Nemzeti Sport, 2016. december (114. évfolyam, 328-356. szám)

2016-12-01 / 328. szám

­ 2­1 Labdarúgás SZOLLOSI GYÖRGY A­z elmúlt napok feszültsége, reménykedése és titkolózása egészen művészi, sőt költői meg­nyilvánulásokat csalt elő az úszóháború részt­vevőiből. Ilyen volt például a versenyzők egyen­­pólójára tervezett bilincses, korbácsos grafika, s amikor aztán Gyárfás Tamás bejelentette lemon­dását a Magyar Úszószövetség elnöki posztjáról, Hosszú Katinka, az úszás és a közösségi média világklasszisa ezt posztolta a Facebookra: „A leg­sötétebb éjszaka is idővel véget ér, és kisüt a nap!" Aligha gondolt bele, hogy ezzel a húszezer lájkot hozó metaforával éppen Gyárfás életművének legfőbb büszkeségét, a Napkelte cmű televízió­műsort idézi meg. És hogy mire is utal Hosszú Katinka? Az a bi­zonyos hosszú, sötét éjszaka 23 évig tartott, már ami Gyárfás Tamás közvetlen, úszószövetségi uralkodását illeti. Huszonhárom esztendőnyi hisz­térikus nyomu­lás, manipuláció, konspiráció, dör­gölőzés, fenye­getőzés, csalás, zsarolás, s mindez valami ordenáré, posztkom­munista, vadkapitalista színvonalon. Ha igaz Adam Michnik szentenciája, hogy a kommunizmusban az a legrosszabb, ami utána jön, akkor az ilyen alakok és tevékenységük teszik elsősorban igazzá. Ami­kor a demokratikus fordulat után egy Zemplényi György nevű valószínűtlenül abszurd szélhámos lett a magyar úszósport fő mecénása, még senki sem sejtette, hogy létezik még abszurdabb megol­dás is. Hogy előfordulhat, hogy a közszolgálati te­­levíziócsatornán a Gyárfás Tamás magáncégének bérbe adott élő adásidőben a Gyárfás Tamás által vezetett úszószövetség egyes alkalmazottai, edzői, versenyzői Gyárfás Tamásnak, az elnök-producer­nek, egyben a műsor riporterének kérdéseire vála­szoljanak, vagy ugyanezt tegyék az úszószövetség és az elnök üzleti, politikai ellenfelei, akik az előbbi esetben természetes negédeskedés helyett egy vallatótiszt kérdéseivel találták szembe magukat. Pedig sejteni lehetett, hogy abban az országban, ahol a sportot nem a kulturális, az ifjúsági vagy az oktatási tárca, hanem a belügyminisztériumi­) fel­ügyeli mint a titkosszolgálat egyik speciális ágát - ahogyan az a rendszerváltás után jó ideig történt -, ott bizony nem sok jóra lehet számítani. Hogy aztán hogyan nyúlhatott a Gyárfás-éra az úszás­ban ilyen keservesen hosszúra, és ki mindenkinek van felelőssége mindebben a média, a politika, a sport szereplői közül, azt most, ebben a (sport) történelmi pillanatban ne firtassuk. Jön föl a nap. Lesz következmény! Kovács Zoltán, a Videoton sportigazgató­ja végül így értékelte a kudarcot: „Kizárólag magunkat okolhatjuk a kiesés miatt. Megen­gedhetetlennek tartom, ahogy egyesek hoz­­záálltak a mérkőzéshez, így nem szabad fut­ballozni! Természetesen lesz következménye a kupabúcsúnak, de a döntést nem felfokozott idegállapotban, hanem tiszta fejjel kell meg­hoznunk. Azt azonban már most kijelenthe­tem, hogy az első félidei játék megengedhe­tetlen volt, a vereség pedig szégyenteljes." ÚJPEST KÜZDELEM Tizenegyesekben jók a lilák Az 1-1-es végeredmény után a tizenegyesrúgások döntötték el a továbbjutást a Kozármisleny- Újpest mérkőzésen, és ebben a párbajban NB I-es teljesítményt nyújtottak a lila-fehérek, ráadásul a kapujukat ismét a Ferencváros elleni, 3-3-as derbi óta mellőzött Balajcza Szabolcs védte. K­ét kupaspecialista csapat csa­pott össze a 16 közé kerülé­sért, hiszen az előző szezonban a Kozármisleny NB l­t-asként az élvonalbeli Puskás Akadémiát, a Diósgyőrt és a Honvédot is elbú­csúztatta, a sors fintora, hogy a négy közé jutásért egy lila-fehér gárda, az akkor még első osztályú Békéscsaba állta útját. Az Újpest viszont az előző szezonban egé­szen a döntőig menetelt, és nyilván most is hasonló ambíciók vannak a Megyeri úton. Az első félidőben jobbára az Új­pest birtokolta a labdát, de igazán veszélyes helyzetet nem tudott kialakítani Helesfay Donát kapuja előtt, így aztán némileg meglepe­tés volt a második félidő elején egy bal oldali beadás után, amikor Mi­­hajlo Perovics hat méterről küldött csúsztatott fejese a bal alsó sarok­ban kötött ki. Ez azonban a hazai­akat paprikázta fel inkább, sokkal harciasabbak lettek, egymás után alakították ki helyzeteiket, ami vi­szonylag hamar Kiss Márton jobb oldali beadása után Városi Viktor révén góllá is érett. A hosszabbí­tásban már látszott, a fáradó haza­iak a tizenegyesekre készülnének inkább, és végül elérték a céljukat. A párbajban hibátlanul teljesítet­tek a fővárosiak, hiszen Mohi Dávid, Enisz Bárdi, Perovics és Nemanja Andrics sem hibázott, míg a kozár­­mislenyieknél előbb Marko Dinjar és Szinanovics Szinan belőtte a maga tizenegyesét, de utána Városi Viktor és Beke Péter már hibázott, így az utolsó tizenegyeseket már le sem kellett rúgni - továbbjutott az Újpest. Balajcza Szabolcs megmutatta, mire képes a kapuban FOTÓ: SZABÓ MIKLÓS MAGYAR KUPA A LEGJOBB 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT VANKÓ Imre a Budafok középpályása „Bíztunk abban, hogy győzünk. Hogy miért? Mert számítottunk arra, hogy az ellenfél azt hiszi, egyszerű lesz megnyernie ezt a meccset, ezért nem álltunk vissza, hanem letámadtunk. A szünetben felkészültünk arra is, hogy az ellenfél változtat, ezzel együtt az edzőnk azt kérte, ugyanúgy játsszunk tovább. Nagyon felpörögtünk erre a meccsre, koncentráltunk, küzdöttünk egymásért.” BÓDI Ádám a Videoton középpályása „Az első félidőt odaadtuk az ellenfélnek, és nem is emlékszem, hogy veszélyeztettük volna a Budafok kapuját. Ez azért tőlünk kevés, amit arra sem foghattunk, hogy kevésbé összeszokott csapattal kezdtünk. A második félidőre már úgy jöttünk ki, hogy meg akarjuk fordítani a mérkőzést. Végig egykapuztunk, de a budafokiak egy jól végig vitt kontrával megnyerték a mérkőzést, ami nagyon nagy csalódás a számomra.” FOTÓ: FÖLDI IMRE Hősök gyepe PIETSCH TIBOR A fehérváriaknak volt már vidá­mabb napjuk is, mint a szerdai, azt ugyanis a rémálmaikban sem gondolták, hogy ez lesz a vége. Persze a budafokiak sem gondol­ták. Még akkor sem, amikor szembe­sültek azzal, hogy Henning Berg mesz­­sze nem a legerősebb tizenegyét küldi ki a pályára. A Budafok múlt szombati meccsére megfigyelőt küldő piros-kék Vezetőedzője sérülés, iítélve be­tegség miatt nem számolhatott Rósa Attilával, Feczesin Róberttel, Marko Scsepoviccsal, Asmir Suljiccsal, Fejes Andrással és Varga Józseffel, Pátkai Máté az eltiltását töltötte, Danko La­­zovics pedig pihenőt kapott. Juhász Roland, Géresi Krisztián, Anel Hadzic, Szolnoki Roland és Filipe Oliveira csak a kispadra fért oda, ellenben a 17 esz­tendős Bévárdi Zsombor, a nála eggyel idősebb Kovács Sándor, valamint az egy híján húszéves Varga Bence a kez­dőcsapatban kapott helyet. A Videoton három, az őszi idényben az NB IlI-as Videoton ll-ben játszó fia­tallal állt ki harmadosztályú vetélytár­­sa ellen. Félreértés ne essék, nem ezen múlt. Sokkal inkább némelyek hozzáál­lásán. Henning Berg foghatta a fejét a hármas sípszó felhangzását követő­en, hogy rossz csapatot rakott össze (a klubvezetőség részéről ettől még töretlen a bizalom iránta!), arról nem tehet, hogy egyesek láthatóan jelentős mentális gondokkal küszködnek. Nem csoda, hogy a teljesen megérdemelt budafoki győzelem után Juhász Ro­land kieresztette a hangját a vendég­öltözőben. „Ahogy kezdtük a mérkőzést, méltatlan volt a Vidihez - adott­ fü­l­­gyalázatot utóbb a kifakadására a szünetben beszálló csapatkapitány. - Az első félidőben nem lőttünk ka­pura, és ezt egy nagy célokat kitűző együttes egyszerűen nem engedheti meg magának! A második játékrész valamivel jobb volt, egyenlítettünk is, ám a hajrában a budafokiak egy kontrával eldöntötték a meccset, ezúton is gratulálok nekik. Nekünk meg marad a keserűség, no meg a tanulság, hogy mindig a maximumra kell törekedni. Több botlás egysze­rűen nem fér bele! Szombaton Deb­recenbe megyünk, ott javíthatunk, de az elkövetett hibákból tanulnunk kell. Ha az NB I-ben nem azt nyújt­juk, ami elvárható tőlünk, felesleges az aranyéremről álmodozni." Hogy hazai oldalon nem volt gond a mentalitással, a szurkolók reakciója is jelezte: a 24. percben már ollóztak, ho­lott addig még nem is esett gól. Négy perccel később már igen, az egész meccsen első osztályúan futballozó Vankó Imre (csak zárójelben: Priskin Tamás öccse) hozta ziccerbe Grúz Ta­mást, és a 166 élvonalbeli fellépéssel a háta mögött a harmadik ligába igazoló csapatkapitány nem is hibázott. A 67. percben Bódi Ádám ugyan egyenlített, de a hajrában Kovács Dávid újra bein­dította a budafoki pezsgőtermelést. „Él a futball Budafokon! - jelent­hette ki a lefújás után Jakab János, a BMTE tiszteletbeli elnöke, akinél több szállal kevesen kötődnek az egyesü­lethez. - Óriási győzelmet arattunk. Megemelem a kalapom a csapat előtt, és fejet hajtok mások mellett Bélteky Róbert tulajdonos, Karsay Ferenc polgármester, Németh Zsolt országgyűlési képviselő és Vizi Sán­dor előtt is. Nehezen éltem meg ezt a meccset, mert a Videoton is közel áll a szívemhez, de a Budafok még kö­zelebb... A régi szép idők köszöntek vissza, remek, magas színvonalú meccset vívtunk. A Vidi kisfást adott nekünk, és ezzel tudtunk élni. Mind­emellett nem a Magyar Kupa-diadal, hanem a feljutás a célunk, és bár pillanatnyilag hatpontos hátrányban vagyunk a listavezető Szigetszent­­miklóssal szemben, nem adjuk fel a harcot!” Ilyen is rég volt errefelé! - ért fülig az egyik XXII. kerületi drukker szája, amikor azt látta, hogy a futballisták pacsiznak az örömittas B-közép tag­jaival. A sikert ugyanakkor módfelett szerényen, úriember módjára vette tudomásul Bélteky Róbert - megle­het, némi fáradtság is szerepet játszott abban, hogy nem szállt be az össznépi éneklésbe és táncolásba. „Hajnalban érkeztem Angliából, csak azért jöttem, hogy lássam a meccset, este már repülök is vissza - árulta el lapunknak a piros-feketék fő támogatója. - Titkon bíztam ab­ban, hogy kis szerencsével nyerhe­tünk. Vagy naggyal... A győzelmünk nem jelenti azt, hogy megütjük az NB I szintjét, de nem tagadjuk, idő­vel szeretnénk a legjobbak közé ke­rülni. Nyilvánvaló, az NB I­t-at sem könnyű megnyerni, mindazonáltal igyekszünk a legjobbat kihozni ma­gunkból. Sajnos szombaton fontos mérkőzést veszítettünk el az éllovas ellen, de ha a folytatásban is úgy tel­jesítünk, mint a Videoton ellen, meg­előzhetjük a Szigetszentmiklóst." Ennek jegyében az ünneplést nem is vitte túlzásba Prukner László együtte­se, a kissé kései közös ebéd után min­denki hazaindult, hiszen a hét végén már bajnoki vár a hétköznapi hősökre, a Dunaújváros érkezik a Promontor utcába. Vankó Imre és társai számára feltehetőleg jó hír: a meccsre Magyar­­országra jön Bélteky Róbert... Újra él a budafoki futball: az NB llI-as csapat MEGLEPETÉSRE KIEJTETTE a Videotont, nem csoda, hogy a BMTE tulajdonosa boldogan repült vissza Angliába. I­tI A budafoki fiúk napja volt: Huszty Dániel (H) is remekül 2016. december 1., csütörtök nemi sport BUDAFOKI MTE 2-1, Budafok, Promontor utca, 200 néző Vezette: Molnár Attila (Erős Gábor, Szalai Balázs) BUDAFOK: Szabó B. - Patkós, Vaszicsku, Khiesz, Huszty - Grúz - Ladányi (Földi, 79.), Kovács D, Vankó - Nagy T. (Csizmadia, 54.), Fekete M. (Vég, 63.) Vezetőedző: Prukner László VIDEOTON: Horváth T. - Nego, Vinícius, Stopira, Varga B. - Kovács S. Pölöskei Zs. (Juhász, a szünetben) - Kovács l- Barczi (Hadzic, a szünet­ben), Bévárdi (Géresi, a szünetben) - Bódi Vezetőedző: Henning Berg Gólszerző: Grúz (1-0) a 29., Bódi (1-1) a 66., Kovács D. (2-1) a 84. percben Jó: Vankó, Grúz, Kovács D., ill. Juhász, Kovács L.,­ MESTERMÉRLEG Prukner László: - A tisztes helytállás volt a cél azok után, hogy a hétvégén bajnoki rangadót veszítettünk. Ezúttal köszönetet mondok a csa­patnak a példaértékű hozzáállásért. Játéktudás alapján az NB II-ben lenne a helyünk. Henning Berg: - Nagy csalódás az eredmény. Vállalom a saját felelősségemet, mert úgy gondoltam, ebben az összeállításban is képesek leszünk megnyerni a mérkőzést. Tudósított: VASS JÁNOS VIDEOTON FC­­(0) KOZÁRMISLENY , Pécs, 600 néző. Vezette: Oláh Gábor (Kis Zoltán, Kovács II Gábor) KOZÁRMISLENY: Helesfay - Kiss Mc­Ca­­usic (Dinjar, 81.), Lantos, Kocsis A - Szek­szárdi, Tóth M. (Szinanovics, 68.) - Kirchner (Pajor, 111.) Wittrédi, Beke - Városi Vezetőedző: Kovács Zoltán ÚJPEST: Balajcza - Nagy T, Kecskés Á, Heris, Mohl - Szankovics, Cseke (Balázs B., 68.) - Balogh B. (Bárdi, 58.) Angelov (Andrics, a szünetben), Diarra, Perovics Vezetőedző: Nebojsa Vignjevics Gólszerző: Perovics (0-1) az 50., Városi (1-1) a 63. percben Jó: Helesfay, Kocsis A., Kirchner, Városi, ill. Nagy T., Heris, Diarra, Perovics MESTERMÉRLEG Kovás Zoltán: - Küzdöttünk, de Fortuna nem volt velünk a tizenegyesrúgásoknál. Nebojsa Vignjevics:-- Továbbjutottunk, de nehéz volt, talán azért, mert játékosaim könnyebb mérkőzésre számítottak. Tudósított: SZABÓ DAN!, ÚJPEST­­ (0-0,1-1,1-1) - 11-esekkel 2-4