Nemzeti Sport, 2003. május (14. évfolyam, 118-147. szám)

2003-05-02 / 118. szám

6 Nemzetközi labdarúgás SVÁJC-OLASZORSZÁG 1-2. A látogatók cseresora is túl erős volt a hazaiak számára . Ez lenne az olasz B-csapat? A­ Puffon - Birindelli, Cannavaro, Nesta, Coco - Di Biagio, Pirlo - Camoranesi, Totti, Del Piero - Vieri. Ez egy olyan olasz válogatott, amely pályára léphetett volna szerda este Genfben a Svájc elleni barátságos mérkőzésen, ám amelynek egyetlen tagja sem utazott el a találkozó­ra, kisebb részük sérülés miatt, többsé­gük pedig azért, mert Giovanni Trapat­­toni szövetségi kapitány úgy határozott, hogy „megkíméli” a BL-győzelemért és a bajnoki címért versenyt futó Inter, Juve, Milán hármas futballistáit. HIRDETÉS —— A MAGYAR OLIMPIAI BIZOTTSÁG HIVATALOS UTAZÁSI IRODÁJA JUVENTUS-REAL MADRID Május 13-15.: 94 900 Ft/fő 1 éj szállás+1 belépő+autóbusz INTER—MILÁN és JUVENTUS-REAL MADRID Május 12-15.: 149 900 Ft/fő 2 éj szállás+2 belépő, autóbusz JÉGKORONG VB-HELSINKI Május 9-12.: 333 900 Ft/fő 3 éj szállás+4 belépőjegy az elődöntőkre és a döntőre Jelentkezés, Információ: 06 (1) 317-1644 Budapest V., Ferenciek tere 5. A döntés miatt a svájci szövetség na­­gyon megsértődött az olaszra, a squadra azzurra második garnitúrája azonban nagyszerűen szerepelt a stadi­­onavatón: a vendégek 2-1-re nyertek a mostanában európai szinten kifejezet­ten jónak számító házigazdák ellen. A svájciak látványos egyérintős akció végén Cabanas beadását követően Frei közeli lövésével már a 6. percben veze­tést szereztek, az olaszok azonban vil­lámgyorsan egyenlítettek: Miccoli szög­lete után Legrottaglie magasra emel­kedve fejelte a kapuba a labdát. A játék ezt követően is mozgalmas maradt, az egyik oldalon H. Yakin, majd Chapuisat hagyott ki nagy helyzetet, a másikon Miccoli és Di Vaio volt igen aktív. Szünet után mindkét szövetségi ka­pitány sokat cserélt, ami jót tett a las­san leülő mérkőzésnek, mert a 60. perctől ismét megélénkült a meccs. Az olaszok a 76. percben szerezték meg a győztes gólt: Oddo beadását követően Cristiano Zanetti fejjel csúsztatta a lab­dát a jobb sarokba. .„A mai mérkőzés bebizonyította, hogy az olasz labdarúgás tele van tehetségekkel, és hogy minden poszton bőséggel válogat­hatok a jelöltek között - mosolygott elé­gedetten Trapattoni a találkozó végén. - Nem voltak kétségeim, hogy jó mérkő­zést vívunk a csaknem legjobb összeállítá­sában kiálló svájci válogatottal, de néhány játékosom lelkesedése még engem is megle­pett. Elsősorban Di Vaióra, Abbiatira és Miccolira gondolok, meg persze a két gól­szerzőnkre. ” Jákob „Robi” Kühn svájci mester mérlege: „A döntetlen talán igazságosabb lett volna, de el kell ismerni, hogy az ola­szoknak a B-csapata is hihetetlenül erős. ” 2003. május 2., péntek n­é. k­sport Válogatott mérkőzések • Válogatott mérkőzések • Válogatott mérkőzések CSEHORSZÁG-TÖRÖKORSZÁG 4-0. Kiütötték a vb-bronzérmest Gála az első félidőben Négy góllal koronázott pazar első­ fél­­idő­t produkált a cseh válogatott a vb­­bronzérmes Törökország ellen. Karel Brikkner szövetségi kapitány szeren­csésen oldotta meg két hiányzó kulcs­embere pótlását: a sérült Galaseket a védekező­ középpályás szerepében jól helyettesítette Gedeon, míg a Juventus kérésére pihentetett Pavel Nedved he­lyére Smicert vonta hátra bal oldali kö­zéppályásnak, a csatársorban pedig Baros lett Koller párja. Óriási iramban kezdődött a mérkő­zés, és a hazaiak már a 2. percben meg­szerezték a vezetést: Baros szerzett lab­dát, Rollerhez továbbított, a Dort­­mund csatára röviden hátrapasszolt klubtársának, Rosickynak, aki 13 méter­ről félmagasan védhetetlenül a hálóba helyezett. A törökök is igyekeztek tá­madni, és így mindkét kapu előtt akad­tak meleg pillanatok: az 5. percben Hakan Sükü­r fejelt fölé, egy perccel ké­sőbb Baros a kifutó Ru­sti­t találta el, majd Jankulovski fejesét tolta bravúro­san a léc fölé a török kapus. A 21. perc­ben Koller bólintotta kapura Poborsky beívelését, a labda valamilyen rögön megpattant a kapu előtt, ez megtréfálta Rüstüt, aki átkozta is a balszerencsét. A 24. percben Ilhan közelről a kapu­fa tövét találta el, közben összeütkö­zött a cseh kapussal, és sérülés miatt Senol Günes kénytelen volt lecserélni a csatárt. A 27. percben tovább növelték előnyüket a házigazdák: Baros lefutot­ta a védőket, „kihúzta” a kapujából Rüstüt, majd a vele párhuzamosan futó liverpooli klubtársához, Smicerhez passzolt, aki az üres kapuba pattintotta a labdát. Még az első félidő utolsó ne­gyedórájában is peregtek az esemé­nyek: a 35. percben Baros lövését ök­lözte ki Rüstü, majd Hakan Sükür fe­jelt kecsegtető helyzetből a cseh kapu fölé, gólt azonban megint a csehek sze­reztek: gyors ellentámadás végén Rosicky átadásából Baros vette be a ve­tődő Rüstü kapuját. A második félidő első tíz perce még a cseh rohamok jegyében telt el, az 53. percben Koller kecsegtető helyzetben a földre került és 11 -est reklamált. Szabó Zsolt azonban nem látta, hogy a mezénél fogva rántották le a nyurga csatárt, és nem sípolt. Ez volt a magyar játékvezető egyetlen tévedése a mérkő­zés folyamán, dolgát megkönnyítette, hogy csak Smicer egyik durva beleme­­nését kellett sárga lappal büntetnie, az azt követő „kakaskodást” erélyesen megfékeznie. A sorozatos cserék kö­vetkeztében unalmasabb lett a játék, az újonnan beállt cseh játékosok főleg a labdabirtoklásra törekedtek, és csak Roman Tyce, az 1860 München légiósa igyekezett aktivitásával meghálálni a szövetségi kapitány bizalmát. Karel Brückner elsősorban csapata első félidei játékát dicsérte meg: „Játé­kosaim ismét bebizonyították, hogy képesek betartani utasításaimat és elképzeléseimet magas színvonalon hajtják végre. Közép­pályásaink a lehető­ legegyszerűbben pró­báltak az ellenfél kapuja elé jutni, az ál­landóan mozgásban lévő­ csatárok pedig mindig megjátszhatóak voltak. Az ilyen taktikára az ellenfélnek nem könnyű­ el­lenszert találnia. Nem igaz, hogy túl ke­ményen játszottunk volna, az egyetlen ke­mény belemenésért személyesen kértem bo­csánatot a török játékostól. ” Senol Günes, a törökök szövetségi kapitánya így vé­lekedett: „A csehek remekül játszottak, mi a gyors első­ gól után teljesen elvesztet­tük a fonalat, és a félidő­ végéig jóformán pályán se voltunk. ” Csehország-Törökország 4-0 (4-0) Teplice, 14 156 néző V: Szabó Zsolt (magyar). G: Rosicky (2.), Koller (21.), Smicer (27], Baros (380 CSEHORSZÁG: Cech (Blazek 460 - Grygera (Fukal, 46.), Rolf, Ujfalusi, Jankulovski (Tyce, 69.) - Poborsky (Stajner, 55.], Rosicky, Gedeon, Smicer (Hübschman, 74.] - Koller (Vachousek 55.], Baros (T. Dosek 69.] TÖRÖKORSZÁG: Rüstü (Ömer, 46.] - Fatih A (Servet 84.], Alpay (Sonkaya, 84.], Deniz (Ib­rahim, 58.], Ergün (Gökdeniz, 84.] - Okan (Volkan, 46.], Bastürk, Tugay (Bülent K., 46.], Hasan Sas (Fatih I, 44.] - Hakan Sükür, Ilhan (Tayfun, 27] Smicer (balra) nem csupán a támadásból, hanem a védekezésből is kivette a részét 1-2 0-Ü Genf, 30 000 néző V: Landetu (francia], G: Frei (6.], ill. Legrottaglie (10.], C. Zanetti (76.] SVÁJC: Stiel - Haas (Bemer, 46.], M. Yakin (Zwyssig, 69.], Müller (Keller, 89.], Magnin (Spy­­cher, 60.] - Cabanas, Vogel (Cantaluppi, 69.], Celestinl, H. Yakin - Chapuisat (Thurre, 69.], Frei OLASZORSZÁG: Abbiati (Pelizzoti, 84.] - Panucci, Legrottaglie, Ferrari, Grosso (Oddo, 63.] - C. Zanetti (Ambrosini, 79.], Perrotta - Fiore (Tommasi, 63.], Miccoli (Di Natale, 63.], Di Vaio (Nervo, 84.] - Corradi FRANCIAORSZÁG-EGYIPTOM 5-0: Tarait az új hullám Fiatal művészek klubja Lehet, hogy nem is Marcel Desailly új válogatottsági csúcsáról, hanem inkább a generációváltás megkezdéséről lesz nevezetes a szerdai Franciaország- Egyiptom mérkőzés, amelyen a „ké­kek” nagyobb megerőltetés nélkül küldtek egy ötöst a különösen védeke­zésben gyenge afrikai gárdának. „Pedretti, Kapó és a többiek jelentik a biztosítékot arra, hogy a szép lassan elbú­csúzó idősebb világ- és Európa-bajnokok nem hagynak betölthetetlen űrt maguk mögött” - mondta a lefújás után példá­ul maga az ünnepelt, a 104. válogatott mérkőzését letudó, ezzel az eddigi francia csúcstartót, Didier Deschamps-ot megelőző Desailly. A csapatkapitány mellett csak két igazi veterán, az első félidőben egy ritka nagy bravúrt be­mutató Fabien Barthez és a balhátvéd Bixente Lizarazu képviselte a „régie­ket”. Zinedine Zidane a Real Madrid­ban rá váró feladatokra való tekintettel kapott pihenőt, és részben klubja kéré­sére nem érkezett meghívó a Juventust erősítő Lilian Thuramhoz sem. Jacques Santini szövetségi kapitány nem habozott kihasználni a kísérlete­zési lehetőséget. „Zizou” távollétében Robert Pires nemcsak jól mozgatta a csapatot, hanem másfél év után gólt is szerzett a válogatottban. Willy Sagnol három gólban is főszerepet játszott beadásaival - ráadásul jobbhátvéd lé­tére kétszer ballal kanyarította a labdát a kapu elé; Benoit Pedretti és Olivier Dacourt először alkotott labdaszerző duót a középpályán; Thierry Henry és Djibril Cissé első ízben kezdett egymás mellett a nemzeti csapatban - szerez­tek is három gólt kettesben; az utolsó fél órára beálló Olivier Kapu előbb re­mek gólpasszt adott auxerre-i csapat­társának, Cissének, majd nemkülön­ben szép gólt lőtt (harmadik válo­gatott meccsén ez volt a második talá­lata). „Már-már fájóan ínyencnek kellene lenni ahhoz, hogy e mérkőzés után elége­detlenkedjek. Egy most először összeálló csapattal nemcsak kiütéses győzelmet arattunk, hanem szép gólokat is szerez­tünk” - mondta a válogatottat egy kö­rülbelül negyventagú klubként kezelő szövetségi kapitány. Könnyen elkép­zelhető, hogy Santini a júniusi, hazai pályán megvívandó Konföderációs­kupán nagy terhet rak majd az ifjú trónkövetelők vállára. Igaz, részben kényszerből: Patrick Vieira szinte biz­tosan nem lehet ott a tornán sérülése miatt, és valószínűleg a mostani mécs­esét megelőző utolsó edzésen megsé­rülő Emmanuel Petit sem lesz kész a harcra. 5-0 (3-0) Saint-Denis, 54 554 néző V: Busacca (svájci), G: Henry (25., 34.), Pires (45.), D. Cissé (62.), Kapó (79.) FRANCIAORSZÁG: Barthez - Sagnol, Gallas, Desailly (Mexés, 75.), Lizarazu - Wiltord (Morei­ra, 71.), Pedretti, Dacourt, Pires (Rothen, 66.) - D. Cissé (M. Silvestre, 82.), Henry (Kapó, 58.) EGYIPTOM: el Hadari - Gáli (Emnám, 75.), el- Szakka, el-Tabej - Fati, Abdaziz, Ahmed Hasszán, Szaid, el-Szajed (el-Szaid, 72.) - Ahmed Hosz­­szam, Hamza (Goda, 46.) NÉMETORSZÁG-SZERBIA-MONTENEGRÓ 1-0 Nem lehetnek kapusgondok Túlzás lenne azt állítani, hogy szipor­kázott a német válogatott Szerbia- Montenegró legjobbjai ellen, de leg­alább megszerezte az első győzelmét a 2003-as esztendőben. A legutóbb ta­valy októberben nyerő Nationalelf (Feröer, 2-1) a Sebastian Kehl, Dragosz­­lav Jevrics kettős „együttműködésé­nek” köszönhette a sikert: a Borussia Dortmund középpályása 30 méterről lőtt kapura, labdáját pedig a szerbek kapusa „bevédte”. Ettől eltekintve in­kább a vendégek voltak fölényben a brémai mérkőzésen, de nem bírtak a második válogatottbeli fellépésén ihle­tett formában védő Frank Rosttal. „Szerencsés körülmények között született a gól, de a szerencsét ki is lehet kényszeríte­ni - nyilatkozta a lefújás után Rudi Völler, a német válogatott csapatfőnöke. - Mi ezt megtettük, ezért megérdemeltük a győzelmet. A második félidő elején két szerb helyzetnél szerencsénk volt, no meg volt egy Frank Rostunk, aki nagyon jól végezte a munkáját. Csodálatosan védett, megmutat­ta, hogy első osztályú kapus. De Oliver Kahn személyében a miénk a világ legjobb kapusa, mögötte pedig több olyan hálóőr­ is van, aki sok országban a legjobb lenne. Elég csak Lehmannra vagy Rostra gondolni. ” Rost a múltban többször is jelezte, nem örül túlságosan a sokadik hege­dűs szerepkörének (Kahn mellett Lehmann és olykor Butt is megelőzte őt a hierarchiában), és most a teljesít­ményével is alátámasztotta igényeit. Csakhogy most elmaradt a nagyobb kirohanás, a brémai kapus meglehető­sen visszafogottan nyilatkozott: „Nem a rangsorok a legfontosabbak a számom­ra. Ha meghívnak a válogatottba, mindig nagyon szívesen jövök. S ha még játszha­tok is, akkor határtalanul boldog va­gyok." Németország-Szerbia-Montenegró , 1-0(0-0) Bréma, 26 000 néző V: De Bleeckere (belga). G: Kehi (60.) NÉMETORSZÁG: Rost - Friedrich (Hinkel, 66.), Baumann, Wörns, Hartmann - Freier (Asamoah, 72.), Ramelow, Frings, Kehi - Kuranyi (Lauth, 76.), Bobic (Klose, 46.) SZERBIA-MONTENEGRÓ: Jevrics - Vidics, Krsztajics, Sztefanovics, Maibasa (Markoszki, 80.) - Mirkovics (Lazetics, 46.), Trobok (Iliev, 84.), N. Kovacsevics (Brnovics, 76.) - Vukics (Boskovics, 72.) - Milosevics, Jesztrovics (Mija­­tovics, 61.) SZLOVÁKIA-GÖRÖGORSZÁG 2-2. Elrontottak a vendégek Németh Szilárd a megmentő Tapogatózó tíz perc után váratlanul egy percen belül mindkét oldalon esett egy-egy gól. A 12. percben egy beíve­lésnél Klimpl a földre teperte a fejelni készülő Vrizaszt, a megítélt büntetőt Cartasz értékesítette, ám még el sem telt egy perc, és Karban hosszú labdá­jára jól rajtolt Németh Szilárd, majd két védőt megelőzve elegánsan átemelte a labdát a kifutó Nikopolidisz felett, és a menteni igyekvő Deliasz „orra előtt” az üres kapuba küldte. Míg az első játékrész a kevés helyzet ellenére legalább az iram tekintetében úgy-ahogy megütötte az átlagot, a má­sodik félidőt sokáig csak unalom jelle­mezte. Éppen ezért volt váratlan, mi­dőn újra a görögök szereztek vezetést: a 77. percben szöglet után Hutosz fejel­te a labdát a jobb felső sarokba. A ha­zaiak szempontjából már-már remény­telennek látszott a helyzet, ám a 87. percben Kisel átadásából Németh Szi­lárd parádés kapáslövéssel egyenlített. A végén a szerencse is a hazaiak mellé pártolt, mert a 92. percben a kifutó Rzeszoto csak szabálytalanság árán tud­ta megállítani a kapura törő Lakiszt, ám a tizenegyesből Baszinasz a bal ka­pufát találta el. Szlovákia-Görögország V: Messner (osztrák). G: Németh Sz. (13., 87), ill. Cartasz (12. - 11-esből), Hutosz (77.) SZLOVÁKIA: Körtig (Rzeszoto, 46.) - Hanek, Petrás, Hlinka (Zabavník, 46.), Klimpl (Debnár, 46.) - Janocko (Reiter, 83.), Karhan (Mintás, 71.), B. Labant, Michalík (Kisel, 38.) - Németh Sze Bencik (Vittek 46.) GÖRÖGORSZÁG: Nikopolidisz - Venetidisz, Ancasz, Deliasz, Fisszasz (Szeitaridisz, 46.) - Karagunisz (Georgiadisz, 66.), Zagorakisz (Kafesz, 46.), Cartasz (Baszinasz, 46), Jannako­­pulosz (Lakisz, 62.) - Hariszteasz (Hutosz, 66), Vrizasz