Nemzeti Sport, 2010. május (108. évfolyam, 118-146. szám)

2010-05-02 / 118. szám

TÉMÁJA ­ MESTERMÉRLEG Csalódás volt az FTC játéka Miért ívelgették a labdákat, amikor az Újpest két, majdnem két méter magas belső védője szinte valamennyit elfejelte? Többször kellett volna cselezni, ez igaz, mert André Schembri és Rósa Dénes is így került helyzetbe. Arra is kértem a játékosaimat a mérkőzés előtt, hogy próbálják a földön meg­játszani a támadókat, de ezt csak ritkán sikerült kivitelezni. Ebben az értelemben csalódás volt csapatom játéka, mert a második félidőben úgy futballoztunk, mintha kétgólos hátrányban lennénk. Miért nem próbált változtatni együttese szerkezetén? Ezt a három cserével megtettem, de ne feledjük, hogy rúgtunk három kapufát, vagyis a lehető­ségeink megvoltak a gólszerzésre. Az Újpest nagyszerűen védekezett ugyan, de­­ nagyobb odafigyeléssel egyenlíthet­tünk volna. André Schembri lecserélését mi indokolta? A középpályásunk nincs ab­ban az erőnléti állapotban, hogy kilencven percen keresztül a pályán legyen, ezért változtattam. CRAIG SHORT a Ferencváros menedzsere A bal oldali védő Pollák Zoltán helyett Szokol Zsoltot küldte pályára, ráadásul a hátvédsor jobb oldalára. A veszélyes Libán Abdi becse­rélése miatt döntött így? Nem éppen. Pollák Zoltán olyan erős rúgást kapott a vádlijára, hogy a masszőrünk sem volt képes segíteni rajta. Egyébként is nagyszerűen védekez­tünk, taktikailag semmi sem indokolta volna a változtatást. A második félidőben miért futballoztak visz­­szafogottabban? Játékosaim talán túlzottan is tartották magukat az öltözőben megbeszéltekhez, vagyis amint a védőink elfejelik a labdát, két-három átadással pró­báljuk a Ferencváros térfelére vinni. Ez sikerült is, de támadásban pontatlanok voltunk. Rajczi Péter két helyzeténél jó lett volna gólt szerezni, és akkor korábban eldöntöttük volna a mérkőzést. Sok helyzetük nem volt. Tartot­tak a hazaiaktól? Dehogy, bár az edzéseken egész héten éreztem a játékosaimon, hogy ez a mérkőzés más lesz. Különleges élmény volt ez a derbi, amit régen vártam már, és talán mindenki, aki kint volt a stadionban. MÉSZÖLY GÉZA az Újpest vezetőedzője Albert-stadion 9570 néző 1-4-2-3-1 Megyeri 5-Csizmadia 5, Dragoner 5, Tutorics6, Stockley 5 - Adnan 4, Morri­son 4 - Rósa D. 5, Schembri 5, Elding 4 - Ferenczi 4 CSERE: Adnan helyett Abdi (6) a 60., Schembri helyett Shaw (-) a 71., Mor­rison helyett Lipcsei (-) a 74. percben 1-4-4-2 ÚJPEST Balajcza 7-Ver­mes 6, Vaskó 6, Takács Z. 6, Pollák 6 , Simek 6, Korcsmár 6, Vasziljevics 6, Barczi 6 - Kabát 7, Rajczi 5 CSERE: Pollák helyett Szokol (-) a 78., Barczi helyett Kovács D. (-) a 81., Raj­czi helyett Tóth N. (-) a 87. percben GÓLSZERZŐ: Kabát (0-1) a 35. percben SÁRGA LAP: Vasziljevics (Schembri megrúgásáért) a 45., Csizmadia (Barczi buktatásáért) az 50., Takács Z. (kezezésért) a 69., Elding (Balajcza megrúgásáért) a 74., Ferenczi (kö­nyöklésért) a 89. percben A játékvezető: Kassai Viktor Asszisztensek: Erős Gábor, Szpisják Zsolt ■ A mérkőzésről tudósított: PIETSCH TIBOR, SOMOGYI ZSOLT, TOLER NORBERT Egyszerű játék a labdarúgás: az Újpest jobban futballozott, ezért nyert a Ferencváros ellen a forduló pénteki nyitó mécs­esén. A zöld-fehérek háromszor is eltalálták a kapufát, de ez aligha jelent nekik vigaszt. A hangulat az igazi futballt idézte, a játék sajnos kevésbé. ( ÚJPEST1­0) LABDARÚGÁS 3 2010. május 2., vasárnap sport LILA SIKER A DERBIN: Mészöly Géza csapata sok néző előtt, nagy csatában nyerni tudott az ősi rivális otthonában NOHA AZ FTC TÖBBSZÖR IS GÓLHELYZETBE KERÜLT, NEM TUDOTT A KAPUBA TALÁLNI, ÍGY PONT NÉLKÜL MARADT AZ ÚJPEST ELLEN­­A három kapufa kevés Nem állítjuk, hogy az Újpest a péntek esti, Ferencváros elleni mérkőzésén fantasztikusan és ötletesett játszott, de néhai pasz­­szokkal próbált előrehaladni - e kísérletek üdítően kombinatív­­­nak tűntek a sablonos, egyhangú, unalmas hazai produkció láttán. Fradi-Újpest: nevében még mindig rangadó, ma már inkább az útlezárások miatt az amúgy is rettenetes péntek délutáni for­galmi dugó jut eszünkbe a két ősi rivális randevújáról. A szurkoló­­táborok kitettek magukért (bár a rendőrök összesen huszonhá­rom szurkolót állítottak elő egy kisebb könnygáztámadás után), de igazi futballra most is hiába vártunk. És ez nem is elsősorban a ven­dég Újpest hibája: a tavasszal többször csúnyán elbukó, meg­lepő vereségeket szenvedő lilák szervezett, fegyelmezett, időn­ként tervszerűnek tűnő futballal rukkoltak ki, és ez elég is volt a darálós, ívelgetős Fradi ellen az idegenbeli sikerhez. „Örülök, hogy a meccset eldön­tő kulcsmomentumban benne voltam - mondta a gólpasszt jegyző Barczi Dávid. -Amikor jött felém a labda, láttam Kabát Pé­tert, tudtam, hogy neki passzolok. Nem izgultam, inkább feldobott a légkör...” így látta ezt Simek Péter is. „Nehéz meccs volt, de jól gazdál­kodtunk az előnyünkkel - mond­ta a vendégek egyik legjobbja. -A Fradi Fehérváron megmutatta, hogy erős csapat, de ezúttal mi jobbak voltunk. ” Igaz, a zöldek háromszor is el­találták a kapufát. „A Pápa vagy a Honvéd ellen kimaradtak a helyzeteink, most egy rúgott góllal nyerni tudtunk - értékelt Balajcza Szabolcs. - Jól védekeztünk, így nem volt sok dolgom, de szerencsénk is volt. Rósa Dénes lövésénél nem is kicsi..." „Szerencséjük? Az volt - bús­lakodott Rósa Dénes. - Már indultam ünnepelni, amikor láttam, hogy a labda a lécről kifelé pattan. Dühítő, hogy eny­­nyi kapufát rúgunk, ráadásul a legvégén egyenlíthettem volna, de későn vettem észre a labdát, és nem találtam el." Búslakodott a Fradi szerb vé­dője is, bár a hangulat egyszerűen lenyűgözte. „Mindent elkövettünk, hogy nyerjünk, mégis kikaptunk, nem akarom elhinni - fogalmazott Djordje Tutorics. - Hat ziccerünk volt, rúgtunk három kapufát, ám ilyen nincs. Rettentően sajnálom a szurkolóinkat, mert elképesz­tő hangulatot teremtettek, a le­gőszintébben mondom, hogy a Zvezda-Partizan csatákat idézte a légkör.” „Nem volt szerencsénk - le­gyintett Anthony Elding. - Nem játszottunk rosszul, legalább a döntetlent megérdemeltük volna. Szerintem Kassai Viktor hibázott, amikor a gólom előtt szabálytalanságot látott. Ilyet Angliában nem szokás lefújni. Hozzáteszem, nem ezen múlt, ha korábban értékesítjük a helyzeteinket, ez a jelenet már nem számított volna. Nagyon bánt a vereség, már csak a fan­tasztikus drukkereink miatt is., A szerződésem még egy évig a Ferencvároshoz köt, remélem, maradok, és a következő sze­zonban megverjük az Újpes­tet. ” Aztán Anthony Elding fogta a családját, és miután megtudta, hogy már biztonságos a környék, hazaindult. Gyalog. Mindeközben a Ferencváros néhány légiósa, mintha csak a Baktalórántházától kaptak volna ki, vidáman diskurálva. Zsebre dugott kézzel, mosolyogva hagy­ta el az öltözőt. Na, ja, ami másnak az élet, ne­kik csak szórakozás, m­mmmmmmmmmmmwmmmmm ◄ Barczi Dávid tisztes távolból figyelte, ahogy Djordje Tutorics felökleli társát, Anthony Eldinget PERCRŐL PERCRE 24. perc: Schembri egy csellel lerázta Pollákot a jobb oldalon, az öt és feles sarkáról lőtt, a labda a jobb kapufáról pattant vissza. Érkezett Csizmadia, de hat méterről magasan a kapu fölé emelt. 35. perc: Simek jobb oldali beadását követően Dragoner éppen a bal olda­lon felzárkózó Barczi elé csúsztatta a labdát, aki laposan a középen érkező Kabáthoz centerezett, az újpesti csa­patkapitány pedig minden állítgatás nélkül 14 méterről jobbal a bal felső sarokba emelt. 0-1 44. perc: Elding indította az üres területre futó Adnant a bal oldalon, a pakisztáni légiós pontosan adott középre, Ferenczi és Rósa Dénes is érkezett, végül utóbbi ballal tíz méter­ről lőtt, a labda a lécről vágódott le a gólvonalra, majd Takács Zoltán fejel felszabadított. 77. perc: Abdi a bal szélen a rátá­madó Vermest és Vaskót kétszer is megforgatta, majd laposan középre rúgott labdájára Ferenczi érkezett, de hétméteres ballábas lövése után a labda a jobb kapufáról az alapvonalon túlra pattant. 115 Leváltják Craig Shortot ■ Nem az Újpest elleni ve­reség miatt, de hamarosan távozik posztjáról a Fradi me­nedzsere. Az őszi szezonban már má­s ül a kispadon, mert Craig Short nem felel meg az NB I-es klublicenc feltételei­nek, nem lehet vezetőedző. Kevin McCabe tulajdonos egyébként elégedett Shorttal, akit megfelelő képesítés hiá­nya miatt nem alkalmazhat. Helyére külföldről érkezhet szakember­ is fUW HrsTfl!'■ES Helyzetek csak elvétve alakul­tak ki mindkét kapu előtt, igaz, a Ferencváros háromszor is eltalálta a kapufát, az átütőerő azonban hiányzott a játékából. Az újpestiek az első kidolgozott lehetőségüket gólra váltották. A világbajnokságra készülő Kassai Viktor ezúttal is engedte a test test elleni párharcokat, nem tördelte szét feleslegesen a játékot, ebben a két csapat is partnernek bizonyult.­­ A kifeszített látványképek, piro­technikai eszközök, hangbombák mellett a­­ sajnos megszokott­­mocskolódó rigmusok rontottak a tökéletes osztályzaton. Fegyelmezetten kezdett a Fradi, játékosai a legapróbb szabály­talanságot követően is elnézést kértek az ellenféltől. A második félidőben csupán Anthony Elding és Ferenczi István szabálytalan­sága okozott felhördülést újpesti körökben. A vendégcsapat is tartotta magát a csak semmi felesleges szabály-­­ talanság elvéhez, az újpestiek a derbi végégig fegyelmezetten futballoztak. Próbálkozott a hazai együttes, és bár háromszor is eltalálta a kapufát, támadásait a statikus, kiismerhető ívelgetések jelle­­mezték. Különösen a második félidőben tűnt tanácstalannak és tehetetlennek a Ferencváros. Mészöly Géza vezetőedző in­kább a védelem megszervezé­sére fektetett több energiát, s ez érződött is csapata játékán. A mindent eldöntő gól szép összjáték eredménye, azon túl azonban csak Rajczi Péter két nagy helyzete jelezte a lilák támadókészségét.­ A derbit Kabát Péter döntötte el. A vendégek csapatkapitánya gólja mellett remekül irányította együttesét, s a támadások mel­lett védekezőfeladatot is ellátott. Sipos Si­gm