Pécsi Napló, 1926. május (35. évfolyam, 98-120. szám)

1926-05-18 / 110. szám

1926. május 18 PÉCSI NAPLÓ Bernek, Friedrich garázs, Tel 3-4­. — Felméretnek a zsidó vallású volt pécsi kato­nák ezredre és rangfokozatra való tekintet nélkül, hogy e hó 20-án, csütörtökön este 1 9 órakor az izraelita hitközésg taná­ostermében megjelenni szíveskedjenek. Ekkor kerül megbeszélésre a zsidó hősök emléktáblájának leleplezésével kapcsolatos ünnepség végleges programmja. — Akácfán akart meghalni. Filabics Pál ber­­zencei lakos a vásártér előtt lévő akácfára fel­akasztotta magát. Tettét idejében észrevették, úgy hogy állapota nem életveszélyes. A mentők szállították a sebészeti klinikára. — Jó karban levő használt boroshordók 1 kbt.­­től 17 hektoliterig előnyös árban eladók. Cim a kiadóhivatalban. — Szerelmi bánatában öngyilkos akart lenni. Az István Makár­ u. 28. szám alatt lakó napszámos egyik rokonának a lakásán öngyilkossági szándék­ból marósúgot ivott. A mentők beszállították a belgyógyászati klinikára. Állapota kielégítő, ez azért akart meghalni, mert a felesége elvált tőle. Irodalom és művészet. — Művészvizsga. Graefné Heffler Mici, váro­son kedvelt hangversenyénekesnője a közelmúlt napokban sikerrel vizsgázott a Zeneművészeti főiskola énekművészi szakán. — A Pécsi Dalárda férfikara ma, kedden este a főkarmester vezetése alatt fontos próbát tart. Az összes tagok megjelenése köztelező. A vegyeskar csütörtökön tart próbát. A színházi iroda jelenti : — Az Andrássy úti Színház vendégjátéka. Ma és holnap este lépnek fel az Andrássy úti Színház legkitűnőbb tagjai az Andrássy­ úti színház ezidei legjobb darabjaiban. — Boross Géza, Dajbukát Ilona, Kondor Ibolya, Bársony István, Czobor Ernő, Komjáthy Károly a holnapi műsor kimagasló szereplői.­­• Somlyó bemutatója. Csütörtökön kerül bemutatásra Bod­rogközy Zoltán gyönyörű drámája Somlyó, a drámai együttes legkitűnőbb szereplőivel SPORT. A bajnokság fináléja jegyében pergett le a vasárnapi forduló, amelynek kiemelkedő eseménye az NTE—PSC mérkőzés és a PSC pompás győzelme volt. Az új bajnok nagy gólarányú vereségével beigazolást nyert, hogy Pécs futballnívója meghaladja Nagykanizsáét, a­melynek reprezentáns csapata a NTE csak állandó formájával és jobb kondíciójával szerezte meg a kiérdemelt bajnokságot, de a szezon végére for­mája annyira hanyatlott, hogy a siker leghalvá­nyabb reményével startolhat csak az országos bajnokságért. А РАС Kaposvárott meglepetés­­szerű vereséget szenvedett a KTSE-től, e mérkőzés eredménye a KTSE-t az 5-ik, a PAC-ot a 6-ik helyen stabilizálta. Mindössze a DVAC—KDI­TE mérkőzés lejátszása maradt még vissza, amely döntő jelentőségű lesz az I. osztályból való kiesés szempontjából. A bajnokság állása a következő : 1. NTE 27 pont, 2. PSC 24, 3. PVSK 20, 4. K. Máv. TE­ 18, 5. KTSE 18, 6. РАС 14, 7. N. Zrínyi 8, DVAC 7, 9. KDST 6 pont. A vasárnapi mérkőzések eredményeiről a következőkben szá­molunk be : PSC—NTE 4:1 (4:0.) Biró dr. Mészáros. A PSC Krebs nélkül állt ki a mérkőzésre, amelyen annak derby jellege miatt rekordközönség jelent meg. Az első félidő bevezető támadásait a PSC vezeti s már az 5. percben Lengyel ideális korneréből Pajor ideális gólt fejel. (1­0.) A PSC lendülete és fölénye egyre kirívóbb lesz. A 20. percben egy jó szöktetésre az NTE kapusa kifut, de a gyors Pajor mellette gólba vágja a labdát. Az NTE csak szórványosan támad, de ezeket a támadásokat a piros-feketék közvetlen védelme rombolja szét. Mindössze két komer veszélyezteti a PSC kaput és Dezső bomba lövése, amelyet Hoffmann robinsonáddal véd. E támadások után megint a PSC van frontban s Lipszi szép fejese csakhamar meghozza a har­madik gólt. A félidő végén Pajor ideális beadását Lipszi védhetetlenül a hálóba emeli. Feri tiszta kiszökése okoz még izgalmat, amely azonban a kapu mellé kerül. A II. félidőben a PSC leáll s erősen visszaesik, de az elszántan támadó NTE in­kább mezőnybeli fölényt mutat, a kapu előtti akciókat itt is a PSC vezette. A II. félidő jelentő­sebb momentuma a tizenegyes volt, amelyet Lipszi gyengén lőtt s azt a kapus kivédte, a másik Férjhezli gólja, amelyet védelmi hibából közelről és véd­hetetlenül a 29. percben lőtt. A mérkőzés eredménye reális volt. Az I. félidőben a PSC egy teljes klasszis­sal volt jobb ellenfelénél, amely feltűnően vissza­esett s egy komoly gólhelyzetet is alig tudott elő­készíteni. A PSC legjobb napjaira emlékeztető len­dülete a II. félidőben már felőrölte a csapat erejét s ezért teljesítménye messze lemaradt az I. fél­időben mutatott pompás játékától. A PSC három legjobbja Kast, Foár é­s Pajor voltak, akik kimagasló klasszisnak bizonyultak. de kifogástalan volt az egész együttes, csupán Feri volt indiszponált és Lipszi gyengébb és házsártos a II. félidőben. Az NTE védelmi triója ma nagyon szürke volt. A half­­sor lelke a centerhalf volt, míg a csatársorban Palkó is meddően vergődött gyenge partnerei között. Mészáros dr. kielégítően bíráskodott. KTSE—РАС 4:2 (0:1). Biró Spitzer, А РАС tartalékos csapata az I. félidőben széllel támo­gatva játszott, de fölényét kapkodó csatársora kihasználni nem tudta. A vezetést а РАС szerzi meg Velecz öngóljával. Később egy másik szabá­lyos gólt ér el а РАС, amelyet a bíró annulál. А II. félidő kezdetén Kállay szép fejes góllal kiegyenlít, de Szabó megint a PAC-ot juttatja vezetéshez. A Turul Kállay fejes góljával kiegyenlít, sőt a Kállay által lőtt tizenegyessel a vezetést is meg­szerzi. A KTSE-t az eredmény további lelkes játékra serkenti s a Kállay a 40. percben Kohár hibájából beállítja a végeredményt. А РАС csapa­tában Hermész, Hauer és Hainess II., a KTSE-ből Saáry, Velecz és Kállay tűntek ki. — PSC II.— Siklósi SE 4:2 (3:2). Barátságos: Biró Láng. A formás akciókkal operáló LSE az I. félidőben egyenrangú ellenfél, de a II. félidőben a PSC felülkerekedik. Góllövők : Bischof SSE és Tóth, Pataki (3) PSC. A siklósi csapatból Bischof és Debreczy, a PSC-ben Radek, Halacker, Gaszt ,Pataki és Gyulai tűntek ki. — PVSK kombinált—Sellyei Levente SE 7:1 (3:0.) Biró Büchler. A PVSK a gyenge kapus hálójába tetszés szerint rúgta góljait. Góllövők Forró (3), Putzer (2), Marosits és Katies, Raffai SLSE. — PVSK ifj.—DVAC ifj. 4:0 (0:0). Biró Csik. Az I. félidő egyenlő erők küzdelme. A II. félidőben 10 emberrel játszó DVAC fölött a P­VSK döntő fölénybe kerül. — Baja: BTSE—Sz. Törekvés 2:1 (1:1­) — Szigetvár : SzAK—Mohácsi TSE 4:2 (3:0) Budapesti eredmények: I. oszt. bajnokság: FTC—III. ker. TVE 5:5, BEAC—NSC 4:0, Tö­rekvés—ETC 5:1, VAC—UTE 2:1, 33FC—Vasas 3:3, — II. oszt. bajnokság : Zugló—Világosság 2:0,­ —RAC 2:0, EMTK—RAOE 2:2, BAK—Főv. T. Kör 1:1, UTSE—Testv. 5:1. Külföldi: Prága : Arsenal—Slavia 5:1, Sparta— MTK 3:1 (1:0.) A PSC hat ifjúsági birkózót indított el vasár­nap Székesfehérvárra, ahova a nyugati kerület ifjúsági bajnokságait hirdették. A birkózók megér­kezve, álmélkodva és elkeseredve hallották, hogy a versenyt bizonytalan időre elhalasztották, ami­ről azonban sem a rendező egyesülettől, sem a Kapos­várott székelő kerülettől értesítést nem kaptak. Csak a vasúti költség másfél millió koronát emésztett fel, ezenfelül a fárasztó utazás és az egy hétig tartó fogyasztás hiábavalónak bizonyult. A súlyos mulasz­tásért, főleg pedig a költségekért f­­elni kell annak, akit a mulasztás terhel ezért a súlyos sportszerűt­lenségért. A PSC az ügyben már meg is tette a megfelelő lépéseket a kerületnél. A Békessy Béla emlékversenyt vasárnap ren­dezték meg nagyszámú vívó részvételével. A ver­seny győztese dr. Tóth Béla (MAC) lett. A Futballbírák Testületének pécsi alosztálya ma, kedden este 7 órakor oktató és ellenőrző bizottsági ülést tart. Kéreti a fenti bizottság tag­jainak feltétlen pontos megjelenése. .ComayS éa zajtalan já­rású világhírű PFAFF varrógépekért 10 évi jótállást vállalok — H­edvező fizetési feltételen ! Gyári lerakat ! Tauszig Lajos varrógépkereskedőnél, Deák utca 2. sz* Varrógép alkatrész nagyraktár és szakszerű javító­műhely ! Idside Budapest, május 17. Terménytőzsdei: Az irány­zat búzában és tengeriben javuló, a forgalom közepes. Hivatalos árfolyamok: Búza 76-os tiszai 415—417%, felsőtiszai 412%—410, egyéb 410— 412 % ; 77-es tiszai 420—422 %, felsőtiszai 417 % —420, egyéb 415—417%; 78-as tiszai 422%— 425, felsőtiszai 420—422%, egyéb 417%—420; 79-es tiszai 425—427%, felsőtiszai 422%—425, egyéb 420—422%, Rozs pestvidéki 235—237%, más származású 232%—235, árpa 240—250, ten­geri 202%—205, a többi változatlan. Az összes lisztárak változatlanok. Értéktőzsde : Az irányzat gyenge volt, az üzletmenet vontatott. A forgalom igen szűk ke­retek között mozgott. A külföldről is kedvetlen hírek érkeztek. Az általános lanyhulás alól kivé­telt képeztek M. Nemzeti, Déli vasút, Szén, ame­lyek kissé javultak. A kulcszértékek egy-két szá­zalékot estek. Igen lanyha volt Fegyver, amely 10%-kal esett. A fix kamatozású papírok irányzata szilárd volt. A címletek 10­-15%-kal emelkedtek, élénk üzlet mellett. A valuták és devizák: Tovább lanyhultak Brüsszel, Milano és Páris. Barátságosak voltak az északi fizetési eszközök. Szilárdan tendált London és Varsó, mig Szófia és Zürich kissé lemorzsolódott. Fixkamatozásu papírok : Pénztárjegy 1917. I. kib., 1918—23—25-ös 6150, 6%-os hk. 1—5. kib. 7300, 6—7. kib. 7000, 5%%-os hk. 2—7-es kib. 7000, 4—5. 6950, 8-as 7000, Népszövetségi kölcsön 69%, Kényszerkölcsön 54%—54, Beszkár B. részv. 11%, Lóversenypályakötvény 51. Valuták és devizák : Amsterdam 28725— 28825, h. f. 28700—28850, Belgrád 1257—1272 %, dinár 1254—1262%, Berlin márka 16992—17042, Bukarest 260—270, lei 263—273, Brüsszel b. fz. 2150—2160, Suppenhága d. k. 18745—18805, Oslo n. k. 15450—15500, London 347380—348380, font 347380—349380, Milano 2510—2570, Newyork 71370—71570, dollár 71275—71575, Paris 2150— 2192, fr. fr. 2162—2192, Prága 2113%—2120%, szokol 2111—2120%, Szófia leva 516—521, Stok­­holm sv. k. 19110—19170, Varsó zloty 6350— 6650, Wien 10074—10104, o. sz. 10068—10102, Zürich 13801—13841, svájci fr. 13795—13845, Belga fr. 2124—2144, lira 2520—2580. Sertésvásár : Felhajtás 4700. Árak­­: könnyű 16—16,7, közép 17—18, nehéz 17 %—18%. Az irányzat igen lanyha. Zürich, május 17.­­Zárlat:­ Páris 1565, London 2518, Newyork 517%, Brüsszel 1540, Milano 1825, Amsterdam 20810, Berlin 12310, Wien 7305, Szófia 377 %, Prága 1532, Varsó 40, Budapest 7230, Belgrád 9191, Bukarest 193. Értéktőzsde. (Zárlat) BIZTOSÍTÓK ÉS TAKARÉKOK M.Áll.Tak. 106 Moktár .. 153 Pesti Hazai 1500­­I.M.Bizt. 3350 BANKOK Belvárosi 28 Lipótvárosi 4% Egy.Bp.f. 24 Kőbányai 8 Fonciére . 70 M.-francia 12% Jég ........ 17 Pannonia 850 Ang.-M.B.26% Osztr. hitel114 Fabank . 3­2 Wiener .. 95 Hazai ... 91 Bosny.agr. 51 Lloyd ... 07 Iparbank5 Am. bank. Földhitel 152 Ált. h___ 10 Hermész .12% M. hitelb. 240 Hungária Jelzálog . 25H.Stav.jelz.67% Leszámít. 55.Ingatlan . 255 Olasz hitel 19% ICseh bank 11 FAIPAR Ált. Fa .. 30Kronberger il.2 Dunaharszt. 06Lignum .4 Egy. Fa.. 2Hitelfa ..2 Furnier.. 7Amerikai.6 Guttmann 295Malomsoky5 Hazai ... 30Nemzeti fa 415 Honifa... 1­21­ichtig. ..02­5 Kőrfisbány. 10f­a ........ 470 BÁNYÁK Bauxit... 370Kohó ... 206 Beocsini . 955 István . . 14 Borsodi. . 21 Köb.Gőzt. 103 Lőrinci .. 27 Drasche.. 95 Cement­..8175 Magnezit 700 Szászvári. M. Aszfalt 102 MALMOK Back___ 40 Gizella .. 46 Bors.Misk. 122Töröksztm. 18 Concordia 7Hungária 185 I.Bp.Gőz. 85Király .. 16 NYOMDÁK Athenaeum 55 IKunossy . 1% Fővárosi.2Pallas ... 39 Franklin. 60Révai ... 46 Globus...27 %­­ Riegler .. 57 IForgalmi 30 IKer.hitelb. 12% ,Magy.-ném. —­­Közp.Jelz. 2% 'Városi... Merkur .. Nemzeti , Ker. bank 01 5 16 786 Rézbányái 36 Slavonia . 16 Nasici ... 1200 Viktória . 1 Zabolay.. 18 Zentay .. 90 Kőszén .. 2865 Móri........ 12 Nagybát. 160 Újlaki ... 140 Salgó---- 365 Urikányi 980 Viktória . Transdan. Stefaneum Újság.... Wodiánert 32 36 3 2% 2% 7. oldal.