Nógrád, 1984. november (40. évfolyam. 257-281. szám)

1984-11-21 / 273. szám

LABDARÚGÁS — Megyei bajnok­ság Fél tucat gólt lőttek az érsekvadkertiek A megyei labdarúgó-bajnokság őszi 14. fordulójában a szécsényiek hálójába fél tucat gólt lőtt érsekvadkertiek sze­repeltek a legeredményesebben. A sorban a somosiak kö­vetkeznek: négyszer találtak a lapujtőiek hálójába. Küz­delmes mérkőzésen nyert a Balassi SE a Ceredvölgye, s Nézsa csapata a Szőnyi SE ellen. Két együttes nyert ide­genben: a Mátranovák gárdája Erdőkürtön, a Nógrádme­­g­yei pedig Kisterenyén. Döntetlen is kettő adódott. A lis­tavezető Egy SE kétszer vezetve szerzett pontot az St. Volántól. Pásztóról pedig az ötvözetgyáriak vittek haza egyet. Egy kiállítás és tíz sárga lapos figyelmeztetés ej­tett csorbát a sportszerűségen. A forduló 28 góljából tízet lőttek a vendégek, 18-at a hazaiak. Nógrádmegyer— Kisterenye 2—1 (1—0) Kisterenye, 200 néző, v.: Makovinyi. N.­megyer: Kor­mány — Kruppa P., Sándor T., Petrovics, Rácz R. — Rácz T, Kruppa Gy., Vándornyik — Rácz G., Velki, Kozma (Görcsi). Edző: Rácz István. Terenye: Kornhely — Szom­széd: Szekula, Ozsgyáni, Dob­­rocsi — Bajnóczi, Radics, Szo­­mora Gy. — Tekeres, Oláh, Babcsány. Cs., Végh, Szomo­­ra J Edző: Szilágyi Gyula. A 27 percben Kruppa Gy. 25 méterről, balról végzett el szabadrúgást, s a kapufáról visszapattant labdát Rácz G. lőtte a hálóba. 1—0. A 71. percben Rácz G. a félpályá­ról indulva a 11-es közeléből lőtt a hálóba 2—0. Hét perc múlva Oláh S 25 méterről, hatalmas góllal szépített. Jó: Kormány (a mezőny legjobb­ja), Sándor T., Rácz T., Rácz G., Velki, ill.: Szomora Gy., Oláh, Szekula. Balassi SE— Ceredvölgye 2—1 (0—0) Nagyoroszi, 100 néző v.: Tóth I. Balassi SE: Busai — Sivó, Nyerges, Vaskor, Antal — Németh L., Németh Zs., Gál — Rónai, Bérczi, Gu­­zsaj Cs., Jámbor, Kollonitz. Edző: Nagy J. László. Cered­völgye: Sótér I. — Herman, Wágner, Tajti Gy., Tajti T. I. — Kakuk J., Dániel, Kaspár — Gál, Kakuk T., Radics. Edző: Szalay Miklós. A jó iramú, sportszerű mérkőzés I. félidejében kiegyensúlyozott harc folyt, a szünet utáni küzdelemben jobb hajrával aratott keserves győzelmet a hazai együttes. Góllövők: Vas­kor, Gál, ill.: Kakuk T. Jó, Antal, Vaskor, Németh Zs., Gál, ill.: Wágner, Dániel, Ka­kuk T. Éirsekvadkert— Szécsény 6—1 (1—1) Érsek­vadkert, 200 néző, v.: Tálas, K.­vadkert: Jambrik — Adame K., Szabó I., Karacs, Kordics (Frecska) — Gyurko­­vics, Rottenbacher, Keresztes — Busái (Csabák), Szabó II., Oroszlán Edző: Adame And­rás. Szécsény: Kiss T. — Komjáti, Kalmár, Kiss L., Németh — Gál (Rádi), Ma­joros (Zsidai), Oláh — Hepp, Orgoványi, Varga. Edző: Ba­logh Ferenc. A vadkertiek a 20. percben megszerezték a vezetést, tíz perc múlva ki­egyenlítettek a szécsényiek. Az 50. perctől a lendületes hazaiak tíz perc alatt három gólt lőttek, s ez a rövidzár­lat szinte megbénította a szé­­csényi védelmet. Góllövők: Adame, Rottenbacher, Szabó IT., Keresztes, Oroszlán, Csa­bák, ill.: Orgoványi. Jó, a di­cséretesen eredményes hazai együttes, ill.: Kalmár. St. Somos.— Karancslapujtó 4—0 (1—0) Salgótarján, Somos., 200 né­ző, v : Takács, Somos., Smida — Kovács, Szabó, Nagy, Mol­nár P. — Balázs Z., Keleti, Oláh Z. — Gulyás, Bede, Tő­re, Cs., Sági, Brezovszky Ed­ző: Bandúr Mihály K.-lapue­­tő: Éhn — Földi, Novák T., Lantos (Tóth L.), Tóth Zs. — Pintér (Bodor), Horváth, Roz­­gonyi T. — Romhányi, Da­­nyi, Orosz A. Edző: Tóth László. Távoli szabadrúgásból az 5. percben megszerezték a vezetést a hazaiak. Szünet után jól kezdtek a vendégek, volt egyenlítési lehetőségük, de tíz perc után ismét fel­jöttek a hazaiak, s újabb tá­voli góllal növelték előnyü­ket. A vendégek nem adták fel, helyzeteikből azonban a lövést nem vállalták, nem így a hazaiak, akik újabb két lehetőséget váltottak gól­ra. A gólkülönbség túlzott, de a lelkes hazai gárda győzel­me megérdemelt. Góllövők: Bede (2), Balázs Z„ Keleti Jó: Smida, Kovács, Szabó, Bede, Balázs, Keleti, míg a vendégektől senki sem nyúj­tott említhető! Nézsa—Szőnyi SE 2—1 (2—0) Nógrádsáp, 200 néző, v.: Sze­­berényi. Nézsa: Szépvölgyi — Prontvai, Bera, Mrella, Solti — Zatykó, Gáli, Kovács — Koncz S. (Takács), Kucsera, Koncz P. (Sztankó F). Edző: Majnik János. Szőnyi SE: Halasi — Szrena, Török, Len­gyel, Molnár — Gyetván, Csorba G: Kosik (Kozma) — Patai, Petre, Sándor I. Edző: Csorba Tibor. Az első perc­ben az alapvonalról beadott labdát Kucsera B juttatta a hálóba. A 20. percben Koncz P. fejelt a jobb sarokba. 2—0. Ezután a Szőnyi SE kezde­­ményezett többet, de csak szépítenie sikerült. Patai ré­vén. Jó: Bera, Miella, Gáli, Kucsera, Kovács, Koncz P., 111.: Szrena, Gyetván, Lengyel, Patai. Mátranovák—E­rdőkürt 2—9 (0—0) Erdőkürt, 200 néző. V.: Győ­ri. M.­novák: Miskei — Da­­nyi, Mihály, Lakatos, Mezei — Kerényi, Tóth M . Serfőző — Gubán, Csikós, Hársi. Ed­ző: Szoó Miklós. Erdőkü­rt: Radics — Nedeliczki, Prok­­sza, Bacsa. Petrás — Holicza, Balogh, Czeba — Deszk, Számper I. (Tusán), Számpor II Fdzsi, Haviár János. Az I félidőben mindkét kapu sokszor forgott veszélyben, szünet után fölénybe kerül­tek a novaiak, és ez gólok­ban is megmutatkozott. Az 50 és a 75 percben Gubán talált a kapuba. A hazaiak túl keményen, olykor a dur­vaság határait túllépve küz­döttek. Jó: Miskei, Danyi, Mi­hály, Lakatos, Mezei, Gubán, 111.: Holicza, Bacsa, Czeba. St. Volán—Bgy. SE 2—2 (0—0) Salgótarján, Baglyas, 200 néző, v.: Mihalovics. St. Vo­lán: Szikora — Schercz, Mik­lós, Földi, Póczos — Dénes Zs., Zsolinszki, Fekete — Bo­tos, Tábori (Hoffer), Horváth. Edző: Kis Imre. Bgy. SE: Pintér — Paumann (Telek), Szalai, Kopcsányi, Jambrik — Szlezák, Szalánszki, Taskó — Horváth (Gyurovics), Se­­metke, Tóth J. Edző: Tomná­nyi Pál. Az I. félidőben ki­egyensúlyozott küzdelem folyt, a gyarmatiak birtokolták biz­tonságosabban a labdát Szü­net után lendületesebben kezdtek a vendégek, s az 55. percben Paumann beadássze­rű lövése a léc alatt perdült a kapu jobb oldalába. 0—1. Tíz perc múlva, egy ellen­támadásból, bal oldalról Dé­nes átadását Fekete bombáz­ta a bal felső sarokba. 1—1. A 75. percben, formás táma­dásból Szlezák két csel után lőtt szép gólt. 1—2. A Volán küzdött az egyenlítésért, és egy szögletrúgás után Fekete lőtt a hálóba. Jó: Szikora, Miklós, Földi, Fekete, ill.: Szalai, Szlezák, Kopcsányi, Horváth, Taskó, Pásztó—St­­­ Ö­vezetgyár 1-1 (1-0) Pásztó, 200 néző, v.: Hu­­bics. Pásztó: Rády — Bodó, Ravasz T., Berzák, Pusztai, (Ravasz P.) — Andó, Nagy B., Balogh (Nagy I.) — Veres M., Gáspár, Berkes. Edző: Szabó Jácint. ÖMTE: Bozó — Zaba­­ri, Tóth, Miklós, Páldi — Jánosi, Bogár, Nagy — Bor­bély, Filkor (Czitor), Imre. Edző: Kriskó Lajos. A jól kezdő hazaiak a 18. percben 11-esből, Nagy B. góljával szerezték meg a vezetést. A 48. percben Borbély szögleté­ből Czitor 5 méterről fejel­te a hálóba a labdát. A 70. percben Gáspárt kiállította a játékvezető! A vendégek meg­érdemelten szerezték meg az egyik pontot. Jő: Rády, Andó, Veres, Nagy B., ill.: Zabari, Tóth, Nagy, Bogár. A bajnokság állása Jól vívtak a magyarok Frankfurtban érdekes lebo­­nyolítású vívóversenyt ren­deztek. A mezőny legjobbjai ugyanis nem kieséses rend­szerben döntötték el a végső sorrendet, hanem körmérkő­zést vívtak. A maratoninak nevezett viadalon a párbaj­tőrben Hegedűs Ferenc lett az első Székely Zoltán előtt. Hegedűsnek és Székelynek egyaránt 14—14 győzelme volt. A női tőrviadalt a nyugat­német Sabine Bischoff 15 győ­zelemmel nyerte, a további három helyen magyarok vé­geztek. Kovács Edit 14, Szőcs Zsuzsa 12 és Győrffy Kata­lin 10 győzelemmel. ASZTALITENISZ Bányász-siker Hatvanban A Heves megyei asztalite­nisz-szövetség a közelmúlt­ban rendezte a hagyományos Hatvan Kupát. A színvonalas versenyen a Nagybátényi Bá­nyász as­zta­l­i­ten­is­z -s­zakosz­tá­­­lya három csapatot indított, és a nógrádiak a 16 együttes közül megszerezték az első és második helyet. Eredmények: Nagybátony III.—Gyöngyös III. 2—1, Nagy­bátony II.—Hatvan II. 3—0, Nagybátony I.—Füzesabony I. 3—0, Hatvan II.—Nagybátony I. 2—1, Nagybátony II.—Hat­van I. 2—1, Nagybátony I.— Petőfibánya I. 2—1. A döntő­ben: Nagybátony I.—Nagybá­tony II. 2—1. A végeredmény: 1. Nagybátony I. (Pávelkó, Győrő, Ivanics), 2. Nagybá­tony II. (Barráth, Sa­lamon, Ba­gi), 3. Petőfibánya 1....... 6—8. Nagybátony III. (Kövendi, Oravecz, Ágoston). A verseny érdekességét je­lentette, hogy a csapatokban az egy-egy felnőtt mellett, csak serdülök, vagy újoncok, illetve ifjúságiak indulhattak. — t. i. — Győzelem a függő játszmákban Szalonikiben a 26. sakk­olimpián hétfőn a késő éj­szakai órákban fejezték be a függő játszmák egy részét. A magyar férfiak közül Portisch Lajos volt érdekelt, a folyta­tásban a két sakkozó ismét függőben hagyta a partit, de ezt követően Saed feladta a küzdelmet. Ezzel a magyar csapat 4:0 arányban győzött az Egyesült Arab Emírségek válogatottja ellen. Ivánka Mária osztrák ellen­fele folytatás nélkül feladta a küzdelmet, így a magyar csapat 2,5:0,5 arányban győ­zött Ausztria ellen. Sorokban Hétfőn ünnepélyes ered­ményhirdetéssel ért véget a Szécsényben hetek óta tartó Rákóczi Kupa kispályás lab­darúgó-bajnokság. A mérkő­zéssorozaton nyolc csapat vett részt, a végső győzelmet az ELZETT gárdája vívta ki, így ő a kupa védője. A leg­sportszerűbb csapat címet a helyi mezőgazdasági szakkö­zépiskolának ítélték oda. A legjobb teljesítményt nyújtó játékosok ajándéktárgyat kap­­tak. * Pásztó felszabadulásának 40. évfordulója tiszteletére a vá­rosi tanács művelődésügyi és sportosztálya december 16-án, az általános (három korcso­portnak!) és középiskolások részére asztalitenisz egyéni bajnokságot rendez. A verse­nyekre a Dózsa György nevét viselő általános iskolában, illetve a Mikszáth Kálmán Gimnáziumban kerül sor. * A Nógrád megyei asztalite­nisz-szövetség november 25-én 9 órakor, Salgótarjánban, a városi sportcsarnokban, ren­dezi Nógrád megye 1984. évi II—III. osztályú felnőtt- és II. osztályú ifjúsági bajnok­ságát. A versenyekre nevezni az egyes versenyszámok kez­dete előtt fél órával lehet. * A Pásztói városi Tanács művelődésügyi és sportosz­tálya felszabadulási női ké­zilabdakupát szervez. A ver­senysorozat tervezett időpont­ja: november 24., december 1., S. és 15-e. A mérkőzésekre a Dózsa György Általános Is­kola tornatermében kerül sor. SAKK Szombaton a negyedik, va­sárnap pedig az ötödik fordu­lóra került sor a Petre Lajos­­emlékversenyen. A városgaz­dálkodási vállalat éttermében mindkét napon 8 pár ült asz­talhoz, és vívott nagy csatát. Szabó Tamás (St. Síküveg­gyár), szombaton sem jelent meg, a versenybizottság két­szeri távolmaradása miatt a tarjáni sakkozót kizárta a to­vábbi versenyekből. A negyedik fordulóban lé­nyegében a papírforma érvé­nyesült, egyedül a másodosz­tályú Kormos okozott megle­petést: világossal győzött az első osztályú minősítéssel rendelkező Berkes ellen. Ér­dekes partit hozott a 80 esz­tendős kisterenyei Koós és a hazai („csak” 60 éves) Füstös játszmája. A bátonyterenyei versenyző nyert... Az ötödik fordulóban elsőként a Berkes —Halmi mérkőzés fejeződött be, a világos bábukat vezető sakkozó a 35. lépésben kény­szertet­te ellenfelét megadás­ra. Másodpercekkel ezután Nagy sötéttel tette ugyanezt, ellenfele Füstös volt. Horváth és Stuhl a végjátékban kere­kedett Kemecsei, illetve Ozs­­gyáni fölé, de Ladóczki is ki­tett magáért, sötéttel nyert Kormos ellen. A verseny két éllovasának, Bronnernek és a mesterjelölt Hovanecznek a találkozója öt órán keresztül tartott! Végül Browner győ­zött. (Dr. Hamza erőnyerő volt.) Az emlékverseny élmező­nyének állása az ötödik for­duló után: 1. Browner 4,5, 2. Ladóczki 4, 3. Hovanecz és Nagy 3.5—3.5, 3. Berkes, Ke­mecsei és Berzák 3—3 ponttal. — tóth — * A Petre Lajos-emlékver­­seny VI.—VII. fordulójára szombaton, illet­ve vasárnap kerül sor Bátonyterenyén. Bronner vezet Bátonyterenyén Felszabadulási túra Salgótarjánban A „Munka és művelődés” mozgalom keretén belül, Sal­gótarján felszabadulásának 40 évfordulója alkalmából, szo­cialista brigádoknak rendezett a minap túrát, — a Zala-liget— Somlyóbánya—Forgács-bá­nyatelep útvonalon — az SZMT, a megyei tanács test­­nevelési és sportosztálya, a József Attila VMMK, az MHSZ városi vezetősége és a városi tanács testnevelési és sportfelügyelősége. A 6 km-es útvonalat több akadállyal tűzdelték teli. A rajtnál minden 10 éven felüli túrázónak bizonyítania kellett lövésztudását. A 12 szocialista kollektíva képviseletében in­duló 108 fő ezután három csoportban vágott neki az út­vonalnak. Az első pihenőhe­lyen Nógrád megye sportjá­val kapcsolatosan kellett kér­désekre válaszolni, a célban — a forgács-bányatelepi szov­jet emlékműnél — kézigránát­­célbadobás, valamint a 40 éve szabad Salgótarján fejlődésé­vel összefüggő szellemi totó megfejtése volt a feladat. A túra befejező programját je­lentette a szovjet hősi emlék­mű megkoszorúzása. Cooptourist-arcmlat Síleckék kezdőknek és haladóknak Példamutatóak a Cooptou­­r­ist kezdeményezései a sí­sport nógrádi fellendítésében, utakat, kirándulásokat, túrá­kat szervez az iroda, nem­csak a szövetkezeti dolgo­zóknak, hanem bárkinek, aki érdeklődik e sportág iránt. Kedden délelőtt Salgótarján­ban a Sportour utazási iro­dát hívták meg a Cooptourist megyei vezetői, hogy a nagy­­közönség számára is népsze­rűsítsék a sízésben rejlő le­hetőségeket. E fórumon előbb Terik At­tila, a Cooptourist osztályve­zető-helyettese tartott rövid tájékoztatót az egybegyűltek­nek, kik között edzők, test­­nevelési oktatók, sportolók is ott voltak. Egyebek között el­mondotta, hogy a szövetkeze­ti utazási iroda minden ed­diginél nagyobb forgalmat bonyolított le ez évben, s az első tíz hónapban már telje­­sítette a tervét. Hasonló eredményekkel rukkolt elő a megyei kirendeltség is. A tanácskozás további ré­szében Fischer György, a Sportour képviselője tartott tájékoztatást az idei kínála­tokról, lehetőségekről. A töb­bi között elmondotta, hogy az állandó megújulásra való tö­rekvés jellemzi munkájukat, s az előző szezon kedvező ta­pasztalatai alapján számos kínálatbővítést terveznek. Így lehetőség nyílik, például a képmagnós tanulásra, speciá­lis kurzust ajánlanak azok­nak, akik a sítudás pihen­te­­tésekén­t éppenséggel némi bridzstudásra szeretnének szert tenni. Elsősorban a síe­léssel most ismerkedők sar­kalatos problémáján szeret­nének azzal segíteni, hogy sí­­léceket kölcsönöznek az uta­záshoz. Szólt még a bulgá­riai, a csehszlovákiai, a ro­mániai és a jugoszláviai utak­ról, az árakról, a kedvezmé­nyekről, majd a jelenlevők beszéltek a síoktatás helyi ta­pasztalatairól, az adottságok­ról, a feltételek javulásáról, s kérdéseket tettek föl az uta­zási tudnivalókkal kapcsolat­ban. Végezetül pedig Antal A­ndrás, a Cooptourist Nóg­rád megyei vezetője zárta be a beszélgetést, abbeni remé­nyét kifejezve, hogy a közel­jövőben mind többen sajátít­ják el, illetve gyakorolják e népszerű sportágat. A NÓGRÁD totófippjei, 47. hét 1. Bielefeld—Dortmund1 2. Düsseldorf—HamburgX 2 3. 1. FC Köln—Leverkusen1 4. Schalke 04—FrankfurtX 5. Uerdingen—Kaiserslautern1 X 6. Blau-Weiss 90—Bürstadt1 7. St. Pauli—Offenbanc­1 2 8. Ascoli—RomaX 2 9. Atalanta—Avellino1 10. Fiorentina—Internazionale 1 X2 11. Milan—Sampdoriai 12. Taranto—BariX 13. Varese—Pisa 1 X2 14. Torino—VeronaX 15. Arezzo—PescaraX 16. Parma—Empoli1 CéltotÓRályázai A múlt heti pályázatunkra 353 darab szelvény érke­zett. A két kiemelt mérkőzés végeredménye: Ascoli—Napo­li 1—1, Atalanta—Lazio 1—0. Egy találatot 56-an értek el. Telitalálatos szelvényt 8 fogadó küldött be. Közülük sor­solás útján 10—10 darab totószelvényt nyert. Kollár Pé­ter, Salgótarján, Damjanich u. 14., Lakos József, Bátony­­terenye, Iskola u. 6., Sándor Péter, Tar, Attila u. 7. A nyereményeket postán küldjük el. NÓGRÁD — 1984. november 21., szerda 7