Népszava, 1952. május (80. évfolyam, 101-126. sz.)

1952-05-28 / 123. szám

NÉPSZAVA Az olasz választások eredményei a baloldal megerősödését és a kormánypárt vereségét mutatják Az olaszországi községi választá­sokon­ egyre nagyobb arányokban bontakozik ki a Kereszténydemokrata Párt veresége és a baloldali pártok előretörése. Az eredményekből kitűnik, hogy a tartományi székhelyeken a Ke­reszténydemokrata Párt összesen 796.919 szavazatot kapott, vagyis 523.030 szavazatot vesztett 1948-hoz viszonyítva. Ezzel szemben a népi erők 886.518 szavazatot kaptak ezek­ben a városokban, vagyis 216.937-tel többet, mint 1948-ban. A baloldal te­hát ma már Dél-Olaszország nagyobb városaiban a legnagyobb egységes po­litikai erőt képviseli. Pedig a kormánypárt mindent meg­kísérelt, hogy a választások eredmé­nyét meghamisítsa. Az Olasz Kommu­nista Párt közleményt adott ki a vá­lasztásokról, amely megállapítja, hogy a Kereszténydemokrata Párt és a pap­ság képviselői a hatóságok tudtával és segítségével számtalan esetben for­dultak a megfélemlítés, korrupció, csalás eszközéhez. Rómában a baloldali lista kapta a legtöbb szavazatot, közel 22.000-rel többet, mint a Kereszténydemokrata Párt. A baloldali pártok Rómában 71.645 szavazatot nyertek a kormány­­párti tömb viszont összesen 178.855 szavazatot veszített, úgy, hogy a több­sége erősen összezsugorodott. Róma tartományban a baloldali erők 30 köz­ségben szerezték meg a többséget. A baloldal a szavazatok 35,2 százalékát szerezte itt meg az 1948 előtti 28 szá­zalékkal szemben. Ugyanitt a Keresz­ténydemokrata Párt szavazatainak arányszáma 49,7 százalékról 28 szá­zalékra esett vissza. 15-16 MILLIÓ MUNKANÉLKÜLI VOLT AZ USA-BAN AZ ÉV ELEJÉN A világ dolgozóinak életkörülményeiről tárgyalt az ENSZ bizottsága Az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának szociális kérdésekkel fog­lalkozó bizottsága befejezte annak a beszámolónak a megvitatását, amelyet az ENSZ titkársága a világ dolgozói­nak életkörülményeiről készített. A vita során Zonov elvtárs, a Szovjet­unió képviselője leleplezte, hogy több küldöttség — de különösen az USA, Anglia és Franciaország küldötte — minden lehető módon akadályozta a beszámoló kidolgozását. A szovjet küldött konkrét példák alapján muta­tott rá a kapitalista országok dolgo­zóinak súlyos helyzetére, amelyet ez országok képviselői úgy próbálnak leplezni, hogy halogatják a beszámoló megvitatását. — A mai idők legégetőbb kérdései­nek egyike — mondotta Zonov elv­társ — a kapitalista országokban élő dolgozók életszínvonalának rendsze­res csökkenése. Ezt a lázas fegyver­kezési verseny idézi elő. Zonov elvtárs az USA helyzetét elemezve rámutatott, hogy a fegyver­kezési programm megvalósításához — Truman elnök kijelentése szerint — a költségvetés 85 százalékára van szükség. E politika következtében emelkedik a közszükségleti cikkek ára, csökken a lakosság vásárlóképes­sége és életszínvonala. A szovjet küldött hangsúlyozta, hogy a beszámoló beismeri: a gyar­mati és függő ázsiai, afrikai, vala­mint latinamerikai országokban csak­nem teljesen ismeretlen minden társa­dalombiztosítási rendszer. A beszá­moló-jelentés csak erősen csökkentett adatokat közöl a fejlett kapitalista országokban levő munkanélküliek szá­máról. Zonov elvtárs szembeállította ezzel az amerikai haladó szakszerveze­­tek adatait, amelyek szerint 1952 januárjában az Egyesült Államokban a teljes és részleges munkanélküliek száma 15—16 millió volt. A francia békemozgalom országos tanácsának felhívása a francia képviselőkhöz A francia békemozgalom országos tanácsa kedd este közleményt adott ki, amely hangsúlyozza: Schuman külügyminiszter május­ 26-án aláírta a keretszerződést. Ridgreau tábornok május 27-én megérkezett Párizsba és S­chuman külügyminiszter május 27-én aláírta az úgynevezett európai had­seregre vonatkozó megállapodást, amely Nyugat-Németország felfegy­­verzésének azonnali megindítását je­lenti. A békemozgalom országos tanácsa felhívja a parlament tagjait, hogy von­ják meg bizalmukat az olyan kor­mánytól, amely kivonja magát a par­lament ellenőrzése alól és a háborút Franciaország kapui elé hozza. Harmadszor kapálják a kukoricát a jászapáti járás termelőszövetkezetei Szolnok megye dolgozó parasztsága a növényápolási munkák jó minőségű, gyors elvégzésével hozza helyre a nö­vények fejlődésében a rossz időjárás okozta visszaesést. A jászapáti járás dolgozó parasztsága már végzett a napraforgó második kapálásával és a kukorica 93 százalékát is megkapálta másodszor. A kukorica majdnem hiánytalanul ismét fejlődésnek indult. A járás termelőszövetkezetei és cso­portjai hétfőn megkezdték a kuko­rica harmadik kapálását. Hajójárat Dunavecse, Apostag és Sztálinváros között Dunavecséről az elmúlt évben na­ponta kétszer indult átkelő hajójárat Sztálinvárosba. Az idén ezt a hajó­járatot kibővítik. Már nemcsak Duna­vecséről, hanem Apostag községből is szállítják majd a dolgozókat sztálin­­városi munkahelyükre és a napi két járat helyett háromszor fordul majd a hajó. Az első hajójárat június 1-én indul. ­ Több mint háromszorosát fásí­tották be tavasszal az eredetileg elő­irányzott területnek. Legjobb ered­ményt Csongrád, Komárom, Békés és Pest megyék értek el. A főváros 972 százalékos fásítási eredményével or­szágos viszonylatban az első helyre került. Főszerkesztő: Haruslyík József Felelős kiadó: Beregi Miklós Szerkesztőség és Kiadóhivatal: Budapest, VII., Rákóczi­ út 54 Telefon: 024-815, 224-819 Terjeszti a Posta Központi Hírlapiroda OV. Budapest, V., József-tér l. Vidé­­ken a helyi postahivatal. Üzemi előfize­tések telefonja: 382-360 és 382-395. Egyéni előfizetések ügyfélszolgálata: 183-022. Előfizetési díi havi ti.­ forint Csekkszámla: 54,695 Athenaeum Nyomda Fv. Soproni Béla Megnyitották a Szovjet Könyv Házában rendezett könyvkiállítást A Szovjet Könyv Háza és a Gorkij Könyvtár szovjet könyvkiálítást ren­dezett. A kiállítást, amely megismer­teti a szovjet gyermeknevelési, peda­gógiai irodalmat, Ratkó Anna elv­­társnő egészségügyi miniszter kedd este nyitotta meg. — Ez a kiállítás — mondotta a többi között — rendelkezésünkre bo­csátja a szovjet pedagógia, orvostudo­mány, szépirodalom remekműveit és hozzásegíti a magyar pedagógusokat, orvosokat, nevelőket ahhoz, hogy megtalálják a nevelés legjobb mód­szereit s ezzel hozzásegíti a nevelőket ahhoz, hogy az előttük álló hatalmas feladatokat a Szovjetunió gazdag tapasztalatainak felhasználásával si­keresen oldják meg.­­ Erich Kleiber, az évtizedek óta külföldön élő világhírű német kar­mester június 1-től több héten át Ber­linben a Német Demokratikus Köztár­saság állami operaházában vendég­szerepel. Tizennégy malacot kapott prémiumként a nádudvari Sztálin tsz sertésgondozója A nádudvari Sztálin tsz legjobb sertésgondozója, B. Nagy János a tervszerinti négyes malacozási átlagot 6,5-re emelte. A gondozása alatt álló húsz mangalica anyakoca 130 malacot fialt. B. Nagy János prémiumként 11 malacot kapott.­­ Százharmincöt százalékra teljesí­tette fél évi sertésbeadását Borsod­­nádasd község dolgozó parasztsága.­­ A Békés, Tolna, Szabolcs, Hajdú, Bács és Baranya megyei tröszthöz tar­tozó állami gazdaságok jórésze a nö­vényápolás, aratás, betakarítás és cseplés munkáira már biztosította a kellő számú munkaerőt. Megkötötték a szer­ződést az idénymunkásokkal és a dol­gozók családtagjait is bevonták a munkába.­­ Harmincsoros vetőgépet alakítot­tak át kapálásra a dunaszentgyörgyi gépállomáson. . 6 MOSZKVA VÁLOGATOTT-MAGYARORSZÁG 2:1 (1:0) Gyenge csatársora miatt vesztett a magyar válogatott Kedd délután játszották le a moszk­vai Dinamó-stadion zsúfolásig meg­telt nézőtere előtt a második Moszkva —Magyarország válogatott labdarúgó mérkőzést. Az érdeklődés az első mér­kőzés óta — ha csak lehet — még fokozódott. Az első találkozón a lá­tottak alapján a moszkvai közönség meggyőződhetett arról, hogy a ma­gyar csapat méltóan foglal helyet Európa legjobbjai között. Megtanulta a szovjet közönség Puskás, Bozsik nevén kívül Grosicsét, Buzánszkiét, Zakariásét és a többi magyar játéko­sét is. Moszkvai időszámítás szerint fél hét órakor Belov játékvezető jelt adott a mérkőzés megkezdésére. A moszkvai rádió ezúttal is televíziós közvetítést adott a mérkőzésről. Borús, előrehajló időben a következő összeállításban lé­pett pályára a két válogatott. Moszkva válogatott: Ivanov — Krizsevszkij, Basaskin, Nyirkov — Netto, Petrov — Iljin, Nyikolajev, Bobrov, Gyementyev, Szalnyikov. (Moszkva válogatottja a szombati összeállításban játszott.) Magyarország: Grosics — Bu­­zánszki, Kispéter, Lantos — Kovács 1, Bozsik — Hidegkúti, Kocsis, Pa­lotás, Puskás, Czibor. Moszkvai támadásokkal kezdődik a mérkőzés, Buzánszki jó érzékkel gyors egymásutánban háromszor szereli a szovjet csatárokat. Széllel szemben játszik a magyar csapat , ezért Gro­­sics kirúgásai rövidek. A 3. percben szép moszkvai támadás akad el Nyi­­kolajev lesén. Az 5. percben Kocsis a Czibor­ támadás után a balszélső át­ívelt labdája Kovács I. elé kerül, a fedezetet azonban Nyirkov, balhátvéd szereli. Változatos a játék. Az első negyedórában jól játszik a magyar csapat, de a kapura nem veszélyesek. A 10. percben Grosics kirúgása Ko­csishoz kerül, a jobbösszekötő jól fut el,­­ de a jobb alsó sarokba tartó gyenge lövését Ivanov könnyen védi. A magyar csatársorban Hidegkúti nem találja a helyét, összekötője sem látja el megfelelő labdákkal. A 12. percben Nyirkov 18 m-re a kaputól szabálytalanul akasztja Hidegkútit. A szabadrúgást Kispéter rúgja, lövése a sorfalról Puskás elé pattan, aki Bo­­zsikhoz játszik, a lőni készülő jobb­­fedezetet azonban szerelik. A magyar csatársor a mezőnyben szépen ado­gat, de nem tudja áttörni a nagysze­rűen tömörülő moszkvai védelmet. A 14. percben Szalnyikov beadását az utolsó pillanatban csípi el Grosics a moszkvai középcsatár elől. Egy perc­cel később a félpályánál két magyar védő is hibáz, Bobrov kitör, de Kis­péter szögletre ment. Az első negyedóra után állandósulnak a szovjet támadá­sok. A 16. percben Iljin és 51 lábbal ment Grosics. Egy perccel később Moszkva válogatottja megszerzi a vezetést. Gyementyev Bobrovhoz játszik, a középcsatár a fedezetlenül ha­gyott Iljinhez adja a labdát, be­adását Nyikolajev Grosics feje fö­lött a hálóba lövi. 1:0. Nem sokkal később Bobrov lövése csúszik el a magyar kapu mellett. A nagyszerűen játszó magyar fede­zetpár hiába ad előre jó labdákat a csatársornak, támadósorunk ötlettele­­nül játszik. Egyéni játékot erőltetnek, amely mindig szovjet védőkbe akad. Puskásban van lendület, őt azonban ketten is semlegesítik. A 20. percben ismét meleg helyzet adódik a magyar kapu előtt. Kispéter csak másodszorra tud menteni szögletre Bobrov elől. El­lentámadás után Kocsis csúszik el lövőhelyzetben a moszkvai kapu előtt. A 21. percben Bozsik a félvonaltól viszi fel a labdát, a 16-osról azonban mellé lő. Jó iramú a játék. A 21. percben Bo­zsik—Palotás összjáték után a közép­csatár az ötösről óriási helyzetben mellé lő. A 28. percben Bobrov áttöri a magyar védelmet, Kovács azonban beéri és tisztáz. A 30. percben a ve­szélyesen kapuratörő Szalnyikovot Buzánszki és Kispéter egyesült erő­vel szereli. A 32. percben remek hely­zet adódik a moszkvai kapu előtt: Kocsis, Puskás, majd Czibor lövése akad el a szovjet védőkön. Váltakozva támad a két csapat. A magyarok las­san és körülményesen felépített tám­a­­dásait lendületes és gyors szovjet tá­madások követik. A félidő utolsó per­ceiben a magyar csapat támad, előbb Palotás lő messze kapu mellé, majd Kocsis gyenge fejese hull Ivanov ölébe. A második félidőben Hidegkúti he­lyén Csordás játszik. Lendületes tá­madásba kezd a magyar csatársor. Pa­lotás elől Basaskin csak hazaadással tud menteni. Az 5. percben jó helyzet adódik a szovjet kapu előtt, de Palotás és Csordás nagy igyekezetükben össze­ütköznek s a labdát Ivanov szerzi meg. Rögtön utána Bozsik lő kapu fölé. A 8. percben leáll a magyar védelem és a kitörő Bobrov elöl Lantos csak szögletre ment. Feltűnik, hogy Petrov minden labdát elfejel Kocsis elől. Czibor sok esetben­­a magyar 16-ostól hozza fel a labdát és vezet jó támadá­sokat. Mégis a 11. percben, váratlan támadás után a moszkvai csapat újabb gólt ér el. Bobrov és Szalnyikov vezet helycse­­rés támadást. Bobrov elfut a balszélen, beadását a fedezetlenül hagyott Iljin nyugodtan továbbítja a hálóba a meg­dermedt Grosics mellett. 2:0. Kezdés után magyar támadás alakul ki s a magyar csapat gólt ér el. Kocsis fejjel teszi Puskás elé a labdát, a balösszekötő nagy len­dülettel fut a labdára s a jobb felső­ sarokba szép gólt lő. 2:1. Állandósulnak a magyar támadások, levegőben lóg az egyenlítés. Ebben a játékszakaszban a moszkvai védők legtöbbször csak hazaadással tisztáz­nak. A moszkvai csapat védelembe vonul s állandóan 6—8 játékos tö­mörül a kapu előtt. A védelemből azonban sokszor veszélyes támadá­sokba megy át a szovjet együttes. A 14. p-ben Kovács I. lő gyengén hat méterről kapu mellé, majd Puskás elől szedi fel a labdát Ivanov. Utána ismét Puskás lapos lövése ad munkát a szovjet kapusnak. A magyar csa­pat küzd a kiegyenlítésért, de a tá­­m­adósorban nincs átütő erő, sőt a 30. p-ben majdnem újabb gólt kap a ma­gyar csapat. Az ismét szabadon­­hagyott Iljin becsapja Kispétert és Grosicsnak minden tudására szüksége van, hogy a jobb alsó sarokba tartó éles lövést védje. A 32. p-ben Bobrov a 16-osról mellé lő. Utána kiáll a moszkvai középcsatár, helyét Gyemin foglalja el. A magyar csapat támad állandóan. Palotás elöl Gyementyev, Puskás elől Krizsevszkij ment, majd Czibor lő a jobbösszekötő helyéről, la­posan, kapu mellé. A 36. p-ben egyenlítési alkalom. Kispéter sza­badrúgását Kovács Palotás elé adja, ő Csordás elé emel, a jobbszélső azonban az üresen hagyott kapu fölé fejeli a labdát. A 38. p-ben Bozsik leadása Petrov kezén csattan. A 18 m-es szabad­rúgást Puskás négy méterrel mellé lövi. Az utolsó öt percet jelző gong után mind a két csapat hatalmas hajrába kezd. A magyar csapat támadósora nem jut lövéshez, mert a most m­ár szinte tíz emberrel védekező moszkvai csapat elá­lja a kaput s nagy lelkese­déssel küzd az eredmény megtartá­sáért. A második Moszkva—-Magyarország válogatott ,labdarúgómérkőzésen is ha­talmas és nagyszerű küzdelmet látha­tott a 80.000 főnyi nézősereg. Az első félidőben jól kezdett a magyar csa­pat. Az első tizenöt percben ,formásan szőtte a támadásokat — főleg a pom­pásan játszó fedezetek révén — a csatársor azonban ezúttal is — mint szombaton — lassú és kö­rülményes volt. A legjobb leadá­sokkal sem tudott mit kezdeni. A második negyedórától azután már a szovjet együttes támadott többet, ezek a támadások csaknem mindig gól­­veszélyt jelentettek a magyar kapura. A második félidőben feljavult a magyar csapat játéka. A moszkvai csapat nagyszerű taktikáját mutatta, hogy a heves magyar támadások ide­jén, nem egyszer 6—8 emberrel vé­dekezett, de ebből a védekezésből szinte az egész csapat nagyszerűen lendült támadásba. Egyénileg a magyar csapatban Grosics, Buzánszki, Bozsik, Kovács Imre és helyenként Puskás játéka emelkedett ki. A moszkvai csapatból Krizsevszkij volt a védelem legjobbja­, remekül harcolt Netto és Petrov is. A csatársor villámgyorsan, hosszú, lőtt labdákkal építette támadásait. Bobrov és Iljin nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Belov kitűnően vezette a mérkő­zést. * A mérkőzés után Sebes Gusztáv, elvtárs a következőket mondotta: — A magyar csapat annak elle­nére, hogy jobban játszott, mint az első mérkőzésen, hatalmas küzdelem után mégis vereséggel volt kénytelen elhagyni a pályát. Elsősorban azért, mert csatársorában nem volt meg­felelő átütőerő. Nagy tanulságot ho­zott számunkra a mérkőzés. Meg­mutatkoztak azok a hibák, amelyeket ki kell küszöbölnünk. Magyar sportolók utaztak a nagyszabású leipzigi sport­versenyekre A Szabad Német Ifjúság (FDJ) IV. konferenciája tiszteletére pénteken Leipzigben — ahol a konferenciára sor kerül — nagyszabású kultúr- és sportműsor kezdődik. . Tizenkét sportágban: atlétikában, kézi- és röplabdában, labdarúgásban, kerékpárban, motorkerékpárban, gyep­labdában, teniszben, tornában, ökölví­vásban, úszásban és vízilabdában a Német Demokratikus Köztársaság spor­tolói versenyeken és mérkőzéseken vesznek részt, több sportágban kül­földi sportolókkal mérik össze erejü­ket. A leipzigi versenyekre kedd reggel a Nyugati pályaudvarról atlétákból és úszókból álló magyar sportküldöttség utazott el. A következő magyar spor­tolók indulnak a leipzigi ünnepi ver­senyeken : Atléták: Apró, Adamik, Bakos, Bán­­halmi, Béres, Bonyhádi, Csányi, Dör­­nyei, Lerd­esi, Goldoványi, Homonnay, Iharos, Jeszenszky, Juhász, Karádi, Klics, Kovács, Lévai, Lippai, Németh, Pénzes, Hetezár, Solym­osi Szent-gáli, Varasdi, Zarándi, Csermák, Tanai, Tölgyesi, Gyarmati Giga, Bartháné, Józsáné, Rákhelyné, Soós, Tilkovszky, Vigh, Fehér. — Üszők: Utasér*, Kun­­sági, Kádas, Gyöngyösi, Szabó, Ipacs, Dömötör, Gsordás, Záborszky, Válent, Dömény, Bálla, Hídvégi, Székely ,, Serfőző, Nagy É., Garai M., Zságot és Hunyad­i. Magyarország csapata nyerte a levelezési sakkcsapat-világbajnokságot A Nemzetközi Levelezési Sakkszövet­ség hivatalos jelentése beszámol ar­ról, hogy az 1949-ben 43 nemzet rész­vételével megkezdett Levelezési Sakk­csapat Világbajnokságot Magyarország csapata nyerte 25 ponttal, 2. Csehszlo­vákia 20 pont, 3. Svédország 19.5 pont, 4. Portugália 19.5 pont, 5. Argentína 19 pont, 6. Olaszország 16­ pont. A győztes magyar csapat tagjai: Barcsa Gedeon, Balogh János, Elekes Dezső, Gonda József, Monostori Lajos és Szücs Arfrid. Csehszlovák-bolgár-magyar tornászviadal Prágában Pénteken, szombaton és vasárnap Prágában rendezik meg Csehszlovákia, Bulgária és Magyarország női és férfi tornászválogatottjának hármas viada­lát. Felhős idő Várható időjárás szerda estig. Fel­­hőátvonulások, több fölé futó eső, esetleg zivatar. Időnként élénk északnyugati-északi szél. A hőmér­séklet alig változik. Várható hőmér­sékleti értékek Bilapestre: szerda reggel 10—17, délben 19—21 fok főzött. 1952 MÁJUS 28. SZERDA RÁDIÓMŰSOR MÁJUS 28. SZERDA: KOSSUTH-RÁDIÓ. 5.00: Falurádió. 5.45—8.30: Hergeli zenés műsor a munkába induló dolgozóknak. 11.30: Életünkről. . . Petőfi Sándor, Puskin, József Attila és Zelk­ Zoltán (Kos­­suth-díjas) versel. 11.40: Operett­részletek. 12.30: A Magyar Rádió néni zenekara játszik. 13.15: A Magyar Rádló szórakoztató zenekara játszik. 14.15: Beethoven: Szonáta kürtre és zongorára. 14.30: Szovjet operákból. 15.30: Győ­zelmes ifjú hadsereg. 15.50: »A zúgó Dnyeper partjain. . .« Baleczky Emil összeállítása az ukrán költészetről. 16.20: A pótolhatatlan ember. Ifjúsági rádiójáték a Moszkvai rádió műsorából. 17.15: Népek dalai Török Erzsi énekel. 17.30: Békentorszalom az Egyesült Államokban. Csobádi Péter előadása. 17.45: Költők megzenésített versei. 18.15: Szív küldi szívnek szívesen. 19.00: Építőipari fél­óra. 20.00: Hangos Újság. Tíz perc kül­politika. 20.50: Regösének Truraanékről. Asztalos Sándor szatirikus versei. 21.00: A Magyar Rádió szimfonikus zenekara játszik. 22.25: Részletek Muszorgszkij operáiból. 23.30: Bartók, V. vonósnégyes. PETŐFI-RÁDIÓ. 6.00: »Emeljük a ter­melést.« 6.45: Jó reggelt gyerekek! 7.00: Mazurkák. 7.35: Olasz operakórusok. 8.00: Szórakoztató zene. 9.00: Ravel: Zongoraverseny balkézre. 9.20: A Gyer­mek­rádió műsora. 10.10: Magyar mu­zsika. A Magyar Rádió szimfonikus ze­nekara játszik. 11.00: Óvodások műsora. 15.00: Hangverseny gyermekeknek. 15.30: A földkerekség egynegyedén Szovjet és népi demokratikus híradó. 15.45: Klasszikus operettekből. 16.30: Tömegdalok. 16.45: Rachmaninov: II. szvit két zongorára. 17.10: Az új főnök, Tarján István elbeszélése. 17.30: Vidám zenekari muzsika. 17.40: Állami gazda­ságok híradója. 18.00: új faluban. Nép­zene. 18.40: Tánczene. 19.25: Akik ret­tegnek a békétől. A nyugatnémetországi reakció a német egység ellen. 22.00: Pilisen jártunk. A Magyar Rádió hang­versenye Pilisen. Helyszíni kivetítés.