Népszabadság, 1958. szeptember (16. évfolyam, 207-231. szám)

1958-09-30 / 231. szám

Kiküldött munkatársunk telefonjelentésr• Labdarúgóink egy félidőnyi jó játéka kevés volt a sikerhez Az Európa Kupa nyitánya: Szovjetunió—Magyarország 3:1 (3:0) Moszkva, szeptember 29. Rejtélyes 90 perc volt mondták a ma­gyar futballve­­zetők vasárnap este. Nem az eredményen tű­nődtek, hiszen a szovjet lab­darúgók 3:1-es győzelme, álta­lános megálla­pítás szerint, teljesen rend­ben volt, meg­érdemelték. De azt tényleg ne­hezen lehe­tett megérteni, hogy a magyar csapat siral­mas első fél­ideje után fel tudott támad­ni. Mintha csak kicserél­ték volna: az első félidőhöz képest olyan nagy különbség vett gyorsaságban, pontosságban, okos­ságban, ötletben, kapuratörésben, kondícióban. Dehát csodák már a labdarúgásban sincsenek, s a ma­gyar csapat felemás teljesítményé­nek nyilván más oka van. Félresikerült taktika Az első fél­időbeli gyenge játék az új válogatott csapat gyermek­­betegségei közé tartozik. Veze­tők és játékosok szavaiból re­konstruálni lehet, hogy is történt a dolog. Ismerve a szovjet csapat erőtel­jes játékát, megszokott kezdeti robbanékonyságát, arra kellett számítani, hogy játékosainknak rögtön nehéz 20—25 perce lesz, a várható erős szovjet kezdés alapo­san próbára teszi majd őket, s ha ekkor összeroppan a védelem, helyrehozhatatlan hátrányba ke­rülhet a csapat. Ezért az volt az elgondolás, hogy a kritikus idő­ben csatáraink is segítsenek a vé­dőknek. A jóslat bevált, de a taktika nem. Három gyors gól A szovjet együttes valóban „mindent bele“-jelszóval, ferge­teges támadásokkal kezdett. A gyors, mintaszerű adogatással, helycserés kombinációkkal ismét­lődő rohamokat mai csapatunk csak együttes erővel tudta volna parírozni. De fiatal csatársorunk —■ jelenlegi összetételében — nem bizonyult alkalmasnak ilyen fel­adatra. Gyorsan megfeledkeztek a taktikai utasításról, mind az öten elöl, egy sorban topogtak, várták a pillanatot, hogy előretör­jenek. Jóformán semmit sem se­gítettek a védelemnek. Elhamar­kodott, ideges, kellően össze nem hangolt támadó kísérleteikhez ők sem kaptak támogatást a túlon­túl elfoglalt magyar védőktől, fe­dezetektől. A csapat zavarba jött, kapkodott. Játékosaink „keresték az ollót­", a fáradhatatlanul előre­­robogó, néha hét csatárral támadó szovjet fiúkat nem fogták követ­kezetesen. Több se kellett Szi­­monyanna­k, a kiváló középcsa­tárnak. A régi róka pompásan di­rigálta társait újabb és újabb tá­madásokra. A magyar kapu már a 4. percben elesett (Iljin, 1:0), ez még idegesebbé tette játékosain­kat és a pergőtűz folytatódott. Teljesen egyoldalú játék folyt. A 20. percben Metreveli, a 32. perc­ben Ivanov rúgott gólt, pedig Ba­kó még a jobbak közé tartozott játékosaink között, 3:0 volt már az eredmény, s úgy látszott, hogy a gólzápor a második félidő­ben folytatódik. Javuló második félidő A szünet után, nagy meglepe­tésre, színesedni kezdett a ma­gyarok addig nagyon szürke já­téka. Bizonyára használt a szü­netbeli, elég csípős „értekezlet” és vita... A felpaprikázott ma­gyar csapat nagy akarással látott hozzá, hogy megmentse a veszett fejsze nyelét. Átvette a játék irá­nyítását. Lehet, hogy ez azért is sikerült, mert talán a szovjet csa­pat kifáradt az önmaga által dik­tált iramtól, de feltételezhető az is, hogy a 3:0 után már bizonyos könnyebbséget engedett meg ma­gának. Tény az, hogy szívósan, pontosabban játszott a magyar csapat, s Beljajev kapusnak már az első három percben több dol­ga akadt, mint előzőleg az egész félidőben. Meg kell hagyni, hogy a sokkal szórványosabbá vált szovjet támadások ekkor is min­dig ribilliót okoztak kapunk előtt. De gólt már csak a magyar csa­pat rúgott. A 84. percben Döröcs révén 3:1-re alakult az eredmény, s ha csatársorunk lövései jobban sikerültek volna, esetleg még ked­vezőbb lenne a gólarány. 45 perc­nyi jó játék azonban kevés az üdvösséghez Moszkvában, a szov­jet válogatott ellen. A csapatokról Nagyon jó benyomást keltett a szovjet válogatott, főleg az első félidőben, teljesítménye világ­­klasszisra vallott. A szovjet lab­darúgás eddig is elismert erényei mellé, most már teljes joggal be­vonulhat játékosainak technikai tudása, precíz labdaátadása és modern támadórendszere. Hirte­len keresztlabdák, kiugratások, helycserék jellemzik ezt a játékot. Elsősorban Maszljonkint, a véde­lem oszlopát, Vojnovot, a mindent tudó jobbfedezetet, továbbá Szi­­monyant, az erőteljes Mamedovot, és a két góléhes szélsőt, Metre­­velit és Iljint említem meg. A magyar csapat első félidőben játékáról, részletesen szóltam, a legjobb gyorsan fátyolt borítani rá. A szünet után biztató volt a mieink teljesítménye, főleg Sí­pos, Bundzsák és Budai javult. De a csapat játéka ekkor sem volt elég gyors, s ez többször megmutatkozott a nehezen gördü­lő támadásoknál, a késlekedő át­adásoknál, az elszalasztott kapu­­ralövéseknél A mérkőzés két legnagyobb ta­nulsága számunkra egyrészt az, hogy gyorsítani kell játékun­kat, enélkül elképzelhetetlen az eredmény a futball mai nagy konkurrenciájában, másrészt nem szabad a fiatal játékosokat egy tapasztalt, képzett játékmester nélkül hagyni, akinek mindig he­lyén van a szíve és a feje. Talán még nem olyan szegény a magyar futball, hogy ne telnék egy ilyen irányító egyéniségre a válogatott csapatban. A mérkőzés példásan sportszerű légkörben folyt le a teljesen meg­telt Luzsnyiki-stadionban, öröm­mel regisztrálhatta a magyar tá­bor, hogy a hozzáértő moszkvai közönség nagy rokonszenvvel kí­sérte a magyar csapat játékát. Néha szinte sajnálkoztak játéko­sainkon a sikertelenség miatt. A Pravda hétfői száma elismeréssel ír a magyarok második félidőben játékáról, s a szovjet csapat győ­zelmét értékesnek, örvendetesnek tartja. Rosszul startoltak labdarúgóink az Európa Kupában. Még nincs meg a magyar nagycsapat. De ahogyan egy sikertől nem szabad hozsannázni (a chorzowi győzelem alkalmas volt,,lakodalmat ülni”), ugyanígy egy vereség sem veheti el a további munkakedvet. Idő kell hozzá, hogy a szakvezetők a most már felfedezett tehetséges fiatalokból, és az egészen biztosan­ felbukkanó újabb válogatott jelölt­­ekből rendszeres, türelmes neve­lőmunkával kikovácsolják az új magyar válogatott csapatot. A második szovjet gól a magyar kapuban, Metre­­veli lövését Bakó nem tudja védeni. Vető József* A többi találkozó eredményei Magyarország B—Szovjetunió B 2:2 (1:1). Népstadion, 30 000 néző. Vezette Polák (csehszlovák). Kemény küzdelemben született meg az ered­mény. A magyar csatárok sok kí­nálkozó helyzetet kihagytak, a ven­dégek a csapatjátékban tetszetőseb­ben futballoztak. Góllövők: Iván, Molnár, illetve Iszajev és Kanyevsz­­kij. Bolgár B —Magyar C 2:0 (0:0), Plovdiv, 35 000 néző. Jóm­amú mér­kőzésen Vaszilev és Kosztov (1 Les­ből), góljával biztosan győzött a ha­zai együttes. Magyar utánpótlás—Szovjet után­pótlás 1:0 (0:0), Kijev, 55 000 néző. Góllövő: Nagy K. A magyar fiatalok több helyzetet teremtettek, a véde­lem biztosan állt a lábán, s megér­demelten győzött. Ma érkezik a labdarúgó-válogatott A moszkvai találkozó után a labdarúgó A-válogatott ma érke­zik vissza Budapestre. Az együt­tes azután megkezdi az előkészü­leteket a vasárnap Zágrábban sorra kerülő Jugoszlávia—Magyar­­ország válogatott találkozóra. Az A-válogatottnál az az újság, hogy Csordás sérült, így játékára nem lehet számítani a jugoszlávok el­len. A Magyar Honvédelmi Sportszövetség és a csepeli üzemi KISZ- bizottság vasárnap a néphadsereg tiszteletére a csepeli stadionban jól sikerült sportnapot rendezett. Képünkön: A motorosok bemu­tatója: OÓOOTOOÓÓOÓÓOÓOÓÓÓOOOÓÓOOÓOÓOOOOÓÓOOÓOOÓOOÓOOÓOO Befejeződött a baráti nemzetek hadseregeinek I. nyári spartakiádja Lipcsében vasárnap befejező­dött a baráti nemzetek hadsere­geinek I. nyári spartakiádja. Az utolsó nap az atlétikai versenyek során 1500 méteres síkfutásban az NDK-beli Valentin győzött 3:46,3- mal a csehszlovák Jungwirth előtt, aki ugyancsak 3:46,3-at futott. Rózsavölgyi 3:46,9-cel negyedik. A diszkoszvetésben a lengyel Piat­­kowski lett az első, eredménye: 55,12. Szécsényi 54,38-cal máso­dik. A 200 méteres síkfutásban Mandlik (csehszlovák) 21,2 jó idő­vel szerezte meg az aranyérmet. Távolugrásban a szovjet Csen 768-cal győzött. A kosárlabda-tornát Szovjet­unió nyerte, 2. Magyarország, 3. Bulgária. A labdarúgó döntőt a szófiai CDNA és a tiranai Partizán ját­szotta. A találkozó nagy küzde­lem után 1:0 (0:0) arányban a bol­gár csapat győzelmével végződött. A spartakiád pontversenyének végeredménye: 1. Szovjetunió 68, 2. NDK 56, 3. Csehszlovákia 50, 4. Bulgária 45, 5. Magyarország 41 pont, 6. Kínai Népköztársaság. ■ A spartakiád a lipcsei stadion­ban villanyfény mellett megtar­tott káprázatos sportbemutatóval ért véget. Egy telitalálat A heti totófordulóban egy pályázó ért el tizenkét találatot. A nyere­mény 431 701 forint. A tizenegy talá­latok száma 81, a tíz találatoké 1222. Az előbbiek 5330, az utóbbiak 471 forintot nyertek. 1.Szovjet — Magyar 3:11 2.Magyar B—Szovjet B 2:2X 3. MMTE—SZEAC 1:1X 4.Kecskemét — Szolnok 2:11 5.Cegléd — Bükkal­ja 2:11 6.K. Kinizsi —Pécsi VSK 3:01 7.Zalaegerszeg — Szivár 0:0X 8.M.­magyaróvár — Komló 0:0X 9.Alessandria —Fiorentina 1:42 10.Lanerossi — Lazio 1:01 Ili Napoli —Milan 0:12 12. Sampdoria —Torino 3:01 OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOQI A MAGYAR RÁDIÓ MAI MŰSORÁBÓL KOSSUTH-RÁDIÓ: 4.30: Hírek. — 4.40: Zenés műsor. — 8.10: Népi zene. — 8.40: Madrigálok. — 9.00: Gyermeknevelés. — 9.40: Kovács Dénes hegedül. — 10.00: Hírek. Lapszem­le. — 10.10: Válasz a hallgatóknak. — 10.25: Zenekari hangverseny. — 11.00: Hogyan mondjunk verset? —11.20: Az Állami Népi Együttes műsorából. — 12.00: Hírek. — 12.10: Könnyű zene. — 13.00: Hriszto Szmirnenszkire emlékezünk. — 13.10: Operarészletek. — 14.00: Szórakoz­tató zene. — 14.45: A Gyermekrádió mű­sora. — 15.30: Egy falu, egy nóta. — 16.00: Hírek. — 16.10: A Gyermekrádió műsora. — 17.00: A ma értelmisége (elő­adás). — 17.15: Operarészletek. — 18.00: Hírek. — 18.10: Szív küldi ... — 18.40: Gyári sziréna. — 19.00: Tánczene. — 19.54: Jó éjszakát, gyerekek! — 20.00: Esti krónika. — 20.25: A Rádiószínház bemutatója: A fehérhajú lány. — 21.35: Népi zene. — 22.00: Hírek. — 22.15: Mai szemmel. — 22.25: Könnyű zene. —23.10: Zenekari hangverseny. — 24.00: Hírek. 2 0.10: Magyar nóták. PETŐFI-RÁDIÓ: 6.00: Reggeli zene. — 8.00: Hírek. — 14.00: Hírek. — 14.20: Kórusok. — 14.40: Filmzene. — 15.00: Író a toronyban. — 15.15: Kamarazene. — 15.50: Mi újság a nagyvilágban? — 16.00: Operettrészletek. — 16.45: Megtalált élet. — 17.00: Eszt­­rádzene. — 17.27: A történetírás törté­nete. — 18.00; Beethoven: Tavaszi szo­náta. — 18.45: Kínai hanglemezek. — 19.00: Hírek. — 19.05: Ezer szó oroszul. — 19.15; Donizetti: A kegyencnő. — 19.35: Hirdetőoszlop. — 19.45: Riportmű­sor. — 20.00: Hangversenynaptár. — 20.15: Tánczene. — 21.00: Hírek. — 21.09: Részletek Polgár Tibor Blaháné című dal­játékából. — 21.25: Nagy idők, nagy emberek. — 21.40: A­­ Juilliard-vonós­négyes hangversenye. — A Televízió műsora ma 18.45 perces kezdettel. 18.45: Iskolások műsora: 1. Mértani ismeretek, Bődei József tanár előadása. 2. Árpi, Laci, Robika. Bohócjelenet. 19.40: TV. Hír­adó. 20.00: Külpolitikai kommentár. 20.10: Mielőtt a függöny felgördül... Beszélgetés Simon Zsuzsával, a Petőfi és Jókai Színház igazgatójával és Bárány Tárná© íróval. 20.25: Amiről az utca mesél. Szovjet film. népszabadság A Magyar Szocialista Munkáspárt központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Előfizetési díj egy hóra: 14.— Ft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343—100, 142—220. Terjeszti a Posta Központi Hírlap Iroda, Bp., V., József nádor tér 1. Telefon: 180—850. Szikra Lapnyomda Felelő© vezető: Kulcsár Mihály VASAS —JUGOSZLÁVIA 3:1 (5, 7, — 11, 14). A Sportcsarnokban vasár­nap este lejátszott férfi röplabdamér­­kőzés a Vasas értékes győzelmével végződött. NEMZETKÖZI VIVŐVERSENY kez­dődött vasárnap a Bp. Honvéd és a Legia (Varsó) csapat között a Bp. Honvéd tornacsarnoká­in. A férfi és a női tőrcsapatok találkozóján egy­aránt 11:5 arányban a Honvéd ver­senyzői győztek. AZ ÚJPESTI DÓZSA klubok közötti nemzetközi teniszmér­őzés során a margitszigeti teniszst­eionban 17:2 arányban győzött az Il­­mpia Poznan együttese ellen. NÉMET SZÖVETSÉGI KÖZT. SÁG — MAGYAROSZÁG 16:16­­8 Népstadionban vasárnap nagypályás kézilabda-találkozón a magyar csa­pat nagyszerű teljesítménnyel dön­tetlent ért el a világbajnok nyugat­német válogatottal szemben. A LABDARÚGÓ-CSAPATOK EURÓ­PA KUPA-MÉRKŐZÉSE során Klo­­esti Petrolul 2:0 arányban győz­ött a Wismuth Karl Marx-Stadt ette Mi­után az első találkozót az NDL-beil csapat 4:2-re nyerte, így a két együt­tes harmadik mérkőzésén, Prágában vagy Budapesten, döntik el a tovább­jutás kérdését. A KÍNAI NŐI EJTŐERNYŐSÖK Új világrekordot állítottak fel a csopor­tos ugráséban. A kijelölt kör központ­jától 9­817 méterre értek földet. MASOMK Magyarul beszélő szovjet film. BEMUTATÓ VIDÉKEN október 2-án.