Nemzeti Sport, 2002. május (13. évfolyam, 117-144. szám)

2002-05-02 / 117. szám

2002. május 2., csütörtök nemze sport MAGYAR KUPA-DÖNTŐ. A lilák cseh légiósa egy drámai befejezés során lőtte nemzetközi porondra csapatát Robert Vagner, a megmentő A mérkőzésről tudósított: KECSKÉS ISTVÁN, KUN ZOLTÁN *­­ De hol van Túlio? Nem állítjuk, hogy a brazil támadó úgy hiányzik az Újpestnek, mint futballszur­­kolónak a sörösüveg, de kétségtelen, igen meglepő, ha Glázer Róbert csapata a csatár nélkül kezd. Túlióval azonban jó­val nagyobb csúfság esett meg, mert­hogy még a keretbe se került. Edzője ugyan taktikai okokkal magyarázta a labdazsonglőrnek csak jókora túlzással nevezhető brazil hiányát, ám gyanítjuk: lehet bármilyen offenzív vagy defenzív, a WM-rendszert vagy a csatár nélküli játékot favorizáló egy taktika, ha a tava­szi idényben Túlio csak a húszmilliós vételár borravalóját szolgálta volna meg, máris bérelt helye lenne csapatában. Ám a futballista néhány valóban tetszetős megmozduláson és egy-két „jókor állt jó helyen” típusú gólon kívül bizony vajmi keveset produkált. Jó passzban van viszont Lőw Zsolt, a meccs előtt ugyanis megtudtuk: a védő csütörtökön utazik Cottbusba, és egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az Energie játékosa lesz. A Haladás bezzeg a brazilokra épített, négyen is bekerültek a csapatba. Szentes Lázár a legjobb összetételében küldhet­te pályára csapatát - bár az edző megje­gyezte, hogy a legjobb mindig a győztes együttes összeállítása, márpedig a csata vége még jóval odébb van... Igaz, rög­vest közelíthetett volna a Szombathely az össznépi dzsemborihoz, ám Alex nem volt eléggé higgadt. A csatár pedig nyu­godtan példát vehetett volna a roham­rendőrökről, akik öt perc múlva mimika nélkül tűrték a két méterről feléjük ordí­tott „Gyilkosok, gyilkosok­” skandálást. A­­ laladás-drukkerek nagy felháborodását az váltotta ki, hogy a készenlétiek bema­síroztak a szektorokba, és kivitték az egyik füstbombázó fanatikust. Kétségte­len: a pirotechnika tiltott, de a rendőr­ség mai megítélését ismerve talán nem kellene állandóan erőt fitogtatni... (Te­gyük hozzá, a biztonságiaknak sem: ta­lán be lehetett volna engedni Bozóky Im­re MLSZ-elnököt a VIP-szobába két perc tanakodás nélkül is.) Demonstrációból elég volt úgyis az, amit a pályán láttunk. Konkrétan az, hogy az újpestiek az átszunyókált első két perc után megmutatták: igenis szán­­ják-bánják az elmúlt hetek arcpirító félidejeit, és ezúttal nem ismernek par­dont. Alex nagy ziccerét követően átvet­ték az irányítást, és a mezőnyfölényt ha­marosan már helyzetek is követték. Hogy gólok nem, arról Takács Tamás te­hetett, aki kétszer is jelezte, hogy a szombathelyi csapat leghátul is nagyon erős­­ fájdalom, néha azonban kihagy. Az addig is feltűnően agilis - pláne Túlióhoz képest... - Robert Vagner ugyanis majd harmincról suhintotta be a lilák vezető találatát, márpedig ilyen tá­volságról egy kapusnak nem illik gólt kapni. Hogy ez csak kisiklás (de milyen sokba kerülő kisiklás!) volt, azt hamaro­san tapasztalhattuk, hiszen a kapus kis­vártatva már biztosan szedte le Koro­­lovszky Gábor léc alá kívánkozó labdáját. Ennek ellenére a zöldek igen szomo­rúak lehettek: Vagner gólja után jobban játszottak, és többször is az újpesti tizen­hatos közelébe kerültek, de komoly gól­helyzetet nem tudtak összehozni, így felhördülést csak az váltott ki, amikor a hangosbemondó közölte: az egyik par­koló autó tulajdonosát várja a rendőrség, mert kocsija texasi kúttá vált - ömlik be­lőle az olaj. Az autómentésre induló balszerencsés talajt megnyugtathatjuk: a félidő hátra­lévő részében az égvilágon semmiről sem maradt le. A második játékrész elején ugyan je­lentős erőket mozgósított Szentes Lázár (Juhász Tamás és Almir Filipovics érke­zett), ám a Haladás ott folytatta, ahol negyedórával korábban abbahagyta: meddő mezőnyfölény, helyzetek nélkül. Ez a játék persze annyira sem kifizetődő, mintha Mike Tyson a jövőben lánykollé­giumot vezetne, így pedig egyre szkepti­­kusabbá váltak a zöld-fehér szurkolók. Gyanítjuk, az ellenoldalt sem nyűgözte le túlságosan sajátjaik teljesítménye: Radek Sloncík ugyan egy kontra alkalmá­ból parádésan csavarta volna a bal felső­be a labdát, ha Takács mutatóujja meg nem akadályozza ebben, de a cseh játé­kos lehetőségén kívül az újpestiek bi­zony csak az időhúzásban jeleskedtek. Posza Zsolt ezt annyira tökélyre fejlesz­tette, hogy egy sárgát is elkönyvelhetett. Hiszik, nem hiszik - a második félidő­ben ez is jelentős eseménynek számított. Mielőtt azonban teljes apátiába zuhan­tunk volna a gyenge félóra láttán, előbb Alex tesztelte Posza képességeit, majd Halm­osi Péter gurított kapura­­ a kapu­ba. Utóbbi lövésről nemcsak az eredmé­nyessége miatt illik bővebben megemlé­kezni, hanem azért is, mert Leandro ügyes meglátása és Halmosi okos gurí­­tása eléggé kitűnt ebből a színvonalta­­lanságból. Elvégre a ballábas futballistát senki sem szólhatta volna le, ha amúgy „becsukom a szemem és belerúgok egy jó nagyot” módra cselekszik. A zöldek egyenlítése teljesen megérdemelt volt, hiszen nem jár a győzelem egy olyan csapatnak, amelyik kilenc emberrel áll esetenként saját tizenhatosán belül. Persze az egyenlítés után és főként a hosszabbításban mindez megváltozott: a Haladás elkészült erejével, a lilák így a kapujuk elé szögezhették a vasi alakula­tot, pedig már sem Sloncík, sem a szin­tén megsérült Tokody Tibor nem volt a pályán. A fölény azonban helyzetekben nem mutatkozott meg. Az ilyen percek egy átlag bajnokin eléggé unalmasnak tűnnek, itt azonban már csak a nagy tét miatt is a szokottnál tempósabban kala­páltak a szívek. Vagner azonban nyu­godt maradt, a legutolsó percben nem hibázott, és jöhetett a lila fieszta, amit bölcsen már a rendőrök sem akadályoz­tak meg. Mivel a pályán legalább ötszáz újpesti volt, Ábrahám Attila bíró jobbnak látta lefújni a mérkőzést, amelyről meg­állapítható, hogy nem a jobbik csapat győzött, hanem a szerencsésebb. Mindez persze nem zavarta az újpesti szurkolókat, akik még sokáig éltették csapatukat bent a pályán, közösen a szombathelyiekkel. A döntő nem hozott jó meccset, de legalább izgalmas volt, és egy szerencsés, egy csodálatos és egy nyugodt gól miatt még sokáig emléke­zetes marad. Ez is valami. Jó: Szekér, Halmosi, Leandro, ill. Vagner, Sloncík, Tamási Gólszerző: Vagner (0-1) a 26., Halmosi (1-1) a 74., Vagner (1-2) a 120. percben Sárga lap: Lőw (kezezésért) a 48., Posza (idő­húzásért) a 61., Szekér (Vagner felrúgásáért) a 65., Poljakovic (labdaelrúgásért) a 73., Tamá­si (Halmosi felrúgásáért) a 76., Filipovics (Lőw buktatásáért) a 85., Japa (Tokody bukta­tásáért) a 97, Somfalvi (Szélesi buktatásáért) a 105. percben Szögletarány: 3:6 (3:4,3:5, 3:6) Vezette: Ábrahám (Balajti, Georgiu) így bíráskodott: Ábrahám Attilának volt már jobb mérkőzése is. A találkozó elején volt ti­zenegyes gyanús szituáció az újpesti tizen­hatoson belül, s a rutinos bíró a 88. percben sem ítélt büntetőt akkor, amikor Juhász vitte földre a szombathelyi tizenhatoson belül Vagn­­ert. A játékvezetőnek ezen kívül több vitatható ítélete akadt, így a kupadöntő nem az ő telje­sítményéről marad emlékezetes. A Cottbusba készülő újpesti Lőw Zsolt­­ jobbra­ nagy csatákat vívott Kaj Andrással ■Lifp | 8. OLIVER-HALIlOÁS ÚJPEST FC Takács T. Posza Kaj Kunzo Flavio Pim Tamási Szekér Közel Somfalvi Lőw Némethy Szélesi Leandro Erős Selymes Sloncík Fred Korolovszky Alex Tokody Halmosi Wagner Vezetőedző: Vezetőedző: Szentes Lázár Glázer Róbert E­SK WM Némethy helyett Ju­ Sloncík helyett Pol­­hász a szünetben, Red­jakovic a 68., Tokody helyett Filipovics az 55., helyett Móri a 99. perc- Flavio Pim helyett Japa ben a 67. percben FÉNY ÉS ÁRNYÉK A közönség érdeklődése méltó volt a kupadöntőhöz, hiszen bajnokikon ritkán látható tömeg gyűlt össze a győri stadionban. A két tábor is ala­posan kitett magáért, az éneklés mel­lett a szombathelyiek egy kis füstölés­sel és lufizással, a lilák pedig a piro­technika mellett egy szép koreográ­fiával tudatták csapatukkal: ők is itt vannak, és kupagyőzelemre számíta­nak. Kár, hogy a végén csak az egyik fél örülhetett... Éppen húsz éve nyert bajnokságot a győri futballcsapat, és e jeles alkalom­ból a kupadöntő rendezői úgy dön­töttek, hogy emlékeztetik a szurkoló­kat erre az aranyra. Igen ám, de a ko­rábban már beharangozott ünneplés elmaradt: bár az akkori győri csapat­ból többen is a lelátón ültek (Glázer Róbert és Szentes Lázár pedig ugye­bár a két kispadon...), Verebes József mester nem jelent meg, így nem vé­gezhette el a számára felkínált kezdő­rúgást. A Mágus egy Győr-meccsre tartogatja ezt a mozdulatot... MESTERMÉRLEG Drámai küzdelemben balszerencsés vereséget szenvedtünk. Nehéz szavakat találni egy ilyen meccs után... SZENTES LÁZÁR a Haladás vezetőedzője Nagyszerűen küzdöttek a fiúk, és erővel is jobban bírtuk. Nyugodtan kijelenthetem, megérdemelten ke­­­­rült újpestre a Magyar Kupa. Kö­­­­szönet érte mindenkinek, vezetőknek, játékosoknak és lelkes szurkolóinknak egyaránt. GLÁZER RÓBERT az Újpest vezetőedzője g Hazai labdarúgás 3 PERCRŐL PERCRE 2. perc: Az újpesti tizenhatoson be­lül Tamási akart felszabadítani, ám hátba rúgta Korolovszkyt, akiről Alex elé pattant a labda. A brazil csatár tíz méterről a bal alsó sarkot célozta meg, ám Posza menteni tudott. 14. perc: Tokody cselezte be magát a bal oldalon a tizenhatoson belülre, egy ütemet kivárt, majd az alapvonal közeléből középre passzolt az érkező Vagnerhez, aki hat méterről, jobbal telibe találta a kivetődő Takács Ta­mást. 17. perc: Tokody emelte középre a labdát a jobb oldalról, Vagner ismét jókor volt jó helyen és 12 méterről alig fejelt a kapu fölé. 20. perc: Vagner lódult meg közé­pen a Haladás kapuja felé. A tizenha­tos előtt játékba hozta az őt bal olda­lon követő Erőst, aki 14 méterről job­bal célozta meg a kaput, ám Takács vetődve hárított a jobb alsó sarok elől. 26. perc: Vagner vezette fel a labdát a Haladás térfelén, senki nem zavarta meg (ellentétben Tokody Tiborral, aki keresztmozgásával összekavarta a szombathelyi védelmet), így 2­5 méter­ről, jobbal ellőtte a labdát, ami a vető­dő Takács Tamás keze mellett a jobb alsó sarokban kötött ki. 0-1 40. perc: A szombathelyi kaputól 26 méterre Selymes vitte földre Vagnert. A szabadrúgáshoz Korolovszky állí­totta le a labdát, ám a nagy erővel fél­­magasan ellőtt labda pont középre tar­tott, így Takács könnyedén megfog­hatta. 49. perc: Fred hozta fel a labdát, és mivel a közelébe sem ment senki, nem sokat teketóriázott, ballal, 28 méterről lőtt is, ám Posza előrevetődve magá­hoz ölelte a labdát. 57. perc: Tokody hozta játékba a bal oldalon kilépő Sloncíkot, aki bemuta­tott egy cselt a pálya közepe felé, majd 22 méterről, jobbal megcélozta a bal felső sarkot. Takács a levegőben úszva szögletre mentett. 70. perc: Vagnert húzta vissza Kaj a Haladás kapujától 28 méterre. Korolovszky szabadrúgása után a bal felső sarok felett szállt el a labda. 71. perc: Alex vezette a labdát kö­zépen az Újpest kapuja felé, majd 17 méterről, nagy erővel el is lőtte, ám Posza vetődve előbb kiütötte a lab­dát, majd utána ugorva magához is ölelte. 74. perc: Leandro gurította középre a labdát jobb oldalról, a szögletzászló közeléből. Lapos passzára érkezett Halmosi, aki ballal, 18 méterről, a bal alsó sarokba lőtt. 1-1 90. perc: Halmosi emelte középre a labdát a bal oldalról, Filipovics a ka­putól 12 méterre egyedül fejelhetett. A labda lágyan szállt Posza keze felé, aki ezek után a frászt hozta társaira, mivel kezéből felperdülve a kapu felé pattant a labda, ám másodjára a kapus magához ölelte. 92. perc: Erős ugratta ki Tokodyt középen, a csatár 12 méterről egyből lőtt, ám Takács vetődve menteni tu­dott. Az ellentámadásban Japa szök­tette a balösszekötő helyén Halmosit, aki ballal 12 méterről alig lőtt a jobb felső sarok fölé. 95. perc: Erős passzolt Vagnerhez a szombathelyi tizenhatos előtt. A csatár kapura fordult, majd 17 méterről job­bal alig lőtt a bal alsó sarok mellé. 120.­­perc: Leandro vesztette el a labdát a szombathelyi térfélen a jobb oldali szögletzászló közelében, így Poljakovic középre adhatott, a bal ol­dalon érkezett Vagner, aki mellel le­vette a labdát, majd egy pattanást kö­vetően öt méterről ballal kilőtte a jobb alsó sarkot. 1-2 HIRDETÉS TO<11c>TI A Haladás FC öltöztetője ACTIVE SPORTWEAR 1185 Budapest, Üllői út 749., telefon/fax: 292-5845