Népszava, 2024. január (151. évfolyam, 1-26. szám)

2024-01-23 / 19. szám

C PO PT jrUÍX I Amatőr volt a legjobb A profi golfozók legrangosabb sorozatában, a US PGA Tourban 33 év után nyert amatőr játékos. A kali­forniai La Quintában rendezett, 8,4 millió dollár össz­díjazású tornán az Alabama Egyetem 20 éves diákja, Nick Dunlap volt az egyetlen amatőr versenyző a 156 induló közül, s nem csupán nyert, 259 ütéses össztel­jesítményével pályarekordot állított fel. MTI NÉPSZAVA Mr 2024. január 23., kedd I I Szalah Liverpoolban gyógyul Mohamed Szalah tegnap visszatért az Afri­­ka-kupáról Angliába: az egyiptomi váloga­tott izomsérülést szenvedett csapatkapi­tánya Liverpoolban folytatja a rehabilitá­cióját. Ám ha hazája bejut az elődöntőbe, ő pedig felépül addig, ismét az elefánt­csontparti viadalra utazik. MTI Allegri 300 sikernél jár Massimiliano Allegri lett a Serie A-ban a harmadik edző, aki elérte a 300. győzelmet (a 302 sikerig ju­tott Nereo Rocco, valamint a 352-vel rekorder Gio­vanni Trapattoni után), csapata, a Juventus vasárnap este 3-0-ra nyert Leccében. A torinóiak átmenetileg (az Inter tegnap a Napolival meccselt a Szuperku­páért) az olasz futball-liga élére álltak. NÉPSZAVA í..­ i Á Ria, ria, Almería! ff CSURCSA-VAR Ami legutóbb a Bernabéu stadionban történt, az a videóbíró-szisztéma teljes csődje, a Fehér Balett otthonában most minden szánalmasan sántított. HEGYI IVÁN Azt írta a Mundo Deportivo című barcelonai újság: „AVAR, amely a Bernabéu stadionban feldarabolta az Almeríát, soha többé nem lesz már a régi­. Mélységesen egyetértek. Hozzáteszem: a „régi” is ellent­mondásosan funkcionált, pon­tosan úgy - vagy inkább annál is rosszabbul -, ahogyan eredetileg gondoltam. Mindig is a VAR ellen voltam, a Real Madrid kirívóan ab­szurd legutóbbi győzelme után pe­dig kétségem sincs felőle, hogy ez a rendszer maga a csőd. Mivel nem mindenki látta a meccset, röviden elmesélem, mi zajlott. Kijelenthető: a királyi gár­da a játékvezetők kegyelméből győzött. A spanyol bajnokság tábláza­tán tökutolsó, hat döntetlent és tizenöt vereséget szám­­­­láló, tehát még nyeretlen ^ * Almería 2-0-ra vezetett a fehér „szentélyben”, ami­­­­kor működésbe lépett a követhetetlenül zavaros ítélkezés. Előbb 11-eshez jutott a Real Madrid, miután a felugró Kayke kezére esett a labda a magasból, miközben az Almería brazil hát­védjét Antonio Rüdiger nyilvánva­lóan ellökte. Hernández Hernán­­dez, a VAR-szoba grandja felhívta Hernández Maeso játékvezető fi­gyelmét, hogy nézze meg a moni­toron, büntetőgyanús az eset. A fault nem számított, a teljes­séggel vétlen kezezés annál in­kább. Jude Bellinghamé olyan különös 11-es volt, amelynél a gól­passzadó nevét - Hernández Ma­eso sporttársét - is fel kellett je­gyezni. Aztán egy beívelés után Viní­­cius Júnior a jobb vállával (fel­karjával?) a bal felső sarokba juttatta a labdát. A gólt előbb vis­­­szavonta Hernández Maeso, majd a VAR-ódából megint rászóltak, hogy tekintse meg, mi történt, és megadta a szinte megadhatatlant. (Csak azért szinte, mert hát mégis megadta.) Tőle a trükkös Vinícius férfi-kézilabda világbaj­nokságon is a szép karriert futhatna be. A mérkőzés végül 104 percig tartott a hosszas VAR-szünetek miatt, és a 99. percben Dani Carva­­jal betuszkolta a Real Madrid har­madik gólját (3-2). Közben az almeríai Sergio Arri­­basét 1-2-nél elvették, mert a kont­raakció indításakor arcul csapták Bellinghamet. Ezt legalább el le­hetett fogadni. Bár Alfonso Pérez Burrull, a ko­rábbi nemzetközi játékvezető azt mondta: „Véleményem ellentétes azzal a három döntéssel, amelyet Hernández Maeso hozott.” A Real Madridhoz közeli Mar­­ca így írt: „Napokig, sőt hetekig tart majd a felhajtás Hernández Maeso és Hernández Hernández ténykedése miatt.” A lap sarkosan fogalmazott: „Ancelotti üzenete a meccs előtt a rivális iránti maxi­mális tisztelet volt. Nos, a labda­rúgók válasza egy darab sz...rral Vinícius Júnior a jobb vállával (felkarjával?) a bal felső sarokba jut­tatta a labdát A gólt megad­ták, ért fel. A Madrid tűrhetetlen első félidőt produkált, nem volt meg benne az Almería rendje és ko­molysága.” A barcelonai Sport ez­zel a címmel számolt be a talál­kozóról: „Háromszoros botrány a Bernabéuban!” Majd a cikkben az állt: „A madridi stadionban le­játszott meccseken a megkérdő­jelezhető döntések mindig a Real Madridnak kedveznek. Ez alól az Almería elleni találkozó sem volt kivétel. Ráadásul a hosszabbítás a Real Madrid góljáig tartott.” Öt perc híján majdnem. Az Almería játékosai - érthe­tően - „készek” voltak. „Valaki úgy döntött, hogy itt nem győzhe­tünk” - mondta Marc Pubill. „Ki­raboltak bennünket. Ennél töb­bet nem lehetett tenni azért, hogy a Real Madrid megnyerje a mec­­csét” - szögezte le Gonzalo Mel­­ero. A kiállított Gaizka Garitano edző pedig kijelentette: „Szégyen, ami történt.” Mindannyiuknak messzeme­nően igaza volt. Az Almería kapott ki vérlázító körülmények között, de a legkíno­sabb vereséget megint a VAR szen­vedte el. Pontosabban: a VAR-on keresztül a futball. Sokkal inkább szeretnék a Fe­hér Balettről írni, meghajtani a fejemet a művészegyüttes hagyo­mányos és több tekintetben egye­dülálló nagysága előtt. Az persze nem tűnt el két óra alatt. Ám e skandalum ügyében fel­tétlenül almeríai vagyok. tmVvatp FIY B Vinícius Jr. ez­úttal nem csak lábbal, kézzel is elég haté­konyan bánt a labdával o u<2 in Q_ a­ <Öll151 O NFL, főcsoport-elődöntők Amerikai főcsoport: Baltimore Ravens-Houston Texans 34-10, Buffalo Bills-Kansas City Chiefs 24-27 Nemzeti főcsoport: San Fran­cisco 49ers-Green Bay Packers 24-21, Detroit Lions-Tampa Bay Buccaneers 31-23. Az állás 1. Girona 52 pont/ 21 meccs, 2. Real Madrid 51/20, 3. Barce­lona 44/20, 4. 3 Athletic Bilbao 41/21, 5. Atlético 38/19, ...20. Al­mería 6/21, NFL: négyen maradtak TOJÁSLABDA Négy csapat ma­radt versenyben a Vince Lom­bardi-trófeáért, azaz kialakult a főcsoportdöntők párosítása a ten­gerentúli profi amerikaifutball-li­gában: az Amerikai főcsoportban (AFC) az első kiemelt Baltimore Ravens és a címvédő Kansas City Chiefs, a Nemzetiben (NFC) a San Francisco 49ers és a Detroit Lions játszik majd egymással, hogy el­döntse, melyikük mérkőzhet a Su­per Bowlban. A szombaton és vasárnap rende­zett főcsoport-elődöntőkben a leg­simább sikert a baltimore-i együt­tes aratta, mely a Houston Texanst verte 34-10-re. A vendégek a félidő­ig tudták tartani a lépést a Ravens­­szel, akkor még 10-10 volt az állás, ám a nagyszünet után a vendéglá­tó már nem engedett pontot riváli­sának. A hazaiak irányítója, Lamar Jackson két passzolt és két futott touchdownnal zárta az összecsa­pást. A konferencia másik elődön­tője sokkal kiélezettebb küzdel­met tartogatott. A Buffalo Bills és a Kansas City Chiefs csatája a mecs­es végig fordulatos és izgalmas volt. A félidőben a Bills 17-13-ra veze­tett, majd egymást követték a pá­lyán a TD-vel zárult támadások, előbb a Chiefs, majd a Bills és ismét a Chiefs ment végig a pályán, így a negyedik szakasz legelejétől 27-24- re a Kansas City vezetett. Az utol­só negyedben aztán remeklő táma­dósorok hibát hibára halmoztak, majd a Josh Allen irányító vezet­te hazaiak összeszedték magukat, és egy hosszú sorozattal, bő másfél perccel a vége előtt mezőnygól tá­volságra értek. Ekkor jött azonban a dráma, a rúgó ugyanis 44 yard­ról mellérúgta a labdát, így a Chiefs ünnepelhetett továbbjutást. A kar­rierje során első idegenbeli ráját­szásmeccsén Patrick Mahomes, a kansasiek irányítója 215 yardot és két touchdownt passzolt. A Nemzeti főcsoportban az első kiemelt San Francisco 49ers ala­posan megszenvedett a Green Bay Packersszel, az utolsó negyedben még 21-14-es hátrányban volt, ám a kaliforniaiak egy-egy touchdownt és mezőnygólt is szereztek. A másik ágon a Tampa Bay Buc­caneers három negyeden át tar­totta a lépést a házigazda Detroit Lionsszal, mely a negyedik perió­dusban 17-17 után két touchdownt szerzett, és előnyével a végéig jól gazdálkodott. A főcsoportdöntőket vasárnap rendezik Baltimore-ban és San Franciscóban, azok két győztese pedig február 11-én az 58. Super Bowlon Las Vegasban csap össze egymással. MTI-N­ÉPSZAVA BJI - Lamar Jackson vezetésével a Balti­more Ravens magabiztos második félidei játékával jutott tovább . <