Népszava, 1983. május (111. évfolyam, 102–127. sz.)

1983-05-22 / 120. szám

NÉPSZAVA 1983. MÁJUS 22., VASÁRNAP Sport Ma Győrött: Rába ETO—Ferencváros mérkőzés Hazai csapatok sikere a 26. fordulóban A hazai csapatok sikerei jegyében került sorra a labdarúgó NB I. 26. fordulója, amelyből egy mérkőzést — a legnagyobb érdeklődéssel várt Rába ETO—Ferencváros találkozót — ma játsszák Győrött. Ez a mérkőzés már azért is kihatással lehet a bajnoki sorrendre, mert a büszke címért küzdő harmadik vetélytárs, a Bp. Honvéd, nehéz küzdelemben bár, de egy góllal legyőzte a rendkívül szívósan, jól védekező Diósgyőrt. A forduló tulajdonképpeni meglepetése a pécsiek fölényes győzelme a nemrég még listavezető Csepel ellen, valamint a debreceniek sikere a budapesti piros-kékek, a Vasas ellen. A kiesés elől menekülő csapatok közül a pécsieknek sikerült egy biztató lépést előremenniük a ranglistán, azaz eltávolodni a Békéscsabától és a Videotontól, sőt megelőzni a Nyíregy­házát is. A vártnál jóval nehezebben Bp. Honvéd—Diósgyőri VTK 1—0 (0—0) . Kispest, 4000 néző, v.: Győri. Gól: Détári. Bp. Honvéd: Andrusch — Pa­­róczai, Nagy, Garaba, Varga — Kerepeczki, Gyimesi, Détári — Gere, Dajka, Esterházy. Diósgyőr: Gulyás — Szlovák, Salamon, László, Teodoru II., — Oláh, Feledi, Kerekes, Teodoru I. — Tatár, Fekete. Cserék: Fekete helyett Kovács, Kerepeczki helyett Tóth, Gere helyett Kozma (mindhárom 46. p.), Teodoru II. helyett Szlifka (52. p.). A bajnokesélyes Bp. Honvéd néhány percnyi „kóstolgatás” után nekirontott ellenfelé­nek, és a kiesés elkerülésé­ért küzdő vendégegyüttes csak szervezett védekezésé­nek, de még inkább szeren­cséjének köszönhette, hogy érintetlen maradt a hálója, mert Garaba, Esterházy, Dajka és Détári több gólt is szerezhetett volna. Szünet után folytatódott a nagy hazai fölény, de jó ideig eredménytelenül. A 62. perc­ben az előretörő Varga 20 méteres bombája a felső lé­cen csattant, majd Détári lö­vését hárította bravúrral Gu­lyás. Már csak negyedóra volt hátra, amikor Détári helyrehozta korábbi hibáját, és megnyugtatta a már zú­golódó kispesti nézősereget. 22 méteres bombaszabadrú­­gása a sorfal egyik tagján megpattanva talált utat a hálóba (1—0), s ezzel eldőlt a mérkőzés. A Bp. Honvéd a vártnál jóval nehezebb, de helyzetei alapján végül is megérdemelt győzelmet aratott. Jók: Nagy, Gyimesi, Détá­­ri, illetve Tatár, Oláh, szereztek a kék-fehérek. Bor­só legurított egy szabadrú­gást Turtóczkynak, aki 22 méterről óriási gólt lőtt a léc alá (3—0). A kiesési rang­adón fontos 2 pontot szerzett a helyzeteit jól kihasználó hazai csapat. Jók: Brünyi, Turtóczky, Borsó, illetve Kanyári. Az MTK-VM első gólja­­ az elrúgástól a labda hálóba érkezéséig Batha László felvételei Piros lap Kardosnak V. Dózsa—Videoton 1—0 (0—0) Megyeri út, 3000 néző, v.­ Nagy M. Gólok: Kiss. O. Dózsa: Szendrei — Árky, Kardos, Sarlós, Tóth — Herédi, Steidl, Szabó — Horváth, Kiss, Kisznyér. , Videoton: Disztl P. — Csuhay, Disztl. L., Végh, Horváth — Pal­­kovics, Csongrádi, Vadász — Borsányi, Szabó, Nováth. Cserék: Szabó helyett Törőcsik (59. p.), Csuhay helyett Kiss, Palkovics helyett Nagy (71. p.), Horváth helyett Szű­cs (73. p.). Az első félidő egyetlen ese­ménye­ a 44. percben történt. Palkovics a félpályánál ki­cselezte Kardost, jobb olda­lon kapura tört, amikor az újpesti beállós hátulról fel­rúgta a fehérvári játékost. Nagy M. játékvezető kezében azonnal villant a piros kár­tya. A hazai csapat tíz főre csökkent... Szünet után az újpestiek így is, de Törőcsik beállásá­val újség lelkesebben, haszno­sabban játszottak, mint a Videoton. A 68. percben Kiss S. egy csellel három védőt is becsapott, majd 10 méterről a hálóba gurította a labdát (1—0). Ezzel el is dőlt a 2 pont sorsa. A lilák megérde­melten győzték le az ember­előny ellenére szétesően, el­képzelés nélkül játszó és ez­zel a vereségével már kieső­jelöltnek számító Videotont. Jók: Sarlós, Kiss, Kisz­nyér, illetve Végh. M­egérdemelt győzelem Debrecen—Vasas 2—1 (0—0) Debrecen, 8000 néző, v.: Németh L. Góllövők: Farkas, Jankovics illetve Kiss I. (11-esből). DMVSC: Mező — Ludánszki, Szigeti, Deákvári, Fodor, — Menyhárt, Sallai, Selyem — Far­kas, Kerekes, Jankovics. Vasas: Kakas — Rácz, Híres, Komjáti, Csima — Birkás, Se­res, Birinyi — Kiss, Izsó, Vá­­radi. Cserék: Komjáti helyett Szabó A. (69. p.). Váradi távoli, erős lövése volt az első esemény, majd a 8. percben Kerekes a hálóba lőtt, de Jankovics lesállása miatt nem adott gólt a bíró. A 13. percben Selyem a bal oldali 16-os sarkánál becsap­ta a védőket, s erős, lapos lö­vését Kakas csak kiütni tud­ta. Kerekes ismételt, ekkor a védők szabadítottak fel. Vál­tozatos játék folyt. A második félidőben na­gyobb sebességre kapcsolt a hazai gárda, gyorsabban, erő­szakosabban játszottak. Az 54. percben Kerekes lefordult őrzőjéről, laposan lőtt, Kakas még ebbe is bele tudott ütni. Farkas ott volt, és az üres kapuba gurított (1—0). Az 59. percben nagy tűzijáték alakult ki a DMVSC kapuja előtt. Háromszor is mentettek a védők, majd a verve levő Mező mögött Deákvári a gól­vonalon kézzel húzta le a labdát. A 11-est Kiss L. ér­tékesítette (1—1). A Debre­cen erősített, egy perc alatt két kapufát lőtt. A 65. perc­ben eldőlt a mérkőzés: Fodor a bal oldalon felfutott, be­adását Jankovics Kakas mel­lett fejjel a hálóba csúsztatta (2-1). Jók: Mező, Szigeti, Deák­vári, Sallai, Selyem, illetve Kakas, Híres, Birinyi, Birkás. Biztos siker MTK- VM-Békéscsaba 3-0 (2—0) Hungária körút, 4000 néző, v.: Nagy B. Gólok: Borsó, Boda, Turtócz­­ky­ , MTK-VM: Brünyi — Silye, Turner, Valuch, Szabados — Varga I­., Turtóczky, Borsó — Fodor, Fü­löp, Boda. Békéscsaba: Rabcsák — Ki­rályvári, Kerekes, Plastyik, Rácz — Steigerwald, Pásztor, Suk­a — Kanyári, Kurucz, Melis. Cserék: Fodor helyett Pekker (75. p.), Borsó helyett Handel (61. p.), Melis helyett Adorján (72. p.), Rácz helyett Kéki (75. p.). Az első említésre méltó ese­mény: a 27. percben gól szü­letett. Borsót lökték 25 mé­terre a vendégek kapujától, s a szabadrúgást a sértett mesterien a bal felső sarok­ba csavarta (1—0). Rögtön a gól után Turtóczky fejelt mellé 5 méterről, nagy hely­zetben. Kerekes 20 méteres szabadrúgását hárította nagy bravúrral Brünyi. A 41. perc­ben megszerezte második gólját az MTK-VM. Tur­tóczky adott jó labdát Bódé­nak, aki 12 méterről a há­lóba bombázott (2—0). Fordulás után óriási sze­rencsével védte Királyvári bombáját Brünyi, majd Melis hibázott az 5-ösön, öt perc­cel a lefújás előtt újabb gólt A 88. percben dőlt el Haladás—Nyíregyháza 1—0 (0—0) Szombathely, zárt kapuk mögött, v.: Kiss G. Góllövő: Papp. Haladás: Hegedűs — Kiss, Vö­rös, Fitos, Preszeller — Nagy, Pásztor, Papp — Hegyi, Dohány, Hauzer. Nyíregyháza: Csepecz — Csáki, Gáspár, Szűcs, Varga — Mold­ván, Bezzegh, Halász — Pólyák, Kiss, Bartha. Cserék: Hegyi helyett Szabó (67. p.), illetve Csáki helyett Farkas (35. p.). Az üres lelátók előtt békés játszadozással indult a mér­kőzés, de ez csak látszat volt, mert a 15. percben már vil­lant a sárga, illetve a piros lap. A félpályánál cselező Hauzert Cséki csúnyán fel­vágta, a szabadrúgás megíté­lése után Hauzer törleszteni akart, ezért a játékvezető a szombathelyi csatárnak a pi­ros lapot mutatta fel, míg a nyíregyházi védő sárga lapot kapott. Ezután kemény bele­­menések tarkították a mér­kőzést, de gól a 88. percig nem esett, bár a 37. percben Farkas is a kiállítás sorsára jutott. A befejezés előtt két perc­cel Nagy jobb oldalról be­ívelt szabadrúgása után Papp előrevetődve, mintegy 12 m­­ről a jobb alsó sarokba fe­jelt (1—0). Jók: Fitos, Papp, illetve Gáspár Moldván. Értékes győzelem, előrelépés PMSC—Csepel 3-0 (1-0) Pécs, 6000 néző, v: Lazin. Góllövők: Mészáros (2), Dár­dai (11-esből). PMSC: Katzirz — Kincses, To­ma, Róth, Brezniczky — Lutz, Dárdai, Gallai, Lőrincz — Nagy Mészáros. Csepel: Kovács A. — Varga, Godán, Wéber, Gálhidi — Ke­lemen, Mészöly, Fischli — Tulii­pán, Dékány, Budavári. Cserék: Róth helyett Hrotkó (90. p.), illetve Fischli helyett Lazsányi (65. p.), Dékány helyett Vincze (58. p.). A PMSC nagy igyekezete az első félórában csak ideges kapkodásban, görcsös erőlkö­désben nyilvánult meg. A szünet előtti utolsó másod­percben Nagy a bal oldalon szöktette Mészárost, aki a balösszekötő helyéről, tíz méterről a kimozduló Kovács A. mellett laposan lőtt a ka­puba (1—0). A 47. percben újabb gól­helyzethez jutott a PMSC: Wébertől elvette a labdát Mészáros, 8 méterről kapu elé játszott, Lőrincz elől azonban Kovács A. az utolsó pillanatban menteni tudott. A másik oldalon Budavári az alapvonalról küldött szabad­rúgása közvetlenül a gólvo­nal előtt suhant el. A 67. percben Mészáros in­dult el a félpályáról Brez­niczky labdájával, mesteri játékkal négy védőt csele­zett ki, és 6 méterről helyez­te a labdát a hálóba (2—0). A 75. percben Weber a 16-oson belül meglökte Mé­szárost, a megítélt büntetőt Dárdai értékesítette (3—0). Jók: Brezniczky, Lőrincz, Mészáros, illetve Godán, Fischli, Budavári. 4 Győztes gól a 2. percben ZTE—Tatabánya 1—0 (1—0) Zalaegerszeg, 3000 néző, v.: Sza­­bó B. Góllövő: Varga. ZTE: Balázs — Konrád, Pe­­csics, Kereki, Péter — Sipos, Török, Fehér — Takács, Soós, Varga. , Tatabánya: Kiss — Tepszics, Lakatos,, Udvardi, Fischer — Emmer, Fükő, Kökény — P. Nagy, Weimper, Hermann. Cserék: Takács helyett Simon (62. p.), Soós helyett Czigány (84. p.), illetve Emmer helyett Barabás (46. p.), Weimper he­lyett Schmidt (57. p.). A kezdés után Emmer be­adása jó helyzetben találta Weimpert, akinek 14 m-es kapáslövését biztosan fogta Balázs. Az első hazai táma­dás viszont gólt hozott: a 2. percben Török indította Fe­h­ért, a középpályás elhúzott a bal oldalon, majd ponto­san gurított középre, s a be­robbanó Varga közvetlen kö­zelről a hálóba passzolta a labdát (1—0). Egy perc múlva Varga ismét bevehette volna Kiss kapuját, de — igaz szo­rongatták — 6 m-ről fölé­­bombázott. Többet támadott a ZTE, jó iramú, változatos mezőnyjáték következett, de a heves hajrában sem esett több gól. Végig igen küzdelmes, és az első félidőben a közepes­nél jobb színvonalú mérkő­zést vívtak a csapatok. Jók: Török (a mezőny leg­jobbja), Kereki, Péter, Fehér, illetve Lakatos, Udvardi. A bajnokság állása: 1. Bp. Honvéd 26165 550-2937 2. Rába ETO 25164 563-2836 3. FTC 25163 664-4035 4. I. Dózsa 26126840-3530 5. Csepel 261010641-3930 6. Vasas 26116952-4328 7. Tatabánya 26810837-3426 8. Zalaegersz. 267 91031-3623 9. Diósgyőr 267 91030-3923 10. Debrecen 267 91029-3923 11. MTK-VM 269 51236-4823 12. Haladás 26871124-3623 13. Pécs 267 71237-4521 14. Nyíregyh. 266 81222-3320 15. Videoton 26831539-4219 16. Békéscs. 265 71435-6417 Pályán maradni! A futball szeretete mindenfelől árad. Ez derült ki a tévé jól kitalált Ifjúsági műsorából, amely Pályán ma­radni címmel aratott sikert a sportág legfiatalabb után­pótlása, de a felnőttek körében is. A rendezők és szer­kesztők — Kovács Barna és Lovas Ferenc —, valamint a műsorvezető Novotny Zoltán, nagy szeretettel karol­ták fel az általános iskolai korú diákgyerekek foci- szeretetét, s a kispályás labdarúgás megszerettetésén túl az egyéni képességeket is felvillantották. S ha ezek a gyerekek egyszer majd az élvonalba kerülnek — re­méljük, minél többen! —, akkor majd elmondhatják, hogy — a televízióban indult el a labdarúgó-pályafutá­suk. —vk— Temesvárt a 10. kiemelt Párizsban Kicsinosítva, felújítva vár­ja a párizsi Roland Garros stadion a hétfőn kezdődő 56. francia nemzetközi tenisz­­bajnokság résztvevőit. A nem hivatalos salakpályás világbajnokságnak számító patinás torna rendezői 60 millió frank (8 millió dollár) költséggel magát a pályát és az összes hozzá tartozó helyi­séget is teljesen felújították. Mivel a világváros közleke­désének zaja az elmúlt évek­ben egyre inkább zavarta a játék menetét, egy különle­ges hangszigetelő falat is ál­lítottak a stadion és a közeli főútvonal közé. Ha az utolsó pillanatban senki sem mondja le indulá­sát, akkor a teniszvilág teljes elitje sorompóba lép a fran­cia nemzetközi bajnoki cí­mért. A férfiaknál az ameri­kai Connors kapta az 1-es kiemelési sorszámot, honfi­társa, McEnroe és a csehszlo­vák Lendl előtt. A 31. évében járó Connors eredetileg nem akart indulni a Roland Garroson, mondván, hogy már túl öreg a számára ked­vezőtlen salakpályás tenisz­hez. Végül azonban mégis úgy döntött, hogy ott lesz a rajtnál. McEnroe indulása már nem kétséges, lefoglalta párizsi szállását. A 24 éves amerikai bal vállát fájlal­ja... A női mezőny nagy esélye­se az idén még veretlen amerikai Navratilova, aki ta­valy is győzött ezen a verse­nyen. Egyedül a szintén kü­lön klasszist képviselő ame­rikai Evert­ Lloyd szoríthatja meg. A töretlenül fejlődő magyar éljátékost, Temesvá­ri Andreát az igen előkelő 10. helyen emelték ki, az első fordulóban a francia Thi­­bault ellen kezd. Olimpiai bajnoknő képviselőjelölt Az olimpiai bajnok magas­­ugrónő, a 30 éves Sara Si­meon­­a június , 26—27-én esedékes olasz választásokon képviselőjelöltként indul. A Köztársasági Párt jelöltjét már az 1979-es előző válasz­táson is indítani akarták, ak­kor azonban a sikeres olim­piai felkészülésre való hivat­kozással Simeoni nem fogad­ta el a felkérést. Ifjúsági Vasas Kupa Hatvan szakmunkásképző in­tézet közel ezer diákja gyűlt össze szombaton Csepelen, hogy részt vegyenek az Ifjú­sági Vasas Kupa kétnapos országos versenyén. A vasas­szakszervezet szövetséggé alakulásának 80. évfordulója alkalmából hirdették meg a kupát, mint tömegsportver­senyt. Az utóbbi hetekben 12 helyen rendeztek területi versenyeket, amelyeken ösz­­szesen több mint 3000 tanuló vett részt. Vezetnek a magyarok Szombaton a margitszigeti Hajós Alfréd uszodában meg­kezdődött a magyar—osztrák válogatott mű- és toronyugró viadal. Az első napon a ma­gyarok a férfi műugrásban és a női toronyugrásban is élen végeztek és vezetnek. A női toronyugrásban Ke­lemen Ildikó klasszisához kétség sem fért, és ügyeske­dett a még utánpótlás korú Székffy Nóra is. A férfiaknál Dunai Pál a 7. ugrás után vette át a vezetést. EB-döntőben a röplabda-váloga­tott Szombaton, a férfiröplabda Európa-bajnokság selejtező mérkőzéseinek negyedik nap­ján két találkozót bonyolí­tottak le Debrecenben. Az első mérkőzésen az eddig ve­retlen magyar csapat a há­rom nap után vezető NSZK- val játszott, és miután 3-0 arányban győzött, bekerült az EB-döntőbe. ­ ♦ Olimpiai ötpróba Húsz helyszínen több mint 4000 induló A nagy sikerű „olimpiai öt­próba” elnevezésű tömeg­sportakció szombati erőfel­mérőjén az ország húsz hely­színén került sor futáspróbá­ra. Ezen 4411 induló kísérle­tezett a 28 (férfiak), illetve 14 kilométer (nők) teljesítésé­vel. A feladat nem volt egy­szerű, hiszen a jelentések szerint mindenütt plusz erő­ket kellett bevetni a távtel­jesítés mellett a meleg legyő­zésére is. Végül 3773 vállal­kozó kedvű ért célba, akik közül 810 volt a nő, 2963 pe­dig a férfi. Az országos futónap ese­ményeit sok helyütt „meg­­toldották” kiegészítő műso­rokkal is, így akik nem in­dultak az olimpiai ötpróba szombati versenyszámában, azok kiadós bemelegítés után kocoghattak, mások pedig iskolai és munkahelyi erőfel­mérőket rendeztek különféle sportágakban. A budapesti rajt a Normafánál MTI Fotó : Németh Ferenc felvétele 11