Népszava, 1942. április (70. évfolyam, 74–97. sz.)

1942-04-14 / 83. szám

8. oldal TESTEDZÉS Utolsókból lesznek az elsők... Ha a futballmérkőzéseket egyetlen meccs alapján döntenék el, valóban állna a címben foglalt megállapítás, mi­szerint az utolsókból lesznek az elsők, mert a vasárnapi, semmi rendellenessé­get sem ígérő hetedik fordulóba megint beütött a megelepetés bombája. Nincs előre lefutott mérkőzés és az utolsók a legveszélyesebbek, mint a jelen ábra is mutatja. Nézzük csak, mi is történt. Nem kevesebb, mint hogy a Ferencváros pontosan az utolsó helyen álló Szegedi Vasutastól Szegedett szabályosan veresé­get­ szenvedett. 2:1 (1:0). Nem volt sze­rencsésebb az újpesti együttes sem, amelyet még az a pech is ért, hogy sa­ját­ pályáján kellett elszenvednie az új­vidékiektől az 1:0 (0:0)-ás vereséget. A Gamma ráduplázott a várható ered­ményr­e és szabályos hat dugóval ter­helte meg a MÁVAG hálóját. 6:1 (1:0). A döntetlennek ígérkező Nagyvárad— Elektromos-összecsapásból a jó napot kifogó Nagyvárad került ki győztesen. 2:1 (2:1). Egyébként a többi mérkőzés már nem hozott ilyen meglepetést. A bajnokság felé lovagló Szolnok ugyancsak hat góllal tömte meg a ná­luk vendégeskedő Kolozsvárt. 6:1 (3:0). Döntetlent hozott a DiMÁVAG—Kispest­találkozó 3:3 (1:1). Ugyanez volt az ered­mnény Salgótarjánban is, ahol a WMFC győzelmét akadályozta meg a helyi együttes. 3:3 (2:1), végül a Szeged győ­zött a Lampart ellen 3:0 (1:0) arány­ban. Döntetlen Vasas—Losonci A­FC 1:1 (1:0) Előre hajló, hűvös időben, a közönség él­,k­­nne,től és lapstól kísérve így állt föl a két csapat: VASAS: Angyal — Aradi, Dormos — Ádám, Magyar, Ooláva — Thanssó, Bihari, Nagy-Szentandrási, Szálkai. LOSONCI A­FC: Varga — Zsolna, Korányi — I­ricska, Kortyá1, Hegedűs — Tál, Lu­kács, Tóth, Kolonkás, Kovács. A Vasas nappal és széllel szemben kezd­e mingyárt támad, de Korányi, a losonciak európai hírű játékosa ment, utána Losonc támad, amit egy kapu mellé irányított lö­véssel f­ejez be. A negyedik perc han Szálkai magas labdája jóval a léc fölött repül. Kóros: — Hajrá, Vasas! Egy per­c múlva Thurzó labdát juttat Biharinak, aki ugyancsak a léc fölé küldi azt. Nagy helyzet volt! A 8. percben meg­ismétlődik az előbbi jelenet, de ezúttal Szálkai ad szélről a középre, amit Bihari hajjszál­ra vág a kapu mell­é. 10 perc! Vala­hogy látszik, hogy nem lesz kön­nyű mérkő­zés, fi­cit. Korányi, a vén futballróka, mint a mágnes vonzza magához a labdát. Most Szalk­ai kísérletezik áttöréssel, de Krónin kerenstül ez nem sikerül. A II. perc! A 13. percbem­ vagyunk, Nagynál a labda, akit vonalon, belü­l, a lövés pillanatában akadályoznak, most már másodszor. — 11-es! — hangv­lik a hangorkán. Bírói síp jelzi, hogy a büntetőrúgás jogos. Bihari a lövő és az egyébként kitűnő losonci ka­pus nem is próbálkozik a komoly védéssel. 1:0 a Vasas javára. Ami ezután jönn, az már inkább a bal­s­zerencsén múlik. Támadás támadás után a losonci kapu ellen, de a csatársor ma gól­képtelen. Volta­k nagy helyzetek, biztosnak látszó gólhelyzetekkel, de ma semmi sem sikerül. Így is ér véget az első félidő, egyet­len, 11-esből eredő góllal. SZÜNET UTÁN Bár a Vasas a kezdeményező, de mint az első félidőben, most sem bírnak a mieink az erős losonci védelemmel, akiket a sze­rencse is segít. — Lőni! •— hangzik a türelmetlen biztatás a Vasas-csatársor felé, de minden hiába. Szálkai lövése a kapu mellett süvít el. A 12. percben nagy kavarodás a Vasas-kapu előtt. Egymásután két korner is akad, amikor megtörténik a baj és egyenlít Losonc. 1:1. Az egyenlő eredmény csak erősíti az ira­mot. Most már mindent beleadva küzd a Vasas, de a mindinkább védekezésre játszó Losonc mindent ment. A 100. percben már­már Losonc hálójában a labda, de Korányi a vonalról hárít. Nagy fejesét egymásután kétszer is fogja a kapus. Hiába minden, ma nem megy a Vasasnak a játék, pedig szépen és változatosan játszik. Gyűlnek a fellegek Az esőnek, mint ahogy mondani szokás, lóg is lába, de ezt most csak kevesen veszik észre. Az izgalom a tetőfokon van. A 29. percben Rzatka­it a lövés pillanatában gán­csolják, de a bíró sípja néma marad. Go­lács bombája a kapu mellett ér földet. Most már egész a­osonc a kapuban áll. — Hajrá, Va­c ! — hallatszik az ütemes biztatás. A lelkesedésben nincs is hiba. Bár­ az első félidőben küzdöttek volna így a mieink, mint most. Golács, majd Bihari próbálkozik a lövéssel, azonban nem sikerül. 42. perc: Losonc veszélyes táma­dását hárítja el a Vasas-védelem, majd az utolsó percben történő Vasas-lerohanás után még egy lövés a losonci kapura, de ez is, mint ma már annyi, az ördöngös kapus zsákmánya lesz. BÍRÁLAT Ez a küzdelem megmutatta, hogy min­isen előre lefutott mérkőzs, de megmagya­rázza azt is, hogyan végezhetett 1 :1-re Lo­soncon a Besskárt. A kiesésre álló LAFC mint az anyafarkas küzd minden pontért és sikerült is akkor a villamosoktól, most fagg a Vasastól egy-egy pontot elvenni. A kilencven percen át erősen küzdő LAFC fóerőssége Varga a kapuban és az örökifjú Korányi. Tényként kell leszögeznünk, hogy a Vasas ma sem játszott gyengébben, mint az előző mérkőzésein. Az első, majd a második fél­időben hányszor szegezte ellenfelét a ka­puhoz és hogy a sok jó helyzet kihaszná­latlanul maradt, abban nagy része van a balszerencsének is. Véli , ezzel is számolni kell és ilyenkor örülni kell annak is, ha döntetlennel ér­­véget a mérkőzés, amint ezúttal is történt. Kárpáti játékvezető a második félidőben nem vette figyelembe, hogy Szálkait a lö­vés pillanatában felvágták, am­iért M-es járt volna 0s ezzel súlyos hibát követett el ami a Vasas győzelmébe került. NÉPSZAVA * 1942 .április 14. kedd A RÁKÓCZI.CSOPORTBAN A HELYZET A KÖVETKEZŐ 1. Vastat 2. Basikárt .1. B. Vasutas : Miskolci VSC 1. Rusj 6. Ózd 7. Testvéri Bég 8. Terepes 9. Ka­bai II AC 10. BLK 11. illus­gá­ria 12. Losonci AFC 1­3. Salg. SE 14. K. Rákóczi* * Visszalépett 19 12 18 12 17 12 18 8 19 10 19 19 116 19 18 19 18 18 26 -2 8 4 7 3 8 2 30 4 9 1 13 - 26 4­1:13 6229 29:17 36:25 41:10 42:37 4­1:44 46:37 43:37 37:44 34:43 25:35 24:48 11:57 Mi volt még? Törekvés—Za­llailavia 4:1. 1.VSC—10. Ma­gyarság SJ, BVSC—Testvériség 3:1, MVSC­Salg. SE 2:0, Postás—II. Törekvés 3:1, Gold,­berger—Szatmár 1:0, Ózd—Kassai RAC 6:1 Pereces—BSE 5:2, VSC-Cs. MOVE 1:9, Rusj- Hungária 2:1, MAFC-BMTE 3:2, EMSE -MÁV Előre 1:0, SZFC—MÁVAG 2:2, FSC—Tipográfia 3:3, Liszkay 2 óra 49 perc 10 m­p-es idővel nyerte a­­népligeti 100 kiló-es kerék­pá­ro­s versenyt Nótás, Fülöp, Murvay és Szallay előtt. — A 90 km-es országúti versenyt Vi­da nyerte Szabó és Madarász előtt. Az ü­kölvívóbajnokság első fordulóján győz­tek: Var­ga, Bogács, Vojn­ovics, Torma I Darai döntetlen: Papp, Torma II., Kocsis, Szalai, Csontos, Jászai, Szigeti, S­omolya. Szolnoki. Vasas—NTE 8:1 (4:1). 11. oszt. kézilabba­l ménkőzés. Góldobók: Selm­ecz (4), Lakics és Pajor (2-2). A német.Spanyol válogatott labdarúgómér­kőzétt Berlinben 90.1*10 néző előtt 1:1-es ered­ménnyel végződött. Horvát-bolgár válogatott labdarúgók mér­kőz­nek Zágrábban. Győ­zte­k a horvátot 6:0 arányban. Nagy zivatalban folyt le Zágrábban a nem­zetközi futóverseny. Győzött Syring (német) 8 p 4­.8 uip-cel, 2. Iglói (magyar). 6. Keren. 4. Kutnik (horvát). 5. Németh. 6. Pataki. 7. Szilágyi. 8. Hires. Pataki igen erős iramban sokáig vezetett, de a nagy zivatarban ki­fulladt. A csapatversenyben 1. Magy­arország, 2. Németország. 3. Horvátország. A horvát-olasz birkózóversen­y Zágrábban 4:3-rá horvát győzelemmel végződött­ .A sütés-főzés mindig gondot okozott a háziasszonynak. Most viszont az a kérdés a legidőszerűbb, hogy kevés liszttel, cukorral, zsírral miként készít­hetünk tápláló, ízletes ételeket. Az Elektromos Művek eskünti villamos­konyhájában minden háziasszony in­gyenes gyakorlati tanácsot kaphat erre a kérdésre. Előadások a jövő héten: hétfőn, csütörtökön és pénteken délelőtt­­10 órakor, szerdán pedig délután 5 óra­kor. QO ­MUNKÁSÁÉ­LET A kalaposmunkások szakszervezetének évi közgyűlése Vasárnap tartotta évi közgyűlé­sét a­ magyarországi kalaposipar­ban alkalmazott munkások és mun­kásnők szakegylete. Köln Béla elvtárs elnöki üdvözlő beszéde után Wiek Frigyes elvtárs, pénztáros olvasta fel pénztári je­lentését, majd Szakasits Antal elv­társ üdvözölte a közgyűlést a Szak­szervezeti Tanács nevében. Majd Bélya Sándor elvtárs, tit­kár emelkedett szólásra. Az egybe­gyűltek nagy helyeslése mellett, élénk közbeszólásoktól kísérten is­mertette a kalaposipar mai helyze­tét. Rámutatott arra, hogy amíg a gyárak nyersanyaghiánnyal küzdenek, addig a kisiparban nagy munkalehetőségek van­nak. Ezek a munkalehetőségek azonban nem jelentik a dolgozók számára a fo­kozottabb lehetőségeket, a megélhetésre, hanem csupán a munkaórák megnöve­kedését, hiszen a túlóradíjat legtöbb helyen neki fizetik. A munkáltatók te­hát most néha reggel 6 órától éjjel 12 óráig dol­goztatnak, anélkül, hogy a túlórabért­ meg fizetnek, gyakran azonban a minimális munka­béreket sem fizetik meg. Ennek az a következménye, hogy a kalaposmunkás­nők önállósítják magukat. Nem azért, mintha elegendő tőke állana rendelke­zésükre, hanem azért, mert az üzemek­ben a helyzetük rendkívül rossz. Néha konyhát bérelnek ki és ott dolgoznak látástól vakulásig. — Mi — folytatta a titkári beszámoló — meg akarunk élni a munkánkból. Nagy gyárakban, ahol 3—W0 munkás dolgozik, rendkívül rosszak az egészségügyi vi­szonyok. Ha a munkások panaszkod­nak, akkor elbocsátják őket. Méltányo­sabb nyersanyagelosztást kívánunk, hogy az iparban foglalkoztatott minden dolgozó munkalehetőséghez jusson. — Nem­ elég, ha valaki szervezett munkás, szocialista módon kell élni, szocialista módon kell gondolkodni. Ha­ valaki mester lesz, az visel­kedjék a munkásaival tisztességesen, mert ellenkező esetben kidobjuk a szak­szervezetből. Bélya elvtárs nagy tetszéssel fo­gadott beszéde után Magyar Endre elvtárs olvasta föl könyvtári jelen­tését. Majd egyhangúlag a követ­kező elvtársakból alakították meg a vezetőséget: Elnök: Köln Béla, al­elnök: Tóth Péter, titkár: Bélya Sándor, jegyző: Kamerda­ János, pénztáros: Wiek Frigyes, ellenőrök: flippel Ferenc, N. Horváth István, Tumpek György, Bazsó Károly. főkönyvtáros. A horvát államfő fogadta Ull­in­ Reviczky meg­hatalmazott minisztert (Zágráb, április 13.) A független horvát állam első évfordulója alkal­mából rendezett ünnepségek hiva­talos programja vasárnap lezárult. Vasárnap este Pavelics horvát államfő vacsorát adott a magyar és a bolgár küldöttségek tiszteletére. Hétfőn délelőtt Pavelics horvát államfő ki­hallgat­ásán fogadta Ullein-Reviczky Antal meghatalma­zott minisztert, a magyar küldött­ség vezetőjét. Ezután Ullein-Re­viczky meglátogatta Kvalernik tá­bornagy, hadügyminisztert. Délben Marosy Ferenc zágrábi magyar kö­vet búcsúebédet adott a magyar küldöttség tiszteletére. A magyar küldöttség tagjai hét­főn este utaztak vissza Zágrábból Budapestre. Nemzetközi zsebtolva­jt fogtak a villamoson Hétfőn délután a 48-as villamos végállomásául a villamosban tetten­értek egy zsebtolvajt, amint Her­csig Sándorné műszerész feleségé­nek a pénztárcáját akarta ellopni. Igazoltatták. Kiderült, hogy Hei­sing Ferenc cukrász, ismert nem­zetközi zsebmetsző került rendőr­kézre. Megmotozásakor 1000 pengőt találtak nála. A zsebtolvaj el­mondta, hogy Szlovákiából jövet, Komárom és Budapest között, lopta ki a pénzt egy utas zsebéből. Tehertaxikarambol három sebesülttel Kispesten egy Méray-tehertaxi az Üllői ú­t 76. szánt előtt ki akart kerülni egy szabálytalanul haladó kerékpárost, köziben nekirohant egy m­ásik kerékpárosnak, Biró László 39 éves budapesti ügynöknek. Biró agyrázkódással került az István­kórházba. A tehertaxi egyik alkat­része a közelben lévő cipőkereske­dés kirakatába vágódott és az üveg­szilánkok megsebesítettek egy járó­kelőt és Daka Sándor cipőkereske­dőt. Pártszervezett élet Az Országos Nőszervező Bizottság néhai Buchinger Manóné sírját április 16-án, csütörtökön halálának évfordulója alkalmából megkoszorúzza. Találkozás pontosan délután és 5 órakor a rákos­keresztúri izraelita temető bejáratánál. Megölte leányát a földörökség miatti vitában Kézdivásárhelyen Vetés János 73 éves félszemére vak gazdálkodó a világháborúból me­gőrz­ött roham­késével a földörökség miatti vita során leszúrta leányát, György Jakab Józsefnét. Vetés Jánosnak három hold földje van és leánya azt akarta, hogy apja a földet még életében írassa nevére. A kés a szí­vet találta és azonnali halált oko­zott. A gyilkos apát letartóztatták. Talált gyermek Pestszentlőrincen az Üllői úton a rendőr egy 5­5 éves Bocskay-sapkás kisfiút talált. A gyermek sírva mondta el, hogy ibolyát volt szedni egy pajtásai­val az erdőben és eltévedt. Megmondta, h­ogy apja l­etton István, de nem tudta megmondani, hol lakik. A gyermeket a menhelyre vitték. A szülők jelentkezze­­nek. Bányar­obbanás Franciaországban (Brioude, április IX — „OFI".)­ A Haute-Loire megyei Frugeres les Mines község szénbányájának egyik aknájában a megrekedt bányalég szombatra virradó éjszaka felrob­bant. Öt bányász meghalt. Új segélyezés van az OTI-nál. Ezért okvetlenül olvassa el GÁL BENŐ Nit kell tudni a betegség­biztosításmi című 32 oldalas új füzetét és a Pótfüzetet Ara a pótfüzettel együtt 30. postán küldve 36 fillér. Kapható a szervezetekben és a Népszava-könyv kereskedésben