Nemzeti Sport, 2002. április (13. évfolyam, 88-116. szám)

2002-04-15 / 101. szám

14 Csapatsportok 2002. április 15., hétfő nemzeti sport JÉGKORONG, Divízió-1-es világbajnokság, Dunaújváros, Székesfehérvár Diadalmas bemutatkozás Dunaújváros, 2000 néző, V: Jónak (szlo­vák), Masin (szlovák), Szubbutin (kazak) SZUPER - Tőkési, Keng Hua - Uu Ven, Kangyal, PALKOVICS Jin Kaj, Hu Csiang, 1 (1], OCSKAY 2, Csen Kuang-hua, Kovács (1], Hon­áth Csang Lej, Vang Ta- A„ Tokaji (1], Peterdi Kaj, KUAN HSZIAO- 1, Majoross, LADA- P0, Liu He-nan, NYI (1], Szuna, Sze- Meng Hszian-sen, K­g (1], Sándor (1], Tu Csao, Ma Hang, Erdősi 1, Csibi 1, Ge- Csuo Jü-ti, Csin Taj­­bei, Svasznek, Si- ri, Liu Jong-csüan­ mon, Kaszala, Vaj Pan Jü-csiang, Vang Je, Csao, Jan-tao, Jang Lej, Su Jao, Suj Hung-csao Szövetségi Szövetségi kapitány: kapitány: Jan Jasko Vang Kuo-cseng Kiállítások: 12 ill. 8 perc Hazai világbajnokság, bemutatkozó mérkőzés... Ez mindig nehéz. Különösen, hogy egy papíron gyen­gébbnek tartott csapat - jelen esetben a kínai válogatott - az ellenfél. Mert ezen a meccsen egyszerűen nem lehet hibáz­ni, még akkor sem, ha az ázsiaiak innen Európából mindössze évente egyszer, az éppen esedékes világbajnokságon látha­tóak, így előzetesen nem sok információ szivárgott ki róluk. Ám amit mégiscsak sikerült megtudni, az alapján valóban nincs különösebb ok az aggodalomra: a hét közben - már itt Magyarországon - két edzőmeccset is játszottak, s mindket­tőt elbukták: a horvát válogatott ellen 1—2-t, a honi bajnokság bronzérmese, a Ferencváros ellen pedig 3-7-et játszot­tak. Ha taktikáztak, ügyesek. Ha nem, gyengék... Az első percek mindenesetre ez utób­bit támasztják alá, hiszen a mieink látha­tóan jobban korcsolyáznak, gyorsabbak, minden különösebb gond nélkül men­nek el a pirosak mellett. Mindössze negyvenhét másodpercet kell várni az első­ magyar helyzetre, ám azt Ladányi úgy ahogy van el is puskázza, majd az azt követő tíz másodpercben Peterdi és Majoross is betalálhatna Keng Hiút kapu­jába. De egyikük sem talál be... Aztán jön az első magyar emberelőny, s ezalatt a mieink továbbra is csak a hely­zetekig jutnak, miközben kis híján gólt kapnak: egy gyors kontra végén Szuper­nek kell hárítania, mégpedig igencsak kritikus helyzetben. Az első figyelmeztető jel. Aztán Szuna hibázik, Szélig pedig csak kiállítást érő szabálytalanság árán tudja megakadályozni a nagyobb bajt. Eggyel több kínai a jégen, akad is gond hátul bőven: Kuan Hsziao-po és Szuper párba­ját a magyar kapus nyeri, a nézőtéren pe­dig még másodpercekkel később sem mernek levegőt venni. Levi, ez elképesztő bravúr volt! Szélig még kinn ül a büntetőpadon, amikor Palkovics a magyar harmadban elcsíp egy korongot, meglódul, s bár rán­gatják rendesen, annyi ereje még van, hogy Ocskayhoz passzoljon, ő viszont rendkívül gyatrán a kapusba lő. A szlovák bíró - biztos ami biztos - a Palkovicsot gyötrő kínait kiküldi két percre, de ez a létszámfölény is az enyészeté: Kovács zse­niális passza után megintcsak Palkovics lódul meg, de Keng Huan ezúttal sem tudja átverekedni magát. Lőjjünk már gólt gyerekek! Hiába, egyszerűen minden kimarad, a kapuig könnyedén eljutnak a mieink, ott aztán megáll a tudomány. A 13. percben már mindenki gólt kiállt, de Fortuna most sincs velünk: Csibi ajtó-ablak helyzetből a felső kapuvasat találja el. Az a hülye vas, az az oka mindennek, mond­hatnánk szegény Hofi után szabadon és most még igaz is lenne. Most tényleg az volt a hibás, meg talán egy kicsit Csibi is lejjebb lőhette volna azt a fránya pakkot. Nagy a fölény, de hol a gól? Hogy hogy hol? Hát ott, Keng Hua kapujában... A 14. perc meghozza azt, ami már tényleg nagyon érett: Ladányi rendkívül szemfülesen lehalássza a kínai kapu hálóján hátul megpihenő koron­got, Peterdi elé csúsztatja, s mire az ázsi­aiak észbe kapnak, már Keng Hua mel­lett a bal sarokba passzol. Na végre... így azért csak jobb nekifutni a máso­dik harmadnak. Meg lehet szépen nyu­godni és aztán jöhet az, amit igazán tud a Jasko-csapat. Aztán a második harmad­ban ez csak félig sikerül, a megnyugodás­­sal nincs is semmi baj, de mintha túlzás­ba vinnék Ocskayék, hiszen jócskán vis­­­szaesik a színvonal. Ami - legyünk őszin­ték - előtte sem volt túl magas... Szóval amolyan békés korcsolyázgatás folyik a jégen, s ez nem nagyon hozza lázba a szurkolókat sem. Időnként jön egy-egy síppal, dobbal kísért „Hajrá Magyaror­szág!”, de valahogy nem az igazi. Ez sem... M­ert a játék sem. Már több mint tíz perc ment el a második etapból és eddig mindössze egy Pan Jü-csiang bombát és az ehhez kötődő Szuper-spárgázást (va­lóban szuper volt), valamint egy Palkovics helyzetet és Liu Ven parádés szerelését jegyezhettük fel. Mit szépít­sük, unalmasan csordogál a meccs, alig­­alig történik valami. Még jó, hogy van egy Palkovicsunk, akitől viszont bárme­lyik pillanatban várhatunk valami várat­lant. M­ondjuk egy gólt... Úgy látszik a tizennegyedik perc „be­jön” a magyar csapatnak, mert a második harmadban is ekkor kapitulál Keng Hua. Tokaji „hétmérföldes” passza után (sab­lon, de attól még igaz: ennek a korong­nak szeme volt...) a Volán és a válogatott 24-ese a bal szélről élesen a jobb sarokba bombáz. Szunát kiállítják, de most már ez sem gond, sőt... Ocskay elcsen egy pakkot, egy csel jobbra, egy lövés a hos­­­szú sarokba és máris 3-0­­ ide. Na, így azért már csak jobb, ez a meccs már megvan. Fel lehet lélegezni. El lehet lőni egy zseniális gólt... Igen, a negyedik vitathatatlanul az. Ahogyan Palkovics Kovácshoz teszi a ko­rongot, ahogyan a szélső elfekteti Keng Huát, majd hanyagul otthagyja a játék­szert Ocskaynak, s ahogyan az Alba Csicsónak becézett centere a jégen fetrengő kínai portás fölött már-már megalázó módon a kapuba emel... Ez kérem, igazi mestermunka! Kár hogy épp most jön a szünet, hi­szen a fiúk lendületben vannak, négy perc alatt lőttek három gólt, a hangulat is egyre jobb. A negyedórányi állás azon­ban ismét megtöri a lendületet. M­egint csak korcsolyázhatnak... Egy-egy lövés időnként megtöri az egyhangúságot, de láthatóan mindkét ol­dal elkönyvelte a magyar győzelmet. Pe­reg az idő, igazi történés nélkül. Lehet, hogy megint a tizennegyedik percre várnak a mieink? Ha igen, Erdősi elrontja a „játékot”. Még csak a tizedik percben járunk, ami­kor Sándor, a kínai védők és a kapus együttes közreműködése után bekotorja az ötödiket. Nem sokkal később pedig már féltu­catnál tartunk. Szélig bombáz, Keng Huáról kijön a korong, Csibi pedig el­húzza mellette, és a kapu közepébe emel. És még sehol a tizennegyedik perc. Aztán az is eljön, sőt el is múlik. Gólt most nem hoz, de már mindegy. Csak gólt ne kapjunk. Olyan szép ez így: az egyik oldalon sok, a másikon pedig nul­la. Az utolsó két perc. Igazi gálahangulat, a játékmegszakítások zenefelelőse is tesz arról, hogy a szurkolók jól érezzék ma­gukat. Persze ők így is elvannak, a befe­jező százhúsz másodpercet végigtapsol­ják. Nyertek a fiúk, szórtak egy hatost a kínaiaknak, a bemutatkozás tehát sikeres, pedig - tudják - egy hazai rendezésű vi­lágbajnokságon a premier mindig nehéz. Ennél már csak egy valami lehet rázó­sabb. A második meccs. Hétfőn a britek jönnek... Peterdi Imre első gólja mérföldkő volt a mienk számára, ezt követően sziporkázni kezdett Jan Jasko alakulata |[ I. harmad II. harmad III. harmad összesen Gólok_________________1__________3________2_________6 Kapufa________________1__________0________0_________1 Védett lövés____________17_______6________13______36 Összes lövés kapura_______19________9________15________43 Blokkolt lövés___________4__________3________5_________12 Lövés mellé/fölé__________3__________2­3_________8 lövések összesen__________26 14________23__________63 Lövés­hatékonyság (%) 1/26 4% 3/14 21% 2/23 9% "I 6/6310% Kiállítás (perc)___________4__________6________2_________12 Védések száma__________8__________8________2_________18 Kapott lövések száma______8__________8________2_________18 Kapott gólok____________0_________0______0 0 Kapusteljesítmény (%) 8/8100% 8/8100% 2/2100% 18/18 100% |­I. harmad II. harmad III. harmad­ összesen Gólok_________________0________0_________0_________0 Kapufa_________________0________0_________0_________0 Védett lövés_____________8________8_________2________18 Összes lövés kapura________8________8_________2________18 Blokkolt lövés____________1________5_________3_________9 Lövés mellé/fölé_____ 3_________0_________0_________3 Lövések összesen___________12_________13 5__________30 Lövés­hatékonyság (%) 0/12 0% 0/13 0%______0/5 0% 0/30 0% Kiállítás (perc)___________4_________4_________0_________8 Védések száma___________17________6_________13________36 Kapott lövések száma______18________9_________15________42 Kapott gólok_____________1________3_________2­6 Kapusteljesítmény (%) 17/18 94% 6/9 67% 13/15 87% 36/42 86% MESTERMÉRLEG j - Az első mérkőzés mindig nehéz egy­­ világversenyen, az első harmad pedig, különösen. Miután megnyugodtunk, s már szép gólokat ütöttünk, s olykor, s látványosan is játszottunk. Örülök,­ hogy jól rajtolt a csapat, az eredmén­nyel elégedett vagyok. Azt mindan­­­­­nyian tudjuk, hogy a britek ellen holnap többre­­ lesz szükség. JAN JASKO a magyar válogatott szövetségi kapitánya J­ános Ja­n­c­s­i­n­i SZERINTEM : Az első harmadban látszott, nyomja a te­her a fiúk vállát, sokáig bénítólag hatott­­ rájuk a kötelező győzelmi tudata. Megr­e­ j­­­megtek a kezek, amit jól mutatott, hogy a három leggólerősebb játékosunk, Ladányi, |­­ Palkovics és Ocskay is nagy helyzetet pus­kázott el. Túl merev, ideges volt a csapat, \ \ sok volt a pontatlan átadás. Viszont min­­­ \­den­képpen pozitívumként értékelendő a­ : meccs ezen szakaszában is az az óriási \ \ küzdőszellem, ami végül az első gólt jelen­ \ \ tette. Ladányi szemfülesen, nagy elánnal \ j piszkálta ki a korongot, majd tette Peterdi­ elé. Ez a „talált gól” - mm mi ezt i­s egyértelműen így nevezzük - felszakadt­­­­­­­totta a gátakat, néhány szép támadást is i­s láthattunk a srácoktól. A helyzeteket­­­­ azonban ekkor, és a második harm­ad első iflében is elkapkodták, amire vigyázni i­s kell, mert a jobb csapatok ellen végzetes le­­­­­­het. Bevallom, kicsit hiányérzetem volt ek­­­­­kor, hiszen én azt vártam, csak három j­ó sorral játszunk, mondván: többet legyenek régen azok, akik sokat bizonytalankodnak, s­­ hogy korongbiztonságot szerezzenek. A­­ második gólunk után aztán nem volt pár­ 1 I­dén, esélyük sem volt a kínaiaknak, akik a­­­­ negyedik találatunkat talán meg is tapsol­ták, olyan szép volt! Mindenképpen ki­ i­s emelném Szuper Leventét, aki valljuk be,­­ az első harmadban a ritka kiírni támadá­­­­­soknál ziccer­eket fogott. Ezekre a bravú­­­­­­rokra óriási szüksége volt a csapatnak, s 1 mm hátrányban még idegesebbek lettek­­­­ volna a fiúk. Azt üzenem nekik, hogy több­­­­ önbizalommal, bátran játszanak! 1 Ez történt még A vb nyitómeccsén a norvégok nem teketóri­áztak: az első harmad 15. és 17. perce között négy gólt is ütöttek teljesen lelombozva az addig jól védekező, és végül súlyos, 8-1-es vereséget szenvedő románokat. A brit-dán derbi jóval kiegyensúlyozotabb csatát hozott. A kemény hokit játszó britek az első harmad­ban egy a kapusról lecsorgó góllal szereztek vezetést, majd amikor a második játékrész­ben Johnsen egyenlített, Hurley révén rögvest visszaszerezték az előnyt. Mi több, az esélyte­lenebbnek vélt gárda Shields szép góljával meg is duplázta azt, ami után a dán kapitány alapos fejmosásban részesítette tanítványait. Meglett a hatása: Staal, majd Damggard is góllal büntette a britek keménységét, így az utolsó harmadra maradt a döntés. Ebben már nem volt vita, melyik a jobb csapat. V: F ■ ' - "■ Ki - : . Ny: 'Mi (magyarok) Gólok: Magnussen (10:51: Vikingstad, Mats Trygg), Aaby (14:46; Knold, Dahlstrom), Nygard (15:08; Ask, MatsTryg­­g), Myrvold (15:48; Jakobsen), Skroder (16:31; Myrvold), Vikingstad (20:46), Skroder (50:06; Jakobsen, Johnsen), Fjeid (56:39; Knold, Olsen), ill. Selea (25:05: Timaru, Cazacu) Kiállítások: 10, ill. 10 perc Dánia-Nagy-Britannia V: Kaislehto (finn), Garsjo (norvég), Neuwirth (osztrák) Gólok: Johnsen (23:51; Damgaard), Staal (36:31; Damgaard), Damggard (37:54; Andreassen, Grey), Green (42:37; Skygge),; Molgaard (59:03; Grey. Jensen), ill. Hand (04:55; Shields), Hurley (24:14; Dixon), Shields (27:34; Longstaff, Hoad) Kiállítások: 8, ill. 21 perc+ végleges fegyel­mi (Hurley) Dánia-Románia 13.00 Norvégia-Kína 16.30 Magyarország-Nagy-Britannia 20.00 A világbajnokságról tudósított: AMLER ZOLTÁN, BENKE ZOLTÁN, SZŰCS MIKLÓS 1. Norvégia 1 1 - - 8-1 2 2 Magyarország 1 1 - - 6-0 2 3. Dánia 1 1 - - 5-3 2 4 Nagy-Britannia 1 - - 13-5 0 5. Kína 1 - - 1 0-6 0 6. Románia 1 - - 1 1-8 0