Nemzeti Sport, 2021. június (119. évfolyam, 161-175. szám)

2021-06-16 / 161. szám

E S12D21. június HL szerda LABDARÚGÓ EURÓPA-BAAJNOKSÁG ■Support»? of Host City fl VÁLOGATOTT KI SA AZ M4 SPOR1 Benne volt a levegő­ben, hogy mi szerz gólt, de az, hogy a glen háromgólos ve­sbget szenvedünk. Kilencven percen resztül nyomtak, e a végén kijött, ám kis szerencsével sikerülhetett vol­na a pontszerzés. 1 tűk, hogy nagy nyc helyeznek ránk, töb­bé-kevésbé jól bírt franciák ellen újra próbáljuk, és ha új játszunk, mint más tudja, mi lesz a mi résen. Életre szület­mény volt ez a mei köszönjük szépen ! denkineka SOMOGYI ZSOLT ÉRTÉKELTE A MÉRKŐZÉST Kár, hogy Cristiano Ronaldo elrontotta a végét A magyar válogatott fantasztikus akarat­tal küzdött, de elég volt egy-egy megin­gás, és az Eb-címvédő könyörtelenül ki­használta a lehetőségeket HÉT EURÓPA-BAJNOK a Puskás Aréná­ban - nem kedvez nekünk, hogy közü­lük hatan a kezdőcsapatban kaptak he­lyet. Bruno Alves, a kőkemény védő tűnt a legkevésbé veszélyesnek, hiszen ő már az egyik televíziós csatorna szakértő­jeként érkezett a mérkőzésre, ám a ka­pus Rui Patricio mellett Cristiano Ronal­do, William Carvalho, Danilo, Raphael Guerreiro és Pepe úgy futott ki a Pus­kás Aréna gyepére, hogy öt évvel ezelőtt győztesként távozott az Európa-bajnok­­ságról. Mintha ma lett volna: öt évvel és egy nappal a portugálok elleni mérkőzés előtt, 2016. június 14-én játszott a ma­gyar válogatott Ausztria ellen, és győzött 2-0-ra. Az állandóságra egyébként a magyar válogatott sem panaszkodhat, hiszen a mieink kezdőcsapatában hét játékos szerepelt azon a finnországi mérkőzé­sen, amelyen Marco Rossi 2018 szep­temberében bemutatkozott a magyar csapat kispadján: Fiola Attila, Gulácsi Péter, Kleinheisler László, Lovrencsics Gergő, Sallai Roland, Szalai Ádám. Ide számíthatjuk Nagy Ádámot is, aki bár Tamperében ott volt, nem lépett pályá­ra, ugyanakkor kedd délután bekerült a kezdőcsapatba. Már az összeállításból kiderült, Mar­co Rossi három belső védőt és két szélső hátvédet jelölt a kezdőcsapatba, az olasz szakember által favorizált szisztémában kezdett tehát a magyar együttes. Leírhatatlan, elképesztő hangulatban, őrült hangzavarban indult útjára a labda, és rögtön azt is látni lehetett, hogy a por­tugál válogatott négy védővel, két szű­rő középpályással próbálkozott, Cris­tiano Ronaldo volt elől, őt pedig három nagyszerű támadó középpályás, Bernar­do Silva, Diogo Jota, Bruno Fernandes igyekezett támogatni. Az első pillanatok­ban azt lehetett látni, hogy a bátorsággal nincs probléma, mert a belső védő Szalai Attila a bal szélen vágtázott, őrült hang­zavar és vastaps kísérte, amikor Bot­ka Endre leszerelte Cristiano Ronaldót. Ám néhány pillanattal később máris a szívükhöz kaptak a nézők, amikor a vé­dők bizonytalanságát követően a koráb­ban már leszerelt Diogo Jota került tiszta lövőhelyzetbe három magyar asszisztá­­lása mellett, ám Gulácsi Péter gyors ve­tődéssel mentett. Válaszképpen hosszú indítást követően Sallai Roland lépett volna ki, Rúben Dias kicsit megrángatta a Freiburg légiósának mezét, de a török játékvezető nem látott okot arra, hogy szabadrúgást ítéljen - meglehet, ezzel egyedül volt a zsúfolt stadionban... Negyedóra telt el, amikor ijesztő jelenet játszódott le: Fiola Attila és Nelson Seme­­do ütközött a levegőben. Talán sokakban felvillant Christian Eriksen szombati ese­te, mert azonnal megállt a játék, mindenki izgatottan nézte, szüksége van-e bárme­lyik játékosnak orvosi segítségre. Szeren­csére nem volt, így folytatódhatott a játék, jobbára a mezőnyben. A labdát főleg a portugálok birtokol­ták, nem volt meglepő, amikor a kapu­sukon kívül mindenki más a magyar tér­félen tartózkodott, de ez azt is jelentette, hogy a magyar játékosok egymáshoz kö­zel helyezkedve - a labda nélkül 5-3-2- es hadrendben - szervezetten védekez­tek, próbálták lezárni a kapu felé vezető útvonalakat. Ezzel együtt természetesen nem lehetett elkerülni, hogy helyzet­be kerüljön a vetélytárs: Ber­nardo Silva lépett ki, de Wil­li Orbán fantasztikus érzékkel szerelte, majd Diogo Jota kö­zeli lövését bravúrral hárította Gulácsi Péter. A magyar kapus az első félidőben nagyszerűen védett, ám ha lábbal kellett já­tékba hozni a labdát, már sok volt a pontatlans­ág és gyako­ri a labdavesztés. Szalai Ádám fejese nem okozott gondot a portugál kapusnak, ez volt az egyetlen magyar lehetőség a szünet előtt, ám hogy az első játékrész gól nélkül ért véget, kisebb csodával ér fel. A soka­dik bosszantó magyar átadási hibát követően Cristiano Ro­naldo négy méterről hatalmas helyzetben a magyar kapu fölé lőtte a labdát. A második félidőben mint­ha a közönség is érezte volna, bár jobbára védekezik a válogatott, ki­csit feljebb nyomult - Sallai Roland is megkínálta Rui Patríciót, vagyis sokkal több élet volt a magyar akciókban, mint az első félidőben összesen. Többet volt a labda a portugál térfélen, ugyanak­kor hátul továbbra is sok volt az elke­rülhető hiba. Bruno Fernandes lövését Gulácsi Péter a sokadik bravúrját be­mutatva védte, a néhány perces fellán­golást követően a játék megint szin­te végig a magyar térfélen zajlott, így adódott a kérdés: bírja-e majd erővel a mérkőzés utolsó szakaszát a nemze­ti csapat? A közönség egy pillanatra elhitte, si­került vezetést szerezni, amikor Schön Szabolcs a hálóba lőtte a labdát, de saj­nos lesről indult a támadó. A mérkőzés záró szakaszá­ban Raphael Guerreiro lövése irányt változtatott Willi Orbán lábán, és ez ellen a megder­medt Gulácsi Péter sem tehe­tett semmit. Ugyanakkor azt is látni kellett, hogy a remekül, jó ritmusban és mentalitás­sal futballozó, lecserélt Schä­fer András hiányzott a játék­ból, nélküle jóval szellősebb lett a pálya közepe és a bal ol­dal. Egy megindulást és a ti­zenhatosra betörést követően tizenegyeshez jutott az ellen­fél, Cristiano Ronaldo gólra váltotta az ajándékot, ez volt a portugál világsztár tizedik gólja az Európa-bajnokságo­­kon, s megelőzte a vonatkozó rangsor­lista élén Michel Pla­tinit. Sőt, a legvégén ismét be­talált gyönyörű akció végén, kialakítva a végeredményt. A válogatott nagy elszántsággal csak­nem kilencven percre ellensúlyozta a minőségi különbséget. A háromgólos vereséget furcsa lenne ünnepelni, a kö­zönség mégis vastapssal jutalmazta a nemzeti csapat produkcióját. (Jegyzet a 12. oldalon) SCHÖN SZABOLCS flCSAPAT SZÉLSŐJE AZ M4 SPORTNAK Sötétség járt át, amikor láttam, hogy nem adják meg a gólomat. Gyerek­kori álmom vált valóra, hogy Eb-mérkőzésen, majdnem hatvanezer ember előtt játszhat­tam, csak a meccs vé­gét sajnálom nagyon. A MÉRKŐZÉS JÁTÉKOSA Sokáig úgy tűnt, Gulácsi Péter lesz a nap hőse, hiszen többször bra­vúrral védett. Az első és a máso­dik félidőben is volt munkája, a góloknál kiszolgáltatott volt. A magyar csapat­ból rajta kívül többen is gladiátorként futballoz­tak, Schäfer András élt a lehetőséggel, elől Szalai Ádám megállás nélkül harcolt, Sallai Rolandban pedig ott volt az a bizonyos csibészség is, a ruti­nos Pepe sem bírt vele. Ám a mérkőzés legjobbja az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo lett, aki duplájával immár tizenegy góllal - Michel Platinit megelőzve - egyedüli gólrekorder az Euró­­pa-bajnokságok történetében. CRISTIANO RONALDO (Portugália) GULÁCSI PÉTER A mérkőzés hajrájában duplázó Cristiano Ronaldo (­) megelőzte Michel Hlatinit az Eb-n szerzett gólok tekintetében - immár ebben a rangsorban is a portugál csillag áll az első helyen . Gólszerző: Guerreiro (1-0) a 84., C. Ronaldo (ll-esből, 2-0) a 87., C. Ronaldo (3-0) a 90+2. percben Sárga lap: R. Bias (rátartott Kleinheislerre) a 38., Nego (reklamálásért) a 80., W. Orbán (lerántotta a 16-oson belül R. Silvát) a 88. percben Játékvezető: Cüneyt Cakir 7­­ Az első félidőben látszott, igyekszik a lehető legkevesebb lappal levezényelni a mér­kőzést a másodikban már szívesebben nyúlt a zsebébe. Meccset befolyásoló hibája nem volt. Partjelzők: Bahattin Duran, larik Ongun - törökök A portugálok kezdték és fejezték be kaput eltaláló lövéssel a találkozót. Az első félidőben Dio­­go Jota villogott, ám Gulácsi Péter mindkét alkalommal védett, a második játékrész végéhez közeledve azonban már ő is tehetetlennek bizonyult Raphael Guerreiro és Cristiano Ronaldo lövéseivel szemben. A magyar válogatottban Szalai Ádám és Sallai Roland próbálkozásait há­rította Rui Patricio. 4: o . 7 ** PERCRŐL PERCRE 84. perc: Bruno Fernandes jobb ol­dali beadása után a labda Szalai Attilá­ról Guerreiro elé pattan, aki ballal, 13 méterről, középről Orbán bal lábára lőtte a labdát, és az Gulácsit becsapva a jobb alsó sarokba pattant. 1-0 87. perc: Willi Orbán lerántotta Rafa Sil­­vát a büntetőterületen belül, a megítélt tizenegyesből Cristiano Ronaldo job­bal, nagy erővel a kapu bal oldalába lőt­te a labdát. 2-0 90+2. perc: Rafa Silva és Cristiano Ronaldo összjátéka után utóbbi kicse­lezte Gulácsit, majd ballal, öt méterről, középről a kapu közepébe lőtte a labdát. 3-0 BÖLOMI László edző, iffO BEK-győztes labdarúgó f­­, ,> PORTUGÁLIA MEGÉRDEMELTE A GYŐZELMET, Ma­­­gyarország viszont nem érdemelte meg, hogy nulla három legyen a vége. Hiányzott egy kis erő elöl, itt elsősor­ban a labda megtartására, birtoklására gondolok, hátul három belső védő vigyázott két csatárra, míg a portugáloknál két védő egy az egyben futballozott Sallai Roland és Szalai Ádám ellen. Ez egy pluszembert jelentett a középpályára náluk, ennek megfelelően uralták is a pálya azon részét - ezért játszot­tak fölényben, ezért tudtak nyomást gyakorolni a magyar válogatottra. Ez meghozta azt a szerencsés momentumot no meg azt a hibát, ami ilyenkor be szokott követ­kezni. Persze minden másképp alakulhatott volna, ha kapura veszélyesebb a magyar válogatott, vagy ha a nulla nullánál szerzett gól nem leshelyzetből születik. Ami még megragadott, hogy a közönség milyen fantasztikus hangulatot teremtett.