Nemzeti Sport, 2019. augusztus (117. évfolyam, 207-221. szám)

2019-08-01 / 207. szám

n­emzzetisport 2019. augusztus 1.­ csütörtök BŐRBŐL A BENC­E Ez a legnagyobb erőssége? Meg­kapja a labdát, elindul vele befelé­­ és lő? Igen, mindig is szerettem így veszé­lyeztetni a kaput - mondta mosolyog­va a Valletta elleni 1-1 -es visszavágó ferencvárosi gólszerzője, Tokmac Nguen. - Régebben is előszeretet­tel toltam befelé a labdát, a mostani előtt a Ludogorec elleni visszavágón is ilyen helyzetet követően szereztem gólt. Nagy erősségünk ez, a másik oldalon Olekszandr Zubkov amolyan tükörszélső, jobbról indulva neki a bal lába jelent életveszélyt. Legutóbb, amikor beszélget­tünk, azt mondta, időre volt szüksége, hogy megszokja Ma­gyarországot, s hogy átvegye az itteni ritmust. Ennek köszönhe­tő a jó formája? Kétségtelen, most már sokkal job­ban érzem magam a bőrömben, mint amikor idekerültem. Akkor minden új volt, meg kellett szoknom a várost, a klubot, az új környezetet, na és persze az új csapattársakat, az itteni taktikát is. Nem tagadom, a mostani formámmal én is elégedett vagyok, örülök, hogy ilyen jól megy a játék. Bár több gólt is szerezhet­tem volna, például a Valletta elleni, otthoni mérkőzésünkön is voltak lehetőségeim. Kenyában született, ám hatévesen Norvégiába költözött a családjá­val. Nehezen élte meg a váltást? Nem volt könnyű. Odahaza, Afrikában a fővárosban laktunk, a poros utcán futballoztam, ott voltak a barátaim. Ám a szüleim úgy döntöttek, Európá­ba költözünk. Nehezen éltem meg azt az időszakot, nem viccelek, amikor később, Norvégiában nyolcévesen újra elkezdtem focizni, meg kellett tanulnom a szabályokat. Nálunk, odahaza, Afrikában csak rúgtuk a labdát, lőttük a gólokat, Norvégiában sokkal komolyabban vették a srácok a szabályokat. Melyik az igazi otthona? Afrika, Kenya. Ez nem is lehet kér­dés. Édesapám a fejembe verte: sose felejtsem el, honnan jöttünk, honnan indultunk, melyik az igazi otthonunk. Mikor járt legutóbb odahaza? Ha tudok, megyek. A szüleim Nor­végiában laknak, de a nagymamám és a nagybátyámék odahaza laknak, Kenyában, szoros a kapcsolatom az otthon lévőkkel. Naponta beszélünk, sokat mesélek nekik az itteni élet­ről, az eredményeinkről. Édesapám Dél-Szudánból való, sajnos oda nemigen mehetünk látogatóba, arra­felé igencsak veszélyes az élet, hogy úgy mondjam, sok a gond. Az ott élő rokonokat így nem is tudjuk meglá­togatni. Igaz, hogy az édesapja a legna­gyobb szurkolója? Igen, na és édesanyám. A máltai mérkőzés után is őket hívtam fel el­sőként, igaz, nézték az összecsapást a világhálón, így pontosan tudták, hogy milyen eredményt értünk el, s a gólomat is látták. Nagyon örültek, büszkék rám. Apu annak idején is eljárt minden mérkőzésemre, ott tá­masztotta a korlátot, a hangját sem félt kiereszteni. Anyu pedig legutóbb a Ludogorec elleni hazai mérkőzé­sünkre jött el. A nagynénémmel és a nagybátyámmal látogatott meg, mondani sem kell, mennyire örültek, hogy azon a találkozón is kapuba ta­láltam. Hogyan tetszett nekik Budapest? Lenyűgözte őket. Mostanra én is nagyon megszerettem, remekül érezzük itt magunkat a felesé­gemmel. Gyerekeink egyelőre nincsenek, így olykor eljárunk va­csorázni, beülünk egy-egy elegáns étterembe. A BL-selejtező harmadik köre jó­val nehezebbnek ígérkezik, mint amilyen a Valletta elleni párharc volt. Eszébe jut már a Dinamo Zagreb elleni összecsapás? A Valletta elleni mérkőzés másnap­ján még sokat járt az eszem a máltai találkozón, örültem, hogy túljutot­tunk ezen a körön is. Délután viszont már azon kaptam magam, hogy egyre többször ugrik be, a Dinamo Zagreb elleni kör következik, meg­néztem a horvátok összeállítását, és hogy kik rúgták legutóbb a góljaikat. De úgy vagyok vele, az első körben a Ludogorec ellen is mi voltunk az esélytelenebbek, mégis mi jutottunk tovább. A Dinamo labdarúgói talán azt gondolják, hogy könnyű ellenfe­let kaptak, talán lenéznek bennün­ket. Idegenben kezdjük a párharcot, s olyan eredményt kell elérnünk, amely után bizakodva várhatjuk a hazai visszavágót. * . A Valletta elleni 1-1-es idegenbeli BL-selejtezőn is kapuba találó támadó beszélt a gyermekkoráról, és arról, hogy édesapja arra kérte, SOSE FELEDJE EL, HONNAN INDULT, jelenti Vallettából ven visszavágón A Fradi támadója remekül használja ki, hogy gyors, jól cselez, ráadásul kiválóan céloz is Wí,M Mign­ hm ■ ■nr FOTÓ: FRADI.HU/MOLNÁR ÁDÁM FOTÓ: TUMBASZ HÉDI Ta’Qali, Centenáriumi Stadion, 1585 néző Gólszerző: Fontanella (27.-11 -esből), ill. Nguen (60.) Továbbjutott: a Ferencváros, 4-2-es összesítéssel Hatékonyabb. Nem érheti szemrehányás a fe­rencvárosiakat, hiszen már a mérkőzés elején igyekeztek el­dönteni a továbbjutást, csakhogy balszerencséjükre kétszer is a kapufát találták el. A vállalkozó kedvvel nem, a célzással azon­ban egyébként is gondok voltak kedd este, tizenhét kapura tartó lövés és fejes közül öt találta el a máltaiak kapuját. Tokmac Ngu­en egyéni akciója és távoli lövése kétségkívül tetszetős volt, minden más próbálkozást azonban hárított Henry Bonello, aki sokat tett azért, hogy csapata megússza a veresé­get. Tanulság lehet a Ferencváros előtt álló további nemzetközi ku­pamérkőzésekre, hogy a gólszer­zési lehetőségeket hatékonyabban kell kihasználni, különben rögtön büntet az ellenfél. VALLETTA (máltai) EL, 2. SELEJTEZŐKÖR, érft­ VISSZAVÁGÓ FERENCVÁROS 1(1) H A ■­Gólok 1(0) 8 Összes lövés, fejes 17­­ Kaput eltaláló lövés, fejes 5 6 Szögletek 10 0 Lesek3 16 Szabálytalanságok 14 Labdarúgás - Bajnokok ligája 1 3 1 ELLENFÉLNEZŐ DINAMO ZAGREB Nem becsülik le a Fradit ■ppnctK­­ A magyar bajnok ellenfele a a Bajnokok Ligája harmadik se- V *­ - S­lejtezőkörében a Dinamo Zagreb 9 , 1 y lesz, amely 5-0-s összesítéssel­­ ütötte­­ a 9TMz Szavaló Tbili­­v­szit. A horvát ellenféllel kapcso­latban Nikola Lipovac, a Jutarnji list sportúj­ságírójának segítségét kértük. „A Dinamo kerete alig gyengült a nyáron, az alapemberek közül egyedül Ivan Sunjic távo­zott. Dani Olmo eladására jó az esély, az első mérkőzésen azonban még pályára léphet. Do­­minik Livakovic iránt szintén vannak érdeklő­dők, de mivel a második számú kapus sérült, a selejtezőben biztosan ő véd. A sérültek közül Emil Dilaver visszatérhet a védelem közepébe. A Dinamo biztosan nem becsüli le a Ferencvá­rost, különösen Szerhij Rebrovval a kispadon, a továbbjutásra ötvenöt százalék az esély. Az első mérkőzésen az lesz a fő cél, hogy ne kap­jon gólt a csapat, és rúgjon legalább egyet, a Groupama Arénában pedig az idegenbeli gól megszerzése a terv." N. ZS. m­. M Helyszín: Zágráb, Maksimir Stadion Időpont: augusztus 6., kedd, 20 óra , bAjkOKOK LIGÁJA, 3. SELEJTEZŐKÖR DINAMO ZAGREB (horvi FERENCVÁROS TIMES | MALTA TIMES OF MALTA máltai lapszemle A második félidőben Tokmac Nguen szertefosz­­latta a továbbjutás kivívásáról szőtt máltai álmokat - írta az angol nyelvű lap. Pedig sokáig reménykedtek a hazaiak: Mario Fon­­tanella tizenegyes­gólja után nem tűnt elérhetetlennek a második gól meg­szerzése, jóllehet előtte a Ferenc­város felettébb ígéretes helyzetekben kétszer is a ka­pufát találta el. Végül azonban kidomborodott a tudásbeli és technikai különb­ség: a magyar bajnoki címvédő rutinosan hozta döntetlenre az összecsapást. Nem bánkódnak azonban a Valletta labdarúgói, Darren Abdilla vezetőedző kifejezetten büszke volt rájuk, ráadásul a csapat az Euró­­pa-liga harmadik selejtezőkörében vigasztalódhat. Lovrencsics Gergő: sajnos hibáztam Némileg letörten hagyta el a Centenáriumi Stadiont Lovrencsics Gergő, hiszen a haza­iak büntetője előtt ő szabálytalankodott Kevin Tulimierivel szemben. „Sajnos ez közrejátszott abban, hogy ne­héz legyen a visszavágó - mondta a zöld­­fehérek jobb oldali védője. -Szerintem nem volt büntető, az ellenfél feldobta magát, de a játékvezető megadta. Az elején sok helyzetet alakítottunk ki, kétszer is a kapufát találtuk el, szóval főleg magunknak tettük nehézzé az összecsapást.” A helyszínen nem lehetett nem észreven­ni, hogy a rutinos hátvéd a találkozó utolsó harmadában húzta a lábát, s fájdalmas arccal futott fel és alá. Vajon mi tör­tént? „Alaposan »beállt« a lábam, azt hittem, szétszakad a combom - árulta el Lovrencsics Gergő. - A műfüves talajt képtelen vagyok megszokni. Szerencsére nem volt éles a fájdalom, így egy­két nap, és semmi bajom sem lesz. Fontos a rege­neráció... A Valletta elleni találkozó is bizonyította, a Bajnokok Ligája selejtező­jében egyetlen ellenfélre sem lehet legyinteni.” Dühösek lettek Viszonylag hamar, a 33. percben állt be csere­ként Sigér Dávid. Kíváncsiak voltunk, Szerhij Rebrov vezetőedző mikor szólt neki, hogy ha­marosan beállhat. „Miután Danilo Ihnatenko megkapta a sárga lapját, érezhető volt, hogy nem mer keményen belemenni a kétes párharcokba, nehogy ki­állítsák - emlékezett vissza a középpályás. - Szóltak, hogy menjek el melegíteni, de igazából csupán néhány térdemelést csinálhattam, és már mentem is be a pályára." A csereként beálló futballistáknak ilyenkor gyakran nehéz felvenniük a ritmust, ám a zöld­fehérek labdarúgója hamar elkapta a fonalat. „Nem volt nehéz, hiszen kívülről is annyira együtt élek a játékkal, mintha ott lennék a gye­pen. Tíz percre szálltam be az első félidőben, utána jött a szünet. A félidőben az öltözőben azt erősítettük egymásban, hogy igenis mutassuk meg, jobbak vagyunk a Vallettánál, legyünk dü­hösek, mérgesek, és ne engedjük ki a kezünk­ből ezt a nagy lehetőséget!" Sigér Dávid elmondta, a műfüves pálya neki nem volt annyira zavaró, mint amennyire szá­mítottak rá: „Egész jól lehetett rajta futballozni. Ha jól láttam, a kezdés előtt alaposan fellocsol­ták, gyorsan suhant rajta a labda, de nem volt