Nemzeti Ujság, 1928. április (10. évfolyam, 76-98. szám)

1928-04-24 / 93. szám

Kedd, 1928 április 24. ,, m­áBMWimTMmr-1 NEMZETI ÚJSÁG in»* *^aMKnKmw^ A magyarok lendülete legyőzte a kíméletlen harcmodorú cseh labdarúgókat A negyvenezer főnyi tömeggel együtt lelkesedett a miniszter­­elnök és a népjóléti miniszter­­• A magyarok ismét magukhoz ragadták a futballhegemoniát (A Nemzeti Újság tudósít­ójától.) Amikor Ró­mából vesztesen érkezett haza a magyar válo­gatott tizenegy, a labdarúgás híveinek százez­reit csak az a remény nyugtatta meg, hogy rövidesen alkalom nyílik a legnépszerűbb sportágon, a magyar futballon ejtett csorbát kiköszörülni olyan ellenféllel szemben, amely­nek világhíre vetekedik valamennyi nemzet csapatáéval. A magyar—cseh találkozásra Bu­dapest közönsége már hetek óta készült s ha lenne a magyar fővárosnak nagy nemzeti sta­dionja, amelybe százezer ember fér el, úgy ez a stadion is zsúfoltan várta volna a nagy találkozást. A csehek mindig legveszedelme­sebb ellenfelei voltak a futballban a magya­roknak, a közönség a nagy összecsapást meg­előzően rendíthetetlen bizalommal tekintett a nagy fontosságú mérkőzés elé, mert a húsvéti serlegmérkőzések bebizonyították, hogy a leg­jobb magyar játékosok ragyogó formában van­nak , mert a szövetségi kapitány olyan együt­test állított össze, amely méltán volt nevez­hető a „közönség válogatott csapatának“. A mérkőzés megkezdését ragyogó tavaszi idő fogadta és negyvenezer főnyi közönség ünnepi hangulatban elhelyezkedett hatalmas koszorúja várta. Negyvenezer főnyi közönség, amely izzó lelkesedéssel buzdította mindvégig a címeres dressz viselőit és a tomboló öröm olyan féktelen kitörésével jutalmazta a győ­zelmet jelentő gólokat, hogy ez bizonyára meg­­százszorozta a magyar fiúk erejét. A mérkőzé­sen megjelent Bethlen István gróf miniszter­­elnök és Vass József népjóléti miniszter is. A magyarságnak ez a két közszeretetben álló vezére szivvel-lélekkel együtt érzett a tízez­rekkel a kétszer negyvenöt perc alatt s együtt lelkesedett velük és örvendezett a győzelem kivívása után. Az ő megjelenésük maradandó módon adta meg súlyát és jelentőségét Ma­gyarországon a nemzetek sportbeli küzdelmei­nek és szilárdotta meg a játékosokat abban a tudatban, hogy amikor győznek a porondon, számottevő nemzeti missziót teljesítenek. Az FTC klubházának erkélyén gyűltek össze a notabilitások. A magyar hivatalos körök képviseletében Ripka Ferenc főpolgármester, Rakovszky Iván volt belügyminiszter, Bezegh- Huszágh Miklós főkapitány, Karafiáth Jenő, az OTT elnöke, Prónay György báró, Múzsa Gyula, Kray István báró, Gschwindt Ernő és Kállay Tamás várták a miniszterelnököt, aki ezúttal először jelent meg válogatott csapat küzdelmein. Pontosan negyed öt órakor megér­kezett a miniszterelnök autója, aki Vass Jó­zsef népjóléti miniszter kíséretében vonult fel az erkélyre. Vass József a játékosok között A pályán ebben az időben még a Pozsony és Budapest amatőr mérkőzés folyt,­ de a magyar labdarúgás legjobbjai már készen várták az öltözőben, hogy a pályára vonuljanak. És ek­kor első ízben jelent meg magyar miniszter a játékosok körében. Vass József kereste fel a fiukat, hogy néhány lelkes szót intézzen hoz­zájuk a nagy összecsapás előtt. Fass József minisztert, aki Dréhl Imre államtitkár kísé­retében jelent meg az öltözőben, hatalmas éljenzéssel köszöntötték a játékosok. — Eljöttem közétek, — mondotta meleg sze­retettel hangjában, — hogy szemtanúja legyek a magyarok győzelmének. De eljött a minisz­terelnök is, akinek megígértem, hogy győzni fogtok. Rajtatok áll fiuk, hogy az ígéretet beváltsam. — Győzni fogunk! — kiáltották a fiuk meg­­illetődött hangon. Ezzel a felemelő intermezzoval kezdődött meg a küzdelem. Pont fél öt óra volt, amikor a piros-fehér csi­kós dreszt viselő cseh játékosok megjelentek a pályán s nyomban utánuk orkánszerű taps­vihar jelezte, hogy meggypiros trikójukban a magyar fiúk is indulnak kifelé. A mérkőzés megindult A magyar csapat nyomban szédületes iramot diktál, amelyet a robusztus cseh védő­játékosok csak erős, kí­méletlen játékkal tudnak megakasztani. Már az első percben dolga akad a világhírű cseh kapusnak, Planickának, mert Kohut elemében van. Támadást támadásra halmoz a magyar csatársor. Közben biztos gólhelyzetet ront el Túrás, mert a kifutott Planicka mögött Hirzer beadását az üres kapu előtt magasan fölé lövi. A magyar csapat kezdetben idegességét csak­hamar leveti, fölénye egyre jobban érvénye­sül. Az első gólt azonban mégis egy büntető­­rúgás szerzi meg a magyaroknak. A magyar csapat korneréből Takácshoz kerül a labda, akit tiszta gólhelyzetben Carvan elgáncsol. A bíró nyomban tizenegyest ítél, amelyet Hirzer élesen a jobb sarokba vág. (1:0). A vezető­gól után felfrissült erővel támad­nak a magyarok. Úgy Planieka, mint Stein­­hardt csodás védéseket produkálnak. Számos magyar támadást mentenek korner árán a csehek, akiknek a szerencse is segít, mert Ströck korneréből Kohut­ biztosnak látszó gólt fejel a kapura, Planicka kifut, a labda már­­már eléri az üres hálót, amikor Ferner várat­lanul kifejeli a biztosnak látszó labdát. A csehek egyre durvábban mennek bele a küz­delembe. Durvaság a csehek legnagyobb fegyvere Hajny lerúgja Hirzert, akit kivisznek a pá­lyáról. Van Praag ki akarja állítani Hajnyt, de Rada könyörgésére mégis megkegyelmez neki. A félidő utolsó percében a csehek veszé­lyes helyzetet teremtenek a magyar kapu előtt, de Pesovnik biztosan szerel. A félidő végeztével a magyar fiúk öltözőjé­ben néhány elkeseredett kifakadás hangzik el a csehek kíméletlen játéka ellen. A súlyosan lerúgott Hirzert valamiképpen rendbe hozták, úgy hogy a csapat nagy örömére kijelenti, hogy tovább játszik. Az öltözőben megjelenik Gschwindt Ernő országgyűlési képviselő, a Ferencváros elnöke és közli Vass miniszter üd­vözletét, aki még azt üzeni, hogy győzelem esetén minden egyes gól után ötszáz pengő prémiumot ad a csapatnak. Megkezdődik a második félidő. Látszik a magyar fiúk iramán, hogy biztosítani akarják a győzelmet. Nagyszerű játékukat siker is koronázza. Ströck villámgyorsan faképnél hagyja az egész cseh védelmet, gyönyörű lajos beadása a túlsó oldalra, Kohuthoz kerül, aki remek góllal biztosítja a győzelmet. A lel­kesedés dübörgő kitörését nem lehet leírni. A közönség kalaplengetve, éljenezve, dobogva üdvözli a második gólt. Bethlen és Vass feláll­nak helyükről és zsebkendőjükkel integetnek a magyar csapat felé. Ezután csak erősödik az iram, amelyet a közönség vastapsa kisér. A csehek heves el­lentámadását sorra szerelik. Az utolsó percek ismét magyar támadásokat hoznak, az ered­ményen azonban már egyik csapat sem tud változtatni. A magyar csapat hősei A nagyszerű győzelmet a magyar csapat lendületesebb játéka szerezte meg a csehek technikásabb játéka és kirívó durvaságaival szemben. A csatársorban Kohut, Hirzer és Ströck szélvészszerű gyorsasága hozta meg a pozitív eredményt, amelyet Pesovnyik és Bukain kimagasló h­alfjátéka támogatott. A védelemben Sternberg érdemli meg az elisme­rés pálmáját, de a többi játékosok is dicsé­retet érdemelnek, mert ha nem is voltak ki­emelkedő erősségei a csapatnak, hasznosan kapcsolódtak bele az együttesbe és lelkesedés­ben ők sem maradtak el a legjobbaktól. A magyar csapat győzelme újabb tömegeket hódított meg a futballnak és újabb erőt ön­tött a játékosokba a közeljövő nagy összecsa­pásai előtt Pozitív eredménye is nagy a mér­kőzésnek, mert a magyar labdarúgósport 8 mérkőzés után az Európai Kupa tabelláján a legkedvezőbb helyzetbe jutott. Magyarország a Kupában, Középeurópa legnagyobb futball­­troféj­áért folyó harcban, most a harmadik helyen áll a csehek és az olaszok mögött, azok azonban csak azért előzik meg, mert egy mér­kőzéssel többet játszottak. Vesztett pontok szerint azonban Magyarországot illeti az elsőbbség, mert a magyar csapat csak egy meccset vesztett, míg a csehek és az olaszok egy-egy vereségen kívül, döntetlen mérkőzések folytán, még egy-egy pontot is vesztettek. A magyaroknak már most legjobb a gólarányuk. A csehekkel szemben pedig a magyar labda­rúgás ezzel a mérkőzéssel ismét hosszú időre magához ragadta a hegemóniát. 7 a­­hi ÁRUHÁZ é ter nosószivel óta erre a cikkre különös gondot és legszebb mintáknak utólérhetetlen lgnagyobb része kizárólag áruházunk gyalázza meg azt a rendkívül nagy sor- Áruház mosószövetekben lebonyolít.