Népszabadság, 1966. november (24. évfolyam, 258-282. szám)

1966-11-24 / 277. szám

1203askw­a­lui illatu­k Mexicóban megkezdődött a 2717 km-es kerékpáros-körver­seny, amelyen Európából angol, szovjet, csehszlovák, svájci, ma­gyar és lengyel sportolók szere­pelnek. Az első nap a Mexico— Zítacuaro közötti 164 km-es tá­vot tette meg a mezőny. Nagy küzdelem volt, és végül egy ha­tos élbolyból a mexikói Heriber- 10 Diaz szerezte meg a győzelmet 4­31.21 mp-cel. Mögötte azonos idővel érkezett a célba második­nak az angol Buckley és har­madiknak Balaskó György. Lakat ültről v­e­tt­iTarváit GS Lakat Károly és a Ferencváros vezetősége megállapodást kötött: a zöld-fehérek egykori válogatott játékosa lesz a klub új edzője. Lakat az év végén átveszi a csa­pat irányítását, s felkészíti az 1967-es bajnoki szezonra. PRÁGÁBAN szombaton és vasárnap­ nemzetközi cselgáncsbaj­nokságon négy ar sportoló vendégszere­pel: Faragó Benjámin (Tatabánya), Bodor Amal (Kecskeméti Dózsa), Ko­vács János (Bp. Honvéd) és Nagy Miklós (Bp. Honvéd). KÜZDELEM A KÖZÉP-EUR­ÓPAI KUPÁÉRT­­ LABDARÚGÁS Göröcs—Bene—Dunai parádés félideje Újpesti Dózsa—Slovan Bratislava ,7: 4 (2:1) a labdát a bal sarokba (1:0). Nem sokáig örülhetett a magyar csa­pat az előnynek, mert a 39. perc­ben Szentmihályi egy beadást ki­ejtett és a résen levő Zlocha kö­zelről egyenlített (1:1). A gól fel­­rázta az újpestieket és ismét Du­nai alakítása következett: amikor nagyszerű cselekkel maga mögött hagyta a védőket, a 16-oson be­lül fellökték. A 11-esből Solymo­­si lőtte a bal sarokba a labdát (2:1). Az újpestiek számára jól foly­tatódott a játék második szaka­sza. Rögtön a kezdés után Zámbó átadásából Göröcs kiugratta Du­nait és a kitűnő formában levő csatár lövése a bal kapufa mel­lett ért a hálóba (3:1). Most már a régi II. Dózsa volt a pályán, s a jó iramú találkozót mindinkább az újpestiek irányították. A 63. percben Bene alig néhány lé­pésről a kapufát találta el, s rög­tön utána szögletrúgásból kitűnő fejessel juttatta a labdát a háló­ba (4:1). A csehszlovák csapat most már megadta magát, s az Ü. Dózsa tovább növelte előnyét: a 85. percben a mérkőzés legszebb pillanata következett, amikor Bene a kaputól 25 méterre lövés­re szánta el magát, és a labda mintha zsinóron húzták volna, úgy vágódott a jobb felső sarok­ba (5:1). A csehszlovák csapat alaposan megijesztette a nézőket és az új­pesti játékosokat, olyan kitűnő mezőnyjátékkal rukkolt ki a ta­lálkozó első részében. S hogy ek­kor mégsem sikerült gólt elér­niük, abban a balszerencsének is része volt. Az Ú. Dózsa szünet után ébredt fel. Ekkor mintha ki­cserélték volna a csapatot, nem­csak lendületesen, de lelkesen és gólra törően is játszott. Különösen a belső hármas — Göröcs, Bene, Dunai — vállalt nagy szerepet a győzelemben. A pozsonyi vasárnapi visszavá­góra tehát négygólos előnnyel utaznak a lila-fehérek. Mégis vigyázni kell, az ellenfél kitűnő együttes!# Bécsben az Ausztria együttese 2:0 (2:0) arányban legyőzte a Slavia Praga csapatát. Miután az első mérkőzésen is az osztrákok nyertek 2:1-re, így tovább jutott(Tudósítónktól.) Aligha gondolta volna valaki a Megyei úti pálya 5000 nézője kö­zül, hogy a magyar együttes ilyen nagy gólarányú győzelemmel kez­di szereplését a Közép-európai Kupában. Már csak azért sem, mert kezdetben inkább a jelen­levő csehszlovák szurkolók­ lelték örömüket a játékban a Slovan ötletes akciói láttán. Az újpes­tiek kapkodtak, s még a nagy nehezen megszerzett labdákat is rossz helyre továbbították. Tíz perc sem telt el, s már a második szögletüket érték el a vendégek. Az ellentámadásoknál pedig, a pozsonyi csapatban Popluhár, a chilei világbajnokságon ezüst­érmes válogatott középhátvédje nem engedte szóhoz jutni Benét. S miközben állandóan a levegő­ben lógott a Slovan-gól, a 23. percben Dunai előbb nagy hely­zetben mellélőtt, majd a 33. percben kicselezte őrzőit, s nagy nyugalommal, laposan gurította­nak a KK legjobb nyolc csapata közé. Szarajevóban a Szarajevó 3:1 (1:0) arányban legyőzte a Caglia­­rit. Az első mérkőzést az olaszok csak 2:1-re nyerték, s 4:3-as gól­aránnyal a Szarajevó jutott to­vább. Zágrábban a Dinamó Zágráb 1:0 (0:0) arányban nyert az olasz Milán ellen. A visszavágót Mi­lánóban játsszák. Bené gólja, a labda a léc alatt vágódik a hálóba. Osztályozó: szombathelyi és dorogi győzelem Szerda délután megkezdődtek az osztályozó mérkőzések, az NB I-ben a 13. és 11. helyen végzett Ózd és Dorog, valamint az NB I. B- ben 3. és 4. Komló, illetve Szombathely vívta meg az első fordulót, az első osztályban maradásért, illetve bejutásért. Budapesten került sor mindkét mérkőzésre, amelyek a Dorog és a Szombathely győzelmével végződtek. Az osztályozó állása az első forduló után: A november 27-i, vasárnapi második forduló műsora: Dorog— Szombathely, Hungária út, 10.30, Ózd—Komló, Csepel, 10.30. 1.Szombathely 1 1 — — 3:1­­ 2.Dorog 1 1 — — 3:2 2 3.Ózd 1 — — 1 2:3 — 4.Komló 1 — — 1 1:3 — Megérdemelt siker Szombathely—Komló 3:1 (Tudósítónktól.) Hideg, nyirkos idő, de feltű­nően jó talaj és 2000 néző — köz­te több száz szombathelyi — fo­gadta Csepelen az NB I. B. osztá­­lyozóra jogosult két csapatát. Zsolt játékvezető sípjelére kez­dődött a mérkőzés, s hamar ki­tűnt, hogy a szombathelyiek job­ban felkészültek a találkozóra. Szervezett, átgondolt volt az együttes játéka, de a csatárok az első félidőben hadilábon álltak a góllövéssel. Hiába zúgott a „Haj­rá Haladás!"’ biztatás, a komlóiak visszaverték a szombathelyi csa­tárok próbálkozásait. A bányász­labdarúgók ritkábban jutottak át a félpályán, de így is akadt né­hány helyzetük, ám ezeket az ügy ellen csatárok, elsősorban Pa­taki I. és II. nem tudta értéke­síteni. Az első 45 perc nem ho­zott gólt. A szünetben Albert József, a szombathelyiek edzője határo­zottabb játékra buzdította csapa­tának tagjait. Az edzői intelem használt is: az 53. percben Iszak majdnem az alapvonalról, 7—8 méterről nagy erejű bombát kül­dött a bal felső sarokba (1:0). Jó volt az iram, mindkét oldalon adódtak helyzetek. Az 59. perc­ben a komlói Lazaridisz a 16-oson belül elbuktatta Szabó Sándort, a tizenegyest Hegedűs laposan a bal sarokba lőtte (2:0). A Komló nem adta fel a reményt, bátrab­ban kezdeményezett, s a 86. perc­ben Szigeti javított (2:1). Az utol­só percekben a Szombathelynek még volt ereje további támadá­sokra, és Iszak újabb góljával 3:1-re alakult a végeredmény. Az eredmény megfelel a látot­taknak, a vasutascsapat győzel­mével, a két pont megszerzésével esélyes arra, hogy jövőre ott le­gyen az NB I-es mezőnyben. A bányászcsapat idegesen, sok­­hi­bával játszott. A győztes együt­tesből elsősorban a kapus Szarka érdemel említést, aki a mezőny legjobbjának bizonyult. Kitűnt még a védelemben Szántai és Mester, a támadósorban Iszak és Tóth. A vesztes csapatnak a hát­véd Kelemen és Sas a csatár Bordács és Pataki l. volt a leg­jobbja. Szerencsés két pont Dorog—Ózd 3:2 (Tudósítónktól.) A Hungária úti mély talajú pályán, 4000 néző előtt, az Ózd és a Dorog játszotta osztályozó mérkőzését. A találkozó végig heves iramú, de csapkodó játékot és egygólos szerencsés dorogi győzelmet hozott. Az Ózd többet támadott, 23-szor lőttek kapura csatáraik, míg a dorogiak csak 16-szor célozták meg Balogh háló­ját. Az ózdiak 2:2-es állásnál néhány perc alatt három „meccs­labdát" is elhibáztak, aztán vé­delmük egy megingása elég volt ahhoz, hogy a Dorog elkönyvel­hesse magának a két pontot. Az első félóra Ilkué volt: a veterán dorogi kapusnak ebben az időszakban nem lehetett gólt lőni. A 30. percben a bányász­csapat középcsatára, Juhász, ügyes cselsorozat után már Ba­logh kapuja elé verekedte ma­gát, de a döntő pillanatban el­merült a sorban. A­­labda Mo­nostorihoz gurult, aki közelről a hálóba lőtt (1:0), öt perccel ké­sőbb az ózdi Füke lesről szaladt el és miközben összecsapott a kifutó Ilkuval, a labdát ügy­esen a kapuba helyezte. A partjelző lest intett, Müncz játékvezető azonban nagy izgalmak közepet­te megadta a gólt (1:1). Ilku köz­ben megsérült, a sárga kapus­mezt Simon húzta magára, s azonnal ügyesen védte Ősi lö­vését. Amikor Siku ismét játékra jelentkezett, megnyugodtak a ke­délyek. A félidő utolsó percé­ben ritkán látott potyagólt ka­pott az Ózd: Virág az alapvonal közeléből kapura lőtt és Balogh csak nézte, amint a labda a feje felett a hálóba hullott (2:1). A bá­nyászcsapat azonban csak nyolc percig örülhetett a veze­tésnek, mert az 53. percben Szendrei 14 méteres bombalövé­sével bevette Ilku kapuját (2:2). Ezután Szendrei, Fükő és Borbás (mindhárman már csak Okúval álltak szemben) elügyetlenkedték helyzeteiket, öt perccel a befe­jezés előtt a végig kitűnően ját­szó Frenkó szarvashibát vétett: a dorogi Virághoz továbbította a labdát, aki kapott az alkalmon és megszerezte csapatának a győztes gólt (3:2). NÉPSZABADSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt központi lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság főszer­kesztő: Gosztonyi János Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Előfizetési díj egy kora 15.— Ft Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, Vill., Blaha Lujza tér 3. Telefon: 343—100 142—220. Terjeszti a Magyar Posta.­­ Előfizethető minden postahivatal­ban és a kézbesítőknél. Szikra Lapnyomda. — Index: 25 001. • * * • * EK: VVK Szófiában a Bajnokcsapatok Európa Kupájáért a CSKA Szó­fia együttese 4:0 (2:0) arányban legyőzte a Gornik Zabrze csapa­tát és négygólos előnyt szerzett a december 2-i visszavágóra. Lisszabonban a VVK-tornán a Benfica 3:0-ra nyert a Spartak Plovdiv együttesével szemben. Az első találkozó 1:1 arányú döntetlennel végződött és mosta­ni győzelmükkel a­­portugálok bekerültek a legjobb 16 közé. ¡1 .\!i-!l¡iill(@ll('ll ii Ferencváros Kaposvárott szerda délután 7000 néző előtt mérkőzött a lab­darúgó MNK döntőjébe jutásért a Ferencváros és a Kaposvári Honvéd. A Ferencváros Géczi — Novák, Páncsics, Horváth — Ju­hász, Szűcs — Szőke, Németh, Albert, Rákosi, Rátkai összeállí­tásban szerepelt, és Szőke, Al­bert, Novák góljaival 3:1 (2:1) arányban nyert. A kaposvári gól­szerző Kalmár volt. S­zijadás Slitvannában a broturralis mag­yar sakkcsapat­­is/írh­irrr A havannai sakkolimpián ki­tűnően szerepelt magyar sakk­csapat tiszteletére Ajtay György ideiglenes ügyvivő fogadást adott Havannában, amelyen kubai részről megjelent Manolo Gonsa­­les, az olimpiai bizottság elnöke, Garda Bangó, a sporthivatal el­nökhelyettese, továbbá a kubai sportélet több vezető munkatár­sa. K­D­t­t­D­l­D­R 0­l | £ l E N T I * * lg STOCKHOLMI: a • Svédország—Cseh­szlovákia válogatott jégkorongmérkő­zés 2:2 (1:0, 1:2, 0:0) arányban végző­dött. OSLO: Az NDK jégkorong-váloga­tottja 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) arányban győ­zött Norvégia ellen. KOLOZSVÁR: a nemzetközi férfi teremkézilabda-tornán Románia 16:10 (12:5) arányban győzött Franciaország ellen. Jugoszlávia 20:15 (8:9) arányb.n nyert a román B csapat ellen. Jelen­leg a Szovjetunió és Románia vezet egyformán 5—5 ponttal Jugoszlávia (1), Franciaország (1) és Románia B (1) előtt. LONDON, a Chelsea labdarúgó­csapata 32 ezer néző előtt 2:0 (1:0) arányban győzött a Real Madrid el­len, azon a mérkőzésen, amelynek be­vételét jótékony célokra fordítják. A Real Madridban játszott a 39 éves Puskás Ferenc is. BBCS: Nyugvópontra jutott az edző­kérdés az Osztrák Labdarúgó Szövet­ségben. Edi Frühwirth helyett, akinek október 30-án Budapesten volt a „bú­­csúmérkőzése”, az 53 éves Hans Pes­­ser lett az új szövetségi edző. Pesser az egykori kitűnő játékos, mint tré­ner, jó eredményeket ért m­ár el. A legutóbbi bajnokságban az ő irányítá­sával lett első az Admira-Energie együttese. ÉRSEKÚJVÁR­: Az Internazionale elleni visszavágóra készülő Vasas lab­darúgócsapata szerdán a járási válo­gatottal játszott barátságos mérkő­zést és 3000 néző előtt 3:0 (0:0) arányú győzelmet aratott. Góllövők: Fister, Didac (öngól), Sárosi. A Vasas legjobb játékosa Molnár volt. MÁTÉ győzelmével a Honvéd a má­sodik helyen. Az ökölvívó CSE őszi első fordulójából elhalasztott Máté— Orbán félnehézsúlyú mérkőzést a Honvéd bajnoka nyerte, miután Or­bán a második menetben feladta a küzdelmet, így a Bp. Honvéd—MSK mérkőzés a Hon­véd 12:8 arányú győ­zelmével ért véget. A Honvéd ezzel a győzelemmel a második helyre jött fel. JÉGKORONGBAJNOKI MÉRKŐZÉ­SEN: BVSC—Bp. Vörös Meteor 5:4 (1:1, 3:1, 1:2) Már Mexicóra gondolnak Beszélgetés a világbajnok öttusázókkal Már több mint egy hét telt el, hogy hazaérkeztek Melbourne­­ből a világbajnok magyar öttusá­zók, de még mindig alig pihen­tek, mert sokan kíváncsiak a nagyszerű győzelem minden ap­ró részletére.­­ Ilyen nagy nézősereg előtt még nem versenyeztünk — em­lékezik vissza Balczó András. — Mindannyian azért szurkoltunk a legjobban, hogy sikerüljön meg­védenünk a­­ csapatvilágbajnok­ságot. Lovaglás után kevésnek tűnt a 70 pontos előnyünk, de a vívás és a sikeres pisztolylövés megnyugtatott bennünket, s ak­kor már az egyéni verseny meg­nyerésében is bizakodtunk. Móna István szerint a rende­zők a lovaglásnál az ellenkező végletbe estek, mert túlságosan könnyű pályát jelöltek ki, és nem érvényesülhetett nagyobb mér­tékben a részvevők lovastudása. A­­Honvéd öttusázója az úszás megrendezésére is panaszkodott. — Csak a verseny megkezdése előtt lehetett bemelegíteni — folytatja —, s rám az utolsó fu­tamban került sor. Oly hosszú volt az idő, hogy mire rajtkőre álltam, teljesen elmerevedtem. A futásban aztán vigasztalódtam. Soha még nem sikerült ilyen jól az utolsó szám, mint éppen most. Dr. Török Ferenc szerencsés ki­menetelű sérülésének körülmé­nyeit mesélte el. — Egy ideges természetű teli­vért kaptam edzésre — mondja. — S csak annyit tudok, hogy egy­szerre a ló két lábra állt, én pe­dig egy szaltó után már a háta­mon feküdtem. Szerencsém volt, mert a jobb csípőm és a jobb vállam rándult meg, de mivel balkezes vagyok, ez túlságosan nem zavart a pisztolylövésben és a vívásban. A másik két szám­ban annál inkább, de azért meg tudtam tartani a harmadik he­lyet. A legtöbbször visszatérő kér­dés, hogy meddig maradhat még együtt a világbajnokcsapat. Er­re dr. Török Ferenc adta meg a választ, aki 30 évével a legidő­sebb. — Mexicóban még ott akarunk lenni...