Nemzeti Sport, 2018. június (116. évfolyam, 161-175. szám)

2018-06-27 / 172. szám

16­­. La­­darúgó-világbajnokság CSOPORT HORVÁTORSZÁG-IZLAND - HORVÁTORSZÁG É­S IZLAND - ROSZTOV-NA-DONU ROSZTOV ARÉNA - A3 472 NÉZŐ HORVÁTORSZÁG: 1-4-2-3-1 L: Kalinic 7 Jedvai 6. Coriuka 6. Caleta-Car 6. Pivaric 6 Modric 6, Badelj 7 Pjaca 6. Kovacic 6. Perisic 7 Kramaric 6 CSERE: Modric helyett Bradaric (-) a 64., Pjaca helyett Lovren (-) a 70., Kovacic helyett Rakitic (-) a 81. percben IZLAND: 1-4-2-3-1 Haldórsson 6 Saevarsson 6. Ingason 7. R. Sigurdsson 6. Magnússon 6 Gunnarsson 6. Hallfredsson 6 J. Gudmundsson 6. G. Siourdsson 7. Bjarnason 6 Finnbogason 6 CSERE: R. Sigurdsson helyett Sigurdarson (-) a 70., Finnbogason helyett A. Gud­­mundsson (-) a 85., Bjarnason helyett Traustason (-) a 90. percben Gólszerző: Badelj (1-0) az 53., G. Sigurdsson (11-esből, 1-1) a 75., Perisic (2-1) a 90. percben Sárga lap: Pjaca (Bjarnason lekönyökléséért) a 13., Hallfredsson (Pjaca megrú­­gásáért) az 58., Finnbogason (megrúgta Kalinicot) a 63., Jedvaj (Gudmundsson megrúgásáért) a 83., Saevarsson (buktatta Perisicet) a 84. percben Játékvezető: Antonio Mateu Lahoz (spanyol) 8­­ Szinte észrevétlenül bíráskodott, de szerette megmagyarázni ítéleteit a játékosoknak. Különösebb hibát nem követett el, az izlandi tizenegyesnél jól döntött. Asszisztensek: Pau Cebrián Devís, Roberto Díaz Pérez - spanyolok N­em vádolható azzal a horvát válogatott, hogy minden erejével töre­kedett volna megnyerni utolsó csoportmérkőzését Iz­­land ellen, hiszen Zlatko Dalic szöv­­­vetségi kapitány­­ nyolc helyen is­­ megváltoztatta­­ a kezdőcsapatot­­ Argentína 3-0-s­­ legyőzését kö­­­­vetően. Igaz, a rutinos Vedran­a Coriuka, a Fioren­­tinában futballozó Milan Badelj, továbbá Mateo Kovacic (Real Madrid), Marko Pja­ca (Schalke) vagy Andrej Kramaric (Hoffenheim) harcba küldésével sem sokat gyengült az együttes, ráadásul a fazonszabász Luka Modric nem kapott pihenőt, így ő vezette ki csa­patkapitányként az övéit a pályára. Vagyis Izland így sem ta­lálta magát könnyű helyzet­ben, ráadásul a nyolcad­­döntőbe jutáshoz is mindenképpen­­ győznie kellett - , csakhogy véletle­­­­nül sem az északi fő­csapat erőssége, hogy beszorítja, nyomás alá helyezi ellenfeleit, sokkal­­ járatosabb abban a harcmodorban, amikor védekezni kell, s éberen lesni a kínálkozó lehetőségeket. Ennek tükrében nem csoda, hogy Horvátország támadott többet, igye­kezett birtokolni a labdát, míg Izland azt adta, „mi lényege”. A horvát tá­madásokban azonban nem volt át­ütőerő, fölénye nem volt egyértelmű. Miután ezt észrevették az izlandiak, át is vették a játék irányítását, és az első félidő második félidejében je­lentős fölényben futballoztak, több ígéretes helyzetet is kidolgoztak. Kellett is igyekezniük, hiszen idő­közben a másik pályán az ezzel egy időben zajló mérkőzésen Argentína vezetést szerzett Nigéria ellen, ez pedig jelentősen rontotta helyzetü­ket. A helyzetek közül mindenképpen érdemes feljegyezni Hördur Mag­­nússon szöglet utáni fejesét a 28. percből (a jobb kapufa mellé ment), Gylfi Sigurdsson három perccel ké­sőbbi, 25 méteres szabadrúgását (a jobb sarok elől Lovre Kalinic kapus­nak kellett vetődve kiütnie a labdát), a 40. percből Alfred Finnbogason 16 méteres lövését (egy-két centivel a bal kapufa mellé), majd a lefújás előtti pillanatokból Birkir Bjarnason és Áron Einar Gunnarson egyaránt nagy lövését (mindkét esetben Ka­tinknak kellett bravúrral védenie). Mivel mind az öt helyzetben az volt a közös, hogy kimaradt, nem lépett közelebb céljához az izlandi gárda. A horvátok azonban érezh­e­ ték, hogy változtatniuk kell, ha nem akarnak kikapni, -0­­ és a második félidőt telje- e­sen más felfogásban kezdték, aminek eredményeként Milan Badelj előbb csattanós lécet lőtt húsz mé­s­terről, két perccel , később viszont már a kapuba is betalált, miután­­ egy elé pattanó labdát 11 méterről bevágott a kapu jobb oldalába. Sverrir Inga­­sonról kevés szó esett eddig a vb-n, de három perc­cel a horvátok gólja után egy percen belül kétszer is egyenlíthetett volna az izlandi bekk. Előbb egy nagy be­dobás utáni, ötméteres fejesét tolta ujjheggyel a kapu fölé Kalinic, SSh­ majd az ezt követő szögletből iPÁ ugyancsak fejjel a lécet ta­­lálta el a labdával. if? . Negyedórával a vége előtt , aztán visszatértek az izlan­di remények, miután­­Dejan Lovren ke­zezett a tizen­hatoson belül, a büntetőt pedig bevágta a léc alá Gylfi Sigurdsson. Mivel ekkor a másik meccs is 1-1-re állt, az izlandiaknak ön­­maguktól és Ar-Bár középső középpályás, többször is felzárkózott a horvát támadásokkal, leginkább a második félidőben futballozott eredményesen. Először egy távoli lövését követően a léc még megmentette Izlandot a góltól, két perccel később azonban megszerezte a vezetést. Később jobbára a védekezésre koncentrált, de feladatát minden tekintetben jól látta el.­gentínától is szükségük lett volna még egy gólra. Az argentin találat meg is érkezett, ám a heves táma­dásokba kezdő izlandiakat lekont­rázták a horvátok, és Ivan Perisic révén betaláltak, ezzel a győzelmet is megszerezték, és százszázalé­kos mérleggel csoportelsők lettek - Izland pedig utolsó. Mestermérleg­­ A „fakó” is jó Erősen tartalékos csapattal is győzött Zlatko Dalic szövetségi kapitány együttese, így HIBÁTLANUL LETT CSOPORTELSŐ, míg az északiaknak a rokonszenves vesztes szerepe jutott. Természetesen csalódottak vagyunk, mert közel álltunk a továbbjutáshoz. Az első félidő második felében rengeteg helyzetet kidolgoztunk, és a hajrában is adódtak lehetőségeink. Emelt fővel búcsúzunk, mindent megtettünk,­­ nincs okunk szégyenkezni. . (Horvátország) BODNÁR ZALÁN TOSÉR NORBERT JÁTÉKOSA A hajrában Ivan Perisic gólja megpecsételte a derekasan küzdő izlandiak sorsát FOTÓ: GETTY IMAGES FIFAWORLDCW RUSSIA 201.­­Milan BADELJ 2018. június 27., szerda nem­n­esisport 51. perc: Badelj zárkózott fel középen, senki sem támadta meg, húsz méterről jobbal lőtt, a labda a lécről vágódott vissza. 53. perc: Pivaric két izlandi védő között is középre rúgta a labdát a bal szélről érkezett Badelj, és 11 méterről jobbal a földre lőtte a labdát, amely onnan a kapu jobb oldalában pattant. 54. perc: Ingason fejelhetett középről, a labda a lécről pattant az alapvonalon túlra. 75. perc: Gylfi Sigurdsson futott el a bal szélen, középre emelt, Lovren kezét érte a labda. A megítélt tizenegyest Gylfi Sigurdsson végezte el, s jobbal a léc alá bombázott. 90. perc: Hallfredsson veszítette el a labdát a középpályán, Rakitic indította a bal szélen futó Perisicet, aki nyolc méterről ballal kapu a bal oldalába lőtt. Nyolcaddöntő Nyolcaddöntő SPANYOLORSZÁG & URUGUAY Negyeddöntő Negyeddöntő PORTUGÁLIA OROSZORSZÁG Döntő július 15. FRANCIAORSZÁG HORVÁTORSZÁG Elődöntő Elődöntő ARGENTÍNA H2 G2 WOL, NL-grafika HORVÁTORSZÁG CSAPATOK Labdabirtoklás (%) Blokkolt lövés