Nemzeti Sport, 2001. március (12. évfolyam, 59-88. szám)

2001-03-01 / 59. szám

l­ .... ■ | ^ |_________________ VÁLOGATOTT. A Hertha BSC ás a bosnyák válogatott kapusedzőjét, Enver Maricsot hősként tisztelik hazájában Miriuta miatt állt a bál ..............................................................*••••.......................j^r ...Jjpp' •’ajggfl j^p­' ^ „Hol van Dárdai Pál- a kérdés Zsenica legelőkelőbb szállodájában, az International Hotel halljában hangzott el, s ez bizony a magyar labdarúgó-vá­logatott tagjait is meglepte. A kérdező Mirko Tarics egy müncheni sportklini­kán ápoló, s amikor a Hertha BSC ma­gyar középpályását nemrégiben ott operálták, akkor ismerkedtek meg. Az ápoló aztán csalódottan vette tudomá­sul, hogy a mandulagyulladással be­tegeskedő futballista nem érkezett meg Boszniába. Nálunk Dárdai mellett Király Gábor miatt ismerik és sokan szeretik a kék­fehér klubot, Zsenicán azonban Enver Markosal azonosítják a Bundesliga­­csapatot. Reá még minden bizonnyal emlékeznek a jó memóriával megál­dott idősebb magyar futballszurkolók is. Marics ugyanis a jugoszláv futball­­történelem egyik legjobbnak tartott kapusa, ő védte többek között az 1974- es világbajnokságon is a jugoszlávok kapuját. Zsenicán azonban nemcsak a fantasztikus futballkarrier okán beszél­nek jól hallható tisztelettel a Hertha BSC jelenlegi kapusedzőjéről. Akkor, amikor a délszláv háború ki­robbant, a forrongás a szerdai találko­zó városát sem kerülte el. Támadás ér­te azt az utcát is, amelyben Marics is lakott, a ház lakói a pincébe menekül­tek. Később kiderült, ezt jól tették, mert a házból néhány perc múlva csak törmelék maradt. A katonák felszólí­tották a pincében tartózkodó férfiakat, hogy tarkóra tett kézzel vonuljanak ki az utcára, ám Enver Marics jött csak elő az óvóhelyről. A katonák természe­tesen felismerték az egykori futballis­tát, és felajánlották neki, hogy ő a csa­ládjával távozhat az iszonyat utcájából. Marics azonban kockáztatott, és azt mondta: egyedül nem hagyja magukra a szomszédait, s csak akkor távozik, ha a pincében tartózkodók közül minden­ki vele tarthat. S a lakók megmene­kültek, s megérthetjük, Enver Maric­sot miért övezi a legnagyszerűbb em­bereknek kijáró tisztelet. A volt kiváló játékos akkor hagyta el a vérbe borult országot, s lett Berlin­ben a Hertha kapusedzője, ám az utób­bi években visszatért a bosnyák futball­hoz, és ő a válogatott kapusedzője is. E történetről nem akart mesélni, inkább arról beszélt, milyen nagyszerű tanít­ványra lelt Király Gábor személyében, akivel élmény együtt dolgozni. Ma már csak a háború emléke kísért: a lerombolt hidak között evickélő komppal lehet közlekedni, a meleg vi­zet tán csak hírből ismerő koldusgye­rekek könyörögnek néhány fillérért... Sok embernek a legnagyobb örömét a futball jelenti, s bosnyák futball nem szűkölködik sztárokban, ám olyan megbecsülésben aligha lehet része bár­kinek is, mint Enver Maricsnak. Tudósító: SOMOGYI ZSOLT, ZOMBORI ANDRÁS. Fotó NÉMETH PÉTER * I ? T­­P ** * ..................................................................................................................................... ..SASSk- re..... ........­­... A hamburgi Szergej Barbarez (balra) nagy csatát vívott a románok által megkörnyé­kezett cottbusi középpályással, Vasile Miriutával, aki nem engedett a csábításnak A középpályás nemet mondott az őt őrülten üldöző románoknak A miénk volt, de elveszítettük - keser­gett a legnagyobb romániai sportna­pilap, a ProSport Vasile Miriuta leg­utóbbi remek szereplése apropóján, erősítette meg korábbi értesülésünket romániai tudósítónk, Csinta Samu. Az Energie Cottbus középpályását ugyebár azóta fedezték fel maguknak a románok, amióta Bicskei Bertalan behívta a középpályást a magyar csa­patba. Noha a Macedónia elleni meccsel Miriuta kész tények elé állította ko­rábbi honfitársait - mint ismeretes, egy játékos csak egyetlen nemzeti vá­logatottban szerepelhet a románok most gőzerővel keresik a vétkest, aki miatt a román futball elveszítette egyik legértékesebb játékosát. Kedden azonban váratlan reménysugár villant fel: a Nemzetközi Labdarúgó-szövet­ség egyik tisztviselője arról tájékoztat­ta a románokat, hogy a tavaly novem­beri, köd miatt félbeszakított szkopjei találkozó nem szerepel a FIFA hivata­los statisztikájában, következésképpen Miriuta még nem volt magyar váloga­tott. A hír hallatán Bukarestben őrült versenyfutásba kezdtek az idővel. Rögtön értesítették a Cipruson turné­zó válogatott szövetségi kapitányt, il­letve a küldöttség vezetőit. Bölöni azonban kitart korábbi álláspontja mellett, azaz nem érdekli Miriuta, az általa építendő válogatottnak nincs szüksége 32 éves játékosra. A kör itt bezárulni látszik, annál is inkább, mivel egyes információk sze­rint Miriuta elutasította Dán Apolzan, Bölöni segítője ajánlatát, aki felhívta. A Cottbus légiósa azt mondta, nem történhet olyan, ami miatt megváltoz­tatná elhatározását. „Ha hátat fordíta­nék a magyaroknak, akik befogadtak, a világ legaljasabb embere lennék. ” Utánpótlás-válogatottak mérkőzése Csodálatos környezet, bokáig érő hó a pályán - ez fogadta a magyar fiatalokat Travnikban. Remekül kezdett Gellei Imre együttese, és nem lett volna meg­lepetés, ha tíz perc alatt háromgólos előnyhöz jut a csapatunk. Villámgyors, egyérintős támadásokat vezettek Ge­­ráék, és csak a hazaiak kapusán múlott, hogy a labda nem került a bosnyák há­lóba. Több mint negyedóra elteltével csapatunk előnyhöz jutott, viszont a hazaiak egyenlítéséhez kellett a bos­nyák játékvezető erős részrehajlása is. Az egyenlítő találatot követően vissza­esett csapatunk teljesítménye. Különö­sen a védekezésben rontottak sokat a futballistáink, és a helyezkedési hibák­nak köszönhetően a hazaiaknak sike­rült többször is veszélyes akciókat ve­zetniük. A szünetet követően mindkét olda­lon több gólt ígérő akciót vezettek a labdarúgók. Ebben a játékrészben már nem sikerült fiataljainknak olyan gyor­san átmenni védekezésből támadásba, mint tették azt az első félidőben. Per­sze azt már a mérkőzés előtt tudni le­hetett, hogy ezúttal a küzdelem domi­nál majd, és így nem sok kritika érhet­te a magyar csapat játékát. MESTERMÉRLEG »Igazságos eredmény született, hiszen mindkét csapat jó teljesítményt nyújtott a nehéz talajú pályán. A vitatott bün­tetővel kapcsolatban nem tu­­dok állást foglalni, mert az eset­t­­ől messze helyezkedtem...« LENER BAJRAMOVICS EM­el a bosnyákok szövetségi edzője ,aBiWBijfe »Nagyszerűen kezdtünk, kapufákat rúg­tunk, megszereztük a vezetést. Később a szerencse a hazaiak mellé állt. Sajná­lom, hogy a szervezők ilyen irreális körülményeket tudtak csak biz­tosítani. Ezzel együtt csapatunk ismét előrelépett.« GELLEI IMRE a magyarok szövetségi edzője ■■ fi­r­m Sener Bajramovics Gellei Imre Szerdarevics helyett Halmosi helyett Tóth Berberovics a 35. (5), B. (5] a szünetben, Muszlimovics helyett Buzsáky helyett Pelak (-) a 61., Zilics Tokody (-) a 62., Za­­helyett Lemesics (-1 hős helyett Károlyi (~) a 89., Beszlija helyett a 77., Hajnal helyett Szuljevics (-) a 93. Nagy G.­­-) a 88. perc­percben ben GÓLSZERZŐ: Gera a 17.(0-1), Skoro In­­­esből) a 23. percben (1-1) SÁRGA LAP: Kalesics (Gera megrúgásáért) a 8., Gyepes (Kalesics felvágásáért) a 44., Ko­rolovszky és Nadarevics (kakaskodásért) az 53. percben KIÁLLÍTVA: Korolovszky és Jahics a 93. percben SZÖGLETARÁNY: 7:8 (5:4) Travnik, 1000 néző. Vezette: Kujovics (Sze­­limovics, Bilics - mindhárman bosnyákok) így bíráskodott: Kujovics játékvezetőnek ren­geteg téves ítélete volt a legnagyobbat akkor hibázta, amikor Bognár Zsolt büntetőterületen belüli szabályos szerzése után 11 -est adott a hazaiaknak Bosznia-Hercegovina Magyarország Mitrovics 6 Takács 7 Skajlics 6 Bognár 6 Nadarevics 6 Korolovszky 6-2,4 Jahics 6-2,4 Gyepes 6 Kalesics 5 Bodor 6 Beszlija 5 Simek 5 Skoro 6 Zabos 5 Halilovics 5 Hajnal 6 Szerdarevics 5 Halmosi 5 Zilícs 7 Buzsáky 5 Muszlimovics 5 Gera 6 ' :: CIV-Di’Ssí.'A '... r . SS® . PERCRŐL PERCRE 4. perc: Hajnal a balösszekötő helyé­ről, tizennyolc méterről lövésre szánta el magát, és a bal lábas bombája után a labda a bosnyák kapu jobb kapufáját találta telibe. 6. perc: Hatalmas kavarodás támadt a hazaiak kapuja előtt, mígnem Gye­pes közeli, öt méterről küldött jobb lá­bas lövését követően Mitrovics szög­letre tolta a labdát. 10. perc: Bodor a balösszekötő he­lyén a hazai kaputól huszonöt méterre csinált egy cselt befelé, majd jobb láb­bal a felső lécet találta telibe. A labda Gera elé pattant, aki hat méterről jobb lábbal az üres kapuba akart gurítani, ám Mitrovics a földről felkelve mente­ni tudott. 15. perc: Beszlija tizenhét méteres, a balösszekötő helyéről elvégzett jobblábas szabadrúgása után Takács a léc alól szögletre tolta a labdát. 17. perc: Simek tizenhat méteres jobblábas lövését Kalesics a kapu előte­rében blokkolta, a róla kipattanó labdát az érkező Gera hét méterről, jobb láb­bal a jobb alsó sarokba gurította. 0-1 23. perc: Simek felszabadító rúgása Jahicsról a büntetőterületre pattant. Zilics került hatalmas ziccerbe, amikor Bognár beérte őt, és gyönyörű mozdu­lattal szerelte. Hatalmas meglepetésre a bosnyák játékvezető büntetőt ítélt, és a 11-esből Skoro jobb lábbal a bal al­só sarokba gurított. 1-1 46. perc: Gera a bal oldalon betört a büntetőterületen belülre, elvitte a labdát a hazaiak kapusa mellett, majd amikor az alapvonalról középre gurí­tott, Berberovics szögletre tudott menteni a berobbanó Hajnal elől. 77. perc: Hajnal bal oldali szabad­rúgását Tokody öt méterről kapura fe­jelte, amikor Jahics fejbe rúgta. A játékvezető - újabb meglepetés... - továbbot intett... 90. perc: Simek bal oldali szöglete után Gyepes tíz méterről fejelt, s a ha­zai védők a gólvonalról vágták ki a lab­dát. 93. perc: A hosszabbításban a ma­gyar csapat jutott bedobáshoz, amikor Jahics és Korolovszky dulakodni kez­dett a labdáért, és emiatt a játékvezető mindkettőjüknek a piros lapot mutatta fel. A középhátvéd Korolovszky Gábor a hosszabbításban elveszítette a fejét, dulakodni kezdett ellenfelével, ezért a játékvezető kiállította az újpesti futballistát FÉNY ÉS ÁRNYÉK A bosnyák közönség jelesre vizsgá­zott szurkolásból, hiszen nemcsak a magyar himnuszt, de fiataljaink kor­szerű támadásait is rendre tapssal ér­tékelte. A nézőtéren didergők min­den megnyilvánulásából érezni lehe­tett, hogy Travnikban imádják a fut­ballt, az emberek felnéznek a labda­rúgókra. A gyerekek kívülről fújták a hazai együttes összeállítását, és jól érzékelhető áhítattal tekintettek a külföldön játszó bosnyák sztárokra. Azt nem lehet mondani, hogy a ha­zai rendezők mindent megtettek volna a találkozó ideális megrende­zése érdekében. A vonalak helyét ugyan harminc-negyven centiméte­res sávban letisztították, de a pálya többi részét bokáig érő hó borította. Attól, amitől néhányan már a mérkőzés kezdete előtt tartottak - azaz a bosnyák játékvezető miatt nem lesznek teljesen egyforma fel­tételek a két csapatnak -, az bekö­vetkezett: semmiképpen sem volt sportszerű a büntető megítélése.