Nemzeti Sport, 2002. február (13. évfolyam, 31-58. szám)

2002-02-04 / 34. szám

2002. február 4., hétfő nemzetisport Csapatsportok 13 KÉZILABDA, 5. férfi Európa-bajnokság, Svédország - az északi hadjárat bronzérmese Dánia együttese lett A házigazda megvédte a címét A világbajnok franciák és az olimpiai aranyér­mes oroszok csak az ötödik helyért mérkőztek, de presztízscsatájukra csaknem félig lett a 15 ezer szurkolót befogadó Globe Aréna. A tekintélyük megőrzése mellett az is fontossá tette a világsztárok garma­dát felvonultató együttesek találkozóját, hogy a győztes Oroszország - a svédor­szági Eb első négy helyezettjével együtt - kvalifikálta magát a 2004-es konti­­nensvidalra, amelynek a helyszínét júni­usi kongresszusán nevezi meg az EHF. A bronzmérkőzésen egymás tőszom­szédságában tombolt a dán és az izlandi B-közép, mindegyik a maga csapatát űzte, hajtotta - az ellenféllel errefelé nem divat foglalkozni. Az első félidőben rendre Dánia vezetett, ám az izlandiak piócaként tapadtak rájuk. A dánok csak a hajrában húztak el, közönségük pedig zenélve, táncolva ünnepelte őket és a megérdemelt bronzérmet. A fergeteges hangulatot már nehéz volt fokozni, de a svédeknek sikerült. Az ország összes szeretete, szívmelengető rajongása itt összpontosult a Globe Arénában a Johansson-fiúk körül. Lövg­en büntetőből lőtt góllal nyitott, de gyorsan jött Zerbe, majd Kretzschmar válasza. A kevesebbet hibázó svédek Ols­son és Lövg­en találataival visszavették a vezetést. A németek igyekeztek lerohan­ni a hazaiakat, és ezzel megakadályoz­ták, hogy elhúzzanak. Állandósult az egy-két gólos svéd előny, és a gyors, erőszakos védelmek mindkét oldalon hi­­bázásra kényszerítették a támadókat. A gyilkos iramban elfáradók helyére friss cserék érkeztek, egyben újabb taktikai variációkkal próbálkozhattak a csapatok. Svensson védései és gyors indításai révén háromgólos lett Svédország előnye, amely gyorsan elolvadt, amikor von Behren irányításával támadtak a néme­tek, és Dragunski is pályára lépett. Az „öregek” közül Wislandert és Olssont pi­hentette Bengt Johansson, Dragunski pedig a 30. perc végén visszavette a ve­zetést csapatának. Az eredmény alakulása. 4. p.: 1 -2 10. p. 5 4 13. p.: 7-5. 18. p.: 10 8 24. p.: 11 -8 27. p.: 11-11. 35. p.: 15 16. 39. p.: 16-18 43. p.: 17-20. 49. p.: 20-20. 52. p.: 23-21. 54. p.: 25-22. 56. p.: 25-24. 59. p.: 25-26.65. p.: 29- 27 68. p.: 31 -28 ......................................... . Kiállítások: 18. ill. 14 perc A 3. helyért: Dánia-Izland 29-22 (13-11). Az 5. helyért: Oroszország-Franciaország 31-28 (14-11). A 9. helyért: Portugália— Jugoszlávia 31-25 (15-12) A kilencvenes évek aranycsapatának két vezéregyénisége, Magnus Andersson és az elnyűhetetlen Olsson vitt új színt a hazaiak játékába, és a második félidőre a szintén bravúrhalmozó Gentzel állt a ka­puba. Neki köszönhetően nem növelte előnyét az 1984-es olimpiai ezüstérme óta világversenyen először döntőbe jutó Németország. Az óriás Dragunskival nehezen bírtak ellenfelei, és a félidő de­rekán nőtt a német előny (17-20). Ki más, mint Olsson látott hozzá új életre kelő csapata hátrányának lefaragá­sához. A fenegyerek Kretzschmar elszó­rakozta a helyzeteit, Pettersson viszont kihasználta, és a svédek egyenlítettek, majd kettős emberelőnyben Olsson a vezetést is visszaszerezte együttesének. A hajrá Lövgren és Wislander lét­­fontosságú találataival kezdődött, majd a villámgyors Pettersson egyéni akció­ból lőtt góljával folytatódott, és immár hárommal a hazaiak vezettek (25-22). Döbbenetes izgalmakat ígért a végjá­ték, mert a németek is előkaparták utolsó erőtartalékaikat, és 25-26-ra fordítottak. Már csak egy perc volt hátra, és a németek támadhattak, de szabálytalankodtak, és 17 másodperc­cel a vége előtt jött Svédország. Getzel kapust lehívta Johansson edző, és a he­lyére mezőnyjátékos állt. Négy másod­perccel a vége előtt Olsson betalált (26-26), ám a gyorsan kezdő németek szintén gólt lőttek az üres kapuba. Ezt időn túlinak ítélték, vagyis következett a hosszabbítás. A ráadás elején a hazaiak voltak hig­gadtabbak, ha egyáltalán lehet ezt a szót használni erre a rettenetesen kiélezett helyzetre (29-27). Ekkor az öregebb ró­kák, köztük Vranjes színészi képességei is előjöttek, és 31-28 után a németek már a veszett fejsze nyelét keresték. A si­kerre éhes közönség felállva ünnepelte kedvenceit, akik a küzdőtér közepén Ukrajna az ellenfél . Magyar szempontból is érdekes volt az 1­j Eb zárónapja, hiszen a stockholmi­­­ Globe Arénában ekkor sorsolták ki a­­ , június 1. és 9. között rendezendő­ vb-­­ s selejtezők párosítását. A világ-­­­­ versenyekről 2000-től rendre,­­ lemaradó legjobbjaink Ukrajnával i­s mérkőznek, és az első mérkőzésen­­ itthon lépnek pályára. A további,­­ párosítás: Izrael-Szlovénia, Ausztria­­- Spanyolország, Lengyelország-Svájc,­­­­Norvégia-Jugoszlávia, Litvánia-­­­ Oroszország, Horvátország-Csehor-­r­­­szág, Macedónia-Izland Európa-bajnok: Svédország (Tomas Svensson, Martin Boquist, Magnus Wislan­­der, Thomas Sivertsson, Ola Lindgren, Martin Frandesjö, Mathias Franzen, Johan Petters­­son, Stefan Lövgren, Jónás Em­elind, Marcus Alm, Peter Gentzel, Staffan Olsson, Magnus Andersson, Andreas Larsson, Ljubomir Vran­­jes, edző: Bengt Johansson], 2. Németor­szág [Fritz, Flens, Von Behren, Dragunski, Kretzschmar, Rose, Schwarzer,Petersen, Zer­­be, Ramota, Baur, Zeitz, Jensen, Stephan, Kehrmann, edző: Heiner Brand), 3. Dánia (Hvidt, Bjerre, Jeppesen, K. B. Jörgensen, Lean, L. Jörgensen, Boasen, Christiansen, Boldsen, Spellerberg, Knudsen, Jakobsen, Pedersen, Stryger, Fljermind, Flensborg, edző: Torben Winther), 4. Izland, 5. Oroszország, 6. Franciaország, 7. Spanyolország, 8. Csehor­szág, 9. Portugália, 10. Jugoszlávia, 11. Ukraj­na, 12. Szlovénia, 13. Svájc, 14. Izrael, 15. Len­gyelország, 16. Horvátország összeölelkezve sírtak és nevettek egy­szerre. Ami 1993-ban a vb-n nem sike­rült a Globe Arénában, az most az Eb-n elérkezett, aranyérmet nyert Svédor­szág, és ezzel megvédte Zágrábban szer­zett Európa-bajnoki címét. Mestermérleg Bengt Johansson: - Fárasztó volt a so­rozat, de egy percig sem­ volt kétségem, hogy megnyerjük. Heiner Brand: - Már a kezünkben érez­tük az aranyat, ezért a hosszabítást lelkileg nem bírtuk. Majdnem meglepetést szerez­tünk, és ebben a csapatban még maradt tar­talék. SIMON JÓZSEF jelenti Stockholmból ^ % ___________________ ^ *=F­eur2002 SVÉDORSZÁG NÉMETORSZÁG Stockholm, 15000 néző V: M. Nacsevszki, D. Nacsevszki (macedónok) SVENSSON FRITZ PETTERSSON 6 Kehrmann 2 OLSSON 7 Zerbe 4 Lindgren STEPHAN 6 (1) Frandesjö 4 Schwarzer 3 Wislander 3 Hens VRANJES 4 KRETZSCHMAR 6(1) GENTZEL (kapus) Ramota (kapus) Sívertsson Von Behren 1 LÖVGREN 8(5) DRAGUNSKI 6 Andersson 1 Petersen Larsson Baur 3 (1) Edző: Edző: Bengt Johansson Heiner Brand Hétméteresek: 6/5 ill 4/3 Staffan Olsson, ha minden igaz, búcsúzik - mégpedig Európa-bajnoki arannyal KÉZILABDA, NB I, nők - elmaradt a várt csata, mert a gyenge kezdés után már nem tudott talpra állni a Debrecen a győri sportcsarnokban Negyedóra alatt eldőlt a rangadó HAVASRÉTI BÉLA Győrött és Debrecenben egyaránt sze­retik a kézilabdát, így a vidéki fellegvá­rak mérkőzése mindig rangadónak szá­mít. Ráadásul a két klubnál nagy súlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre, így a zöld-fehérek és a piros-fehérek kere­tében hemzsegnek a saját nevelésű já­tékosok. A Graboplast ETO az EHF- kupában, a DVSC-Valdor a KEK-ben jutott a nyolcaddöntőbe, s két héttel az európai kupamérkőzések előtt nagy várakozás előzte meg egymás elleni rangadójukat. Hatalmas csatára, az utolsó pillanatokig kiélezett küzdelem­re várt a Magvassy Mihály Sportcsar­nok közönsége - ez azonban elmaradt. A kissé enerváltan kezdő hajdúsági együttest ugyanis a magabiztos véde­kezéssel és gyors lerohanásokkal ope­ráló hazai csapat tíz perc leforgása alatt a padlóra küldte (10-2). A debreceniek elkapkodták támadásaikat, néhány passz után kapura lőttek, ez a stílus pedig feküdt a győrieknek. Talán éppen ezért kért időt Váczi Sándor , s a vendégek mestere igyekezett kihúzni a győriek méregfogát. A hazaiak irányí­tóját, Görbicz Anitát próbálták meg követő emberfogással semlegesíteni a debreceniek, ám ez sem hozott jelen­tős változást a játék képében. A győriek továbbra is fegyelmezetten, és kitűnően védekeztek, a kapuban Sirina bravúrt­ bravúrra halmozott, a meg­szerzett labdákkal pedig villámgyors támadásokat vezetve érték el góljaikat, így jelentős előnnyel térhettek pihenőre. Fordulás után kissé visszavett a tempóból a Rába-parti csapat, de így is tetszés szerint érte el góljait, a kö­zönség nagy örömére még látványos kínai figurát is bemutattak Gör­­biczék. Tetemes, tizenöt gólos hazai vezetésnél Vara edző valamennyi cse­rejátékosának lehetőséget adott, de a győriek előnye így is csak némileg csökkent. A debreceniek számára az jelenthet némi vigaszt, hogy a második félidőt döntetlenre hozták. Vura József: - Nagyon jó játékkal, magabiztosan győztük le a kupában ugyancsak eredményesen szereplő­ debre­cenieket. Váczi Sándor: - A Győr kezdő­sora még túlságosan nagy falat a számunkra. GYŐRI GRABOPLAST ETO KC DVSC-VALDOR A mérkőzés osztályzata: 3 Győr, 2000 néző. V: Kékes Cs., Kékes P. SIRIIA Szász Lovász 3 Szabados KINDL 3 Gálás 2 (1) GÖRBICZ 5 KOCSIK 5(1) Moszkovaja 4 Nyilas NITESCU 5 Szűcs 4 VÉRTEN 7 Madai Petróczi (kapus) Rácz 3 Mehlmann 3 BUGLYÓ 5 Kulcsár Gy. Halcsik Jókai 1 Öotus Horváth R. Jeddi 1(1) Köbli 2 Gaál 2 Jenőfi Edző: Edző: Vura József , Váczi Sándor Az eredmény alakulása. 3. p.: 3-0.10. p.: 10-2 16. p.:13-3. 23. p.: 16-6. 35. p.: 21-10. 46. p.:28-13 Kiállítások: 4. ill. 8 perc Hétméteresek: 3/2, ill 5/3 Mestermérleg ■ mm ■■■■í 1 Dunai err 16 151 -498-347 31 2. FTC 15 14-i 503-361 28 3. Győr 16 122 2 456-383 26 4. Cornexí 16 11-5 509-403 22 5.DVSC 169 -7 459-433 18 6. H.vásárhely 177 1 9 428-479 15 7 Vasas 166 -10 400-464 12 8. Vác 165 -11 418-519 10 9. Békéscsaba 174 -13 431-5118 10. X. Spartacus 172 -15 395-4694 11 Esztergom 162 -14 396-5244 FOTÓ: MEGGYESI BÁLINT Görbicz Anita, a győriek fiatal irányítója remekelt a Debrecen elleni rangadón