának. A szakember a derék- és a gerinc­sérülések specialistája, a szakma fortélyait Kínában, Svédor­szágban, Németországban és Olaszországban tanulta. Az egykori futballkapus hosszú időn át dolgozott a cseh lab­darúgó-válogatott mellett is, s ott volt az 1996-os angliai Eb-n. Malis korábban a Bundesligában szereplő Freiburg, majd pedig a Tennis Borussia Berlin csapatának fizioterapeutája volt, on­nan került haza Csehországba, és lett a Teplice alkalmazottja. A mérkőzésről tudósított: Somogyi Zsolt Sörös Jenő