Nemzeti Sport, 2017. április (115. évfolyam, 89-116. szám)

2017-04-26 / 112. szám

nemre sport 2017. április 26., szerda SZŰCS Gabriella az UVSE átlövője „Nagyon kemény volt a döntő, az első két meccs szorosan alakult, a harmadik a jó támadójátéknak és védekezésnek kö­szönhetően parádé volt, főleg az első két negyed, amiért elismerés illeti az egész csapatot.” TAKÁCS Orsolya a BVSC védője „Az utolsó meccsen jött ki legjobban a két csapat közti különbség. Becsü­lettel helytálltunk, nekünk már az is öröm volt, hogy bejutottunk a döntőbe. Mindent megtettünk, de ennyivel jobb az UVSE. Az előző szezonhoz képest előreléptünk, sokat fejlődtünk, és rengeteg van még ebben a csapat­ban.” Mindig Újpest! Nem hibázott az UVSE, a harmadik meccsen is legyőzte a BVSC-t, így SOROZATBAN HARMADSZOR szerezte meg a magyar bajnoki címet. RÁC BENEDEK BALÁZS Ez a párharc legkésőbb akkor eldőlt, amikor a BVSC legyőzte a Dunaújvárost a bajnoki elődöntőben. De igazából már a szezon előtt, hiszen egyértelműen az UVSE kerete a legerősebb. És nem azért, mert az újvárosiak biztosan megfosztották volna címétől az UVSE-t, hanem mert általában legalább szoros meccset játszottak a lila­sárgákkal, sőt előfordult, hogy nyertek el­lenük. A BVSC viszont hiába küzdött becsü­lettel, próbált meg mindent, rendre biztosan győzött Áts Bertalan csapata , pontosan ugyanez történt a bajnoki döntő (első, második és­ harmadik mecs­esén is. Petrovics Mátyás megállás nélkül űzte-hajtotta lányait, de azzal a helyzettel nehéz mit kezdeni, amikor az egyik csapat egyértelműen erősebb a másiknál. Márpe­dig az UVSE kerete hazai szinten kiemel­kedő, erősebb, mint a BVSC-é és erősebb, mint a Dunaújvárosé. A magához képest kicsit hullámzó­an, időnként visszafogottan, a tudásából azért ezt­ azt megvillantó UVSE - amely-OB I, NDK, 2016-2017 Bajnok: UVSE (Bicskei Réka, Czigány Dóra, Csabai Dóra, Gangl Edina, Gyárfás Dorottya, Hertzka Orsolya, Hidas Dóra, Keszthe­lyi Rita, Kiss Eszter Lara, Kisteleki Hanna, Kövesdi Vivien, Kuna Szórija, Maczkó Lilla, Mucsy Anna Mandula, Pap Mónika, Pápai Barbara Klaudia, Szű­cs Gabriella, Sabrina van der Sloot, Takács Vivien, Tóth Ildikó. Edző: Áts Bertalan­, 2. BVSC, 3. Dunaújváros, 4. Szeged, ...7. Honvéd, 8.Tatabánya, 9. UVSE II, 10. BVSC II Az 5. helyért még tart a Szentes-Eger párharc nek a döntő első és második meccsén is elég volt két negyedet 6-2-re megnyerni - ezúttal egyetlen játékrész alatt döntött, jó négy perc alatt kivágott egy 5-0-s szé­riát, 3-2-ről 8-2-re elhúzva. Ekkora hát­rányból még a BVSC-nél jobb csapatok sem nagyon zárkóznak már fel (kivéve a Mataró, de ezt a nevet ne ejtsék ki a lilák közelében). Az UVSE drukkerei 10-3-nál már vi­dáman skandálták, hogy „Újpest-parádé” - remélhetőleg Őze István UTE-elnök nem pereli el a rigmust, mint a klubtól az „Új­pest vízilabda" elnevezést, miközben reg­nálása alatt szűnt meg a lila-fehérek első osztályú pólócsapata -, és a folytatásban is boldogan énekeltek. A bajnoki győze­lemmel búcsúzó Áts Bertalan (eddigi se­gítője, Benczúr Márton váltja a kispadon) az utolsó negyedben Maczkó Lilla csere­kapusnak is szeretett volna lehetőséget adni, akinek előbb a piros 13-as sapkáját kellett 14-esre váltani, majd Gangl Edina és társa rosszul cserélt. A két kapus játék közben akart váltani, és a nagy sietségben nyolcan voltak egyszerre a vízben, ezért Maczkó Lilla úgy kapott cserés kiállítást, hogy nem is játszott a meccsen - Gangl meg maradt a vízben a lefújásig. Minden­esetre ha a kapuscsere nem is jött össze, Áts Bertalan 11 napon belül másodszor fürdőzhetett a Tüske uszoda medencéjé­ben ruhástul, hiszen a LEN-kupa négyes döntőjét is itt, az ideiglenes otthonában nyerte meg az UVSE. (3-2,5-1,3-1,1-2) UVSE: GANGL - SZŰCS G. 2, Csabai 1, Keszthelyi 3, Tóth J.1, Czigány 0., Kisteleki H. 1 Csere: VAN DER SLOOT 2, Takács V., Kövesdi 1, Hertzka 0.1, Kuna Sz, Kiss E.___________ Edző: Áts Bertalan BVSC: Bolonyai - Kisteleki D. Koncz 1, Takács 0. 1, Gyöngyössy A., LEIMETER 3, Farkas K. Csere: Doroszlai (kapus), Máté, Utassy, Kele, Pécsi, Varga V. I.Besszer_____________ Edző: Petrovics Mátyás Tüske uszoda, 350 néző. V: Macskai, Kovács Cs. T. Gól - emberelőnyből: 7/1, il. 6/1 Gól -ötméteresből: 1/1, ill. 3/3 Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3-0 az UVSE javára Kipontozódott: Máté (26. p.) Kiállítva (cserével végleg): Maczkó (29. p.) MESTERMÉRLEG Áts Bertalan:­­ A hétfői edzésen a lányok nagyon lazák voltak, én nem annyira, de ezek szerint ezért voltak lazák, így kell megnyerni egy bajnoki döntőt. Most játszottak a legfelszabadultabban. Fantasztikus volt a védekezés, minden lövésnél ott voltak a blokkok és a kapus, rengeteg helyzetet alakítottunk ki és lőttünk be. Petrovics Mátyás: - Úgy játszottunk, hogy egy életünk, egy halálunk. Ezt egy negyedig bírtuk, aztán kipukkadtunk. A döntő három meccsén és a kupadöntőben is nyertünk egy-egy negyedet az UVSE ellen, ami nagyon nagy szó. Óriási érték ez a döntő, sokan nem fogadtak volna ránk. A címvédő ezúttal 12-6-ra győzött, és a fináléban (három sima győzelemmel) bi­zonyította, hogy ebben a szezonban a lila­sárgák alkotják a legjobb magyar női vízi­labdacsapatot. Sőt, sorozatban harmadszor bizonyult az UVSE a legjobbnak a Szentes, a Dunaújváros és most a BVSC ellen is. Az ellenfelek változnak, az UVSE-siker viszont állandó. 9 RÖPLABDA NB I, NŐK - INTERJÚ SOÓS NIKOLETT-TEL Hogy is lehetne megunni?! Ezt tényleg nem lehet megunni? Hogy lehetne megunni, ha hazai pályán, kétezer ember előtt ünne­pelhetsz? - kérdezett vissza Soós Nikolett, a Magyar Kupa- és Közép­európai Liga-győztes Békéscsaba női röplabdacsapatának 28 éves kapitánya, aki hétfő este sorozatban negyedszer is bajnok lett együtte­sével, összességében pedig már a hatodik NB I-es aranyérmét szerezte meg, mivel 2005-ben és 2008-ban éppen az egyhuzamban negyedszer is ezüstérmes Vasassal ért fel a csúcsra. A kilencedik szezonját zárta a Csabával. Ez volt a legnehezebb? Nagyon megterhelő és nehéz, egyúttal igen sikeres szezonon vagyunk túl. Ha az előző idény kapcsán arról beszéltünk, hogy kemény volt, ez a mostanira hatványozottan igaz. Sokat utaztunk, volt, hogy egy hétig távol voltunk. Ugyanakkor a szezon elején kitűzött célokat elértük. A bajnok­ságban, a Magyar Kupában és a Közép-európai Ligában is nyertünk, a CEV-kupában pedig a legjobb nyolcig meneteltünk, amivel még túl is szár­nyaltuk az előzetes vágyakat. 2016 után 2017-ben is veretlenül nyerték meg a bajnokságot, ami nyilván jelzi a BRSE erejét, de mit árul el a hazai élvonal minőségé­ről, színvonaláról? Nem is tudom, melyik végéről kezd­jem. Nem gondolom, hogy rosszabb lenne a bajnokság színvonala, mint korábban. Fejlődik a mezőny, amit jól mutat, hogy egyre több a jó külföldi játékos, és egyre több női klub műkö­dik profibb körülmények között. Akkor minek köszönhető, hogy látványosan kiemelkednek az itthoni mezőnyből? Mi a titkuk? Az előző két szezonban toronyma­gasan mi dolgoztuk a legtöbbet. A munka, a menedzsment által meg­teremtett háttér és környezet, hogy olyan játékosokat tudtunk igazolni, mint például az orosz Irina Szmir­­nova - ez mind kulcs a sikerhez. A rettentő sok munka, amit a csapat, a szakmai stáb és a vezetőség elvégez, ezt eredményezi. Naponta hat-hét órát, sokszor még ennél is többet a csarnokban töltöttünk. Mi volt a szezon csúcspontja? A Sztara Pazova elleni szerbiai, első CEV-kupa-meccs, ahová százával kísértek el minket a szurkolók, megható volt, amikor a győzelem után a Himnuszt énekelték. A francia Béziers elleni CEV-kupa-tovább­­jutást hatalmas sikernek tartom, itthon és idegenben is fantasztikus hangulatú mérkőzést játszottunk. A Közép-európai Liga négyes döntője is emlékezetes, és persze nem sokkal ezek mögött ott van az újabb bajnoki és kupaarany. És mélypontja? Volt egyáltalán? Akadtak holtpontok, amikor irreális mértékű megterhelést kaptunk, négy meccsünk is volt egy héten. Vagy amikor Csabáról indulva, a zágrábi Közép-európai Liga négyes döntőjét letudva mentünk Olaszországba a Busto Arsizio elleni CEV-kupa-visz­­szavágóra. De azt is kibírtuk. Semmi sem tudta megtörni a csapatot. Ebben sokat segítettek az előző sze­zon tapasztalatai, akkor is hasonló terhelésben volt részünk. Egyénileg is jó klubszezon van a háta mögött. Nem véletlen, hogy három év után újra bekerült a világbajnoki selejtezőre, World Grand Prix-re és Európa-bajnok­­ságra készülő válogatottba. Talán még sohasem kezdtem olyan jó formában szezont, mint most, a tavaly őszi kézsérülésem mégis rányomta a bélyegét az idényemre, a cseh Pros­­tejov elleni Bajnokok Ligája-selejtezőt is ki kellett hagynom. Úgy esett ki két hónap, hogy eredetileg háromról volt szó, minél hamarabb vissza akartam térni. Nehéz volt visszajönnöm, de örülök, hogy megálltam a helyemet. A válogatott meghívónak nagyon örülök, most végre sem sérülés, sem műtét nem hátráltat, mint korábban. P. B. NB I, NŐK, DÖNTŐ 1. mérkőzés: Linamar-Békés­­csabai RSE-Vasas Óbuda 3:0 (15, 18, 20). 2. mérkőzés: Vasas- Békéscsaba 1:3 (-13, -18, 23, -13). 3. mérkőzés: Békéscsa­­ba-Vasas 3:0(20,17,14). Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3-0 a Békéscsaba javára Sehol sem dolgoznak annyit, mint a negyedszer is aranyérmes Békéscsabánál, amely nagyon nehéz, de ROPPANT SIKERES idényt zárt. Soós Nikolett remekül helytállt AZ ELMÚLT TÍZ ÉV BAJNOKAI 2017: Békéscsaba 2016: Békéscsaba 2015: Békéscsaba 2014: Békéscsaba 2013: Vasas 2012: Vasas 2011: BSE 2010: BSE 2009: BSE 2008: Vasas Sportmix 113 ! VÍZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFIAK Az OSC-nek fontos Az Egernek a csoport második helye, az OSC-nek a továbbjutás a tét a Bajnokok Ligája csoportkö­rének záró fordulójában. Érdekes helyzetben várják a felek a csoportkört záró magyar rang­adót, hiszen a már biztos hatos és egyben elődöntős Szolnoknak elvileg mindegy, milyen eredmény születik, míg a vendég OSC-nek csak a győze­lem jelenthet esélyt a hatos döntőbe jutásra. „Nem csak raj­tunk múlik a sor­sunk, mindenesetre mindent megtesz­­szünk, kedden is volt egy hosszas videoelemzésünk, megnéztük, milyen hibákat követ­tünk el szombaton, szerencsére nem volt sok belőlük - utalt Bátori Bence, az OSC szélsője a bajnoki elő­döntő 10-9-re elveszített harmadik találkozójára. - Tudjuk, a szerdai más meccs lesz, a Szolnoknak nem annyira fontos, nekünk viszont igen. Az elődöntőben három szoros mérkőzést játszottunk, egyszer le is győztük a Dózsát, sokkal jobb így készülni a BL-meccsre, mint ha si­mán kikaptunk volna." Az OSC-nek a szerdai találkozó az utolsó utáni szalmaszál, ha győz a Ti­­szaligetben, a Brescia pedig kikap az Olympiakosztól (a görögök a Szolno­kot leszámítva eddig mindenkit oda­­vissza legyőztek), akkor megvan a továbbjutás, bresciai döntetlen esetén négygólos győzelemre van szükség. „Ami biztos, hogy mi mindent megteszünk - mondta Bátori Bence, akinek a Szolnok ellen rendre jól ment a mostani szezonban. - Ha nyerünk, és a másik meccs is kedvezően ala­kul, bejutunk a hatos döntőbe, és nem vagyunk annyira kiemelkedő formában, hogy megengedhessük magunknak félvállról venni a mecset. Nyilván dőreség lenne azt mon­dani, hogy nekünk ugyanolyan fontos, mint az OSC-nek, de ha esetleg legyőz minket, akkor sem biztos a továbbjutása. Presztízsmeccsé alakult a Szolnok-OSC, mindkét csapat keményen odateszi magát. MEZEI Tamás a Szolnok centere Recco-mentes övezet Az Eger-Dubrovnik össze­csapásról se feledkezzünk meg, s nem csak azért, mert a BL-címvédő jön Dubrows­­ki Norbert együtteséhez. A találkozó tétje a csoport má­sodik helyének megszerzése, aminek igazi értékét az adja, hogy a második helyezett a négy közé jutásért elkerüli az Olympiakoszt, majd sikere ese­tén az elődöntőben a sorozat favoritját, az olasz Pro Reccót, Egerben pedig győzelemre ké­szülnek, mivel a mostani és az elmúlt két szezonban csak a Recco tudott nyerni a Bitskey uszodában, elmondhatjuk, nagy tettet vittünk véghez ebben a szezonban." Érdekes helyzetben van a két ma­gyar csapat, hiszen a Szolnoknak már mindegy, milyen eredmény születik, és senki sem vethetne követ rá, ha fél szemmel már a bajnoki fináléra figyelne, és lazábban fogná fel az OSC elleni meccset - ezt más orszá­gokban is megcsinálnák a felek. No meg ugye miért segítene a Szolnok a Bresciának azzal, hogy legyőzi az OSC-t? - amely a bajnoki elődöntő­ben bizonyította, mostanság a Szol­nok szintjén játszik. Viszont az már az akkor sorsdön­tőnek tűnő Brescia-OSC mérkőzé­sen is látszott, hogy az olaszoknak van hátszelük. Az európai szövetség (LEN) vízilabda-bizottságának ve­zetője, Gianni Lonzi olasz, és éppen ez a rizikó - mert ha a két magyar „jóvoltából” esik ki a Brescia, elkép­zelhető, hogy a hatos döntőben fino­man szólva sem segíti a Szolnokot a bíráskodás (bár ez az Olympiakoszra is érvényes lehet, ha nyerni „mer" Bresciában). R. B. B. I AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA ! 1. SZOLNOK 9 8­ 1­­ 91-54 25 2 Olympiakosz 9711 80-50 22 3. Brescia 9423 78-68 14 6. OSC 9­­­3 3 3 71-64­­ 12 5. Spandau 9117 64-89 4 16. Nice 9 - - 1 9 54-113 9 A B-CSOPORT ÁLLÁSA 1 Recco9 9 -- 106-56 :27 2. Dubrovnik9 5 22 110-86 17 3 EGER9 5 -4 72-79 15 4 Barceloneta9 3 24 81-77 íi 5 Partizán9 1 17 72-1164 6. Hannover "91 8 91-118 3 1 BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFIAK, 10. (UTOLSÓ) FORDULÓ Szerda. A-csoport: SZOLNOKI-DÓZSA-KÖZGÉP-A-HÍD-OSC-ÚJBUDA, 18.30 (tv: Sport2), AN Brescia (olasz)—Olympiakosz Pireusz (görög), 18.30. Spandau 04 Berlin (német, Baksa László)—Olympic Nice (francia), 19.30. B-csoport: Partizan Beograd (szerb)-CNA Barceloneta (spanyol), 18.30 Waspo Hannover (német, Balatoni Máté, Sági Márton)-Pro Recco, 19. ZF-EGER-Jug Dubrovnik, 20.30 (tv: M4 Sport)