Nógrád, 1981. november (37. évfolyam. 257-280. szám)

1981-11-18 / 270. szám

LABDAfIúGAL — Megyei bajnokság Meglepő eredmények az őszi hajrában Meglepetések sorát eredményezte a megyei labdarúgó­bajnokság őszi idényének utolsó előtti, 14. fordulója. A haj­rá ezúttal is a pályaválasztóknak sikerült jobban, mert a vendégek egy győzelemmel, s két döntetlennel csak négy pontot szereztek. Viszont a papírformát felborító meglepe­tésekkel. Az őszi bajnoki címért folyó vetélkedésben a Balassi SE listavezető gárdája nagy lépést tett a tartalékos nógrádmegyeriek feletti, fél tucat gólos győzelemmel. Az ugyancsak bajnokságra törő pásztóiak kétgólos, fájó veresé­get szenvedtek a Szőnyi SE-nél, s már a 3. helyre vonultak vissza. A forduló legnagyobb meglepetése a bányagépgyáriak 5—3-as győzelme, a félidőben még 3—1-re vezető nézsaiak ellen. Rendkívül szívós és szerencsés védekezéssel szerez­tek értékesnek bizonyulható pontot a lapujtőiek Kistere­­nyén, a somosiak Egyházasgergén. A két előző fordulóban a gólokat ontó mátranováki csatárok hazai nagy fölényük­ből képtelenek voltak betalálni a néhány elfutásból sze­rencsés gólokat szerző 2. sz. Volán hálójába. Szurdokpüspö­kiben viszont kettőt lőttek a hazaiak Erdőkürt csapatának. Ezúttal 28 gól esett. Szőnyi SE—Pásztó 2—0 (0—0) St. Bányagép—Nézsa 5—3 (1—3) Szurdokpüspöki—Erdőkürt 2—0 (1—0) egyik somos­ védő kiütötte. , , „ , ... # , . A 11-esből Simon I. egyenlő-Szurdokpüspöki, 100 néző, tett Az u­tol­só percben Kai­ró, Kovács, Tóth, Kazár—Vörös Csillag SE 1—0 (1—9) — Varga L., Kosik T., Mol­nár I., Kiss Sz. — Kiss I„ Hulitka," “szplsjékTu­l: Karsai (Halász), Kosik S. ~ Fekete, Somoskői Z. Hepp Gy., Erdélyi, Tajti J. (Kovács ®.). Edző: Malik Jó­zsef. Erdőkürt: Tóth — Szá­­doczki, Zsíros, Proksza, Ho­­licza — Körmendi, Ócskai P., Czeba József — Bacsa, Balogh (Jakus), Ócskai L. Kazár, 200 néző, v: Mar­­(Számpor P.). Edző: Haviár trikó. Kazár: Telegdi Gy. — János, Becse, Czecze A., Varga S., A kemény mérkőzés 16. Pálmán — Nagy B., Hársl, percében Hepp elfutott, s be- Tóth M. — Tőzsér L., Krajer adásából Karsai a kapus fe- Cs., Lukinlcs. Edző: Simon lett perdítette hálóba a láb- Imre. Vörös Csillag SE: Te­­dát. Két perc múlva Czeba kés­z•, Bánszki, Kugler, Men­­ki cselezte még a kapust is, de czel, Sebestyén — Blaskó, 8 méterről mellé gurított. A Szalmási, Bacsóka. — Dian­­vendégek többet, de kevésbé ka, Varga L., Csábi (Orosz veszélyesen támadtak. A 60. Cs.). Edző: Győri Ferenc. A percben Erdélyi elhúzott a végig sportszerű, változatos, védők mellett, lövését Tóth gólhelyzetekben bővelkedő kiütötte, és a befutó Molnár mérkőzés sorsát Tőzsér L. a hálóba vágta a labdát. Jó: gólja döntötte el. Jó: Varga, Kosik T., Molnár I., Kiss Sz., Pálmán, Tőzsér, Krajer, ill. ill. Körmendi, Bánszki, Kugler. Balassi SE—Nógrádmegyer 6—0 (1—0) Nagyoroszi, 150 néző, v: Ágoston. Balassi SE: Busai I. — Szabó J., Sivó J., Nagy L., Szajbert — Reich (Szvák), Orosz J., Tóth­ L. — Kárpáti, Sál (Németh L.), Jusztin. Ed­ző: Nagy J. László. N.­me­­gyer: Herczeg — Verbói NI., József, Géczi L., Rácz L., Rácz R. — Rácz T., Verbói János, Görcsi — Rácz Gy., Sándor, Verbói X. J., (Rácz G.) Edző: Kiss Imre. Az öt tartalékkal játszó vendégek 50 percig jól védekeztek. Szünet után egyenlíteni próbáltak, s fel­lazult védelmük résein sorra törtek át a szép gólokat lövő hazai csatárok. Jusztin négy­szer talált hálóba, s Kárpáti kettőt szerzett. Jó, Nagy, Jobbágyi, 600 néző, v.: Laczkó, Szőnyi SE: Halasi Tóth, Kárpáti, Jusztin (a me­zőny legjobbja), ill. Verbói J. Salgótarján, Szálási út, 150 NI. és Rácz T. Szrena Kéri, Molnár L. néző, v: Szeberényi B.-gép: ’ r­­ Bodor — Né- Lehoczki — Bozó, Bessenyei S­­­­várad!B csorba J.­­ (Takács), Rapi, Ocsovay - T . Scóndnr T 0 Sándor I, Ács, Ecsegi, Romhányi — 5 ? (SA. Csorba Tibor Drajkó, Pusztai, Veszelka, -Petre. Edző C^rb,lpTMt-i Edző: Benke János. Nézsai Pásztó: Berzák - Pusztai, ^ sR; vidomusz j _ Szé. Szabó (Szeles), gy, ^ kesi) Koncz P-[ Füle, Bera — “• Kovács (Smolek), Solti, Gáli, Kumász - Kop­­váth - Szekula, Halmi, Ba­- Szar^. Tóth József lányi A. (Vidomusz T.), Ta­­kos, Baranyi - Bodor, Sző-Ve­ peS n­d szrena szabadni- *ács, Fehér. Edző: Vidomusz ke L„ Rátóti. Edző: Szilágyi 171 oldalvonal János. A két ellentétes félidő- Gyula. K.-lapujtő: Teplan E. fiast végzett el az oldalvonal K„, Allx aa „__A.»,, ,­­ iakai 1 nnm erős labdá­­ból álló mérkőzés első 45 _ Földi, Horváth F., Osgyá­­kozelebol. Lap , percében Kumász két és Fü­­ni, Gonda — Sági S. (Tóth­ját Berzák védte a le egy góljával, illetve Bozó, p Juhász u. simon A _ vidsarokba. 1­0. indította 11-esből szerzett szépítése Laczkó S. (Orosz), Romha-53. p.. Cs °rb^ Jp__, .„véka ellenére a vendégek előnyre nyi. Rácz D. Edző: Lantos Ede. F ® l”t" ,a határntt Berzák­­el­ tettek szert- A második fél- A kemény összecsapás mind­­hibázott. Berzák el időben a gép,győriak óriási két gólja 11-esből esett, Barn­yó Szabó hibázott, Berzák Juuuell a két góttja n­escoi esett, Bara­tt0“», és a hazai ba­s­z lendülettel játszva, Ecsegi 11­ .nyi, m.: Juhász L. lőtte. A üres kapub­ a gurUott l esból, majd Veszelka, Rom- hazaiak vmrsueey büntetőt el A vendégcsapat 3 hány! és Takács formás akció is hibáztak. A vendégek középpályásai revén " okból szerzett góljaival meg­ szerencsével jutottak pont­gyedórán keveset h­at­alm s érdemelt győzelmet arattak­­hoz. Kiállítva: Horváth Fe­­lendülettel támadott, , föjényt Jó, a­n. félidei remeikles rpnr vc­lam­itől. Jó: Ozs­ilL. L., Kiállítva lenaurettei Jó­ ,a H. félidei remeklés rene (K.-lapujtó). Jó, harcolt ki. Ezután kiegye alapján az egesz hazai csa­ vdth Bakos Baranyi, súlyozottabb küzdelmet lát­­hat, különösen Rapi, Ocso- Teolán Földi Juhász hatott a szép számú nézősereg, vagy Ecsegi, Ács, 111: Vido- Tóth Romhányi. A hazaiak kapujánál Blázso- mu8z­im Füle, Kumász, vics, a pásztóinál Petre Ügyet­lenkedett el helyzetet. A 30. percben Nagy, a 33-ban Be­­dő, a 40-ben Szrena kapott sárga lapot.­­ Szünet után két gyors — St. Somos—Egyházasgergő 2—2 (2—1) Mátranovák, 200 néző, v.: Bartha. Volán: Radenszki — Ludányi, Tőre, Rátkai, Póczos és szerencsés — gólt lőtt a­ Egy házas gerge, 200 néző, v: ^uu^dVn­zkTC’(Három)’ * Szol- Szőnyi SE. A kétségbeesett Baksa, St. Somos. Földi E. - noki Já nosi Pál - Szomora pásztóiak támadtak, de pro- Kovács, Szabó, Czikora, Kaj- ^i, Jánosi, n“ . Ed»«, no tokozásaikat a hazai védők zinger A. (Magyar) - Hulk­- ^rovák, rendre meghiúsították. Ebben ka, Kaibás, Orosz (Verebélyi) TM ° n“° 8 - Kilczín Csikós a játékrészben is folytatódott _ Kajzinger I., Komáromi, ^en “simon H - Mé­­a sárgalap-osztás. Petre és Szpisják. Edző: Tóth P. 1st­ " l Kovács V­ártuR kapta Az utóbbit az Simon II. -57. percben Laczkó jatekve- Somoskői N., Miklós Zs., Tóth pf1 ® Farkas rfLe ' Edző­zető leküldte a pályáról. A L, Tasi - Simon L„ Fekete, ^álf^héiv Az ! félfél­jobbágyiak ezt követően is Simon I.­­ Gecse, Oláh J. Gáspár Mihály Az i. heuap méltó ellenfelek voltak. A (Varsa A), Somoskői Z.,Eb- nagy fölényben játszó mérkőzés végén az öltözőbe zö: László László. A reme- hazaink sok helyzetet rontot­tak. Szünet után a Volán jól G­óll­T­­(öngól) és mezőny A romhányi kerámiagyár ‘f­e lA^teÄ Stet legjobbja),"Radenszki Póczos, tömegsportbizott ga­­ fel­tett átlagon felüli teljess zei*rt­emina.oin ^^ gorge!eK Rátkai in_. Kiement. Czene. mérve a dolgozók igényeit — ményt. 4A1 hajrártak félidő’« Simon Rátkai, ill.: Klement, Czene. mérve _ u‘ na­ raztak, fénye.g bn­on egy döntött, hogy a téli idő I. góljával szépítettek, s szu- - - -|. -----­net utáni fölényüket három A bajnokság állása Kisterenye— Karancslapujtő 1—1 (1—0) Kisterenye, 200 néző, v.: Imrich. Kisterenye: Koncsik — Tóth A., Németh T., Ors­ 2. sz. Volán— Mátranovák 3—0 (0—0) 1. Balassi SE 14 10­­ 4 32-1120 2. Szőnyi SE 14 9 2 331-16­20 3. Pásztó 14 7 4 331-1018 4. sz. Somos 14 7 3 227-1917 5. M.­novák 14 6 3 5­21-1613 6. Nézsa 14 9 5 420-2016 7. Kisterenye 14 4 7 3­14-16­15 8. Kazár 14 5 4 S19-2014 9. Szurdokp.­­ 14 6 2 618-1914 10. Erdőkürt 14 5 3 6­25-2713 11. Sz. Bányagép 14 5 3 6­18-2413 12. Vörös Csill­ 14 5 2 718-2012 13. N.-megyer 14 3 6 522-2712 14. 2. sz. Volán 14 3 5 618-2611 15. E.-gerge 14 2 4 814-288 16. K.-lapujtő 14 3 11021-437 (andó—tóth) Ma este: Anglia-Magyarország Végre: felfelé a lejtőn örömmámor a Népstadion­ban. Jó fél órával a Norvégia elleni győzelmet lezáró bírói sípszó után is legalább húsz­ezer ember tombolt a lelátó­kon, kórusban — és persze jókora megbocsátható elfo­gultsággal — hirdetve, hogy a magyar futballistánál nincs jobb a világon. EMLÉKEZZÜNK CSAK A teremtornán kifütyülték a címeres mezben pályára lépő­ket, s még néhány hónappal ezelőtt is ki­adott volna akár csak egy lyukas kétfillérest is azért, ami most már valóság : akár páholyból is végignéz­hetnék labdarúgóink a mai, angolok elleni utolsó selejte­zőt. A Wembleyben már csak a brit oroszlánnak van vesz­tenivalója. Mészöly Kálmán, a siker egyik fő részese nemrégiben így nyilatkozott: „Egyetlen kollégámnak sem kívánom azt a sikertelenségi sorozatot, azt a kudarcdömpinget, amely a kezdetben osztályrészemül jutott”. Hát nem is volt ab­ban semmi felemelő! Kínke­serves kilencven percek, meg­alázó vereségek, rossz­ száj­ízzel befejezett dél-amerikai túra. De vajon hogyan válha­tott a semmi jóval sem ke­csegtető kezdet ilyen mindent feledtető diadallá? Kísérel­jük meg feltérképezni az oko­kat. „EZ EGY ŐRÜLT CSOPORT" Ezek a szavak Ron Green­wood­tól, az angol szövetségi kapitánytól származnak, így jellemezte a VB-selejtezők ne­gyedik csoportját. S valóban. Volt itt minden, csak éppen a papírforma szakmailag körül­határolt, gondosan megterve­zett okos előrejelzései mond­tak csődöt Elsőként ugyan Anglia magabiztosan söpörte félre útjából Norvégiát de aztán ugyanezek az „elteme­tett” norvégok legyőzték a svájciakat Svájcban. Aztán Románia! Három pontot ra­boltak el a biztos favoritnak számító angoloktól, s amikor ezután a világ közvéleménye már-már a legjobbak közé kezdte sorolni keleti szomszé­dainkat nem bírtak velünk, s hazai pályán vereséget szen­vedtek a svájciaktól ia. Köz­ben a norvégok otthon óriási meglepetésre visszavágtak az angoloknak. MÉSZÖLY A RUTINRA SZAVAZOTT Mind nyilvánvalóbbá vált hogy itt csak az a nemzeti ti­zenegy maradhat talpon, amely idegileg és fizikailag egyaránt bírja ezt a félelme­tes tempót. S ennek az öl­döklő, kegyelmet nem kérő, de nem is adó versenyfutás­nak épp a mind idehaza, mind pedig külföldön elparentált magyar válogatott lett a győz­tese. Hogy miért? Például azért, mert az MLSZ okosan szervezte meg a mérkőzések időrendjét. Való­ságos sportdiplomáciai siker­nek könyvelhető el, hogy két­szer egymás után nem kellett idegenben játszani, s hogy mindig volt kellő idő a felké­szülésre. Ne feledjük a sváj­ciak kudarcának egyik fő oka az volt, hogy négy nap lefor­gása alatt kíséreltek meg si­keresen szerepelni két nagyon sorsdöntő idegenbeli találko­zón. De ennél is jóval lényege­sebb az a pozitív folyamat, amely válogatottunk ugrás­szerű javulását okozta. So­káig azon sopánkodtunk, hogy egyáltalán nincs csapatunk. Szinte hétről hétre változott a keret összetétele. Ekkor azon­ban a Mészöly—Mezey duó egy huszárvágással megol­dotta a gondokat. A rutinra szavaztak. Azokra az idősebb játékosokra, akik külföldre szerződtek, s ott képesek vol­tak megújulni. Természete­sen az itthoniakra is; Nyilasi­ra, aki egyszer már szegre akasztotta a futballcipőt, mos­tanra azonban Európa máso­dik legeredményesebb góllö­vője lett. Törőcsikre, aki egy­re érettebben gondolkozik. Vagy a gólgyáros Kissre, a mind magabiztosabb Garabá­­ra, és az üstökösként berob­bant Sallaira. Úgy tűnik a nagy siker leg­főképp az új szellemnek kö­szönhető. Az „idegenlégiósok” felelősségteljes szemlélete, s a bizonyítani akarás minden­ki részéről. A csapat közösség­gé formálódott, ahol az egy­más segítése, a közös cél lett az összetartó erő. Ha ezt a szellemet sikerül átmenteni honi labdarúgásunk egészé­re is, bizonnyal nem marad el a sportág igazi nagy felemel­kedése sem! Szabó Illés Tömegsport Nyitott kapuk Romhányban Izakban is lehetőséget teremt a sportolni vágyóknak a rend­szeres testedzésre, mozgásra. Ezért a szerdai napokon dél­után 3 órától szélesre tárják a sportcsarnok kapuit az aktív pihenést, szórakozást keresők előtt. Este 9-ig asztaliteniszez­hetnek, tollaslabdázhatnak az érdeklődők, de kispályás labdarúgásban, röplabdában és kézilabdában is összemérhe­tik tudásukat. Az eddigi ta­pasztalatok alapján mintegy félszázan élnek a lehetőséggel. Birkózás, serdülő Os Berecz ezüstérmes Az utóbbi évtized legszínvonala­ került vesztes helyzetbe, s el­sőbb serdülő kötöttfogású orsz e­ lenfele tusolta. Berecz rutintalan­­gos birkózóbajnokságára került soga az aranyérembe került, ára sor a csepeli sportcsarnokban. A ezzel együtt dicséret illeti a má­ 198 induló hatalmas küzdelmet­sodik helyért­ vívott a helyezésekért. A másik tarjáni, a nehézsúlyú A 45 kg-osok 22 főnyi mezőnye- Hollandi Gábor nem jutott az éi­ben indult az FTC-s Berecz Sán­ hat közé. Erővel ugyan jól dár, d­­a második helyet szerez- bírta a küzdelmet, de technikai­te meg. A döntőben a pécsi Daj­­­ag még sokat kell fejlődnie, kával találkozott, és harminc má­sodperccel a vége előtt még Be- Jövőre mindketten javíthatnak, recz vezetett 18—9-re. Ekkor jó­ hiszen Hollandi egy, Berecz fe­­leslegesen dobást indított, s e­dig még két évig serdülő. o­r­ok­ba­n Az EMASZ Vállalat legjobb fér­fi és női asztaliteniszezői Salgó­tarjánban találkoztak az ÉMASZ Tizek bajnokságán. A másodízben kiírt bajnokságot a férfiaknál a salgótarjáni EMASZ dolgozója, Tóth László veretlenül, játszma­veszteség nélkül nyerte. A to­vábbi sorrend: 2. Nagy (Ka­zincbarcika), 3. Debreceni (Sá­rospatak), 4. Mihalik (Salgótar­ján). A nőknél az első ízben megren­dezett verseny győztese szintén veretlenül­­ Szabó Margit (Gyön­gyös) lett. További eredmények: 2. Bakócziné (Miskolc), 3. Voná­­né (Gyöngyös), 4. Vargáné (Eger). Jövőre Sárospatakon találkoz­nak az EMASZ legjobbjai. Az új rendszerű kiírás szerint az ökölvívó serdülőbajnokság ren­dezését megváltoztatták. A legfia­­tabbak az úttörőbajnoki címért, a következő korcsoport­ban pedig a serdülőbajnoki címért lépnek szorítóba a gyere­kek. A Debrecenben megrende­zett országos úttörő- és serdülő­bajnokságon jól szerepeltek az STC versenyzői. A légsúlyban Gáspár Lajos, a második helye­zést érte el. Ugyanígy végzett a könnyűsúlyban Oláh Kálmán. A papírsúlyban Botos István lett harmadik, a nagyközépsúlyban pedig Uhrin László. Az úttörők­nél papírsúlyban Dabora Sándor a második, kisváltósúlyban Berki Róbert a harmadik helyen vég­zett. Mindketten a Petőfi Sándor Általános Iskola tanulói. Egyre nagyobb a sikere az új salgótarjáni tanuszoda szolgálta­tásainak. Óvodások, iskolások, de felnőttek is mind nagyobb szám­ban ismerkednek meg az úszás alapjaival. November 23-től újabb úszótanfolyam kezdődik az STC szervezésében. Érdeklődni és je­lentkezni az uszoda előcsarnoká­ban Csatlós Csaba vezető edző­nél lehet. Két sportágban is szerveződik a baráti kör a Balassagyarmati SE-nél. A labdarúgók baráti kö­re december 2-án 17 órakor a Halásztanya klubtermében talál­kozik, míg az ökölvívás barátai­nak hasonló rendezvényére egy nap múlva ugyanott, azonos idő­pontban kerül sor. Az STC válogatott sífutói, Papp Zoltán és Horváth János, a közel­múltban­­ murmanszki edzőtáboro­záson vettek részt. Alighogy ha­zaérkeztek a Szovjetunióból, hét­főn ismét útrakeltek. Ezúttal no­vember 28-i­g­ lövész­táborozáson vesznek részt az ausztriai Taup- Ucz Almban, csatlakozott hozzá­juk a válogatott keret többi tag­ja mellett a salgótarjáni Géczi Tibor la. A NÓGRÁD totótippjei: 47. hét 1. Bem SE—EgerX 1 2. Papp J.—Debreceni Kinizsi1 3. Bábolna—Váci Izzó1 4. BVSC—Pénzügyőr1 X 5. Sabaria—BauxitbányászX 2 6. Sopron—Kaposvár1 X 7. Ascoli—Milan1 2 8. Catanzaro—Avellino1 9. Cesena—TorinoX 1 10. Como—Cagliari1 11. Internazionale—Róma1 12. Juventus—Bologna1 13. Varese—SambenedettoscX 14. Sampdoria—Spal 15. Pistoiese—PalermoX 1 1 16. Lazio—Cavese Gólfotópályázat Az elmúlt héten pályázatunkra 278 szelvény érkezett. A két mérkőzés végeredménye: Bgy. SE—MÁV Előre 1—1, STC—Asztalos SE 3—2 volt. Nem akadt olyan pályázó, aki mindkét találkozóra helyesen tippelt volna. Huszonegyen értek el egy találatot, közülük a következők nyertek 10—10 darab totószelvényt: Török Éva, Salgóbánya, Madách u. 5., Barta Gyula, Salgótarján, Pécskő út 1. Béta László, Pász­tó, Marx u. 29. NÓGRÁD — 1981. november 18., szerda Góltotó 1. SZÉCSÉNY—EDELÉNY, végeredmény: 2. SÍKÜVEGGYÁR—SAJÓBABONY, végeredmény: N_ÉV: LAKCÍM: