Népszava, 1986. június (114. évfolyam, 128–152. sz.)

1986-06-07 / 133. szám

Sport Kiküldött munkatársunk telefonjelentése Most jön a századik... Szinte napra pontosan, 53 esztendeje, hogy először találkozott egymással Splitben a magyar és a jugoszláv vízilabda-válo­gatott. Az 1933-as kettős randevú összesített ered­ménye: 25-1 Magyaror­szág javára! Azóta sok víz folyt le az uszodákban, most, ma és holnap a Belgrádtól mintegy 200 km-re délre lévő Kruseva­­con következik a 99. és a 100. rivalizálás a két pó­lós nagyhatalom pólós reprezentánsai között... Dr. Konrád, Sándor a csa­patvezető, Gyarmati Dezső a szövetségi kapitány, Marko­­vits Kálmán a szaktanács­­adó és Königh György az edző ... Talán nem sértőd­nek meg a maiak, ha azt mondom: emlékezve a felso­roltak fénykorára, szíves­örömest elfogadnánk bár­melyiküket a mostani, ala­kuló együttesbe. Gyarmati Dezső 15 játékost vitt magá­val a többrészes jugoszlá­viai túrára, hiszen a két pá­rosmérkőzést a vendéglátók jóvoltából néhány napos kö­zös edzőtáborozás követi, majd a vajdasági Becsej ad otthont nagy nemzetközi tor­nának, amelyen a hírek sze­rint a magyarokon és a ju­­goszlávokon kívül a szovjet, az olasz, a spanyol és a ku­bai válogatott száll vízbe, jövő péntektől. Ami a jelenlegi keret név­sorát illeti, akad bőven ér­dekesség. Csak jellemezve a rendkívüli mértékű őrség­váltást, ami ebben a hagyo­mányosan sikeres sportág­ban zajlik: a tavalyi EB-n leszerepelt gárdából mind­össze négyen vannak itt Krusevacon: Kuna, Ambrus (kapusok), Keszthelyi és Schmiedt. Jött volna még Kis István, az újdonsült baj­nok II. Dózsa ásza, az OB I. gólkirálya is, de beteg lett, s otthon maradt. S ha már a neveknél tartunk, íme a Gyarmati-legénység többi taja: Mátéfalvi (kapus), Szi­­leczky, Tóth L, Tóth S., Pető­­vári, Gáspár, Dóczi, Gyöngyö­si, Eppel, Keszthelyi, Sprock és Mohi. Mátéfalvi, Sprock és Mohi abszolút újonc, de a többiek is szinte kivétel nél­kül innen vannak a 25-ön .. . Gyarmati állítja: a jugo­szláviai, várhatóan 7 mérkő­zés, és a július végi, két hol­landiai találkozó után nagy­jából kialakul majd csapatá­nak gerince az augusztusi, madridi vb-re. És ez most a legfontosabb, ha lehet, az eredménynél is lényegesebb szempont! Ami mai és holnapi ellen­felünket, a házigazdákat il­leti: május eleje óta közö­sen készülnek a jugoszlávok, ifjú kapitányuk, Ratko Ru­dics, vb-előkészületként nem kevesebb, mint 42 meccset iktatott a nyári programba. Rudics lényegesen kedve­zőbb helyzetben van Gyar­matinál, bár akadnak neki is gondjai: az 1984-es Los Angeles-i olimpián aranyér­mes együttesből tízen tagjai most is az ellenünk készülő keretnek (a sztárok közül Bebics, Roje, Bukics és Lu­­kics is), hiányzik viszont a katonai szolgálatot teljesítő Sukno, Gyuho, s a gólerős, 2 méteres center, Paszkva­­lin is sokat betegeskedett. S ha már számokkal kezd­tem, hadd fejezzem is be statisztikával, elvégre ilyen 100-as jubileum nem minden héten adódik: az eddigi 98 magyar—jugoszláv közül 56-ot nyertünk meg, 24 a döntetlen és 18 a vereségek száma, 532—420 a gólkülönb­ség a javunkra. Idén már egyszer legyőztük déli szom­szédainkat (Tbilisziben 10—7- re), ha most tippelni kelle­ne, csak egyben lennék szin­te biztos: várható ,egy má­sik jubileum is ... A 25 dön­tetlenre gondolok... Serényi Péter Stefanek az idei Pénteken a Nemzeti Sport­­csarnokban megkezdődött a vívók országos egyéni baj­noksága. Az első napon a női tőrözők léptek pástra. A délelőtti selejtezőkben 61-en indultak. Stefanek Gertrúd tartva jó formáját, a döntőben is ma­gabiztosan versenyzett, szin­te megszorítani sem tudták magyar bajnok ellenfelei, így teljesen meg­érdemelten szerezte meg a bajnoki címet. Az 1986. évi női tőr orszá­gos bajnok: Stefanek Gert­rúd (II. Dózsa), 2. Hrabina Ágnes (II. Dózsa), 3. Tuschák Katalin (MTK-VM). Ma a kardozók küzdelmé­vel folytatódik az országos bajnokság. Juniális és Népszava-futóverseny Kecskeméten Az építők napja alkalmából a Népszava Lap- és Könyv­kiadó a DVTÉP Vállalat sportbizottságával együtt má­sodik alkalommal rendezi meg Bács-Kiskun megyei fu­tóversenyét. A kecskeméti Csalánosi Parkerdőn június 7-én, szombaton reggel 8 órakor kezdődő versenyen bárki részt vehet. Családi, női és férfi terepfutásra kerül sor. A nők és férfiak verse­nyében legjobb eredményt elérőket a SZOT testnevelési és sportosztálya nevezi az ok­tóberben sorra kerülő szó­fiai nagy futóversenyre. Az első három helyezettek pedig a Népszava díjait kapják. Azok az iskolák és munka­helyek, akik a legnagyobb létszámmal vesznek részt a futóversenyen, a Népszava vándorserlegét nyerik el. A futóversennyel egy időben zajlik az építők napjának kulturális programja, ame­lyen sárkányrepülők, ejtőer­nyősök tartanak bemutatót, színpadra lép több népitánc­együttes, ezen kívül lesz ku­tyabemutató. A műsort fő­városi művészek fellépése színesíti. Finis a labdarúgó NB II-ben Vajon ki nevet a labdarúgó NB II. utolsó két fordulója után, a legvégén? — ez a kérdés vár válaszra. A hét­végi 37. forduló újabb izgal­makat okozhat mind az élen, mind pedig a tabella végén kullogó együttesek számára. A 37. forduló párosítása (valamennyi mérkőzés 17 órakor): Metripond—SZEOL­­DELÉP, Keszthely—Nyíregy­háza, Debreceni Kinizsi— Szolnok, Diósgyőr—Eger, Ba­ja—Veszprém, Dunaújváros —Sopron, Komló—Szekszárd, Ganz-MÁVAG—Kazincbarci­ka, H. Szabó L. SE—Vác, Salgótarján—Nagykanizsa. Világcsúcs Hűvös, szeles időben rendez­ték Neubrandenburgban az NDK atlétáinak versenyét. A viadalon a 26 esztendős Jür­gen Schulz nagyszerű világ­csúccsal nyerte a férfi disz­koszvetést. A negyedik soro­zatban 74,08 métert ért el, s ezzel 222 centit javított a szovjet Jur­ij Dumcsev há­roméves rekordján. —15 Kiküldött munkatársunk, Vándor Kálmán telefonjelentése Versenyben maradt a magyar csapat Magyarország—Kanada 2—0 (1—0) A hamleti kérdésre — lenni, vagy nem lenni? — biztató választ kaptunk péntek este Irapuatóban. S erre a vá­laszt nem Shakespeare, hanem Mezey György adta meg. A magyar csapat visszatért az „élők” sorába. A Kanada ellen aratott győzelem ugyanis visszaadta esé­lyeinket a továbbjutásra. Csoportunkban a Szovjetunió és Franciaország áll az élen 3-3 ponttal, Magyarország pedig 1 pontnyira várja tőlük az első selejtezőszakasz utolsó mérkőzését. Ez azt jelenti, hogy újabb győzel­münk esetén, akár csoportelsők is lehetnénk - legalább­is papíron -, ha a juharlevelesek a fáradni látszó Blo­­hinékat legyőznék. Persze, nekünk viszont a feltáma­dóban lévő francia csapatot kellene legyőznünk. De ha előfordulhatott a Szovjetunió elleni rövidzárlat, meg­történhet a csoda is, hogy a világbajnoki címre törő, Platini vezérelte tizenegyet mi verjük meg. De ilyen messzire ne menjünk. A szíriai Jamal al Sharif sípjelére Irapuatóban 12 000 néző előtt a következő együt­tesek kezdtek. A magyarok fehérben, Kanada pedig piros mezben. Magyarország: Szendrei — Sallai, Kardos, Garaba, Var­ga — Burcsa, Nagy, Détári — Kiprich, Bognár, Esterházy. Kanada: L­ettieri — Lenar­­duzzi, Samuel, Bridge, Wil­son — Norman, Ragan, Gray, James — Valentine, Vrablic. A második perc végén a meg-megújuló magyar tá­madások eredményre vezet­tek. Détári keresztlabdájával Kiprich húzott el a jobb szé­len, Esterházynak adott kö­zépre, aki a kanadai lábak között a bal alsó sarokba ta­lált (1—0). A gól után mintegy 10 per­cen keresztül semmi érdem­leges nem történt a pályán. A magyar csapat lelassult, a kanadaiak pedig minden igyekezetük ellenére sem tud­tak épkézláb támadást ve­zetni. A negyedóra végére, bár­mily hihetetlen, tovább esett a játék színvonala, mindkét csapat játékosai bosszantó hibákat követtek el. A 18. percben szöglet­hez jutottak­ a kanadaiak, és veszélyesen pattogott a magyar kapu előtt a lab­da, szerencsénkre a játék­vezető lest ítélt, és így fel­szabadulhatott a magyar kapu. A 20. percben Kiprich a jobbösszekötő helyén ugorhatott volna ki, de csak ballagott a labda után. 21. perc: Esterházy vi­haros gyorsasággal szá­guldott el ugyanazon a ponton, de a kanadai vé­dők az utolsó pillanatban szögletre mentettek előle. Hosszú időn át a kapusokat csak hazaadásokkal foglal­koztatták. A 27. percben Nagy Antal került a földre, ápolásra is szorult. A 29. percben Burcsát Róth Antal váltotta fel. A 31. percben Esterházy húzott el a bal szélen, de beadás helyett lövésre szánta magát, az azonban gyengén a kapu mellé gurult. Egy perccel később a fel­lazult magyar védelem majd­nem gólt kapott, szerencsére a kanadai csatárok elügyet­­lenkedték a helyzetet. A 33. percben Bognár százszázalékos gólhelyzet­be hozta Kiprichet, aki addig botladozott, amíg a kanadai védőkben elakadt a labdája. A 38. percben Kiprich kapott újból nagyszerű labdát, de ismét csak las­san húzott kapura, s a vé­dők beérték. Beadását így is értékesíthették volna ketten is, de Détári és Esterházy egyaránt el­­ügyetlenkedte a helyzetet. A kanadai ellentámadás veszélyesnek bizonyult, sze­rencsénkre Gray túlvezette a labdát az alapvonalon. A 41. percben Wilson, a kanadaiak csapatkapitá­nya kiállt, helyére Swee­ney lépett pályára. A félidő befejezése előtt Valentine gyenge lövését védte Szendrei. A gyors magyar gól nem hozta meg azt a lendületet, amivel meg lehetett volna lepni, le lehetett volna ro­hanni a kanadaiakat, mint a szovjet játékosok tették ve­lünk szemben. Szükség volt a cserére, mert sem a közép­pálya, sem a védelem nem állt elég biztosan a lábán. Az összjáték pedig nagyon aka­dozott. Gólt ígérő támadás mindössze kétszer fordult elő az első 45 percben. A máso­dik alkalommal, már csak csatáraink kapkodásán mú­lott, hogy nem sikerült be­biztosítanunk az első félidő­ben a végső győzelmet. Wil­son kiválása mindenesetre megkönnyítette a magyar tá­madójátékot, mert ezáltal a jobbszél sokkal nagyobb le­hetőséget kapott a korábbi­nál. A 47. percben a jobb­szélen ismét Esterházy veszélyeztetett, lövése azonban, sajnos, elkerül­te a kanadai kaput. Az 54. percben James helyett Segota állt be a kanadai csapatba. A 60. percben három vé­dő is hibázott, de szeren­csére egy magyar fejről Szendrei kezébe pattant a labda. A kanadaiak fél perccel később is, Vrablic révén, gólhelyzetbe jutot­tak , szerencsénk volt. A 62. percben szabad­rúgáshoz jutott a kanadai csapat, de mielőtt elvé­gezték volna, Nagy Antal helyett Dajka lépett pá­lyára. Segota szabadrúgá­sát üggyel-bajjal védte Szendrei. A 69. percben Dajka szabadrúgását Varga fe­jelte a kanadai kapu fölé. A 71. percben két kana­dai helyzet is adódott, Segota fejese volt a ve­szélyesebb. A 73. percben Vrablic húzhatott el a jobbössze­kötő helyén, lövése a bal felső sarok mellett szállt el. Ebben az időszakban a magyar csatárok pilla­natokig sem tudták tar­tani a labdát. A 75. percben ismét Vrablic került helyzetbe, ezúttal Sallai szabadított fel az utolsó pillanatban hazaadással. A 76. percben Kiprich kapott nagyszerű labdát, egyedül törhetett kapura, azonban a kapusba lőtte a labdát, szerencsénkre az kipattant Détári elé, aki az üres kapuba talál­hatott (2—0). A 84. percben Kiprich labdájával Bognár futott el, szépen emelt kapura, a labda azonban a ka­pufa belső éléről a gólvo­nal elé pattant, ahol a kanadai kapus lefülelte. A 85. percben Kiprich a balösszekötő helyén ka­pott nagyszerű kiguratást, de ezt a lehetőséget is el­puskázta, a labdát a ka­pusba lőtte. A 86. percben Sweeneyt a játékvezető kiállította. A találkozó befejezése előtt komolyabb helyzet már nem alakult ki. A magyar csapat tehát 2-0 arányban nyert Kanada ellen. Szünet után a frissebb, gyorsabb és jobban játszó kanadai csapat vette át a já­ték irányítását, és csupán nagypályás rutintalanságuk­nak tudható be, hogy nem egyenlítettek ki már az első negyedórában. Az újabb ma­gyar csere — Dajka a nehéz­kes és bizonytalan Nagy he­lyére állt be — újra kiegyen­lítetté tette a mérkőzést, len­dületet vitt a magyar táma­dásokba. Csapatjátékunk fokozato­san feljavult, és az első 60 perc görcsös akarásából fo­kozatosan céltudatos játék formálódott, amit Détári gólja fémjelzett. Ha nehezen is, de végül az ellentámadá­sok fegyverével válogatot­tunk felülkerekedett, és a mérkőzés végén a tapsot is kivívta a kezdetben a kana­­daiknak drukkoló közönség körében. Nem volt könnyű ez a győzelem, de annál ér­tékesebb az eredmény! A nemzetközi sajtóértekez­leten ezúttal is nagy volt az érdeklődés, elsősorban a ma­gyar csapattal kapcsolatban. — Ezen a mérkőzésen a győzelem volt a legfőbb tét — mondta Mezey György. — Megszereztük azt a 2 pontot, amellyel újra versenyben le­hetünk a továbbjutásért. Számítottam a győzelemre, és meg is érdemeltük! A kanadai kapitány, Tony Watters, a tőle megszokott szerénységgel, szinte szabad­kozott: — Úgy érzem, nem kell szégyellnünk ezt az ered­ményt sem, végig egyenran­gú ellenfelek voltunk, és csak nemzetközi tapasztalatlansá­gunkkal magyarázható, hogy nem született meg Kanada labdarúgásának egyik legna­gyobb sikere. A világbajnokság alakulá­sa nem hasonlítható a négy év előtti, spanyolországi helyzethez. Ott lényegesen több gól esett, és a mostani ellenfeleink vereséggel kezd­tek: a franciák 3—1-re ki­kaptak Angliától, a Szovjet­unió pedig 2—1-re vesztett Brazíliával szemben. A ka­nadaiak először szerepelnek világbajnokságon, így ők csak az eddigi 180 perc alap­ján értékelhetők, de az már most biztos, hogy emelt fej­jel térhetnek haza. Az azon­ban érdekes, hogy az előző világbajnokságon a második mérkőzését mindkét mai ve­­télytársunk biztosan nyerte, és a harmadik fordulóban ik­szelt, 3—3 ponttal jutott to­vább. A második, a fővárosi cso­portban, úgy tűnik, Mexikó simán továbbjut, bár Hugo Sanchez, a hazaiak kedven­ce, a Real Madrid sztárja — még a csapból is ő folyik, olyan népszerű hazájában — óvatosságra intette a szur­kolókat a Novetades Depor­­tes című lapban. Paraguay meglepetést okozhat. A nagy meleg számukra nem újdon­ság, és ezt az esélyt aligha tudjuk ellenük kijátszani. „Győzni kell!” Ebben a cso­portban szerepelnek még a belgák is, akik pillanatnyilag „térden vannak”. A harmadik, leóni cso­portról már szóltam, legfel­jebb annyit tehetek hozzá, hogy a szíriai bíró, Al Sha­rif, akivel egy szállodában lakunk, nem tudván, hogy újságíróval beszél, kijelentet­te: „Néha az az érzésem, hogy nem, a tudás, hanem a szervezet ellenállóképessége dönti el a mérkőzések sor­sát.” A guadalajarai helyzet lát­szik a legegyértelműbbnek. Csak a brazilok veretlenek, és így más kérdés nincs, mint ki jut mellettük tovább: Spanyolország, vagy Észak- Írország? A queretarói csoportban teljesen kiegyensúlyozott a helyzet, még csak találgatni sem lehet. Végül pár szó a Monter­­reyben folyó küzdelemről is. A portugálok győzelme a vé­gig támadó Anglia ellen tel­jesen felborította az esélye­ket, de az biztosnak látszik, hogy ebből a csoportból is három csapat jut tovább. Nos, a mexikói selejtezők félidejében eszek a száraz té­nyek. Ezen „esőisten” sem tud változtatni... Esterházy a magyar csapat első gólját lövi a kanadai hálóba TELEFOTÓ : MTI Külföldi Képszerkesztőség Jegyzőkönyv és bizonyítvány A-CSOPORT Bulgária—Dél-Korea 1-1 (1-0) ★ + Mexikóváros, Olimpiai stadion, 35 ezer néző, v.: Al-Shanar (szaúd­­arábiai). Gólok: Getov (11. p.), illetve Kim Jong Bu (70. p.). C-CSOPORT Magyarország—Ka­nada 2—0 (1-0). ★ ★ Irapuato, 12 000 néző, v.: Al-Sharif (szíriai). Góllövők: Esterházy (2. p.), Détári (76. p.). D-CSOPORT Brazília—Algéria 1—0 (0-0). ★ ★ Guadalajara, 38 000 néző, v.: Mendez (gua­­temalai). Góllövő: Careca (67. p.). 1:­ 0 s így állnak Ez lesz ma: 20 óra: Mexikó—Para­guay (tv 19.50), 20 óra: Spanyolország—Észak­­írország, 24 óra: Len­gyelország—Portugália. Megjegyzés: már­ az­az szombatra virradó­ra, lapzártánk után ját­szották az Anglia— Marokkó mérkőzést, amelynek eredményé­ről hétfői számunkban tudósítunk. I A-CSOPORT 1. Argentína 2 - 1-4-23 2. Olaszok 2 -2-2-22 Bulgária 2 -2-2-22 4. Dél-Korea 2 -112-41 B-CSOPORT 1. Mexikó 1 1 - - 2-1 2 2. Paraguay 1 1 - - 1-0 2 3. Belgium 1 --11-20 4. Irak 1 --10-10 C-CSOPORT 1. Szovjetu. 211-7-13 2. Franciao. 2 11-2-13 3. Magyaro. 2 1 - 1 2-6 2 4. Kanada 2 --20-30 D-CSOPORT 1. Brazília 2 2- - 2-0 4 2. É.-Írország 1 -1-1-11 3. Algéria 2 -111-21 4. Spanyolo. 1 1 -10-10 E-CSOPORT 1. Dánia 1 1- - 1-0 2 2. NSZK 1 -1-1-11 Uruguay 1 *1-1-11 4. Skócia 1 - -10-10 F-CSOPORT 1. Portugália 1 1- - 1-0 2 2. Lengyelo. 1 -1-0-01 Marokkó 1 -1-0-01 4. Anglia 1 1- 1 0-1 0