Népszava, 1981. május (109. évfolyam, 101–126. sz.)

1981-05-28 / 123. szám

NÉPSZAVA 1981. MÁJUS 28., CSÜTÖRTÖK Sport Ma folytatódik a bajnokság Magabiztos vendégjáték Biztosan tartja vezető helyét a Ferencváros A labdarúgó NB I 31. for­dulójából szerdán 7 mér­kőzést játszottak. A Fe­rencváros újabb 2 pont­hoz jutott, így biztosan tartja vezető helyét. A kiesés ellen küzdők közül a Kaposvár és a Du­naújváros sem tudta két pontra váltani a hazai pá­lya előnyét, a Dunaújváros kikapott, helyzete most már teljesen reménytelennek tűnik. A szerdai bajnoki lab­darúgó-mérkőzéseken 19 gól született, csak a Du­naújváros és a Volán volt eredménytelen. Nyilasi (28) újabb gólt lőtt, míg a deb­receni Kerekes utolérte Gasst a góllövőlistán. Ma újabb két mérkőzésre ke­rül sor: MTK-VMK Vasas és Bp. Honvéd-DVTK. ívelt, Kovács lefejelte Schmidthez, aki a balössze­kötő helyén tartózkodó Csa­póhoz továbbított. A közép­pályás háttal állt a kapunak, de nagyszerűen ráfordult a labdára, és hat méterről a jobb alsó sarokba helyezett (1—0). Az 55. percben Szakál elfutott, beadását Magos 13 méterről, senkitől sem zavar­tatva félmagasan a bal ka­pufára lőtte. Az 59. percben Schmidt 15 méterről nagy erővel a felső kapufa élét ta­lálta el, majd Csapó átadását Kovács jó helyzetből kapu fölé vágta. A 74. percben Hatvanger a 16-os vonalánál felvágta Schmidtet, a szabad­rúgásból P. Nagy Csapó elé pöccintette a labdát, aki egyet még igazított, és jól helyezett, erős lövéssel a jobb alsó sarokba küldte a labdát (2—0). A Tatabánya biztosan győzött. Az első játékrészben a ven­dégek végig védekezésre kényszerültek, szinte alig­­alig lépték át a felezővonalat. Idő kérdése volt, hogy mikor kerül kapujukba a labda. A bányász biztosan győzte le ellenfelét. Jelenet a Ferencváros-Békéscsaba mérkőzésen a vendégek kapuja előtt Rédei Ferenc felvétele „Labdarúgóünnep” az Üllői úton Ferencváros—Békéscsa­ba 3—1 (2—1) Kupadöntővel kezdődött szer­dán délután a futballprog­­ram az Üllői úton. Először a Szabad Föld Kupa sorsát döntötte el a Jászkíséri Tsz SE és a Ráckevei Tsz SE csa­pata. A játékidő végén 1—1 (1—0) volt az eredmény, ek­kor büntetőrúgások követ­keztek, amely 4—2-es ered­ménnyel a jászkísérieknek kedvezett. Ezután az NB I- es találkozóra került sor, amely „labdarúgóünnepnek” is beillett. Üllői út, 22 ezer néző, v.: Mohácsi.­­Góllövők: Nyilasi (11-es­ből), Mörtel, Rab, illetve­ Ká­nyán. A mérkőzés előtt Kerekes Attila kapott ajándékot és virágcsokrot 200. bajnoki szereplése alkalmából. A 12. percben Mörtel Rabhoz ját­szott, aki azonnal a 16-oson belülre ívelt, Ebedli irányá­ba. A középpályás megpró­bált átemelni a kifutó kapu­son, Rabcsák azonban a szó szoros értelmében „elütötte”, maga alá gyűrte. Ezért már 11-es járt, amit Nyilasi fél­­magasan a kapu bal oldalába lőtt. (1—0). A 17. percben Melis visszagurítása után Csepregi alig lőtt a bal alsó sarok mellé. A 22. percben Kanyári harcolt ki a jobb oldalon a partvonal mellett szabadrúgást, amelyet Csep­regi emelt a ferencvárosi ka­pu elé, ott pedig Kanyari Ka­kas hibáját kihasználva fe­jelt a léc alá (1—1). Alábbhagyott az iram, de nem sokáig. A 31. percben egy ártalmatlannak látszó la­pos lövés­ után Rabcsákot csapattársa, Steigerwald meg­zavarta, a labda a kapus mö­gött lesen álló Nyilasi és Mörtel elé pattant, utóbbi volt a fürgébb, habozás nél­kül a kapuba gurított (2—1). A békéscsabaiak hiába tilta­koztak, a játékvezető meg­adta a gólt. A második félidőt Steiger­wald futtából leadott nagy lövése nyitotta meg, a lab­da alig ment a kapu mellé, majd később a 63. percben Jancsika a 11-es pontnál há­tulról, de szabályosan szerel­te Steiger­waldot. A 68. perc­ben Mucha ment le, helyére Major állít. A 70. percben Major szöglete után Nyilasi fejese szállt a kapu mellé. A 72. percben Ebedli szabadrú­gása után Nyilasi futtából a bal kapufát találta el, de az­tán megszerezte a labdát, ügyesen továbbított és Rab fordulásból, közelről, bizto­san lőtt a hálóba (3—1). A 78. percben Kuruczot Zakar váltotta. A hátralevő percek eseménytelen játékkal teltek el, a Fradi már csak tartotta az eredményt. Jó küzdelem Videoton —Za­laegerszeg 3—2 (2-0) Székesfehérvár, 5000 néző, vezette: Tompa. Góllövők: Májer, Tieber, Baranyi (11-esből), illetve Konrád. Szentes­­i Mór a 6. percben megsze­rezte a vezetést a fehérvári együttes. Baranyi lövése tarsairól a tömörülő védők között Májer elé pattant, aki 12 méterről a kapu jobb ol­dalába lőtt (1—0). A 12. perc­ben a korábban megsérült Csongrádi helyett Ambrus játszott. A 23. percben a les­re játszó védők között Tieber —Szabó—Tieber remek passz után Tieber kilépett és Bole­­mányi mellett biztosan lőtt a hálóba (2—0). A 26. percben két sárga lapot is felmutatott Tompa játékvezető, előbb Szentesnek reklamálásért, majd Konrádnak Májer fel­vágásáért. Az 50. percben a védőkről Konrád elé vágódott a lab­da, aki 22 méterről remekül eltalált lövéssel küldte azt a bal felső sarokba (2—1). Az 58. percben Ambrussal szem­ben Konrád szabálytalanko­dott a 16-oson belül, Tompa 11-est ítélt, melyet Baranyi nagy erővel a kapu közepé­be lőtt (3—1). A 88. percben Csepregi kihasználva a hazai védők hibáját, Szentes elé játszott, aki a kimozduló Disztl P. mellett a kapu jobb oldalába lőtt (3—2) , s ez lett a végeredmény, amely jogosan jutalmazta a hazai csapatot. Megérdemelt siker Tatabánya—Volán 2-0 (0-0) Tatabánya, 5000 néző, vezet­te: Bártfai. Góllövő: Csapó (2). Kedves ünnepség előzte meg a találkozót, a 465. NB I-es mérkőzését játszó Szabó Györgyöt köszöntötte Bicskei Endre, a klub elnöke, Hideg­kuti Nándor, az MLSZ képvi­seletében, a játékosok nevé­ben pedig Csapó Károly. Nagy nyomás nehezedett a vendégek kapujára, Csapó beadásai jelentettek élményt a kezdeti percekben. A 49. percben Fischer középre Színvonaltalan játék Pécs—Rába ETO 1—1 (1—0) Győr, 3000 néző, vezette: Hartmann. Góllövők: Dohány, illetve Hannich (11-esből). Eseménytelen, álmos iram után a 28. perc hozta az első épkézláb támadást, a győriek vezették. A jobb oldalról jö­vő beadást Glázer kapufára fejelte. Csak egy percet kel­lett várni a pécsiek válaszá­ra, amiből gól lett. Az előre­törő Dohányt Pardavi a győ­riek beállósa nem tudta sze­relni, és a 30 méterről meg­lőtt labda a későn mozdult Palla mellett a hazaiak há­lójába vágódott (1:0). A fél­idő befejezése előtt Glázer előtt adódott egyenlítési le­hetőség, de nem tudott élni vele. Az 58. percben a Rába jobbszélsőjét, Szabót, Brez­­niczky felvágta, a megítélt büntetőt Hannich értékesítet­te (1—1). A hátralevő percekben a mérkőzés teljes unalomba fulladt, és a végén füttykon­cert volt a jutalom a közön­ség részéről. A két csapat já­tékosaiból nem lehet kiemel­ni senkit. Küzdelmes mérkőzés Csepel—Kaposvár 1—1 (1—0) Kaposvár, 5000 néző, v.­.Tát­rai. Góllövők: Drahos, illetve Lingl. A 16. percben tíz főre csappant a csepeli csapat: L­azsányi szabálytalansága után Tátrai játékvezető a pi­ros lapot mutatta fel. Az eredmény mégsem úgy ala­kult, ahogy a kaposvári le­látón szerették volna. A cson­ka Csepel a 24. percben egy szép támadás végén megsze­rezte a vezetést. Tulipán ívelt középre, és Drahos 10 méterről a jobb alsó sarok­ba bombázott (1—0). A gól után fergetegesen támadott a Kaposvár, de kétszemélyes csatársorát könnyűszerrel feltartották a csepeli védők. Szünet után a hazaiak óriá­si iramot diktáltak, kiélező­dött a pályán a küzdelem. Az 51. percben Vékony jobb ol­dali szögletét a kapu előtt három kaposvári támadó is várta, és a labda a végén Lingbről vágódott a bal alsó sarokba (1—1). A csepeliek a gólt követően — meglepetés­re kitámadtak, de az ered­mény már nem változott. Kihagyott helyzetek: Nyíregyháza—II. Dózsa 1-1 (1-1) Nyíregyháza, 16 000 néző, v.: Jaczina. Góllövők: Czeczeli, illetve Tóth A. A 3. percben Törőcsik jól ado­tt középre, Fekete azon­ban közelről fölé fejelt. A válasz öt percet késett, ami­kor Moldván—Fecsku— Moldván háromszög után a középpályás lövését Kollár remekül ütötte ki, majd Fecs­ku duplázásánál is a helyén volt. A 17. percben egy szög­let után kipattanó labdát Kléninger mesterien emelt középre, ahol a későn kilé­pő védők miatt a labda jó helyzetben találta Czeczelit, aki nyolc méterről, hatalmas erővel Kollár fölött, a léc alá bombázott (1—0). A gól után rákapcsoltak a vendégek, és a 23. percben Tóth A. egyedül vállalkozott kitörésre, és a védők díszkí­sérete mellett, a kiinduló Szendrei fölött ügyesen ka­pura ívelt, a labda a jobb ka­pufa tövéről pattant a gól­vonalon túlra (1—1). A 33. percben Moldván ígéretes helyzetbe került, lövését Kol­lár vetődve védte. A 41. perc­ben Czeczeli lőtt szabadrú­gást, sorfal fölött elcsavart bombáját Kollár kiütötte. Szünet után nagy iramban folytatódott a harc a döntő gólért, de az eredmény már nem változott. A munkahelyi olimpia jegyében VI. szakmunkástanuló-sportnap Szombathelyen A Szakszervezetek Vas me­gyei Tanácsa Testnevelési és Sportbizottsága a megyei testnevelési és sporthivatal­lal, a megyei tanács művelő­dési osztályával, valamint a KISZ Vas megyei Bizottsá­gával immár hatodik alka­lommal rendezi meg a szak­munkás­tanuló-intézetekben tanuló, de rendszeresen nem sportoló fiatalok megyei sportnapját. A megyei szakmunkásta­nuló-sportnap műsora évről évre bővült. Az idén június 1-én már nem kevesebb, mint kilenc sportágban mérhetik össze tudásukat Vas megye szakmunkástanuló-intézetei­nek fiataljai. Az előzetes ne­vezés szerint mintegy 1200-an állnak majd rajthoz. Az „Ed­zett ifjúságért” mozgalom és a munkahelyi olimpia beve­zetése óta ugrásszerűen nőtt a résztvevők száma, örven­detes többek között, hogy at­létikában ebben az évben már közel háromszázan ne­veztek, közülük 120 leány. Az eddig megrendezett me­gyei szakmunkástanuló­­sportnap a leányok közül a Szombathelyi Egészségügyi Szakiskola tanulóinak sikerét hozta, míg a fiúknál a Szom­bathelyi 405-ös Szakmunkás­­képző Intézet fiataljai jeles­kedtek. Az 1981. évi megyei szak­munkástanuló-sportnap je­lentőségét emeli, hogy ez most már a munkahelyi olimpia jegyében is zajlik majd. Reméljük az időjárás is kegyeibe fogadja a részt­vevőket. Kiss Antal Klampár kirobbanó formában Továbbra is jól szerepelnek a magyar asztaliteniszezők a nyugat-németországi Grand Prix versenysorozaton. A ha­todik fordulóban az ,„A” cso­port résztvevői Nyugat-Ber­­linben mérkőztek a ponto­kért rekordközönség (1400 néző) előtt, míg a „B” cso­portosok Schwandorfban csaptak össze. Jónyer először az élen álló dél-koreai Parkot győzte le 2:0 (19, 18) arányban, majd honfitársa, Gergely legyőzé­sével 2:0 (18,11­) a döntőbe került, ahol azonban a kínai Liang Ko-liangtól 2:0 (12, 19) arányú vereséget szenvedett. Gergely először még diadal­maskodott a nyugatnémet Wosik ellen, 2:0 (24, 18)-ra, de aztán Jónyer elbúcsúz­­tattta a további játéktól. Az ,,A” csoportban Jónyer feljött a harmadik helyre: 1. Park 22 pont, 2. Liang Ko­­liang 20 pont, 3. Jónyer 14 pont, ... 6. Gergely 6 pont. Klampár, most már negye­dik alkalommal, verhetetlen­nek bizonyult. Eredményei: Klampár—Wang (kínai) 2:0 (12, 10), Klampár—Carlsson (svéd) 2:0 (20, 12), Klampár— Surbek (jugoszláv) 2:1 (10, —20, 15). A „B” csoportban Klampár előnye már szinte behozha­tatlan. Három fordulóval a sorozat befejezése előtt: 1. Klampár 36 pont, 2. Surbek, Carlsson és Orlowski (cseh­szlovák) 14 pont. Portisch—Timman döntetlen Az amszterdami IBM sakk­nagymester-versenyen Por­­tisch Lajos a 9. fordulóban világossal az élen álló hol­land Jan Timmannal csapott össze. Találkozójuk a 20. lé­pést követően döntetlenül ért véget. A világbajnok Karpov sö­tét színnel játszva, rosszabb állását fokozatosan javítva, az időellenőrzés után fel­adásra kényszerítette a hol­land Langeweget. Mivel Tim­­man megnyerte a szovjet Polugajevsz­ki elleni függő­ben maradt partiját, így to­vábbra is fél pont előnnyel vezet a világbajnok előtt, míg Portisch a harmadik he­lyen áll Szmiszlavval holt­versenyben. Guczoghy-Gienger visszavágó Pontosan egy héttel a ma­gyar szempontból nagy siker­rel zárult római férfitornász Európa-bajnokság után Wies­­badenben nagyszabású nem­zetközi csapatversenyt ren­deznek, amelyen első ízben az Egyesült Államok is kép­viselteti magát. Az A-cso­­portban Bulgária, Franciaor­szág, Norvégia, Románia, Spanyolország, Magyaror­szág, az NSZK és az Egyesült Államok versenyzői szerepel­nek. A B-ben Belgium, Dá­nia, Görögország, Hollandia, Olaszország, Jugoszlávia, Lu­xemburg, Ausztria, Lengyel­. Dr. Bácsalmási Péter nyugalmazott főiskolai ta­nár hamvasztás utáni búcsúz­tatása június 2-án, kedden 15 órakor lesz az Óbudai te­metőben, ország, valamint az NSZK B- csapata. A szombat-vasárnapi erő­próba egyik csúcspontjának a Guczoghy—Gienger vissza­vágó számít A római lólen­gés Európa-bajnoknak ke­mény vetélytársa a nyugat­németek nyújtó EB-győztese, illetve korlát ezüstérmese. Ugyancsak Wiesbadenbe uta­zik a Rómában szerepelt Do­náth Ferenc és Mókus Lajos, s edzőként Deák Zoltán tart a hármasfogattal. A küldött­séget Szuh Csaba, a Magyar Torna Szövetség titkára ve­zeti, indulás: csütörtökön.­­ Szerdán Pozsonyban, vi­lágbajnoki selejtező mérkő­zésen, Csehszlovákia labda­rúgó-válogatottja 6—1 (2—0) arányban győzött Izland el­len. 9 Debrecen—Dunaújváros 2-0 (0-0) Dunaújváros, 2000 néző, v.: Büki. Gólszerzők: Fodor, Kere­kes. Az első percekben beszo­rult a Dunaújváros, Janko­­vics kétszer is veszélyezte­tett, de az első 45 percben gól nem esett. A szünet után a hazaiak kezdtek jobban, mégis a Deb­recen szerezte meg a veze­tést. Az 50.­ percben a duna­újvárosi Szűcs hibázott, Fo­dor előbb újból kicselezte Szűcsöt, majd 25 méterről nagy erővel kapura lőtt, s a labda a bal oldali lécről per­dült a hálóba (1—0). A 60. percben Bódi az oldalvonal mentén kétszer is átjátszot­ta a védőket, belőtt labdáját Weimper 10 méterről futtá­ból a felső kapufára bom­bázta. Ellaposodott a játék, a Debrecen tartogatta a lab­dát, majd a 82. percben Ke­rekes kicselezte a rátámadó Dózsát, és ballal 12 méterről a jobb felső sarokba lőtt (2-0), magabiztos győzelem. A bajnokság állása: 1. FTC 31198 4 67-31 46 2. Vasas 301610 4 59-32 42 3. Videoton 31186 7 56-33 42 4. Tatabánya 311610 5 46-25 42 5. Bp. Honvéd 30149 7 54-35 37 6. Debrecen 31139 9 34-27 35 7. Nyíregyha 31 915 7 26-24 33 8. Békéscsaba 3112 811 41-40 32 9. O. Dózsa 31 815 8 48-49 31 10. Rába ETO 31 81211 37-35 28 11. Pécs 31 71311 36-38 27 12. Csepel 31 61411 31-32 26 13. Zalaegersz. 3110 615 49-60 26 14. Volán 31 81013 34-48 26 15. Diósgyőr 30 51213 24-44 22 16. MTK-VM 30 41313 28-48 21 17. Kaposvár 31 51016 30-65 20 18. D.­újváros 31 41017 31-65 18