Nemzeti Sport, 2002. február (13. évfolyam, 31-58. szám)

2002-02-04 / 34. szám

2002. február 4., hétfő némaértsport ANGLIA: O’Leary szerint Houllier-nek nem szabad visszatérnie a kispadra Liverpooli négyes Leedsben IZSÁNYI SZABOLCS A Liverpool az idei legjobb teljesítmé­nyével 4-0-ra győzött a Leeds United ellen a szeles Elland Roadon, és ezzel feljött a Premiership harmadik helyére. A Pool két ponttal marad el a Manches­ter Unitedtól, a legutóbbi négy bajnoki­ján mindössze egy pontot szerző Leeds viszont kilencpontos hátránnyal sze­rénykedik a hatodik helyen. David O’Leary csapata sorozatban a negyedik rangadójára készült a Premi­er League-ben. A Newcastle-tól el­szenvedett 3-1-es vereség után az Arsenal ellen 1-1-et, a Chelsea-vel szemben 0-2-t játszott, ezek után ér­kezett hozzá a Liverpool. Phil Thomp­son gárdája egy hosszabb pechszéria után a Manchester United elleni ide­genbeli győzelemmel zökkent vissza a helyes kerékvágásba, és azt követően, hogy nagy nehezen legyőzte a Leices­­tert az Anfield Roadon, Leedsbe kel­lett utaznia újabb rangadóra. A mérkőzés Liverpool-rohamokkal indult, a hatodik percben máris tizen­egyest követeltek a vendégek, miután Michael Owens földre került Ian Harte „jóvoltából”. Graham Poll továbbot in­tett, tíz perccel később viszont már megítélt egy szabadrúgást a Pool javára. Ekkor Danny Murphy lőtt a kapu elé, ahol Rio Ferdinand szerencsétlen moz­dulata után a hazai kapuba került a lab­da. Az első félidő hátralévő részében ki­egyenlített mezőnyjáték folyt, a Liver­pool Steven Gerrard pazar játékának köszönhetően valamivel jobb volt. A második félidőt is a Liverpool kezd­te jobban, Owen lövése után Nigel Mar­­tyn bravúrral mentett. A 61. percben el­lentámadásból indultak a „vörösök”, Gerrard szenzációsan továbbított kül­sővel a leshatáron álló Emile Heskey elé, aki tiszta helyzetben nem hibázott. Két perccel később szöglet után ügyetlenke­­dett a leedsi védelem, így Heskeynek nem okozott gondot újból a hálóba lőnie. A sérülések miatti hosszabbítás­ban Owen felső kapufás góllal pecsétel­te meg a Leeds sorsát. » Úgy gondolom, ebben a szezonban még egyszer sem játszottunk olyan jól, mint ma. A kapustól kezdve a befejező csatárokig mindenki szorgalmas volt, és végrehajtotta a feladatát. Gérard Houllier egy hónap mú­lva visszatér, szeretném, ha remek for­mában lévő csapatot venne vissza tőlem. A győzelem azért is volt fontos, mert Gérard éppen a Leeds elleni előző meccsünkön lett rosszul” - mondta Thompson a mérkőzés után. „Nem szeretek veszíteni, főleg úgy, hogy hazai pályán négyet kapunk. Nagyon csaló­dott vagyok, három gólt kaptunk ostoba vé­delmi hibák miatt pontrúgás után, ezért ta­lán nem is érdemes a második találatról be­szélni, amelyet szerintem lesállás előzött meg. Néhány kulcsjátékosunk eltűnt a mezőnyben, ezt el kell kerülnünk a jövőben” - mondta O’Leary, aki minden bizony­nyal az exliverpoolos Robbie Fowlerben is csalódott, a csatár ugyanis szinte semmit sem tett hozzá a játékhoz. O’Leary az októberi szívműtétje után lábadozó Houllier-hez is intézett néhány szót. „Gérard ötvennégy éves, és szeretném, ha még élne jó néhány esz­tendőt. Már elmondtam neki is, hogy ne térjen vissza ilyen súlyos műtét után, és nem én voltam az egyetlen, aki ezt javasol­ta. Tudom, hogy visszatér, bár nagyon el­lenzem ezt” - fogalmazott a leedsi me­nedzser, akinek csapatára a jövő héten újabb nehéz bajnoki vár Middles­­brough-ban. A Boro a másik vasárnapi találkozón gól nélküli döntetlent ját­szott a Charlton Athletic ellen. Végül egy hír Birminghamből: az Aston Villa állítólag megkereste Lothar Matthäust, az Austria Wien 40 éves edzőjét, hogy pótolja a január végén le­mondott John Gregoryt, aki már a Derby Countynál dolgozik. Premier League 25. forduló: Leeds United-Liverpool 0-4 (R. Ferdinand 16. - öngól, Heskey 61., 63., Owen 90.), Middlesbrough-Charlton Athletic 0-0 Következik (február 9-10.) a 26. fór­dúló: Bolton Wanderers-West Ham United, Aston Villa-Chelsea, Derby County-Sunder­­land, Fulham-Blackburn Rovers. Tottenham Hotspur-Leicester City, Ipswich Town-Liver­­pool, Middlesbrough-Leeds United, New­­castle United-Southampton; Charlton Ath­­letic-Manchester United, Everton-Arsenal Division I 32. forduló: Norwich City-Sheffield United 2-1, Wimbledon-Manchester City 2-1 Az élcsoport: 1. Manchester City 61 pont (31), 2. Wolverhampton 58 (31), 3. Millwall 54 (52-34), 4. West Bromwich Albion 54 (35-23, 31) 2 Newcasíle United 25 154 6 48-3249 3. Liverpool 26 147 5 38-2449 4. Arsenal 25 139 3 50-3048 5. Cltelsea 25 11 104 45-2543 6. Leeds United 25 119 5 35-2742 7 Aston Villa 259 106 31-2837 8 Charlton Athletic 258 9 8 30-3033 9 Tottenham Hotspur 259 5 11 35-3432 10 Fulham 247 116 23-2332 11, West Ham United 258 7 10 29-4131 12. Ipswich Town 258 6 11 34-3430 13. Southampton 259 3 13 30-3830 14. Everton 257 7 11 26-3228 15. Sunderland 257 7 11 20-3028 16 Middlesbrough 247 6 11 22-3127 17 Blackbum Rovers 256 7 12 32-3425 18 Bolton Wanderers 255 10 10 29-4225 19. Derby County 25- 64 15 18-4222 20. Leicester City 253 8 14 17-4417 ma GALAMBOS PETER Tizenegy év után először nyert ran­gos nemzetközi tornát az amerikai válogatott. (Akkor is az Arany-kupát zsebelte be, mindjárt a legelső kiírás alkalmával.) A Costa Rica elleni si­kerrel Bruce Aréna legénysége kvali­fikálta magát a jövő évi Konföderáci­ós Kupa mezőnyébe. A harmadik he­lyet Kanada szerezte meg, a győzelem nélkül, két döntetlennel és három vereséggel végző Dél-Korea kárára. Hogy a felek megérdemelték a döntőbe jutást, két tény is alátámasz­totta. Egyfelől ez a két nemzeti ti­zenegy végzett a CONCACAF-zóna világbajnoki selejtezősorozatának első (Costa Rica) és harmadik (Egye­sült Államok) helyén, másfelől a tor­nán ők nyújtották a legkiegyensúlyo­zottabb teljesítményt. Elég, ha a szá­mokat vesszük szemügyre: a US Te­am 7-1-es, míg riválisa 8-3-as gólkü­lönbséggel, egyaránt mindössze egyetlen döntetlennel döngetett be a fináléba. A fentieknek megfelelően kezdet­től fogva nyílt sisakos, bátor támadó­játékkal lepték meg a csapatok a kö­zönséget és egymást. Bár az igazán nagy helyzet sokáig hiánycikknek számított, Josh Wolff két jó megira­­modással már az első félórában sej­tetni engedte, hogy főszereplővé óhajt előlépni. S lám, a félidő vége felé sikerrel is járt, köszönhetően Frankie Hejduk remek szöktetésének. Wolff előbb lefutotta Luis Marint, aztán Eric Lonnais kapus mellett a hosszú sarokba lőtt. Landon Donovan közvetlenül a szünet előtt kis híján növelte az előnyt, ám Lonnis a kapu­jából messze kifutva tisztázott. A Costa Rica-iak 45 perc alatt gyakor­latilag egyetlen tiszta gólszerzési lehetőséget könyvelhettek el, dacára annak, hogy koránt sem játszottak defenzíven. Az amerikai védelem nem először bizonyította kiválóságát, hiszen az öt meccs alatt csupán egyszer kapitulált, még a koreaiak elleni első csoportta­lálkozón. Mindazonáltal a második játékrészben már Kasey Keller védése­ire is jócskán szükség volt, elsősor­ban a megelevenedett Paulo Ce­sar Wanchope féken tartásához. Jött vi­szont Jeff Agoos, aki a Donovan le­rántásáért megítélt szabadrúgást 25 méterről gyönyörűen becsavarta, s ezzel ki is alakult a 2-0-s végered­mény. Esemény azonban volt még bőven, az utolsó tíz percben a Rose Bowl publikuma láthatott bravúros védéseket, majdnem öngólt és való­ságos kapufát - mígnem a játékvezető lefújta a mérkőzést. A sajtótájékoztatón Aréna, a szö­vetségi kapitány nem volt rest fel­­hánytorgatni múltbéli sérelmeket sem. „Tavaly, sőt a torna elején is ren­geteg kritikát kaptunk - részben talán jogosat, de jobbára méltánytalant. Éppen ezért nagy öröm mindannyiunknak ez a diadal, kivált, mert ma végig jobbak voltunk, mint vetélytársaink. Azt külön szeretném kiemelni, hogy meccsről meccsre egyre javultunk. Ez a fiatal csa­pat olyan jól vizsgázott, hogy azt kell mondjam: a most nélkülözött, tucatnyi Európában játszó futballistánk közül so­kaknak meg kell majd küzdeni a vb­­részvételért­" - jelentette ki. Cobi Jones, a Los Angeles Galaxy szélsője 150. alkalommal volt váloga­tott, és beérte az örökranglistán Lothar Matthäust. „Félelmetes érzés. Nem lehetne szebbet kívánni egy ilyen jubileumra, mint a mostani győzelmet. Ha visszatekintek a múltra, csak azt mondhatom, hogy csodálatos volt a válo­gatottban játszani. Remélem, néhány­szor még részem lehet benne” - árado­zott Jones. A bronzmeccsen bő félóra alatt mindent lerendeztek az együttesek. Kim Do Hun a 14. percben szépen fordult be a tizenhatosra, és a torna egyik felfedezettjének is nevezhető, ám ezúttal tehetetlen Lars Hirschfeld eszén túljárva megszerezte a vezetést Dél-Koreának. Az egyenlítés szintén az ő nevéhez fűződik, egy kapu előtti kavarodás után véletlenül öngólt fe­jelt, amely láthatóan inspirálóan ha­tott a kanadaiakra. Alig több, mint hatvan másodperc elteltével ugyanis Dwayne DeRosario lapos lökettel mat­tolta Li Vun Dzsaét. A villám­csapásszerű fordulat megbénította az ázsiaiakat, s Guus Hiddink szövetségi kapitány minden igyekezete ellenére a második félidőben sem voltak ké­pesek felállni a padlóról. „Igen, címvédőként jöttünk ide, de teljesen elégedett vagyok a harmadik hellyel, mert valójában ennyit sem re­méltem” - ismerte be Holger Osieck, a juharlevelesek mestere, de aztán már nem fukarkodott a dicsérettel. „Szó sem volt kétperces fellángolásról. Jobban játszottunk, több lehetőségünk volt később, kis szerencsével megszórhattuk volna őket” - szögezte le Osieck, míg kollégája, a holland Hiddink azon morfondírozott, vajon futballistái miért képtelenek a hatékony befeje­zésre. 1991: Egyesült Államok. 1993: Mexikó. 1996: Mexikó. 1998: Mexikó. 2000: Ka­nada. 2002: Egyesült Államok A torna legjobb tizenegye­ s. Molina (Kuba) - Marin (Costa Rica), Agoos (USA), DeVos (Kanada) - A. Sósa (Mexikó), Solis (Costa Rica), Donovan (USA), Kim Nam II(Dél-Korea), R. Gómez (Costa Ri­ca) - McKenna (Kanada), McBride (USA) ARANY-KUPA. A válogatottban százötvenedszer szereplő Cobi Jones beérte Lothar Matthäust az örökranglistán America másodszor a csúcson A Los Angeles Galaxyt erősítő Cobi Jones (jobbra) tornagyőzelemmel ünnepelte meg a százötvenedik amerikai válogatottságát Az eddigi győztesek Nemzetközi labdarúgás Arany-kupa V: Batres (guatemalai) G: Wolff (37), Agoos (63.) EGYESÜLT ÁLLAMOK: Keller Hejduk, Lewis, Agoos, C. Jones (West, 84.), Armas, Wolff (R. Williams, 78.), Bocanegra, McBride (Mathis, 89.), Donovan, Mastroeni COSTA RICA: Lonnis - Marin (Centeno, 46.), G. Martínez, W. López, Solis, Wan­chope, R. Gómez, Wallace (Medford, 59.), Bryce, Parks, Castro (Sunsing, 71.) V: Bynoel (trinidadi) G: Kim Do Hun (33. - öngól), De Rosario (35.), ill. Kim Do Hun (14.) KANADA: Hirschfeld - Rogers, Menezes (Stamatopoulos, 44.), DeVos, Staltieri, Dasovic, Brennan, Hastings, DeRosario (DeGuzman, 89.), Nsaliwa, McKenna DÉL-KOREA: Li Vun Dzsae - Csoj Szung Jong, Szong Csong Guk, Kim Do Hun (Li Dong Guk, 61.), Li Eul Jung (An Hjo Jeon, 68.), Kim Do Keun, Csoj Dzsin Cseul, Li Jung Pjo, Csoj Tae Uk (Kim Nam II, 7), Csa Du Ri, Kim Szang Szik A végeredmény: 1. Egyesült Államok, 2. Costa Rica, 3. Kanada, 4. Dél-Korea Döntő Egyesült Államok-Costa Rica­­ 2-0 (1-0) 1 Pasadena, 14 432 néző A 3. helyért Kanad­a-Dél-Korea SH 2-1 (2-1) 1 Pasadena, 14 432 néző HOLLANDIA: A Feyenoord a De Kuipban ütötte ki a Roda JC-t Remekül hajrázott az Ajax MONCZ ATTILA A PSV egymás után a második hét vé­gén helyezte nyomás alá az Ajaxot, és a listavezető másodszor is kiállta a pró­bát. Az eindhoveniek ismét szombat es­te jutottak túl a bajnokijukon, újfent nyertek, ám az amszterdami csapat, le­másolva múlt vasárnapi produkcióját, szintén nyert, és az élen maradt. Beszámolónkat kezdjük az Ajax tilburgi vendégjátékával, annál is in­kább, mert a 90. percig úgy tűnt, két 40 pontos csapat áll majd a tabella te­tején. A Koeman-gárda ugyanis akkor még 1-1-re állt a Willem II otthoná­ban, köszönhetően annak, hogy a Janssens passzát értékesítő Ceesay talá­latát Victoria öngóllal egalizálta. Igen ám, de a tilburgiaknak a 90. percben elfogyott a levegőjük, amit a vendégek könyörtelenül kihasználtak. Van der Meyde beadásából Mahlasz tulajdon­képpen eldöntötte a találkozót, majd a kevés kétkedőt Ikedia végképp meg­győzte arról, hogy itt ma csakis Ajax­­siker születhet. „Kár, hogy így alakult, már nem először vesztünk pontokat az utolsó percekben. A második félidőben már alig tudtunk lépni, érződött, hogy mi csü­törtökön is játszottunk egy mérkőzést ” - kesergett a lefújás után Janssens. Ezen diadalnak köszönhetően az Ajax ismét két ponttal vezet a PSV előtt, amely roppant unalmas mérkőzésen ke­rekedett a Fortuna Sittard fölé. Pedig akár jó meccs is lehetett volna a találko­zóból, miután a címvédő nagyon korán, már az 5. percben előnybe került. Tör­tént, hogy Rommedahl remekül kanyarí­­tott középre, a Schalke és több angol klub által is csábított Vennegoor of Hes­­selink pedig könnyedén a hálóba bólin­totta a labdát. A hátralévő időben azon­ban szinte semmi sem történt a gyepen, leszámítva Kevin Hofland lábsérülését. Ez mindennél többet elmond az össze­csapás színvonaláról... A harmadik nagy, a Feyenoord mindössze két percig hagyta kétségek között vergődni a saját szurkolóit. A rotterdami együttesnek éppen ennyi időre volt szüksége ahhoz, hogy beve­gye a Roda JC kapuját, és szertefosz­­lassa a vendégek nagyon halvány pont­szerzési esélyét. A tettest Brett Emer­­tonnak hívják, aki könnyedén becsapta ausztrál honfitársát, Zeljko Kalacot. Ezt követően Van Hooijdonk kétszer, Emerton és Tomasson egyszer-egyszer talpra ugrasztotta a De Kuip népét, és máris megvolt a kiütéses hazai diadal. Arra most jótékonyan borítsunk fáty­lat, hogy a szünetre még a közönség éles füttyszava kísérte be a csapatokat. Hiába, 2-0-s előny nem mindenhol kielégítő... Nem ment ilyen jól a Babos Gáborral, Fehér Csabával és Pető Tamással felálló NAC Bredának. A hatodik helyre visz­­szacsúszó együttest a Groningen verte meg 3-0-ra. IKPN-Eredivisie 21. forduló: Den Bosch-RKC Waal­­wijk 1-0 (Van den Eede 44.), Fortuna Sittard-PSV 0-1 (Vennegoor of Hes­­selink 5 ), Twente-De Graafschap 0-0, AZ-Vitesse 0-0, NEC-Sparta 1-1 (D de Nooijer 65., ill. Da Silva 33.), Feye­­noord-Roda JC 5-0 (Emerton 2., 52., Van Hooijdonk 5., 66. - az elsőt 11-esből, Tomasson 70), Utrecht-Heerenveen 0-0, Willem-Ajax 1-3 (Ceesay 42., ill. Victoria 59. - öngól, Mahlasz 90., Ikedia 91), Groningen-NAC Breda 3-0 (Busszabun 54. - 11-esből, Hugó 72., Robben 83.) Az élcsoport: 1. Ajax 42 pont (20 mérk.), 2. PSV 40, 3. Feyenoord 39 (19), 4. Heeren­­veen 36, 5. Utrecht 34 (42-29), 6. NAC Breda 34 (36-34), 7. Vitesse 34 (23-22)