Népszava, 2015. október (142. évfolyam, 230-255. szám)

2015-10-12 / 239. szám

Teljesítették az olaszok a kötelezőt Wales kikapott ugyan, de tör­ténete során először jutott ki a labdarúgó Eb-re. Továbbju­tottak az olaszok is, de a cso­port utolsó fordulójában még nagy izgalmak várhatók, hi­szen eldől a második hely sorsa. A belgáknak, a svájci­aknak és a cseheknek sem kell már számolgatniuk. Izland botlott a lettek ellen a labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének 9. fordulójában, pedig az A csoport listavezetője félidőben már 2-0-ra vezetett Sigthorsson és Sigurdsson ta­lálatával. A második félidőben azonban a baltiak egyenlítet­tek. A csehek otthon kaptak ki a törököktől, ami miatt az Oranjének csoda kellene ahhoz, hogy megszerezze a harmadik helyet. Hollandia egyébként 2- 1-re győzött Kazahsztánban. Ez volt a németalföldiek mindös­­­sze második Eb-selejtező­győzelme az idei évben. Danny Blind szövetségi kapitány dü­hösen nyilatkozott a meccs után, mint mondta, 15 sérült­jük van. Az utolsó fordulóban a törökök Izlandot fogadják, s mi­vel a szigetországiak számára nincs tétje a mérkőzésnek, a hazaiak a nagy esélyesek. A B csoportban ugyan Wales elszenvedte első vereségét, si­mán kikapott Boszniában 3-0- ra, mégis Gareth Bale a talál­kozó után azt közölte, ez volt a legvidámabb vereség az életé­ben, mivel így is továbbjutot­tak. Belgium sima győzelmet aratott Andorra otthonában. A harmadik hely megszerzésére még a bosnyákoknak, Izraelnek és Ciprusnak is van esélye. Az Európa-bajnoki címvédő Spanyolország biztosította he­lyét a franciaországi Eb-n a C csoportból, miután Cazorla és Alcácer García 2-2 góljával 4-0- ra verte Luxemburgot. Mégsem lehetett teljes Vicente del Bos­que öröme: David Silva és Ál­­varo Morata is megsérült. Az utolsó forduló ebben a csoportban óriási izgalmakat tartogat. A szlovákok ugyanis hazai környezetben Zsolnán 1- 0-ra kikaptak Fehéroroszor­szágtól, ráadásul úgy, hogy a vendégek 26 percet emberhát­rányban játszottak. Északi szomszédaink sorban három Eb-selejtezőn nem tudtak nyer­ni, de még a saját kezükben van a sorsuk: ha nyernek hét­főn Luxemburgban, a jobb egy­más elleni eredménynek kö­szönhetően akkor is a második helyre futnak be, ha Ukrajna hazai környezetben legyőzné a spanyol válogatottat. Az E csoportban Anglia sor­ban a 9. mérkőzését is meg­nyerte, ezúttal az észtek ellen 2-0-ra győztek, Roy Hodgson együttese ezzel pontveszteség nélkül áll az élen. A találkozó előtt Rooney aranycipőt vehe­tett át Sir Bobby Charltontól, mivel a legutóbbi Eb-selejtezőn megszerezte félszázadik talála­tát a címeres mezben, ezzel új rekordot állított fel. Mivel Svájc 7-0-ra verte San Marinót, a szlovének erejéből viszont csak 1-1-es döntetlenre futotta a litvánok ellen, ezzel el­dőlt, hogy a helvétek kaparin­tották meg a franciaországi döntőre közvetlen kijutást biz­tosító második helyet. A helvét lapok megjegyezték, hogy mivel amatőr csapatról van szó, ezért a San Marinó-i játékosoknak szabadnapot kellett kivenniük péntekre. Sorban nyolcadik tétmérkő­zését is megnyerte az osztrák válogatott a G csoportban, Montenegró ellen diadalmasko­dott idegenben, 3-2-re, így a „sógorok” nyolc ponttal állnak az élen a hétfői utolsó forduló előtt. A győztes gólt a 92. perc­ben Sabitzer szerezte. Marcel Koller, az osztrákok szövetségi kapitánya elmondta, nehezeb­ben pörgött fel csapata, mivel a meccsnek már nem volt igazi tétje. Oroszország nagy lépést tett a második hely megszerzé­se felé, miután 2-1-re nyert Mol­­dovában. Hiába nyert Svédor­szág 2-0-ra Liechtensteinben, a skandinávok minden bizonnyal pótselejtezőre kényszerülnek. Olaszország biztosította to­vábbjutását a H csoportból, mi­után Eder, El Shaarawy és Darmian góljával 3-1-re győzött Azerbajdzsánban. Norvégia 2- 0-ra verte Máltát, így Horvátor­szág előtt maradt. 3-0-s győze­lemmel mutatkozott be a hor­­vátok kispadján az új szövetsé­gi kapitány, Ante Cacic, aki a meccs után reményét fejezte ki, hogy az utolsó körben nem kapnak ki az olaszok 37 veret­len találkozó után a norvégok­tól. Ha ugyanis kedden az ola­szok legalább döntetlent játsza­nak, a horvátok viszont nyer­nek Máltán, akkor Modricék jutnak ki egyenes ágon az Eb­re. R.T. Eredmények Pénteki mérkőzések C csoport Spanyolország-Luxemburg 4-0 Szlovákia-Fehéroroszország 0-1 Macedónia-Ukrajna 0-2 Az élcsoport: 1. Spanyolország 24 (továbbjutott), 2. Szlovákia 19 (13-6), 3. Ukrajna 19(14-3). Mai mérkőzések Ukrajna-Spanyolország (Tv: Sport 1 20.45) Fehéroroszország-Macedónia Luxemburg-Szlovákia G csoport Montenegró-Ausztria 2-3 Moldova-Oroszország 1-2 Liechtenstein-Svédország 0-2 Az élcsoport: 1. Ausztria 25, 2. Oroszország 17 (tj.), 3. Svédor­szág 15. Mai mérkőzések Ausztria-Liechtenstein Svédország-Moldova (Tv: Sport 2 18.00) Oroszország-Montenegró (Tv: Sport­ 18.00) E csoport Anglia-Észtország 2-0 Svájc-San Marino 7-0 Szlovénia-Litvánia 1-1 Az élcsoport: 1. Anglia 27 (tj.), 2. Svájc 18 (tj.), 3. Szlovénia 13. Mai mérkőzések Észtország-Svájc Litvánia-Anglia (Tv: Sport2 20.45) San Marino-Szlovénia Szombati mérkőzések A csoport Izland-Lettország 2-2 Kazahsztán-Hollandia 1-2 Csehország-Törökország 0-2 Az élcsoport:1. Izland 20 (tj.), 2. Csehország 19 (tj.), 3. Törökor­szág 15. B csoport Andorra-Belgium 1-4 Bosznia-H­ercegovina-Wales 2-0 Izrael-Ciprus 1-2 Az élcsoport: 1. Belgium 20 (tj.), 2. Wales 18 (tj.), 3. Bosznia 14. H csoport Azerbajdzsán-Olaszország 1-3 Norvégia-Málta 2-0 Florvátország-Bulgária 3-0 Az élcsoport: 1. Olaszország (tj.) 21,2. Norvégia 19,3. Horvátor­szág 17. SPORT NÉPSZAVA 15 2015. OKTÓBER 12., HÉTFŐ A spanyol válogatottnak kell kikaparnia a gesztenyét a magyarok Eb-re való kijutásához Barátságos vereség A magyar válogatott 4-3-ra kikapott a görög labdarúgó-válogatottól utolsó labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőjén. Ettől függetlenül azonban még egye­nes ágon, legjobb harmadikként továbbjuthat, ha ma az ukránok nem tudják legyőzni a címvédő spanyolokat. A meccsnek nem volt jelentősége, mert a ro­mánok simán nyertek Feröer ellen. A magyar válogatott számá­ra egyszerű volt a képlet a görögök elleni utolsó Eu­rópa-bajnoki selejtezőn. Ha nyernek fiaink, de Románia nem tudja megszerezni a há­rom pontot a Feröer ellen ide­genben, akkor felesleges tovább számolgatni, mi kell ahhoz, hogy legjobb harmadikok le­gyünk: egyenes ágon, a máso­dik helyen jutunk ki a jövő évi franciaországi viadalra. Böde, aki két gyönyörű gólt lőtt csü­törtökön Feröernek, bejátszot­­ta magát a kezdőbe, csatártár­sa Németh Krisztián volt. A két középső védő Juhász és Kádár volt, az eltiltásából visszatért Leandro visszatért a balhát­véd posztjára. Szépszámú magyar közön­ség biztatta a csapatot Pire­uszban, ahol a meccs napján óriási vihar pusztított, gyak­ran felzúgott a „hajrá, magya­rok”. Ez persze nem is csoda, hiszen az 1986-os labdarúgó­világbajnokság óta először nyílt esély arra, hogy kijussunk egy jelentős fociviadalra. A Magyar Lelátó honlapja szerint a meccs előtt pirotechnikai eszközökkel dobálták a magyar szurkolókat a görögök, a rohamrendőrök végül a magyar drukkereket szorították kifelé a stadion mellől. A rangado.hu szerint azonban a mintegy 150-200 magyar szurkoló sem volt szent, s a rendőrök többjüket meggumibotozták. Ahhoz képest, hogy papíron a magyar válogatott volt a ta­lálkozó esélyese, a görögök le­fociztak bennünket a meccs elején, s már 5 perc múltán sakk-mattolták a magyar vé­delmet: Sztafilidisz volt ered­ményes (0-1). Hazai pályán ez volt az első (!) gólja a görög vá­logatottnak az Eb-selejtezők során. Nehezen pörögtünk fel, a védelmünk sem tűnt szikla­szilárdnak, de a 26. percben csak sikerült az egyenlítés: Leandro remek bal oldali be­adása után szinte üresen hagyták Lovrencsicset, aki közelről a kapuba fejelt (1-1). A 33. percben egy szöglet után Juhász került helyzetbe, lövé­se centikkel kerülte el a bal kapufát. Bár viharosnak nem nevezhetnénk az első félidőt, a játékvezető öt sárgát osztott ki, ebből hármat a mieinknek. A második félidő görög hely­zettel kezdődött, de szerencsé­re mi szereztük meg a vezetést az 54. percben: Dzsudzsák szöglete után Elek ügyesen ért labdához, a hosszú saroknál Németh Krisztián pöckölte a labdát a hálóba (1-2). Nem ve­zettünk azonban sokáig: az 57. percben Tahcidisz lőtt nagy gólt Király kapujába (2- 2). Vérszemet kaptak a görö­gök, egyre többet próbálkoz­tak távoli lövésekkel, de ezek általában messze elkerülték a kaput. A 75. percben a csere­ként beállt Kalmár remekül verekedte át magát a görög vé­dőkön, az üresen álló Németh Krisztián elé tálalt, aki nagy gólt lőtt (2-3). Ezúttal sem tudtuk azonban sokáig meg­tartani az előnyt: a 79. perc­ben Mitroglu talált a magyar hálóba (3-3). A 86. percben előnyhöz jutottak a görögök Kone fejesével, s 4-3 maradt a végeredmény. Mivel a románok 3-0-ra nyer­tek Feröeren, ezért nemhogy nem előztük meg őket, 4 pont­tal végeztek előttünk. R.T. Görögország-Magyarország 4-3 (1-1) Pireusz, Jorgosz Karaiszkakisz Stadion, 8500 néző. V: Ivan Bebek(horvát) Görögország: Karnezisz - Kiriu, Morasz, Papaszta­­thopulosz (Canetopulosz 64.), Sztafilidisz (Holebasz 36.), Szamarisz, Tahcidisz - Mantalosz (Kone 73.), Fortunisz, Pelkasz - Mitroglu. Szövetségi kapitány: Kosztasz Canasz Magyarország: Király - Fiola, Juhász, Kádár, Leandro - Lovrencsics (Nikolics 62.), Gera (Nagy Á. 71.), Elek, Dzsudzsák (Kalmár 71.) - Németh K., Bede. Szövetségi kapitány: Bernd Storck Gólszerző: Sztafilidisz 5., Tahcidisz 57., Mitroglu 79., Kone 86. ill. Lovrencsics 26., Németh K. 54., 75. Az F csoport többi eredmé­nye Finnország-Észak-Írország 1-1 Feröer-szigetek-Románia 0-3 Tabella 1. É.­Írország 10 6 3 1 16:8 21 2. Románia 10 5 5 0 11:2 20 3. Magyarország 10 4 4 2 11:9 16 4. Finnország 10 3 3 4 9:10 12 5. Feröer-sz. 10 2 0 8 6:17 6 6. Görögország 10 1 3 6 7:14 6 RÖVIDEN Nagy meglepetés a vízilabda-bajnokin A vízilabda-bajnokság eddigi legnagyobb meglepetése szüle­tett Debrecenben, az OSC vi­szonylag simán kapott ki a jól játszó Debrecentől - írta a vlv. hu. Vincze Balázs, az OSC edzője elmondta, messze voltak attól az energikus játéktól, mint amire a Debrecen ellen szükség lett vol­na. ► MTI Pedrosa nyert, de Rossi örülhetett A gyorsaságimotoros-világbaj­­nokság (MotoGP) Japán Nagydí­ján a királykategóriában a spa­nyol Dani Pedrosa 50. futamgyő­zelmét aratta, míg a Yamaha­versenyző Valentino Rossi a má­sodik helyen zárt, így 18 pontra növelte előnyét összetettben csapattársával, Jorge Lorenzóval szemben, aki harmadikként ért célba. Anépszava Djokovic győzött Pekingben Simán, két játszmában, 91 perc alatt verte meg a szerb világelső, Novak Djokovic a pekingi nyílt teniszbajnokság döntőjében a spanyol Rafael Nadalt. Ezzel ha­todízben hódította el a trófeát, s Pekingben sorban 29 győzelmet mondhat magáénak. Djokovic elmondta: Peking mindig is sze­rencsés volt számára. „Összessé­gében nagyszerű versenyen va­gyok túl, s ma is jól ment a játék. Remélem, még sok mérkőzést vívhatunk Rafával" - fejtette ki a szerb teniszező, a népszava Gálfi Dalma újra nyert Gálfi Dalma megszerezte pálya­futása ötödik profi sikerét, a 17 éves magyar teniszező a 25 ezres Cairns Tennis International ITF- tornát nyerte meg. Gálfi eddig öt döntőt vívhatott ITF-tornán, és minden alkalommal győzedel­meskedett. ► MTI Vass Dóra tarolt a torna ob-n Vass Dóra egyéni összetettben, illetve karikával, labdával, szalag­gal és buzogánnyal is győzött a ritmikus gimnasztikázók orszá­gos bajnokságán, ezzel már 38 ob-aranynál tart. A szövetség szombati tájékoztatása szerint az Óbuda-Kalász versenyzője mö­gött az MTK-s Kécza Daniella végzett a második helyen össze­tettben, illetve karikával, labdá­val és szalaggal is. A bronzérmet Kiss Boglárka Éva, a Grácia Fair SE rg-se szerezte meg. ► MTI Gyutai a hetedik Gyutai Adrián a hetedik helyen ért célba a gyorsasági motoros olasz bajnokság idényzáró, mu­­gellói futamán. Az összetett pontversenyben 13. lett. A világ­­bajnokság Moto 3-as kategóriájá­ban szeptember elején, Misanó­­ban bemutatkozó magyar ver­senyző kölcsönzött futóművel, saját Hondájával állt rajthoz a hétvégén, s a változó körülmé­nyek között az időmérőn 11., a tegnapi versenyen 12. lett. ► MTI FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES