Népszabadság, 1964. június (22. évfolyam, 127-151. szám)

1964-06-18 / 141. szám

rilBDARúGÁsl Hosszabbítás után a lendületesebb csapat győzött Spanyolország-Magyarország 2:1 Madrid, június 17. A spanyol fővárosban szerdán elérte tetőfokát a futball-láz. Nemcsak a hőmérő higanyszála emelkedett jóval a 30 Celsius-fok fölé, hanem a győzelemre éhes szurkolók hangulata is szokatlan méreteket öltött. Már jóval a mérkőzés kezdete előtt kereplők­kel, dobokkal, és egyéb „buzdító hangszerekkel” megindult az ára­dat, és estére 75 ezer néző mo­rajlásától volt hangos a Berna­­beu-stadion. A magyar labdarúgók egy órá­val a mérkőzés előtt érkeztek az öltözőbe, ahol Baróti Lajos szö­vetségi kapitány még egyszer fi­­gyelmeztette a játékosokat, hogy különösen a találkozó elején szá­mítsanak a közönség fergeteges buzdítása közepette, a spanyolok elszánt rohamaira. Mindkét együttesben a már elő­zőleg közölt játékosok készülőd­tek, és este nyolc órakor a belga Blavier vezetésével megjelent a pályán a két csapat, elhangzottak a himnuszok, s kezdetét vette a 90 perces küzdelem. Spanyolország: Iribar — Rivilla, Cu­­­vella, Caleja — Zoco, Puste — Aman­­cio, Pereda, Marcelino, Suarez, La­­petra. Magyarország: Szentmihályi — Mát­rai, Mészöly, Sárosi — Nagy, Sipos — Bene, Komora, Albert, Tichy, dr. Fenyvesi. Marcelino indította útnak a lab­dát és La Petra már az első perc­ben gólhelyzetbe került, de csak­­az oldalhálót találta el. Rögtön utána spanyol szöglet következett, de ez Szentmihályi zsákmánya lett. Amint az várható volt, a spanyolok rendkívül lendületesen rohamoztak, a magyar védelem nagy harcba keveredett a hazai támadókkal, de egyelőre jól állt a lábán. A 8. percben újabb spa­nyol szöglet, és Suarez lövését védte a magyar kapus. A nagy tét miatt mindkét csapat csatár­sora idegesen játszott, az egyet­len kivétel az ördöngősen csele­ző Amancio, aki úgyszólván min­den támadásban részt vett. A magyar csatárok nem találták a helyüket, s mindössze két szöglet­re futotta erejükből. Harminc perc elteltével góllá érett az aktívabb spanyol táma­dósor játéka. Suarez beadását Pereda fejjel juttatta a hálóba (1:0). A gól után sem csökkent a hazaiak támadó kedve, főleg azért, mert sem Albert, sem Tichy egyetlen épkézláb támadást sem tudott vezetni. Szerencsére a ma­gyar védőknek helyén volt a szí­vük, de góllövésre ők nem vál­lalkozhattak. Zoco hazaadása je­lentett még izgalmat, de a spa­nyolok szerencséjére, ez elkerülte a kaput. Szünet után 500 reflektor fé­nyénél folytatódott a játék. Vál­tozatlanul tovább tartott a spa­nyol csapat fölénye, és Marcellino lövését Szentmihályi csak bravúr­ral hárította. A lassú, körülmé­nyes, tologatós magyar csatárjá­ték nem okozott különösebb fej­törést az ellenfél védelmének. Ir­­ribar úgyszólván egyetlen ko­moly lövést sem védett egy órán keresztül. Nem így Szentmihályi, akinek parádés védésekre volt szüksége, hogy mentse kapuját. Múltak a percek, s még mindig rendkívül idegesen, kapkodva játszott a magyar válogatott, a spanyolok viszont az egygólos előny birtokában megnyugodtak és az eredmény tartására töre­kedtek. Ezt sok esetben egy kis időhúzással is megtoldották, ami­kor egy-egy összecsapás végén színészi jeleneteket produkáltak. Az utolsó negyedórában már-már úgy látszott, nem változik a mér­kőzés eredménye, amikor a 85. percben kapu előtti kavarodás után Bene közelről kiegyenlített (1:1). Ez is maradt a 90 perces küzdelem eredménye. A szabályok szerint rövid pihe­nő, majd kétszer 15 perces hosz­­szabbítás következett. Az első negyedórában először a mérkőzés folyamán sakkmatt lett a spanyol védelem. Albert meredek átadásával Bene kiug­rott, s nagy helyzetben a kifutó kapusba lőtt. Ez bizony meccs­labda volt. Egy perccel később ismét Bene szólózott, s lövését Iribar bravúrosan védte. Ki­egyensúlyozottá vált a játék, mind­inkább idegek csatája lett a küz­delem és a magyar csapat per­cekre ismét beszorult. Röviddel a negyedóra lejárta előtt Füstö megismételte Bene produkcióját, tiszta helyzetben nagy gólszerzési lehetőséget szalasztott el. Ismét öt perc szünet, s kezdő­dött most már az utolsó negyed­óra. Jól kezdődött ez a játékidő a magyar csapatnak, többet táma­dott, és Albert átadásával Bene került nagy helyzetbe elha­markodva a kapu mellé rúgta a labdát. Ez bizony balszerencse volt, amit még tetézett az is, hogy tíz perccel a kétórás küzdelem befejezése előtt Zoco beadásából Amancio kapura fejelt, Szentmi­hályi a védőktől nem látta a lab­dát, és az a kapu közepén a há­lóba került. Ezzel el is dőlt a mérkőzés, a spanyol csapat 2:1 arányban győzött. A spanyol válogatott, ha nem is árult el különösebb képessé­geket, közelebb állt a győzelem­hez. Játékosai gyorsabbak, aktí­vabbak voltak, s több gólhelyze­tet teremtettek, mint ellenfeleik. A magyar csapat játéka elma­radt a várakozástól. Erejének túl­nyomó részét arra fordította, hogy útját állja a spanyol csatároknak. Ezt a feladatot a védelem többé­­kevéss­é jól megoldotta. De ez nem minden a labdarúgásban, hi­szen a győzelemhez gólokat kell rúgni, erre pedig szerda este képtelen volt a magyar csatár­sor. Enervált, lassú, körülményes támadásszövés nem vezethet ered­ményre. A 2:1-es spanyol győzelemmel a hazaiak jutottak a Nemzetek Kupája döntőjébe, a magyar csa­pat Madridból Barcelonába uta­zik, és szombaton a 3—4. helyért mérkőzik. A Nemzetek Kupája négyes döntőjének másik két részvevője, a szovjet és a dán válogatott ta­lálkozójára Barcelonában a késő éjszakai órákban került sor. Nagy sorban csehszlovák továbbjutás Spartak Sokolovo—MTK 3:1 (2:0) A mérkőzést megelőző záporeső alaposan elriasztotta a szurkoló­kat a Hungária úti pályáról (alig másfél ezren tartottak ki végül is), sőt a találkozó megrendezését is kétségessé tette. A jugoszláv Skorics játékvezető a bokáig érő víz ellenére a pályát játékra al­kalmasnak minősítette, és az ere­deti időpontnál negyedórával ké­sőbb mégis megkezdődött a KK- visszavágó. Az irreális talajon dicséretesen küzdöttek a játékosok, de hiába igyekeztek, a labda főleg az MTK-sokat állandóan megtréfál­ta. A magyar csapat két fedezete — Vasas és Kovács — révén fö­lénybe került, s néhány formás akciót vezetett, de a vendégek ügyesen védekeztek, és ebből a pozícióból egy gyors ellentámadás a 16. percben sikerrel is járt: Kovalik egy lövést kiütött és a befutó Masek a hálóba lőtte a labdát (1:0). A gól után szárnyakat kapott a prágai csapat és hat perccel ké­sőbb növelte előnyét. Mráz be­adása elszállt az MTK védők fö­lött, egészen a balszélsőig, ő be­adott és Kraus öt méterről nem hibázott (2:0). Elkeseredett MTK-rohamok kö­vetkeztek, azonban a fiatal csatá­rok nem tudták pótolni Sándort és Laczkót. A talajhoz ügyesen alkalmazkodó prágaiak pedig mindig megtalálták a legmegfele­lőbb megoldást. Szünet után tovább folyt a nagy sárdagasztás, nem csökkent az iram, de az MTK nem tudta áttörni az ellenfél reteszét. S is­mét egy korszerű ellenakció, és megvolt a harmadik csehszlovák gól is Masek lövéséből (3:0). Az MTK még nem adta fel, s Török lövését védte a kapufa, az­tán a 66. percben végül Kuti lab­dája a hálóba került (3:1). A haj­rában már nem esett gól, bár az MTK-t egy jogos tizenegyestől fosztotta meg a játékvezető, ami­kor a kapus elhúzta Horváth lá­bát. A két mérkőzés összesítése alapján 4:2-es gólaránnyal a Spartak Sokolovo került a leg­jobb négy közé a Közép-európai Kupában. A mérkőzés nagy részében az MTK játszott fölényben, mégis megérdemelten nyert a csehszlo­vák együttes, mert egyénileg és csapatjátékban egyaránt sokkal tervszerűbben, gyorsabban ját­szott, mint magyar ellenfele. TOTOTIPP­OK 1. Sz.fehérvár—Szombathely lxl 2. Egyetértés—Láng 1 3. Győri MÁV—Ganz-MAVAQ 1 x 4. Oroszlány—Dunaújváros 1 5. Budafok—Borsodi Bányász 1 6. SBTC—3 Miskolci VSC 1 7. Ózd—Nyíregyházi Spartacus 1 8. NYMSE—Békéscsaba 1 8 9. Baglyasalja—Jászberény l x 10. Kisterenye— Szolnoki MTE 1 11. Traktorgyár—BV­TK 1 * 12. Napoli—Padova 1 x 13. Triestina—Varese x 8 14. Cosenza—Monza 1 Pótmérkőzések: 1: 1. Osztrák labdarúgók az­­Üllői úton és Csepelen A Ferencváros és a Csepel ven­dégeként az osztrák Krems lab­darúgócsapata két mérkőzést ját­szik Budapesten. Szombaton 17.30 órai kezdettel az Üllői úton a Ferencváros ellen mutatkozik be az osztrák csapat, majd hétfőn Csepelen kerül sor a második mérkőzésre, s ekkor a Csepel lesz a Krems ellenfele. A Ferencváros­­ csapatában az öt távollevő válogatott helyett a saját nevelésű fiatalokat állítják csatasorba. Különösen a Juhász— Németh—Rátkai belső hármas já­tékát várják érdeklődéssel. A Cse­pel a legutóbbi bajnoki mérkőzé­sen szerepelt együttesével áll fel a hétfői mérkőzésre. Európa legjobb súlylökői a Népstadionban Szombaton és vasárnap a Nép­stadionban a Honvéd SE rende­zésében az idei legnagyobb ha­zai nemzetközi atlétikai verseny­re kerül sor. Hét országból 40 is­mert atléta és atlétanő áll rajt­hoz, s közülük jó néhány olyan, aki majd a tokiói olimpián is a legjobbak között végezhet. A kétnapos verseny műsorá­ból a férfi súlylökés emelkedik ki. Varjú és Nagy Zsigmond, a szovjet Lipsznisz, a lengyel Sos­­gornik és Komar, továbbá a csehszlovák Skobla személyében olyan ellenfeleket kapnak, akik­nek legyőzéséhez jóval 19 méter fölötti teljesítményre lesz szük­ség. Európa legjobb diszkoszvetőjét láthatja majd a közönség a cseh­szlovák Danek személyében, aki jelenleg 62,45 méteres eredmény­nyel tartja az Európa-csúcsot. A versenyen hétfőnyi japán atléta­csapat is indul, közöttük I­jima, aki vasárnap iratkozott föl a 10,1 mp-es futók előkelő társaságába. A kalapácsvető Eckschmidt és Zsivótzky a japán Sugawara sze­mélyében kap 67 méteren felül dobó ellenfelet. A 10 000 méteres síkfutásban — egyben a magyar bajnoki szám is — a magyar él­gárda ellenfele lesz a japánok két kiváló — 29 perc körül tudó — hosszútávfutója Funai és Wata­­nabe. A jugoszláv csapatból a 800 mé­teres női síkfutó Rajkov (2.09 mp) a legismertebb. A 4x100 férfi vél, tóban a magyar válogatott ellen­fele Lengyelország és az NDK csapata lesz. . A verseny mindkét napon dél­után 16 órakor kezdődik. Jugoszláv sikerek a páros teke Európa-bajnokságon (Tudósítónktól.) Az első két nap csapatversenyei után szerdán a budapesti teke Európa-bajnokságon a sportág történetében először rendeztek páros versenyeket. Országonként két-két pár indulhatott, s az ér­dekes küzdelmek ezúttal sem ma­radtak el. A női mezőnyben 12 kettős szerepelt, és a Gorkij fa­sori pályán megszületett az EB eddigi legnagyobb meglepetése. A Cadez—Bulics jugoszláv páros megszerezte a győzelmet a favo­rit NDK- és csehszlovák sportolók előtt. Érdekes, hogy míg a jugo­­szlávok a csapatversenyben az utolsó helyen végeztek, most a párosban alaposan kitettek ma­gukért. Ezzel szemben az Európa­­bajnok magyar női együttes tag­jai elég fáradtan versenyeztek, és végeredményben egyik kettős sem tudott az első hat közé kerülni. Schrettné, aki az előző napon 451 fával világcsúcsot állított fel, most kénytelen volt megelégedni 407 fás eredménnyel. A női páros Európa-bajnok: Jugo­szlávia n. 830 (Cadez 112, Bulics 118), 2. NDK I. 822 (Cebulka 110, Rippln 112), 3. Csehszlovákia IX. 818 (Laue­­rova 102, Snndlerova 116), . .. 7.Ma­­gyarország D. 798 (Stecki 398, Nádas­­né 400), ... 11. Magyarország I. 771 (Ballagóné 361, Schrettné 107) fával. A férfi párosok találkozója hoz­ta az eddigi leghosszabb versenyt. Reggel hét óra volt, amikor el­sőnek két csehszlovák versenyző lépett pályára és este kilenc is el­múlt már­, amikor a mezőny utol­só tagjai elvégezték a befejező dobásokat. A jugoszlávok bebi­zonyították, hogy nem érdemtele­nül nyerték a férfi csapatver­senyt. Két fő erősségük, a világ­­rekorder Sterzaj, valamint Mla­kar 1881 fás összteljesítménnyel olyan előnyt szerzett, amelyet egyetlen másik pár sem tudott utolérni. Így aztán megszületett az Európa-bajnokság harmadik jugoszláv győzelme. A magyarok közül előbb a Rákos—Tornán pá­ros szerepelt — elég gyengén. An­nál jobban sikerült azonban a legutóbbi világbajnok Szabó Jó­zsef és Varga Miklós versenye, ők a 40 induló közül az utolsó­­előttinek rajtoltak. Szabó 955 fát ütött és így alaposan megközelí­tette a világcsúcsot, amelyet Ster­zaj kedden 966 fával felállított A férfi páros Európa-bajnok: 1. Ju­goszlávia II. 1881 (Mlakar 961, Sterzaj 920), 2. NDK n. 1840 (Brautigan 920, Grhos 920), 3. Magyarország II. 1821 (Varga 868, Szabó 955), ... 12. Ma­gyarország I. 1712 (Rákos 848, Tornán 864) fával. Ma reggel hét órakor mindkét pályáin megkezdődnek az egyéni küzdelmek. mindenfelől „Kozmosz aranyéremmel" tüntette ki a Nemzetközi Repülő Szövetség (FAI) Valentyina Tyereskovát, a világ első űrhajósnőjét. Valerij Bikovszkij is nemzetközi érmet kapott az 1963-ban elért abszolút űrhajózási világrekord­jaiért.* Japánban az olimpiai előké­születek mind lázasabb ütemben haladnak. A legtöbb gondot vál­tozatlanul a külföldi versenyzők és sportkedvelők elhelyezése okoz­za. — Mindent elkövetünk — je­lentette ki Kusaki Sato, az olim­piai játékok minisztere —, hogy minden külföldi otthonosan érez­ze magát Japánban. * Európa sok országában edzenek a fiatal lovasok, készülődnek az augusz­tusban Budapesten sorra kerülő ifjú­sági Európa-bajnokságra. A látványos számokat az Intervízió és az Euróvízió is közvetíti majd.* Dijkstra, a hollandok női mű­­korcsolyázó világbajnoknője is úgy folytatja, mint a többi nyu­gat-európai elődje. A neves spor­tolónő korábban gyakran úgy nyi­latkozott, hogy nem ír alá profi­szerződést. Valószínűleg azért nyilatkozott így, hogy növelje az aláírása értékét. Dijkstra végül mégiscsak profi lett, és az ame­rikai Holliday on Ice társulatá­hoz szegődött.* Az atléták eredményein mind­jobban érződik az olimpia lelke­sítő előszele. Több számban olyan eredmények születtek, ame­lyek arra engednek következtet­ni, hogy az első esélyesek veszé­lyes ellenfeleket kapnak. Magas­ugrásban például figyelemre mél­tó az ausztráliai Snearwell mellett az amerikai Richard Ross telje­sítménye. Ross 216 centiméteres ugrásával hívta fel magára a fi­gyelmet. Természetesen sok függ az időzítéstől, a szovjet Brumnel, a nagy esélyes nyilván később lendül igazi formába. * Pelé csapata, a brazil Santos együt­tese veszített régi fényéből. A nép­szerű labdarúgók tudása mintha kis­sé megkopott volna, ezt a vezetők jó érzik, ezért mondták le a Santos eu­rópai portyáját, őrségváltás történik Dél-Amerikában, mert a brazil csapat örökét az Independiente, Argentína büszkesége szeretné átvenni. Az ar­gentinok nem kisebb célt tűztek ki maguk elé, mint hogy elnyerjék a világ legjobb klubcsapata büszke el­mét. ­_____ Az egyik aktuális megnyitási probléma tisztázásához járult hoz­zá a világbajnoki zónadöntő aláb­bi játszmája. NIMZOINDIAI VÉDELEM Portisch L—J. Poratli (Izrael) Amszterdam, 1964. 1. d4, Hf6 2. c4, e5 3. Hc3, Fb4 4. e1, C5 8. FdS, d5 6. Hf3. 0—0 7. 0—0, dd­ 8. Fc4­, Ve7 (Újabb keletű lépés, szo­­kásosabb folytatások e helyen 8. —, b6, 8. —, Hbd7 vagy 8. —, Hc2) 9. aj, Fás lő. Vc2, Fd7 (Ez is újításnak te­kinthető.) 11. Fd3, cd: (Portisch nagy­mester már e lépést hibának tekinti, helyette jobb volt 11. —, Bc8) 12. ed1 Fc6 13. He5, Bd8 14. Fe3, Hbd7 15. HC6:. be: (Sötét megnyitási kísérlete balul ütött ki: két tempót vesztett a vezér­futárral csak azért, hogy világos futó­párhoz jusson és azonnal támadhassa a 06 gyalogot.) 16. He4!, Bac8 17. Fa8, Bb8 (Mivel 17. ., Bc7-re 18. Ff4 Igen kellemetlen, sötét azonnal feladja a nehezen védhető gyalogot, taktikai el­lenesélyek fejében.) 18. B4, Fc7 18. Vc6:!, — (Ez a lépés igen pontos szá­mítást kívánt, mint az alábbi válto­zatok mutatják: 19. —. Fh2:­ 20. Kh2, Bb6 21. Hf6:t, Hf6: 22. VcSI, Hg4 22. Kg3!, Vc5: 24. de:I és világos nyer. Jobb sötétnek 21. —, gf:, de 22. Vc7 — 22. Vc4-re Vd6t nyeri vissza a tisztet. — 22. —, Ba6, 23. b5! után világos ál­­lása ez esetben is fölényes.) 19. —, HdS 20. Fg51. — (Ez az erélyes lápés véget vet sötét ellentámadásának, mert a vezér nem juthat többé a ki­rályszárnyra.) 20. —, 16 21. Fb4!, Bbl 22. Vc4, Hb8 23. Fb5, Bc8 (Érdekes lehetőség volt Itt 23.—, g5 24. Fg3, f3. Most látszólag mindhárom világos könnyűtiszt veszélyben forog. 25. Fo7 Hc7, után azonban 26. Hc3­ véd min­dent, míg a sötét gyalogállás tovább gyengült.) 24. Hc5i, — (Napirendre tű­zi az e6 pont gyengeségét is.) 24. —■ Hc3 (Ez a látványos, de haszontalan csere csak világos malmára hajtja a vizet.) 25. Vc3:, Bb5: 26. Bfel, Bb6 27. Vb3, BC8 28. Be6:1, Be6: 29. Bel, Fes 30. Be3:­ sötét feladta. A kettős kötés kihasz­nálása igen tetszetős. NÉPSZABADSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: Komócsin Zoltán Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Előfizetési díj egy hóta 15.— Ft Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér S. Telefon: 343—100, 142—220. Terjeszti a Posta Központi Hírlap Iroda. Bp. V., József nádor tér 1. Telefon: 180—850. Szikra Lapnyomda. — Index: 25 001. • • • • •