2016-05-02 / 119. szám

21 Labdarúgás MALONYAI PÉTER Mestermérleg Örömmel jelentem, hogy valamennyi edző elégedett a csapatával a bajnokság végén. Van, aki csak ímmel-ámmal, de azért ő is rábólint a tucatbajnokságra. Egyikük sem mondja, hogy van miért szégyenkeznie, a mundér becsülete (meg az egzisztenciális kényszer) mindenek előtt, takarjon akármit. Persze a magyar futball képtelen kibújni a bőréből, de arra képes, hogy bedarálja a legmagasabb futballkultúrából érkezettet is. Herr Oenning például szeretné „kiélvezni az élményt”, nevezetesen, hogy jellegtelen csapata nagy ne­­­hezen bent maradt. Miközben egy éve eleve kiesést érdem­ Kiélvezhetjük le nagy hangon ma­­­­gyarázta mindenki a 3Z élményt. Vasasnál, hogy már most NB I-esek, tuti a középmezőny, aztán tessék... Az sem ép­pen Európa, hogy Horváth edző az utolsó (végül ezüstérmet érő) meccs előtt azzal is kénytelen foglalkozni, hogy minden bizon­­nyal kitelt az ideje. Mondanám, hogy minden jó, ha jó a vége, ám dehogy... Hajlandó vagyok elfogadni, hogy a tucatra zsugorítástól kiegyensú­lyozottabb lett a mezőny, ám korántsem mindegy, milyen nívón áll be, hogy min­denki legyőzhet mindenkit. Legyen elég, hogy az Európára jogosult MTK az utolsó három meccsén nyolc gólt kapott és egyet sem szerzett, pedig kétszer kiesőjelölttel meccselt, az Eb-keretbe vágyó Lencse csa­tár edzője szerint csak hatvan százalékon futballozik egy ideje, Békéscsabán közhel­­­lyel nyugtatgatják magukat (a helyzeteket be kell lőni), az egész szezonban a „majd a következő meccsen” jegyében futballozó Diósgyőrnél pedig most már a bíró tehet mindenről. Kifejezett szerencse, hogy a végén a po­litikát is belekeverhette, aki egyébként is mindenbe belekeveri, így legalább volt némi érdeklődés a bajnoki hajrá iránt. Hogy aztán előbb kiáltsanak bundát, ha egy lé­pésről (is) fölé lő a csatár, mint hogy a föl­dön maradnának, van annyira képzetlen a magyarországi hivatásos, hogy önerőből legyen ügyetlen. Jön még a nyilván nagy hangú fogadkozá­sokkal kísért kupadöntő, aztán az Eb, ahol Herr Oenningtől tanulva, „kiélvezhetjük az élményt", aztán nincs mese, új bajnokság kezdődik. Nincs megállás. Csak a pályán. 2016. május 2., hétfő nemze sport HAzAI PÁLYA NÉLKÜL IS JÓL SZEREPELT A BAJNOKSÁGBAN AZ MTK, EZÉRT KÖZÖS KÜZDÉS az MTK hátvédje „Szerencsés góllal a Vasas szerzett vezetést. Utána hiába futottunk az eredmény után, nekünk semmi sem sikerült, ellenfelünk pedig egy kontra után KORCSMÁR ZSOLT a Vasas hátvédje „A pályán hallottuk, hogy a Puskás Akadémia vezet a Honvéd ellen, úgyhogy elég stresszes mérkőzés volt. A bajnokság végén bizonyítottuk, hogy erős tartás van bennünk. Megmutattuk, hogy képesek va­gyunk egymásért küzdeni.” » POÓR PATRIK eldöntötte a mérkőzést.” » NB 1-33. FORDULÓ Parádés emelés SOKAT BOTLADOZOTT a Vasas, azonban az év legfontosabb meccsén, az MTK ellen összeszedték magukat az angyalföldiek A mérkőzésről tudósított: Galambos Dániel, Babják Bence . Az egyik oldalon földöntúli öröm, a másikon keserédes mosoly. Az MTK elleni győzelem a bentmaradást jelentette a Va­sasnak, és bár a kék-fehérek lecsúsztak a dobogóról, az Európa-liga-indulást jelentő negyedik helyet elérték. A ta­lálkozó fordulópontját Vida Máté emlékezetes gólja jelen­tette, addig ugyanis inkább az MTK előtt adódtak nagyobb helyzetek, ám a húszesztendős középpályás találata után már az erő és a hit is elfogyott Teo­­doru Vaszilisz együtteséből. „Nem mondom, hogy edzé­sen begyakorolt figura volt, sőt, még azt sem, hogy teljesen tudatosan emeltem kapura a labdát - idézte fel a gólt Vida Máté. - Annyit láttam, hogy Hegedűs Lajos néhány méterre kimozdult a kapujából, ezért igyekeztem erősen középre lőni a labdát, de több tudatosság nem volt a mozdulatban. Érde­kes, de az előző, NB II-ben töl­tött szezonban is csak az utolsó fordulóban szereztem gólt, és most is csak a legutolsó bajno­kin találtam a kapuba. Az ön­bizalmamnak nagyon jót tett a gól, ám a legfontosabb a győze­lem és a bentmaradás volt.” A középpályás szerint első­sorban lelkesedésben nőttek az MTK fölé: „Ezer fokon égtünk. Lássuk be, ez nem szépségdíjas mozdulat Christian Müllertől, azonban a Vasasnak az MTK ellen nem a trükkös megoldásokra volt szüksége fotók: Koncz györgy A végeredmény 1. Ferencváros 33 244 5 69-23 +46 76 2. Videoton 33 174 12 42-29 +13 55 3. DVSC-Teva 33 14 118 48-34 +14 53 4. MTK Budapest 33 149 10 39-37 +2 51 5. Haladás 33 13 119 33-37 -4 50 6. Újpest 33 11 139 42-37 +5 46 7. Paksi FC 33 127 14 41-40 +1 43 8. Bp.Honvéd 33 127 14 40-39 +1 43 9. Diósgyőr 33 108 15 37-47 -10 38 10. Vasas 339 5 19 32-54 -22 32 11. Puskás Akadémia 337 10 16 35-51 -16 31 12. Békéscsaba 336 9 18 25-55 -30 27 hhhhhhhhhhhh PERCRŐL PERCRE 11. perc: Kanta József gurította le a szabadrúgást Gera Dánielnek, a közép­pályás 20 méterről kapura a lőtt, a bal felső sarok felé tartó labda a léc alsó lapjáról vágódott ki a mezőnybe. 66. perc: Romic passzolt Villához a jobb oldalon, a kaputól 35 méterre, a középpályás ballal kapura ívelte a labdát, amely a beadásra kimozduló Hegedűs Lajost becsapva a kapu jobb sarkába hullott. 0-1 91. perc: Remili a bal oldalról pas­­­szolt Pavlovhoz, aki betört a ti­zenhatoson belülre, lerázta magáról Kanta Józsefet, eltolta a labdát Grgic mellett, és ballal tíz méterről a jobb felső sarokba lőtt.0-2 NB 1-33. FORDULÓ Boldogtalan győzelem FEGYELMEZETT JÁTÉK, jól kidolgozott taktika: a Puskás Akadémia a Bp. Honvéd elleni eredményesebb produkció ellenére is kiesett A mérkőzésről tudósított: Zombori András, Káldor András . Eddig tartott. Noha a Puskás Akadémia 2-1-re legyőzte a Budapest Honvédot a bajnokság záró fordulójában, három idény után búcsúzni kényszerül az élvonalból. A má­sodosztályba alászálló társaság két éve tizennegyedikként vég­zett, tavaly pedig tizedik lett az akkor még tizenhat csapatos me­zőnyben. Pedig Szíjjártó István vezetőedző motivált labdarúgó­kat küldött pályára, s remekül is kezdett a Puskás Akadémia, ha Horváth András nem véd kivá­lóan, negyedóra alatt két góllal is vezethetett volna. Fél óra futballt követően viszont már kétgólos hazai előnyt mutatott az ered­ményjelző tábla. Mivel az első já­tékrészt követően a nagy vetély­­társ Vasas 0-0-s döntetlenre állt Dunaújvárosban az MTK ellen, a Puskás Akadémia negyvenöt percre volt a bennmaradástól. A bravúr azonban nem jött össze. Nagyjából a felénél tartott a második félidő, amikor a hazai futballisták is megtudták­­ a né­zőtéri bekiabálásokból bizto­san), ellenlábasuk vezetést szer­zett Dunaújvárosban, és az idő már nem nekik dolgozik. A találkozó végén még szé­pített a vendégcsapat, de az már nem osztott, nem szorzott. Amikor Iványi Zoltán játékveze­tő lefújta a találkozót, a Puskás Akadémia játékosai már tisztá­ban voltak vele, hogy a győzelem ellenére osztályváltásra kénysze­rülnek. A labdarúgók magukba roskadva a földet vagy éppen az eget bámulták, és hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, mire a csa­patkapitány, Polonkai Attila sza­vakba tudta önteni gondolatait. „Hogy mit érzek most? - tet­te fel önmagának a kérdést a 36 éves középpályás. - Csak az utolsó három mérkőzésről tudok beszélni, az előző vezetőedzőnél ugyanis nem sok lehetőséget kaptam. Le a kalappal a csapat előtt, hiszen ha nem is szipor­kázva, de kétszer nyert, tudtunk egymásért és a klubért küzdeni. Amit az elmúlt két hétben érez­tem, azt senkinek sem kívánom, borzasztóan érzem magam a ki­esés miatt. Három évvel ezelőtt részese voltam a feljutásnak, úgy éreztem, folyamatosan fejlő­dünk, a mostani bajnoki szezon azonban zuhanórepüléssel ért fel. Nyilván az azonnali vis­­­szakerülés lesz a cél, a másod­­osztályban azonban mindenki minket akar megverni, nehogy azt higgye bárki is, hogy könnyű dolgunk lesz.” PUSKÁS AKADÉMIA: 1-4-4-2 Pogacsics 0 Pauljevics 3, Tar 5, Fiola 5, Nagy Zs.4 Pekár 4, Polonkai 4, Zsidai 4, Zsótér 3 Bacelic-Grgic 5, Castillion 3 CSERE: Castillion helyett Sallai R. (3) a 60., Zsótér helyett K. Mészáros (-) a 68., Polonkai helyett Márkvárt (-) a 73. percben BP. HONVÉD: 1-4-3-3 ..............................Horváth A. 3 Ikenne-King 3, Bobál D. 5, Kamber 4, Baráth 3 Hidi 4, Nagy G. 3, Vasziljevics 3 Holender 3, Youla 2, Eppel 4 CSERE: Youla helyett Constantinescu (3) a szünetben, Baráth helyett Botka (-) a 62., Holender helyett Kovács D. (-) a 79. percben Gólszerző: Bacelic-Grgic (1-0) a 20., Tar (2-0) a 31., Bobál D. (2-1) a 91. percben Sárga lap: Ikenne-King (sportszerűtlen viselkedésért) a 73., Sallai R. (nem engedte elvégezni a szabadrúgást) a 81., Pogacsics (időhúzásért) a 83. percben Játékvezető: Iványi Zoltán 6­­ A kispestiek két tizenegyest is számon kérhetnek a bírón, és a mezőnyben is akadtak hibái. Az első felcsúti gól előtt azonban jól döntött, hiszen Stipe Bacelic-Grgic nem indult lesről. Asszisztensek: Búzás Balázs, Georgiou Theodoras - Karakó Ferenc, Nagy Róbert O* p_öi ■ pi­i .^© i nemzetközi \\ A válogatott \\ A magyar szintet jóval \\ A magyar futball szinthez \\ kerettagsághoz­­ meghaladó, a nemzetközi \\ szintjéhez mérten már mérve is | , megfelelő, Jf szint átlagát megütő | | kiemelkedő teljesítmény,­­ klasszisteljesítmény // kiemelkedően jó ff teljesítmény, gólokkal, fs több szerzett góllal, teljesítmény fs gólpasszokkal színesítve// gólpasszal Extraklasszis, a nemzetközi összevetésben is kimagasló teljes­ítmény PERCRŐL PERCRE 20. perc: A felezővonalnál Polonkai mesteri labdával ugratta ki a lesha­­táron Bacetic-Grgicet, aki 15 méterről, jobbról jobbal a bal alsó sarokba lőtte a labdát a kivetődő Horváth András mellett. 1-0 31. perc: Zsótér jobb oldali szöglete után Bobál Dávidról Tar elé pattant a labda, aki azt 12 méterről, kissé balról jobbal a léc alá lőtte. 2-0 91. perc: Hidi bal oldali szöglete után Kamber fejelt Bobál Dávid elé, aki kö­zépről, két méterről a kapu jobb olda­lába fejelte a labdát. A magyar futball szintjén V\ Az esemény gazdagabb \\ Az átlagos magyar \\ Súlyos hibákat az átlagosnál \\ magyar \\ mezőnyjátékra \\ elkövető, durva sokkal jobb || mérkőzéseken !) jellemző, kevés ff játékkal jellemezhető, teljesítmény, góllal, ff átlagos ff szerepet vállaló ff már már értékelhetetlen gólpasszokkal ff teljesítmény ff teljesítmény ff teljesítményl Kiállítás miatt 30 percnél kevesebb játék, vagy abszolút értékelhetetlen teljesít­­mény, bundázás 2-1 Kapus esetében, ha jóformán nin: védenivalója, mezőnyjátékos esetében, ha kezdőként 30 pont kevesebbet tölt a pályán 'HíajíliaÉ HiBnálewrte­r