Népszava, 1984. május (112. évfolyam, 102–126. sz.)

1984-05-06 / 105. szám

NÉPSZAVA 1984. MÁJUS 6., VASÁRNAP 11 Sport Nyíregyházi bravúr Csepelen Kellemes időben kevés gól A háromnapos labdarúgó-forduló derekán, szombaton öt mérkőzésre került sor. Meglepetés egyedül a nyíregyháziak győzelme Csepelen. Ugyanakkor a kellemes labdarúgóidő­ben viszonylag kevés gólnak tapsolhatott a közönség. A Fe­rencváros nehezen, de győzött, a Rába ETO pedig a nap leg­szebb, legizgalmasabb mérkőzésén — ki nem mondottan is rangadószínvonalon — győzte le az újpestieket, akik pedig 1—0 arányban vezettek. A forduló hátralevő mérkőzéseire ma délelőtt (Fehérvárott, Videoton—Bp. Honvéd) és dél­után (Tatabányán, Tatabánya—DVTK) kerül sor. Meglepetésre a vendégek ragadták magukhoz a kezde­ményezést és a 6. percben majdnem a vezetést is meg­szerezték. Tíz perc elteltével átvette az irányítást a hazai gárda. A 36. percben a leg­jobb formában játszó szegedi csatár, Balogh jóvoltából ve­zetést szerzett a SZEOL (1— 0). A második félidőt Volán­támadások vezették be, de a szegedi kapura ezek a pró­bálkozások nem sok veszélyt jelentettek. A 61. percben újra a vendégek kapujába került a labda. Polyvás saját térfelének közepéről fejessel indította Kunt, aki a középen egyedül futó Somogyinak passzolta a labdát és a kö­zéppályás egy csel után a jobb sarokba lőtt (2—0). Egy perc múlva újra megrezdült Varga hálója: Gruborovics a bal szélről ívelte be a labdát, és az őrizetlenül hagyott Kun a kapuba fejelt (3—0). A gól után már feladta a vendégcsapat. Jók: Szabó G., Polyvás, Orosházi, Balogh (a mezőny legjobbja), illetve Kékesi, Kajdy. Nehéz győzelem Ferencváros—­PMSC 1—0 (0—0) Üllői út, 18 ezer néző, vezet­te : Lauber. Góllövő: Kerekes. Ferencváros: Zsiborás — Szántó, Haaz, Rab, Jancsika — Deák, Koch (Rubold, 77. p.), Pogány, — Szabadi, Kerekes, Répási (Kvaszta, 84. p.). Pécs: Bodnár — Kónya, To­ma, Schulteisz, Brezniczky (Ré­ti, 63. p.) — Czérna (Rendes, 73. p.), Róth, Dárdai, Lőrincz — Nagy, Mészáros. A mérkőzés úgy kezdődött, hogy biztos hazai győzelem születik ezen a fülledt, me­leg szombat estén. A pécsiek azonban szemmel láthatóan nem egy pontra, hanem győ­zelemre játszottak, s így ha­marosan teljesen kiegyensú­lyozottá vált a játék. A szín­vonal nem volt magas, sok rossz átadást láthattunk, s a szórványos lövések a kapuk­ra ritkán voltak veszélyesek. Már olyan hangokat is le­hetett hallani, hogy pontosz­tozkodásra kerül sor, de szü­net után, az 56. percben megváltozott a játék képe: Deák tört be a pécsi 16-osra, de mielőtt átléphette volna a vonalat, Róth felvágta, és a megítélt szabadrúgást Ke­rekes a jobb felső sarokba helyezte (1—0). A folytatás érdekesen alakult, mert ahe­lyett, hogy a pécsiek nyílt támadójátékba kezdtek vol­na, a Fradi kerekedett felül, és végre lendületes, élveze­tes lett a játék. Az utolsó percekben is a hazai csapat támadott, és a játékvezető hármas sípszaváig még jó néhány izgalmas pillanat adódott a pályán. Az ered­mény azonban nem változott. A Ferencváros megérde­melt győzelmet aratott. Jók: Zsiborás, Haaz, Deák, Kerekes, illetve Bodnár, Dárdai. Kihagyott büntetők mérkőzése Rába ETO–V: Dózsa 2—1 (0—1) Győr, 22 ezer néző, v.: Jaczi­­na.Góllövők: Szepesi, Szentes, il­letve Ambrus. Rába ETO: Kovács — Csonka, Judik, Mile (Szíjártó, 70. p.), Magyar — Hannich, Kurucz (Szepesi, a szünetben), Burcsa — Szabó, Szentes, Hajszán. V. Dózsa: Szendrei — Szűcs, Kozma, Kovács J., Tóth L., — Kisznyér (Ambrus, 40 p.), Kar­dos, Kovács B., Steidl — Kiss, Fekete. A kezdést követően nyom­ban meleg pillanatokat élt át az újpesti védelem. Később a fővárosiak a vállalkozó ked­vű Kiss és Fekete révén hoz­ták zavarba jó néhányszor a zöld-fehérek védelmét. Az újpestieknek a megsérült Kisznyér helyére csereként beállt Ambrus szerzett veze­tést (0—1). A második játékrész ele­jén Szendrei kapus időhúzá­sért sárga lapos figyelmezte­tést kapott. A győriek, mi­után Szepesi egyenlített (1— 1), egyre nagyobb iramot diktáltak. Adódott két nem mindennapi mozzanat is. Előbb Kardost Magyar buk­tatta a 16-oson belül, de a sértett válogatott játékos büntetőjét, amit meglehető­sen rossz irányzékkal kül­dött kapura, Kovács kite­­nyerelte. Hamarosan a Szen­tes felvágásáért megítélt 11- eshez Hannich állíthatta le a labdát, ő sem járt sikerrel, mert a jobb alsó sarokba küldött lövését Szendrei is kivédte. Óriási csata kezdő­dött, és ebből a győriek ke­rültek ki­ győztesen. A szem­füles Szentes jó érzékkel át­emelt egy labdát az újpesti portás fölött és ezzel eldön­tötte a két bajnoki pont sor­sát (2—1). Jók: Kovács, Szentes, illet­ve Kardos, Ambrus. Kemény csata Haladás VSE—Zalaegerszeg 2—1 (2—1) Szombathely, 8000 néző, v.: Sza­bó B. Góllövők: Dobány, Szabó, 111. Gass. Haladás: Hegedűs — Horváth, Vörös, Pásztor, Preszeller — Marton (Papp, 92. p.), Nagy, Fitos, Görög — Szabó (Dem­ján, 68. p.), Dobány. ZTE: Balázs — Varga, Pe­rsics, Kereki, Péter — Török (Sípos, 74. p.), Czigány, Galán­­tai — Gass, Soós, Farkas (Ko­vács L., 50. p.). ZTE-támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, a 10. perc­ben mégis a Haladásnak si­került megszereznie a veze­tést. A felfutó Dobány 16 mé­terről a meglepett Balázs mellett a kapu bal oldalába lőtt (1—0). A 22. percben egyenlített a vendégegyüttes, Gass öt méterről a kapu kö­zepébe csúsztatta a szöglet­ből ívelt labdát (1—1). A 30. percben Szabó talált a há­lóba, de a játékvezető les cí­mén nem adta meg a gólt. A 41. percben született meg a mérkőzést eldöntő gól. Pász­tor középre adott, és a jó ütemben érkező Szabó nyolc méterről a kapu közepébe lőtt (2—1). Szünet után jobbára a ZTE irányította a játékot, de igazi gólhelyzetet nem tudott te­remteni. Jók: Hegedűs, Vörös, Pász­tor, Marton, ill. Kereki, Gass, Soós. Magabiztos hazai győzelem SZEOL AK-Volán SC 3-0 (1-0) Szeged, 7000 néző, v.: Nagy L. Góllövők: Kovács G., Somo­gyi, Kun. SZEOL AK: Szabó L. — Sza­bó Gy., Kozma, Kutasi, Poly­­vás — Orosházi, Somogyi, Gru­­borovics — Kovács G. (Seges­vári, 71. p.), (Vojnics, 79. p.), Kun, Balogh. Volán: Varga — Szabó S., He­gedűs, Hatvanger, Kékesi — Szeibert (Seres, 63. p.), Krómer, Zombori (Szabó A., a szünet­ben) — Zsinka, Kajdy, Vincze. Meglepetés Nyíregyháza—■ Csepel 3—0 (1—10­) Csepel, 2000 néző, v.: Huták. Góllövők: Csehi (2), Moldván. Nyíregyháza: Csepecz — Csé­­ke, Gáspár, Szikszay, Varga J. — Moldván, Bücs, Czeczeli, Ha­lász — Fecsku, Csehi. Csepel: Gendúr — Kincses B., Kőhalmi, Wéber, Gálhidi — Varga, Kelemen, Lazsányi, Kin­cses S. — Tulipán, Krisztin. A találkozó első 25 percé­ben egyik csapat sem hozta lázba a nézőket. Ekkor még csak véletlenül sem került veszélybe egyik kapu sem, ami hűen kifejezi a játék színvonalát. A 28. percben Csehi fejesgólja is, mintha véletlenül esett volna. A szünetben mindkét együttes cserélt. Fecsku he­lyett Vágó, míg Gálhidi he­lyett Fischli játszott tovább. Az 53. percben Varga már harmadszor szabálytalanko­dott Vágóval, sárga lapot kapott. A 64. percben Lazsá­nyi helyett Paksi állt be. Még ugyanebben a percben Kincses S. a 16-oson belül kézzel ütötte el a labdát Moldván elől, de a játékveze­tő továbbot intett. Két perc­cel később Csehi kapott sár­ga lapot labdaelrúgásért. Cseréltek a vendégek is, Czeczelit Pólyák váltotta fel. A 75. percben eldőlt a talál­kozó sorsa: Csehi iramodott meg, a csepeli védők szabály­talanul sem tudták szerelni a nyíregyházi csatárt, aki 14 méterről éles lövést küldött a jobb sarokba. (2—0). A 80. percben Varga került a kiál­lítás sorsára, miután újra fel­vágta „régi ellenfelét”, Vá­gót. A befejezés előtt 4 perc­cel tovább növelte előnyét a vendégcsapat. Moldván 20 méteres szabadrúgása került a kapuba. (3—0). Jók: Csehi, Vágó, ill. Kin­cses B., Kőhalmi. Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 2. I. Dózsa 3. Rába ETO 4. Videoton 5. Tatabánya 6. Szeged 7. ZTE 8. Vasas 9. Csepel 10. Pécs 11. MTK-VM 12. Haladás 13. FTC 14. Volán 15. Nyíregyha 16. Diósgyőr 24 16 5 25 11 10 25 12 7 24 11 5 24 10 7 25 10 6 25 10 5 25 10 5 25 8 8 25 7 10 25 9 6 25 10 4 25 8 7 25 5 8 25 6 5 24 2 8 3 53-18 37 4 42-25 32 6 58-48 31 8 35-23 27 7 33-31 27 9 36-36 26 10 33-32 25 10 32-31 25 9 30-33 24 8 29-32 24 10 36-40 24 11 25-35 24 10 36-37 23 12 34-49 18 14 26-46 17 14 17-39 12 Mindenkit várunk Népsza­va-futás és ■majális a Népligetben Népszava-futás, Népszava­­majális. A Népligetben ma a másodszor megrendezésre kerülő Népszava-futáson a legkülönbözőbb korosztályok találhatják meg kedvenc programjaikat. A futás a családok verse­nyével kezdődik, 10 órakor, és a cél, valamint a rajt az Építők Sporttelep bejáratá­nál lesz. A nők futásának­ rajtja 10.30-kor, a férfiaké 11 órakor lesz. Minden versenyszámban az első 100—100 nevező Népsza­va feliratú trikót kap, a győz­tesek és a helyezettek pedig értékes díjakban részesülnek. A Skála Budapest Áruház három fődíjat jelölt meg a családi futás helyezettjeinek, győztesének, a női futás győz­tese a Képzőművészeti Kiadó Vállalat serlegét nyeri, a fér­fiak győztese pedig a MUOSZ serlegét. Az Állami Biztosító a legnagyobb létszámmal in­duló és legeredményesebb családot jutalmazza. A díja­kat Sólyom Ferenc, a SZOT titkára, dr. Eperjesy László, a SZOT sportosztályának ve­zetője, és dr. Fodor László, a Népszava főszerkesztője adják át. A nevezők egyéb­ként rajtszámaikkal tombo­lán is részt vesznek, amely­nek sorsolása 11.45 perckor lesz. Azután következhet a ma­jális. Az Orange bábegyüttes félórás műsort ad. A BEAC rögbi szakosztálya sportág­ismertető bemutatót tart két­szer 10 perces műsorban. Ezt karatebemutató követi, majd az Artistaképző Intézet zsonglőrparádéja. Minden bizonnyal óriási érdeklődést vált majd ki Markos György és Nádas György vidám humorparádé­ja. S a nevetés mellett kipró­bálhatja mindenki, milyen ügyes a volán mögött. Autós ügyességi vetélkedőre kerül sor 13 órától a népligeti autós iskola területén az FKBT közreműködésével és rende­zésében. Délután dzsiu dzsicu bemutató, majd barátságos labdarúgó-mérkőzés lesz az Építők pályán, a színpadon pedig a Munkaruházati Ke­reskedelmi Vállalat divatbe­mutatója szórakoztatja a ma­jális közönségét. Vándor Kál­mán vidám csevegése a sportról következik, majd vé­gül sportakrobatikai és gúla­bemutató várja a kora esté­be hajló programot. Mindenkit várunk! — így — Tóth József is kitett magáért A jó példa ragadós: Fogarasi pénteki ezüstérme alaposan „feldobta” a klubtárs, szin­tén az V. Dózsában sportoló Tóth Józsefet (71 kg) Liege­­ben! A cselgjáncsozók 33. Európa-bajnokságán a 21 éves újonc nálánál jóval na­gyobb egyéniségeket búcsúz­tatva bronzmérkőzés jogához jutott szo­mba­ton. Előbb a VB-harmadik jugoszláv Vu­­jovicsot űzte nagy elánnal, majd a fiatal nyugatnémet Stranz ellen 34 másodperccel találkozójuk vége előtt dol­gozta le szakadéknyi hátrá­nyét. Már csak egy győzelem hiányzott a döntős helyhez. Ezen a csatán azonban a francia VB-ezüstérmes Dyot nem hagyott gondolkodásnyi időt sem, pehelyiként felkap­ta a magyar júdóst, 22 mp alatt ippont ért el. Maradt a vigaszág, ahol már biztos 5. helyezettként, pontszerzőként csatázott egy spanyollal, a bronzéremért. A másik Tóth, a 65 kg-os Béla, három mér­kőzése közül csak egyet nyert, így kiesett. Nagy szen­zációt okozott a Coronmeuse­­csarnokban, hogy egy pely­hes állú román fiatal, Ser­­ban, leiskolázta a szovjet olimpiai bajnok Szoloduhint. A franciák jó kedve a pla­font verdeste, mert Dyot mellett a 65 kg-os újonc Alexandre is finalista lett. A „kupahős ” Siófok a listavezető Eger vendége A labdarúgó NB II-ből még tíz forduló van hátra, s a leg­jobbak közé jutásra esélyes három csapatnak — Eger, Békéscsaba, Debreceni MVSC — még 5 hazai és ugyan­ennyi idegenbeli mérkőzése következik. Vasárnap közü­lük az Eger és a Debreceni MVSC élvezi a hazai pálya előnyét. A legutóbbi fordulóban az Eger kikapott Nagykanizsán és előnye 3 pontra csökkent a Békéscsaba és a Debreceni MVSC előtt. Az egriek ko­rábban egészen biztosnak vélt feljutása így korántsem ígérkezik simának, különö­sen annak figyelembe vételé­vel, hogy még a DMVSC-hez is utazniuk kell, s mellette még egy sor, az élmezőnybe tartozó gárda (Bakony Ve­gyész, Hódgép Metripond, Keszthely és Szolnok) az el­lenfelük idegenben. A tavaszi idény két legna­gyobb érdeklődéssel várt rangadója május 13-án (Bé­késcsaba—Debreceni MVSC) és június 3-án (Debreceni MVSC—Eger) következik. A soron következő forduló­ban sem lesz könnyű dolga a listavezető Egernek, hiszen a „kupahős” Siófok ellen lép­nek pályára Egerben. Az NB II vasárnapi mér­kőzései : Debreceni MVSC—Szabó L. SE, Hódgép-Metripond— Bakony Vegyész, Eger—Sió­fok, Ganz-MÁVAG—Nagy­kanizsa, Szolnok—Debreceni Kinizsi, Ózd—Kazincbarcika, Keszthely—Baja, Szekszárd —22. sz. Volán, Salgótarján— Kecskemét, Sopron—Békés­csaba. 73 éves A Vörös Csillag Érdemrend­del kitüntetett Magyar Hon­védelmi Szövetség Vas me­gyei vezetősége 75 éves a ma­gyar modellezés címmel ren­dezett nagyszabású kiállítást szombaton Szombathelyen, a megyei művelődési és ifjú­sági központban. A kiállítást, amely bemutatja a magyar modellezés történetét, fejlő­dését, s benne a Vas megyei­ modellezők — akik már szá­mos Európa- és világbajnok­ságon szerepeltek nagy siker­rel — tevékenységét, Molnár István, a Vas megyei pártbi­zottság titkára nyitotta meg. • A totó 18. heti 13+1 ta­lálaté® szelvénye: 1, 1, 1, 2, 2, 1, x, x, x, 1, 1, 2, 2. Pótmér­kőzések: 2, x, 2. • Karlsruhéban, az NSZK nagy nemzetközi ökölvívó­bajnokságán jól megy a ma­gyaroknak. A péntek esti elő­döntőben Botos és Váradi után a középsúlyban Füzesy Zoltán is kiharcolta a döntő­be jutást, az olasz Mauro Galvano ellen kemény mér­kőzésen 4–1-es pontozással győzött. • Tbilisziben a nemzetkö­zi női sakkverseny 12. fordu­lójában Ivánka Mária a szovjet Gurielivel döntetlent játszott. Ugyancsak fél pon­tot szerzett a szovjet Josze­­liani a honfitársa, Lityinsz­­kaja elleni partiban, s ezzel Ivánka és Joszeliani 7,5—7,5 ponttal az élen állnak.­­ A norvégiai Bergenben rendezett nemzetközi verse­nyen a 20 km-es gyaloglás­ban a mexikói Ernesto Can­to, az 1983-as helsinki világ­­bajnokság győztese 1:18:39.9 órás idővel új világcsúcsot ért el. A Dél-budai ÁFÉSZ igazgatósága pályázatot hirdet a főkönyvelői munkakör betöltésére Pályázati feltételek: közgazdasági egyetemi végzettség, a pályázatban ismertessék az eddigi munkaköreik ötéves tervezési, elemzési, pénzügyi munkában szerzett m®9ne,ezes®j, a főbb feladatokat,­­ valamint mellékeljenek részletes önéletrajzot is. vezetői gyakorlat. Fogyasztási szövetkezetnél szerzett gyakorlattal rendelkezők pályázatát az elbírálásnál előnyben részesítjük. A pályázatot a megjelenést követő két héten belül kérjük eljuttatni a Dél-budai ÁFÉSZ személyzeti vezetőjének. Cím: 1221. Bp. XXII. ker., Péter Pál u. 61. A pályázatok elbírálása után, a döntésről az érdekelteket értesítjük.