Nemzeti Sport, 2019. november (117. évfolyam, 311-325. szám)

2019-11-16 / 311. szám

­ 4­1 Labdarúgás 24. perc: Varga Roland adott be jobbról, középen Szalai Ádám bal­lal, 14 méterről lőtt a bal alsó sarokba. 2019. november 16., szombat nembelisport Hamar bebizonyította, miért a világ egyik legjobb csa­tára, a PSG játékosa már a 15. percben gólt szerzett, remek ütemben érkezett a beadásra. Amíg pályán volt, végig veszélyt jelentett a magyar kapura, több labdát is megtartott - a 32 éves labdarúgó újra igazolta, re­mek játékos, időnként nem tudták tartani a magyar védők. Unokáinknak ! SPO­RTFOGADÁS I 1PHIPHI 11 MAGYARORSZÁG­­ URUGUAY Imoma BUDAPEST, PUSKÁS ARÉNA, * -1- 45114 NÉZŐ MAGYARORSZÁG:1-4-1-4-1 Dibusz 6 Bese 5. Baráth 6, lang 5. Korhut 5 Vida M. 6 Dzsudzsák 5. Kalmár 5. Szoboszlai 5. Varga R. 6 Szalai Á 6 CSERE: Dzsudzsák helyett Kovács I. (5) az 54., Szalai Á. helyett Feczesin (5) a 60., Szoboszlai helyett Nagy Á. (-) a 68., Baráth helyett Szalai A. (-) a 71., Korhut helyett Nagy Zs. (-) a 75., Kalmár helyett Holman (-) a 83. percben URUGUAY: 1-4-4-2 Mustéra 0 G, González 5, Coates 6, Godin 6, Vina 6 B. Rodriguez 7, Valverde 5, Bentancur 6, Lozano 5 Cavani 7, L. Suárez 6 CSERE: L. Suárez helyett M. Gómez (5) a szünetben, Bentancur helyett Vecino (5) az 53., Valverde helyett Torreira (-), Vina helyett Laxatt (-) mindkettő a 68., Cavani helyett Stuani (-) 74., B. Rodriguez helyett Pereiro (-) a 82. percben Gólszerző: Cavani (0-1) a 15., B. Rodriguez (0-2) a 21., Szalai Á. (1-2) a 24. percben Sárga lap: Kalmár (reklamálásért) a 34., Coates (Szoboszlai lerántásáért) a 39. percben Játékvezető: Damir Skomina B­­ Összességében jól vezette a mérkőzést, a sárga lapokat joggal osztotta ki, csak kisebb hibái akadtak. Partjelzők: Robert Vukan, Tom­az Krancnik - valamennyi szlovén A mérkőzésről tudósított: CSERHÁTI ANDRÁS 15. perc: Bese kicselezése után Vina adott be balról, a hosszú olda­lon Cavani érkezett, aki jobbról, jobbal, becsúszva, három méterről a kapu bal oldalába lőtt. 21. perc: Luis Suárez passzolt Brian Rodríguezhez, aki kicselezte Besét, majd balról, jobbal, 10 méterről a kapu bal oldalába lőtt, értékelte a mérkőzés E­z a nap, ez a pillanat is elér­kezett. Napra pontosan hatvanhat évvel azután, hogy 1953. november 15-én a magyar válogatott először lépett pályára a Népstadionban (a Svédország elleni összecsapás 2:2- es döntetlennel ért véget), az elbon­tott építmény helyére épített Puskás Aréna játékoskijárójában előbukkant Dzsudzsák Balázzsal az élen magyar és a Diego Godin vezette uruguayi válogatott, hogy aztán a szurkolók hangorkánjától valósággal felrobban­jon a stadion: 65 114 drukker üvöltött boldogan a levegőbe, már csak azért is, mert történelmi pillanatnak lehet­tek szemtanúi. Ők voltak a szerencsé­sek, akik ott lehettek Európa legújabb és egyik legmodernebb stadionjának nyitó meccsén, ráadásul a kedvencek rangos ellenfél, a világranglistán ötö­dik helyezett Uruguay ellen avathatták fel az arénát. A kezdő rúgást a válogatottól elbú­csúztatott Gera Zoltán, valamint egy „fiatalember’’, a 93 esztendős Nyikita Szimonyan végezte el: a hússzoros szovjet válogatott legenda ott volt a Népstadionban 1953. augusztus 20- án, mi több, gólt is szerzett a Hon­­véd-Szpartak Moszkva 3:2-es nyitó mérkőzésen. 2019. november 15-én 19 óra 5 perckor új időszámítás kezdődött a nemzeti együttes életében, és amikor Luis Suárez útjára indította a labdát, alighanem sokakban megfogalmazó­dott, remélhetőleg a 2020-as Európa­­bajnokságon is láthatják itt a kedven­ceket. Ami az összeállítást illeti, Marco Rossi már korábban kijelentette, Uru­guay ellen Dibusz Dénes áll a kapuban, de a kezdő tizenegyben találta magát Bese Barnabás, a sérüléséből felépülő és azóta a DAC-ban jó teljesítményt nyújtó Kalmár Zsolt, valamint a Fe­rencváros jó formában lévő szélsője, Varga Roland is. Sokat nem kellett várni, hogy kiderüljön, a rivális nem véletlenül tartozik a világ futballjá­­nak élvonalába. Nagyjából három és fél perce tartott a mérkőzés, amikor rövid passzos adogatásból felépülő támadás végén a legnagyobb sztár, a Barcelona támadója, Luis Suárez éles szögből lőhetett, Dibusz Dénesnek bravúrra volt szüksége, hogy láb­bal hárítson. Azonnal látható volt, az uruguayi labdarúgók más sebességi fokozatban közlekednek a pályán, és egy-egy ritmusváltással, eme nézek, arra passzolok átadással pillanatok alatt létszámfölényt tud­nak kialakítani, a védelem mögé kerülnek. Hatvanhat évvel ko­rábban, a Népstadion első válogatott meccsén a svéd Henry Källgren szerezte az első gólt, a Puskás Aréna avatásán pedig a PSG sztárja, Edinson Cavani. Tegyük hozzá, a gól előzményeként Matías Vina bántóan könnyedén csapta be Bese Barnabást, úgy adott középre, hogy a labda mindenkit kikerült, Cavani pedig bevetődve a hálóba lőtt. Mindenki tisztában van vele, a magyar válogatott hátsó alakzatából két meghatározó futbal­lista, Willi Orbán és Kádár Tamás is hiányzott, ezért is volt kulcskérdés, távollétükben miként működik ez a csapatrész. Nos, amit a magyar szurkolók láttak, aligha nyugtatta meg őket, és ez még akkor is igaz, ha azt is tudni lehetett, hogy az uruguayi játékosok más szintet képviselnek, mint a keddi ellenfél, Wales labdarúgói. Még a játékrész felénél sem jártunk, amikor megint Bese oldalán futott a vendégek támadása, Brian Rodriguez lendületből érkez­ve, könnyedén cselezte ki a Le Havre védőjét, majd elegáns mozdulattal, a balösszekötő helyéről, jobbal a bal sarokba tekert. Meglehet, akadt szurkoló a stadionban, akinek meg­fordult a fejében, ebből nagyon sima vereség is lehet, ám szinte azonnal érkezett a szépítés: Varga Roland Dzsudzsák Balázzsal háromszöge­zett a jobb oldalon, majd mintasze­rűen adott középre, Szalai Ádám pedig megszerezte az arénában az első magyar gólt! A félidő hajrájában az egyenlítés is összejöhetett vol­na, hiszen jó helyről, húsz méterről szabadrúgást rúghatott a magyar válogatott. Volt, aki azt gondolta, a Szlovákia ellen parádés gólt szerző Szoboszlai Dominik lövi, ám végül a kapitány, Dzsudzsák Balázs próbál­kozott - labdája sajnos nem találta el a vendégek kapuját. A közelmúltban még sérüléssel bajlódó Luis Suárez nem jött ki a második félidőre, de hogy a he­lyére beálló Maxi Gómez is remek futballista, hamar kiderült: pimasz lövőcselt csinált a büntetőterüle­ten belül, majd lőtt, szerencsére a próbálkozásába Vida Máté önfel­­áldozóan belevetődött. Természe­tesen számítani lehetett arra, hogy Marco Rossi több alapemberét is Napra pontosan hatvanhat évvel azután, hogy a magyar válogatott először játszott a Népstadionban, felavatták a Puskás Arénát. Szalai Ádám betalált, a meccset azonban A VILÁGSZTÁROKKAL FELÁLLÓ URUGUAY nyerte meg. EZER néző előtt játszották a pénteki meccset Edinson CAVAN­I (Uruguay) Edinson Cavani, a Paris Saint-Germain csatárcsillaga szerezte az első gólt a Puskás Arénában, a mérkőzésen egyébként jól védő Dibusz Dénes tehetetlen volt FOTÓ: TÖRÖK ATTILA J és Gera Zoltán áhítattal nézte a kilencvenhárom esztendős, legendás Nyikita Szimonyan kezdőrúgását fotó: Földi IMRE