Népszava, 1983. december (111. évfolyam, 283–307. sz.)

1983-12-04 / 286. szám

NÉPSZAVA 1983. DECEMBER 4., VASÁRNAP Sport A vízilabda KEK-döntőben kevés volt a győzelem is... BVSC-PVSK Split 12-11 (3-3, 1-3, 3-3, 5-2) A három aranykort és te­mérdek egyéb sikert meg­ért magyar vízilabdázás leg­emlékezetesebb napját idéz­te fel az a szenzációs han­gulat, forrpontig hevült lég­kör, amely tegnap este fo­gadta a Komjádi uszodában a KEK-döntő visszavágójá­nak két résztvevőjét, a BVSC-t és a POSK Split csa­patát. A lelátót a síppal, dobbal, s még sok egyéb instrumen­tummal felszerelt publikum zsúfolásig megtöltötte, a ha­misítatlan kupahangulatban Csánk — Heltai, Varga, Pecz, Szileczky, Dóczi, Kiss hetes­sel kezdett a magyar kupa­védő (később természetesen beszálltak a többiek is: Bal­la, Petlyánszki, Eppel). Vá­ratlan vendéggóllal és kife­jezetten kiegyenlített játék­kal indult a derby, a BVSC- sek nem találták a splitiek zónavédekezésének ellensze­rét. Csak Szileczky villogott, két találata élményszámba ment, de a POSK tartotta a lépést (3—3). Sőt! A máso­dik játékrész Bebics-show-t hozott: két akciógólt lőtt a legjobb jugoszláv, miközben a BVSC kihagyott egy em­berelőnyt és két-három amolyan „ajtó-ablak”, tehát százszázalékos helyzetet. A találkozó felénél kétgólos (6—4) volt a vendégelőny. A folytatásban, alig há­rom perc elteltével , visz­­szajött az esély. Szileczky emberelőnyből, Pecz akció végén, Kiss 4­ méteresből volt eredményes, a harmadik 7 perc közepén 7—7 volt az eredmény. Sajnos a bírók felfogása egyértelműen a ju­goszlávoknak­­ kedvezett, az emiatti érthető idegeskedés közepette pedig bántó hibák is becsúsztak a BVSC-táma­­dásokba, így az utolsó ne­gyedet, a múlt szombati mér­kőzésen szerzett kétgólos elő­nyét, újabb kettővel tetéz­ve, 9-7-es vezetéssel kezd­hette a PVSK. De még hél volt a vége ... Az utolsó negyedben újra fellángolt a hazai csapat, 9 —9-re egyenlített, s még majdnem 5 perc volt a hát­ralevő játékidő. Bebics azonban tarthatatlan volt, újabb gólokat lőtt, s hiába vezetett 11—10-re, majd a mérkőzés lefújásakor 12—k­­re a BVSC — odalett a ku­pagyőzelem. A BVSC-t szemernyi szemrehányás sem illeti, a Szőnyi útiak agyonfoltozott, az egész KEK-küzdelemben végig tartalékos együttese kitűnően helytállt, nemzet­­közlileg is számottevő rangú volt a döntőbe jutása. Itt pedig elcsúszott egy banán­héjon ... Sajnos, a bírásko­dás messze elmaradt a re­mélttől, senki nem várt rész­rehajló játékvezetést, de ar­ra sem számítottak a szak­emberek, hogy a vendégek indokolatlan támogatást kap­nak. Az olasz játékvezetőt, Di Stefanót Gyarmati Dezső, a BVSC edzője óvta meg a közönség haragjától. Egyénileg a mezőny leg­jobbja Bebics volt, de nem sokkal maradt el mögötte a fiatal tehetség, Szileczky produkciója sem. Ezzel a ve­télkedéssel véget ért a ma­gyarok számára a nemzet­közi pólósév, a Szuper Ku­pában KEK-győztesként — 1981. után másodszor — a POSK Split szerepelhet. (serényi) Pecz a magyar védelem tengelyében Rédei Ferenc felvétele Pályamódosítást! A BVSC—FTC vízilabda­­kupamérkőzés után össze­ült a fegyelmi bizottság, hogy a verekedő játéko­sokat megbüntesse. Kö­zülük kettőt, Heltai Györ­­gyöt és Wiesner Tamást három-három soron kö­vetkező hazai bajnoki és kupamérkőzéstől tiltotta el. S nemcsak a vízben forgatják ökleiket a játé­kosok, hanem a Jégen is. Az FTC—II. Dózsa bajno­ki mérkőzésen Miletics (FTC) leütötte Búzás Györgyöt, aki agyrázkó­dást szenvedett. A mér­kőzésre jellemző, hogy volt, amikor tizen ültek a bün­te­tőpadon. A 69 per­ces játékidőben a kiállí­tási percek így alakultak: Újpest 40 perc, Ferencvá­ros 38 perc. Történik ez akkor, amikor az ökölví­vósport utánpótlásgon­dokkal küzd. Ringbe, fiúk! (—Így—) Tornacsarnok Tolna megye legnagyobb tor­nacsarnokát adták át szom­baton Bátaszéken. A szombati avatóünnepsé­gen Császár József megyei tanácselnök adta át az új tor­nacsarnokot. Menetrendszerűen indult a Tokaj Expressz. Idén azon­ban rekordot hozott az utas­lista. Huszonhárom ország 292 indulója állt pástra. A selejtezők öt vágányról, azaz a sportcsarnok öt ter­méből indították expresszei­­ket a hiltonbeli döntőig, a végállomásig. A verseny expresszsebes­­séget is fut, hiszen a 292 ví­vónak egyetlen nap alatt kell eldönteni, ki az a 48, aki vasárnap folytathatja és va­sárnap a 48-ból kerül ki majd a győztes, valamint a dobogósok. Párbajtőrvívók, a világ legjobbjai, a világ legjobb öttusázói, szóval, mindenki itt van a Tokaj Expresszen, aki ebben a műfajban vala­mit is számít. A legnagyobb név természetesen az NSZK- beli Elmar Borrmann, a leg­utóbbi Tokaj Expressz győz­tese és az idei világbajnok­ság aranyérmese. A hazai színek képviseletében pedig a Székely, Kolczonay, Papp Jenő trió veszi fel a küzdel­met a világ legjobbjaival. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a világ, hiszen még Új- Zélandból is érkezett két párbajtőröző. Ami a ver­senyt illeti, 26 páston, 64 cso­portban kezdődött és az első fordulóból csoportonként 3-3 vívó jutott tovább, így az el­ső „kanyarban” 100 vívó mondott búcsút a küzdel­meknek. A délutáni órákban a mezőny 96-ra csökkent és este 16 csoportban alakítot­ták ki azt a 48-as mezőnyt, amelyik a sportcsarnokban vasárnap délelőtt még foly­tathatja a küzdelmeket. A legnagyobb esélyesek sike­resen vették az első nap akadályait. Az a néhány meglepetés, ami született — Giger és Pap Jenő kiesése — az szinte természetszerű a párbajtőrvívásban. A rendezést illetően pedig Gian Carlo Brusati, a Nem­zetközi Vívó Szövetség elnö­ke elismerően nyilatkozott, mondván, hogy ilyen me­zőny még világbajnokságon sem áll pástra, s hogy a zök­kenőmentes szervezés, a ki­tűnő zsűrizés mindenképpen biztosítéka lehet a vasárna­pi finálé sikerének. A Hiltonban pedig több lesz mint egy egyszerű pár­bajtőrdöntő. A szervezők ví­vógáláról beszélnek, s ez minden bizonnyal így is lesz, hiszen Antal Imre mű­sorvezetésével először a szí­nészek és az újságírók mé­rik össze pengéjüket. A szí­nészeknél Gór Nagy Mária, Peremartoni Krisztina, Cser­halmi György, Kovács Ist­ván és Szacsvay László lép pástra. Míg az újságírók csapata: Morvay Katalin, Szegváry Katalin, Kő And­rás, Pilhál György és Rad­nóti László. S akinek még ez is kevés, az megnézheti ezt követően azt a párbajtőrdöntőt, ame­lyikben aligha lesz olyan versenyző, aki ne nyert vol­na már olimpiai, világ- vagy Európa-bajnoki aranyérmet. A Hilton-gála után követ­kező vívóbál pedig este 8-kor kezdődik , aminek feltehetően nem lesz kiesője. (Lepies) Elindult a Tokaj Expressz Végállomás a Hiltonban Asztalitenisz Kína—Magyarország 3—2 Göteborgban, a Skandináv Nemzetközi Asztalitenisz Bajnokságon az elődöntőbe jutott magyar férfiváloga­tott folytatta sikeres szerep­lését. Kína legjobbjaival ta­lálkozott az együttes, s csak minimális, 3—2 arányú vere­séget szenvedett. Mindkét magyar győzelmet Klampár Tibor szerezte. A döntőben a kínaiak folytatták diadalút­­jukat, a csehszlovákok nem­csak mérkőzést, de még játsz­mát sem tudtak rabolni tő­lük. — Eredmények: Csapat­verseny elődöntők: Férfiak: Kína—Magyarország 3—2, Csehszlovákia—Franciaor­szág 3—2. Nők: Kína—Csehszlovákia 3—0, Dél-Korea—Japán 3—0. Döntők: Férfiak: Kína— Csehszlovákia 3—0. Nők: Kí­na—Dél-Korea 3—0. Érde­kesség: Klampár az egyéni­ben mindkét kínait legyőzte, s a párosban Kristonnal a 2. játszmában csak 29—27-re szenvedtek vereséget. A csapatverseny befejezé­sét követően elkezdődtek az egyéni mérkőzések. Rövid hírek # A szombati totómérkő­zések eredményei: Stuttgart —Bremen 3—0, Nürnberg— Kaiserslautern 3—4, Frank­furt—Hamburg 0—0. A töb­bi találkozóra vasárnap ke­rül sor. # Guczoghy György szom­baton Nagojában, a hagyo­mányos Csunicsi Kupa nem­zetközi viadal első napján, a kínai, japán és szovjet tor­nászokat felvonultató me­zőnyben 9,75 pontos teljesít­ménnyel megnyerte a lólen­gést, megelőzve — 5 század­dal — a japán Gushikent és a szovjet Artyemjovot. A ta­lajon japán siker született Hirata jóvoltából.­­ Lipcsében az V. nemzet­közi sakktornán a magyar színek képviselője, Lukács Péter az első fordulóban alul­maradt az NDK egyik leg­jobbjával, Knaak nemzetkö­zi nagymesterrel szemben, majd a második játéknapon döntetlent ért el ugyancsak NDK-beli ellenfelével, Grün­­berggel. Hazai László az el­ső fordulóban az NDK-beli Vogt nagymesterrel csa túl­zott, s a parti függőben ma­radt. A második fordulóban az NDK-beli Tischbierekkel döntetlenben egyezett meg. Kiküldött munkatársunk telefonj­el­entése Szalonikiből Magyarország—Görögország 2 —2 (2—1) Szaloniki, 1200 néző, játék­vezető: Ignat (román). Góllövők: Kardos, Törő­­csik, illetve Anasztopulosz (2). MAGYARORSZÁG: Ko­vács — Csuhay, Kőhalmi, Róth, Varga — Hannich, Kar­dos, Csongrádi — Bodonyi, Töröcsik, Dajka. GÖRÖGORSZÁG: Plut­szisz — Alavantasz, Mihosz, Szantopulosz, Karuliasz, Sze­­meriszidisz, Kuisz, Papaioan­­nu, Mitropulosz — Anaszto­pulosz, Dinopulosz. Az időjárás nem kedvezett a magyar—görög mérkőzés játékosainak. Az eső zuho­gott, a pálya talajára pedig az volt a jellemző, hogy a vendéglátók nyugodtan kite­­hették volna a „Mélyvíz, csak úszóknak” feliratú táblát. Így azután nem is csodálható, hogy az EB-selejtező mérkő­zésre — amely már semmit sem döntött el — mindössze 1200 néző váltott jegyet. Az első öt perc a pályával való ismerkedéssel telt el. A játék a két 16-os között bo­nyolódott le, s bosszantóan sok volt a pontatlan átadás. A 8. percben éppen ilyen el­lenfélhez adott labdából — Töröcsik rosszul indított — alakulhatott ki az a görög tá­madás, amelyik gólt hozott. Az akció a jobb szélen fu­tott, s a nehezen forduló ma­gyar védelem már nem tudta megakadályozni, hogy a gö­rög szélső beadását Anaszto­pulosz ne helyezze a magyar hálóba (1—0). A gól után továbbra is a görögök támadtak többet, mégis 5 perc múlva a görög háló rezdülhetett meg. Törö­csik Csongrádit hozta hely­zetbe a 14. percben, a görög védők azonban inkább a sza­bálytalanságot választották és Csongrádit a bal oldali 5-ös vonalnál gólhelyzetben felvágták. A román játékve­zető azonnal büntetőt ítélt, amelyet először Kardos a ka­pu jobb oldala felé lőtt — ezt a görög kapus védte — a ki­pattanó labdát azonban már védhetetlenül helyezte a bal alsó sarokba (1—1). A két gól után ismét a 16- osok közötti mezőnyjáték jellemezte a mérkőzést. A kapuk mintegy negyedóráig veszélybe sem kerültek. Ezután a görögök vették át a játék irányítását, s kétszer is majdnem bevették a ma­gyar kaput. A 21. percben egy bal oldalról szálló beadást ej­tett ki Kovács, a görög csa­tárok szerencsénkre nem vol­tak elég szemfülesek. Majd egy villámgyors jobb oldali támadásról maradtak le a magyar védők, még Kovács kapus is, szerencsénkre a kétségbeesetten visszafutó Kardos a magyar kapu fölé emelte a labdát. Közben a sérült Hannich helyére a 26. percben Hajszán állt be. Bor­zolta az idegeket a koráb­bi gólszerző, Anasztopulosz fe­jese is a 32. percben, de a labda elszállt a kapu felett. A kihagyott görög helyzet után viszont magyar gól szü­letett: középen kombináltak rövid passzokkal a magyar játékosok, s ezúttal Bodonyi játszott ügyesen Töröcsikhez, aki a 16-oson az elé került labdát kapásból továbbította a görög kapu jobb oldalába (2—1). A félidő további ré­szében gólveszély már egyik kapu előtt sem alakult ki. Szünet után a görögök cse­réltek, és hatalmas becsvágy­­gyal vetették magukat a küz­delembe. Így a magyar csa­pat elsősorban védekezett — mégpedig jól —, és futotta néhány formás ellentámadás­ra is. A magyar védők azon­ban ezúttal is nehezen for­dultak a vizes talajon, s a gyorsabb görög csatárok, va­lamint középpályások hama­rabb­­ lendültek támadásba, minthogy védőik visszaér­keztek volna 16-osunkra. Így jó néhányszor létszámfölé­nyes helyzetbe is kerültek, mint például annál a gólnál, amelynél egyenlített Anasz­topulosz, aki a jobbösszekö­tő helyén ugrott ki, és a bal­ra elmozduló Kovács Attila mellett a kapu jobb oldalába helyezte a labdát (2—2). Továbbra is védekezésre kényszerült a magyar együt­tes, a döntő gólért folytatott küzdelem azonban egyre éle­sebbé vált. Varga kapott sár­ga lapot, de ugyanúgy má­soknak is osztogathatott vol­na a román játékvezető. Ér­dekes módon, amikor a leg­erősebb volt a görög nyomás, két alkalommal is gólt sze­rezhetett volna a magyar együttes. A 21. percben Kar­dos és Hajszán ügyetlenke­dett el egy gólhelyzetet, a 25. percben pedig Hajszán lövé­sét védte a görög kapus. Két perccel később Papaioannu fordulásból leadott lövését védte Kovács , a görög já­tékos azonban lesen volt. A 28. perc ismét magyar hely­zetet hozott. Kardos ugorha­tott ki középen, 18 méterről leadott lövése azonban gyen­gének bizonyult. A befejezés előtt negyedórával cseréltek újból a görögök, Papaioannu helyett Koszidisz állt be, és ez lendületet adott a görög együttesnek. Formásabbak, veszélyesebbek lettek táma­dásaik. Ezek Kovács Attila pillanatai voltak, aki a be­ívelt labdákat csakúgy, mint a lövéseket, egyaránt jól há­rította. A magyar együttes a befejezés előtt 6 perccel cse­rélt, Dajka helyét Garaba vette át. A játék képe azon­ban nem változott, az irreá­lis talajon sokkal inkább a küzdelem, mint a játék do­minált, s úgy tűnt, hogy a mérkőzés végére mindkét csapat belenyugodott az igaz­ságos döntetlenbe. A magyar labdarúgó-válo­gatott, amely már elbúcsú­zott korábban az Európa-baj­­noki döntőtől, ezen az utolsó mérkőzésen valamit szépített mérlegén, ez pedig a Szalo­­nikiben elért döntetlen. A já­tékról ugyanis, alig lehet va­lamit mondani, hiszen az ir­reális talajon nem alakulha­tott ki folyamatos támadás­szövés, a védelmek elsősor­ban a biztonságra töreked­tek, a csatároknál pedig nem érvényesülhetett sem a cse­lezőképesség, sem a robbané­­konyság, a kombinációkat pedig egyszerűen nem lehe­tett végrehajtani. Amiből vi­szont jól vizsgázott a magyar együttes, az a küzdő- és a csapatszellem. Az egyéni tel­jesítményeket illetően Róth biztos pont volt a védelem­ben, Kardos még a támadás­szövésből is kivette a részét, Töröcsik pedig jól osztoga­tott, irányított. A görög csa­patból elsősorban Karuliasz, Anasztopulosz tűnt ki, vala­mint a csereként beállt Ko­szidisz játszott jól. A román játékvezető Ignat, jól kézben tartotta a találkozót. Vándor Kálmán Georgieva vezet Szombaton megkezdődött Zalaegerszegen a városi sportcsarnokban a 16. Inter­­víziós Kupa ritmikus sport­­gimnasztikai verseny. A vá­rakozásnak megfelelően mindkét számban az idei VB győztese, a bolgár Diljana Georgieva végzett az élen (labdagyakorlatát 10 ponttal jutalmazták!), s így össze­tettben is biztosan vezet nagy vetélytársa, a szovjet Dalja Kutkastye, valamint a román Doina Staiculescu előtt. Sajnos, a magyar baj­nok Bencsina Ágnes mind­két programja közben na­gyot hibázott. 11 Hátralevő mérkőzés: de­cember 14-én, Görögország —Luxemburg. A 3. csoport állása: 1. Dánia 2. Anglia 3. Magyaro. 4. Görögo. 5. Luxemb. 8 6 1 1 17- 5 13 8 5 2 1 23- 3 12 8314 18-17 7 7223 7-10 6 7 - - 7 5-35 0 IBUSZ-sportutak, minden mennyiségben Kínálat, Moszkvától Los Angelesig Aki siet és rendelkezik a megfelelő útiokmányokkal, még jelentkezhet a decem­ber 15-től esedékes moszkvai IBUSZ­-utazásra. A résztve­vők nem egyszerű városné­zésre mennek: a jégkorom­ gőzök hagyományos idény­nyitó nagy eseményét, az Iz­vesztyija Kupa küzdelmeit tekinthetik meg. Az idei mérkőzéssorozat azért is számít különlegességnek, mert ez lesz a hokisok fő­próbája a jövő februári, szarajevói téli olimpiára. Ap­ropó, téli olimpia ... — Négyféle utazásra vár­juk a téli sportok híveinek jelentkezését — tájékoztatott Gaál Sándor, az IBUSZ sportirodájának vezetője.­­ Az egységes részvételi díj 11 300 forint, egy-egy út 8 napig tart, félpenziós ellá­tással. A jelentkezők válo­gathatnak, hogy milyen ese­mények érdeklik őket. De­cember 20-ig alakulnak ki a csoportok. Persze, nemcsak téli, ha­nem nyári olimpia is lesz jövőre. A legnagyobb honi utazási irodánál megkezdőd­tek az előkészületek a Los Angeles-i utak szervezésére, 15 napos turnusokat tervez­nek, várhatóan 5 sportese­ményre kapnak majd belé­pőt a turisták, akik emellett ellátogatnak még Las Vegas-­­ ba és valószínűleg Hawaii­ba is. — Jövő tavasszal, a ha­gyományoknak megfelelően, lesz IBUSZ-út a bécsi oszt­rák—magyar futballmérkő­zésre, azután egymás után kétszer is a Szovjetunióba utaztatjuk a sportkedvelő turistákat: előbb Moszkvá­ban lesz asztalitenisz EB, azután Leningrádban ifjúsá­gi vívó VB. Érdekesség: utóbbira a vívószövetség már össze is hozott egy cso­portot, elsősorban szakembe­rekből. A népszerű November 7. téri irodánál nemcsak azok fordulnak meg gyakran, akik a határainkon túlra kí­vánnak utazni, hanem az onnan jönni szándékozók is sűrűn jelentkeznek. Rendkí­vüli népszerűségnek örvend a január végi műkorcsolya Európa-bajnokság, az IBUSZ szervezésében főleg Cseh­szlovákiából és az NDK-ból érkeznek csoportok erre a sporteseményre Budapestre, de sokan érdeklődnek — fő­leg a jégtánc és a gála iránt — az Egyesült Államokból, Hollandiából, és Dániába is „közvetítettek” egy komplett bérletet. A lehetőségekhez képest, természetesen, igye­keznek kielégíteni a hazai, a vidéki sportbarátok részéről jelentkező igényeket is. sp.