Nógrád, 1983. február (39. évfolyam, 26-49. szám)

1983-02-18 / 41. szám

TÁJFUTÁS Világbajnokságon a Zentai testvérek Köztudott, hogy 1983-ban Magyarországon rendezik meg a tájfutók világbajnokságát. A szeptember 1—3. között lebo­nyolítandó találkozóra a ver­senybírók soraiba, nagy meg­tiszteltetésként, felkérték a Mátraaljai Állami Gazdaság sportegyesületének vezetőségi tagját, a tájfutó-szakosztály ve­zető edzőjét, Zentai Józsefet. Pár nappal később a salgótar­jáni Zentai László, aki ugyan­csak a MAG—MEDOSZ SE versenyzője, jelenleg az ELTE egyetemi hallgatója, kapott ha­sonló megtisztelő felkérést. Reméljük, hogy versenybírói tevékenységükkel elősegítik és tovább öregbítik megyénk hírnevét a tájékozódási futó­sportágban. Zentai László Zentai József LABDARÚGÁS Nagybátony—Apci Vasas 7—1 (5—0) Ape, 150 néző, v.: Jambrik, N­agy­bá­tony: Kocsis, (Kiss II.), — Cséki (Varga), Bertók, B. Kovács (Orosz), Tamás — Sza­bó Gy. Dóra, Mihalkó (Hu­­gyecz) — Szabó L., Szabó J., (Kiss I.), Kiss III. (Bocsi). A mély talajú, csúszós sala­kos pályán nagy iramot dik­táltak a csapatok. A vendég­gárda aránylag korán kezdte a gólgyártást. A 3. percben Szabó L. kitűnő labdát tálalt Dóra elé, a középpályás hatal­mas lövése a hálóban kötött ki. 1—0. Négy perc elteltével Szabó J. Szabó Gy. átadásával kilépett a védők közül és a jobb sarokba lőtt. 2—0. A 14. percben az előbbi eset szinte kísértetiesen megismétlődött: Szab­ó Gy. jobbról benyesett labdáját névrokona, Jácint a kapuba lőtte. 3—0. A 30. perc­ben Szabó L. Iratkozott fel a góllövők közé, Dóra labdáját először a kapufára lőtte, majd a visszapattanó „pettyest" a hálóba nyeste. 4—0. A félidő befejezése előtt két perccel új­ra Szabó J. ért el gólt. 5—0. A második játékrész elején Bertók egy rosszul sikerült be­csúszás következtében súlyos bokasérülést szenvedett. Az NB II-es csapat — miután a szünet­ben valamennyi cseréjét végre­hajtotta — tíz emberrel foly­tatta a játékot A lelkes ap­­ciak ezt a lehetőséget ki is használták, a 05. percben szé­pítettek. 5—1. Alig valamivel később Szabó Gy. a jobb szé­len szöktette Szabó L-t, a szél­ső éles beadását Kiss I, 12 méterről a kapu közepébe to­vábbította. 6—1. A befejezés előtt néhány perccel ismét Kiss Gyula ért el gólt: Szabó L. labdáját először a kereszt­lécre, majd a kapuba lőtte. 7—1. A lelkes hazaiak ellen a Bá­nyász mindvégig jelentős fö­lényben játszott. A két gól el­sősorban a sokmozgásQS táma­dójáték következménye. Jók: Kocsis, Mihalkó, Szabó J., Dóra és Szabó L. * A Nagybátony ma a területi bajnokságban szereplő Recsk otthonában lép­­ pályára, majd szombaton és vasárnap az STC nemzetközi tornáján szerepel. t. i. Sorokban kijelölték a magyar sílö­­vő-válogatott tagjait az olaszországi Anterselvaban rendezendő világbajnokság­­ságra. A hét végi országos bajnoki eredmények alap­ján a felnőttek háromtagú utazó keretébe bekerült Papp Zoltán, a juniorokéba Horváth János, mindketten az STC sportolói. ☆ Nemzetközi labdarúgótor­nát rendez a hét végén az STC. Mint már hírül adtuk, a február 19-i és 20-i mér­kőzésen a tarjániak és a nagybátonyiak is megmér­kőznek egy-egy szlovákiai ellenféllel, már a jövő va­sárnap kezdődő tavaszi idény főpróbájaként. Szom­baton 11 órától Nagybátony —Kassai VSC, 13 órától STC —Poprád találkozóra kerül sor a tóstrandi pályán, más­nap 9.45 órától a másik ven­dégcsapat lesz a hazaiak el­lenfele. ☆ Évzáró közgyűlést tart a sal­gótarjáni hegymászóklub februárr 19—20-án az ágasvá­ri turistaházban. A kétnapos programban az elmúlt év értékelését mozgó- és diafil­mes élménybeszámolók egé­szítik ki. Albert Flórián Romhányban Vasárnap rendezte a járási labdarúgó-szövetség az „öregfiúk-teremfoci" járási döntőjét. Eredmények: Érsekvadkert—Rétság 5—1, Tolmács—Ba­lassagyarmat 2—1, Tolmács—­Érsekvadkert 2—1, Balassa­gyarmat—Rétság 1—2, Érsekvadkert—Balassagyarmat 3—2, Hátság—Tolmács 2—5. Végeredmény: 1. Tolmács, 2. Érsekvadkert, 3. Rétság, 4. Balassagyarmat. A versenybizottság három különdíját az alábbiak nyer­ték: a gólkirály Bernarik László (Tolmács), a legjobb ka­pus Tresó József (Balassagyarmat), a legjobb mezőnyjátékos Hoffer Miklós (Érsekvadkert) lett. A díjakat Albert Flórián, az FTC 75-szörös, volt válogatott labdarúgója adta át. A 16 csapat több mint 200 játékosa nagyszerű sportél­ményt nyújtott nézőknek, érdeklődőknek egyaránt. Jövő évben lesz a jubileum, szeretné a szövetség még színeseb­bé tenni e ritka focicsemegét. Esetleg meghívni a magyar válogatott öregfiúkat, vagy egy külföldi csapatot. Köszönet illeti a romhányi, rétsági iskola vezetését a tornatermekért, a rendezőket és a versenybírókat közremű­ködésükért. A torna Albert Flórián élménybeszámolójával fejező­dött be. \ ISKOLAI SPORT Tizenkét kis kézilabdázó Meglátszik Horváth Istvá­non, a pásztói Mikszáth Gim­názium tanárán, hogy vala­ha sportolt: mintegy nyolc évig volt a jónevű helyi ké­zilabdacsapat oszlopos tagja, sőt előzőleg labdarúgó is. Ám most nem testnevelést oktat, hanem szakmai isme­reteket. A sporttól azonban nem tudott elszakadni. A gimnázium női kézilabda­­csapatának edzője. A közép­iskolás-bajnokságban szere­pelnek, és nem is rosszul. De mielőtt erről kérdezném, kezdjük inkább az elején: — Hogyan alakult ki itt ez a csapat? — Tavaly ősszel sok olyan elsős került a középisko­lánkba, akik már rendszere­sen kézilabdáztak a járási bajnokságban — feleli Hor­váth tanár úr. — Meghirdet­tük: akinek kedve van, akár csak sportszerűen mozogni, edzeni, de főleg „kézizni”, azt szívesen látjuk. Jött is vagy másfél tucatnyi elsős és má­sodikos, mert csak ez a két korosztály játszhat a középis­kolás-bajnokságban. Ki is alakult hamar egy tizenkét tagú törzsgárda, akikkel be­nevezhettünk. — A Mikszáthnak kicsi a tornaterme. Hol tartják az edzéseket? — Mérkőzésszerűen gyako­rolni csak szabad téren tu­dunk, rossz időben eseten­ként a szomszédos Dózsa is­kola termében. Itt, a gimná­ziumban is van mód erőfej­lesztő izomerősítő gyakorla­tokra, medicinlabdázásra, gimnasztikára, az átlövések és a lezárások sulykolására. A három kapusnak külön, sp^iális edzésprogramja van, míg a többiek az átadásokat gyakorolják. De a leghaszno­sabbak a testnevelés tagozatos Dózsa iskola legjobbjaival, most már rendszeresen ,ös­­­szehozott­ edzőmérkőzések, az ő tornatermükben. Legtöbb­ször nagy gólkülönbséggel győzünk, de csak ilyenkor tudjuk gyakorolni a taktikai elemeket mérkőzésszerűen. — Kik a középiskolai csa­pat legjobbjai? — A gólgyárosunk, a má­sodikos Dancsák Gabriella, aki egyébként irányító szerepkört tölt be a pályán. Huszonöt találatával ő a legeredménye­sebb a csapatban. A balke­zes átlövő, Podonyi Piroska a középiskolás-kupameccseken eddig tizenhárom gólt szer­zett. Meg kell említenem még a balszélső Homolya Enikő és a bal kettes Cserpák Judit nevét is, akik szintén megha­tározó emberek a csapatban. Egyébként a keretből ketten salgótarjániak, akad balassa­gyarmati is köztük, bár a többség pásztói. Legjobbja­ink már az NB II-es felnőtt­együttesbe is be-bekerülnek. — Hogyan szerepel a csapat a középiskolás-bajnokságban? — Meglepően jól, különö­sen ahhoz képest, hogy leg­többjük mégiscsak kezdőnek számít — mondja Horváth István. — A megyei közép­iskolák számához képest ke­vés a hat résztvevő, különö­sen Salgótarjánból jelentkez­hetne több csapat is. Eddig egyedül a balassagyarmati Szántó Gimnáziumtól kap­tunk ki idegenben, ők veret­lenül vezetnek a megyei rangsorban. Tavasszal azon­ban hazai pályán játszunk ve­lük és, ha sikerül győzni, az élre kerülve jogot szerezhe­tünk a terület többi megyei bajnokával találkozni, hogy oda-vissza alapon eldöntsük, melyik gárda jut az országos bajnokságba. — Fél éve sem játszanak együtt, és máris ilyen magas csúcsok felé törekednek? — Sok lehetőség van ebben a kis csapatban, de, ha az idén nem jön is ki mind be­lőlük, akkor sem­ kell szé­gyenkezniük. Igaz, néhányan lehetnének bátrabbak is, ha­­tározottabbak, keményebbek. Sok még a pontatlanság, a labdaeladás, de a technikai fo­gyatékosságokat lelkesedés­sel pótolják. Ritkán kell kiál­lítani bárkit is közülük, rend­kívül sportszerűek. Nem a „győzni mindenáron” szemlé­let jellemzi őket, hanem a sport, a mozgás szeretete és a közösségi szellem. Iskolájuk, színeiben szívvel-lélekkel, minden tőlük telhetőt megtéve a szabályok keretein belül, elszántan küzdenek. És jövő­re, vagyis szeptembertől, úgy hallottuk, ügyes kézilabdás lányok kerülnek ide Jobbá­gyiból és a két pásztói isko­lából, így nem csak az után­pótlás adott, hanem sikerül talán pótolni a harmadik osztályba kerülő „húzóem­bereket” is. Vajda kihívásnak tekinte­né a menye két városának számos középiskolája, hogy a pásztóiak kézilabdában le akarják pinálni őket! Tudtuk, olykor az útiköltséget sem könnyű előteremteni, de a jó példa bizonyítja: megéri... (várkonyi) Tömegsportnap Pásztón Már hagyomány a nyári és téli sportnap a Váci Kötött­árugyár pásztói gyáregységé­nél. Ezúttal a női kispályás labdarúgás színhelye a Dózsa iskola tornaterme, a férfi­ asz­­talitenisz-csapatbajnokságé a gyáregység tanácsterme volt. A három gyáregység és a köz­pont csapatainak bevonulása a megnyitóra valóságos divatbe­mutató volt a gyár szabadidős- és sportruháiból. Mindkét verseny hazai si­kert hozott, sportszerű körül­mények között. A férfi aszta­liteniszezők könnyedén nyer­tek. A lányok a 2. fordulóban a központtal vívták a legne­hezebb mérkőzéseket, a kez­dés utáni két gyors gól eldön­tötte a mérkőzés sorsát, a töb­bi csak formalitás volt. Külö­nösen a védelem remekelt a meccseken, nem kaptak gólt. Végeredmény: asztalitenisz férfi csapatverseny: 1. Pásztó, 2. Vác, 3. Jászapáti. Női kis­pályás labdarúgás: 1. Pásztó, 2. Vác, 3. Kazár. A játék befejezésekor a tex­tilipari szakszervezet jelenle­vő képviselői örömmel nyug­tázták, hogy az 1082-es év tö­megsporteredményei alapján — a közel 70 üzem közül — a pásztóiakat megérdemelten rangsorolták a második hely­re. Folytatás nyár elején, a sza­badban. Tóth József A győztes női labdarúgócsapat,­ középen: Bélák Józseffel, a sportnap főszervezőjével. TEKE NB III: Két győzelem, egy vereség A negyedik fordulóval foly­­tatotódtak a küzdelmek az NB III-as tekecsapat-bajnokság­­ban. A Somoskőújfalu csapa­ta a hazai pálya felújítási munkálatai miatt az Egri VM elleni mérkőzését a salgótar­jáni öblösüveggyári tekecsar­nokban játszotta le. A mér­kőzés megkezdése előtt mind­két csapat játékosain felfedez­hetők voltak a feszültség je­lei — a Somoskőújfalu „le­mondott" a hazai pálya elő­nyéről —, a semleges pálya nyílttá tette a mérkőzést az egriek számára. Az első páros után sikerült megszerezni a vezetést a so­mosiaknak. Az előny nyugta­tóan hatott a hazai csapatra, a játékosok egyre jobban nö­velték vezetésüket, a görcsö­sen játszó egriekkel szemben. A mérkőzésen a Somoskőúj­falu csapata „kiütéses” győ­zelmet aratott az Egri VM el­len. A Pásztó együttese az Egri ZÖLDÉRT csapatát fogadta. A mérkőzés elején a vendégek szereztek némi előnyt. Ez azonban csak arra volt ele­gendő, hogy felrázza a hazai játékosokat. A mérkőzést vé­gül a hazai pálya előnyét él­vező Pásztó csapata nyerte meg. A Mátranovák a PAKOSE gárdáját fogadta. A rossz napot kifogó novákiak még a szerencsével is hadilábon áll­tak ezen a mérkőzésen. A mindvégig izgalmas találko­zón az utolsó párosig nyílt maradt a mérkőzés, és bár a hajrá a novákiaknak sikerült jobban, a találkozót a ven­dég PAKOSE csapata nyerte jobb össztűarányával. Ered­mények: Somoskőújfalu—Egri VM 8—0 (2529—2178). Somoskőúj­falu: Szabó 398, Borsós 418, Kotroczó 436, Jankus 427, Ba­lázs 414, Fancsik 430. Eg­ri VM: Varga 330, Csontos 340, Gál 373, Urban 372, Utasi 374, Szacskó 389. Pásztó—Egri ZÖLDÉRT 7—1 (2404—2302). Pásztó: Koczka L. 384, Csemer 401, Győri 890, Huber 420, Koczka M. 411, Huber 398. Egri ZÖLDÉRT: Ipacs 385, Szabó 382, Suram 300, Német 382, Buta 398, Nagy 389. Mátranovák—PAKÜSE 2—6 (2377—2383). Mátranovák: Kecskés 395, Nádasdi 379, Kozma 417, ifj. Kecskés B. 374, Fodor 400, Nádasdi 412. PAKÜSE: Nagy K. 403, Megy J. 403, Stark 416, Gyányi 300, Hadnagy 392, Gembiczki 409. A csapatbajnokság ötödik fordulójában mindhárom nóg­rádi csapat idegenbe utazik: a Pásztó a PAKOSE gárdá­jához, a Mátranovák a For­gácsoló csapatához, míg a Somoskőújfalu a Lőrinci ott­honába látogat.G, G. Kosárlabda MNK Vereség a bajnokjelölttől Szolnoki MÁV MTE— STC 77—47 (40—20) Szolnok, V.: Kertész, Fodor. STC: Longauer 8, Takács 20, Tőzsér 0, Szakmár 3. Cs.: Klonka 10, Nagy. Az eredmény alakulása: 5. p.: 9—2, 10. p.: 24—6, 15. p.: 30-14, 25. p.: 52—25, 30. p.: 00—33, 35. p.: 69—39. A kitűnő játékerőt képvise­lő szolnokiak ellen kevés esé­lye volt az FTC-nek.­ A veze­tő edző ezért úgy határozott, hogy figyelembe véve a csü­törtöki Eger elleni, nehéz bajnoki találkozót, a kezdő ötös felnőtt tagjait pihenteti, s a fiataloknak nyújt rutin­szerzési lehetőséget. Az első játékrész elején nagy lendülettel, egészpályás letámadással kezdtek a hazai­ak, s ez megzavarta a tarjá­­ni fiatalokat. A szolnokiak már a 10. percben közel 20 pontos előnyt harcoltak ki. Innen feljött az STC is. A szünet után a tarjániak egyre jobban játékba lendül­tek, teljesítményük felgyor­sult, s a mérkőzést nyíltabbá tették. A saját palánk alatt az ellenfél magassági fölénye miatt hátrányba kerültek, de támadásaikat elsősorban távo­li dobásokból szerzett pon­tokkal eredményesebben fejez­ték be. Szarvas József: — A to­­vábbjutásra esélytelenek vol­­tunk, így a fiatalokkal kísér­leteztem. Az első percektől eltekintve, meglepően jól helytálltak a kitűnő ellenfél­­lel szemben. — mátyus —*• j NÓGRÁD - 1983. február 16., péntek 2