Nemzeti Sport, 2017. szeptember (115. évfolyam, 237-266. szám)

2017-09-01 / 237. szám

nem­zetisport 2017. szeptember 1. péntek Labdarúgó-világbajnoki selejtező Oroszország 2018 1310. B-CSOPORT A MÉRKŐZÉS OSZTÁLYZATA ★ ★★ PIETSCH TIBOR értékelte a mérkőzést A mieink megadták a módját. Másfél óránál is több volt hátra a kezdésig, amikor a Telkiből beguruló autóbuszról le­­szállva nyomban a pályára vezetett az útjuk. Mintha nem is a játékos­­kijáróból, hanem valamelyik divat­lapból léptek volna elő: sötétkék öltönyben, fehér ingben, barna bőr­cipőben sétálgattak. Volt, aki csak egy-két percet töltött a gyepen, más hosszabban elidőzött, a Groupama Arénában meglehetősen otthono­san mozgó Nagy Ádám egyenesen bejárta minden zugát. Mire az utolsó futballista is elhagyta a játékteret, megjelent Bernd Storck. Feszült­ségnek nyoma sem volt arcán, mosolyogva üdvö­zölte az MA Sport stábját, majd ő is elbandukolt a kezdőkörig - és persze vissza. Addigra már rég ki­hirdette az összeállítást. Különösebb meglepetést nem is keltett a névsor, legfeljebb azt tekinthettük annak, hogy a kezdő tizenegybe „várt" Elek Ákos helyett Pátkai Máté kapott lehetőséget. A válogatottban ezt megelőzően 201­5. június negyedi­kén szereplő középpályás bevetése mindazonáltal érthető volt: az utóbbi hetekben remekül teljesített a Vide­otonban. Az augusztusban az Egye­sült Államokba igazoló Stieber Zol­tánnak eddig csak egy meccse volt a D. C. Unitedben, igaz, az legalább jól sikerült, ennyi elég is volt Bernd Storcknak ahhoz, hogy a „tízes” po­zíciójában bizalmat szavazzon neki. A szurkolók részéről is élt a biza­lom­­ a nemzet együttes iránt. Már a melegíteni érkező kapusokat is taps fogadta, a Dzsudzsák Balázs vezeté-­­sével kikocogó mezőnyjátékosokat pedig már-már ováció. Úgy tűnik, szűk három hónap elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy az andorrai kudarcot megbocsássa a nép. Jóllehet elfelej­teni még nem tudta, amire a csapat mellett jóban-rosszban kitartó B-közép üzenete is utalt: „A címeres mez szent, küzdj érte mindig!" Nem is volt gond az akarással, két perc sem telt el a mérkőzésből, amikor már két veszélyes Dzsudzsák-beadást is lát­hattunk, az elsőt követően a kapus ölében pihent meg a labda, a második után Varga Rolandról pattant fölé. Ez nem szegte a szélső kedvét, a hatodik percben odáig „merészke­dett”, hogy elrúgta a szabadrúgást a csapatkapitány elől, és milyen jól tette! A középre tekert labdát ugyanis Kádár Tamás fejelte a jobb alsó sarokba - mi tagadás, kezdésnek jó volt. Az volt az ember érzése, hogy a megrendítő ütés után hamar pad­lóra is küldhette volna ellenfelét a magyar csapat, de a folytatásban valamelyest visszavett a tempóból, így is mezőnyfölényben játszott, ám húsz percig nagy helyzetig nem ju­tott. Hanem aztán Dzsudzsák Balázs jeleskedett: remek szögletét Szalai Ádám váltotta gólra - fejjel. A táma­dó először is köszönte szépen a gól­passzt, majd a közönségnek is kife­jezte háláját: a lelátónak szóló taps jelezte, nagyra értékeli a kitartást. Könnyedén lehetett volna 3-0 is, de az előretörő és magát egyszer csak ziccerben találó Korhut Mihály egy szép cselt követően csúnya lö­véssel tett pontot az egyéni akció vé­gére. Kár, hogy a „saját" kapuja előtt még rosszabb megoldást választott a 39. percben: rövid hazaadását Gints Freiman is elcsípte - máris odalett a megnyugtató előny. Rögtön a szünet után az egygólos előny is eltűnt volna, ha Gulácsi Péter nem véd egymás után kétszer bravúr­ral. A két kihagyott helyzet meghozta a vendégek harci kedvét, habár olykor többet törődtek az ellenféllel, mint a labdával. Ezzel csak az volt a baj, hogy a mieink belementek az adok-kapok­­ba, így hosszú percekig nem a futballé volt a főszerep. Ez Szalai Ádám sérü­léséhez vezetett: az ellene elkövetett szabálytalanság után a hazai kispadon landoló csatár ott is maradt, helyét Böde Dániel foglalta el - Bernd Storck tudniillik úgy döntött, kell az erő a csapatba. Az erővel együtt a lendület is megérkezett, a 68. percben vissza is állt a kétgólos különbség, ámbár ehhez a Dzsudzsák Balázs szabadrú­gásába balszerencsésen (bár „innen" nézve szerencsésen...) beleérő Alek­sandrs Solovjovs is kellett. A meccs érdemi része ezzel le­zárult, ha úgy tetszik, ez a kilencven perc elérte a célját: a magyar válo­gatott helyreállította a becsületét. JÁTÉKPERCET KÖVETŐEN szerzett ismét gólt a magyar válogatott Kádár Tamás és Szalai Ádám egy-egy remek ütemű bólintása ÖNFELEDTTÉ TETTE a Lettország elleni mérkőzést, azonban jelzésértékű, hogy ismét volt egy idegborzoló hiba a védekezésben. MAGYARORSZÁG LETTORSZÁG GROUPAMA ARÉNA 21 000 NÉZŐ MAGYARORSZÁG: 1-4-2-3-1 Gulácsi 6 Bese 6, Guzmics 6, Kádár 7, Korhut 5 Pátkai 6, Nagy Á. 6 Varga R. 6, Stieber 5, Dzsudzsák 7 Szalai 6 CSERE: Szalai helyett Bódé (-) a 65., Stieber helyett Elek (-) a 74., Varga R. helyett Lovrencsics G. (-) a 86. percben LETTORSZÁG: 1-5-3-2 Vanins 4 Freimanis 4, Kolesovs 4, Gorkis 4, Maksimenko 4, Solovjovs 4 ...............Indrans 5. Vardanjans 4. Kazacoks 5...................... D. Ikaunieks 4, Sabala 5 CSERE: Kazacoks helyett Visnakovs (-) és D. Ikaunieks helyett Rakels (-) a 72., Sabala helyett Gutkovskis (-) a 86. percben Gólszerző: Kádár (1-0) a 6., Szalai (2-0) a 26., Freimanis (2-1) a 39., Solovjovs (öngól, 3-1) a 68. percben Sárga lap: Kolesovs (Pátkai buktatásáért) az 55., Freimanis (Szalai megrúgásáért) az 57., Szalai (Freimanis meglökéséért) az 57., Nagy Á. (reklamálásért) az 59., Solovjovs (Dzsudzsák buktatásáért) a 67., Bese (műesésért) a 71., Indrans (buktatta Elek Ákost) a 90. percben Játékvezető: Jevhen Aranovszkij 8­­ Az ukrán játékvezető jó felfogásban vezette a találkozót, az első félidőben Varga Roland lövésénél a stadionban sokan kezezést reklamáltak, ám a bíró helyesen nem ítélt büntetőt. A fordulás után néhány sárga lapot ki kellett osztania, amelyek jogosak voltak. Asszisztensek: Olekszandr Vojtjuk, Szerhij Bekker - ukránok Szalai Ádám sérüléséig keményen harcolt a lett védőkkel, ráadásul pontos fejesével már-már eldöntötte a mérkőzést FOTÓ: SZABÓ MIKLÓS­ ­ MJ Kádár Tamás (középen) korai gólja megadta az alaphangot fotó: Beder István A lefújás után gratulálhat­tam a játékosoknak, hiszen nagy nyomás volt rajtuk, ennek ellenére nagyszerű teljesítményt nyújtottak. Ké­szültünk a szabadrúgásokra és a szögletekre. Továbbra is szeretnénk így játszani, és szeretnénk lelkesíteni közön­ségünket. A portugálok ellen nehezebb feladat vár ránk, de ma megpróbálunk regenerálódni, erős csapatot állítunk össze - igaz, a jelek szerint a sérült Szalai Ádám nem játszhat vasárnap. Bernd STORCK a magyarok JL szövetségi kapitány 6. perc: A balösszekötő helyéről Varga Roland végzett el szabadrúgást, jobbal középre tekert labdájára a védőjét megelőző Kádár ugrott fel re­mek ütemben, és tíz méterről a jobb alsó sarokba fejelt. 1-0 26. perc: Dzsudzsák jobb oldali szögleténél Szalai előzte meg Gorkist, és hat méterről a kapu jobb oldalába fejelte a labdát. 2-0 39. perc: Ártalmatlan szituációban Korhut harmatgyengén gurította Gulá­csi felé a labdát, Freiman is rácsapott, tolt egyet rajta, majd jobbal, cipőor­ral, 12 méterről az elvetődő Gulácsi mellett a kapu jobb oldalába lőtt. 2-1 68. perc: Dzsudzsák jobbról ballal élesen középre tekert szabadrúgását követően Solovjovs tíz méterről csúsztatta saját kapujának jobb alsó sarkába a labdát. Öngól! 3-1 * (-) harminc percnél kevesebb játékidőt kapó csere 03 00 . Miközben Kádár Tamást di­csérjük, Dzsudzsák Balázs érdemeit is ki kell emelni, hiszen remek gólpasszokkal szolgálta ki a társakat. Ezen a mérkőzésen kincset ért a kijevi légiós higgadt védeke­zése, ő az a típus, aki szinte észrevétlenül teszi a dolgát, de szerepe akkor válik lát­ványossá, amikor hiányzik - Andorra ellen kiderült, mek­kora szükség van rá. Döntő szerepe volt a korai gólnál. A vezérszerepet magára vál­lalta, nyugalmat kölcsönözve ezzel az egész csapatnak. Rendre jól helyezkedett, a nagy szívvel játszó Dzsu­dzsák Balázzsal együtt vezére volt a csapatnak, a rend­kívül fontos fejes gólja tette őt nyerő em­berré. 7. FORDULÓ Magyarország Lettország 3-1 (2-1) Portugália—Feröer 5-1 (2-1) Svájc-Andorra 3-0 (1-0) EZ KÖVETKEZIK Martium 2017. szeptember 3., vasárnap Feröer-Andorra 18.00 Magyarország—Portugália 20.45 Lettország-Svájc 20.45 Illmosi 2017. október 7., szombat Feröer-Lettország 18.00 Andorra-Portugália 20.45 Svájc-Magyarország 20.45 ITIVM­ 1 2017. október 10., kedd Magyarország-Feröer 20.45 Lettország-Andorra 20.45 Portugália-Svájc 20.45 A B-CSOPORT Á­ÍLÁSAI 1. Svájcm id -T15-3 1211 Az Oroszországban esedékes világbajnokságra Európából a kilenc selejtezőcsoport győztese kvalifikálja magát, míg a nyolc legjobb csoportmásodik pótse­lejtezőt játszik, és a négy párharc győztese is részt vehet a tornán. -QJ CO -ojK.I ii 'QJ S is. V KÁDÁR Tamás (Magyarország) i 2.­­Portugália716 1-1­­­27-4­­18 3. Magyarország 7 i 3 h 3TM m [ 4, Feröer 7 1 24j3-15 15 i 5. Andorraf Pl 2-164 6. Lettország 7 1 -113-15 13 1 A mérkőzésről tudósított: BORBOLA BENCE RUSSIA 2018 Érkezés titokban A futballt nem napi rendszeres­séggel követők is folyamatosan érdeklődnek, mikor érkezik a portugál válogatott. És főleg mi­kor érkezik Cristiano Ronaldo, a Real Madrid négyszeres BL- győztes világsztárja? Autogram­vadászok, közös fotóra áhítozók próbálják kinyomozni, mi lesz a vasárnapi vb-selejtezős ellenfél programja a magyar fővárosban. Információink szerint a rajongók­tól a vendégek szeretnék minél in­kább megkímélni magukat, ezért a programjuk szigorúan titkos. A nemzetközi szokásokkal ellentét­ben nem a mérkőzés előtti napon, hanem már pénteken megérkezik Magyarországra az Európa-baj­nok küldöttsége. Természetesen luxusszállodában pihennek az Európa-bajnok együttes tagjai, és szombat délután edzenek a Grou­pama Arénában. súlyos hibákat gyakorlatilag kiállítás miatt elkövető és durván értékelhetetlen harminc percnél játszó futballista produktum kevesebb játék 0 érdemi védenivaló nélküli kapus, kezdőként harminc percnél kevesebbet játszó mezőnyjátékos nemzeti­ sport 10 9 8 extraklasszis, nemzetközi klasszisteljesítmény válogatott összevetésben is forma kimagasló teljesítmény 7 6 5 4 az átlagost valamivel közepes, a mezőnyjátékban kiemelkedő meghaladó jó átlagos alig részt vállaló játék teljesítmény, teljesítmény labdarúgó különlegességek nélkül 3 2 1