Nemzeti Sport, 2018. november (116. évfolyam, 311-325. szám)

2018-11-16 / 311. szám

nmmxMisport 2018. november 16., péntek Hajtottak, bizonyítottak Idei második győzelmét aratta válogatottunk, amely értékelte a mérkőzést i M­ egvagyunk tizenegyen? Pocakos öregfiúk alsóbb szintű bajnokija előtt hangzik el ez a kérdés, és az kezd, aki odaér a helyszínre. Kis túlzással hasonló gondokkal küzdött a magyar válo­gatott. A sérültek, betegek, hiányzók listáját el sem kezdjük sorolni, más kérdés, hogy a szurkolókat leginkább az érdekelte, visszatér-e Dzsudzsák Balázs. A közösségi oldalakon, úgy tűnik, a szélső megosztja a drukke­reket, a névsorolvasásnál mégis ő kapta a legnagyobb tapsot - és Böde Azt tudtuk, hogy más szinten futballozik, mint az NB I védői, de Athénban és Tallinnban voltak balszeren­csés megoldásai - bár az is látszott, nagy nyeresége lehet a magyar válogatott­nak. Nos, ezúttal remekül, erőteljes mozdulattal megszerzett góllal nyitott, ez csak fokozta az önbizalmát, és nagy nyugalommal szer­vezte meg a védekezésünket. Nem az észt támadósor volt a legerősebb ellenfél a bekk pályafutásában, ettől még sok helyzetben kiderült, miért tartják meghatározó egyéniségnek a Bundes­­ligában. Dániel, egy másik csereként bene­vezett játékos. Az eltiltott kapitány, Marco Rossi Dibusz Dénest jelölte a kapuba, bekerült Pátkai Máté és Nagy Dominik is, a korábban alapembernek tartott Kleinheisler László ugyancsak a padon kezdett. Persze ne feledjük el, a kapitány sokszor mondta: vasárnap még egy mérkőzés vár ránk, be kell osztani az erőt. Öt perc sem telt el a mérkőzésből, és máris Dibusz Dénesnek kellett jókora bravúrt bemutatnia, hogy ne kerüljünk hátrányba: a szögletek és szabadrúgások elhárításával tovább­ra is gondok vannak. Ám nem volt idő bosszankodni, mert kiderült, mi is tudunk szögletből veszélyesek lenni, és Willi Orbán megszerezte első gól­ját a magyar válogatottban: nagysze­rű ütemben érkezett a beadásra, és remek mozdulattal fejelte a labdát a hálóba. A lipcsei védő rögtön a közép­kezdést követően blokkolt egy veszé­lyes észt lövést - lendületes, élvezetes tempóban indult tehát a találkozó. A folytatásban Szalai Ádám letá­madása hozta zavarba Mihkel Aksa­­lut, így Nagy Dominik az üres kaput vehette célba, de visszaért a vendégek kapusa, aki aztán Kalmár Zsolt lövését is fogta. Látszott, nem véletlenü em­legette oly gyakran az agresszív let.­Mindenekelőtt a csapatot illeti elismerés, különösen az első já­tékrészben futballoztunk jól, és sikerült egy szöglet után betalál­nunk. Csodás kilencven percen vagyunk túl, köszönöm minden­kinek a munkáját, fontos meccs volt ez nekünk, jár az elismerés az egész stábnak. Fontos, hogy nem kaptunk gólt , az önérze­temnek ez nagyon sokat jelent, és hálásak lehetünk ezért Dibusz Dénesnek is. Nem kockáztattunk feleslegesen, Finnország ellen is ilyen fegyelmezetten kell játsza­nunk. M INGUSCIO megbízott edző madász Marco Rossi, mert a mieink sokszor az észt tizenhatoson belül is zavarták az ellenfél labdakihozatalát. Mihkel Aksalu aztán másodszor is hi­bázott, passzába Szalai Ádám ért bele, de az ajándékot sajnos nem tudtuk gólra váltani. Az azonban világos volt: zavarni, hajszolni kell az észteket (fő­leg a kapusukat), egyrészt ezt követeti a modern nemzetközi futball, másfelől ennek lehet eredménye. Amolyan szélső nélküli játék volt a miénk, Nagy Dominik sokat mozgott jobbról befelé, s ritkábban az alapvo­nal irányába, Kovács István és Kalmár Zsolt is középen érzi otthon magát, mindhárom fedezet sokat változtatta a helyét, de inkább az összjátékra épített a hazai együttes, és nem arra, hogy az oldalvonalak közelében kerüljünk az észt védelem mögé, így a beadások­ból élő Szalai Ádám helyzete vált kissé nehézzé, mert a szélső védők sem zárkóztak fel a támadásainkhoz, fél óra elteltével Korhut Mihály bukkant fel elöl, és máris szabadon adhatott be. A félidő végére kissé leült a tem­pó, a szünet előtt Nagy Dominik lőtt okosan a rövid sarok felé - bánhatta, hogy Aksalu kézzel sokkal jobb, mint lábbal, az észt kapus szépen védett. Nem kellett volna sok ahhoz, hogy a jelen pillanatban az volt a fontos, hogy jól felépített, fegyelmezett játékkal megnyerjük a hátralévő két meccset. Akkor lesz nagy értéke ennek a győzelemnek, ha vasárnap is nyerni tudunk a finnek ellen. A gólom egy kicsit szerencsés volt, de tettünk is érte sokat, hogy most nekünk legyen szerencsénk. Folyamatosan hi­bára próbáltuk kényszeríteni az észteket, jól támadtunk le egész meccsen. Sokkal fegyelmezet­tebek voltunk, mint Tallinnban, jobban együtt mozogtunk csapatként. SZALAI Ádám a válogatott csatára A lehető legjobban induljon a második félidő, Willi Orbán majdnem duplázott, de az észt kapus nem először védett nagy bravúrral. Azt rögzíthettük, a tal­­linni állapotokhoz képest lényegesen stabilabbnak tűnt a válogatott, mint Észtországban. Kádár Tamás sokkal jobb formában játszott, és Willi Orbán is kezdi megszokni a társakat, a köze­get, Dibusz Dénesnek nem nagyon volt védenivalója. Agresszívan, a kaput folyamato­san támadva lépett fel csapatunk a második félidő elején, a mieink sokat mozogtak, hogy rést találjanak a ven­dégek védőfalán. És emlékezhetünk, Marco Rossi korábban mentalitásbeli problémákat emlegetett, nos, ezúttal az akaratra nem lehetett panasz. Csaknem egy óra múltán érkezett Dzsudzsák Balázs, de Szalai Ádám megmutatta, a semmiből is tud gólt szerezni, a Nagy Ádám által kibrusz­­tolt labdát okosan fejelte az észt ka­puba. Böde Dániel is beszállt az utolsó negyedórára, Szalai Ádám kezdhetett készülni a finnek elleni meccsre, a magyar együttes ekkor már magabiz­tosan őrizte előnyét. Egyértelmű volt, hogy a miénk jobb csapat, ez világo­san ki is derült. Most fáj igazán az ért­hetetlenül Tallinnban hagyott két pont. A csapat a szurkolók bizalmát akarta visszaszerezni, akart­­ és győzött. MiI AGRESSZÍV, KEZDEMÉNYEZŐ JÁTÉKÁNAK köszönhette, hogy fontos három pontot szerzett. Ez volt Willi Orbán (szemben) első gólja a válogatottban: a lipcseiek védője remekül fejelte a kapuba a labdát Kalmár Zsolt szöglete után fotó: szabó Miklós Cosimo fkp . ] AZ ALLAS 1. Finnország 5 4 -1 5-1_121 2 Görögország 5 3 - 2 4-4-71 3. MAGYARORSZÁG 5 2 12­­­7-67 6. Észtország 5 - 143-811 Szalai Ádám jókor volt jó helyen, s bebiztosította a győzelmet fotó: Jumbász Hédi Willi ORBÁN (Magyarország) Labdarúgás - Nemzetek Ligája 131 CSERE: Nagy D. helyett Dzsudzsák (-) a 65., Szalai helyett Brode (-) a 76., Kalmár helyett Kleinheister (-) a 83. percben Teniste 5, Vihmann 5, Tamm 5, Pikk 4 Dmitrijev 5, Antonov 5 ,Qjamaa A. Vassiljev 5. Luts 5 Anier A CSERE: Ojamaa helyett Zenjov (5) a 60., Luts helyett Puri (-) a 77., Vassiljev helyett Purje (-) a 82. percben Gólszerző: Orbán (1-0) a 8., Szalai (2-0) a 69. percben Sárga lap: Pikk (Nagy Dominik meglógásáért) a 22., Anier (reklamálásért) a 69., Antonov (reklamálásért) a 62., Pátkai (Antonov meglógásáért) a 63. percben Játékvezető: Enea Jorgji­n - Engedte a kemény játékot, de azt már nem, hogy a játékosok átlépjék a durvaság határát. Végig kézben tartotta a meccset. Asszisztensek: Ridiger Cokaj, Ermal Balushi - albánok A mérkőzésre: uRoske" PIETSCH TIBOR 5. perc: Vassiljev jobb oldali szöglete után Vihmann öt méterről fejelt kapura, Dibusz bravúrral ütötte ki a kapu bal oldalába tartó labdát. 8. perc: Ami „ott” nem sikerült, „itt” igen! Kalmár jobb oldali szöglete után Orbán hét méterről védhetetlenül fejelte a labdát a kapu bal oldalába. MJ 12. perc: Aksalu pontatlan felszabadítása után Nagy Dominik elé ke­rült a labda, ő 28 m­éte női ballal célba vette az akkor még üres kaput, ám a visszaszaladó észt kapus vetődve kiütötte a labdát. 33. perc: Baráth ívelt középre jobbról, Nagy Dominik 16 méterről jobbal kapásból lőtt, a Szalai Ádámon megpattanó labda alig szállt el a bal oldali kapufa mellett. A3. perc: Tetszetős magyar támadás végén Baráth hozta játékba Nagy Dominikot, aki úgy vitte el a labdát Pikk mellett, hogy az az észt védő kezét is érintette, majd a jobbösszekötő helyéről 8 méterről ballal lőtt, Aksalu bravúrral kipiszkálta a bal alsó sarokba tartó labdát. 47. perc: Kalmár jobb oldali szabadrúgása után Orbán hat méterről fejelt, Aksalu azonban megakadályozta, hogy a kapu jobb oldalába kerüljön a labda. 69. perc: Tenisze felszabadító rúgásába Nagy Ádám lépett bele, a labda az észt kapu felé pörgött, Szalai megelőzte a kapujából kifutó Aksalut, és öt méterről gyönyörűen fejelte át fölötte a labdát, amely a kapu közepébe hullott. 2-0 Üllői út, hazai pálya Székesfehérvárról jelentik: a keddi „teszt" során minden rendben volt (három csapat részvételével rendeztek utánpótlástornát), semmi aka­dálya tehát annak, hogy hivatalosan is átadják a vadonatúj Sóstói Stadi­ont. Ennek november 21-én jön el a napja, amikor a Mol Vidi az Újpestet látja vendégül a 14 ezer néző befogadására alkalmas arénában, amely az UEFA minősítése szerint a negyedik kategóriába sorolandó, vagyis jelentős tétre menő nemzetközi mérkőzéseknek is otthont adhat. Felve­tődik a kérdés: vajon a válogatott is pályára lép-e Fehérváron? Nos, erre egyelőre várni kell, méghozzá legalább egy évet, a Magyar Labdarúgó­szövetség (MLSZ) ugyanis már jelezte az Európai Labdarúgó-szövetség­nek (UEFA), hogy a jövő márciusban kezdődő Eb-selejtezősorozatban a hazai meccseit az Üllői úton vívja Marco Rossi együttese. Eredmények, program $Z£fPÍ#ff$$M?I­­SSB0flllk3$ Finnország MAGYARORSZÁG 1-0 (1-0) Észtország Görögország 0-1 (0-1) | Szeptember 11., kedd MAGYARORSZÁG Görögország Finnország Észtország - öngól­ fiok B8Sliftr 1ISL fMÉií® 20.45: MAGYARORSZÁG Finnország* 120.45: Görögország Észtország Élő közvetítés: *M4 Sport 2-1 (2-1) 1-0 (1-0) 1-0 (0-0) 0-1 (0-0) 3-3(1-1) 2-0 (0-0) 2-0 (1-0) Október 12., pénter Görögország MAGYARORSZÁG Észtország Finnország Október 15­, két­ Észtország MAGYARORSZÁG Finnország Görögország MAGASOR&r® Észtország Görögország Finnország I G: Granlund (25.­­1-0 (1-0)