Népszava, 1984. május (112. évfolyam, 102–126. sz.)

1984-05-20 / 117. szám

NÉPSZAVA 1984. MÁJUS 20., VASÁRNAP Sport A bajnok döntetlenje a kieső ellen Óriási tülekedés a B Honvéd mögött Rendkívül érdekesen alakul a versenyfutás a labda­rúgó NB I még kiadó érmes helyeiért, a már bajnok Bp. Honvéd mögött, így a hátralevő két fordulóra bő­ven maradt izgalom. A Videoton pécsi sikerével két helyet ugrott előre, a nemrég még bajnokaspiráns V. Dózsa visszaesett, a középmezőnyben minimális a változás, és a második kieső kiléte sem dőlt még el: mind a Volán, mind a Nyíregyháza 1-1 pontot szerzett, idegenben. A szerdai magyar-norvég után folytatás: szombaton... csak 7 percig kellett várni, Kajdi tört be a 16-oson be­lülre, és Rubold csak felvág­ni tudta. A megítélt büntetőt Szeibert biztosan értékesítet­te; (0—1). A gól után egy idő­re elmaradtak a várt ferenc­városi rohamok, a hazai já­tékosok sokat hibáztak, így csak a félidő végén fordított a Ferencváros: a 37. percben Takács bombázott 16 m-ről a jobb sarokba (1—1), négy perc múlva Pogány cselezte be magát a 16-oson belülre, és 14 méterről a jobb sarok­ba lőtt (2—1). Szünet után a vendégek, a kezdeti zöld-fehér roha­mok után, egyre jobban be­lelendültek, míg a hazai já­tékosokon a fáradtság jelei mutatkoztak. Levegőben ló­gott az egyenlítés, amely a 77. percben ha kicsit várat­lan körülmények között is, de bekövetkezett. A kifutó Zsiborás és Hatvanger ösz­­szecsapása után a játékveze­tő nagy meglepetésre a 11-es pontra mutatott, amelyet Seres értékesített (2—2). Jók: Haaz, Rab, Pogány, illetve Hegedűs, Forintos, Zsinka. A vendégek örülhettek DVTK—Bp. Honvéd 1—1 (1—0) Diósgyőr, 3000 néző, v.: Lauber. Gólok: Borostyán, illetve Bo­­donyi. DVTK: Veréb — Szlovák, Oláh, Teodoru I., Szemere — Tőzsér, Kiss, Menyhárt — Szlif­­ka (Lippai, 53.­­p.), Dzurják, Bo­rostyán. Bp. HONVÉD: Andrusch — Sallai, Nagy, Varga, Tóth — Si­­kesdi (Kovács, 58. p.), Gyimesi, Gere (Kozma, 58. p.), — Bodo­­nyi, Dajka, Esterházy. Két Honvéd-kapufa, majd egy hasonló DVTK-helyzet után meglepően ügyesen fut­balloztak a hazaiak, s a 30. percben szereztek vezetést: Borostyán vezette fel a lab­dát, Kisstől visszakapta a 16-os vonalon, elhúzta a ki­futó kapus mellett, és 8 m­­ről gurított a hálóba (1—0). A 78. percben egyenlített a bajnokcsapat: tömörülés tá­madt a diósgyőri 16-oson be­lül, az ötösön Nagy visszafe­jelte a labdát, és Bodonyi 14 m-ről a bal alsó sarokba lőtt (1—1). Élvezetes, változatos mér­kőzést láthattak a diósgyőri szurkolók. A hazai gárda mintha kárpótolni akarta volna híveit az eddigi vesz­­szőfutásért, a találkozó jelen­tős részében mezőnyfölény­ben játszott és jóval több helyzetet dolgozott ki, mint a kissé kényelmesen futbal­lozó kispesti együttes. Jók: Borostyán, Veréb, Oláh, Tőzsér, illetve Nagy, Varga. a bajnokság Állása: 1. Bp. Honvéd 2. Videoton 3. Rába ETO 4. I. Dózsa 5. Tatabánya 6. ZTE 7. Vasas 8. Szeged 9. FTC 10. Pécs 11. MTK-VM 12. Csepel 13. Haladás 14. Volán 15. Nyíregyh. 16. Diósgyőr 28 18 28 15 28 13 28 12 28 12 28 11 28 12 28 10 28 9 28 8 28 9 28 8 38 10 28 6 28 7 28 2 6 4 5 8 9 6 10 6 9 7 7 10 5 11 7 11 8 11 10 10 8 11 9 11 5 13 10 12 7 14 9 17 60-23 42 45­ 29-35 60 49 35 47-30 34 37- 33 33 35-33 29 38- 37 29 38-40 27 40-40 26 35- 37 26 36- 42 26 33-40 25 26-38 25 40-53 22 28-47 21 24-51 13 Öngóllal Videoton—PMSC 1-0 (0-0) Pécs, 8000 néző, v.: Győri. Gól: Róth (öngól). VIDEOTON: Disztl P. — Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth G. — Vaszil, Csongrádi, Vadász — Májer, Szabó, Szirják (Novath, 66. p.). PMSC: Kollár — Kónya, To­ma, Róth, Kincses, — Dárdai, Gailai, Lőrincz, Nagy, Réfi (Rendes, 80.), Mészáros. Az első negyedóra Video­­ton-fölényben telt el, a ha­zaiak e játékrészben nem is lőttek kapura. A félidő utol­só tíz percében éledtek csak fel a pécsi csatárok, s ekkor a vendégek védelmének is bővebben akadt munkája. Fordulás után szorongatott a Pécs, folyamatos veszélyes támadásai sok munkát ad­tak a vendégek védelmének. Eleredt az eső, a frissítő mintha a hazaiaknak kedve­zett volna, ők voltak a kez­deményezőbbek, de negyed­óra elteltével enyhült a ha­zaiak nyomása. Kiegyenlítet­té vált a játék. A 84. percben jutott veze­téshez a vendégcsapat, Májer szögletét Szabó akarta elfe­jelni, a labda azonban Róth combjáról pattant a saját ka­pujába (1—0, öngól). A gól után változatos, izgalmas küzdelem folyt a pályán, a hazaiak az egyenlítésért, a vendégek az eredmény tar­tásáért küzdöttek. Két ellentétes, de jó iramú félidő jellemezte a mérkő­zést. Az első félidőben a ven­dégek uralták a mezőnyt, a másodikban a hazaiak vol­tak a támadóbbak, de balsze­rencséjük volt. Jók: Disztl P., Disztl L., Csongrádi, Májer, illetve To­ma, Dárdai, Mészáros. Jogos siker Tatabánya—­Ú. Dózsa 1—0 (1—0) Tatabánya, 5000 néző, v.: Huták. Gól: Kiprich. TATBÁNYA: Dombai — Tep­­szics, Lakatos, Udvardi, Her­mann — P. Nagy, Barabás, Em­mer — Kiprich, Weimper (Fükő, 72. p.), Schmidt (Kökény, 83. p.). V. DÓZSA: Szendrei — Szűcs, Kovács J., Sarlós, Tóth — Amb­rus (Szebegyinszky, 83. p.), Ko­vács B. (Horváth, 74. p.), Koz­ma, Kisznyér — Kiss, Dékány. Eleinte néhány kemény be­­lemenés borzolta a kedélye­ket, de Huták játékvezető megtorolt minden kilengést. A 40. percben gyors támadás végén Weimper nagyszerű keresztlabdával futtatta Kip­­richet, a jobbszélső lefutotta Tóthot, aztán 12 méterről a jobb alsó sarokba helyezett (1-0). Szünet után változatos já­tékkal folytatódott a küzde­lem, Kozma, illetve Weimper előtt adódott gólszerzési le­hetőség, de mindketten hi­báztak. A hajrában előbb Hermann, majd Kiprich nö­velhette volna a hazai előnyt. Küzdelmes, jó iramú mér­kőzést láthattak a szurkolók, a Dózsa valamivel többet tá­madott, gólhelyzetük azon­ban a bányászoknak volt több, és ezért rászolgáltak az értékes két pontra. Jók: Dombai, Lakatos, Kiprich, illetve Szendrei, Sarlós. Gólképtelenség SZEOL AK-MTK-V 0-0 Szeged, 8000 néző, v.: Divinyi. SZEOL AK: Szabó L. — Ba­lázs (Kovács G., 59. p.), Koz­ma, Kutasi, Polyvás — Orosházi (Móricz, 59. p.), Somogyi, Gru­­borovics — Deák, Kun, Ba­logh A. MTK-VM: Brünyi — Katzen­bach, Turner, Balogh G., Ko­vács J. — Varga, Fülöp, Tur­­tóczky — Fodor (Lőrincz, (81. p.), Boda, (Handel, 73. p.), Bog­nár. Az első 45 percben ala­csony színvonalú játék folyt. Az MTK-VM ügyesen szer­vezte meg védekezését, szo­ros emberfogással már a kö­zéppályán csírájában elfoj­totta az erőtlen Tisza-parti akciókat. A második félidő­ben a hazaiak szinte a kapu­jukhoz szegezték ellenfelü­ket, de csatáraik tudománya a 16-osnál elfogyott. Vég­eredményben a foggal-kö­römmel védekező, sokat sza­bálytalankodó vendégek rá­szolgáltak az egyik pontra. Jók: Kozma, Polyvás, illet­ve Brünyi, Turner, Fülöp. Két vendégbüntető FTC-Volán 2-2 (2-1) Üllői út, 15 ezer néző, v.: Né­meth L. Gólok: Takács, Pogány, ill. Szeibert (11-esből), Seres (11-es­­ből). FTC: Zsiborás — Szántó, Haaz, Rab, Jancsika — Deák, Rubold, Takács — Szabadi, Kerekes (Kvaszta, 34. p.), Pogány. VOLÁN: Varga — Hámori, Hegedűs, Forintos, Kajdi — Krómer, Szeibert (Seres, 46. p.), Hatvanger — Zsinka, Nyúl, Vincze. Jubileumi mérkőzés volt: 10 éve, 1974. május 19-én avatták fel az új, modern FTC-sportlétesítményt, amely azóta 177 labdarúgó­mérkőzés színhelye volt. A 178. találkozó első góljára Gyenge színvonal Rába—Csepel 1—1 (0—1) Győr, 13 ezer néző, v: Drigán. Gólok: Tulipán, illetve Haj­szán. RÁBA: Kovács — Csonka, Ju­csik, Szíjártó, Magyar — Kurucz, Mile, Szepesi (Szabó O., 39. p.), Horváth Z. (Vági, 50. p.), Szen­tes, Hajszán. CSEPEL: Komlódi — Kincses B., Szabó K., Kőhalmi, Gálhidi —Kelemen (Paksi, 78. p.), Var­ga, Wéber (Krisztin, 86. p.), — Csucsánszky, Tulipán, Fischli. Nem ijedtek meg a csepe­liek a győri oroszlánbarlang­ban. A szervezett védekezés mellett a vendégek összjá­­tékra törekedtek, és a Rábát gyors ellenakciókkal rendre kizökkentették ritmusából. Egy ilyen kontra és Tulipán szemfülessége eredményezte vezetésüket. Fordulás után a fővárosiak előtt adódott az első — sor­rendben az 5. — nagy gól­szerzési alkalom, kihagyták, de nemkülönben a vendéglá­tók is. Nagy lendülettel ve­tette magát a harcba a baj­nokcsapat, és Hajszán ritkán látható bombagóllal egyenlí­tett. A Rábától ezúttal nem fu­totta a győzelemre, és a küz­dőerényeket felvonultató, a 90 perc java részében cél­szerűen játszó csepeliek érté­kes ponttal távozhattak a bajnok otthonából. Jók: Magyar, Hajszán, il­letve Tulipán, Csucsánszky, Varga. Szegény fecske, szegény nézők... ZTE—Nyíregyháza 0—0 Zalaegerszeg, 5000 néző, v.: Kő­rös. ZTE: Balázs — Varga (Sipos, 23. p.), Pecsics, Kereki, Péter — Török, Galántai, Czigány — Gass, Soós, Farkas (Házi, 46. p.). NYÍREGYHÁZA: Csepecz — Pólyák, Szűcs, Szikszai, Varga J. — Moldván, Bücs, Barta (Vá­gó, 34. p.), Halász — Kiss, Csehi (Szécsi, 81. p.). A mérkőzésre leginkább az jellemző, hogy az első fél­idő unalmas hangulatát Cse­pecz hatalmas kapukirúgása élénkítette fel a 33. percben: a labda egy pálya fölött ke­ringő fecskét telibe talált, a madár kábultan zuhant a gyepszőnyegre. A 45. percben lőtt először kapura a ZTE, Péter távoli bombáját védte Csepelz. Szünet után is küszködött a ZTE, körülményes támadá­sait könnyedén verte vissza a nyíregyházi védelem. Már azt is megtapsolta a közön­ség, ha a hazaiak közül va­laki lövésre vállalkozott, még akkor is, ha a labda messze elkerülte a kaput. Jók: Pecsics, Sipos, illetve Szikszai, Bücs, Csehi. Pompás vendégek Vasas—Haladás 2—1 (0—0) Szombathely, 8 ezer néző, v.: Ádám. Gólok: Kiss, Izsó, ill. Do­hány. VASAS: Kakas — Pecha, Hí­res, Komjáti, Csorba — Balogh, dr. Birinyi, Csík (Kuti a szü­netben) — Kiss, Birkás (Rácz, 85. p.), Izsó. HALADÁS: Hegedűs — Hor­váth, Vörös, Pásztor, Preszeller — Topor (Szarka, 58. p.), Nagy, Fitos, Görög — Dohány, Hauzer. Változatos játékkal indult a mérkőzés, mindkét oldalon adódtak helyzetek (főleg Kiss László előtt), de gól nem esett az első 45 percben. Szünet után a Vasas vette át a játék irányítását, egy­más után vezette a gyors tá­madásokat. Az 50. percben Komjáti szabadrúgásból gu­rított Kiss elé, aki 20 m-ről nagy erővel a kapu közepébe lőtt (1—0). Három perccel később Kiss a bal oldalon tűnt fel, nagyszerű labdával ugratta ki középen Izsót, aki 14 m-ről a bal alsó sarokba lőtt (1—0). A 90. percben Fitos szólója után Dobány elé került a labda, aki 5 m-ről a vetődő Kakas mellett a há­lóba továbbította a labdát (2—1)._ A fővárosi csapat ezen a találkozón nagyszerűen ját­szott. Jók: Kakas, Híres, Kom­játi, Kiss, illetve Hegedűs. Nyilasi és Szak­álai a keretben Mezey György, szövetségi ka­pitány összeállította a labda­rúgó válogatott keretet, amely szerdán Székesfehér­várott Norvégia ellen ját­szik barátságos mérkőzést. Érdekesség: Nyilasi és Szo­­kolai, az Austria Wien, illet­ve a Sturm Graz együttesé­ben szereplő két labdarúgó is kerettag lett. A névsor: Disztl P. és Andrusch (kapu­sok), Sallai, Csuhay, Disztl L., Nagy, Varga, Péter, Kisz­nyér, Csongrádi, Gyimesi, Hannich, Hajszán, Dajka, Bodonyi, Mészáros, Garaba, Esterházy, Nyilasi, Szokolai (mezőnyjátékosok). • Totóeredmények: az 1— 4. sorszámú mérkőzésekre 2, 2, 2, 2 a helyes tipp, a töb­bi találkozót ma játsszák. 9 A moszkvai nemzetközi sportlövőverseny harmadik napján magyar siker szüle­tett a futóvadlövésben: Sol­ti Attila a második helyezett szovjet Ivancsihinnel azonos eredménnyel (593 kör) győ­zött. • A Szilágyi utcai pályán rendezett atlétikai versenyen Gibicsár 225 centiméterrel nyerte a férfi magasugrást. Rövid hírek . Az osztrák labdarúgó­bajnokság 27. fordulójában: Linz—Austria Wien 3—2. Az Austria Wien a 12. helyen álló Linztől elszenvedett ve­reségével elkerült a táblázat éléről, helyét a Rapid foglal­ta el. Az állás: 1. Rapid Wien 42 pont, 2. Austria Wien 41, 3. LASK 37. • A Dijonban ma sorra kerülő Forma 1-es Grand Prix pénteki első hivatalos edzésén a hazai pályán Re­­nault-val versenyző Patrick Tambay bizonyult a leg­gyorsabbnak. Mint ismere­tes, az eseményt a magyar tévé is közvetíti.­­ A római olasz nyílt nemzetközi teniszbajnokság negyeddöntőjében: Krick­stein (amerikai)—Cancellotti (olasz) 6—4, 6—0. Az új olasz sztár, Wilander és Lewis le­győzője tehát kiesett. Fej-fej mellett az Üllői úton, a házigazda FTC és a vendég Volán Rédei Ferenc felvitelei Bartos Csilla remekelt Bartos Csilla, a magyar női teniszranglista 2. helyezettje szombaton nemzetközi ver­senyt nyert a Portsmouth melletti Lee-on-Solent-ben. A döntő eredménye: Bartos —Niega Diaz (brazil) 6—4, 4—6, 6—3. A győztes Aczél Endrének, az MTI londoni tudósítójá­nak elmondta, hogy az első játszmát 1—3-ról nyerte, majd a másodikban 2—5 és 4—5 után egyenlítési alkal­mat puskázott el, előnye volt az 5—5-höz. Mindennél job­ban alakult azonban a dön­tő szett, ahol 1—1 után a magyar versenyző 5—1-re el­húzott, majd két vesztett gém után 5—3-nál a harma­dik mérkőzéslabdáját sike­rült megnyernie. A sikert sikerrel tetézen­dő, Bartos a svájci Weberrel az oldalán a női páros dön­tőjébe is bejutott itt azonban váratlan esemény szólt köz­be: partnerének sürgős csa­ládi okok miatt szombaton reggel haza kellett utaznia, így az ellenfél, az amerikai Kinney, Robin pár játék nél­kül nyert. Bartos Csilla Angliából Párizsba utazik, ahol selejte­zőket játszik a francia nem­zetközi teniszbajnokságon a táblára kerülésért. Slágerdöntő: Alvncs—Lévai Bácskai váratlan veresége Másfélezer néző előtt nagy­szerű hangulatban folytak az ökölvívó-bajnokság elődön­tői a Sportcsarnokban. Szin­te valamennyi mérkőzés vég­eredményében megoszlott a pontozók véleménye, alig akadt egyhangú döntés. A nap bombameglepetése a 63,5 kg-os kategóriában született: a tatabányai Márton hatal­mas csatában, heves ütésvál­tások után pontosabb talála­tokkal legyőzte a Világ Ku­pa második helyezett Bács­kait (Bp. Honvéd). Az EB- bronzérmes kecskeméti Gön­czi tekintélyét kém tisztelte a komlói Kalányos. Alaposan megszorongatta, töbször is megsorozta, de végül 4—1 arányban Gönczi felülkere­kedett. A nehézsúlyú elődöntők­ben Alvics és Lévai egyaránt győzött, így ma egymás ellen mérkőznek, összecsapásuk kivételes bokszcsemegét ígér. A döntők 10 órakor kezdőd­nek. A finálék párosítása, 48 kg-tól felfelé: Holota (Épí­tők)—Isaszegi (Borsodi Bá­nyász), Váradi (Nyíregyháza) —Hassza (Bp. Honvéd), Bo­tos (Salgótarján)—Kalló (Ta­tabánya), Gönczi (Kecske­mét)—Nagy S. (Bp. Honvéd), Bujdosó (SZIM Vasas)—Sán­dor (Szegedi Dózsa), Márton (Tatabánya)—Magyar (Paks), Molnár (Oroszlány)—Tánczos (II. Dózsa), Hranek (Bp. Honvéd)—Némedi (Sopron), Füzesy (Bp. Honvéd)—Vi­­rágh (Építők), Radó Győr( Dózsa)—Pém (Vasas), Alvics (Bp. Honvéd)—Lévai (II. Dó­zsa), Somodi (Tatabánya)— Kónya (Bp. Honvéd), W. T. Mundial 1990: Olaszország A FIFA végrehajtó bizottsá­ga tegnapi ülésén úgy dön­tött, hogy Olaszországnak adja az 1990-es labdarúgó­világbajnokság rendezési jo­gát. Amint Joao Havelange, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnöke bejelentet­te, a szavazáson a végrehaj­tó bizottság 20 tagja közül 16 vett részt, a voksok meg­oszlását azonban nem hoz­ták nyilvánosságra. Olaszor­szág egyetlen riválisa a Szovjetunió volt. A FIFA végrehajtó bizott­sága megerősítette, hogy az 1986-os mexikói VB-t május 31—június 29. között bonyo­lítják le. A mérkőzések kez­deti időpontjait 11 és 15 óra között állapították meg, ami Közép-Európában 19, illetve 23 órának felel meg. A FIFA-jubileum kereté­ben már pénteken este pá­lyára lépett a régi idők leg­­jobbjaiból összeállított vi­lágválogatott, az ellenfél a zürichi öregfiúk csapata volt. A találkozó 3—3-as dön­tetlennel­ ért véget. A világ­­válogatottban pályára lépett az 1967-es aranylabdás Al­bert Flórián is, mellette a következők játszottak: Zoff — Rexach, Facchetti, Nord­­quist, Beckenbauer, Maso­­pust, Van Himst, Mazzola, Overath, Chinaglia, Eusebio, Jairzinho. Halász Zoltán bravúrja A kerékpáros Békeversenyen tegnap a mezőny a 9. sza­kaszt tette meg. A 175 km-es táv rajtja Jelenie Gorában volt, a cél pedig Wroclaw­­ban. A verseny hosszú idő után szép magyar sikert ho­zott, mert Halász Zoltán a 21 éves francia Eric Louvel mögött a­­2. helyet szerezte meg. 11