Nemzeti Sport, 2002. augusztus (13. évfolyam, 206-235. szám)

2002-08-01 / 206. szám

2002. augusztus 1. csütörtök nemzet/sport BAJNOKOK LIGÁJA-SELEJTEZŐ, MÁSODIK FORDULÓ, ELSŐ MÉRKŐZÉS: Darko Ljubojevics átemelése döntött Sok helyzet de csupán egy gól A mérkőzésről tudósított: PIETSCH TIBOR, TÓTH PÉTER Egerszegi premier Budapesten: a 82 esztendeje alapított ZTE első nemzet­közi fellépésére készülődött szerda es­te. Fájdalom, nem a saját otthonában, hanem „idegenben”, a Ferencváros Üllői úti létesítményében. Igaz, a játé­kosoktól azt is tudjuk, bármerre jártak az elmúlt napokban, olyan szeretettel és kedvességgel találkoztak, mint gyer­mekkorukban karácsonykor. Azt persze nem titkolták a kezdést megelőzően, hogy valamelyest feszül­tebbek, mint mondjuk a Teskánd elle­ni edzőmérkőzés előtt (magunk között­ azt az eredményt szíves-örömest elfo­gadtuk volna, hiszen a kilencven perc során 11 gól született, mindegyik zala­egerszegi kiadásban). Bozsik Péter edző (vezető- vagy pályaedző, azt ki-ki dönt­se el) mindenesetre igyekezett meg­nyugtatni labdarúgóit, többek között azzal a kétségkívül helytálló megjegy­zéssel, miszerint még egyszer nem tel­jesíthetnek olyan rosszul, mint tették azt múlt szombaton a Kispest ellen. Amúgy, ha az a szakembertől függött volna, bármennyire is várta egy megye (no jó, egy ország) a BL-selejtezőt, le sem kellett volna játszani a találkozót. Elvégre a legendás Bozsik József fia jó előre megmondta, hogy 3-1 lesz a vé­ge, természetesen ide... Talán ezért, talán más okból skandálták a tribünön ülők és állók a tréner nevét hossza­san... Apropó, tribün, a különvonattal, bu­szokkal, kocsikkal mintegy 220 kilomé­tert zötykölődő fanatikusok mit sem törődtek a váratlanul a nyakukba zúdu­ló égi áldással, hiába szakadt az eső, hi­ába dörgött, villámlott, csak úgy zen­gett az egerszegi publikum. Ének az esőben: az egyik méltán népszerű Queen-nótán alapuló ZTE-induló üvöltött a hangszórókból és a torkok­ból, mielőtt a felek kifutottak a gyepre. Még egy bekezdés erejéig maradtunk a lelátónál: a stadion VIP-helyiségében foglalt helyet Ken Ramsden. Feltétlenül tudni érdemes róla, hogy klubtitkár­ként tevékenykedik, méghozzá a világ egyik legnevesebb egyesületénél, a Manchester Unitednél. Nyilvánvaló tehát: az angol sztáralakulat abszolút komolyan veszi a számára kötelező házifeladatnak, a zalaegerszegieket (rosszabb esetben a zágrábiakat) aján­déknak tetsző soron következő BL- selejtezőt. Ramsden úr egyébként megle­hetősen ismerősen mozgott a IX. kerü­leti pályán, mivel 1965-ben a Ferencváros-Manchester VK- találkozó alkalmával már járt itt - ter­mészetesen nem titkárként, hanem ak­tív labdarúgóként. Vissza a jelenbe: miután a magyar tá­bor (nyugodtan fogalmazhatunk így, mivel a széksorok között hála istennek más egyletek szimpatizánsai is feltűn­tek) elénekelte a Himnuszt, a sokak szerint a zalaival ellentétben alaposan meggyengült horvát bajnokcsapat kezdhette a játékot. Számoltuk: még négy másodperc sem telt el, és máris a házigazdák birtokába került a labda. Azt nem állítjuk, hogy a folytatásban csak náluk volt, az ellenben túlzás nél­kül kijelenthető: az első fertályóra a za­laiak fölényét hozta. Az edzéseken gyakorolt figurák sze­rint a társak általában Kenesei Krisztiánt keresték a labdával, kár, hogy ez idő tájt nem mindig sikerült „megtalálni­uk” a támadót. Mellesleg az elképzelés jó volt: Vincze Ottóék a darabos, lassú bekkeket lapos, gyors passzokkal pró­bálták megzavarni. A megérdemelt za­laegerszegi vezető gólt mégis egy hosszú, magas indítást követően je­gyezhettük fel, de hát ez a látogatókon kívül senkit sem érdekelt... Történt, hogy Urbán Flórián mesteri átadását Darko Ljubojevics előbb szépen lekezel­te, majd okosan átemelte a kifutó Vladimír Vasilj felett. Legalábbis kívül­ről ilyen egyszerűnek látszott... De belül persze a tétnek megfelelő (150 millió forintos „sikerdíj”, két meccs az MU ellen) ádáz csata dúlt. Az eső áztatta talajon csúsztak-másztak a futballisták, elveszett labdát, néhol ke­gyelmet nem ismerve vetették magukat harcba. Nem az elfogultság mondatja velünk, de minden szinten, így a földön és a levegőiben, a ZTE volt a jobb. Szasa­­lics akkor védett, amikor a leg­jobban kellett (lásd még: Jasmin Sza­­mardzsics lövését), a védelem egy meg­ingástól eltekintve jól muzsikált, közé­pen Radoslav Kral és Vincze szorgos hangya módjára szedte össze a labdát, a bal oldalon Egressy Gábor, a jobbon Babati Ferenc szaladgált megállás nélkül fel s alá, míg legelöl Kenesei igyekezett veszélyt okozni. Bár a szünetig nem változott az eredmény, azt azért legszögezhetjük, hogy Bozsik Péter taktikája tökéletesen bevált. Negyvenöt perc után a Zalaegerszegnél volt az előny. A pesszimisták ekkor még abban bíztak, marad ez a különbség a végére, az optimisták pedig abban, hogy mini­mum megduplázódik... Talán nem meglepő, utóbbiak voltak többen. A második felvonás úgy indult, ahogy azt az optimisták remélték - gyors egymás utánban három egerszegi lehetőség ugrasztotta talpra a nézőket. Vincze két kísérlettel (az a fránya fel­sőléc, lehet, hogy Zalaegerszegen be­pattant volna a labda...), Egressy egy­­gyel vétette magát észre, ám amivel igazán felhívhatták volna magukra a fi­gyelmet, vagyis a gól, mindhárom eset­ben elmaradt. Tíz perc telt el ebből a félidőből, mire a zágrábiak valamelyest kijöhettek a szorításból, de - és ez min­denféleképpen a ZTE-t dicséri , hely­zetek kialakítására már nem futotta az erejükből. Bozsik Péter közben cserélt, a kisebb sérüléssel bajlódó Egressy helyére Ba­log Csabát küldte be. Persze horvát kol­légája is változtatott csapatán, ettől függetlenül a játék képe nem változott, a hazaiak továbbra is magabiztosnak, határozottnak tűntek. Más szóval: ek­kor is a ZTE volt a jobb. A horvátok igazolták az előzetes várakozásokat, Egressy helyett Balog Jero helyett Boldrugac Cs. (-) a 64., Kenesei (5) az 53., Mikic helyett helyett Sabo (-) a 78., Spamic (5) az 55., Ljubojevics helyett Haszancsics helyett Koplárovics (-) a 83. Lovre (-) a 69. perc­percben Ken. Gólszerző: Ljubojevics (1-0) a 17. percben Sárga lap: Vu­kic (buktatta Babatit) a 30., Vincze­­ (dulakodásért) a 32. percben Szögletarány: 7:6 (4:0) V­ezette Álla érts (Van Nylen, Vanderhoven - mindhárom belga) így bíráskodott (6): Allaerts játékvezető az első félidőben két alkalommal is tévesen­­ítélt - igaz - a ZTE javára előzel amikor­ a Durót megütő Vincze Ottót nem állította ki a 32. percben, majd akkor is hibázott, amikor nem adott meg egy jogos tizenegyest a ven­dégeknek a 38. percben, noha Szasa­­lics egyértelműen a tizenhatoson belül buktatta Darko Vukicot, valószínűleg tényleg gyengültek (ha a bajnokság gólkirályának, Ivica Olicnak a távozására gondolunk, akkor minden­féleképpen). A Zalaegerszeg viszont, ahogy azt Bozsik Péter még a kezdés előtt ígérte, sokáig gyakorlatilag hiba nélkül futballozott. Sőt nem egy alkal­ma nyílott rá, hogy egyről a kettőre jusson. Bár azt is tény, hogy a hajrában bizony kétszer is megingott a védelem, de a szerencse a magyarok mellé állt. Ha valakit ki kellene emelni, az Ljubojevics és Vincze lenne, de marad­junk inkább annyiban, hogy az elisme­rés az egész együttesnek jár. Az első ta­lálkozó után tehát előny itt, a folytatás jövő szerdán Zágrábban (a meccset a Sport1 élőben közvetíti). És aztán remélhete­leg a Manchester ellen...­ ­ 1 * ZALAEGERSZEGI TE­NK ZAGREB Ilics 7 Vasilj 6 Kocsárdi 6 Jese 6 Urbán 6 Osibov 6 Csóka 6 Milinovic 6 Szamosi 6 Simic 6 Kral 6 Duro 5 Vincze 0. 7 Milas 5 Babati 6 Vukic 5 Ljubojevics 7 Haszancsics 6 Egressy 6 Szamardzsics 5 Kenesei 6 Krpan 5 Szakmai igazgató: Vezetőedző: Kovács Jenő Ivan Katalinic FOTÓ: NÉMETH FERENC Darko Ljubojevics (fehér mezben) elegánsan emelte át a labdát, ezzel vezetett a ZTE 046. V, 2.95.047. H, 1.70.048. V, 1.85.049. D, 2.60. 050. D, 2.65. 051-052. 053. H, 5.00. 054-076.­­ 077. D, 2.55.091. V, 1.70 092. V, 1.80.094. V, 1.70. 096. V, 1.45.105. H, 1.90. 106. D, 2.50.107. H, 1.60.108. V, 1.60.109. H, 1.50.110. V, 1.65.111. H, 1.65.112. V, 1.70. 113. H, 1.30.114. V, 1.85.115. V, 1.70.116. H, 1.70.118. D, 2.65.119. H, 2.25.120. H,3.10. 121. V, 2.30.122. H, 1.60.123. V, 2.00.124. H, 1.60.125. H, 1.75.126. V, 2.35.129. H, 2.00. 130. H, 2.95.131. H, 3.10.171. V, 1.20.172. V, 1.35.173. H, 1.30.174. V, 1.20.175. V, 2.70. 176. H, 1.25.177. V, 3.30.178. H, 1.60.179. D, 1.50.180. V, 4.00.182. H, 1.15.183. H, 1.40. 184. H, 1.15.185. H, 1.50.186. V, 4.60.187. D, 3.00.188. H, 1.40.189. H, 1.60. Az eredmények tájékoztató jellegűek, a többi szerdai esemény lapzárta után fejeződött be. HIRDETÉS­­.......... —— & on MESTERMÉRLEG Az első félidőben megvoltak a­­ lehetőségeink, ha pontosabban fejez­tük volna be a támadásainkat, még na­­­­gyobb előnyre tehettünk volna szert. Szünet után volt húsz perc, a 4MR­L ! amikor elfáradtunk, ám a B­M cserékkel sikerült e holtpon­­ton túljutni, Kozsik Péter a ZTE pályaedzője HL­­ úgy érzem, hogy a második mérkőzés­­ dönt majd a továbbjutás sorsáról. A­­ Zalaegerszeg azt játszotta, amit vár-t­­­tam tőle, ami pedig minket illet, túlsá­­j­gosan sok lehetőséget elpus­káztunk. De még egyszer mondom: a visszavágó dönt majd. IVÁN KATALINIC ||Att az NK Zagreb vezetőedzője Vijjip Bajnokok Ligája Selejtező, 2. forduló, 1. mérkőzések. To­vábbi eredmények: Dinamo Kijev (uk­­rán)-Pjunyik Jereván (örmény) 4-0 (Cer­nát 16., Sackih 66., Leandra 84., Bodnár 90.), Ulleström (norvég)-Zseljeznicsar (bos­­nyák) 0-1 (Gredics 50), FC Bruges (bel­­ga)-Dinamo Bucuresti (román) 3-1 (Lango 25., Mendoza 45., 85., ill. Alexisa 44), Sheriff Tiraspol (moldáv)-GAK (oszt­rák) 1-4 (Tarkunsvili 51. - 11 -esből, ill. Bazina 3. 50., Aufhauser 45., Hastings 71), Ham­­marby (svéd)-Partizan (jugoszláv) 1-1 (Wisnes 16., ill. Laspics 38), Zilina (szlo­­vák)-FC Basel (svájci) 1-1 (Barcík 30., ill. Klaga 38. - öngól), Maccabi Haifa (izrae­­li)-Belsina (fehérorosz) 4-0 (Cohen 18., 21., Rosso 45., Abiodin 85), Sparta Praha (cseh)-Torpedo Kutaiszi (grúz) 3-0 (Barenek 7., 19., Pospiskil 74), Bröndby (dán)-Dinamo Tirana (albán) 1-0 (Bag­ger 90), Vardar Szkopje (mace­­dón)-Legia Warszawa (lengyel) 1-3 (Ritowski 64., ill. Kucharski 2., Yahaya 37. Svitli­­ga 90), Maribor (szlovén)-Apoel Nico­sia (ciprusi) 2-1 (Corovic 45., 64., ill Sirakov 90), Skonto Riga (lett)-Levszki Szófia (bolgár) 0-0. A Boavista (portu­­gál)-Hibernians (máltai) mérkőzés lapzár­tánk után fejeződött be. A visszavágókat au­gusztus 7-én játsszák Hazai labdarúgás PERCRŐL PERCRE 9. perc: A Zalaegerszeg támadott, ám egy labdaszerzést követően a horvátok indulhattak. Amennyiben Ljaszancsics gyorsabban tud szaladni, egymaga is ka­pura törhetett volna, ám nem vállalta a versenyfutást Csókával, és inkább az egerszegi védő lába között a középen érkező Szamardzsics elé gurított. A vendégek támadója ugyan többfelé is passzolhatott volna, hiszen négy zágrá­bi támadt két védőre, ám ő nem favori­zálta a csapatjátékot, és tizenhét méter­ről nagyon rosszul lőtte el a labdát­­ „kilométerekkel” a jobb kapufa mellé. 17. perc: Urbán a kezdőpontról nagyszerűen ívelt Ljubojevics elé, aki rögtön helyzetbe került, mert Milas le­maradt róla, Milinovic pedig képtelen volt keresztezni. Ljubojevics hagyta le­pattanni a labdát, majd tizenöt méter­ről, kissé jobbról jobbal kiváló ütemben emelte át Vasilj kapust, és a labda a ka­pu közepébe hullott. 1-0 22. perc: A zalaegerszegi kapu elé ívelt labda mindaddig veszélytelennek tűnt, amíg a menteni igyekvő Kocsárdi fejéről nem pattant az ötös jobb oldalá­nál álló Krpan elé. A vendégfutballista természetesen azonnal lőtt, mégpedig jobbal, de Ilics nagyszerű vetődéssel pü­­fölte a mezőnybe a labdát. 29. perc: Szamosi balról laposan adott középre, a labda azonban Kenesei háta mögé jött, így ő lövés helyett kény­telen volt visszajátszani Kral elé. A fede­zet huszonhárom méterről jobbal egy­ből lőtt, de a horvát kapus egy kisebb lé­gi bemutatóval leszedte a bal felső sa­rokba kívánkozó labdát. 50. perc: Kenesei a balösszekötő helyéről ívelt a jobb oldalon Vincze elé, aki levette a labdát, és hét méterről, na­gyon jobbra sodródva keresztbe ellőtt a kapu előtt. Pedig ebben a helyzetben jóval több volt. 52. perc: Vincze Ottó most nem a szabálytalanságaival, hanem egy kapura lövéssel vétette magát észre: jó harminc méterről, jobbal futtából küldte rá a labdát, és bár Vasilj verve volt, a léc ki­segítette a horvátokat. Megjegyzendő, csoda, hogy nem tört ketté a kapufa a bődületes erejű lökettől... 56. perc: Simic adta jobbról középre a labdát, ami aligha okozott volna nagy izgalmakat, de a menteni igyekvő Urbán lábán gellert kapott, mindenki dermedten (a vendégcsapat tagjai re­ménykedve) figyelte, hogy a labda végül centikkel elkerüli a jobb alsó sarkot. 66. perc: Vincze remekül ugratta ki a védők között kilépő Babatit, aki a jobb oldalon az alapvonalig nyargalt, közép­re ívelése azonban nem volt kifejezetten pontos, így Balog már csak egy egészen elképesztő mozdulattal tudott beleérni a labdába - nem sok sikerrel. 72. perc: Megint egy helyzetecske: Urbán szerzett labdát a saját kapuja előtt, majd remekül indított, de a bal ol­dalon szaladó Vincze elől Vasily jóval a tizenhatos előtt fejjel az oldalvonalon kívülre mentett. 75. perc: Kocsárdi jobbról nagysz­erűen ugratta ki Keneseit, a csatár azonban a nem túl jó labdaátvétel után közelről már csak éles szögből lőhetett, és bár jól eltalálta a labdát, a vendégek kapusa lábbal mentett. 89. perc: Hatalmas egyenlítési lehetőséget hagytak ki a vendégek: Simic indította Lovrét, a vendégek cserejátékosa azonban hat méterről, kissé jobbról nem tudta átgyötörni a labdát a szöget jól záró Ilicsen. 90. perc: Lljza Lovre produkálta ma­gát. Most a tizenhatosról emelt, és bár Ilics kint állt a kapuból, a labda a zala­egerszegiek nagy mázlijára két méter­rel a léc fölött hagyta el a játékteret. FÉNY ÉS ÁRNYÉK Bár eredetileg úgy volt, hogy a zágrábi szurkolótáborból senki nem kíséri el csapatát Budapestre, végül egy kisebb horvát csoport mégis megjelent az Üllői úton. Ez azonban nem zavarta az egerszegi drukkereket, hiszen a Fradi­­pálya sörözőjében, illetve a helyiség előtt együtt énekelgettek és hangoltak a mérkőzésre a két csapat drukkerei. Sportszerű jelenet volt, és talán még a Fradi-meccsek hangulatához szokott pin­cérek és felszolgálók is elcsodálkoztak. E rovatba nyugodtan írhatnánk a Zág­ráb ellen hasznosan, ám nagyon sport­szerűtlenül játszó Vincze Ottóról, a futballisták kritizálása helyett azonban emeljük ki inkább azt, hogy a fényúj­ság kezelője sem állt feladata magasla­tán. Az első ZTE-találat után ugyanis nem a valódi gólszerző, Darko Ljubo­jevics, hanem Kenesei Krisztián neve került fel a táblára, és maradt is így a félidőig, de a folytatásra javította bakiját a kezelő. 3