Nemzeti Sport, 2001. szeptember (12. évfolyam, 238-267. szám)

2001-09-01 / 238. szám

U21 EB SELEJTEZŐ: Szabics Imre és Fehér Miklós góljaival, Bajzát Péter a kiállításával hívta fel magára a figyelmet A győztesek várják Romániát A helyszínről tudósított: SOMOGYI ZSOLT A találkozó előtt a kívülálló számára akár biztató előjel lehetett, hogy Gera Zoltán is ott volt a tbiliszi stadionban, de pályára nem léphetett. Mivel Bodnár Lászlót Bicskei Bertalan átirányí­totta az A-csapathoz, a fiatalok kereté­ben felszabadult egy hely. Az idő rö­vidsége miatt csak fővárosi játékos ke­rülhetett szóba, így esett a választás Gerára. A ferencvárosiak kedvence sárga lapjai miatt Grúzia ellen nem játszhatott, a jövő szerdán viszont már számíthat rá Románia ellen Gellei Imre, és jellemző, hogy Gera turistaként is eljött Tbiliszibe, hogy az utánpótlás­csapattal lehessen. A találkozóra a grúz kapitány alapo­san felforgatta az előzetesen megadott csapatát, ám a mérkőzés kimenetelét ez a trükközés sem változtatta meg. Persze a grúzok már kísérletezhetnek is, hiszen eddig mind az öt meccsüket elvesztették (miközben a magyarok mérlege három győzelem és két vere­ség), igaz, senki nem felejtette el, hogy Grúzia ellen júniusban a Fáy utcában igencsak megizzadtak a magyarok a három pont megszerzéséért. A hazaiak kopasz tízese, Valérián Gagua első megmozdulásaival jelezte is: rá például különösen figyelnie kell a mieinknek, ha pontot akarnak szerezni Tbiliszi­ben. Aztán a magyar csapat tagjai kö­zül Korolovszky Gábor és Buzsáky Ákos hívta fel magára a figyelmet egy-egy szép megmozdulással, így az első per­cek grúz fölénye után már érezni lehe­tett, a magyar a képzettebb csapat. Labdaszerzés után a Gellei-csapat tag­jai igyekeztek minél gyorsabban felzár­kózni az akciókhoz, de a felek inkább a pálya középső harmadában küzdöttek, a kapuk alig-alig forogtak veszélyben. A grúzok is próbáltak kulturáltan futballozni, és lapos, gyors passzokkal a magyar védelem mögé kerülni, de a mieink hátsó alakzata szilárdan állt a lábán. A védők egyből Fehér Miklós fe­jére ívelték a labdát, és a csatár a mö­götte lendületből érkezőket szerette volna játékba hozni - ám a szándék so­káig meghiúsult. Az iram nem volt túl­zottan magas, és az idő előrehaladtával egyre nőtt a technikai hibák, a rossz passzok száma, így a jelenlévők der­mesztő csendben, szinte bambulva fi­gyeltek a játéktér irányába. Aztán fél óra elteltével megélénkült a játék, mégpedig az egyre aktívabbá váló magyar csapat (elsősorban Buzsáky Ákos) jóvoltából. A középpá­lyás ügyesen szervezte a játékot a pálya középső harmadában, egyre többször mutatta magát, lövésekre vállalkozott, és Fehér Miklós is magára talált. Fura módon éppen a csatársor legkevésbé feltűnő tagja, Szabics Imre szerezte meg a vezetést, de ez a Dinamo-stadionban tartózkodó magyar küldöttségben sen­kit nem érdekelt különösképpen. A második félidőre feljött a hold - szerencsére a magyar csapat is. Érző­dött, hogy az első játékrész hajrájában megszerzett Szabics-gól megnyugtatta a gárdát. A grúzok akartak támadni, de nem volt sok lehetőségük, ha mégis, akkor Takács Tamás a helyén volt. Ek­kor már minden jelenlévő számára egyértelművé vált, hogy a két együttes közül a magyar az egységesebb, és a vendégeknél szerepel több, egyénileg képzettebb futballista. Még úgy is, hogy az aktív Buzsákyt Gellei Imre le­hívta, de a váltás sem fékezte a miein­ket, olyannyira nem, hogy Fehér Mik­lós is a hálóba lőtt. Ettől a fordulattól sem zuhant ös­sze a hazai gárda, és cserékkel próbált felfrissülni, de a magyar védelem to­vábbra is megingathatatlan volt. A grúzok fejetlenül mentek előre, de középen akartak eljutni a kapuig, szá­mukra felesleges volt szélesre építeni a pályát, és ez megkönnyítette a ma­gyarok dolgát. A magyar csapat a lá­tottak alapján megérdemelten győ­zött, a jobb technikai tudást érvényre juttatva megszerezte a három pontot, és ha kedden Kecskeméten legyőzi Romániát, a csoport második helyén végezhet. uju­­.: ■ ■­ " , B . H.­ ■ nadze (4) a szünetben, (5) az 57., Tokody Ke- Korgalidze helyett tyert Bajzát (1)a 65... Akalkatsi (-) a 67. Farkas B. helyett Zabos, Adamia helyett (-} a 81. percben Szamkaradze () a 86 percben Gólszerző: Szabics (0-1) a 40., Fehér M. (0-2) a 64. percben Sárga lap: Szalukvadze (kezezésért) a 42., Szvanadze a sípszó után elrúgta a labdát­ a 66., Bajzát (megrúgta Mudzsirit) a 67. percben Kiállítva: Bajzát a 89. percben Szögletarány: 3:3 (2:2) Vezette: Georgiu (Panajotu, Petrou) cip­rusiak így bíráskodott­ Georgiu játékvezetőnek nem volt sok dolga, feladatát kisebb hibákkal végez­te. Nem neki köszönhető a győzelem, mikép­pen Bajzát kiállításánál is a bírónak volt igaza.­ ­ GRÚZIA MAGYARORSZAG Mértani 5 Takácsi 7 Szalukvadze 4 Bognár Zs. 6 Abramidze 6 Korolovszky 7 Mudzsiri 5 Gyepes 6 Korgalidze 5 Lőw 6 Aszatiani 5 Tokody 6 Kvaracelija 5 farkas B. 6 Dekanoszidze 4 Halmos­ 6 Gagua 6 Buzsáky 6 Adamia 5 Szabics 6 Bobokidze 4 Fehér M. 6 Szövetségi Szövetségi edző: Vihtang Kopaletsvili Gellei Imre Mudzsiri erőszakos volt, de Fehér Miklós (fehér mezben) remekül fedezte a labdát FOTÓ: MTI HIR­FTES­ ................. TIPPELJEN AZ ARANY A NYERJEN OLASZORSZÁGI UTAZÁST ÉS MÉRKŐZÉSBELÉPŐT! Ha jól tippel a Nemzeti Sport és az Arany Ászok vb-selejtezőkhöz kapcsolódó, 5 fordulóból álló közös játékán legalább 3 alkalommal, részt vesz ajándéksorsolásunkon, melyen egy két fő részére 5ről 1 14­ napos utazást nyerhet az októberi olasz-magyar mérkőzés belépőjegyével. A 4. forduló kérdése: Nyer-e a magyar válogatott a grúzok ellen? Tippjét várjuk a CO­OO -55-22-­ les TeleWestel telefonszámon a mérkőzés kezdetéig. Az 5. forduló kérdése szeptember 3-án jelenik meg. A nyertes nevét szeptember 7-én közöljük. •A HÍVÁS NEM EMELT DÍJAS! PERCRŐL PERCRE 1. perc: Gyorsan a magyarokra ijesz­tettek a hazaiak: Gagua 22 méterről, a balösszekötő helyéről, ballal tüzelt, a labda középre tartott, Takács Tamás ölbe kapta volna, ha az váratlanul nem pattan meg túlságosan is. A szombat­­helyi kapusnak végül reflexmozdulat­tal a feje fölül kellett kiütnie a labdát. 3. perc: Gagua indításával Adamia iramodott volna meg a balösszekötő helyén, ám Takács Tamás a tizenhato­son kívülre futva, egy fejessel menteni tudott. 7. perc: Buzsáky végzett el szabadrú­gást a grúz kaputól 25 méterre, közép­ről, jobbal a kapu bal sarka felé csavart, Merlani vetődve megfogta a labdát. 10. perc: Buzsáky szerzett labdát az ellenfél térfelén, a jobbösszekötő he­lyén meginduló Szatócsot indította, de a támadó húsz méterről leadott, jobb­lábas lövésébe beleért a becsúszó Abramidze, így a labda a kapu fölé szállt. 20. perc: Fehér Miklós forgolódott a tizenhatoson belül a jobbösszekötő helyén, majd 14 méterről jobbal, nagy erővel lőtt, de a labda elsüvített a jobb felső sarok felett. 33. perc: Szabics passza után Fehér Miklós került lövőhelyzetbe, de a csa­tár 22 méterről, középről, jobbal más­fél méterrel a léc fölé bombázott. 35. perc: Aszatiani kapott labdát a térfél közepén, majd jobbal, 23 méter­ről, középről a kapu bal oldala mellé lőtt. 37. perc: Buzsáky végzett el szabad­rúgást a jobbösszekötő helyéről, a grúz térfél közepén. Mindenki beíve­lésre számított, ám az MTK középpá­lyása laposan passzolt középre, Gyepes 15 méterről, estében, jobbal, kapásból lőtt, de Merlani védte a kapu közepe felé tartó labdát. 39. perc: Fehér Miklós szerzett lab­dát a felezővonalnál, a gyors kontra végén a jobbösszekötő helyén nyarga­ló Buzsákyt szöktette, de az irányító 15 méterről leadott jobblábas lövését Merlani vetődve szögletre ütötte. 40. perc: Halmosi végezte el a szög­letet a jobb oldalról: ballal remekül csavart középre, ott Szabics ugrott a legmagasabbra, és hét méterről, a rosszul kimozduló grúz kapus mellett a kapu közepébe fejelte a labdát. 0-1 55. perc: Szvanadze lépett ki igen ve­szélyesnek tetsző helyzetben a balösz­szekötő helyén, 15 méterről, jobbal lő­ni készült, de a ragyogó ütemben kive­tődő Takács Tamásban elakadt a labda. 60. perc: Fehér Miklós fejelte le a labdát középre, érkezett Halmosi kö­zépen, és tíz méterről, félfordulatból, ballal a kissé magasra pattanó labdát a kapu fölé lőtte. 64. perc: Tokody futott el a jobb ol­dalon, középre adott, Fehér Miklós előtt megpattant a labda, de a csatár hat méterről, jobb lábbal, félfordulat­tal, térdmagasságban a kapu bal olda­lába lőtte a labdát. 0-2 89. perc: A jobb oldali szögletzász­lónál, a világ legártatlanabb helyzeté­ben Bajzát jókorát rúgott Aszatianiba, ezért sárga lapot kapott. Talán elfelej­tette, hogy van már egy sárga lapja, a játékvezető azonban nem feledékeny, s a magyar cserejátékost kiállította. FÉNY ÉS ÁRNYÉK A fény - hogy volt fény! Amíg Grú­ziát az áram szinte teljesen elkerüli, addig a Dinamo-stadion szinte fény­árban úszott. Kissé - és szó szerint is - fényűzőnek tűnt, hogy Tbilisziben sötétedés után rendezték az utánpótlás-mérkőzést. A létesítmény ettől eltekintve meglehetősen lepusz­­tultnak tűnik, de ne nagyon nézzük le a házigazdákat: Tbilisziben ugyan­olyan életveszélyes a tribünre ülni, mint a Népstadionban. Ebben a rovatban tucatszor kapott már helyet Bajzát Péter. Azt senki nem vitatta eddig sem, hogy a debre­ceni csatár tehetséges, de fejben ki­mondottan gyenge. A jelző nem erős, mert a cserejátékos ezúttal is két dur­vasággal kiállíttatta magát. A máso­dik, indokolatlan fault egy perccel a már megnyert meccs vége előtt tör­tént. Itt az ideje, hogy valakik nagyon megbüntessék vagy valamiképpen észre térítsék a játékost. L Egervári Sándor, a Dunaferr edzője tudja, és mondja is, csak akkor lehet boldog, ha csapata leküzdi a nehézségeket és győz a Győr ellen 7. oldal Labdarúgás 1 Olaszország 7 6 1 - 14-3 19 2. MAGYARORSZÁG 6 4 - 2 9-6 12 3. Románia 6 3 1 2 8-3 10 4. Litvánia 7 2 - 5 4-13 6 5. Grúzia 5 - - 5 4-12 0 A csoport másik mérkőzésén: Litván­ia-Olaszország 0-3 MESTERMÉRLEG A magyar csapat, és ezt sportszerűen el kell ismernem, jobban futballozott, mint az ^ VAHTANG KOPALEISVILI T £ a grúzok szövetségi edzi­i­H Az idegenbeli győzelem mindig nagy bravúr, és ezt külön szeret­ném kiemelni, mert a csa­­ja|É|L\ pat mindent megtett a si-|(|1~®|i| GELLEI IMRE ' ^ a magyarok szövetségi edzője ^fejgjjj^HfL