Nemzeti Sport, 2003. május (14. évfolyam, 118-147. szám)

2003-05-02 / 118. szám

CSERE CSERE Tököli helyett Kabát Braun helyett Huss (6), Tokody helyett (-) a 69., E. Hoff­ Miriuta (6), Gera he­mann helyett Posing lyett Szabics (7), Ki (-) a 75., Leweck Ki­­rály helyett Babos G lyett Mannon (-) a (0), mindegyik a szó 87. percben netben. Dragóner helyett Bódog (5) a 49., Lőw helyett Füzi Á. (5) az 58., Kene­sei helyett Tóth N. (-) a 72., Lisztes helyett­ Zavadszky (-) a 78. percben Gólszerző: Gera 0-0) a 18., Strasser (1-1) a 25., Szabics (2-1) az 52., Lisztes (3-1) a 61., Kenesei (4-1) a 69., Szabics (5-1) a 92. percben Sárga lap: Peters (Miriuta buktatásáért) a 93. percben Szögletarány: 8:2 (4:2) Vezette: Skomina (Zunic, Novarsic - mind­hárman szlovének) így bíráskodott (9): Damir Skomina jól vezette a bírói szempontból könnyű találko­zót. Mi, magyarok még hálásak is lehetünk neki, hiszen az 56. percben amikor Salamon gyanús körülmények között találkozott a ti­zenhatoson belül Braunnal, nem ítélt tizen­egyest. Ingyen sem kellett a K. Z.­ ­ Kezdjük a ténnyel: a Magyarország­­, Luxemburg mérkőzést csak a Megyeri­­ útra vetődő szurkolók nézhették végig.­­ Szomorú­­ nemcsak a nézőszám, ha­­­­nem a történet is, hiszen egyetlen ma­­i gyár­tó sem volt kíváncsi a válogatottra, igazából nem tudom, miért nem kellett­­ egyetlen csatornának sem a közvetítési jog,­­ csak feltételezhetem, hogy a várható ala­­­csony nézettség miatt nem adta senki a­­ mérkőzést - mondta Esterházy Márton, a­­ jogtulajdonos képviselője. - Pedig a vé­­­­gén már pénzt sem kértünk, de ingyen sem­­ kellett a találkozó egyetlen tévének sem. ” Az M­TV-nél arról érdeklődtünk: va­­jjon nem tartozik-e a közszolgálati fel­­­­adatok közé, hogy közvetítsenek egy­­ válogatott meccset? - Egy klasszikus közszolgálati televí­­­­zió valóban közvetíthetné - válaszolta­­ Komlósi Gábor, a sportosztály főszer­­­­kesztő-helyettese. - De érthető, hogy­­ sem a Magyar Televízió, sem a Duna­­Tv, sem a többi csatorna nem akarta­­ vállalni azt, hogy ötven embert és­­ közvetítőkocsikat küldjön a Megyeri­­ útra, milliókat áldozzon a közvetítésre. - Sportkedvelőként nem tartja ezt szo­­­­moru­nak? - Inkább az a baj, a magyar futball nem ér annyit, hogy annyi nézőt érde­­­­keljen, amennyiért már muszáj lenne­­ közvetíteni. Hogy nem számolhatunk annyi érdeklődővel, ami a szponzorokat­­ is csatasorba állítaná. - Pedig úgy tudom, olyan sokat nem kel­lett volna fizetniük a jogdíjon. A végén­­ már ingyen kapták volna.­­ Nejdink a jogtulajdonos nem aján­­­­lotta fel, hogy ingyen közvetíthetnénk, televízióknak a meccs ilyen lehetőséget legfeljebb más csator­na kapott. Igaz, a Magyar Televízió nem is tett ajánlatot a közvetítésre,­­ mert a lengyelek és a svédek elleni Eb-­ selejtezők után e tét nélküli találkozótól­­ csak nagyon keveset várhattunk. A­ sport sajnos rétegműsor lett, és mint a­­ Luxemburg elleni nézőszám is jelzi, a­ mostani válogatott meccs iránti érdek­­­­lődés igen alacsony volt.­­ És ha már egy válogatott meccset nem­­ adnak egyenesben, lemaradunk a beharan­­­ gozóról, illetve a helyzetekről is? - Összefoglalót akartunk készíteni,­­ hiszen ötven másodperc erejéig min-­­denki szabadon tudósíthat. A jogtulaj-­j donosnak jeleztük, hogy forgatunk, mi-­­ re ő mondta, hogy nem járul hozzá. Ta­­j­­án nem látta biztosítottnak, hogy nem­­ az egész mérkőzést vesszük fel, és nem, abból készítünk egy összefoglalót? A­ felvezetésről annyit: szerettünk volna­ foglalkozni a válogatottal, a múlt vasár-­­ napi Gól­adásba például meghívtuk a­ teljes keretet, hadd szóljon a csapatról­­ az a műsor. Sajnos a játékosoknak előre­­ megtervezett fontos programjuk volt. - Ez úgy hangzik, mintha haragban­­ állna az MTV a válogatottal, illetve a jog­­i tulajdonossal. - Nem így van! Éppen most írok­ majd levelet Magyar Zoltán menedzser-­­­nek, amelyben a lettek elleni mérkőzést­ megelőző Gól adásába meghívom a vá­­l­­ogatottat. Remélem, így, egy hónappal­­ a műsor előtt még időben szólunk. Es­terházy Mártonnal pedig a jövő héten tárgyalunk a két Eb-selejtező jogdíjáról. - Az MTV adja a két júniusi meccset?­­ - Egyelőre még csak azt, hogy aján­latot kérünk. Az biztos, hogy a szerdai meccs eladhatatlansága árcsökkentő té­nyező lehet... 1 NS Online % I_____J sportportáí ajánlata: \ kj'f’i jÉÉllKÉ |§ I i ■|4 M ||Í JNf www.nemzetisport.hu/borsod i BARÁTSÁGOS VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉS: Egy félidőn át szenvedett a magyar együttes a luxemburgiak ellen Szabics Imre: remek debütálás A mérk­őzésra tudósított KECSKÉS ISTVÁN, TÓTH PÉTER Az első félidő felejthetőre sikerült, még­is felejthetetlen marad. A luxemburgi já­tékosok közül igazán egyre kellett volna figyelni: a német élvonalban szereplő Jeff Straserre, ám a játékos - kihasználva Király Gábor hibáját - lezárt egy fejeze­tet a luxemburgi futball történetében. A gólja után a Megyeri úti stadionban megjelent nyolc luxemburgi újságíró egy emberként ugrott talpra, ölelgették egymást, majd elnézést kértek a magyar kollégáktól, mondván, azért ünnepeltek, mert csapatuk egy éve nem lőtt gólt... A váratlan egyenlítés megzavarta a magya­rokat, az első félidőben már nem tudtak újabb gólt szerezni, sőt, egy alkalommal Király bravúrja akadályozta meg a még kínosabb fordulatot. Gellei Imre együtte­se ebben az időszakban lassan, sok hibá­val futballozott, olykor szinte élvezhe­tetlen volt a játéka. A luxemburgi csapat sem parádézott, de akkor még többé-ke­­vésbé szervezetten védekezett, játékosai képesek voltak tartani a lépést a házigaz­dákkal. Ez persze a magyarok kemény kritikája, hiszen igencsak komótosan futballoztak, hiányzott a csapatjátékából a tűz, a harcosság, az elszántság. Gellei Imre a szünetben négyet cse­rélt, amitől, ha nem is egy csapásra, de megváltozott a játék képe. Igaz, a vendé­gek elkészültek az erejükkel, felbomlott a hadrendjük,­­ a fejpárbajok többségét elvesztették. Ennek nem is lehetett más a vége, mint a fölényes magyar győze­lem, ám az 5-1 -et tévedés lenne fenn­tartás nélkül ünnepelni, hiszen a máso­dik félidőben is akadtak üresjáratok, gyakran körülményes volt a támadásépí­tés, és olykor annak ellenére sem sike­rült felpörgetni a tempót, hogy a sze­rény képességű vendéggárda játékosai már levegőért kapkodtak. Ugyanakkor az is igaz, hogy a szünet után akadtak közönségszórakoztató megoldások, összességében harcosabb, elszántabb lett a magyar együttes. A hazai váloga­tottból kiemelkedett Szabics Imre, akit a szurkolók szinte beköveteltek a nemzeti csapatba, ám a bizonyítási vágy nem bé­nította meg, újoncként két gólt szerzett. Felemás produkcióval rukkolt ki Ki­rály Gábor, hiszen a luxemburgi gól előtt hibázott, később viszont bravúrral mentett. „Számunkra minden mérkőzés fontos, így Luxemburg ellen is szerettünk volna bi­zonyítani - mondta a kapus. - Mindenki a maximumot akarta nyújtani, még azok is rátettek egy lapáttal, akik mostanában a klubjukban nem teljesítenek igazán fénye­sen. Jó, hogy öt gólt tu­dtunk szerezni, főleg, mert nehezen kezdődött a találkozó. A má­sodik félidőben bedaráltuk az ellenfelet, így sikerélménnyel várhatjuk a két júniusi selej­tezőt. Azt remélem, hogy a folytatásban hat pontot szerzünk, és versenyben maradunk a továbbjutásért." A kapus a luxemburgi újságírók ked­véért németül is elmondta nyilatkozatát, bizonyítva, hogy egy igazi profit nem le­het zavarba hozni... Gellei Imre is boldog volt, bár nem mulasztotta el megjegyezni, hogy az 1205 néző még Magyarországon is igen kevés egy válogatott meccsen. „Az első félidőben meglepően jók voltak a luxemburgiak - értékelt a kapitány. - Mi pontatlanul és lassan futballoztunk, ko­moly nehézségeink akadtak. Meddő me­zőnyfölényben játszottunk, s noha akadtak helyzeteink, ezeket elhibáztuk. A második félidőre lényegesen aktívabbak lettünk, fő­leg a csatáraink és a szélsőink teljesítettek jól. Szabics Imre gólérzékenysége sokat se­gített, Lisztes Krisztián a két támadó mö­gött jobban mozgott, és a védők kiválóan­­ törték meg az luxemburgi akciókat.­­ Dragóner Attilát azért cseréltem le a más­­­­sodik félidő legelején, mert a szünet előtt kifordult a bokája, s noha az orvosaink­­ mindent megtettek, hogy folytathassa a já j­á­tékot, néhány percnyi próbálkozás után je­­e­lezte, nem tud tovább futballozni.” Kollégája, Allan Simonsen nem titkol­­ta, többet várt együttesétől­ ,a­ magyarok megérdemelt győzelmet arattak, ám a második félidei teljesítmé­nyünk miatt csalódott vagyok — mondta a luxemburgi kapitány. - Fordulás után is szerettünk volna úgy játszani, mint az első félidőben, de sajnos nagyon elfáradtunk. A szünetben azt kértem a játékosoktól, hogy folytassák az első félidei taktika alapján, de egyéni hibák miatt gólokat kaptunk, és ez megtörte együttesünket. Némi szerencsével az első játékrészben kettő egyre is vezethet­tünk volna, az akkor látottakkal elégedett lehettem, de az erős és profi magyar csapat a végén könnyedén elintézett minket. ” (A magyarok Eb-selejtezőcsoportjában játszott Lettország-San Marino mérkőzés­ről a 7. oldalon olvashatnak) MAGYARORSZÁG LUXEMBURG Király 5 Gillet 4 Salamon 5 Peters 4 Dragotter 5 Schauls 4 Juhár 5 E. Hoffmann 4 Tokody 5 Federspiel 5 Lipcsei 5 Leweck 4 Lisztes 6 Molitor 4 Gera 6 Strasser 5 Lűw 5 Rémy 4 Kenesei 6 Cardoni 4 Tököli 4 i Braun 4 Szövetségi kapitány: Szövetségi kapitány: Gellei Imre Allah­ Simonsen Szabics Imrének (szemben) Tóth Norbert is gratulált a két emlékezetes góljához Gera Zoltán az első magyar gól előtt megnyerte a Manouer Schauls (7) elleni fejpárbajt PERCRŐL PERCRE 18. perc: Lisztes jobb oldali szöglete után az ötös jobb oldalán érkezett Gera, és öt méterről a földre fejelte a labdát, ami a kapu bal oldalába vágódott. 1-0 25. perc: Cardoni ívelte előre a lab­dát a bal oldalról, szabadrúgásból a magyar térfél közepéről. A labda szép ívben szállt a kapu bal felső sarka felé, Strasser jött mint a gőzmozdony, és Királyt megelőzve, három lépésről a kapu közepébe fejelte azt. 1-1 52. perc: Szabics és Kabát kény­szerítőzött a tizenhatos jobb oldalán, végül az újonc egy csellel becsapta Schalust, és 11 méterről, középről jobbal a jobb alsó sarokba lőtt. A nagypapa kapta meg a 19-es számú mezt­ ­ „Gyanítom, szerda este nálam boldogabb , magyar emberrel nem találkozhatott -­­ jelentette ki a Luxemburg elleni össze­­s csapás hőse, Szabics Imre. - Hihetetlen­­ érzés volt a válogatottban szerepelni, és­­ őszintén mondom, meccs előtt régen izgul­­­­tam ennyire. Nagyon koncentráltam,­­ mert igyekeztem megfelelni a várakozás­­­­nak. Hála istennek sikerült jól teljesíteni,­­ boldog vagyok, hogy ezt a szüleim is lát­­j­zatták. Annyi bánatom van csupán, hogy­­ a televízió nem közvetítette a mérkőzést,­­ és a stadionban is kevesen voltak. De sebaj,­­ remélem, a jövőben is bizonyíthatok, mint­­ ahogy ezt Gellei Imre szövetségi kapitány­­ is kérte a lesiíjás után. ”­­ A bravúrosra sikeredett debütálást követően a támadó az élmények mel­­l­­ett több ereklyével is gazdagodott: a­­ Szabicsot Szegedről a Ferencvároshoz­­ csábító Schmél László egy futballcsukát­­ és labdát ábrázoló szobrocskát küldött­­ egykori tanítványának, és természete­­s­­en egy 19-es számmal ellátott váloga­­­tott mez is a csatár birtokába került. „A dresszt a nagypapám kapta, ő majd­­ kiteheti otthon a falra. Gyerekkoromban­­ nagyon sok időt töltöttem vele, és úgy ére­s­zem, annyit minimum megérdemel, hogy­­ bemutatkozásom után ő kapja a trikó­­­­mat. ” A mámoros napokat átélő támadó­­snak azért akadt egy problémája is: a­­Sturm Graz vezetői például állítólag nem vették jó néven, hogy Szabics­­ nem jelent meg a csütörtök reggel tíz órára kiírt edzésen. Miként amiatt is­­ mérgesek, hogy a válogatottban pá­­­­lyára lépett, hiszen Grazban sérülése­­ miatt korábban nem edzett. Tudott, hogy a Sturmnál azért is haragszanak Szabicsra, mert télen eldöntötte, hogy nem újítja meg nyáron lejáró szerző-­­­dését - igaz, ennek nem is lenne sok­­ értelme, hiszen Hannes Kaimig klub-­­ elnök-tulajdonos kijelentette: a jövő-­­ben csak osztrák labdarúgókat szeret-­­ne együttesében látni... Az immáron­ egyszeres válogatott támadó aláírt, ugyan egy szerződést a jelenleg még a­ német első osztályban szereplő Nürn­­berghez, ám egyre kisebb a valószínű­­­­sége, hogy a piros-fehéreknél folytatja pályafutását. „Két feltétellel írtam alá: ha kiesik a­ csapat vagy ha kirúgják Klaus Augent­­i­haler vezetőedzőt, akkor nem vagyok kö­teles csatlakozni a gárdához. És bár szép a­ város, kedvesek a csapatnál dolgozók, mi-­­­után Augenthaler helyett Wolfgang Wolf lett a szakmai irányító - ráadásul a csapat­­ is kiesésre áll -, tárgyalhatok más együ­tte­­­sekkel is. Vannak ajánlataim több ország-­­­ból, meg kell fontolnom, hogyan döntök. A­ menedzseremnek mindenesetre könnyebb dolga lehet, hiszen eddig tehetséges labda-­­ rúgóként mutathatott be, mostantól pedig­ válogatott játékosként adhat el...” 61. perc: Juhár szöktette a bal olda­lon Lisztest, aki a luxemburgi térfél közepén átvette a labdát. A középpá­lyás betört a tizenhatoson belülre, és nyolc méterről, jobb belsővel a bal al­só sarokba csavarta a labdát. 3-1 65. perc: Miriuta szöglete után Sa­lamon tíz méterről fejelt, ám a lécről vágódott a mezőnybe a labda. 69. perc: Kabát emelt középre a jobb oldalról, középen érkezett Kene­sei, aki öt méterről a kapu jobb olda­lába fejelte a labdát. 4-1 92. perc: Lipcsei ugratta ki nagysze­rűen Szabicsot. A válogatott újonca középen kitört a védőik közül, és 14 méterről, elegánsan az elvetődő kapus fölött jobbal a kapu közepébe lőtte a labdát. 2-1 5-1 HIRDETÉS ‘ 1108 Bp. Harmat u. 208. Tel: 06-1/262-66­ 00 Nyár 2003 - vakáció BIBIONE - OLASZORSZÁG (Velence mellett) AKI ELJÖN HOZZÁNK, ANNAK JÓ NYARA LESZ! Tengerpart, napfény, kikapcsolódás. Szolid árak - ingyen katalógus! Beszélünk magyarul! Közvetlen kapcsolat! Információ és szállásfoglalás: Boreai Turista Iroda Szondi Gabriella, H-P.: 11—17-ig. Tel.: 0039/335 127 9092 Fax: 0039 /043 143 7043