Nemzeti Sport, 2012. március (110. évfolyam, 60-89. szám)

2012-03-01 / 60. szám

Szökőév * Azzal persze vigasztalhatjuk magunkat az elmaradt győ­zelemért, hogy a braziloknak sem ment. Az istennek sem ment. A szambatáncosok úgy totyogtak a bosnyákok elleni meccsen, mint holmi rosszkedvű bábolnai tyúkok, nézni is rossz volt a futballjukat. Persze február van, idény eleje, még a Jóisten sem tudja eldönteni, hogy akkor tél legyen vagy tavasz, hogyan is várhatnánk hóesésben, strandidő­ben minőségi futballt. De mi, magyarok már csak olyanok vagyunk, hogy győzni akarunk mindig mindenki ellen. Úgy, mint régen, amikor még futballnemzet voltunk. Akkortájt sokszor megvertük a bolgárokat, mert egysze­rűen jobbak voltunk náluk, jobb futballistáink voltak, és rendre elbírtuk az esélyesség terhét. Most, 2012-ben újra minket, a magyar válogatottat tartották a meccs favorit­­­jának, messze megelőzzük a világranglistán Bulgáriát, és úgy ment ki több mint tízezer szurkoló az ETO-parkba, hogy ünnepelhet megint. Ünnepelheti a múlt év sikercsapatát. Nem elírás ez, a magyar labdarúgó válogatott messze túlteljesített 2011-ben, és a közvélemény éppen azt várta ezen a langyos szerda estén, hogy ott folytatódik, ahol ta­valy abbamaradt (és most lépjünk is át a lengyelek elleni egy kettőn...) A tekintély, a tisztelet, a szeretet megőrzé­se volt a cél - a válogatott célja, hogy a folyamat, amely másfél éve Egervári Sándor vezetésével elkezdődött, ne szakadjon meg, hogy a csapat még inkább összeková­­csolódjon, hogy a játék egyre tudatosabb, érettebb és látványosabb legyen. Erről szólt - erről szólhatott volna ez a felkészülési meccs. Aztán mást kaptunk, visszafogottabbat, tompábbat. Persze próbáltuk felfedezni a biztató jeleket, felugrottunk Dzsudzsák Balázs immár szokásos pontos centerezéseinél, Bogdán Ádám bravúrjainál és mindenekelőtt a súlyos sérü­léséből visszatérő Szalai Ádám góljánál. Aztán visszaültünk, és azt láttuk, hogy csikorog-nyikorog a gépezet, s hogy a bolgárok egyre inkább ránk erőltetik akaratukat. De most, februárban, amikor a brazilok is szenvednek, még ez is belefér. A kapitány majd elemzi a meccset, megbeszélik a történ­teket. Apró szépséghiba, hogy a bolgárokat régóta nem tudjuk legyőzni. Szökőévente sem. ■ ­ AJÁNLJUK MAGUNKAT Másképp is lehet­ne] Nagy Tímea sok min­dent másképp csinál­na­ a magyar sport­ban is, a vívásban is; a párbajtőrözés nagyon hiányzik neki, viszont dobna egy hátast, ha bármelyik gyereke a pástra kívánkozna. Nagy Tímea-letisz­tulva MEGMONDOM A MAGAMÉT... Úgy játszottunk 1-1-et a nálunk jelenleg alacso­nyabban jegyzett bolgár válogatottal, hogy a dön­tetlen ránk nézve hízelgő, mindeközben Szalai Ádám és Koman Vladimir is úgy nyilatkozott a mér­kőzés után, hogy „nyomoztuk a labdát”, „az ellenfél koncentráltabban futballozott”, „gyengék voltunk”. Vajon mit szól a produkcióhoz lapunk állandó szak­értője, Bognár György? A bolgárok valóban sokkal közelebb álltak a győze­lemhez, több nagy helyzetet is kidolgoztak. Az első fél­időben is voltak megingásaink a védelemben, ám amíg akkor csak a szélen, a második félidőben középen is. Az összeállítás sem volt éppen telitalálat, Hajnal Tamás jobb oldali futballja gyenge volt, mint ahogy a teljes középpályásjáték, egyedül Dzsudzsák Balázs beadásait lehet értékelni. Sajnos egyáltalán nem tudtunk domi­nálni a mérkőzésen. Szabics Imre és Szalai Ádám kettő­sét is rossznak ítélem, ez a szerkezet nem jó, mindket­ten befejező csatárok, a kéttámadós hadrend akkor működik, ha például Rudolf Gergely az egyik, aki más típusú labdarúgó, mint az előbbiek. Épp ezért a Szabics, Priskin duó sem jött be a finnek ellen. Szóval szeren­csétlen csapatszerkezettel, gyenge középpályássorral és sajnos két befejezővel ennyire tellett. A tanulságokat le kell vonni, mert korábban ugyanakkor kiderült, megvan az a csapatszerkezet, amellyel sikeresek lehetünk. A KOLBÁSZNAK, SZALAI ÁDÁM TALÁLATÁNAK ÖRÜLTEK A DRUKKEREK GYŐRBEN, ANNAK Most még BULGARIA co­ Győr, ETO-park, 14 000 néző 1-4-2-3-1 Bogdán 7 -Varga J. 5, Korcsmár 5,­­ Juhász 5, Kádár 5-Pintér Á. 5, Buzsáky 6 - Hajnal 5, Szabics 5, Dzsudzsák 5- 1 Szalai 6 Csere: Buzsáky helyett Elek (5),­­ Hajnal helyett Komán (5) ás Szabics " helyett Németh K. (5) a szünetben, Szalai helyett Priskin (-) a 64., Dzsudzsák helyett Laczkó (-) a 81., Bogdán helyett Király (-) a 85. percben 1-4-1-4-1 BULGÁRIA: Mihajlov 0 -­­ Bandalovszki 5, Bodurov 5, Ivanov 6, Zanev 6- Djakov 5-Manolev 6, Gadzsev 5, Gargarov 6, Zlatinszki 5 , Popov 5 | Csere: Bandalovszki helyett Milanov­­ (5) és Zlatinszki helyett Tonev (5) a­­ szünetben, Mihajlov helyett Kolev (-),­­ Gargarov helyett Bozsinov (7) és Zanev 1 helyett Minev (-) a 64., Gadzsev helyett­ ­ Sztojanov (-) a 84. percben GÓL: Szalai (1-0) a 42., Bozsinov­­ (1-1) a 87. percben SÁRGA LAP: Kádár (Manolev­­ lerántásáért) a 32., Szalai (túlzott | gólörömért) a 42., Németh K. I (kakaskodásért) a 91. percben . Játékvezető: Jonas Eriksson (6). A­­ svéd játékvezető igyekezett nagyvona­lúan bíráskodni, de több hibája is volt.­­ Németh Krisztián lerántásáért büntetőt ítélhetett volna a magyar válogatottnak. Asszisztensek: Fredrik Nilsson, Mathias Klanesius (svédek) L_] 1 t­i­ tMESTERMÉRLEG Túl sok volt a technikai hiba Tévedünk, amikor azt állítjuk, nem egé­szen ilyen forgatókönyvről álmodott?­­ Sajnos nem játszottunk jól, és ennek több oka is van. Több olyan játékos is pályára lépett nálunk, aki idén még nem játszott tétmeccset, túlzottan­­ sok technikai hibát követtünk el, ráadásul Bulgária várakozás felett teljesített. Az első játékrészben­­ megvoltak a lehetőségeink, hogy a magunk javára­­ döntsük el a meccset, szünet után azonban egyér­telműen fölénk kerekedett az ellenfél, és Bogdán­­ Ádám bravúrjai is kellettek a döntetlenhez. Miként értékeli Buzsáky Ákos visszatéré­­sét a válogatottba, illetve mi a vélemé­nye Szalai Ádám teljesítményéről? Kíváncsi voltam rá, hogy Ákos miként illeszkedik­­ a csapatunkba. Nem mindig értette meg magát a mellette játszókkal, ez azonban nem csak az ő hibája volt. Ami Szalai Ádámot illeti, a gólja és a játéka is örömteli, bár az is igaz, egy év kihagyás után még nincs csúcsformában. Súlyos kritika a magyar válo­­­­­­gatott védekezését illetően, 1 JMP*, hogy Bulgária a szünet után futószalagon alakította ki a helyzeteit... Sajnos tény, hogy a bolgár vá­logatott a második félidőben többször került a védelmünk mögé, mint az elmúlt évben a riválisok együttvéve. EGERVÁRI SÁNDOR a magyarok szövetségi kapitánya Csapata az első félidőben visszafogottan teljesített, a fordulás után azonban hely­zetek sokaságát dolgozta ki. Miért volt ekkora különbség a két játékrész között? Az első félidőben többször is hibáztunk, a játé­kosok koncentrációja nem mindig volt meg­felelő. Nem állítom, hogy a szünetet követően minden szempontból jól futballoztunk, de kétségtelenül igaz, feljavult a teljesítményünk. Sajnos ennek ellenére nem sikerült nyernünk. Ahogy mondani szokás, ennyi helyzetből három meccset is meg lehet nyerni... A szünetet követően valóban több gólszerzési lehetőségünk adódott, mint a magyar csapat­nak. Azonban hiába alakítod ki a helyzetet, ha a kapu előtt rendre rossz döntést hozol. Ez is mutatja, van még miben javulnunk. Miért nem a kezdő tizenegyben ka­pott helyet Valerij Bozsinov, aki végül együttese legveszélyesebb játékosának bizonyult? Nem hiszem, hogy azzal kellene foglalkozni, miért nem kezdett Bo­zsinov, így döntöttem, ő viszont a pályára lépése után bizonyította, sokra hivatott futballista. I LJUBOSZLAV PENEV a bolgárok szövetségi kapitánya PERCRŐL PERCRE 4. perc: Dzsudzsák bal oldali beadása elsőre nem sikerült, a labda visszapat­tant a Dinamo Moszkva szélsőjéhez, másodjára a büntetőterületen belülről ballal középre adott, Szalai pedig az öt és feles vonaláról a jobb kapufára fejelte a labdát. 30. perc: Bandalovszki szerzett labdát a jobb szélen, a tizenhatos magas­ságából jól adott középre, Gargarov azonban nagy helyzetben hat méter­ről a jobb kapufa mellé csúsztatta a labdát. 40. perc: Dzsudzsák mélységi passza után Szalai sarokkal a háta mögött „húzta” tovább a labdát Pintér elé, ő azonban 13 méterről, tiszta helyzetből a jobb sarok mellé lőtt. 42. perc: Varga majdnem labdát veszí­tett a jobb oldalon, estében azonban Pintérhez passzolt. A Zaragoza légi­ósa 21 méterről jobbal megcélozta a kaput, Szalai a kaputól nyolc méterre lekezelte a labdát, majd jobbal a jobb alsó sarokba lőtt. 1-0 58. perc: Popov lépett be a büntető­­területen belülre, elvitte a labdát az őt becsúszva szerelni akaró Juhász mellett, majd tíz méterről ziccerben jobbal a bal kapufa mellett az oldalhá­lóba lőtt. 70. perc: A lesre játszó magyar védők között a csereként pályára lépő Bo­zsinov teljesen egyedül léphetett ki, ám 12 méteres jobblábas lövését a ka­pujából kifutó Bogdán Ádám hatalmas bravúrral védte. 87. perc: A sokadik bolgár helyzet góllá érett. Bozsinov megint egyedül léphe­tett ki a védők között, és jobb lábbal 13 méterről félmagasan a a kapu bal oldalába lőtt. 1-1